r Openbare V Kerknieuws. Schoolnieuws. Ingfezoi M a rk t b bouwkunde, vanwege de afdeeling Wal cheren van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. Den 23en Juli zal te Oostkapelle in de Ned. Herv. kerk, of bij gunstig weder in het Berkenhosch aldaar, een zendingsdag worden gehouden. Bij de. directe belastingen is eervol ontslagen, met ingang van 16 dezer, de heer F. Rosinga, rijksklerk ten inspectie Ter Neuzen. Wolfertsdijk. Onder begunstiging van schoon weder hield jl. Zaterdag de hand boogschutterij „Doel naar Hooger", haar jaarlij ksche concours, waaraan werd deelge nomen door 15 gezelschappen, samen tellende 78 schutters. De 1ste klep werd behaald door P. van 't Westeinde van „Victoria" van Kwadendamme, de 2e klep door Job v. d. Dries van „Soranus" van Heinkenszand en de 3e klep door A. Rijk van „Concordia" van 's-Heerenhoek, na kampen met 5 anderen. De zij vogels door G. Luijk van „Les amis réunis" van Vlake en J. Martens van „Concordia" van 's-Hee renhoek. De kallen door W. de Jonge van Willem Teil" te Ovezandeen P. Hoondert van »Concordia" te 's Heerenhoek. Het concours werd opgeluisterd door het fan faregezelschap »Wolferts-Fanfare", dat op verdienstelijke wijze eenige nummers ten gehoore gaf. Bij de familie Moerdijk te lerseke is bericht ontvangen dat hun zoon J. L. Moerdijk die van het begin tot het einde den oorlog hoeft meegemaakt den 18 Juni in welstand bp zijn gezin te Pretoria is teruggekeerd. Hun zoon Pieter vertoeft nog op de Bermuda-eilanden. lerseke. Zaterdagavond reed een meisje alhier een zuigeling van zes maanden in een kinderwagen en nog een ander liep naast den wagen. Eensklaps geraakte het loopende kind te water in eene diepe water gang en terwijl de oudste zich haastte het kind te redden, reed de wagen met de zuigeling in een andere niet minder diepe sloot. Door haastige hulp van den gemeente bode mocht het gelukken, de twee kinderen van een anders wissen dood te redden. Men herinnert ons dat het heden de herdenkingsdag is van het begin maken met den aanleg van den Westxapelsehen Zeedijk, 3500 M. lang, 5 M. hoog en 125 M. breed (14 Juli 1540). In de gemeente N. en St. Joosland waren een viertal boomgaarden aangetast door de rupsen zoodat zij totaal bladerloos waren. Door den Burgemeester dhr. A. van Waarde, werden eenige rupsen opgezonden en advies ingewonnen bij het phytapatho- logisch laboratorium te Amsterdam, waarop het volgend antwoord inkwam, dat voor de landbouwers van groot belang te achten is. De rupsen in de appelboomen zijn die van het appelspinselmotje Hyponomenta malineila), welk insekt ook in de Betuwe soms als eene geweldige plaag optreedt de rups wordt daar dan veelal trekmade genoemd. Dit jaar is de ontwikkeling wat later dan gewoonlijk, want meestal komen in 't laatst van Juni of het begin van Juli de vlindertjes (die witachtig van kleur zijn met kleine zwarte stipjes) te voorschijn. Nu zjjn de diertjes nog rups, of wel voor 't meerendeel pas verpopt. Wanneer de vlindertjes zijn uitgekomen, leggen zij hunne eitjes in langwerpige hoopjes aan de schors der boomtakken. De rupsen komen gewoonlijk vier weken daarna uit de eiers te voorschijn, maar dez» vre ten dan niet of althans niet van belang. De vreterij begint evenwel eerst in 't vol gende voorjaar. Voor dit jaar is de vre terij geëindigd, want de diertjes gaan ver poppen. Om eene vermeerdering voor het volgen de jaar te