No. 154 „Oprechte" Haarlemmerolie. Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Zaterdag 5 Juli 1902. HisgpaM Apotheek, De Hollandsche Hypotheekbank Meerei - niet ïatciieerei: Adverfentiën. N. Bonten, 1820 Dordrecht. Handel In Bouwmaterialen „Dit ïoorzorg", Maas Junior, C. de Koning Tilly. Heeren Landbouwers. Au! Au! Dordrechtsche Hypotheekbank No. 2Attest. Hoe de grassen en graansoorten zich tegenover de Kali gedragen. Gemengde Berichten. De Naamlooze Vennootschap TE DORDRECHT. Voor de verspreiding van Christelijke lectuur naar Indië J. H. SCHAFFERS, 13 Achterstraat 15. HAARLEM. f A. DB TROIJE, J. A. ZIP VAN TEIJLINGEN, Dat wil zeggen men moet de ge zonde menschen niet de pokken inenten, maar men moet de pokzieke menschen af zonderen. Dat is door den oud-minister Lohman herhaaldelijk beweerd, ook door den mi nister Kuyper nu nog pas gezegd bij de behandeling der Staatsbegrooting in De cember van 't vorige jaar. Bij andere besmettelijke ziekten wordt het nut van afzondering der zieken vrjjr algemeen erkend. Maar bij pokziekte ontkennen de meeste geneesbeeren dit. D«. Schouten, arts te Bolnes, heeft, on danks zjjn drukke werkzaamheden, nog tgd kunnen vinden deze quaestie grondig te onderzoeken, en in een lijvige brochure die zich aangenaam lezen laat zijne meening op dit punt uiteen te zetten en toe te lichten. Hij heeft ook de vraag onder de oogen gezien, indien werkelijk toegegeven mag dat het nut van het afzonderen der pok lijders vaststaat, of dan het afdoende van het middel wel even zeker is. Er gaat namelijk aan het uitbreken eener besmettelijke ziekte voor den lijder een incubatie-tijdperk vooraf. Dat wil zeggen een tijdperk dat hij de ziekte bij zich draagt zonder het te weten. Kan nu een poklijder in dat tijdperk aan het uitbreken der ziekte voorafgaande, zijn omgeving niet aansteken? Minister Kuyper opperde dit bezwaar ook. Ziehier wat hij er van zeide: „Er staat tegenover het isolementssysteem wanneer men het absoluut neemt, alleen dit bezwaar, dat de ervaring heeft geleerd, dat aan het uitbreken der pokziekte eene zekere incubatie periode voorafgaat. In die incuba tie periode kan men niet zien of iemand de pokken heeft, ja dan neen, zoodat dan geen sprake kan zijn van isolement en besmetting derhalve niet is uitgesloten." Opmerkelijk is hetgeen de heer Schou ten op blz. 74 en vlg. zijner brochure hierover mededeelt. Volgens hem is besmetting tijdens het incubatie-tijdperk zeer onwaarschijnlijk. Hij verklaart dat de overbrenging van de smetstof in 9999 van 10.000 gevallen geschiedt door uitwendige overbrenging van ziektokiemen. „Het overbrengen van besmetting door menschen geschiedt in 99.99 op gelijke wijze, onverschillig of deze tusschenpersonen zelf onvatbaar zijn, dan wel reeds de pokken onder de leden hebben en wel zóó dat de zulken, uitwendig dragers zijn van de smetstof. Ik laat '/ïoo open, ten pleiziere van hen, die willen beweren, dat de eenzame pokpuist, die pas na de infectie ergens op een of ander slijmvlies van ons lichaam huist (dit toch is de verklaring van het incu batie stadium) ook misschien wel een bron van besmetting zou kunnen zijn. Erg waar schijnlijk is dit echter niet. De smetstof is gebonden aan den inhoud van een pokpuist en aan het bloed. Inenting van zweet, speek sel, urine, sputa van poklijders, verwekt geene pokken. Wel zijn de pokken reeds in een vroeg stadium besmettelijk, maar de meeste geleerden durven de besmettelijkheid tijdens het