NIEUWSBLAD No. 162.1902 Donderdag 24 Juli. 16e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- Buitsnlaudseh Overzicht VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van Middelburg, 21 Juli 1902. Zooals men weet, heeft de laatste raads vergadering te Middelburg een nieuwe regeling voor het herhalingsonderwijs onder handen gehad. Een der punten, die men meende, om der wille van de praktijk en opdat er beter aansluiting zou zijn m.lli. dagelijksche leven, ter sprake te moeten brengen, was de quaestie, of „koken" op 't programma moest gesteld. De raad besloot dit niet te doen. De een omdat 't een nieuwigheid was, de ander misschien omdat hij meende dat dit er niet bijkoorde. 't Is ons ook nog niet erg duidelijk wat 't resultaat zou geweest zijn, indien „koken" in 't programma opgenomen was. Stel 't werd een der vakken van 't onderwijs. Dan zou natuurlijk een net ingerichte keu ken te voorschijn moeten komen, een ge diplomeerde kook-juffrouw zou les geven in de edele kunstenmeisjes,, uit de volksklasse zouden mogen bezichtigen 't ide aal van een keuken, die haar materiaal verkrijgt uit de stadsinkomsten, in allen gevalle uit ruime beurzen. Een keuken dus, hoogstwaarschijnlijk eenig in haar soort, naar de nieuwste eischen des tijds ingericht met gascom- foren, waterleiding en alle gemak, dat slechts te wenscken is. Laten we aannemen dat het onderwijs kranig gegeven wordt, dat een dame ge vonden is, die goed op de hoogte is met haar vak, en die de kunst verstaat om an deren wat ze zelf weet aan het verstand te brengen. Wat zou dat geven? Ferme keuken meiden Flinke, degelijke huismoeders Jawel, indien die allen dan maar, vooral de huismoeders uit de volksklasse opge komen, in de volksklasse levend, die als huismoeders met een vrij karig huishoud geld moeten rondkomen, een dergelijke keuken, en zooveel geld hadden. Meent men dit aansluiting aan de practijk des levens? 'tZou er misschien een heel klein beetje op kunnen gaan lijken, indien men een heel gewone ferme keukenmeid, met groote ervaring van tamelijk zuinige keu ken, alsjeblieft zonder diploma benoemde met middelen zooals een huismoeder uit den 3den of 4den stand die heeft. Maar heel wat beter was 't nog als onze huismoeders, onze mevrouwen, vooral die, welke een toer hebben om rond te komen, hun dochters leerden met naald en pot om te gaan zooals 't behoorde. Laat dan dat herhalings-onderwijs maar weg. Dan zal de maatschappij er op vooruitgaan. Zou de manier van kook-les zooals de Middelb. Crt. van 21 Juli die aangeeft voldoen? Jawel, zoo als resultaat wordt gevraagdontevreden keukenmeiden, on tevreden huismoeders, te beklagen huis vaders enz. Dat nummer van 21 Juli spreekt al van een voorbeeld uit Gouda, waar een juffrouw van de Haagsche kookschool les geeft in 't besproken vak. Reeds omdat deze een dame is, deugt ze niet. Die weet gewoonlijk niet van klein huishoudgeld, krijgt in den Haag meisjes uit den flinken burgerstand, wier moeders haar dure plich ten verzuimden, en zal, natuurlijk haar recht, eischen alles in optima forma, 't Is te hopen, dat Middelburg, dat heel Zeeland een dergelijke inrichting bespaard blijve. Althans voor de arbeidende klasse. En voor de hoogere standen dreigt het gevaar, dat moeder of mama nog gemakzuchtiger wordt, 't erg gemakkelijk vindt, dat haar dochter les krijgt van een andere dame, op een kookschool, en zoo zelfs meent ont slagen te zijn van de taak om haar dochter in de allereerste