voorkomen, zou ik aanraden, de nesten uit te branden, hetwelk het best geschiedt, met behulp van een op een staak geplaatste »rupsenfakkel". Doelmatig zjjn de rupsenfakkels van Carl. Platz te Lud- wigshafen, die te ontbieden zijn bij den heer A. W. Drost, amanuensis aan het physopathologisch laboratorium, Reyer Anslostraat no. 22 te Amsterdam. Zij kosten per stuk f 1. Het verbranden moet geschieden in deze of de volgende week. Doet men het te laat, dan zijn de vlinders reeds uitgekomendeed men het vóór de rupsen grootendeels zijn ingespannen, dan zouden de diertjes zich aan een draadje naar beneden laten zakken, en aldus ont komen, maar daar ze nu bijkans alle ver popt zijn is 't nu de juiste tijd. Het is voldoende als men de fakkel maar even onder een rupsennest houdt, daardoor worden de takken en twijgen niet bescha digd. En vruchten zullen bij zoodanige vreterij van rupsen dit jaar wel niet te verwachten zijn. Waar zich heele netten tegen de stammen bevinden, zou men deze geschikt kunnen afborstelen met staaldraad borstels, verkrijgbaar o. a. bij Blass en Groenewegen te de Bilt. Om vreterij in een volgend jaar te voorkomen, is het wel gewenscht, reeds nu zijne maatregelen te nemen; is de vreterij een volgend jaar reeds in vollen gang, dan is het moeilijk er wat tegen te doen. Hoogachtend, Uw dv., (geteekend) J. RITZEMA BOS. Blijkens het lijvig rapport, uitgebracht door de commissie uit het Landbouw- Comitó, over het onderzoek naar de mid delen om de tiendrechten op de spoedigste en meest afdoende wijze op te heffen, is naar het oordeel der commissie een elleszins bevredigende oplossing van het tiendvraagstuk te vinden, door van over heidswege alle tienden tegelijk af te schaffen. De heffers ontvangen van don Staat het 29 voud van de gemiddeld jaarljjksche zuivere opbrengst der tiendplichtige perceelen, ter wijl door de tiendplichtigen voortaan jaar lijks een grondrente zal moeten betaald worden van minstons ','j percent meer dan de interest waartegen de Staat het uitge keerd geld heeft geleend. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot gedelegeerden van Nederland bij de op 15 Juli 1902 te Parijs te openen internatio nale conferentie tot het beramen van maat regelen ter bestrijding van den z.g. handel in blanke slavinnen, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, lid van do Tweede Ka mer der Staten-Generaal te 's Gravenhago, ds. H. Pierson te Zetten en jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, advocaat generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden. Voorts is benoemd tot rechtor in de arr.- rechtbank te Rotterdam mr. F. M. C. E. Koksma, thans kantonrechter te Tholen. Een jonge menschenredster. Op Urk heeft een meisje van 6 jaar haar 2-jarig broertje van een anders wissen dood gered. Zij waren aan het spelen bij eene sloot vol modder, toen het knaapje er in stortte en het zusjs, dat hem grijpen wilde even eens. Tot san haar hals stond de kleine meid in de modder en toch wist zij nog met haar handjes zijn hoofd te vatten en boven te houden, totdat een paar vrouwen door haar roepen opmerkzaam geworden, de kinderen konden redden. Het jongetje was reeds bewusteloos, maar kwam, na veel modder te hebben overgegeven, weder bij. Uit de behandeling eener rechtszaak voor de rechtbank te Leeuwarden wegens melkvervalsching door een leverancier eener zuivelfabriek, die de geleverde melk telkens