partij Afbraak i KIPPEN Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Zaterdag 19 Juli 1902. No. 160 $11 de Vruchten te lelde, Be Hofstede, Advertentiën. Het Woonhuis en Erf, en Aannemers-materialen. Woensdag 30 Juli 1902, Bouw- es Weilanden, E en O est e rp u t en steenen Loods, Apenbare Verkooping" op Dinsdag 22 Juli 1902, 's avonds te l1/3 uur te Goes, in „de Prins van Oranje", voor de erven van Mej. de Wed. P. den Herder, ten overstaan van den Notaris MULOCK HOUWER, van: te Goes, aan de 's-Heer Hendrikskin- derenstraat wijk D no. 46 en het daarachter gelegen WOON HUIS en ERF, uitkomende aan den steenen trap, verhuurd aan M. de Jong voor f 1.— per week. Te bezichtigen op 15, 18 en 22 Juli van 9 tot 12 en van 1 tot 7 uren. Apenbare Verknoping ten overstaan van den Notaris J. DE YOS, op DONDERDAG 24 JULI 1902, 's middags één uur, aan de Villa »Bui- tenrust", aan den Ouden Vlissingschen weg te Middelburg, van Breeder bij biljetten omschreven. Bezichtiging op den morgen van den verkoop. v e r k o o p e n 12 PAARDEN, als: vos Ruin, oud 1 jaar, bruine Ruin, 1 jaar, zweetvos Ruin, 1 jaar, 2 zweet vos Merries, 2 jaar, zweetvos Merrie, 4 jaar, zweetvos Merrie, 5 jaar, zweetvos Merrie, 8 jaar, bruine Ruin, 8 jaar, blauwe Ruin, 9 jaar, bruine Ruin, 10 jaar, vos Merrie, 12 jaar 8 baatgevende Melk koeien, 3 Kalfvaarzen, 2 tweejarige-, 2 ander- halfjarige en 1 eenjarige Vaars, 3 ander halfjarige en 3 éénjarige Ossen, 7 Hokkelingen, 3 vette Varkens, 14 Biggen, 2 Karnhon den met Hokken, 125 Kippen, 16 Eenden Tilbury, Tent-, Kap- en 3 Men- wagens, Driewielskar, 3 Sacks- en 2 Kocksploegen, Amerikaan- sche-, Zeeuwsche- en Meedekploeg, 4 Sleepers, Molbord met Ketting, 10 Eggen in soort, 2 Sleepeggen, 3 Rolblokken, Wind- en Peemolen, Stroomden (hand- en paarden kracht), 2 Koebakken met Goten, waaronder een nieuwe, Geesel- steen met Paard, 2 Kalverbakken, Ladders, Kiekenren met Hok, Broeibak, Oliekleed, Zeeften en verdere Stal- en Zoldergereed schappen, Karnmolen, Melkgerei, Teeltuin, Vleeschblok, Eenpaards- beltuig, Harnassement, 6 ijzeren Hekken, IJzerdraad en Palen, Hout en Gaffels ©enig HUISKAAD, alseikenhouten Bureau, Linnenkastje, 2 Kachels, FornuiskachelVleesch- stander, enz. enz. Geene stalling. Muziek wordt niet toegelaten. opeisbaar verkoopen 1 bruin Merriepaard oud 14 jaren, 1 zwart rJÊ3L_^a Merriepaard oud 9 jaren, 1 bruin Merriepaard oud 4 jaren, 1 vos Merriepaard oud 2 jaren, 1 zwart Ruinpaard oud 2 jaren, 1 zwart jaarling Ruinpaard 8 Melkkoeien, 2 Kalf vaarzen 5 tweejarige Vaarzen8 anderhalf- jarige Vaarzen, 8 Kweekkalvers, 2 Melkschapen, 1 vette Weer, 1 vet Varken, 1 drachtige Zeug, 4 Mestputloopers, 2 Karnhonden, 60 Kippen en Hanen, 10 Eenden, 5 Ganzen, 2 Pauwen Eene partij Landbouw-, Melkers- en Zoldergereedscbappen, benevens: ©enige Meubelen, waaronderKabinet, Bureau, Ta fels Stoelen en meer andere goederen. alsTarwe, Zomergerst, Haver, Witteboonen, Bruineboonen, Aard appelen, Mangels, Peeën, Nagras en Etweide. Notaris LIEBERT te Kapelle zal op des namiddags 2 uur, in de Oesterbeurs te Iersebe, ten verzoeke van den heer J. Hieftje aldaar, PUBLIEK VERKOOPEN met het erfpachtsrècbt tot 1 April 1915, gelegen te Ierseke. In