plaats te maken geschikt tot haar hoogste roeping, d. i. vrouw zijn, d. i. degelijke huismoeder, wier oog, in de praktijk bij moeder thuis geoefend, kan gaan over kind, keuken en kelder. Och, ware het zoover, dat alle jonge dames dit als haar hoogste roeping be schouwden, en alle mama's haar daarin recht ter zijde konden staan! Onze vriend H. Lampen schroef d.d. 2 Juli uit Amritsar o. a. Nu het vrede is, hebben we wat meer vrijheid. De wachten zijn weggenomen en we mogen het fort verlaten. Al een paar malen heb ik de Hindoe- stad bezocht en den gouden tempel der Seikho gezien. Ik tracht nu zoo veel van het Indische leven te zien, als mij moge lijk is. Amritsar is niet grooter dan Goes en telt toch ongeveer 200.000 inwoners. Do straten zijn niet breeder dan drie troe en gelijken op de Joden-Breestraat te Am sterdam, vuil. Wanneer wij weggaan, weet ik niet. O, ons hart barst bijna van on geduld De heetste dagen de (thermometer rijst tot 170° a 180° F.) hebben we achter den rug. Nacht en dag baden we in ons zweet. Neen, God heeft India niet voor blanken geschapen. Kruisbessenioyn. Deze waarlijk voortreffelijke wijn, die wanneer hij goed bereid is, veel met do Markobrunner overeonkomt, vervaardigt men op de volgende wijze Men verzamelt de kruisbessen, wanneer zij goed rijp zijn, of nog beter, wanneer ze overrijp zijn. De bessen, die van lage, dicht bij de aarde hangende takken geplukt zijn, zijn niet zoo goed als die aan hoog opgaande struiken zijn gegroeid. Nadat men de stelen en kroontjes er heeft afgeplukt, die evenals stukgeperste pitten den wijn een bitteren smaak geven, maakt men ze fijn en laat de fijngemaakte bessen 3 4 dagen in den kelder rustig staan, waarna het sap er uitgeperst wordt, öf met een pers, öf in een zak van grof linnen. Men doet het sap in een vat, waarin vroeger witte wijn heeft gelegen of brandewijn is geweest, doch nimmer in een nieuw vat en voegt er in iederen liter sap 12'i'j Ned. lood witte suiker bij, die men vooraf in kokend water heeft opgelost. De suikeroplossing moet koud zijn geworden, voor men haar in het vat doet. Men roert deze nu eventjes door het sap en sluit vervolgens het spongat met een linnen lapje. De gisting begint nu reeds na 1 a 2 dagen, wanneer het vat althans op eene matig warme plaats ligt. Het schuim wordt er eenmaal per dag afgeschept en het vaatje aangevuld met ouden wijn of terug gehouden sap. Is de gisting afgeloopen, dan wordt het vaatje zoo noodig aangevuld, het vat toe geslagen en de wijn blijft nu in den kelder 8 tot 10 weken in het vat liggen, waarna hij van de bezonken gist wordt afgetapt in een ander vat. Hierin blijft het nu 6 maanden rustig liggen en kan dan op flesschen afgetapt worden. Na 4 of 6 jaar zal deze wijn zoozeer in geur en smaak hebben gewonnen, dat men hem moeielijk van den Markobrunner rijnwijn kan onderscheiden. De sociaal democraten houden er een zon derlinge woordenkeus en dadenwaardeering op na. Eigendom is bij hen diefstal. Kerkgeloof is vergif. Werken is onderkruipen. Liegen en bedriegen somwijlen geoor loofd. Wie diefstal aanbrengt is een verrader, die niet waardig is voorzitter van een s. d. vereeniging te zijn. Dezer dagen brak een werkstaking uit te Hamburg. Eenige heeren huurden hierop arbeiders te Utrecht. Twee „partrj- genooten" aldus Eet Vollemaak ten de reis naar Hamburg mee op leosten van de werkgevers, bedrogen de kapitalisten, en ontnamen hun 't grootste deel van hun nieuw aangeworven werkvolk. In Eet Volk wordt het triomfantelijk aldus verteld: Men schrijft ons uit Utrecht: Onze partijgenooten, die in de vermom ming van onderkiuipers naar Hamburg waren meegegaan, zijn beiden teruggekeerd en zijn vol lof over de hartelijkheid der stakers. Dat zij in Hamburg flink gewerkt hebben, blijkt wel hieruit dat van de 38 onderkrui pers 24 reeds terug zijn. De Nieuwe Prov. Gron. Crt. 