Kerknieuws. Schooinieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Gemeentelijke Zendingsdag te Ooslkapelle, De Russische regeering heeft zich dau ook tot do gouvernementen van al die staten gewend, welke zich hebben doen vertegenwoordigen op de Brusselsche sui kerconferentie, mot het voorstel om ge zamenlijk middelen te beramen tegen alle pogingen welke ten doel hebben, kunst matige prijsverlagingen op do internatio nale markt teweeg te brengen, hetzij door het toekennen van uitvoerpremiën en re ductie-beperking van regeeringswege, hetzij door de vorming van trusts, welko voor de buitonlandsche markt produceeren tegen lager prijzen dan voor het binnenland. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te IJselstein, J. Haring te Bloskensgraafte Vledder, T. Dijkstra, cand. te Groningente Made en Oud Drimmelen, G. v. Jïhijn, cand. te Zutphen. Aangenomen naar Appelscha door A. de Vries, cand. te Niezijl. Geref. Kerken. Aangenomen naar Arnhem A door dr. B. Wielinga te Westmaasnaar Vin- keveen door P. Roos, cand. te Zaandam. Bedankt voor Hoogeveen door G. Wisse te Overtoomvoor Poortvliet door R. Loman te Geldermalsen voor Stellendam door R. J. Aalberts te Opperdoesvoor de benoeming tot prof. aan de theol. school der chr. geref. kerk in Noord Amerika te, Grandrapids, door dr. B. Wielenga te West- maas. Ev. Luth. Kerk. Aangenomen naar 's Gravenhage door A. H. Weirape te Haarlem. Geslaagd te Deventer voor de hoofdacte mej. M. E. Bleeker te Middelburg. En te Wageningen voor het examen Landbouw kunde C. P. Amelunxen, te Sas van Gent. En te Breda voor de hoofdacte de heeren H. de Priester te MiddelburgM. Kerpe- stein te Sluis en L. J. Splinter te Sint Maartensdijk. Tot tijdelijk leeraar in de wis-, na- tuur- en scheikunde aan het gymnasium en de H. B. S. te Amersfoort is benoemd de heer P. Persant Snoep te Delft. Bij het te Middelburg gehouden eind examen voor de lioogere burgerscholen in Zeeland, zijn in de tweede ploeg geslaagd de damesH. Isebree Moens, S. Leignes Bakhoven, beiden te Goes, en de heeren C. Engelberts, S. de Jonge Mulock Houwer, W. Lindhout, alle drie te Goes, en J. P. Wibaut, C. F. Proos, beiden te Middelburg. Van de R. H. B. S. te Goes werden twee vrouwelijke candidaten afgewezen. Kantongerecht te Goes. In do zitting van 22 Juli 1902 zjjn ver oordeeld: overtred. Leerplichtwet: J. M., te Krabbendijke, f 0.50 b. s. 1 d. h.hjherh. jagen z. consent en verg: M. B., te Goes, 2 X 7 d. h. verb, verkl. geweerin gesloten jachttijd jagen z. consent of macht en verg: A. de W., te Cats, 2 X f 3 b. s. 2x3 d. b. verb, verkl. bevel uitl. goweer of te betalon f2 b. s. 1 d. h.; niet beletten dat hond wild opspoort: A. R., te Heinkenszand, f 3 b. s. 2 d. b. en gedoeltelijke vrijspraak zoeken eiei'en van wilde eenden: L. C. v. L., J. M., beiden to Colijnsplaat, A. V., J. de V., J. de L., allen te Wissenkerke, Adr". W., Ands. W., beiden te Waarde, ieder f2 b. s. 2 d. h.zoeken eieren van patrijzen J. v. H., P. J. de R., G. de R., allen te Wissenkerke, ieder f2 b. s. 2 d. h.zoeken van kievitseieren: J. M., te Colijnsplaat, f2 b. s. 2 d. b.; visschen Schelde z. consent en vergA. J., en J. S., T. M. v. d. V., A. H., en M. T. v. d. V., allen te Ierseke, ieder f 1 b. s. 1 d. h. en f 2 b. s. 2 d. h. A. H., J. v. d. P., te Ierseke, ieder2xfl b. s. 2 X fl d. h.; Schelde bevissehen z. consent te kunnen verloonen: A. M., te Ierseke, I. Z., te Krabbendijke, ioder f 2 b. s. 2 d. h. Schelde bevissehen z. verg: C. K., W. L., te Krabbendijke, ieder f2 b. s. 2 d. b.in zijn winkel margarine hebben zonder vermelding op verpakking: F. J. T., te Goes, f 10 b. s. 5 d. h.; weigeren aan openb. macht de door dezen gevorderde hulp te verleenenJ. eigenlijk A. B., te Hausweerd, f2 b. s. 2 d. h. in dronkenschap de orde verstorenC. J. B., te Rilland-Bath, f 5 b. s. 3 d. h.straat schenderij J. K., te Goes, f 1 b. s. 1 d. h. L. de B., te Krabbendijke, f 5 b. s. 2 d. h. nachtrumoerL. de V. Fzn., te Wissenkerke, f 1 b. s. 1 d. h.zonder ontheffing daartoe aanwezig hebben op erf van een afgekeurden hengstM. v. 