met 10 liter water doopte, maar de belofte verkreeg tegen betaling eener boeto van f125 niet te zullen worden vervolgd, uit het requisitoir van den officier gebleken dat de zuivelfabrieken zeiven uit mis drijven als het aanhangige voordeelen weten te halen. Den officier zijn voorbeelden be kend, waarbjj f 100 schadevergoeding werd gegeven, éénmaal zelfs f1200. Het O. M. stuit dan ook herhaaldelijk op tegenwerking van de directeuren der zuivelfabrieken, dat krachtig de hand wordt gehouden aan de wetten, die gemaakt zijn om benadeeling van de belangen der betrokkenen te voor komen en te straffen. (BblJ Te Zwijndrecht weerklonken Zater dagmorgen omstreeks 8 uren plotseling twee hevige knallen, en het oog naar de rivier richtende, van waar do slagen kwamen, zag men een zuil van vuur vermengd met rook en stoom, opstijgen. Deze bleek te komen uit de „Hermine", een stadssleepboot, die op pl. m. 50 M. van den wal gereed lag om de zeeboot „Sneppe", geladen met hout, door de brug te sleepen. Men zag de pijp met de vuurmassa de lucht invliegen, en de boot uit het water oplichten, doch toen de rook was opgestegen, was niets meer van de boot te vinden dan wat drij vend wrakhout. De ketel van de boot was gesprongen en de stukkeu waren tot op 150 M. afstand weggeslingerd. Destukken werden zoowel op een Zwijndrechtschen als op den Dordschen wal gevonden. Een deel der machine, 30 kilo zwaar, werd op 100 meter afstand geworpen door het dak van de ijzergieterij der lirma Fenn en Bauduin waar het te midden der werklieden terecht kwam, gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken. Stukken van ketelplaten werden diep in den dijk geslagen. Een gedeelte der machine, de z. g. veiligheid, werd aan boord van de zeeboot „Sneppe" zóó diep in het wand gedreven, dat stoom moest worden aangewend om het er uit te verwijderen. Het onderste deel van den ronden ketel was bijna in zijn geheel op den wal geslin gerd en lag als een plaat achter de asphalt- fabriek der fiama Rodenburg, op meer dan 100 M. afstand. Het uitelkander spattende vuur verzengde de zeilen van een tjalk, die in den omtrek lag, en aan boord van de »Sneppe" bekwa men enkelen brandwonden. De kapitein en een matroos kwamen om. De zwaar gewonde machinist, dien men zag drijven, werd met een boei van de »Sneppe" gered en zoo spoedig mogelijk per brandcard naar het ziekenhuis vervoerd. Hij verloor beide beenen bij de ramp. Toen de vrouw van den verongelukten kapitein, die in gezegende omstandigheden verkeert, de jobstijding vernam, geraakte zij buiten kennis en moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. Vier jaren geleden, op Pinkster-Zondag, had een tramongeluk plaats op den weg tusschen Sneek en Oppenhuizen. Tal van jongedames, die van de kermis te Heeren veen kwamen, werden bij dat onheil vrij ernstig verwond, onder wie mej. Th. Potma te Sneek. Het eene been van deze jonge dame moest worden weggenomen, het andere, dat op drie plaatsen was gebroken, bleef tot heden zwak. Aan de gewonden keerde de maatschappij een betrekkelijk geringe schadevergoeding uit. nl. tot haar meerderjarigheid een weekgeld van f 5. De moeder eischte echter na den 23-jarigen leeftijd nog een som van f 2000. Aange zien de maatschappij van dien eisch niets wou weten, volgde een proces dat is thans gewonnen door mej. P. (L. CrtJ Het volgende niet onaardige berichtje lazen wij in Eet Volkschoon in 't Folk's