'is verbaasd en vraagt: Is dat eerlijk? Is dat goede trouw? Of krijgen wij nu de leer: Aan kapitalisten behoeft men zijn woord niet te houden? Maar dacht dan onze Groninger collega werkelijk dat ook maar één sociaal demo craat type- Volk deze vermomming, dit heerenbedrog niet zou toejuichen? Maar weet zij dan niet hoe dit gonus over waarheid, goede trouw, vrijheid, enz. tegenover kapitalisten on kapitalistische maatschappij denkt? Zij is toch nog niet vergeten dat Mol- chers verleden jaar diefstal heeft goedge praat en den aanbrenger van diefstallen als een booswicht heeft te kjjk gezet? Een conducteur bij de staatsspoorwegen de Bunje te Leeuwarden, zich er gerend aan de vele diefstallen die bij deze maatschappij plaats hadden, bracht er een door hem gezien aan het licht en werd hierover streng onder handen genomen dooi de „partij" en vooral door den ex-mo dernen dominé Melchers. Zij vonden dat hij „handlangersdiensten aan de klassen justitie" bewezen had en vorklaarden hem in hunne vergadering vervallen van zijn voorzitterschap der afdeoling, en onwaar dig in de eerste jaren als bestuurslid te fungeeren. Liegen en stelen worden op deze wijze goedgepraat. Het zijn revolutionairen, ook in hunne onderstbovenkeering van allerlei begrip pen, in hunne waardeering van goed en kwaad, van straffen en beloonon. Wij zullen zien of er een den moed hebben zal om daartegen in te gaan. Maar het is in 1901 te Leeuwarden niet geschied, waartoe zou men 't dan nu mogen verwachten Het Volk geeft onder 't opschrift „anar chistische propaganda" verslag van een te Amsterdam gehouden meeting der vrije socialisten, waar üomela Nieuwenhuis sprak en door sociaal-democraten bestreden werd. Het verslag eindigt aldus Een ander debatter protesteert ertegen, dat Domela Nieuwenhuis zegthoe meer ellende, hoe beter. Spr. wil ontwikkeling voor het volk. Er ontstaat rumoer. Hij krijgt een duw van achteren, en ziet van het woord af. De zangvereeniging zingt Broederliefde van Geraert, en de meeting wordt gesloten. Deze slotmededeeling van den zwijgenden getuige zegt welsprekender dan ooit, hoe weinig de uiterste revolutionaire partijen elkander liefhebben. Bij de behandeling der Staatsbegrooting voor 1889 in de zitting dor Tweede Kamer van 22 Dec. 1888 heeft de heer Lohman aangedrongen op afschaffing der Staatsloterij, en wel binnen vijf jaren. Toen had men een ministerie uit de rechterzijde. De Staatsloterij is er nog, en vrees be klemt ons dat ook menschen van Christe lijke historische beginselen, „goed-gerefor- meerde menschjes" er in spelen. Welnu, wij hebben weer een ministerie uit de rechterzijde. Laat de heer Lohman, of een ander, nu nog eens aandringen op afschaffing van dit speelcollege binnen vijf jaren. Het zal de regeering allicht nopen om hare toezegging in de jongste Troonrede in betrekking tot loterijen in 't algemeen gestand te doen. van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij kon. besluit en ter uitvoering van de Ongevallenwet is voor het toezicht bedoeld in art. 82 dier wet het rijk verdeeld in 9 