't W., D. v. 't W., te Ovezand, ieder f 1 b. s. 1 d. h.; ongerechtigd loopen ole anders bezaaiden grond: A. V., te Waarde, f2 b. s. 2 d. h.ongerechtigd loopen over grond met verboden toegang'": M. V., te Colijnsplaat, M. S., te Goes, ieder f 1 b. s. 1 d. h. J. v. P., te Ierseke, f 2 b. s. 2 d. h. ongerechtigd vee op eens anders weiland laten loopenC. S., te Goes, f 3 b. s. 3 d. h. ongerechtigd niet uitvliegend pluimgedierte op eens anders bezaaiden grond laten loopen: P. B. E., te Kloetinge, f 2 b. s. 2 d. h.z. verg. sterken drank in 't klein verkoopen: F. J. A. S., te Goes, en P. S., te Kruiningen, ieder f 5 b. s. 3 d. h.;z. verg. sterken drank in 't klein toedienenS. de V., te Kruiningen, f 5 b. s. 3 d. h.niet voldoen aan last brug wachter kanaal: S. K., te Dordt, f 10 b. s, 4 d. h. met zijn vaartuig een gesloten brug kanaal Z.-B. dichter dan 50 M. naderen M. L. v. W. te Rotterdam f5 b. s. 3 d. h.als wach ter niet sluiten boomen overweg bij aankomst trein C. M. te Heer-Arendskerke 1' 10 b. s. 10 d. h.rijden met ongemuilkorfden hond H. D. te Heerenhoek f 1 b. s- ld. b-, A. D. te Goes f2 b. s. 2 d. h.z. verg. v. II- en fV. te Goes op weg mest neerleggen: A, d. F. en A. V. te Goes ieder f2 b. s. 2 d. h.op straat te Goes met centen spelen: J. F. v. E., W. S., J. J. S., J. L. P. S. allen te Goes ioder fl b. s. 1 d- b.na verboden tijd be zoekers en herberg hebben W. J. te Ierseke f 3 b. s. 3 d. b.na verboden tijd zich als bezoeker in herberg bevindenA. M. P. te Ierseke f 1 b- s- 1 d. h.in zijne woning een te laag vertrek bouwen: W. v. d.E. te Ierseke f3 b. s. 2 d. h.openbare dronkenschap: C. H. te Goes f 1 b. s. 1 d. h., J. P. F. te Goes, J. P. en J. G. te Ierseke f2 b. s. 2 d. h., C. v- d. V. te Goes en H. S. te Wemel- dingo ieder f 3 b. s. 2 d. h., B. R. te Ovezande f 5 b. s. 3 d. h.dronkenschap bij 1 herh. C. R. te Goes 3 d. h.dronkenschap bij 2 herh.W. F. te Goes 5 d. h.dronkenschap bij 3 herh-: M. V. te Goes 7 d. h. Vrijgesproken werd J. P. Mzn. te Ierseke beklaagd van het bij binnenkomen met een vaartuig in do haven te Ierseke de zeilen niet strijken. Voorts werden: le bekrachtigd het vonnis van don 10 Febr. 1902 contra A. C. B. te Baarland, waarbij deze bij verstek wegens nacht jagen zonder acte en verg. werd ver oordeeld tot 2 x f20 b. s. 2 X 8 d. h., verb, verkl. bevel uitl. geweer of te betalen f 10 s. 4 d. b-, verb, verkl. opbr- hazen en bevel vernietiging patroon en waartegen verzet. 2e vervallen verklaard het verzet tegen het vonnis van don 10 Febr. 1902 contra A. v. d. E. te Heinkenszand, waarbij deze wegens openb. dronkenschap, bij verstek werd veroordeeld tot f 10 b. s. 3 d. h. Vlissingen. Maandagavond trad alhier in het lokaal «Elim" in het belang van Cbr. Volksonderwijs op Dr. Lammerts van Bueren, predikant bij de Ned. Herv. kerk te Rotterdam. Ds. Htinnigher zette het doel dezer samenkomst uiteen. In Februari van dit jaar besloot het moderamen van het locaal-comité van de Unie «Een school met den Bijbel" om de Unie te ontbinden en in beginsel over te gaan tot stichting van eene afdeeling van «Christelijk Volkson derwijs". Oorzaak tot deze ontbinding van bedoeld comité was het verschil dat in het besti'.ur was gekomen omtrent de ver deeling der Unie-collecte tusschen de hier bestaande Christelijke scholen, eene ont binding, die spreker betreurde, doch die hij toch noodzakelijk achtte. Daarna sprak Dr. L. v. B. een opwek kend woord naar aanleiding van Matth. 