mond het woordje „kop" hier beter hadde gevoegd: Een verzuim. Wij hadden van de week vergeten te melden, dat Cham berlain een gat in zijn hoofd gevallen is door het raampje van een rijtuig." De metselaars en opperlieden te Haar lem hebben den arbeid hervat. Te Utrecht is Zaterdag een 60jarige man bewusteloos langs den weg gevonden. Bij onderzoek bleek hij uitgerammeld van den honger te zijn. Goede menschen hielpen hem bij en spijsden hem. Te Barendrecht had een kind eenige boontjes van den uitbloeienden gouden regen opgegeten. Na eenige oogenblikken kreeg het kind hevige pijnen en benauwd heden. Door toediening van een braak middel is het kind behouden gebleven Twee broeders te Rekken moesten bij den overweg van 't spoor voor den trein met hun paard en wagen wachten. Een hunner nam uit voorzorg het paard bij den bek, maar werd door het schichtig geworden dier tegen den grond geworpen en zoodanig getrapt, dat hij bijna onmid dellijk overleed. De andere broer was op den wagen gebleven en kreeg geen letsel. Te Hardenberg had het zoontje van een landbouwer plaats genomen op den dissel van twee aangekoppelde hooiwagens het kind struikelde, geraakte onder den zwaar beladen wagen, en overleed binnen weinige uren. Te De Krim geraakte een tweejarig knaapje in den regenbak en verdronk. Te Dudzeele bij Sluis is de zoon van den burgemeester bij het zwemmen verdronken. Te Arnhem zakte een 60-jarige vrouw, die haar kranke dochter in het gasthuis ging zien, tenge volge van do haast dood op den weg ineen. Te Beek sloeg een paard op hol. De geleider werd van den wagen geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Een voorbij ganger die 't paard wou grijpen, struikelde daarbij en viel onder het paard dat hem dood trapte. Een 24-jarige dienstmeid van een landbouwer te Breda, terwijl zij op een kar naar den akker reed, sprong er af wijl 't paard schichtig werd. Zij raakte hierbij echter bekneld tusschen de kar en een huis, zoodat zij zware kneu zingen opliep en binnen enkele oogenblikken overleed. Een 27-jarige leidekker werk zaam aan een klooster te Heithuizen viel van een hoogte van acht meter op de straat en werd dood opgenomen. Bij een brand in een lakstokerij te Haarlem werden twee werklieden levensgevaarlijk gewond. Te Edam is een wagen tegen een boom verbrijzeld, doordat het paard op hol sloeg de berijder was dadelijk dood. Zaterdagnacht is aan de Leliegracht te Amsterdam een man te water en ver dronk. In de Palmstraat aldaar is bij een vechtpartij tusschen halfdronken jongelingen een dezer met een mes levensgevaarlijk in de longen gewond. Vrijdag had een ontploffing plaats in ile steenkolenmijn Rolling Mill te Johns town iu Pennsylvanië (Noord Amerika). De mijn bezit twee toegangen, waarvan eene gelukkig dienen kon ter ontkoming van drie werklieden die de tijding boven brach ten. Door diezelfde opening ontkwamen nog 300 werklieden. Alle werkers uit den omtrek verlieten hunne mijnen en snelden te hulp. De afdaling bleek echter onmo gelijk, daar reeds in de afdalingskokers de aanwezigheid van het gevaarlijke mijngas bemerkt werd, zoodat men werkeloos moest blijven. De vrienden en bloedverwanten der in de mijn opgeslotenen waien mede spoedig ter plaatse en hartverscheurend waren de tooneelen van wanhoop, die bij d9n mijningang aanschouwd werden. Een arts drong aan het hoofd van een ploeg mijnwerkers, te twee ure des middags in de mijn