Bekendmaking. Kerknieuws. Gemengde Berichten. waarbij de Boeren bun redenen voor de overgave opsommen, zoowel als Botha's afscheidsbrief, bevatten zinsneden, welke op de mogelijkheid van een toekomstige nati onalistische agitatie duiden. Een andere, niet geheel bevredigende aanwijzing is het erkende voornemen van eenige Boerenleiders om een reis door het vaste land van Europa te maken om geld voor de Boeren weduwen en weezen in te zamelen. De correspondent eindigt m'et een prachtig idee te opperen. Hij maakt zich namelijk ongerust over wat er van de Boerenleiders worden zal. De la Eey, zegt hij, kan bij het bestuur gebruikt worden, maar anderen zijn wel goede vechtersbazen, maar niet algemeen ontwikkeld genoeg om bij het bestuur te worden ingedeeld. Voor iemand als Botha weet hij echter iets heel moois. Die moest worden ver bonden, vindt hij, aan den staf te Aldershot Natuurlijk. Dan was hjj en passant in Zuid-Afrika uit de voeten! Generaal Piet Cronjé heeft op St. Helena den eed van trouw aan den Koning ge- teekend. Generaal De la Rey moet verklaard heb ben dat de beste Engelsehe generaal tegen wien hij ooit heeft gevochten, Clements is geweest, wiens mooiste stuk werk was het redden van het kamp te Nooitgedacht. Generaal De Wet antwoordde, toen men hem vroeg waar hij het moeilijkst aan de Engelsehe vervolging was ontkomenin Februari 1901 bij Brakrivier (Kaapkolonie). Het mag thans verklapt worden, zegt een Engelsch berichtgever, dat de Engelschen altijd een geheim agent in De Wet's kamp hadden, wiens rapporten van groote waarde zijn gebleken. Goos. Het uitvoerig en beredeneerd ver slag van de gemeente Goes over 1901 is ge drukt en ter Secretarie der gemeente voor ieder ter inzage gelegd, terwijl exemplaren daarvan tegen betaling van vijf en zeventig cents ver krijgbaar zijn. «.jioeis. Belasting op bedrijfs-en andere in komsten. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur te Goes brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij hem ingekomen en aan den ontvanger der directe belastingen verzonden is kohier no 2 der belasting op bedrijfs- en andere in komsten, dienst 1902/1903 invorderbaar ver klaard door den directeur der directe belas tingen enz. te Middelburg den 30 Juni 1902 no 383, dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken, binnen welken daartegen bezwaar schriften kunnen worden ingediend. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gendt, H. A. Gerretsen te Kolderveen; te Zweins, H. Cannegieter, cand. te Zuidhornte Hattem, C. H. Noike te Hoog Bloklandte Dordrecht, J. G. Dekking te Krimpen aan de Lek. Aangenomen naar Hardegarijp door Al. J. Bouwers te Winterswijk. Bedankt voor Scherpen zeel door S. Cu perus cand. te Boksum. Gerei. Kerken. Tweetal te Hoogeveen, G. Wisse te Over toom on A. T. van Dijken te Aal ten id. te Stellendam, R. J. Aalberts te Opper does en G. H. de Jonge, cand. Beroepen te Noordwijb, R. J. de Jong te Terneuzen te Roseland (N.-Am.) N. IJ. van Goor te Halt weg. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Rotterdam door J. Schotel te Haarlem. Goes. Volksuitvoering in de Tent op Donderdag 3 Juli, 's avonds 8'/uren (by gunstig weêr) door de Harmonie »Hosanna". Het Programma luidt aldus 1. Java Alarsch. 2. la Vestale Ouverture. 3. 1' Ardenna ise fantasie. 4. Liederen potpourri. 5. Ie Séduisant pas-red. 6. de Blijde Boodschap fantasie. 7. Martha fantasie. 