drie perceelen. Benevens een houten Loods voor afbraak. Inlichtingen te bekomen ten kantore van genoemden Notaris. De Notaris A. M. TAK zal op Woensdag den 23 Juli 1902, voormiddags te 10 uren, in de herberg bij L. Melse te Serooskerke in het openbaar verkoopen: bewoond door JAN BOONE, bestaande in: WOONHUIS, SCHUUR, WAGEN HUIS, VARKENSHOK en verderen TIMMER, staande in de gemeente Serooskerke met daarbij behoorende liggende in de gemeenten Seroos kerke en St. Laurens ter ge zamenlijke grootte van 24 Hectaren 7 Aren 2 Centiaren. De veiling zal geschieden in 3S per ceelen met verschillende combinatiën en in massa. Gedrukte notitiën dezer veiling met kaart zijn verkrijgbaar ten kantore van voornoemden Notaris. Pfiic 50 kg' 25 kg- 10 kg- 5 kg* Reeds 300 jDepots inxlederland, overal solide Depothouders' gevraagd. VERGADERING van den Raad der gemeente Middelburg van 16 Juli 1902. Afwezig zijn de heeren Sprenger, Schorer, Van der Swalme, Tak en Gratama. Onmiddellijk na bet openen der zitting stelt de Voorzitter aan de orde de vol gende punten der agenda I. Notulen vorige vergadering. Deze worden door den Secretaris gerezen. De heer van Dunne zegt den Secretaris niet goed te hebben kunnen volgen en of ju (1 e gelezen notulen staat; dat de herstellingsplannen ter vervorming van school A in school J, zullen gevormd wor den in overleg met de Commissie van Fa bricage, waarop de Voorzitter bevestigend antwoordt. De notulen worden daarna gearresteerd. II. Ingekomen Stukken. Deze zijn a. een telegram van Hare Majesteit de Koningin om haren dank te betuigen voor dezerzijdschen gelukwensch met haar her stel b. verschillende missiven van Ged. St., houdende goedkeuring van vroeger ge nomen besluiten c. een proces-verbaal van opneming der kas van den gemeente-ontvanger d. een adres van de naamlooze vennoot schap „de Nij verheids vereeniging" om gronden op het Noord-Bolwerk in erfpacht en huur te mogen bekomen. De stukken sub a, b en c worden voor kennisgeving aangenomen en dat sub d naar B. en W. gerenvoieerd om advies. III. Benoeming van een Directeur-leeraar aan de Burgeravondschool. B. en W. bevelen daartoe aan Johannes Izaak van Wuijckhuise, thans Directeur der Ambachtsschool te Gorinchem. Van het Bestuur der Ambachtsschool werd be richt ontvangen, dat het, wanneer hij tot Directeur-leeiaar aan de Burgeravondschool benoemd wordt, geen bezwaar zal maken om hem ook tot Directeur der Ambachts school te benoemen. Met 11 stemmen (1 briefje was in blanco) wordt de aanbevolene benoemd. IV. Benoeming van een leer aar aan het Gymnasium (vacature Dr. Warnsinlc). Aanbevolen worden Dr. A. W. Kan te Utrecht, Dr. O. Schreuders te Alkmaar en Dr. W. P. Stutterheim te 's-Gravenhage. Eerstgenoemde wordt benoemd met 11 stemmen tegen 1, op den tweeden genoemde uitgebracht. V. Benoeming van eene onderwijzeres voor school G (vacature mej. De Rouwt. De voordracht bestaat uit de dames J. R. Robijn te Dordrecht, W. de Haas te Middelburg en G. H. Nauta te Leeuwarden. Benoemd wordt mej. Robijn met 7 stem men mej. De Haas had 3, mej. Nauta 2 stemmen. VI. Opmaking voordracht bestuurslid Am bachtsschool. Met algemeene stemmen wordt als no. 1 op de voordracht geplaatst