door en verbleef er in tot halfelf des avonds. Hij verkreeg de overtuiging dat niet alle werklieden dood waren. De eerste vier slachtoffers die men aan de aardoppervlakte bracht, konden door genees kundige hulp in het leven teruggeroepen worden. Een der deelnemers aan het reddingswerk verklaarde, dat men om op de plek te komen waar de geredden lagen, over vijf en twintig lijken moest stappen, die allen, evenals de reeds naar boven ge brachte lijken, (er waren er reeds meer dan honderd) afzichtelijk en tot onkenbaarheid verschroeid of verkoold waren. Het meeren deel der slachtoffers zijn Hongaren en Bohemers. Onder hen bevinden zich slechts enkele Amerikanen. De Boeren zullen wel nooit Engel sehen worden, en de Lijflanders nooit Russen, evenmin als de Polen zich ooit willig zullen buigen onder 't Pruisische juk. Dit laatste blijkt weer hieruit dat verscheiden Poolsche soldaten, in Pruisi- schen dienst, deserteeren. Zes dezer deser teurs schreven de vorige week aan de Pruisische autoriteiten,nadat zij de Russische grens waren overgetrokken»Wij zenden u onze uniformen terug, die wij niet langer willen dragen; wij bewaren onze geweren voor u, om ons later daarvan tegen u te bedienen". De politie te Praag kreeg dezer dagen, uit een Pruisisch-Poolsche gemeente aan de Russische grens, een briefkaart, waarin verzocht werd, om opneming van een signalement met last tot inhechtenisneming. De politie te Praag drukte de bekendma king af in haar ambtelijk orgaan en werd pas na de verschijning gewaar, dat het signalement sloeg op den Duitschen Keizer en de ernstigste beleedigingen bevatte, naar aanleiding van diens Mariënburgsche rede. Dadelijk is telegrafisch aan alle autoriteiten, die het ambtelijke blad krjjgen, het nummer in kwestie teruggevraagd en een onderzoek naar de bewerkers van de mystificatie ingesteld. Merkwaardig, dat de strekking van het stuk pas zoo laat is ontdekt. De droogte in Australië neemt voort durend onrustbarender verhoudingen aan. Nooit, sedert de kolonisatie van het land, werd zoo iets bijgewoond. Van de 60 rail- lioen schapen, die in Nieuw Zuid-Wales graasden, zijn er nog maar 33 millioen overgebleven, en men vreest hun aantal nog meer te zien verminderen. In het wes telijk deel der kolonie is een vruchtbare en bloeiende streek in een woestenij her schapen. Queensland heeft ook zeer erg geleden. Men schat de verliezen voor Australië op 130,000,000. De nieuwste manier, waarop sommige menschen te New-York zich thans amu seeren, is om apen te kleeden en te dres- seeren, zóó, dat zij mede aan tafel kunnen zitten, zonder al te groote wanorde te ver oorzaken. Van een bijzonder geciviliseerden aap wordt thans bericht, dat hij zich goed hield tot aan het dessert, toch toen plot seling een noot greep en in de gaskroon klom om hem daar op te eten. Overigens zoo voegt de gastheer er bij was hij niet van de andere gasten te onderscheiden. Die »andere" gasten zullen wel zeer in genomen zijn met het compliment. Volgens op Vancouver ontvangen be richten nemen de zwarten op de Salomons eilanden een dreigende houding aan tegen de blanken, omdat hun verboden is, op de suikerplantages te Queensland te werken. Zij moeten reeds drie blanken (den kapitein van een koopvaardijschip, een zendeling en zijn vrouw) vermoord hebben. Volgons de statistieken der gods diensten is in het Duitsche keizerrijk het aantal roomscb-katholieken de laatste jaren