Vruchten te Velde Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Zaterdag 12 Juli 1902. No. 157 de Vruchten te Velde Afloop Verkoopingen enz. Advertentiën. 23 Juli 1902, 1.27.79 heet. Wintergerst, taal BOASSOM Zones. HOOI- en NAGRAS, Kerknieuws. Schooinieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Marktberichten. Predikbeurten Ger. Kerk. aankomende Knecht eene MEID benoodigd, een aankomende Bakkersknecht Een Werkpaard TE KOOP, TE KOOP Nog zal a. s. Dinsdag voor het R. K. ARMBESTUUR van Goes, worden verpacht: BOUWLAND in Heinkenszand. Sectie E no. 77 en 90, samen groot 2,5980 Heet. Notaris Mr. LIEBERT. TE KOOP een flink Gelderscli Ruinpaard, Maandag- 14 Juli 1902, 29 PERCEELEN 3 PERCEELEN 10 perceelen KANTH00I, Openbare Verknoping. Woensdag 23 Juli 1902, verfeoopen: 6 baatgevende Melk koeien, waarvan 4 aan- en bij de rekening, 3 tweejarige Ossen, 1 tweejarige Yaars, 4 Aanhoudkalvers, Melk- centrifuge, Victoria-karn en verder Melkgerei 4 Paarden als1 zwarte Merrie, 12 jaar, 1 bruine Merrie, 14 jaar, zwarte Merrie, 18 jaar, brui nen Ruin, 17 jaar, 10 Mestput- loopers, Tentwagen, 2 Menwagens waarvan een op ijzeren assen, 2 Wielploegen, Snij- en Mangel- molen, 3000 Pannen, enz. verkoopen lo. 1 Hectare 6 Aren 60 Centi aren BOUWLAND, aan den Kruisweg in de gemeente Nieuw en Sint Joosland, thans in pacht bij Marinus Bliek. 2o. 3 Hectaren 12 Aren 30 Cen tiaren BOUWLAND, aan den Boomdijk en den weg naar de Hofstede „Reigersberg", al daar, thans in pacht bij de erven David Jak se, zulks in drie perceelen en samenvoe gingen. als: Tarwe, Zomergerst, Haver, Witteboonen, Paardeboonen, Erwten, Koolzaad, Beesten- peën en Aardappelen, was sende op 12 Hectaren 34 Aren 10 Centiaren Bouwland, in de polders Nieuw Sint Joosland, Oud Sint Joosland en Rapen burg in de gemeente Nieuw en Sint Joosland en het NAGRAS op 1 Hectare 95 Aren 30 Cen tiaren Weiland te Klevers- kerke gemeente Arnemuiden, een en ander in gebruik bij de erven van David Janse. De Notaris J. VAN DER KLOES zal voormiddags 11 uur te Driewegen, in de gemeenteherberg, in het openbaar verkoopen voor de erven van wijlen den heer W. van Oosten, 1.49.70 heet. Aardappels, Haver en Tarwe, onder Driewegen, in de Langemaire, in En voor de Herv. Kerk te Driewegen, onder Ellewoutsdijk, in Hein Lievens- hoek, in 4 perceelen. Grootte der perceelen op het terrein aangeduid. openbaar verkoopen 1 bruin Merriepaard oud 14 jaren, 1 zwart Merriepaard oud 9 jaren, bruin Merriepaard oud 4 jaren, vos Merriepaard oud 2 jaren, zwart Ruinpaard oud 2 jaren, zwart jaarling Ruinpaard 8 Melkkoeien, 2 Kalf- vaarzen5 tweejarige Vaarzen8 anderhalf- jarige Vaarzen, 8 Kweekkalvers, 2 Melkschapen, 1 vette Weer, 1 vet Varken, 1 drachtige Zeug, 4 Mestputloopers, 2 Karnhonden, 60 Kippen en Hanen, 10 Eenden, 5 Ganzen, 2 Pauwen 2 Menwagens, 1 Utrechtsch Wagentje, 1 Driewielskar, 1 Rol- blok, 6 Eggen, 2 Ploegen, Veld- sledeSleepdeurVoorsleper Windmolen, Geeselstoel, IJsbak, TrappenLaddersReepen en Blokken, 2000 Musterds, eene partij Weihooi, Klaver hooi en Kanthooi, de Mest in den Mest put, PAARDENWANT. Eene partij Landbouw-, Melkers- en Zoldergereedschappen, benevens: eenige Meubelen, waaronderKabinet, Bureau, Ta fels, Stoelen en meer andere goederen. alsTarwe, Zomergerst, Haver, Witteboonen, Bruineboonen, Aard appelen, Mangels, Peeën, Nagras en Etweide. voor Hypotheeair-erediet Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bennekom C. J. Leenmans te Zetten; te Oudenhoorn, J. Hoogen- raad, cand. te Scheveningente Leilens, G. A. Swart, cand. te Groningente