incubatie-tijdperk hoogstens vermoeden." Er behoort moed toe, om tegenover het gevoelen van duizenden doctoren deze meening uit te spreken. Maar voor ons, leeken in de edele ge neeskunde, is het niet moeilijk ons op het getuigenis van dezen arts, die zoo grondig de zaak onderzocht heeft, te verlaten. Maar wij zouden tevens wenschen dat ook andere geneeskundigen zich uitspraken. Is inderdaad hetgeen dr. S. schrijft juist dan mag men veilig zeggen dat door alle lijders af te zonderen het gevaar voor be smetting volstrektelijk is afgesneden. En is tegelijk alle grond benomen aan het dwaze praatje dat ongevaccineerde personen een gevaar opleveren voor hunne omgeving. Immers dat gevaar is alleen daar aanwezig waar de smetstof aan lichaam of kleederen wordt medegedragen en dat kan door ingeünten precies even goed geschieden als door niet-ingeënten. (l) Medische bezwaren tegen Vaccinedwang door J. P. Schouten, arts te Bolnes. Boek drukkerij de Vecht, Breukelen. LA.INDBOÜW. Wanneer er door bemesting of op een andere wijze de eene of andere stof in den bodem komt, wordt deze niet altijd vastge houden. Slechts enkele stoffen blijven ge durende langen tijd in den grond, worden door den bodem geabsorbeerd, zooals men het noemt. Onder die bekleedt de kali een zeer voor name plaats. De kali wordt dus, eenmaal in den bodem, door den grond gedurende geruimen tijd vastgehouden. (Het zij hier bijgevoegd, dat het absorptievermogen van de verschillende grondsoorten niet hetzelfde is. Bij kleigronden b.v. is het veel grooter dan bij zandgronden.) De kali gaat in den bodem gedeeltelijk in onoplosbare verbindin gen, b.v. in kiezelzure en humuszure zouten over, die dan door verschillende invloeden, o. a. door de inwerking van het afgeschei den woitelzuur der planten in oplossing tre den en zoo geschikt worden tot voedsel voor de planten. Het laat zich begrijpen, dat de stoffen, waaraan de kali bij hare intrede in den bodem gebonden is, zich van haar af scheiden en zich met andere stoffen verbin den, die dan vaak oplosbaar zijn en met het bodemwater weggespoeld worden. Dat is b.v. het lot van de chloorverbindingen, die met de kali in den grond komen. Deze verbinden zich b.v. met kalk en gaan in den vorm van oplosbaar chloorkalk reeds heel spoedig met het bodemwater naar den on dergrond. Hoe gedragen zich nu de grassen en graan soorten ten opzichte van de zich in den bodem bevindenden kali? Voeden zij zich alleen met de overvloedige aanwezige kali, opgelost in het water? Hebben zij ook soms het vermogen de in geringe hoeveelheid in het grondwater opgeloste kali te benutten Of eindelijk, bezitten zij de kracht de on oplosbare kaliverbindingen oplosbaar te ma ken en voeden zij zich met de zoo vrij geworden kali? Deze vragen zijn alle van het hoogste gewicht, want daarmede hangt ten nauwste samen de wijze van bemesting, de hoeveel heid kali, die men geven moet in een be paalde vruchtopvolging. Hebben wij bv. een gewas, dat zijn kalivoedsel alleen put uit gemakkelijk opneembare kaliverbindingen, in overvloedige mate in oplossing aanwezig, en laten wij dit volgen door een gewas, dat ook het vermogen heeft de moeilijk oplosbare kaliverbindingen oplosbaar te maken, dan zouden wij het eerste gewas een sterke kali bemesting moeten geven en het tweede laten teren op den voorraad van vorige jaren. Wat de grassen betreft, en met deze, alle weideplantenhet is reed3 door vele proeven aangetoond en elke landbouwer kan er zelf de proef van