de heer Koole, terwijl als no. 2 gekozen wordt de heer Snouck Hurgronje met 10 stemmen tegen 1 op den heer Van de Ree en 1 op den heer Wisboom Verstegen. VII. Verzoek van J. J. Berdenis van Berlekom om eervol ontslag uit zijne betrek king van gemeente-geneeskundige. Het gevraagde eervol ontslag wordt zon der discussie of stemming verleend. VIII. Voorstel van B. en TV. tot wijziging raadsbesluit van 4 Juni tot verhuring van grond aan de loslaat. In genoemd raadsbesluit komt de bepa ling voor, dat de huur ten allen tijde door het Gemeentebestuur kan worden opgezegd. Gedeputeerden achten het noodig dat in stede van Gemeentebestuur (waaronder zoo wel B. en W. als Gemeenteraad kan wor den verstaan) worde gelezen Gemeenteraad. B. en W. stellen nu voor genoemd be sluit in dien geest te wijzigen. Nadat de heer van Dunne in overweging gegeven had om, ter voorkoming van moei lijkheden als de onderhavige, voortaan in huuracten enz. van de Gemeente te spreken, wordt het voorstel van B. en \V. zonder stemming goedgekeurd. IX. Voorstel van B. en W. tot verhuring van grond aan den Achtersingel aan J. de Broelcert en Co. B. en W. stellen voor den grond, groot 1032 M2., weder te verhuren aan genoemde firma, met dien verstande evenwel dat, in tegenstelling met de vorige conditiën, de huur, ingegaan 1 Januari 1902, slechts zal loopen van jaar tot jaar, met bevoegd heid van de gemeente om de huur ten allen tijde te kunnen opzeggen, terwijl bij opzegging het rasterwerk kosteloos het eigendom zal worden van de Gemeente, wordende de huurprijs even als vroeger, bepaald op f 61,92 per jaar. Zonder discussie of stemming wordt het voorstel van B. en "W, aangenomen. X. Voorstel van B. en TV. tot verhooging jaarwedden van de leeraren m de Duitsehe en Kngelscne. taal aan het Gymnasium. Naar aanleiding van een schrijven van Curatoren over het Gymnasium en den daarbij gevoegden brief van den Inspecteur der Gymnasia, stellen B. en W. voor, met ingang van 1 September 1902 de jaarwe'dden van den leeraar in de Duitsehe taal en van dien in de Engelsehe taal voor ieder met f200 te verhoogen en alzoo te brengen op f900 met welk voorstel zonder discussie of stemming genoegen wordt genomen. XI. Begrooting Godshuizen over 1903. De begrooting, in ontvangen uitgaaf een bedrag van f50 8 3 6,145 aanwijzende, wordt zonder discussie of stemming op dit cijfsr vastgesteld. XH. Voorstel van B. en TV. tot van gronden van de Goesche Korenmarkt en in de St. Janstraat. B. en W. stellen voor de ruiling van genoemde gronden aan te gaan met S. van Os. De heer van Dunrie wil voor meerdere zekerheid eene redactiewijziging van de erfdienstbaarheid van den weg, en stelt voor die ook nog verbindend te verklaren voor een tweede aan de gemeente in eigendom behoorend perceel. De heer den Bouwmeester zegt dat een tweede adres is ingekomen van Yan Os omtrent een door Sonius in huur gevraagd stukje grond. Dit adres is niet erg duide lijk en zou, bij toewijzing aan Sonius, mis schien de ruiling in den weg staan. De heer van Dunrie is van meening, dat het nader adres eene zaak geldt, die van deze afgescheiden moet blijven. De heer den Bouwmeester is van hetzelfde gevoelen, maar dan moet ook uit