Zevenhoven, D. Eringa te Parregate Zuiderwoude, P. Groot te Midwoudte Frederiksoord, J. C. Mooi, cand. te Lutten. Bedankt voor Numansdorp door dr. W. J. W. Engelberts te Den Ham; voor Nieuwe Pekela door G. A. Swart, cand. te Groningenvoor Zoeterwoude door J. Willemze te Slotenvoor Monster door J. G. Dekking te Krimpen a.i'd. Lek. Kloetinge. Bij de herstemming voor notabel tusschen de heeren C. Dagevos en H. M. Bruijnzeel werd eerstgenoemde met 26 van de 50 uitgebrachte stemmen gekozen. Geref. Kerken. Beroepen te Harmeien, N. P. Littooij te Krimpen aan de Lekte Roodeschool, G. Diemer, cand. te Schoonoord. Aangenomen naar Gronau door H. Graefe te Görlitz. Examens Rijks-Tuinbouivschool te Wage- ningen. Middelbare afdeeling. Overgegaan van de le naar de 2e klasse P. de Bruyne, Middelburg. Eindexamen C. A. G. Spaan, Hansweert. Het diploma van vroedrouw is door de te Rotterdam vergaderde staatscommissie uitgereikt o. a. aan J. E. Aaruoutse, H. C. Lankester, J. A. Slager, L. Steur, D. v. d. Werff en C. D. de Witte. Heinkenszand. Na admissie-exame- nen werd heden toegelaten tot het gijm- nasium te Tiel P. van Doorne, leerling der Chr. school te Goes. Arrondissements-Reehtbank le Middelburg. Heden Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: diefstal: D. M. G. 17 j., dienstbode, Amsterdam tot 2 m. gev. straf en E. M. '48 3., kvr. van J. M. M. zonder beroep Middelburg tot f 15 b. s. 12 d. h. mishandelingG. van W. 22 j., arbeider Driewegen tot 3 m. en A. v. d. L. 23 j., arbeider, Driewegen, gemeente Biervliet tot 1 m. gev. straf; bedelarijG. H. D. 53 j. en J. v. d. H. 19 j., beiden zonder beroep en zonder vaste woonplaats, thans te Middelburg in hechte nis, beiden tot 12 d. b. en opzending naar eene rijkswerkinrichting voor den tijd van 3 jaren voor eerstgenoemde en van 2 jaren en 10 maanden voor laatstgenoemde vernielingC. de K. 30 j., arbeider Ove- zand tot f 3 b. s. 3 d. h. en verduisteringL. J. S. 16 j., koopman Goes, tot 6 w. gev. straf. Ter griffie van bovengenoemde recht bank is namens J. F. B. van en C. H. V., gedetineerd te Middelburg (de op den 28en Juni '1 door die Rechtbank tot 4 jaren ge vangenisstraf veroordeelden wegens de bekende inbraken in het Goesche land) door hunne verdedigers hooger beroep aange- teekend, terwijl de officier van Jusitie dit deed tegen het geheele vonnis, dus ook tegen den veroordeelden, ontvluchten en nog niet gepakten Pieter Zuidhof. Waarde. In de Donderdag gehouden zitting van den gemeenteraad werd de rekening over het dienstjaar 1901 voor- loopig vastgesteld in ontvang f 11842,73s, in uitgave! 11278,55, dus goed slot f564,18s. De onderwijzeres Mej. Van Nieuwenhuijze, en de onderwijzer De Jager, werden be noemd tot het geven van herhalingsonder- wijs aan de meisjes. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot aankoop van nog een straatlantaarn. Waarde. De heer P. Moerdijk, geboren alhier, thans rijksambtenaar te Maastricht, is bij het examen geslaagd, voor commies verificateur. Bruinisse. Dezer dagen is bij het af breken van het Ned. Herv. Kerkgebouw iets ontdekt dat voor de beoefenaars der oude bouwkunst van belang kan zijn. In de bovenste lagen van den muur vond men hier en daar aarden kruikjes inge metseld. Deze vaasjes, waarvan men een tweetal geheel ongeschonden heeft kunnen uitbreken, zijn van een roode kleur, on- verglaasd en zijn ongeveer 25 cM. hoog. De vorm is bolrond, naar boven nauwer toeloopendde opening is circa 5 cM. in middellijn. Men vond ze allen liggende, met de opening naar het binnenste gedeel te