8. Bondsmarsch. Goes. Gisterenavond gaf Hosanna haar eerste uitvoering in den tuin van V. O. V. De stukken werden verdienstelijk gespeeld. Jammer echter dat er zoo weinig begun stigers waren. Wel viel het weer niet mee, doch in den tuin was hier al heel weinig van merkbaar. Wij hadden ter wille van 't gewaardeerde muziekgezelschap en zijn ijverigen directeur den heer L. de Beste een wat trouwer blijk van belangstelling in hun arbeid verlangd. Laat ons hopen dat een volgende maal de opkomst beter zij. Goes. Alaandagavond had op het Ravelijn de onderlinge wedstrijd plaats van de leden der Weerbaarheidsvereeniging, Koningin Wilhelmina. Twintig leden namen er aan deel, terwyl voor ieder een prijs beschik baar was. De 6 hoogste prijzen werden behaald door de heeren T. Faberij de Jonge, Sergeant Bijlo, Ruijtenbeek, Strooband, Hillebrand en AL van Zweden respectieve lijk met 57, 55, 55, 51, 51 en 51 punten. De 5 prijzen, door de heeren A. S. J. Dekker, J. de Hoogh, T. Faberij de Jonge en P. J. Somer beschikbaar gesteld voor de leden der vereeniging, vielen ten deel aan •de heeren A. Alolhoek, B. Ruijtenbeek, Kottier, J. C. v. d. Peijl en M. Adriaanse. Te Vlissingen werd Alaandagavond de heer W. Zaïigman, Israëlitisch gods dienstonderwijzer, die met zijn vrouw, dochtertje en eene juffrouw, van het strand huiswaarts keerde, op den Noordzeeboule- vard, nahy het huis van den heer mr. J. Smit, door den bliksem getroffen en onmid dellijk gedood. De vrouwelijke leden van het gezelschap vielen op den grond en werden bewusteloos bij den heer Smit binnengedragen en daar liefderijk verpleegd. Thuis gebracht zijnde, moesten zij de droeve tijding vernemen man en vader te hebben verloren. De vrouw is aan het gezicht en de zijde getroffen, het kind aan het been, en de juffrouw kieeg een kleine schram op het gelaat. Ook te lJzendijke is Alaandagavond de landbouwer C., die bezig was in het hooi te arbeiden, door den bliksem getroffen en gedood. M. C. Nienw en St. Joosland. Eergisteren avond omstreeks elf uur, sloeg de bliksem in de timmermanswerkplaats van den heer A. de Visser, welke in een ommezien tijd in lichte laaie stondde brandspuit, die dadelijk aanrukte kon niet beletten dat het ruime woonhuis mede een prooi der vlam men werd. Gelukkig dat het verbrande perceel afzonderlijk stond, en men stil weer had, zoodat de vlammenzee spoedig uitge woed was. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Nabij Sluis is Zondag de 21-jarige J. de Bree, die bekend staat, als de beste zwemmer in die gemeente de Vaart, welke van daar naar Brugge leidt, overgezwommen. Toen hij echter op dezelfde wijze wilde terugkeeren, verdween hij plotseling voor het oog van zijn vader in de diepte. Terstond werden pogingen tot hulp gedaan, maar toen men hem na eenige minuten ophaalde, had hij reeds opgehouden te leven. Of de jongeling te veel op eigen kracht of k.mst vertrouwd heeft, dan wel, of een ongeval is tusschenbeide gekomen, is onmogelijk met zekerheid te zeggen. Vroeger had de Bree meermalen kinderen uit het water van een anders wissen dood ge'ed. Ellemeet. Gekozen tot lid van den gemeenteraad, vacature W. Kosten, de heer P. Goemans. Tot lid van den gemeenteraad te Nieuwvliet is bij enkele candidaatstelling benoemd de heer A. Luteijn Pz. Hoedekenskerke. De opbrengst Water- loocollecte alhier was f 1.985. Alen schrijft ons uit Kwadendamme: Wie een paar jaar geleden zich over den Siguitschen dijk langs onze gemeente naar Baarland begaf, pesseerde het hek met de daar achter gelegen gebouwen der groote hofstede genaamd„Voor den tijd". Wan neer hij er thans wederom langs kwam, zou bij er niets meer van zien dan een hoop steen. Door den dood der eigenaresse kwam de hofstede onder den hamer en