het voor stel van B. en W. de huur van Sonius vervallen, waartoe besloten wordt. Met de redactiewijziging van den heer Yan Dunne wordt daarop het voorstel van B. en W. omtrent de ruiling zonder stem ming goedgekeurd. Omtrent het stukje grond, waarnaar Sonius en Yan Os gegadigden zijn, zou de heer Wisboom Verstegen verkoop boven verhuur prefereeren. De heer de Veer vindt het vreemd, dat men, zonder opgaaf van motieven, thans komt aandragen met verhuur aan Sonius. De heer den Bouwmeester merkt op dat het terrein in kwestie voor niemand waarde heeft dan voor Sonius en Yan Oshij wil dus afwachten wie het meest zal bieden. In ieder geval, zegt de heer Wisboom Verstegen moet de zaak aangehouden en een nader bericht van B. en W. afgewacht worden. Dienovereenkomstig wordt besloten. XIII. Ontwerp verordening regelende den werkkring der vaste commissiën. >r. Goedgekeurd zonder stemming. Met in gang van 1 Januari 1903, zullen er nu zijne eene commissie voor de strafverorde ningen (een voorzitter en vier leden), eene commissie van Financiën (een voorzitter en twee leden) en eene commissie van Frabricage (een voorzitter en twee leden). XIV. Voorstel van de heeren vim Dunrie van de Ree en Tak tot wijziging van het reg lement van orde. In verband met evengenoemde verorde ning door de voorstellers ingediend, wordt de wijziging zonder stemming goedgekeurd. XV. Voorstel van B. en W. tot aanvulling der verordening op de heffing van schoolgeld op school J in verband met het laatste lid van ■t. 46 der wet tot regeling van het lager Naar aanleiding van eene opmerking van Ged. St. willen B. en W. de verordening aanvullen met de bepaling, dat indien door het schoolgeld in strijd met genoemd art. 46 zou worden gehandeld, geen meer schoolgeld zal geheven worden dan geacht kan worden voor rekening der gemeente te blijven. De heer Koole merkt op dat, naar aan leiding van de aanmerking van Ged. St., het tarief voor school J geheel in duigen gevallen is. De voorgestelde aanvulling acht hij verkeerd, omdat dan ieder jaar het schoolgeld zal moeten worden vastge steld. Beter acht hij het om het tarief te herzien en stelt voor te bepalen dat het schoolgeld zal zijn voor aangeslagenen in de inkomstenbelasting tot de 11e klasse f20, tot de 13e f25, tot de 17e f30, tot de 23e f35 en voor hooger aangeslage nen f40. Dat voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 4 stemmen, die der heeren van de Ree, van Dunne, Snouck Hurgronje en Heijse. XVI. Ontwerp verordeningen tot regeling van en tot heffing van schoolgeld voor het herhalingsonderwijs. De heer Koole heeft er verbaasd over gestaan, dat men in art. 2 het onderwijs in het koken heeft opgenomen. Dat hoort bij het herhalingsonderwijs in geen geval te huis, waar er in de wet op het lager, onderwijs ook niet van wordt gesproken. De voorzitter merkt op, dat alle zaken van practisch niet kunnen worden onder wezen. De heer Snouck Hurgronje en met hem de heer Van de Ree, vinden dat koken allerminst past in het kader van het her halingsonderwijs, dat alleen eene voortzet ting is van het genoten lager onderwijs. De heer van Dunne vraagt hoe men aan het idee van koken gekomen is, tenzij men de bedoeling heeft