18 3, vervolgens over het bestaansrecht van «Chr. Volksonderwijs" ten behoeve der Hervormde kerk, en over de wenschelijk- heid dat ook de Hervormden leiding in zake het Chr. onderwijs krijgen. Tevens wees hij er op dat ook naar zijne meening alhier de kerk in de school is gebracht, al inliet door eene achterdeur. Ds. H. gaf nu aan de leden van het locaal-comité gelegenheid om tegen eene toetreding tot «Chr. Volksonderwijs" be zwaren in te brengen. Dhr. Vader betreurde dat het L.-C. is ontbonden zonderdat de leden zijn ge- •hoord. Hierdoor is hij als lid in figuur lijken zin levend begraven en kon hij niet medehelpen het L.-C. voor Vlissingen te behouden welks bestaan wenschelijk was, daar in Chr. Volksonderwijs de belangen alleen en uitsluitend van de Herv. kerk worden behartigd. Voor de oprichting van eene afdeeling van Chr. V. wordt ons weder eene zaak ontnomen waarin mannen van verschillende kerkgroepen over alle kerk muren heen, konden samenwerken en el kaar de hand konden toereiken. Hij be treurde het dat niet een beginselquaestie maar eene finantiëele quaestie tot deze daad aanleiding gaf. Bij hem bestaat de over tuiging dat waren de leden gehoord, de zaak zeker anders had geloopen. Spreker vond het betreurenswaardig dat Chr. Volks onderwijs het hem onmogelijk maakt tot haar toe te treden. Dit doet de Unie niet, die nóch kerkelijk, noch politiek is, het geen hare samenstelling en haie statuten bewijzen en waarin zich mannen van ver schillende kerkelijke richting bevinden, die op het gebied van onderwijs hun sporen verdiend hebben en ons vertrouwen hebben. Ds. Hunnigher repiceerende, betreurde eveneens het uiteengaan. Hij bleef vol houden dat zulks gebiedend was. Den de batter moest worden toegegeven dat de Unie nóch kerkelyk, nóch politiek was, maar Ds. H. wees er op dat zij in Geref. handen was, hetgeen de heer Vader ont kende. Ds. H. begon toen over liefde tot de kerk te spreken, die eveneens bij de Hervormden bestaat voor de Herv. kerk als bij de Geref. voor de hunne en daarom de oprichting van eene afdeeling recht van bestaan had. Ook Dr. Lammerts van Bueren sprak in gelijken, geest. De vergadering was zeer gering bezocht en werd door Ds. L. v. B. met dankzegging gesloten. Qoes. In eene op Dinsdag jl. in het café Boudeling gehouden vergadering van winkeliers, is de wenschelijkheid uitge sproken tot het oprichten eener vereeniging voor de behartiging der belangen voor den winkelstand. Aan eene commissie van 7 leden is opgedragen een concept voor sta tuten en een reglement te ontwerpen. Zoodra deze commissie daarmede gereed is, zal getracht worden in eene volgende vergadering de vereeniging definitief tot stand te brongen. Bij kon. besluit is herbenoemd met ingang van 1 Aug. tot burgemeester van Schoondijke P. v. Houtemet ingang van 25 Aug. tot burgemeester van Hoedekens- kerke J. M. Slegtmet ingang van 28 Aug. tot burgemeester van Oud-Vossemeer J. M. de Graaff. Bij kon. besluit zijn benoemd tot offi cier in de orde van Oranje Nassau dr. A. v. d. Loeif te Teteringen, inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht voor Zee land en Westelijk Noord Brabant, en dr. H. Goemans, geneesheer te Zierikzee, lid van genoemden Raad. Ierseke. Reeds eenigen tijd heerscht tusschen de drie gebroeders L, eene ge spannen verhouding die steeds werd geuit door woorden die getuigden van niet veel harmonie. Heden avond echter gingen de woorden over in daden, want omstreeks 5'/a uur kwamen de twee gehuwde broeders met den een nog ongehuwden in aanraking en dadelijk werd gevochten. De laatste kreeg bij dat gevecht een slag met een spade op het hoofd waardoor een hevig bloedende wond ontstond. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk ingeroepen en ver leend door den heer J. G. v. Klinkenberg die schedelbreuk constateerde. De daders namen de vlucht. De zaak wordt onder zocht door de politie. Op een nacht dezer dagen hebben Belgische kommiezen in de nabijheid van Stroobrugge eenige koeien in beslag ge nomen, die men uit Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen naar België wilde smokkelen. De kommiezen losten niet minder dan 15 schoten en uit bloedsporen, die men 's mor gens op de plaats ontdekte, wordt afgeleid dat een der smokkelaars gewond werd. Te Brussel werden Vrijdag ruim 30 zakken mosselen afgekeurd van een visscher uit Zeeland, die met zijn vaartuig naar die stad was gevaren om ze daar te ver koopen. Aangesteid tot rijksveldwachter (stand plaats Renesse) Th. L. W. Sinoo, agent van politie te Gorinchem, ter vervanging van I. Vermeulen, brigadier-titulair die ver plaatst is naar Ellewoudsdjjk. H. M. de Koningin heeft, op een daartoe door zjjn vrouw ingediend verzoek schrift gratie verleend aan W. van S., te Zonnemaire, die wegens overtreding der leerplichtwet was veroordeeld tot 2 X 2 dagen gevangenisstraf, subs. 2Xf3 boete. De sedert 9 Juni 11. in verzekerde bewaring gehouden J. C. M. te Vlissingen, als verdacht van het plegen van ontuchtige handelingen, is, door de arrondissements rechtbank te Middelburg, wegens gebrek aan bewijs buiten vervolging gesteld en zijne in vrijheidsstelling bevolen. (Berkenbosch) op Woensdag 23 Juli 1902. Er schuilt dikwijls moer moeiljjkheid achter de vraag, wie het eerst een eigen idee zich zag ontplooid tot scboone prak tijk, dan men zoo oppervlakkig wel zou meenen. Immers, niet alleen kan 't zeer lastig zjjn den „vader" uit te vinden, maar bovendien beloopt ge ook den kans, dat een „wjjzer" komt, en wegredeneert al uw pogen, uw gemeend resultaat u ontneemt, en eigen vinding ten koste van strjjd op den voorgrond weet te krjjgen. En zoo staat ge dan voor een keuze, die soms zeer lastig vallen kan. Intusschen onbedongen komt Vader Buitendijk van IJsselstein de eere toe, de man te zjjn, die in de „kerk van onge- korven hout" meer zag dan een groep boomen, een ruim grasveld of een vrien- deljjke buitenplaats. Hjj zag zjjn idee, om dergelijk terrein te maken tot een oase in het kerkoljjk levon, gekroond met een alleszins schitterende resultaten opleverende praktjjk. IVolfheze leende zich 't eerst, in 1863 voor een nationaal Zendmgsfeest" en weldra werd allerwegen, voor allerlei doel, de aloudo „hagepreek" in eere hersteld, stad en dorp werd verlaten, en de vrjje natuur bood vriendeljjke gelegenheid te over, om spreker en hoorder het nuttige met het aangename te doen verbinden. En, morkwaardig, niet maar voor korten tjjd leefde dit meeting houden op maar nu in dezen tjjd kan zelfs alleen Friesland voor één en 't zelfde doel, nml. Algemeen Stemrecht bogen op 20 openlucht-meetings in 2 dagen't Is dus niet vreemd, dat ook Zeelands tuin haar laan en bosch af staat aan 't groote publiek, om in vrjj en gezellig bjjeen-zjjn te genieten van wat Natuur en Schriftuur haar geven kunnen. 