werd, zooals het veelal gaat, in een aantal stukken verdeeld en aan verschillende per sonen toegewezen. De kooper van de gebouwen der hofstede met omliggenden booomgaard, liet reeds verleden jaar deze schuur met keet enz. afbreken en thans is ook het woonhuis onder sloopers handen gevallen. Bij het afbreken daarvan gebeurde nu Maandag een treurig ongeluk. Een der werklieden, G. v. d. W. genaamd, bezig met het afbreken van den kelder, kreeg plotseling een zwaar stuk muur op het lichaam, tengevolge waarvan hij onder hevige pijnen naar zijne woonplaats Nisse moest worden vervoerd. Naar omstandig heden is zijn toesland gunstig. Men schrijft ons uit Middelburg Bij de wederkomste van den zomer komen ook onze bezoekers weder opdagen. Vooral onze zuidelijke buren leveren een aan zienlijk en waarschijnlijk voortdurend groo- ter contingent. Vooral de Donderdagen en Zondagen leveren altijd 's zomers talrijk bezoek. Tal van fietsen wisselen dan af met rijtuigen die de bezoekers landwaarts, meestal naar Domburg, brengen en de tram brengt in het zomer-seizoen de bezoekers der Belgische badplaatsen Donderdags bij tientallen te gelijk aan. Erkend moet worden dat de Vereeniging tot bevordering van vreemdelingenverkeer succes op haar arbeid heeft. Statistiek van het verkeer, vooral voor de eendaags- reizigers, is niet wel mogelijk. Zoo die mogelijk was zou waarschijnlijk de toename b.v. in de laatste tien jaren sterk oploopende cijfers toonen. Genoemde vereeniging bezorgde in 3 a 4 talen geïllustreerde catalogi en reclame kaarten, en maakt Middelburgen het schoone Walcheren in Duitschland, Engeland en België meer bekend. Heel de wereld natuurlijk daar onder te verstaan onze kleine Middelburg- sche wereld spreekt over de ontsnapping van het lid der dievenbende die omstreeks Kerstdag Zuid-Beveland in rep en roer bracht. Als die ontvluchting een edele daad was zou men ze bewonderenswaardig kunnen noemen. Nu verdient het in ieder opzicht een stout stuk te heeten. Een daad voor een roover-hoofdman gelijkstaande meteen dissertatie voor een geleerde, of met een proefstuk voor een güdebroeder. Zaterdagmiddag 12 ure ontsnapte de ver oordeelde aan zijne bewakers en nog is de vluchteling zoek, ondanks het leger politie en justitie dat geen stukje van gansch Walcheren onbezocht laat. Het ontbreekt natuurlijk niet aan philo- sofische beschouwingen, wat men had moeten doen, of wat men in de plaats van den vluchtende doen zou. Even belangloos wordt den gevluchte zoowel als de justitie de weg gewezen. En dan nog een krans van legen len slingert zich om de reputatie van liezen romantischen held. Zyn vaardig heid, zijn corpulentie, zijn brutaliteit, zijn lichaamskracht, zijn intellect wordt be schreven en vergeleken met dat van voor gangers wier even groote of nog grootere daden stof tot leerzaam onderhoud leveren. Verhalen waardoor zoo noodig nog een maal bewezen wordt dat de vorige dagen niet beter waren dan deze. Rilland. De beruchte P. Zuidhof is heden morgen onze gemeente gepasseerd gewapend met een stok en een pakje. De politie achtervolgt hem. Hij (namelijk Zuidhof) riep nog tegen eene vrouw „je bent al zoo vroeg aan het schuren". Hij is terug geloopen in de richting Krabben- dijke. Hoogstwaarschijnlijk heeft hij ge merkt dat de dam aan Woensdrecht is afgezet met politie. Het is te hopen dat de politie versterkt wordt, anders ontsnapt hij met laag water over de slikken. Nu de groote pers 't meldt, behoeven ook wij niet langer te verzwijgen, wat reeds eenige maanden bekend was, dat namelijk Jhr. mr. J. J. Pompe van