agentschappen waarvan het 2e omvat Zeeland met de Zuid-Hollandsche eilanden. Het toezicht wordt in elk agent schap uitgeoefend door één of meer agenten der rijksverzekeringsbank. De standplaatsen der agenten worden door onzen minister van binnenlandsche zaken bepaald. Het bestuur der Rijksverzekeringsbank wijst de agenten aan, die in elk agentschap bevoegd zullen zijn. Bij de uitoefening van hun ambt zijn de agenten steeds voorzien van een door het bestuur der Rijksverzekerings bank af te geven legitimatie kaart. De agenten bezoeken volgens de aanwijzingen van het bestuur der Rijksverzekeringsbank de verzekeringsplichtige ondernemingen binnén hun ambtsgebied en houden aau- teekeningen van hunne bevindingen, voor zoover die van belang kunnen zijn voor de toepassing der Ongevallenwet 1901. De agenten controleeren de loonlijsten, bedoeld in artikel 45 der Ongevallenwet 1901 van de werkgevers, op wier onder nemingen zij toezicht uitoefenen. Het instellen van een onderzoek, als bedoeld in artikel 63 der Ongevallenwet 1901, kan door het bestuur der Rijksver zekeringsbank aan een agent worden opge dragen. De agenten dragen zorg zooveel mogelijk bekend te worden en te blijven met den toestand van de door een ongeval getroffenen, die vermoedelijk aanspraak hebben op schadeloosstelling vanwege de Rijksver zekeringsbank of aan wie zoodanige schade loosstelling reeds is toegekend zij gaan zoo nauwkeurig mogelijk na of eenige nagelaten betrekking van een getroffene die renten vanwege de Rijksverzekeringsbank trekt, zijne aanspraak daarop mocht hebben ver loren. De agenten roepen, wanneer liun de toegang wordt geweigerd tot eenige plaats, waar zij ingevolge het bepaalde in artikel 104 der Ongevallenwet 1901 bevoegd zijn binnen te treden de hulp in van den bur gemeester der gemeente, waarbinnen de plaats is gelegen, of van een anderen ter plaatse bevoegden hulp-officier van justitie. Neen, neen, het is niet alleen de por seleinkast en de zilverkast in onze woning het zijn niet alleen de bouwwerken der middeneeuwen, zooals de Abdij te Mid delburg of de Magdalena-Kerk te Goes, die in onze herlevende kunstwereld de aandacht trekken en tot navolging aansporen. Ook de boekenkast voegt zijn deel aan de kunstproducten, in navolging der oud heid, toe. Door een uitgever te Antwerpen werd dit jaar de uitgave bezorgd van een kunst werk van den eersten rang. Beatrys is de titel van het werk, de in houd is een Vlaamsche legende uit de XIV eeuw, de illustration werden door een der eerste kunstenaars van Vlaanderen ge leverd. De druk is in gothische lettertype, op geschept Hollandsch papier. Het aantal exemplaren die geleverd zullen worden bedraagt' 250. En de prijs voor 244 exemplaren inge naaid bedraagt f 65 en voor 6 exemplaren gebonden in wit zwijnsleder en door den kunstenaar eigenhandig verguld f 500 per exemplaar. Het Zondagsnommer van Het Volk het Album bevat allermisselijkste beel tenissen onder anderen van den Hertog, Goeman Borgesius, als weerhaan, en Talma, met bijschriften in poëzie. "Wanneer de sociaal-democraten door der gelijk werk moeten opgevoed worden, dan zien wij met vrees de vruchten tegemoet en schamen ons voor den geringen dunk dien de Troelstra's en hunne artistieke vrienden hebben van het restetisch gevoel en de vatbaarheid van den socialen werk man. Het misselijkst is wel dat bij 't portret van den Rus Balmaschoff die den minister van binnenl. zaken te Peterburg vermoordde, door den