't Moge waar zjjn, dat Oostkapelle's prachtige buitenplaats Berkenbosch niet roemen kan op de primeur van geheel onze provincie op dit gebied, waar Brui- nisse en Terneuzen 't eerst gulle gastvrij heid hebben aangeboden, toch leent een liefelijk plekje zich op Walcheren 't eerst voor dit eigenaardige doel. De samenkomst doet denken aan de Engelsche „Revivals", en heeft ten doel een algemeene opwekking, niet alleen van den Zendingsijver, maar meer in 't alge meen, van Christenzin en Christenleven. Kenden we vroeger onze Zuider-, Noorder en Nationale Zendingsfeesten, thans wilde de afdeeling „Walcheren" van de Utreeht- sohe Zendingsvereeniging een Gemeente- ljjken Zendingsdag organiseeren. Om 10 uur 's morgens roept Ds. Breen in de dorpskerk van Oostkapelle vriend en bezoeker eon harteljjk welkom toe. Een gomeenteljjko samenkomst als 't ware oen Christelijk huisgezin dat van harte gaarne do grootst mogoljjke gastvrjjheid biedt aan bekende en vreemde, toch broe der, gaat vooraf aan 't meer gezellig en minder gedwongen samenzjjn van 's mid dags als de prachtige kruinen overschadu wen zullen oerwaarde sprekers en hoor- grage luisteraars. Was het 's morgens zeer buiig, 's mid dags was bet keurig weder. De kerk was vrjj goed bezet. Op Berkenbosch was veel volks. Wjj merkten o. a. op de eigenaresse van het scboone buitenmej. Lantshoer voorts don Burgemeester van Oostkapelle, en vele vreemdelingen. Ds. Laan hoeft een apart nummer op het program. Te half 6 was het zoo goed geslaagde feest geëindigd, waarvan wjj morgen eenige indrukken wonschen weer te geven. Te Rotterdam werden Zondag kalvers gelost uit een boot, kijklustige mensclien drongen elkaar op en zoo geraakten drie kinderen te water, twee werden gered, doch het oudste, een knaapje van 9 jaar, verdronk. Te Alfen is een koetsier doordat zijn paard schrok van een voorbij gaande stoomtram en op hol sloeg, van den bok geslingerd, door het rijtuig overreden en op de plaats gedood. Te Strijen verdronk een 18 jarige jongeling terwijl hij met een ouderen broeder aan het zwemmen was in de haven. Een jeug dig landbouwer te Langeruigeweide die bij zijn hooiberg stond, kreeg den slotboom van den berg die pas opgewonden was, losschoot en naar beneden kwam, op het hoofd, zoodat hij met hersenschudding naar huis gebracht, nog dienzelfden dag overleed. Te Wageningen trachtte een politie agent eenige twistenden te scheiden. Zij grepen hem aan, ontnamen hem zijn sabel en sloegen hem daarmee en met een lat zoo ernstig op het hoofd dat schedelbreuk ontstond en hij thans zeer gevaarlijk ligt. De drie belhamels, dronken knapen van 18 jaar, werden terstond gearresteerd. De werkman te Breda die van 't ongeluk aan de suikerfabriek slachtoffer werd is over leden. Te Westervoort is een Hooger- burgerscholier uit Arnhem bij 't zwemmen in den Rijn verdronken. Zijn lijk is te Rheden uit den IJsel opgevischt. Te Suameer is een 70 jarige vrouw die met haar man van het land kwam en ondanks zijn waarschuwing de tramrails overstak, door de stoomtram overreden en gedood. Zondagavond is te Naarden een jong- mensch die per fiets een in volle vaart rijdende tram wilde bijhouden, op die wijze onder de tram geraakt, deerlijk verminkt en in het hospitaal gestorven. Maandag avond ter gelegenheid van het zomerfeest te Mundendam is een huiswaarts koerende paardenslachter onverhoeds door een venter van achter met een mes aangevallen en levensgevaarlijk op verschillende plaatsen in het hoofd gesneden. Een wonde drong tot op den schedel door, een ander is moeilijk geneesbaar omdat een gedeelte van de huid van het hoofd is afgesneden en er bij hangt als een lap. Bij beide wonden was een slagader doorgesneden, zoodat 't bloed er uitspoot, ook zijn hoed en de kraag van zijn jas waren dwars door gesneden zoodat het mes vlijmscherp moet geweest zijn. Te Groningen