Meer- dervoort, kantonrechter te Goes en lid van de Tweede Kamer voor Zierikzee, na ruim 40-jarigen arbeid bij verschillende recht banken (kantonrechter te Tholen, Sluis, Goes, rechter te Goes en Middelburg en sinds 1890 kantonrechter te Goes) voor nemens is tegen November eervol ontslag uit eerstgenoemde betrekking te vragen, teneinde zich geheel en uitsluitend te kunnen wijden aan de werkzaamheden ver bonden aan het kamerlidmaatschap. Z. H. E. G. zal zich nabij Den Haag metterwoon vestigen, zoodat een vacature in de staten van Zeeland ontstaan zal, voor het kies district Goes. Vergadering der Staten van Zeeland. Opening der Zomerzitting op 1 Juli 1902. Afwezig zijn de heeren Dieleman, Hom- bach, Van Teylingen, Van der Have en Van Waesberghe Janssens. Nadat de voorzitter in naam der Ko ningin deze zomerzittingen geopend had en mededeeling gedaan van de ingekomen stukken zijn goedgekeurd de volgende voor stellen van Gedeputeerde Staten a. tot dili- gantverklaring ten aanzien van de verzoeken om subsidie voor een wagendienst Tholen St. Alaartensdijk van den Raad van Hon- tenisse om een renteloos voorschot voor wegsverbetering, van den Raad van Co- lij nsplaat om subsidie voor het vergrooten van de haven en van den Djjkraad van het Waterschap Walzoorden om wijziging van het reglement voor de calamiteuse polders of waterschappen b. om het voorstel van 17 Mei jl. tot wijziging van het Reglement op de tramwegen niet in behandeling te nemen. Omtrent het punt sub b vroeg de heer De Veer inlichtingen, die namens Gede puteerden door den heer Siegers werden verstrekt. Verder kwamen nog in 27 voor stellen van Gedeputeerde Staten, voor da delijke behandeling vatbaar. Besloten wordt deze voorstellen naar de afdeelingen te verzenden. De voorzitter doet hierop mededeeling dat ter griffie zyn nedergelegdde pre sentielijsten van de vergaderingen van Gedeputeerde Staten, de staten van ambte naren en bedienden ter griffie en een staat van alle Provinciale eigendommen en be zittingen, alsmede een afzonderlijke staat van die, welke verhuurd of verpacht zijn, waarna wordt overgegaan tot het trekken dor afdeelingen. De eerste afdeeling zal bestaan uit de heeren Houterman, De Jonge, Hollestelle, Van Teylingen, Wisboom Verstegen, Maas, Van der Meer, Vader van 's-Gravenpolder, Loois, Noordijke, De Veer en De Smidt, met de heeren Van Waesberghe Janssens en van Rompu als leden van Gedeputeerden. De tweede afdeeling wordt gevormd door de heeren Pompe van Meerdervoort, Van der Lek de Clercq, De Bats, Moes, Bos, Hennequin, Hocke Hoogenboom, Van Deinse, Kakebeeke, Gggel, Dieleman en Hammacher, met de heeren Van Lijnden en Lucasse als leden van Gedeputeerden. In de derde afdeeling zullen zitting heb ben de heeren Moerdijk, Van Dam, Eras mus, Bolier, Heijse, Den Boer, Fokker, Fruijtier, Hombach, Van der Have, IJse- baert en Bolle, met de heeren De Casem- broot en Siegers als leden van Gedepu teerden. De voorzitter doet alsnu het voorstel om de volgende openbare bijeenkomst te hou den op 8 Juli en alsdan over te gaan tot de verkiezing van een lid der Eerste Kamer en van het lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet, welk voorstel zonder discussie wordt aangenomen. Hierna wordt de zitting opgeheven. Te Tilburg is uit een woonwagen, aan den Bredaschen Weg, welke bewoond wordt door een oude Duitsche vrouw en hare dochter, eene som van 3000 francs ontvreemd. De eigenares had de gewoonte het geld des daags onder hare kleeren en des nachts onder haar hoofdkussen te ver bergen. Van dezen diefstal wordt verdacht haar