knappe keukenmeiden te ereëeren, waarop de voorzitter repliceert dat het zijn nut kan hebben, wanneer in het huishouden een goeden en smakelijken burgerpot wordt opgedischt. Het koken wordt geschrapt met 8 tegen 4 stemmen, die der heeren den Bouw meester, van Teylingen, van der Harst en Heyse. De heer de Veer meent dat eene om schrijving van de verschillende vakken in de verordening niet tehuis behoort, zij is of te onvolledig of te uitgebreid. Het desbetreffend artikel wordt daarop aangenomen met algemeene stemmen, be halve die van den heer de Veer. Nadat op voorstel van don heer Wis boom Verstegen zonder stemming besloten was als hoofd van het onderwijs aan te stellen niet een van de hoofden der scho len, maar een onderwijzer met de hoofd akte, worden de verordeningen eveneens zonder stemming goedgekeurd. XVII. Schrijven van B. en W. betref fende de veranderingen aan de school op de Bree (school J.) B. en W. schatten de kosten dier ver anderingen op plm. f2000 en releveeren tevens dat de commissie van toezicht op de veranderingen aandringt. De heer van Dunne zegt dat gehandeld moest worden m overleg met de Com missie van Fabricage, maar het rapport, door deze ingediend, wordt door B. en W. geheel op zijde geschoven. De commissie blijft van meening, dat de veranderingen door B. en W. voorgesteld, niet allen noodig zijn. De lokalen zullen dan te klein wordener zullen paralelklassen en bijgevolg ook meer onderwijzers noodig zijn. De Voorzitter merkt op dat hij de com missie van Fabricage niet had moeten raadplegen over een reeds genomen besluit en de voorzitter vau Fabricage had den betreffenden wethouder in de gelegenheid moeten stellen, de zaak toe te lichten. De heer van Dunne meent dat B. en W* dit had moeten doen en wijst er op dat vele stukken, die in handen van Fabricage gesteld worden, onvolledig zijno. a. miste hij bij deze stukken eene teekening. De heer van de Ree is van meening dat de voorgestelde veranderingen de school in slechteren toestand zullen brengen. De heer Snouck Hurgronje vraagt waarom het punt op de agenda geplaatst is, daar de Voorzitter beweert, dat het voor geen discussie meer vatbaar is. De heer Koole acht beter half gekeerd, dan heel gedwaald en wil dat de commissie van Fabricage het voorstel zal doen om het vroeger genomen besluit te herroepen. De heer van de Ree dient daartoe een voorstel in en tevens om het rapport van de commissie van Fabricage in behande ling te nemen, welk voorstel wordt goed gekeurd met 8 tegen 4 stemmen, die der heeren den Bouwmeester, van Teylingen, van der Harst en Heijse. De Voorzitter ontraadt de aanneming van het voorstel van de commissie van Fabricage, terwijl de heer Verhage opmerkt, dat, al stemde hij voor het voorstel van de Ree, hij toch niet in alles met Fabricage kon medegaan. O. a. is het in de school zoo donker, dat de schooluren in den afgeloopen winter zijn moeten verzet worden. Dat voorstel van Fabricage bevat lo. geen meer privaten te bouwen, 2o. het hout gewas te rooien om meer licht te verkrijgen en 3o. geen gang aan te brengen. Wat de privaten aangaat, dat liet de com missie rusten, toen zij vernam dat slechts eene verplaatsing van privaten zou plaats