met een grooter percentage vermeerderd dan het aantal protestanten, terwijl de ver meerdering der Joden, vergeleken bij de Christenen zeer gering bleek. Duitschland telde iu 1900 35,231,104 protestanten, tegen 31,026,810 in 1890, wat een vermeerdering aanwijst van 13,6 pCt.katholieken waren er in 1900 20,327,913, tegen 17,674,921 in 1890, dus zien we hier een vermeerdering van 15 pCt. Het aantal Joden vermeerde slechts van 567,884 tot 586,958, of met 3,4 pCt. Van elke 1000 personen in Duitsch land zijn er 625 protestant, 361 katholiek en vier van een anderen, of zonder gods dienst. Ten nadeele van een weduwe te Aken, die op reis was, werd door inbrekers uit haar huis een bagatel van 300,000 mark aan coupons meegenomen. Op het eiland Ithaka, in de buurt van de antieke haven Polis, zijn op een afstand van ongeveer 250 meter van de kust de grondslagen gevonden van een zeer oud Grieksch theater, met offerplaats en een amphitheatersgewijs gebouwde ruimte voor de toeschouwers. Niet ver daarvandaan werden op een diepte van zes meter onder den beganen grond de overblijfselen gevon den van een gebouw dat zonder mestelwerk uit onbehouwen veelhoekige steenen was opgetrokken. Ook nog andere dergelijke ontdekkingen vestigen opnieuw de aandacht op het eiland van Odysseus. Ulysses.) De Admiraliteit te Washington heeft van den bevelhebber van het Amerikaansche oorlogsschip Cincinnati bericht ontvangen dat het succes van de Fenezoaansche opstan delingen het waarschijnlijk maakt dat de burgeroorlog spoedig te hunnen gunste zal eindigen. In Amerikaansche regeerings- kringen is men van meening, dat president Castro gevlucht is, in plaats van, zooals hij voorgaf, het opperbevel over de regee- ringstroepen op zich te nemen. Te New York is het snikheet, zoo heet als het sedert 1876 niet is geweest. Gis teren was het op straat 91 graden in de schaduw. De atmosfeer is zeer vochtig, waardoor de hitte nog ondragelijker is. Te Albi (Frankrijk) is de 18-jarige strijkster Marie Louise plotseling gebleken van bet mannelijk geslacht te zijn. Als kind reeds door „haar" ouders die niet beter wisten of zij was een meisje, naar haar oom gezonden, keerde zij dezer dagen na de ontdekking naar haar ouders terug en wandelt thans als jongeling onder den ge- wijziglen naam Louise Marius rond. Hij is nu geen strijkster meer, maar gipswerker. Liefst ware hij mijnwerker geworden. Voor het Noorsche Spoorwegwezen was het gisteren een dag van beteekenis. De opening had nl. plaats van de tunnel, die voor de verbinding der heide grootste steden des lands, Christiania en Bergen, noodig is. De Gravehalstunnel is 4 K.M. lang. In ozen tijd doet men vele zaken in het groot. Zoo ook een zokere mijnheer Rapp te Weenen, die binnen het uur in acht duels vocht. Hij streed op den sabel succes sievelijk met acht tegenstanders, die hij allen vrij zwaar verwonddeslechts de acht ste en laatste bestrijder wist hem een wonde toe te brengen, welke echter van weinig beteekenis is. Te Weenen is overleden een vrouw van gewicht. Ze was 70 jaar oud en woog 200 K.G. Haar taille had een omvang van twee meter. Graaf Tolstoi, die geheel hersteld is, is op reis naar Sebastepol, vanwaar hij zich naar zijn landgoed Jasnaja Poljana bij Toela zal begeven. De aardbeving te Saloniki, in Euro- peesch-Turkije, heeft zich nog eenige malen met lichtere schokken herhaald. De be volking, die buiten de stad kampeerde, heelt