van den muur gekeerd; terwijl het eigenaardige is dat zij telkens voorkomen op een plaats waar precies aan den buiten kant een contre-fort tegen den muur staat. Men wil dat zij zijn aangebracht om de acou- stiek van het gebouw te verbeteren. Wat eigenlijk de bedoeling is weet hier niemand sommigen meenen zelfs dat zij uit een gods dienstig motief zijn aangebracht. De onge schonden kruikjes zullen naar een museum worden opgezonden, terwijl men trachten zal door een oudheidkundige achter het geheimenis van het voorkomen dier kruikjes te geraken. Door het Departement van Marine is aan de Kon. Maatschappij De Schelde" te Vlissingen opgedragen de bouw van een torpedoboot (type Hydra). Bij het 3e regiment infanterie lo, 2o, 3o en 4o bat. komen dit jaar alleen de miliciens lichting '99 onder de wapens, en wel van 9 Augustus tot 12 September. De adjudant onderofficier van het 3e regiment infanterie C. Snoep is benoemd tot administrateur van het militair hospi taal te Vlissingen. Uit Krabbendijke ontvangen wij van L. Jacobusse bericht dat 't verhaal in no. 150 van ons blad als zou zijn moeder naar beneden in de kajuit der naar Ame rika te vertrekken boot hebben moeten gedragen worden, onjuist is. Ook lazen wij in een ander blad dat ook 't bericht inbraak bij Sonke overdreven was. Be doelde berichten waren niet van onzen gewonen Correspondent. Zaamslag. Toen Donderdag avond omstreeks elf uur even buiten de kom van het dorp, de slager J. van Fraeijenhove, zijn zoons te gemoet ging welke een rund moesten balen zakte hij plotseling ineen en was oogenblikkelijk een lijk. Geslaagd voor het post-radicaal de Rijksklerk der posterijen en telegrafie H. van Nieuwenhuijze te Terneuzen geb. van St. Maartensdijk. Op verzoek is met ingang van 1 dezer eervol ontslagen de rijksveldwachter fbrig. titulair) C. v. d. Maas te Ellewoutsdijk. Door den Minister is tot rijksweg werker benoemd voor den weg Tholen Poortvliet J. M. Zwagenmaker te Scher- penisse. Scherpenisse. Door den dijkwachter J. de Graaff alhier is een levende zeehond gevangen. Na twee dagen heeft hij het dier gedood en naar Bergen op Zoom doen vervoeren om de gestelde premie voor het vangen van zeehonden, te kunnen ontvangen. Bruinisse. Omtrent een oud-Zeeuw, sinds jaren te Kalamazoo, lezen wij in de H II. Amerikaan-. »Simon Bouterse had, terwijl hij een cylinder hielp verplaatsen in den kelder van de Banner laundry, het ongeluk door het breken van het touw, waarmede de cylinder naar beneden gelaten weid, het zware voorwerp op zijn been te krijgen en dit te breken. Met de ambulance werd hij naar zijn woning vervoerd, 1325 Douglas ave." Dezer dagen kwam een landbouwer te Herveld, 's ochtends in de weide en vond daar een best paard, dat kort geleden door hen was gekocht, met een diepe wonde in de borst. De veearts constateerde dat die wonde met een scherp voorwerp en door een krachtige hand moest zijn toegebracht. Men had hier met een laaghartige wraak oefening te doen. Uit goede bron vernemen wij, dat het bestuur der weesinrichting Neerbosch den heer J. van 't Lindenhout, op diens verzoek, met ingang van 1 Juli 1903 eervol ontslag heeft verleend als directeur. Dan eindigen ook mevr. Yan 't Lindenhout Koper en de heer Jacob van 't Lindenhout, zoon des directeurs, hun arbeid aan de weesinrichting. N. C.) Het nieuwbenoemde lid der Eerste Kamer voor Zuid-Holland, prof. Woltjer, is alleen gekozen kunnen worden op grond van zijn lidmaatschap der Koninklijke Academie van Wetenschappen, daar hij niet behoort tot de hoogstaangeslagenen in eeniere