nemen, dat deze alle zeer veel kali noodig hebben en behooren, tot die gewassen, die zich voornamelijk voeden met de kali, die in overvloedige mate in op losbaren vorm voorhanden is. Zij zijn dus zeer dankbaar voor een directe kalibemesting. Zij nemen zelfs meer op dan voor hun nor malen groei absoluut noodig is. Deze kali is natuurlijk niet verloren, wanneer het gras of het hooi op de boerderij blijft, want dan komt het toch later in den stalmest. Van de graansoorten behooren de gerst en de rogge tot de gewassen, die zich voorname lijk voeden met de in gemakkelijk opneem baren vorm aanwezige kali. Zij bezitten dus niet het vermogen de kali uit de moei lijk oplosbare verbindingen oplosbaar te maken. De gerst en de rogge zijn dus twee gewassen, die voor een directe kalibemesting een grootere oogst, met meer en gezonder stroo in ruil geven. De tarwe wordt ge woonlijk gezaaid op kleigrond, dus op een bodem, die uit zijn aard weer kali bevat. Zij bezit het vermogen door haar wortels de kali uit de onoplosbare verbindingen op te lossen en tot zich te nemen. Zij kan dus in de vruchtopvolging zich voeden metde van vorige jaren in den grond aanwezige kali. Op lichten zavelgrond, waarop ook vaak tarwe verbouwd wordt, zal het aanbeveling verdienen een niet te sterke, directe kali bemesting te geven. De haver is zeker het graangewas, dat de meeste kali uit den bodem haalt, maar ook het gemakkelijkst. Alle kali, die aanwezig is, in welken vorm ook, is van hare gading. Een directe kalibe mesting behoeft zij dus niet. Men denke er echter aan, dat na dit gewas per HA. gemiddeld 58 K.G. (aanwezig in ongeveer 500 K.G. kaïniet) kali aan den grond ont trokken is en het volgende gewas, dus alleen om die reden reeds, een kalibemesting be hoeft. Volgens de „Neueste Nachristen" heeft het bij de begrafenis van Koning Albert van Saksen de algemeene aandacht getrokken dat de Keizers van Oostenrijk en Duitschland allesbehalve hartelijk jegens elkaar waren. Ternauwernood wisselden zij een paar woorden met elkaar en zij hebben elkaar geen visites gemaakt. Keizer Wilhelm kwam slechts een paar minuten vóór den lijkdienst te Dresden aan en vertrok weer onmiddellijk na afloop. In verband hiermee brengt men de weigering van Keizer Frans Jozef om te Neurenberg het jubilee van het Germaansch Museum bij te wonen. Zou Oostenrijk weinig ge neigd zijn om de „Tripe-alliance"' te her nieuwen, zonder de waarborgen te erlangen voor een handelsverdrag waardoor dit rijk gevrijwaard zou blijven voor de nadeelige gevolgen van het nieuwe Duitsche toltarief Nieuwe bezwaren zijn gerezen bij den bouw van den tunnel door den Simplon. De geologen hadden de temperatuur in deze tunnel op hoogstens 4042 graden geschat maar thans reeds bedraagt zij 50 graden en men vreest dat bjj een verder voort- dringen in den berg de warmte nog veel grooter zal worden. Eerst die verschillende uitstroomingen van water en nu dit weer! Waarlijk, veel geluk is er niet bij deze onderneming. Keizer Wilhelm heeft den opper-bur- gemeester van Keulen laten weten, dat hij liet voornemen koestert om de fortificaties dier stad te doen verdwijnen en de terreinen der militaire »zone" te verkoopen aan de stad voor 98,000.000 Mark. Wat een bliksemstraal kan uitwerken. Bij een onweer in Klausthal, in den Harz, sloeg de bliksem in een houten paal, in welks kop twee draadnagels van 4 m.M. middellijn afsmolten. Een zoodanige smel ting kan door geen smidsvuur verkregen worden; zij