stiefzoon, die zich eveneens daar ter plaatse met een woonwagen bevond en die nu eensklaps is verdwenen. Men vermoedt, dat hij de Belgische grens is overgetrokken. Dezer dagen is (ook door ons) gemeld, dat de evangelist Weltevreden zou hebben bekend. Door zijn vrouw te Zwolle is echter het volgende telegram ontvangen „Deze leugen is weder een leugen meer om ons te doen lijden. God is mijn ge tuige, dat ik onschuldig ben, liever zou ik den marteldood sterven, dan tegen mijzelf te liegen." (get. A. Weltevreden.) Verplaatst de Commies der posterijen en telegrafie 4e klas H. R. Jansen van Terneuzen naar Amsterdam, spoorwegpost kantoor no. 1 en de surnumerair der poste rijen en tel. J. N. H. Pel van Rotterdam telegraafkantoor naar Terneuzen. Te Amsterdam zijn Zondag een 54- jarig man en een jongen bij het zwemmen verdronken. Te Driewegen is tijdens een onweder de 18-jarige schaapherder lourens door den bliksem gedood. Te Egmond aan Zee geraakten Zondag vijf zwemmers die zich te ver waagden, in levensgevaareen hunner werd bewuste loos opgenomen, nog een, een 17-jarige jongen, verdronk. Te Stadskanaal waren twee broeders van 19 jaar (tweelingen) gaan baden, een hunner verdween in de diepte, zonder dat zijn broeder hem kon redden. Te Veenhuizen schoot bij het verplaatsen van de kap eener hooischelf een touw los waarmee een hijschblok was vastgezet. De bok sloeg neer en trof twee mannen van welke een op de plaats dood bleef en de ander een been en twee ribben brak. Een landbouwer te Emmen is Zaterdag in de weide door een zijner koeien gedood. In het stationskoffihuis te Baflo viel een werkman van den zolder en was binnen een paar uren een lyk. Aan het in aanbouw zjjnde Electrische Station te Groningen viel een verver van de be kapping en bleef op de plaats dood. De machinist eener Duitsche sloopboot is gisteren bij het zwemmen in de Maas te Rotterdam verdronken. In de zwaaiplaats van het Laakkanaal te 's Gravenhage is een knaapje bij het zwemmen verdronken. Te Apeldoorn is een arbeider: die zich in een hooiberg te slapen had gelegd, door een zonnesteek getroffen en overleden. Te Winterswijk is een 19-jarige eenige zoon van een metselaar bij het baden ver dronken. Ook te Millingen verdronk een 15-jarige knaap bij het zwemmen. Te Etten viel een loodgietersknechtje uit de dakgoot der kerk, waarin hij werkzaam was en werd dood opgenomen. Een schipper te Giessen die een zwaren val deed bij het planken laden, is aan de gevolgen ge storven. In de boterfabriek te Sloten zijn in de afgeloopen week vier ongelukken gebeurd. Een werkman viel op een melk bus en brak zyn arm. Een ander viel insgelijks op een melkbus, waarbij zijn oor in tweeën gescheurd werd. Een derde viel achterover in een weibak, en een vierde viel met een kan heet water, waarby hij den inhoud over het lichaam kreeg, met het gevolg, dat zjjn rug, zijde en arm deerlijk werden gebrand. Te Smilde is een 16-jarige jongeling bij het zwemmen verdronken. Te Rotterdam is een 77-jarige stikdoove man door een bestel wagen van de posteryen over het onderlijf gereden en aan de gevolgen gestorven. Te Amsterdam is in een onbewaakt oogenblik een meisje van 16 maanden voor de ouderlijke woning in een sloot geraakt en verdronken. Te Schoonhoven verdronk een 25-jarige jongeling bij het baden in de Lek. Te Eindhoven verdronk een jongeman uit Woensel bij het baden in den Dommel. Te Muiden wilde een man op de in volle gang zijnde stoomtram overstappen van het eene rijtuig op 't andere, met 't gevolg dat hij er onder geraakte en onmiddellijk gedood werd. Maandagnacht