NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 156.1902 Donderdag 10 Juli. 16e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISGH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. feuilleto VAL. PRIJS DER ADVERTENTIËN EERSTE KAMER. Rechtszaken. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van 9 Juli 1902. Het zondenregister van het tegenwoor dig Kabinet door de liberale pers trouw bijgehouden is één nommer rijfcer geworden. 1. Zondagsdienst op de bureaux. 2. Interviews in het buitenland. 3. Gemis aan eenstemmigheid bij do rechterzijde openbaar geworden bij de be handeling der militaire wetten. 4. Het Waalwijksche kerksubsidie. 5. Verbljjf van de Evertsen tot na de onafhankelijkheidsfeesten in België. Tot zoover is de lijst compleet. Een heel jaar leefde een kabinet der rechterzijde, en met veel misbaar zijn vijf zonden op zjjn debetzijde ingeschreven. Fn welke zonden? De Evertsen, door de Ned. Marine tot opluistering van eene tentoonstelling te Antwerpen verblijvende zou, tengevolge van de komst van den Shah van Perzië, één dag langer blijven. Vermoedelijk had niemand 'aan de daar mee samenvallende onaf han kelijkheidsfeesten gedacht. De regeering heeft, waarschijn lijk tengevolge van het lawaai door de liberale pers gemaakt den terugkeer op den eerstbepaalden dag gehandhaafd. Bel gische bladen z. a. het Handelsblad van Antwerpen doorzien dan ook volkomen de tactiek. Het is, zeggen die bladen, de zucht van sommige liberalen om spelde- prikken toe te brengen aan het tegen woordig kabinet, en vooral aan minister Kuyper, welken men van liberale zijde, om begrijpelijke reden, tot zondebok tracht te maken, ook als er geen zonden zijn. Niet onaardig is 't den ijver te zien die ieder op te werpen balletje oppoetst en opblaaBt, om na een paar dagen het uit eenspatten te zien als een zeepbel. De opponeerende journalisten zullen wat anders moeten opsporen om succes te kunnen verwachten. Een staaltje van den ellendigen geest te Enschedé in de fabriek van Van Heek onder de werklieden was de mishandeling die zij de „onderkruipers" deden onder gaan en waarmede zij hen de fabriek uit dreven. Thans had men weer zoo iets. Den wever G. was opgedregen zijne touwen schoon te maken, omdat hij Zater dagmiddag geweigerd had dit te doen. Ook hedenmorgen wilde hij de bevelen van den baas niet opvolgen deze schoon te maken. Hij werd overeenkomstig het fabrieks- reglement beboet, vroeg zijn weekloon en ontslagbriefje. Zijne medearbeiders in dit fabrieksgedeelte waren daarover zoo kwaad dat zij met den arbeid niet wilden door- 99 Schetsen uit het leven van Napoleon I.) Zoo geschiedde het bijna dagelijks. De eene koorts was niet af, of de andere volgde haar open telkens verviel de lijder in steeds langduriger bewusteloosheid. Zijn einde naderde. Dewijl hij het lamp licht niet meer kon verdragen, waren do vrienden verplicht hem in den donker te verplegen. Twee dagen vóór zijn dood werd de hooge lijder «bediend", dat wil zeggen hem werd het Heilige Oliesel door den abt Vignali toegediend. Ofschoon de koorts hevig was, verloor hij daarna zijn bewustzijn niet. Hij verzocht zijne vrienden om, in Europa teruggekeerd, de beginselen waarvoor hij gestorven was, krachtig te handhaven; zijn daden te ont houden; en mede te werken om aan F rank- rijk te geven, wat hij niet vermocht, namelijk de vrijheid en den welvaart. Dien nacht van den 3en op den 4den woei er een hevige storm over het eiland, die den geheelen daaropvolgenden