gelukt eerst door middel van een electrischen stroom van 20000 volts en 200 ampères. Veronderstelt men: dat de werking van den bliksem één seconde geduurd heeft, dan heeft deze straal een arbeid van 5000 paardenkracht verricht; echter is veel waarschijnlijker, dat de bliksem slechts Oio seconde geduurd heeft; dan is zijn arbeid 50000 paardenkrachten, d. w. z. de arbeid om 3,750,000 KG. in één seconde één meter loodrecht op te tillen. Vlies. Crt. De anti-clerieale beweging in Spanje geeft tot allerlei wanordelijkheden aanlei ding. Men meldt uit Alicante, dat op het oogenblik, toen de processie van het Heilige Hart de St.-Nikolaaskerk verliet, een zeer groote menigte kreten aanhief van „Leve de vrijheid Weg met het clericalisme Eenige lieden vernielden twee crucifixen en rukten geestelijken hun gewaden af. De gendarmerie en de infanterie kwamen tus- schenbeide. Zij werden luide door de menigte toegejuicht, die aldus te kennen wilde geven, dat enkel tegen de kerk gemanifesteerd werd. De prefect deed de menigte uiteenjagen en de processie besloot om ondanks alles toch naar buiten te gaan. Toen echter sommige leden der processie, leve de Paus! en leve don Carlosriepen, antwoordde het publiek weder met andere kreten en raakte men opnieuw handgemeen. Met moeite werd de orde hersteld. Voor de geschiedenis van het verkeer te Berlijn is deze week niet van belang ontbloot. De laatste paardentramlijn toch verdwijnt uit het Berlijnsche straatleven. Nog voor weinige jaren werd deze tram in straatdeuntjes bezongen, ja zelfs in novellen en romans vervulde ze vaak een rol. De vaktentoonstelling van 1896 gaf haar den eersten slag. Ze bracht niet alleen de mogelijkheid, dat dames boven op de tram gingen zitten wat 20 jaar lang onzedelijk was geacht doch ze schonk Berlijn ook de eerste electrische lijnen. De strijd tusschen paard en mecha nische kracht voerde ook hier tot de zege der laatste. Op de paardentram, waarmede men vroeger zoo geschwarmt had, begon men te schimpen. En nu is het al zoover, dat de genade slag is toegediendWederom een stap verder in de richting van de horseless-age. (N. Ct.) In Rusland neemt de gisting onder de boeren toe, terwijl zij voor de gebeurtenissen in de gouvernementen Poltava en Charkov groote belangstelling toonen. Overal wordt blijk gegeven van een grooten wrevel tegen de grondbezitters en de politie. De boeren zouden overtuigd zijn, dat binnen korter of langer tijdsverloop het grondbezit aan hen zal overgaan. De regeering kan zich dat alles niet verklaren, dan door de revo- lutionnaire propoganda. Nimmer was haar wantrouwen tegenover de meer ontwikkel den op het platteland zoo groot, als tegen woordig. Bijzonder onaangenaam zijn haar de statistieken der Semstwo's of landelijke raden. In elkele gouvernementen is het den Semstwo's verboden dit jaar statitieke ge gevens te doen inzamelen, terwijl van rijkswege statistieken in de plaats daarvoor zouden worden gegeven. Een tweede cate gorie van verdachte personen schijnen de onderwijzers te zijn. In den laatsten tijd is in verscheidene plaatsen bij hen huis zoeking gedaan. De oudste protestantsche kerk in Japan, te Yokohama, vierde den 10 Maart in haar kerkgebouw haar dertigjarig bestaan. Zij telde in 1872 elf leden; sedert traden 1795 leden tot haar toe. De eerste leeraar der gemeente ds. Ballagh, sprak een feestrede naar aanleiding van Openb. 