NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 158. 1902. Dinsdag 15 Juli. 16e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Buitenlandscb Overzicht. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bekendmaking. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VliIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 14 Juli 1902. Een deel der liberale pers klaagt dat de „clericalen" in Zuid Holland bij de verkiezing voor een lid der Eerste Kamer de laatste koloniale specialiteit hebben uitgeworpen. Zij noemen dit een ramp. Hoe groot moet dan de ramp, hoe snood de euveldaad niet geweest zijn toen de Eerste Kamer den grooten koloniaal Keu- chenius uit het ministriëele zadel wierp en de kiezers de koloniale specialiteiten Van Asch v. Wijck te Amersfoort, Barge te Rotterdam en Idenburg te Gouda hiel pen weren. Bij de waardeering dezer rampen moet men echter altijd een weinigje rekenen met de staatkundige overtuigingen. Trouwens geen ander dan deze beslist en zal blijven beslissen waar het verkie zingen in politieke colleges geldt. Vroeger hebben de liberalen machtige conservatieven en later knappe antirevo lutionairen, uit politieke overwegingen be streden en uitgeworpen. En dat was hun recht. Niets natuurlijker dan dat 't men nu ook hunne groothedeD doet. Het niet te doen ware voor dezen een beleed iging. De Provinciale Staten van Zeeland heb ben in hunne zomervergadering, gelijk wij reeds zagen, de volgende subsidiën en rentelooze voorschotten toegestaan Subsidiën. 1. Stoomtramweg Hontenisse— Selsaete 1 175000 2. Steiger Wolphaarsdijk 15800 3. Gemeente Nisse325 4. Gemeente Veere225 5. Ambachtsschool Goes 1000 6. Ambachtsschool Zierikzee 800 7. Zeevaartschool Vlissingen 350 8. Koepokinenting 9. Wagend. GoesWolph. Veer 250 10. Paardenfokkerij3550 Totaal aan subsidien f 198800 Rentelooze voorschotten. 1. Waterschap Eilanden Brandkreek f 10000 2. Oud-Vogelschor- 170pr- 3. Stoppeldijk polder 7235 16680 Totaal aan rentelooze voorschotten f 33914 Onder de tegenstanders van al deze sub sidiën en voorschotten werden tal van antirevolutionaire leden opgemerkt, terwijl een van deze, de heer I)e Veer, op het belang der belastingschuldigen wees. Verandering van meester. De leuze vrijheid, gelijkheid en broeder schap is een mooie leuzemaar de geschie denis leert, dat wie het hardst roepen over vrijheid, eigenlijk niet anders bedoelen dan verandering van meester. Nu zijn de Sociaal Democraten zoo goed ge weest dit ronduit te zeggen. Het is hun niet te doen om gelijk recht voor allen ze willen met hun aandeel in de macht be zitten ze willen niet mede invloed uit oefenen op den gang van zaken; neen zij willen de arbeiders alleen baas doen zijn. Daartoe hebben ze in de eerste plaats al gemeen kiesrecht noodig. Dat spreken ze telkens uit. Zoo b. v. in nummer 686 van „Het Volk." Daar heet het o. m. „Allereerst blijkt er uit, dat groote werkge vers niet opzettelijk aau de politiek behoeven te doen zooals de arbeiders; zij vinden van zelve hun zaakwaarnemers in de bezittende klasse, die nu eenmaal de regeering voert. Maken de arbeiders zich hiervan meester, wat niet gebeuren kan dan na verovering van het algemeen kiesrecht, dan kunnen zij de regee- ringsmachine gebruiken tot het voordeel van hun klasse."' Dit laat aan duidelijkheid niets te wen- schen over eerst algemeen kiesrechtdan zich meester maken van de regeerings- machine en dan die machine gebruiken tot het voordeel van één klasse met ach teruitzetting van alle andere. Wie zieh dus heden de verdrukten wanen, zullen zoo spoedig mogelijk als verdrukkers op treden. En eenige regels verder heet het in dat zelfde artikel „Vervolgens spreekt uit deze geschiedenis het zedelijk bederf der heerschgnde klasse. Wie een geschenk heeft toegezegd, breekt niet z'n woord, als dat wat duur blijkt te zijn. Wanneer het hart der bezittende klasse nog eens een enkele maal drijft tot een goede daad, dan komt later 't koele verstand om die daad weer ongedaan te maken. De bezittende klasse verkeert tegenwoordig in een positie, die haar niet meer veroorloof t goede daden te doen, want die goede daden zijn al te zeer in strijd met haar eigen belang. Daarom is het de bezittende klasse in onze maatschappij niet meer toevertrouwd de zaken dier maatschappij te regelen, ze is verouderd en moet