dag voort duurde en bijna alle boomen van Napoleons verblijf ontwortelde. Ook de geliefkoosde wilg, in welks schaduw hij zoo vaak ver gaan, voordat G. zonder poetsen aan het werk kon gaan. De genoemde overige arbeiders verkozen den geheelen morgen niet te werken, doch bleven in de fabriek, 's Middags werd hun, voor zij tot het werk werden toegelaten, gevraagd of zij den arbeid wilden hervatten, daar zij anders niet weer werden toegelaten. Toen begonnen zjj weer te werken. Het wordt tijd dat de firma Van Heek haar fabrieken" aan den een of anderen nabob onder de socialisten verkoopt, die ze dan op z'n socialistisch kan inrichten, dat wil zeggen de knechts baas, en knecht de bazen. Dit schijnt ons het eenige middel om den geest van verzet aldaar te bezweren en de revolutie, die daar haar triomfen viert, te ontmaskeren. Te 's-Gravenhage overleed mr. P. F. Hubrecht, lid van den raad van state, vroeger secretaris generaal bij het ministe rie van binnenlanduche zakenin welke betrekking hij een groot aandeel had in de samenstelling der beruchte schoolwet van 1878. Het strekt dezen staatsman echter tot eer, dat hjj nog op 't laatst zijns levens openlijk getuigenis aflegde van de dwaling zijns wegs terug te komen, en te pleiten de vrije school voor heel de natie. Op 'tjoDgste geschrift van mr. Hubrecht te dier zake zullen de voorstanders der vrije school zich nog lang blijven beroepen. Reudink, te Enschedé, de ontslagen leider der weversstaking, die de staking als lid van den „Christelijk-Historischon Werk mansbond" inging, is lid geworden van de Volkskiesvereeniging. Hij is aangesteld als tweede agent van Het Volk. Ook teekenend. Nu koning Eduard herstellende is be gint hij naar ontspanning te verlangen. Arme man! Aan een aantal werktuig kundigen is de opdracht gegeven een the- atrophonische verbinding van de ziekenkamer met de opera en eenige concertzalen tot stand te brengen. Veel schijnt de beproeving op 't gemoed niet te hebben uitgewerkt. Koning David sprak anders. Be Evertsenvoor Antwerpen. Be „Standaard" schrijft: De voorstelling alsof een besluit, om de „Evertsen" de dynastieke feesten in België te laten medevieren, zou zijn ingetrokken, berust op een misvei stand. Waar het zen- troosting en afleiding had gezocht, moest voor den wind zwichten. Maar de stervende had er geen weet van. Hij streed den laat- sten strijd, en het was een hevige doods strijd. Reeds meende men dat de adem het lichaam ontvloden was. toen hij nog eenmaal het brekend oog opende, en duide lijk hoorde men hem deze twee woorden uiten »téte d' armée" (legerhoofd). Dus ook toen nog zwierven zijne gedach ten in de herinnering van zijn heldentijd, toen hij Europa voor zich deed beven. De vrienden met hunne vrouwen, de beide dokters en enkele bedienden omring den zijne sponde. Ook Hudson Lowe ver scheen met een paar officieren. Aan het voeteneind zat mevrouw Bertrand, die, ofschoon zelf lijdende, zich beijverd had Napoleon in zijn doodsstrijd te zien en te steunen. «Komt hier, mijne kinderen", zeide zij tot haar kroost, «aanschouwt nog eenmaal de trekken van dezen grooten man." Daarop grepen dezen de reeds kille hand van den stervende en kusten hem. De kleine Napo leon Bertrand viel in zwijm, overstelpt als hij was van droefheid. Dit voorval deed allen in tranen uitbarsten. Men hoorde niets dan snikken en zuchten. Te 6 uur ongeveer blies de groote man van 1—6 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. den van de „Evertsen" uiteraard