2 4. Maar ik heb tegen u, enz. Onder de sprekers die 's avonds optraden, was ook de Hon. K. Kataoka lid van het Lagerhuis. Het Amerikaansche kabinet heeft am nestie verleend aan de Filipino's, met inbegrip van Aguinaldo. Of deze laatste nu ook op zjjn beurt de Amerikanen amnestie verlee- nen zal dat zjj hem op zoo laaghartige wijze hebben weten in handen te krijgen Uit het mierenleven. Vrjjheer von Ulmenstein te Dubno bij Bomheemsch Skalitz was in het bezit van een pruimenboom, welke geregeld door mieren werd bezocht, die hem de vruchten betwistten. Om ze te weren, bracht hij aan den stam een ring van rupsenlij m aan. De uitwerking op de mieren was hoogst merk waardig en onverwacht. De van onderen opklimmende dieren geraakten onmidellijk in groote opgewondenheid en liepen langs den rand van den lijmring, voorzichtig met de voelsprietjes tastend, rondom den stam; dan echter keerden zij, de onmogelijkheid der bemoeiingen inziende, om; hetzelfde deden de van onderen narukkende scharen. Toen werd er een groote krijgsraad gehou den, en het resultaat bleek na nauwelijks een uur. Dicht bij den boom namelijk lag een met zand bestrooide weg, en van daar hadden de dieren hulp. Elke mier nam daar namelijk een zandkorreltje, en zoo beladen beklommen de scharen weder den boom en kleefden hier het eene kor reltje na het andere op eene bepaalde plaats aan den kleefring, die eene breedte van 8 centimeter kreeg. Na drie uren waB de volharding der diertjes bekroondeene ge regeld bepleisterde, ongeveer 8 millimeter breede kunstweg was dwars over de lijm gelegd en werd dadelijk voor het verkeer geopend, dat dan ook direct zijn ongestoor- den voortgang nam, daar de eigenaar van den boom zulk een bewijs van omzichtig heid bij de diertjes niet onbeloond wilde laten en ze nu met rust liet. Bjj Rampurach in Engelsch-Indië is een trein door een cyloon omgeworpen. Acht en twintig personen werden gedood en gewond. De kracht der Java-Thee en de geur van de Chineesche is vereenigd bij de thee merk Zij is overal verkrijgbaar. Zuiver smakende KOFF1J, van de goedkoopste tot de puikste soorten Specialiteit in dessert-koffij. Wat doen mijn eksteroogen pijn Welnu gebruikt de likdoornpleister a f 0,35 per pleister en u bent ze bin nen acht dagen kwijt. Ylasmarkt, Middelburg. Kasteelstraat O 379, Vlissingen, biedt zich aan voor de levering van alle BOUWMATERIALEN. Prijsopgaaf zenden zij direct na aanvraag. Aanbevelend, A. HUSON. Directeuren- Mr. F. N. SICKENGA directeurenj c> yR[ESEi\DORP Jz. De BANK leent Geil onder eerste hypothecair-verband tegen 4x/4 a 4'/2 pCt. en geeft 4 Pandbrieven uit van f 1000, f 500, f IOO en van f 50 tot den koers van 99Y2 pCt. Inlichtingen worden verstrekt door de Bank en door de HH. YAN HEEL Co. te Goes en C. YAN STRIEN te 's-Heer Hendrikskinderen. hebben wij noodigbereidwillige harten, handen en voeten. Harten om gaarne en mild een gift af te zonderen, handen om de postwissels of aangeteekende brieven in te vullen, en voeten om de bijdragen naar het postkantoor te brengen, opdat boven staand doel naar behooren bevorderd moge worden. Komt, lieve lezers, lezeressen, vrienden en vriendinnen onzer Militairen, toont dat gij gaarne in dezen mede arbeidt en een zegen voor onze arme jongens in Indië wilt zijn. Straks is het tijd om be stellingen te doen, helpt s. v. p. om uws lieven Heilands wil, dat we niet al te be krompen behoeven te zijn met bestellen. Niet waar? waar niet gezaaid wordt, ban niet gemaaid worden, en waar spaarzamelijk gezaaid wordt, wordt spaarzamelijk gemaaid. Wjj willen den moed niet verliezen en heb ben goede hope dat onze tweede roepstem meer en rijker vruchten voor onze geestelijk arme jongens in Indië afwerpe dan onze eerste bede. Dankbaar vermelden wij de ontvangst der volgende anoniem gezonden bijdragen uit Amsterdam van N. N. f25.voor lec tuur en f 15.voor Zuster Jansz voor een verkwikking onzer zieke en gevangen jon gens met Kersfeest; N. N. f 1.V. S. fl.