viel een Scheveninger te 's-Gravenhage van den hoogen kant van den Princessewal midden in de gracht. Schoon spoedig en nog levend gered, over leed hij na §enige uren. H. M. de Koningin heeft f 100 be schikbaar gesteld als bijdrage in de kos ten van overtocht naar Nieuw Mexico (Maxwell) voor een Gromngschen letter zetter die daar herstel hoopt te vinden van zyn borstkwaal. Te Bussum deed eergister een man aangifte van zyn negentiende kind uit één huwelijk. Zestien zijn er nog in leven. In de Eerste Kamer heeft den heer Van Velzen verlof bekomen aan de re geering te vragenwelke stappen door haar bij de Engelsehe regeering zijn of verder zullen worden gedaan om de spoe dige invrijheidsstelling der Nederlandsche krijgsgevangenen te bevorderen. De Kamer heeft aangenomen het wets ontwerp tot naturalisatie van B- H. W. Wiebols te Zierikzee en 12 anderen. Even eens het wetje voor een nieuwe brug over het Noordzeekanaal, Hembrug. De mi nister zal een brughoogte van 8 of 12 meter gelasten al naar gelang het onder zoek eener door hem aangewezen com missie uitvalt. De heer Sassen hield zijn interpellatie over het suikertractaatom een eind te maken aan de onzekerheid, die drukt op het crediet van de suiker-industrie, stelt hij de vraagis de regeering bereid om in voldoende mate de inlandsche industrie te vrijwaren tegen de buitenlandsche export premie en te surtaxen. Een belangrijke quaestie, waarby de suikerindustrie, de kas der suikerfabrikan ten, en voor een deel indirect ook de landbouw en de schippery betrokken zyn, welke het werd door den interpellant herinnerd de helft zouden krijgen van de premieverhooging die van de regeering gehoopt wordt. De minister sloeg echter deze hoop den bodem in door zyn antwoord, waarin de minister, niet de oud-afgevaardigde van Grave, zelfs niet de bekende theorist pro- tectieman uitkwam. De minister zei 't ronduit: de conven tie verbiedt verdere uitkeering van pre- miön na 't thans loopende werkjaar. En de bestaande premie van 2'/2 miljoen zal niet worden verhoogd, hetgeen trouwens de wet van 1899 verbiedt. En de sui kerindustrie heeft niet meerdere aan spraak op Staatssteun dan eenige andere tak van nijverheid. Buitengewone ge vallen die rechtigen om daarvan af te wijken, bestaan er ook niet, het geldt hier niet 't al of niet voortbestaan der na tionale suikerindustrie. De suikerfabrieken verliezen niet, doch verdienen integendeel veel, en de vooruitzichten zijn goed. Het kan hoogstens om de toekomst van een paar fabrieken gaandoch dat geeft geen recht aan den Staat om extra premie te geven. Te minder wijl niet de staat maar de suikerfabricage zelf schuld is van de crisis, door haar overproductie. Men had de productie, die hier in tegenstelling met andere landen, toegenomen is met 62 '/3 pro cent, behooren te beperken binnen de grens der wet. Bovendien hebben niet alle sui kerfabrieken behoefte aan steun en ver schaffen over hunne groote verdiensten niet 't gevraagde licht, wentelen de schade op de schouders der bietenleveranciers. De zaak wordt door schippers en land bouwers overigens heel kalm opgenomen. Bovenal moet er mee gerekend worden dat de fabrikanten, en speciaal de raffina- deurs 10 tot 50 procent en hooger winst hebben gemaakt in vorige jaren en nu er nog maar één slecht jaar dreigt te komen, schrijft men om extra premies In dien geest antwoordde deze minister en het Kamerlid jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort, lid voor Zeeland, zoo bij mede aanwezig was, zal wel een glimlach niet hebben kunnen onderdrukken, wanneer hij aan 1889 