belasting, en alleen het hoog- leeraarsambt aan een rijks-universiteit en aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam een der hooge en gewichtige open bare betrekkingen is, die tot lid der Eerste Kamer verkiesbaar maakt. Daaronder is de Yrije Universiteit niet te rangschikken. Gisteren is te Zeist de eerste steen gelegd door ds. Notten, van Yelp, voor het sanatorinm »Elim" der vereeniging tot Chr. verzorging van zenuwlijders in Neder land. Een wethouder en ds. Notten voerden het woord. Bij Kon. Besl. is, als blijk van goed keuring en tevredenheid, de zilveren eere penning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan A. H. Ph. Hoogesteger, wegens het met levensgevaar redden van een drenkeling die van het stoomschip Koning Willem II nabij de Calabrische kust buiten boord was geraakt op 12 April jl.; en de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift aan J. Schot, visscher te Tholen, wegens het met levens gevaar redden van twee meisjes die door het ijs in de Stadsvest aldaar waren gezakt op 6 Februari jl. Reuter seint uit Balduinstein Prins Hendrik der Nederlanden is van avond om 9 uur aangekomen aan het station te Dietz, waar Koningin Wilhelmina hem begroette. De Koningin en Prins Hendrik begaven zich toen naar het slot Schaumburg. Er is een leelijke berst ontdekt in een der vermaardste klokken ter wereld, de zoogenaamde »Clémence'' der St. Pieterskerk te Genève. Die klok werd geluid bij de »Escalade", toen in den donkeren St. Tho masnacht, 21 December 1602, 8000 Savoy- aards een aanval deden op het »Rome van het Protestantisme". De aanvallers kropen onopgemerkt tot vlak bij de vestingmuren. Zij zetten hun stormladder in den grond en Jezuietten-zendeliDgen moedigde hen aan klimt naar boven! Elke sport van den ladder is een stap naar den Hemel". Daar. riep opeens bet luide gebengel van »le Clémence" de burgers te wapen en Ge nève was gered. De Savoyaards werden teruggedreven en de bejaarde Theodoor Beza riep de burgers samen in de kathedraal, waar zij den 124sten Psalm zongen. Sinds dien tijd is de nu tot zwjjgen ge brachte klok den 21sten December van elk jaar geluid, ter herinnering aan de Escalade. Nisse. Heden werd door not. de Ronde Bresser geveild voor de erven W. L. Hir- des, een woonhuis erf en tuin alhier, groot 228 cA. kooper werd dhr. Jacob Nijsse voor f 1007, plus f 37,50 voor accessoirs en 8'!2% onkosten. Ji ÜRGEltL TAKE STAND van 1011 Juli 1902. MIDDELBURG. Ondertrouwd: L. J. Boere 69 j. wedn., en G. S. Wanda 63 j., wed. Bevallen: J. C. de Landmeter geb. Strak z. Overleden: S. van de Yelde wed. van A. van der Weel 83 j. GOES. Huw. aangifte: 10, Leen- dert Adriaan Marcusse 24 j.jm. te Amster dam en Neeltje de Jonge 20 j. jd. te Goes 11, Johannes van Es 22 j. jm. te Rotter dam en Jozina Quist 20 j. jd. te Goes. Geboren: 11, Johanna, d. v. Willem de Pan en Johanna Katrina Burgs; 11, Stoffel Adriaan, z. Marinus Reijerse en Elizabeth van de Plasse. Levenloos aangegeven: 10,een d. v. Petrus Oosterbaan en Maria Wilhel mina Lambooij. van 410 Juli 1902. IERSEKE. Ondertrouwd: 4, Jacob Pikaar 23 j. jm. en Helena Kosten 25 j. jd. Getrouwd: 10, Marinus Glerum 22 j. jm. en Jacomina Evertse 20 j. jd. Geboren: 8, Jannetje Wilhelmina, d. v. Dirk de Witte en Francina Witte. MIDDELBURG, 10 Juli 1902. Ter graanmarkt van heden was de aan voer uit Walcheren weder niet groot en bestond alleen uit tarwe en witteboonen. Het gepasseerde in den handel was van weinig beteekenis. De noteering is als volgtvoor puike nieuwe Walch. tarwe werd f 7,30 a f 7,40 