—L. G. te A. f 1.G. of C. P. 2 Coup. ad fl.50, f3.— Mevr. M. F. H. te M. f2.50; G. Straatman te f0.50; N. D. te K. f2.50; Mevr. G. te D. fl.V. L. te W. fl.—N. N. te f 1.-; Mejonkvr. S. te H. f25.— Mevr. P. P. te F. fl.50; J. C. V. M. te U. f 0.50; J. V. IJ. te Goes fl.50 uit de bidstondbus. Voorts enkele partijtjes lectuur, veelal te vuil of ongeschikt; een goed pak ontvingen wij uit Nijmegen van en een idem van Mevr. C. te L. Verder eenige partijtjes gebr. postzegels ten dienste der Zending. Nog enkele giften ontvingen wij waarvan de afzenderB bericht ontvingen. Wie helpt nu s. v. p. verder? Nog geen derde der som, die, matig berekend, noodig is, ontvingen wjj. Wie der rijk bewelda- digden zendt eens een flinke gift? Men zende s. v. p. geen oude en vuile preeken en couranten. Beleefd en dringend aanbe velend zien wij iedere bijdrage, groot of klein, verlangend tegemoet. Duidelijke op gave volledig adres wordt vereischt om de ontvangst te vernemen. Wat men voor deze zaak over heeft, zende men onder het motto „voor Indië" met bijvoeging van den naam van dit blad. üw dw. dnr. 21 Juni 1902. A. GRUIJS Sr., Zaandam,, Molenpad. FERDINAND BOLSTRAAT 11, AMSTERDAM. Wettig gedeponeerd Handelsmerk. Levering vanHomceop. Genees middelen, Hamamelis Extract en Hamam. Preparaten voorkomende in de prijscourant van Dr. WILLMAJR SCHWABE, te Leipzig. Solied en billijk. Apotheker. De goede kwaliteit Brandewijn die door de firma MAAS Junior te Mid delburg wordt verkocht is bij uit nemendheid geschikt voor den Vruchten- inmaak Bewijs. Dat mijne kwaliteit zoo zeer geroemd wordt en voldoet is dat een concurrent trachtte mijn leve rancier te bewegen mij niet meer te leveren MIDDELBURG. Hierdoor maak ik bekend, dat ik, teil einde den verkoop van namaaksel van mijne „OPRECHTE" Haarlemmer olie onder mijnen naam tegen te gaan, in de flesehjes mijnen 11 :i ;i 111 hel) laten gieten en de billetten, waarin deze gewikkeld zjjn, voorzien liol> van een WETTIG GEDE PONEERD SLUITETI HET met mijn ROODE handteeke- ning. Alle flesc lij e s w a a r n dus niet de naam O. de Koning Tilly- is gegoten zijn beslist namaak van mijne alleen Oprechte Haar lemmerolie. Men eïsohe dus steeds de Haarlemmerolie van deze beide kenmerken voorzien, als zijnde de eenige echte. Mijne oprechte Haarlemmerolie is ver krijgbaar te Middelburg bij W. HU- BREGTSE. J. P. CORBEEL en C. GEENSEN'; te Goes bij G. M. DEN HERDER en K. SNOEP Wzn.te Oostkapelle bij C. DEN HOLLANDER Pz., Winkelier. Wilt ge een WANMOLEN die alle concurrentie wederstaat, die reeds 24 maal op Landbouwtentoonstellingen is bekroond, en op de laatstgehouden Land bouwtentoonstelling te Zierikzee weder den hoogsten prijs verwierf, bestelt ze dan bij ondergeteekende, die er meer dan 600 heeft gefabriceerd en met lof af geleverd. Middelburg. P. S. Heeft ook nog oude, goed te gebruiken Wanmolens te koop. verstrekt gelden onder eerste hypothecair verband. Middelburg. Agenten. (meest groote), TE KOOP, bij den uitgever dezes Firma DE JONGE-VER WEST, Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 5