niet dan onder goedkeuring van Hare Majesteit de Koningin plaats had, en de duur van het verblijf te Autweijpen eveneens bij konink lijke beschikking op uiterlijk ééne week bepaald was, spréékt het van zelf, dat alleen eene nieuwe koninklijke beschikking hierin wijziging had kunnen brengen. Zulk een tweede koninklijke beschikking nu bestaat niet en heeft niet bestaan. Alleen is bij vergissing, tijdens de afwe zigheid van den minister van Marine, een verkeerde order naar Den Helder gegaan, die door den minister terstond nadat hij er kennis van nam, is te niet gedaan. Hoe welk orgaan der pers ook, zich kan voor stellen, dat een beslissing tot bijwoning nogal van een dynastiek feest in een vreemd land ook buiten H. M. de Koningin zou hebben kunnen omgaan, is niet wel ver klaarbaar. Wat alleen uit kieschlieid jegens de Belgische Regeering veranderd is, bestaat hierin, dat de „Evertsen", die anders juist op 21 Juli, den dynastieken feestdag, zou vertrokken zijn, thans dit mijdt en vroe ger vertrekt. Ook de abusieve order be doelde niets anders dan deze min courtoise coineidentie te mijden, maar zocht dit te bereiken door het vertrek uit te stellen. Doch natuurlijk, dit kon niet, en daarom komt er niet een dag bij, maar gaat er een dag af. Herkozen of gekozen Noord Brabant Sassen (1892) en v. d. Biesen (1896). Gelderland mr. W. Cremers (1893) en 't Hooft (1899). Zuid Rolland Havelaar (1902), Bevers (1902) en dr. J. Woltjer. Noord Rolland Breebaart (1898), de Jong (1893) en mr. W. F. v. Leeuwen (in pl. van Rutgers v. Rozenburg, die bedankt had). Zeeland Godin de Beaufort (1893). Utrecht Bosch v. Drakestein (1902). Friesland Sickenga (1902). Overijsel Dijckmeester (1900). Groningen J. E. Scholten (in pl. van mr. Geertsema die bedankt had). Brente Van Lier (1888). Limburg Regout (1881). (De jaarcijfers achter de namen duiden aan het jaar waarop zij lid werden. De Kamer telt thans27 Liberalen, 6 Anti-Revolutionairen ('t Hooft, Hovy, Godin de Beaufort, v. Asch v. Wijck, Woltjer Sn v. Velzen), 3 vrij-Antirevolutionairen (Sehim- melpenninck v. d. Oye, v. Pallandt en Havelaar), en 14 Katholieken. den adem uit. Slechts 51 jaren was hij oud geworden. In tegenwoordigheid van enkele vrienden werd het lijk geopend. Uit de lijkschouwing bleek dat de maag bijna geheel weggezworen was. Het hart van den doode werd op wijngeest gezet, om met het gobalsemde lijk begraven te worden. Het naar Parma te zenden, was onmogelijk, wijl Hudson geen verlof daartoe gaf. Het lijk, omhangen mei de kleeding en eer- teekenen die de overledene 21 jaren geleden in den slag bij Marengo gedragen had, werd twee dagen lang ter bezichtiging gesteld, lig gende op een praalbed. Zijn testament, waarin hij vele zijner aanhangers of hunne nagelaten betrekkingen mild bedacht had, bevatte den wensch, aan de oevers der Seine te mogen rusten, te midden van het volk dat hij zoo lief had gehad. Helaas, niet terstond, eerst in 1840, zou deze uiterste wensch vervuld worden. Aan de volvoering er van stonden de Bourbons in den weg. Een afgelegen vallei bergde voorloopig Napoleons stoflelijk overschot. De kist, ge dekt door den blauwen mantel van Marengo, zonk in de groeve der vertering. Nagenoeg al de bewoners van het eiland waren ge- NA DEN VREDE. Schiel en 7 andere krijgsgevangenen van Sint Helena ziju naar Engeland gereisd; twee zoons van De Wet en 5 anderen gingen op reis naar Kaapstad. Allen op eigen kosten. Een Australisch syndicaat heeft aan generaal De Wet 250 pond (t 3000) per week aangeboden voor een reeks lezingen in Australië. Generaal Botha heeft tegengesproken het verhaal dat generaal De Wet indertijd door de blokhuislinie heen brak door vee tegen het prikkeldraad op te drijven. Dit zou volgens hem onmogelijk zijn geweest. Het was overigens gemakkelijk genoeg geweest om met een draadknipper 's nachts dooi de linie heen te komen. Generaal Ben Viljoen heeft volgens be richt van Sint Helena, nu ook besloten den eed van trouw te onderteek enen, evenals generaal Piet Cronjé. Tot dusvor hebben volgens de «Stan daard" 20,782 Boeren de wapenen neerge legd. Voor zoover bekend, zijn alleen Maritz en een andere rebellen-aanvoerder met on geveer dertig aanhangers op Duitsch gebied gevlucht. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 8 Juli- 1902 zijn ver oordeeld wegens in gesloten jachttijd jagen z. consent en verg.: J. G. te Veere 2xf5 b. s. 2 X d. h. verb, verkl. bevel uitl. geweer en haas of te betalen f 3 en f 1 s. 2 en 1 d. h.; 's nachts jagen z. acte en verg.J. M. te Ril land 2 X f 5 b. s. 2 X 4 d. h. verb, verkl. ge weer, bevel tot teruggave klompengeen zorg dragen om ze te beletten dat hond wild opspoort en grijpt z. acteM. B. te Kwaden- damme f2b. s.2d.h.straatschenderij: P. M., F. W. K. te Ierseke ieder f 1 b. s. 1 d. h.; nachtrumoer: Th. D., A. H„ P. v. S., M. M., A. V., K. S., J. de M., allen te Ierseke, J. v. d. W. te Wemeldinge, M. G. te Mid delburg en J. G. te Goes ieder 12 b. s. 2 d. b.overtred. arbeidswet: J. B. te Wolferts- dijk f 1 b- s. 1 d. h.loopen langs spoorweg z. verg.: J. V. te 's Heer-Arendskerke f 1 b. s. 1 d. h.zonder noodzaak in trein aan nood rem trekken: J. R. te Goes f 1 b. s. 1 d. h. in trein reizen zonder behoorlijk plaatsbewijs: J. J. K. te Goes f 3 b. s. 2 d. h.; zonder verg. sterken drank verkoopenI. V. v. R. te Krabbendijke f 5 b. s. 3 d. h.z. verg. sterken drank toedienen: L. Z. te Krabbendijke f 5 b. s. 3 d. h.vervoeren van voor iandbouw en houtteelt nuttige vogelsJ. V., te Goes, f 3 b. s. 3 d. h.; afwezig blijven bij oefening brand spuit C. R. v. L., L. C. B., J. de K. K. P. B., M. P. v. H., te Goes, ieder fl, tuige van de sombere plechtigheid. Daar werden oprechte tranen gewijd aan zijne nagedachtenis. Een zware steen dekte het graf, dat nog jaren daarna herhaaldelijk door tal van vrienden en vereerders van den geweldigen man werd bezocht. In Frankrijk kon bijna niemand de tjjding van Napoleons dood gelooven. Immers voor de verbeelding van zoovelen was hij de held geweest, wien de aureool der onsterfelijkheid tooide. Vergood en toch gestorven! Het was een ernstige prediking van de ijskoude wet der vergankelijkheideen dringende wenk te meer om te bedenken de dingen die Boven zijn en niet die beneden zijn. Negentien jaren later, den 7 Juli 1840, word de asch van Napoleon in het fregat «La belle poule" ingescheept en naar Frank rijk overgebracht, waar het den 15den December in het hotel der Invaliden werd bijgezet. In een fraaie kapel rust thans het overschot van Napoleon den Groote. Een oordeel te vellen over hem behoort niet tot onze bevoegdheid. Wij zeggen het Lamartine nu Son cercueil est fermé. Dieu l'a jugé. Silence b. s. 1 d. h.; te Kapelle z. verg. een openb. vermakelijkheid geven.: J. T. te Goes f2 b. s. 2 d. h.op openbaren weg met centen spelen F. S., J. J. de P., P. v. d. W. te Hansweerd ieder f 1 b. s. 1 d. b.; wateren buiten urinoir K P. B., P. J. G- te Goes ieder f 2 b. s. 1 d. h.Schelde bevisschen s. consentJ. O., E. M. te