betaaldpuike Walch. witteboonen hield men op f 10,75 en f 11,slechts een enkel partijtje kon tot f 10,60 worden ge kocht. Boter f 0,55 a f 0,60 per halve kilo. Eieren f 3,10 per 100 stuks. VLISSINGEN, 11 Juli 1902. Boter f0,65 a, f 0,per halve kilo. Eieren f3,40 f3,60 per 104 stuks. ZIERIKZEE, 10 Juli 1902. Boter f 0,65 4 f 0,57'/- per pond. Kipeieren f0,87'ia a f0,60 de 25 stuks. Eiendeieren f it f0,00 BRIEFWISSELING. Wij legden weer eenige opgaven Burger lijken Stand ter zijde. Voor 't laatst her inneren wig dat wij geen Burgerlijken Stand meer opnemen ah die met vóór den Gen in is. Red. Yoorm. half 10 uurDs. R. J. v. d. Yeen. Bediening van het H. Avondm. Nam. 2 uur: idem. Nabetr. Avond 6 uur: Lezing Een mooie SPRINGBEER te bekomen, en met October een gevraagd, bij J. VADER, Serooskerke. Met October niet beneden de 18 jaar, bij J. JOBSE, Winkelier, Grijpskerke. Door omstandigheden, terstond benoodigd, bij W. STAAL, Bakker te Kloetinge. bij H. WILLEMSE, te Oostkapelle. een driéjarig Merriepaard, of in ruil tegen een Merriepaard, leeftijd 6 a 10 jaar. Adres boekh. D'HUIJ, Middelb. TE KOOP GEVRAAGD: een in goeden staat zijnde Veerenwagen. Adres Boekh. EANOY. mak in alle tuig, uitstekend geschikt voor den loop. Adres boekh. D'HUIJ, Middelburg. te WAARDE ten overstaan van den Notaris J. DE VOS, op 's middags half vier uren, in het kof fiehuis van dhr. Kloet te Waarde en ten verzoeke van den Heer Jacobus Yermue te Kruiningen, vaD w. O. GERST, TARWE, HAVER en AJUIN, te zamen groot 40 Gemeten 268 r. BI., alsmede van te zamen groot elf Gemeten 254 r. BI., en van alles wassende op en om de hofstede »Dorpzicht" te Waarde. De perceelen zijn met nummerpaaltjes aangeduid. Breeder en nader omschreven bij ge drukte notities, welke met verdere in lichtingen gratis zijn te verkrijgen ten kantore van voornoemden Notaris. De deurwaarder HOLLMANN zal des morgens om 10 uren op het hoefje en ten verzoeke van dhr. A. Eckhardt te Nisse wegens afschaffing der melkerij, voorts: De Notaris J. W. VERHULST zal op VRIJDAG 25 JULI 1902, des namiddags ten één uur, in de herberg „het Wapen van Nieuwland", bewoond door H. Baubdottx, te Nieuw en St. Joos- landpubliek presenteeren te so. De Vruehten te Velde, Gedrukte notitiën zijn, met verdere in lichtingen, verkrijgbaar ten kantore van genoemden Notaris. Na 't rooven van den oogst bij inschrijving te pachten voor zeven jaren een stuk BOUWLAN O, ter grootte van ruim 2 Gemeten, liggende in de gemeente Aagtekerke, thans in huur bij w. Jobse, aldaar, bij wien nadere in lichtingen zijn te verkrijgen. Inlevering der briefjes worden ingewacht tot en met 22 Juli e. k. bij w. HUBREGTSE, in dro gerijen en verfwaren, K. Noordstr. L 105. 3 perceelen. De Notaris A. M. TAK zal op Woensdag 30 Juli 1902, voormiddags te 10 uren, op de hofstede bewoond door Jan Boone, in de gemeente Serooskerke, in het Voorts Afdeeling „Walcheren" van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. LANDBOUWERS, die den leeftijd van 14 jaren bereikt hebben en wenschen deel te nemen aan den met October te begin nen Wintercursus in Landbouwkunde te Middelburg, melden zich daartoe vóór 26 Juli schriftelijk aan bij den onderge- teekende. Inlichtingen verschaft de heer A. DE SMIDT, Noordsingei S 35, Middelburg. Be Secretaris, J. KRAAMER Jr. DE MAATSCHAPPIJ in Nederland te 's-Gravenhage, verstrekt gelden onder eerste Hijpotüe- cair-verband en geeft 4 pCt. en 31/, pCt. PANDBRIEVEN uit. Verkrijgbaar ten kantore van in Effecten te Middelburg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 5