weder haar huizen betrokken. Een oud gebouw is ingestort, bij welke ramp twee kinderen om het leven kwamen. Do schade is over het algemeen niet zeer groot. In de dyamietfabriek te Baelen-Wezel, in België, heeft Zaterdag een verschrikke lijke ontploffing plaats gehad. De ontplof fing had plaats in de patronenfabriok, waar drie meisjes aan 't werk waren, juist op het oogenblik, dat een inspocteur binnen trad. De inspecteur en de drie meisjes werden gedood. Een groot aantal werk lieden in andere zalen der fabriek werden gewond. Do knal was ontzettend, en werd uren in den omtrek gehoord. Van de fabriek is niets dan een puinhoop overgebleven. De materieele schade is zeer aanzienlijk. Beroepen te Oterdum, T. Dijkstra, cand. te Groningen; te Ter Aa, A. J. West hof, O.-I. pred. met verlof; te Gorre- dijk, J. W. Visscher te Terwispelte Vlaardingen, C. B. Oorthuijs te Rotterdam. Aangenomen naar Heerlen door T. Bie- bericher, cand. te Eelde. Bedankt voor Hoek door J. H. Ruysch v. Dugteren te Ritthem. Op 7 Juli j.l. was het getal vacante predikantsplaatsen in de Ned. Herv. kerk 230, of wel 10 minder dan 1 Januari te voren, verdeeld als volgtFriesland 48 Zuid-Holland 34 Noord-Holland 30 Gro ningen 30 Gelderland 22 Zeeland 18 Noord-Brabant 14; Utrecht 11; Drente 11; Overijsel 7 en Limburg 5 plaatsen. Het Nederlandsch Zendeling Genootschap hield te Rotterdam zijne 105e algemeene vergadering onder voorzitterschap van Ds. J. H. Lamping, uit Naaldwijk. De director, ds. Gunning, deed mededee- ling omtrent de hangende plannen tot overweging van de mogelijkheid tot ver- eeniging van de opleiding der aanstaande zendelingen met die van de Utrechtsche Zendingsvereeniging. In zake de geldmiddelen stolde Spr. twee vragen a. Is bezuiniging op de uitgaven mogeljjk? en b. Hoe kunnen de inkomsten vermeerderd worden? Bezuiniging op het werk in de Indiën is niet mogelijk, zoomin te Saroe, in de Minnehassa als ook op Javaintegendeel zullen daar juist meer uitgaven noodig zijn. Ds. W. Lamers deed verslag over het Zendelinghuis. De kweekelingen gaven reden tot tevredenheid. De kweekeling S. Schoch werd door den director bevestigd als pre dikant te Schoonoord de eenig mogelijke wijze, om de rechten van een bevestigd predikant te verkrijgen. Den 14en Juli werd hij tot Theologisch Doctor gepromo veerd. Heden werd hij »ingezegend« als zendeling. De bestemming der zes kweekelingen werd vastgesteld, en besloten drie van hen, indien de gelegenheid zich voordoet, voor te stellen als hulpprediker. Aan de kweekschool te Modjowarno zal binnenkort een gediplomeerd hoofd geplaatst worden, terwijl de arts A. J. Duymaer van Twist (broeder van het Kamerlid) aan Dr. Bervoets aldaar zal wordon toegevoegd. Het Hoofdbestuur gaf verlof, om ten hoogste zes nieuwe kweekelingen aan te nemen. De director deed nog eenige mededee- lingen aangaande de redenen waarom eene vereeniging van opleiding met de Utrecht sche Zendingsvereeniging gewenscht geacht wordt. Geref. Kerken. Aangenomen naar Noordwijk door R. W. de Jong te Terneuzen. Bedankt voor Roseland (N.