geraakte een dame staande voor een mantelmagazijn plotseling in brand door het te fel schijnen der zon op hare met benzine gereinigde kleederen. Te Heerlen is een mijn werker in de kolenmijn „Oranje Nassau" door een dynamietpatroon zoodanig in het aangezicht verwond dat hij aan de ge volgen te Amersfoort is overleden. Bij een huiselijken twist heeft een 16- jarige dronken jongen zijn 21 jarigen broe der een levensgevaarlijken messteek in den hals toegebracht. Toen gisteren nacht de nachtwaker aan de nieuwe brug te Haarlem de ronde maakte, miste hij den machinist die daar aan den arbeid moest zijn. Toen men aan het zoeken ging werd de man gevonden tusschen een kist dam en een schuit, verdronken. Een 7 jarig knaapje te Maassluis geraakte al spelende in de haven en werd levenloos opgehaald. Te Leeuwarden is een man, terwijl hij water uit een regenbak zou putten, voorover gevallen en verdronken. Er was niemand bij. Eerst later werd het ougeluk ontdekt. Bij gelegenheid der kermis te Halsteren viel een persoon uit een schommel, werd bewusteloos opgeno men, bij den geneesheer binnengedragen, en bezweek kort daarna. Aan den Naar- derstraatweg te Amersfoort is het lijk gevonden van een tot dusver onbekend ge bleven persoon. Men vermoedt dat ongesteld heid de oorzaak was van zjjn plotselingen dood. Te Sittard geraakte een zesjarig knaapje spelende onder een kar; het rad ging direct over het hoofdje, zoodat men het kind als lijkje opnam. Te Klimmen (L.) is iemand in een twist zoodanig met een mes in het onderlijf gestoken dat men het ergste voor zijn leven vreest. De politie heeft eindeljjk Frans Rosier te pakken. Hij is de 28-jarige leurder dien men voor den pleger van verschillende in braken en moorden op eenzaam wonende oude dames houdt, nu laatst van juffr. v. Weemen. Zaterdagochtend werd Rosier op de Zand- voorstsche laan gezien door een der knechts van de firma Kaiser, die hem aansprak, doch geen antwoord kreeg. De man kende Rosier echter goed, en gaf van zijn ont moeting kennis aan de Haarlemsche politie die onmiddellijk het signalement aan de politie in Bloemendaal, Heemstede, Over- veen enz. opgaf. De gemeente-veldwachters van Bloemendaal, Smits en Van der Hulst gingen toen naar Haarlem om het portret van Rosier te zien, daar zij hem niet kenden. Zondagmiddag nu zich bevindende in de boschrijke omgeving van de buurt Aerden- hout zagen zij daar den verdachte, en vielen hem zoo onverhoeds aan, dat Rosier, over rompeld, zich op den grond vallen liet, een vergeefsche poging doende om zich te verdedigen. Daar hij weigerde goedschiks moe te gaan, zette men hem op een voor bijrijdend wagentje en bracht men hem naar het politiebureau te O verveen. Daar gaf hjj op te heeten Karei Hobyn, en weigerde hjj zijn leeftijd, geboorteplaats enz. op te geven. Een 5-tal veldwachters bracht hem daarop, onder grooteu toeloop van volk, naar Haar lem, waar men op het politiebureau in hem terstond Rosier herkende. In zjjn bezit waren gevonden behalve een revolver en een mes, een paar patronen, een zakdoek, waarin ooggaten waren uitgeknipt als een masker en drie doosjes lucifers. Zondagavond is hij terstond naar het huis van bewaring overgebracht, waar do instructie heropend is en verschillende personen met hem werden geconfronteerd, o. a. een bierhuishouder die hem op 28 Mei (den avond vóór den moord op de Raamvest) in zijn café heeft gezien met nog een man, en verschillenden die hem op 25 Mei, datum van de eerste inbraak op de Raamvest, aldaar hebben gezien. Rosier, die alles ontkent, beweert in Mei niet in Haarlem te zijn geweest. Maan dagochtend is het getuigenverhoor, dat