Ierseke ieder f 1 b. s. 1 d h., Th. E. to Philippine f 2 b. s. 2 d. h., J. v. d. B. te Ierseke f 1 b. s- ld. h., T, M. v. d. V., M. T. v. d. V. beiden te Ierseke ieder 2 x f 1 b. s. 2 X 1 d. h.Schelde bevisschen z. consent te kunnen vertionenE. B., C, de K. te Philippine ieder f 1 b. s. 1 d. h.; visschen op eens anders perceel z. aan ambtenaar verg. te kunnen vertoonen Ch. L. V. en J. V te Clinge ieder f 2 b. s. 2 d. h. visschen op eens anders perceel z. verg. J. T„ te Krabbendijke, f2 b. s. 2 d. h.; rapen schelpvisch aan waterkeerende dijk: P. V., en J. de R„ te Arnemuiden, ieder f 2 b. s. 2 d. h.Schelde bevisschen met vaartuig z. letterteeken en no.: J. P., en Th. D„ te Ierseke, ieder f2 b. s. 2 d. h.Schelde bevisschen z. consent en verg.: M. G. v. B„ te Ierseke, en S. P., te Colijnsplaat, ieder 2 x f 1 b. s. 2 x f 1 d. h.oesters beneden de maat aanwezig hebben: Ch. L. V., te Clinge, f3 b. s. 2 d. h.niet in acht nemen voor schriften ter voork. van aanv.A. P., te Sas van Gent, f3 b. s. 3 d. h.; niet in acht nemen voorschriften ter voork. van aanv. en opgeven valschen naam: A. D., te Hansweert, 2 X f 3 b. s. 2 x 2 d. h.overtred. verord. op het bouwen te Kapelle: L. J. S., te Goes, f 5 b. s. 3 d. h.; dronkenschap: J. K. te Goes, f 1 b- s- 1 d. h., G. v. D., C. v. d. V., W. W„ A. S„ allen te Goes, G. R,, te Heinkenszand, P. S., te Wolfertsdijk, ieder f 2 b. s. 2 d. h., M. P., te Ierseke, G. M., te Hoedekenskerke, J. v. d. W„ te Wemeldinge, L. v. H., te Cortgene, ieder f 3 b. s. 3 d. h., C. v. F., te Goes, f 5 b. s. 3 d. h. Het vonnis d.d. 10 Februari 1902 tegen L. O., te Goes, en waarbij deze wegens jageu z. acte en verg. bij verstek werd veroordeeld tot 2 X f 3 b. s. 2 X 3 d. h. verb, verkl. bevel uitl. geweer of te betalen f 1 b. s. 1 d. h. en waartegen verzet, werd be krachtigd. De Hooge Raad handhaafde de veroor deeling der nachtkoetsiers te 's Gravenhage tot vijf jaar wegens diefstal van het hor loge van den Delftschen kellner Van der Kamp. Middelburg 8 Juli. Het Christelijk onderwijs in onze provinciale hoofdstad, kan vooruitgang boeken, door de herbou wing van de school op het Molenwater. Gisteren was de herbouwde school voor ouders en belangstellenden te zien. (Zijn kist is gesloten. God heeft hem geoordeeld. Zwijg stil.) Doch wijl ook deze zoon der Revolutie, door tegenspoed geleerd, heeft beleden dat alle macht is van God en dat Jezus Christus' Koninkrijk een eeuwig koninkrijk is, zoo blijft ons dan zijne getuigenis, dat niet de Revolutie, maar het Evangelie de bron is waaruit alle natie heil en zegen putten kan. Ook dezen zoon der revolutie heeft God willen gebruiken om de zonde der Revolutie te wreken, en de volken terug te voeren tot de oude paden. Totdat ook dit werktuig had uitgediend, en eene ontzaglijke lawine der verwoesting in haar vaart gestuit werd. Ware er geene genade geschied, de gruwel der Fransche revolutie zou in nog veel verschrikkelijker stroomen over Europa en Nederland zijn uitgegoten en alle volksleven in eene nieuwe «barbarei" zijn ondergegaan. En terwijl schrijver dezes zijn verhaal omtrent Napoleon den Groote sluit, herinnert hij den lezer aan het heerlijke Schriftwoord: «Daarom alzoo wij een onbeweeglijk Konink- rjjk ontvangen, laat ons de genade vast houden door dewelke wij welbehagelijk Gode mogen dienen, met eerbied en Godvruchtig heid. Want onze God is een verterend vuur."' (Hebr. 12 28, 29.) Wordt vervolgd)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1