plaats maken voor de arbeidende klasse, die daarvoor echter eerst moet bezitten het algemeen kiesrecht De bezittende klasse, wat zooveel betee- kend als allen, die niet met de Socialisten meegaan, kunnen geen enkele goede daad meer verrichten. Ziedaar de slotsom van iemand, die door een grauwen bril ziet en daarom meent, dat alle dingen grauw zijn alleen zichzelf kan hij niet zien en dien zondert hij dan uit. Die bezittende d. i. de niet-Socialistische klasse moet plaats maken voor de arbeiders Dat juist niet, maar wel voor de lieeren, die aan 't hoofd der beweging staanal hebben die ook over duizenden en millioenen te beschik ken zij zijn niet-bezitters. De vraag komt dus hierop neer, of de maatschappij veranderen wil van meester en zich krommen onder het juk der Sociaal Democraten. Wie dien tijd beleeft zal nog wel eens denken aan den profeet van het Oude Verbond, die uitriep „Houten jukken hebben ze verbroken, maar ijzeren hebben zo daarvoor in de plaats gekregen." N. Prov. Gron. Crt. Naarmate do sociaal democraten het buiten de verkiezingsdagen eerlijker zeg gen, wordt het voor ons, die de verderfe lijke beginselen der revolutie bestrijden, te moer zaak op te passen. Te Haarlem heeft een socialist gepoogd als bemiddelaar op te treden, teneinde do werkstaking te doen eindigen. Plet Volk kapittelt hem hierover, en zegt:1 „En waar het reeds in gewone gevallen niet op den weg van den klassebewusten arbeider ligt, zich met bemiddelingsmodder in te laten waar elk optreden buiten de arbeiders om voor ons uit den booze is daar grensde het in d i t geval aan het misdadige, roet in het eten te gooien" Elke bemiddeling dus is uit den booze. Zij wordt met modder vergeleken. Een sociaal democraat moet agiteeren, ook al zou hij voor bemiddeling zijn. Dat brengt zoo 't partijverband meel Men herinnert zich nog wel hoe op het jongste partijcongres der sociaal de mocraten een gemeenteraadslid, lid der S. D. A. P. werd afgestraft omdat hij den burgemeester gesteund had in diens poging om het gezag te handhaven bij een drei gend conflict tusschen stakers en niet1 stakende werklieden. Iets dergelijks had nu plaats. Zonderlinge opvatting van de vrijheid die ten slotte niet alleen de oogen onzer vrienden maar ook van socialisten zeiven zal doen opengaan voor het terrorisme van deze strijders voor oene valsehe vrij heid, en voor recht dat met 't grofste onrecht gelijk staat. Het Vad. maakt onder voorbehoud mel ding van een gerucht in academische kringen, dat de aanbevelingslijst voor een opvolger van prof. Rosenstein aan curato ren der Leidsehe universiteit zou zijn teruggezonden, „omdat de minister daarop miste den naam van den Scheveningsehen arts, dr. Keuchenius". Wij zouden willen vragen waarom pu- blicoeren de liberale bladen toch derge lijke praatjes? Is bijvoorbeeld het hierboven genoemde waar, dan blijft 't nog een open vraag of hier al dan niet door Leidsehe curatoren een bekwaam man is gepasseerd, en of deze geleerde oude hoeron nog leven in den goeden ouden tijd van „nul n' aura de 1' esprit que nous et nos amis"; het welk vrij vertaald beteekent dat alloen liberalen knap zijn. Is hot niet waar, welnu, dan is er weer, met of zonder „voorbehoud" gelogen en gelasterd; de logen heeft haar dienst ge daan naar beide zijdenen het zondenre- gister van dit kabinet is weer met een onbeduidende euveldaad vermeerderd. Een onbeduidende euveldaad, die een deugd wordt, wanneer blijkt dat er ook onder de geestverwanten van den minister goed wetenschappelijk materiaal te vinden is, en dit alleen maar niet uitkwam, de wijl de liberalen en hun vriendjes een deksel hadden op het aangezicht. Ons dunkt de redactiën van liberale bladen moesten dit elkander eens onder het oog brengen. ENGELAND. Zaterdagmorgen deed Kitchener zijn in tocht te Londen. Door den Prins van Wales ontvangen en door bet volk luide en har telijk toegejuicht, heeft hij al dien lof alsof hij hem verdiend had niet inge nomenheid aanvaard. Volgende eeuwen zullen lachen om de dwaasheid een held te verheerlijken die zijn geheele krijgsmansleven niet anders deed dan overwinnen door overmacht en zijn ziel bevlekken met bloed. In Egypte verwierf hij zich den titel van »Lord" en den bijnaam »van Khartoum" omdat hij met een groot Engelsch leger met snelvuurkanonnen, die 300 patronen