dacht, aan zijn eigen suikerwetje, aan 't aandeel van mr. Harte in de extra bevoordeeling der suikerfabrikanten door 't amendement-v. Nunen. Maar 1889 is 1902 niet. En een Kamer lid is geen Minister. Tot leden der commissie van voorbe reiding voor de militaire straf- en tucht wetten zijn benoemd de heeren Kist, 't Hooft, v. Bonefal Faure (voorzitter), v. Zin- nicq Bergmann en v. Alphen (4 rechts geleerden en 1 vice-admiraai. De millioenen-„affaire". Door den rechter van instructie is Maandag de heer Laguerre, die vroeger Boulangistisch afge vaardigde was, als getuige in de zaak- Huuibert gedagvaard. De reden daarvan was, dat men een brief heeft gevonden, door Laguerre in 1892 aan Paimentier geschreven en waarin hij dezen deed weten, dat een zijner cliënten wel bereid zou zijn 7 a 8 millioen aan mevrouw Humbert te leenen, doch vooraf eenige inlichtingen weiiochte omtrent de soliditeit van de zaak. De Boulaugist daar over ondervraagd door den rechter van instructie, zeide, dat hij zich „door een zonderling geval van memorieloosheid" niets meer van de heele zaak kon herinneren. „Hoe zwak is toch de menschelijke geest voegde hij er wijsgeerig bij. De rechter beloofde evenwel ook de secretarissen van Laguerre te ondervragen en een huiszoeking te doen. Als hij dan maar geen „zonderling geval" van papier- verdwijning te constateeren zal hebben. Te Charlottenburg ontstond door het springen van een waterleidingbuis een ware overstrooming. Het water, dat in in een bewoonden kelder stroomde, wekte er op minder aangename wijze de bewoners, die, slechts van de hoogst noodige kleederen voorzien, moesten vluchten. Een oude heer, die uit liefhebberij aan timmerwerk bezig was, werd eensklaps door het water opge nomen, doch kon nog tijdig worden gered. Het plaveisel en de stoepen werden onder mijnd en eenige boomen ontworteld. Men- schenlevens zijn niet te betreuren. In 1892 werd te Nuero (Sardinië) majoor Pietro Frontedu wegens roof en moord tot tien jaar gevangenisstraf veroor deeld. Thans zijn eensklaps omstandigheden bekend geworden, waaruit blijkt, dat de on gelukkige officier, die altijd zijn onschuld bezwoer, het slachtoffer is van een gerech telijke dwaling. In Croatië heeft een verschrikkelijke hagelstorm gewoed, die vele schade aan richtte. De zwaarste eikenboomen zelfs werden er geveld. Het verkeer langs de landwegen is op tal van plaatsen geheel gestremd. Vele boeren werden, op het veld arbeidende, gekwetst. De Engelschen hebben met leede oogen het verschijnen gezien van een Fransch eskader (een admiraalschip en twee kanonneerbooten) bij Macao, een Portugeesch eiland ten zuiden van China tusschen Kauton en Hongkong. Zij verdenken Frankrijk namelijk, dit eiland of een in de nabijheid gelegen gebied te begeeren. Aan een vrijmetselaarsfeestmaal te Simla op 9 Juni, waaraan de grootmeester van Indië deelnam, zat ook een krijgsge vangen Boer op parool aan. Deze voerde den onder de Boeren zeker zeldzamen naam van Chamberlain en had zich aldaar als dansmeester gevestigd. In een bescheiden redevoerinkje bedankte Chamberlain de heeren voor hun toost op zijn gezondheid. Een andere (Jacob) Chamberlain den lezers wel bekend de grijze Amerikaan- sche zendeling van dien naam, ligt ernstig ziek. Zekere Hanslian met vrouw en een kind in een kinderwagen vertrokken 12 Sept. 1900 van Weenen om een voetreis door Europa te doen. Zondag zijn ze te Weenen teruggekeerd en hadden vijftien duizend mijl afgelegd. De kinderwagen had van weer en wind veel geleden en kwam

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2