hebben, iets wat op de teekening niet te zien was en wat den heer van Dunrie nog maals deed wijzen op de door hem be sproken onvolledigheid van de meeste stukken. Het rooien van het houtgewas wordt verworpen met algemeene stemmen, be halve die van den heer Yan Dunnédaar entegen het aanbrengen van lichtkozijnen aangenomen met algemeene stemmen, be halve die van den heer Snouck Hurgronje. Het maken van de gang wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen, die der heeren Den Bouwmeester, Yan Teylingen, Yer- hage, Yan der Harst en Heijse (de heer De Veer had de vergadering reeds verla ten). Wegens het vergevorderde uur worden de overige punten der agenda aangehouden. De heer Wisboom Verstegen vroeg den Voorzitter of hij nog geen antwoord kon geven op eene vroeger door hem gedane vraag omtrent het sluitingsuur der her- hergen, waarop deze antwoordde dat de Commissie voor de strafverordeningen daar over wordt gehoord. Hierna gaat de vergadering uiteen. De Deurwaarder HOLLMANN zal voormiddags om 9 uren, ten verzoeke van dhr. M. L. de Vos te Beinkenszand, op de door hem bewoonde hofstede »de Kouse" aldaar, VOORTS De Notaris A. M. TAK zal op Woensdag- 30 Juli 1902, voormiddags te 10 uren, op de hofstede bewoond door Jan Boone, in de gemeente Serooskerkein het 2 Menwagens, 1 Utrechtsch Wagentje. 1 Driewielskar, 1 Rol- blok, 6 Éggen, 2 Ploegen, Meld- slede SleepdeurVoorsleper Windmolen, Geeselstoel, IJsbak, TrappenLaddersReepen en Blokken2000 Musterdseene partij Weihooi, Klaverhooi en Kanthooi, de Mest in den Mest put, PAARDENWANT. Voorts VRIJDAG den 25 JULI 1902 Inmiddels uit de hand te koop. kunnen het dubbel aantal eieren leggen bij goede verzorging en voedering met beroemd lilriggVSillf VOO? MOOSOOEg 011. Garantie: 30.5 pCt. 'Eiwit, 10.3 pCt. ,Vet en slechts 27 pCt. Zetmeel. Minstens 10 pCt. Vet is noodig voor dooiervorming; me'ér dan 30 pCt. Zetmeel of Maïsmeel i/h Och tend voeder maakt de kippen vet en houden op met leggen. Legresultaat 214 eieren a 3 ets. f6.42 Voederkosten 3/4 ets. p. dag X 365 2.74 per kip in 't jaar gemaakt f3.68 Minder Voederkosten, méér eieren. Kuikens hiermede opgevoed leggen op leeftijd van 4 maanden. Ailja. f5.50 f2.90 f 1.30 f 0.70 Brochure wetenschappelijk kippen voeden gratis en franco. Hoofdagentschap van Harry's Poultry-Meal te Barneveld. Depóts: te Goes hij A. M. Cense N. EmanuelD. FukkenWed. B. Janse wed. P. de Jongh en Chr. Kole, Lange Kerk straat C 8Rilland bij C. de Goffau Gapinge bij A. PoppeGroede bij P. Lom baard; Groede-Kruisdijk bij L. A. Cijsouw Kolijnsplaat bij O. van der Weele Thzn. Kruiningen bij Jan Zoetewij Jzn.Middel burg bij Johan van Heusden, Bogardstraat D 36; Ondelande bij C. A. van 't Veer; Vlissingen bij „Eigen hulp"; Vrouwepol der bij Jacobus Geerse; Nisse bij Cornells Bosman; Nieuw- en St. Joosland bij P. de Groot; Noordgouwe bij G. Hanse; Oost- burg bij J. J. Risseeuw; Wemeldinge bij G. Felius; Zierikzee bij A. Adriaanse en W. Merle, BotermarktLamswaarde bij J. Boogaart; Wolfertsdijk bij E. Meulen- bergNieuwvliet bij L. J. Timmermans Kloetinge bij J. M. Straub. nnnnnmmmnunn Druk Wed. S. J. de Jonge-Yerwest, Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 5