in één minuut afschoten, een bende van met speren en pijlen gewapende Derwichen had overwonnen. En in Zuid-Afrika overwon hij met be hulp van driemaal honderdduizend dapperen, gesteund door tienduizenden zwarte en blanke bondgenooten en landverraders, van list en verraad, van moord en brandvan maxims en dumdums, de guarillabenden, slechts 20 duizend man sterk, en ten laatste een vrede weten te bewerken, misschien wel door dubbelzinnige beloftendit moet nog uitkomen. De ellende die deze ellendeling over Zuid-Afrika gebracht heeft, is met geen pen te beschrijven. En dit al deed hij om nog grooter ellendelingen dan hij zelf is, in de gelegenheid te stellen zich mot het goed der Boeren te verrijken, »opdat meer En- gelsche beursspeculanten in grooter paleizen zouden wonen in het West-End, opdat meer Engelsche leden van »upper-ten" met rijker uitgedosekte demi-mondaines in prach tiger villa's zouden huizen aan de kusten van de Middellandsche Zee". Zijn terugkomst laat gemengde indrukken na. Voor ons, Hollanders, wier stamge- nooten hij heeft gedecimeerd. Voor het Engelsche volk dat toch ook 't verlies van enkele zijner zonen betreurten voor de Engelsche regeering, van welke de twee grootsten aan het ziekbed gekluisterd liggen, op 'toogenblik van dezen koninklijken in tocht. Lord Salisbury heeft zijn portefeuille neergelegd. Lord Balfour is tot minister president benoemd. De Koning verleende aan Kitchener een nieuwe „Orde van Verdienste". RUSLAND. De keizer van Rusland ontvangt heden bezoek van den koning van Italië. Koning Victor Emanuol is Zaterdag avond 9 uur te Wieballen op de Duitsch- Russische grens aangekomen, en werd na mens den keizer door een generaal begroet. Hij inspecteerde de eerewacht, terwijl de regimentsmuziek het Italiaansck Volkslied speelde. Zondagmiddag kwam de koning te Pe tersburg aan en werd door den Czaar en diens vrouw op Peterhof allerhartelijkst ontvangen. ZUID-AFRIKA. Er komen al meer en meer berichten in waaruit blijkt van argeloosheid bij de Boeren en kwade trouw bij de Engelschen. Zoo mag het onder anderen verbazing wekken dat Milner den eed van trouw aan den koning wil doen afleggen door alle Boeren, terwijl toch in artikel 2 van de capitulatie-voorwaarden slechts sprake is van een verklaring door krijgsgevange nen of door burgers buiten do grenspalen der beide nieuwe koloniën af te leggen en waarbij zij erkennen de positie van onderdanen van Eduard VII te aanvaarden. Vandaar dan ook dat tal van Boeren wei geren den in. zeer bindende termen ge stelden eed van getrouwheid af te leggen. Zij houden vol, dat hun leiders, toen zij de capitulatie-voorwaarden onderteekonden, den eed voor hen hebben afgelegd. Ook met de Basoeto's loopt het te avond of morgen spaak. Onder hen zijn trouwe Boerenvrienden. Een hunner hoofden, Joël, verheolt zelfs zijn afkeer van de Britten niet; hij is dan ook reeds naar Maseroe opgeroepen om zich daar wegens „hoogverraad" te verantwoorden. Hij hoeft grooten aanhang onder zjjn volk, en verdient meer achting dan Andries Cronjé en andere schurken die hun eerstgeboorte recht verkochten voor een schotel linzen. Basoetoland heeft ongeveer de grootte van Belgiö. Er wonen meer dan een kwart millioen inlanders en minder dan duizend Europeanen. Het bericht, dat de generaals Louis Botha, De Wet en De la Rey per Kanzier naar Europa zouden vertrokken zijn, schijnt onjuist. President Steyn bevindt zich nog steeds Vte Klerksdorp, waar hij onder behandeling iSj van doctor Van der Merwe. Er moet weinig hoop op zijn herstel bestaan, maai bij zal nog wel eenige maanden kunnen leven, denkt men. Wij blijven den Heere bidden dat Hij dezen vader zijns vaderlands nog opriehte en tot een trooster zijns volk in 't leven bohoude. In ons volgend no. hopen wij op te nemen de ambtelijke bewoordingen, waarin het besluit vervat is, genomen door do Boeren vertegenwoordigers op het Volks congres te Vereenigng, Zaterdag 31 Mei j. 1. Nu hebben wij er geen plaats voor; en volstaan derhalve met do mededeeling dat gelet is op de volgende feiten. lo. Verwoesting door de Engelschen van hun goed en have. 2o. Plaatsing hunner vrouwen en kinderen in doodelijke concen tratiekampen. 3o. Dat alle Kaffers zoo binnen als buiten 't grondgebied gewapend en vijandelijk zijn, wat een onhoudbaren toestand schept in vele districten. Nog pas waren 56 burgers op gruwelijke wijze door de Kaffers vermoord en ver minkt, te Vrijheid. 