tot in den nacht duurde, voortgezet. Rosier weigert verder te antwoorden. Rosier maakte reeds als jongen de stra ten onveilig en bij herhaling werd hij ver oordeeld wegens straatschenderij en min of meer ernstige diefstallen. Hjj verloor zijn vader vrij vroeg en had nu en dan zijn verblijf bij zijn moeder, een arme weduwe, die ongeveer zes jaren geleden is overleden. Toen hij, nu een jaar of acht geleden, ontslagon was uit de gevangenis te Rotter dam, waar hij toen had gezeten wegens den diefstal bjj den heer Paul van Vlissingen, beloofde hjj zoozeer beterschap, dat de toen malige officier, mr. Rethaan Macarc, en een zwager de handen ineensloegen en Frans, voorzien van een behoorlijke uitrusting en geld naar Amorika werd geëxpedieerd. Maar aan boord maakte hjj kennis met de linnen juffrouw, verliefde op zjjn manier op haar, en keerde reeds met dezelfde boot terug. Eenige weken daarna was geld en goed op en zat hjj weder in de gevangenis wegens diefstal met braak. Vrjj gevat en scherpzinnig trachtte hjj bij herhaling aan de macht der justitie te ontkomen en bekend is, dat hij ernstig verdacht werd van den moord op de beide vrouwtjes aan don Raamsingel en deswege dan ook in hechtenis is geweest. Het is gebleken, dat Rosier reeds eenige dagen in den omtrek van den Aerdenhout rondzwierf. Daar in dat villapark eenige alleenwo nende dames vorbljjf houden, is zijn aan houding zeer zeker nog meer van belang. Het schjjnt onzeker of hjj wel zal kunnen vervolgd worden, door de getuigen hem niet herkennon, en hjj zelfs alles ontkent. Het eind zal dus zjjn na een veroor deeling wegens het verboden dragen van wapenen in vrjjheidsstelling, doch dan zal, wat nu verzuimd is, de recherche dor rijkspolitie wel een oog op den verdachte houden en zjjn gangen bljjven nagaan. Te botreuren en te vreezen is, dat hjj tegen den winter een voor hem niet ongun- stigen tjjd wel weer in vrijheid zal zjjn. Het oude kasteel Bronkhorst bjj Steen deren, een antiquiteit uit de middeleeuwen, vaak tooneol van oorlog in den tjjd der Heockerons en Bronkhorston, is verkocht en zal gesloopt worden. Te Rotterdam zjjn gisteren door een ronselaar uit Hamburg aangeworvon 5 lood- en zinkwerkers, in verband met de staking aldaar. Onder grooten toeloop en een hevig protest van werklieden werd hun uitgeleido gedaan naar het Maasstation het welk door politie moest ontruimd worden. Te Amsterdam is naar «Het Volk" meldt, in oen aandeelhoudersvergadering van de drukkerij «Excelsior* met algemeene stemmen besloten de naamlooze vennoot schap te ontbinden. Zoo verdwjjnt het een na het ander uit de oude socialistische beweging. Naar men meldt, hebben de gezellen het plan, do drukkerij voort te zetten, in den vorm van het «copartnership*, geheel en al op den grondslag van arbeidscoöperatie. Ds. Job. Visser te Rotterdam gaat goed vooruit, zoodat hij 's morgens en 's middags geregeld op kan komen en de dok ter hem sedert Zondag niet meer behoefde te bezoeken. De koorts blijft weg, de eet lust is flink. Door de regeering is thans bjj de Tweede Kamer ter wetteljjke bekrachtiging ingezonden de overeenkomst betreffende de suikerbelasting, den 5 Maart 1902 te Brus sel gesloten tusschen Nederland, Duitscb- land, Oostenrjjk-Hongarjje, en Ierland, Italië en Zweden. Als de Staten-Generaal wat spoed met deze zaak maken kan nog dit jaar het voorstel tot afschaffing der suikerpremiënwet worden en zal de prjjs der suiker voor den verkoop in het klein met 3'/s cent per kilo kunnen dalen. Toch veel te weinig! Een onderwijzer te Amsterdam ontving volgend briefje

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2