socialistischen schrijver gezegd wordt en zelfs herhaaldBalmaschoff doodde een Russisch minister én toch is hij geen moordenaar. Een minister om het leven brengen is een goede daad, een daad van symbolieko beteekenis. In een volgend no. roemt »Het Volk" die een lief briefje van den moordenaar aan zijn ouders publiceert, dezen seen moe dig en teeder jonkman", te good om op een schavot te sterven En dat «moorde naar" zet het blad tussehen aanhalings- teekens Volk 22 Juli, Bijvoegsel). Dat is weer een stuk revolutie te meer in de wereld van 't denken. Wie een mensch doodt, geen moordenaar. Wie een over heidspersoon doodstoekt, begaat slechts een symbolieke daad, geen slechte. Arme misleiden die door dergelijke leids lieden verleid wordt. Zij zullen bedrogen uitkomen. NA DEN VREDE. Brodrick deelde gisteren in het Lager huis mede, dat Milner meldt, hoe een zeer groot aantal burgers heeft govraagd om inlijving bij de Zuid-Afrikaanscho politie. Hij heeft er tussehen de 200 en 300 aan genomen, die zeer zorgvuldig zijn uitge kozen. Ongeveer do helft der uitgekozen mannen zijn Nationale Verkenners, die be wijzen van een goed karakter hobben ge geven. De rest zijn mannen, die zich onlangs hebben overgegeven en voor welke de Boerengeneraals instaan. Commandant Botha en ex-commandant De la Rey, met hun secretarissen, vertrok ken naar Kaapstad, op weg naar Europa. De Wet voegt zich bij hen op hun reis bij do kust. De terugkeer uit Europa is nog onbepaald. Het schijnt tussehen de vorsten al bo tertje tot den boom. Welja, „vadertje" heeft de Finnen on gelukkig gemaakt„broeder Jonathan" knechtte de Filipino's„John Buil" legde het stoere Boerenvolk aan zijne voeten „de zieke man" duldt nog maar steeds dat zijn Armeensche onderdanen worden ver moord. Waarlijk de vorsten hebben reden zich te verbinden. Het is al dief en dief jesmaat. Wilhelm is onuitputtelijk in liefdesbe tuigingen aan Edward. Victor Emanuel was de gast van den Czaar. Waldeck Rousseau lunchte met den Keizer. Straks gaat ook Loubet den Koning van Italië bezoeken. Tussehen Rome en Weenen, tussehen Parijs en Petersburg, tussehen Berlijn en Londen wordt de hartelijkste correspondentie onderhouden. De driebond en de tweebond wedijveren in vredelie vendheid. Hoe rustig staan zij daar, deze wereld veroveraars, op de lijken hunner versla genen, hoe waakt hun oog voor het op onrecht gegrond recht Het is om bij te weenen, al schijnt het gelukkig dat alle vorsten van Europa zoo eenstemmig zijn. Trouwens ontwapening ware wel noodig bij zoo groote sociale nooden die roepen, en bij zoo hoog gestapelden schuldenlast, als waaronder de volken gebukt gaan. Het schijnt ook dat de regeeringen de trusts willen gaan aanpakken. De Australische regeering heeft reeds bij het parlement een wet aanhangig ge maakt, die de strekking heeft om de vor ming van trusts tegen te gaan. Dergelijke wetten hebben de Ameri- kaansche Staten ook, doch schijnen niet veel uit te werken. Nu is ook de president der Vereenigde Staten aan het zinnen op meer afdoende maatregelen. En niet alleen hij maar ook de Rus sische minister van financiën, Witte, houdt zich bezig met het steeds acuter wordende vraagstuk der trusts. Maar Witte heeft zich niet, zooals Roose velt, bepaald tot het voorstellen van bin nenlandsche maatregelen tegen de over macht der trusts, doch verwacht alleen heil van een internationale regeling van het trust-vraagstuk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1