-Am.) door N. IJ. v. Goor te Halfweg. Naar wij vernemen, is in de jaarlijksche vergadering der Curatoren van de Theolo gische School ook het ontwerp-contract der ineensmelting van Vrije Universiteit en Theol. School ter sprake gekomen. O. m. kwam de vraag aan de orde, of de Curatoren daarover al dan niet een advies aan de Generale Synode zouden uitbrengen. Na langdurige besprekingen werd ten slotte het voorstel gedaan om te adviseeren, dat als voorwaarde zou gesteld worden, dat de benoeming van Professoren alleen door de Kerken zou geschieden en dat de Synode over de vereeniging van Theologische School en Vrije Universiteit geen beslissing zou nemen, tenzij deze met eenparigheid van stemmen zou kunnen geschieden. Dit voorstel werd echter verwopen met staking van stemmen. De verhouding tusschen vóór- en tegenstanders blijkt dus daar dezelfde te zijn als in het college van Professoren. (N. v. d. D.) Zaamslag. Ds. W. A. Vrolijk heeft om gezondheidsredenen zijn ambt nedeigelegd. Voor het practisch apothekersexamen slaagden te Utrecht de heeren J. Koert en A. v. d. Kamer en te Leiden de heer D. H. C. Ittmann. Qoes. Aan de Rijks Hoogere Burger school zijn bij het dezer dagen gehouden toe- latings-examen als Leerlingen der 1ste kl. geplaatstH. G. A. Leignes Bakhoven, H. van der Bruggen, A. Buijse, C. Duvekot, M. Franken, J. C. L. van der Graall, A. van der Have, J. P, den Herder, P. W. Koens, L. de Kruijter, J. Kuipers, J. C. van der Leeuw, L. van der Linde, L. Meloen, W. H. L. Meloen, E. F. H. de Meulemeester, G. Minderhoud, J. Ossewaarde, Ph. A. Risch, H. Schouwenburg, J. Lemson, M. Steketee, H. M. Straub, J. C. Tukker, W. van de Vreugde, J. Zandee, G. Dekker, en voor waardelijk C. A. Snoep. Van de 29 die zich aanmeldden werden toegelaten 27 voorwaardelijk 1afgewezen 1. (Buiten vei antw Mijnheer In uw nomn treurige, maar v vermeld dat Rei staking te Ensc risch man begonn voor het sociali Volk. De stroom is Hij kon op he houden. Ligt in dit d schuwing voor o Wie wind zaa Eenmaal de li ning door overm gezet op den v niet blijven staai Hij moot meè onverbiddelijk te knecht en de door U op een nommer uit hetz gewezen. Het socialisme zichzelf en de z Niet zelden verm Het socialisme genoeg om het vijf wet te brandmerl Het socialisme Paradijs, prediker aan de kapitalistc nende het goed verdreven uit di goud en goed - tevredenheid woo Moge een Enge mend zwaard Ta het meeloopen op Uw co BVRGElt van 12- MIDDELBURG F. Wolf 33 j. w soon 32 j. jd. Bevallen: Buijs d.A. J. van den Brc Schrijver goh. Gei Overleden: vrouw van M. A. GOES. G e b o r Franciscus van M zanna Kramer; z. v. Cornelis Jac ternella Reijerse. Oude Tarwe f0,0( f 8,75 f 9,l Nieuwe Winterger mergerst f 0,00 a f 9,00Kookorwtei erwten f9,50 hf 10,1 a f 0,00; Lijnzaad f A f Aardaj Alles per 100 K.G. KOTTERE Buitenlandsche g Meel onverandorr f 11,50 eerste kj Aardappelen. k| f2,40 a f2,—. Zeeuwsche eierenl Tarwe Negge Wintergerst, Zomergerst Ch eva 1 i er Haver Witte Boon un Druine boonen Erwten. Kookerwten Eroonerwten Kanariezaad Karwijzaad f Per 100 kilo. Dinsdag Goes, in de Prin Rosier 3 paarden, 2 hand- eu paardendoi molen, 2 raoesmakei capponploeg, cent machine (excentriek) Goes, half 5 in de Liebert verpachting bestuur bouwland in weiland in Nisse, Baar] Goes, op het Slot en particulieren door d. kloes 9 uur tiende Kloetinge, Rilland, Bo' Woensdaj Goes, 10 uur in Rosier meubelen, hor bloedkoralen, rijwiel enz. Serooskerke, bij V 2 uur 12880 H. tiendi 6038 cA. tienvrij bouw En veldvruchten. Wemeldinge, 9 uur verhuring voor Wemel lm half 11 bij Klaassi 1 uur te Kruiningen Kruiningen, Waarde, ged. v. Valckeuisse. Donderdag Hansweerd, bij de^ door not. Prins ruim

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2