4o. Bedreiging door Kitchener met 't verlies van alles, reeds waren vele hoeven der strijdenden aange plakt of verkocht. 5o. De geringe schade die wij kunnen doen, dewijl wij de krijgs gevangenen toch weer moeten loslaten, terwijl onze burgers naar elders gestuurd worden, zoodat ons overschot steeds kleiner wordt. 6o. Die kleine schaar moet vechten tegen een overweldigende overmacht en is in feitelijken toestand van hongersnood, zonder eenig uitzicht op mogelijke over winning. - Ziedaar de korte inhoud. F R A N R RIJ K. De nieuwe minister van Binnenlandsche Zaken in Frankrijk, Combes, is een onbe duidend man, vrijwat minder groot dan zijn voorganger Waldeck Rousseau, die op 't oogenblik met zijn jacht plezierreisjes maakt en Zaterdag de gast was van deD Duitschen keizer. Hij is ook vooruitstrevender dan deze, ook al is Waldeck Rousseau altijd radica ler dan de radicaalste radicaal geweest. Maar de nieuwe meerderheid is weer wat rooder dan de oude, en daarvan on dergaat ook de nieuwe minister al den invloed. Zijn voorstel tot sluiting van 2500 reli gieuze scholen strekt daarvan tot voorbeeld. In de Kamer is hij deswege door een paar wel wat heetgebakerde clericale af gevaardigden ondervraagd; en zijn daarbij tooneelen afgespeeld, die weer eens doen zien hoe groot de haat in Frankrijk is tegen de Kerk en hare instellingen. Niemand toch zal willen gelooven dat de gesloten scholen landsgevaarlijk zijn. Toch worden zij onder beschuldiging daar van opgeheven en de onderwijzers naakt aan den dijk gezet. Zoo stormachtig was de jongste verga dering in de Fransche kamer, dat de pre sident de zitting sluiten moest. Later werden met groote meerderheid de clericalen in 't ongelijk gesteld. De teerling is derhalve geworpen. Gelijk de schoolwet van '78 in Nederland den liberalen minister ten valstrik was, zoo zal de wet op de congregaties voor den radicalen minister het struikelblok zijn. WEST INDIË. Er komen droeve geruchten van nieuwe uitbarstingen en aardschokken. De Soufiière op Sint Vincent was weer eenige oogen- blikken vreeselijken werd Vrijdag ge volgd door een nieuwe uitbarsting van den Mont Pelée op Martinique tengevolge waar van de kabel, die dit eiland direct met New-York verbindt, voor de derde maal gebroken is. De uitbarsting toonde zich eerst door het verschijnen van een van bliksem schichten doorsneden zwarte rookkolom. Vuurkolommen hebben daarop de laatste overblijfselen van St. Pierre in brand gezei. Een steen- en aschregen is toen gedu rende 25 minuten op Morne Rouge en Fonte St. Denis neergedaald. De inwo ners van Morne Rouge zijn gevlucht. Er zijn geen slachtoffers te betreuren en wel om de goede reden, dat in de ge teisterde streek geen levend wezen meer te vinden is. Het moet den dag van de uitbarsting allervreeselijkst heet zijn geweest. Goes. Het 3e suppletoir kohier van schoolgeld op school A over den cursus 190111902, vastgesteld door den gemeenteraad in zijne vergadering van 27 Juni 1902, en goedgekeurd door heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland bij besluit van 5 Juli no 65 is heden aan den gemeente-ontvanger ter invor dering uitgereikt. Waarde. Door de dijkwerkers alhier is een levende zeehond gevangen welke van zijn moeder verdwaald was. Zij heb ben het dier gedood en daarna aan het vischbestuur te Bergen op Zoom geschreven om te mogen ontvangen de daarvoor ge stelde premie. Waarde. In onze gemeente heeft zich slechts één deelnemer aangemeld voor de oefeningen in den vrijwilligen wapenhandel. Met 1 Augustus a. s. is benoemd tot postbode van Goes op 's Gravenpolder B. Blommaard van Kloetinge. Terneuzen. Zaterdagavond reed IC. v D. en zijn vrouw, die melk naar stad hadden gebracht, huiswaarts toen op den Hoekschen weg het paard schrok voor een fietsrijder en op hol giDg. De kar reed met zulk een kracht tegen een daar staanden telefoonpaal, dat deze in tweeën brak. Beiden werden uit de kar geslingerd; de man kreeg het wiel van de kar over zijn knie en liep nog eenige andere lichte kwetsuren op. De vrouw kwam er met eenige lichte schram men en kneuzingen af. In October zal te Middelburg ge opend worden een wintereursus in land-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1