NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 150.1902. Vrijdag 27 Juni. 16e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS OER AOVERTENTIËN 54e Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres te Zierikzee, UltOOilfiEll* M VAL. Kerknieuws. Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p, p. 0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. BHaWW Na 1 Juli a. s. zal het Vrij- dagnommer van „De Zeeuw niet meer verschijnen. li. Omtrent het verhandelde op Woensdag nog ter aanvulling het volgende Belangrijk was het puntIs een ver tegenwoordiging van den landbouw wen- schelijk, en welke? Bij het debat verkrijgt de heer Van Namen van Zwijndrecht het woord. Hij heriunort aan de troonrede waarin Land- bouwvertegenwoordiging werd toegezegd. Hij wil de vraag of vertegenwoordiging noodig is bevestigend beantwoorden. Re- sumeerende komt hij tot de meening dat Kamers van Landbouw noodig zijn, mits gekozen door eigengekrfde landbouwers en pachters die een zeker aantal oppervlakte bebouwen. De heer K. den Boer Cz., van Assen delft, hoopt dat dit congres ditmaal zich degelijk en motiveerend uitspreke dat land- bouwvertegenwoordiging noodig is. Hij voor zich meent dat de wettelijk georga niseerde landbouwvertegenwoordiging den doodsteek zal geven aan alle bestaande landbouworganisatiSn. Spreker gelooft dat eene agrarische partij zou ontstaan waarbij de politiek den toon zal aangeven. Hij wil eene reorganisatie van het bestaande landbouw-comité. Spreker stelt de volgende motie: Het congres, overwegende dat eene wettelijke organisatie van den landbouw overbodig is, gaat over tot de orde van den dag. De heer Hartog gaat mede met den heer De Boer. De heer Johs. van Oeveren, Nieuwer- kerk, steunt het voorstel-Van Namen. De Regeering dient voorgelicht te worden, daarom steunt hij het voorstel tot oprich ting van Kamers van Landbouw gekozen door de landbouwers. De heer Sickesz zegt dat de Regeering de vertegenwoordiging van den landbouw niet opdringtdoch dat jaar en dag door de landbouwers daarop is aangedrongen. De Regeering dient voeling te houden met de tuin- en landbouw. De landbouwmaat- schappijen bestaan niet uit boeren. De besturen zijn in den regel dilettanten. Het moet worden eene vertegenwoordiging voor en door de landbouwers gekozeu. Dit kan niet verkregen worden wanneer ditmaal weer het advies van den heer De Boer wordt gevolgd. 96 FEUILLETON. Schetsen uit het leven van Napoleon I.J In hoofdzaak zij ook medegedeeld, wat Napoleon in zijn ballingschap gezegd heeft over den persoon des Heilands. Een oordeel, dat van een geheelen stap vooruit getuigt, vergeleken met wat hij in dagen van voorspoed met God en Zijnen Gezalfde gespot had. »Op zekeren avond," zegt de heer Beau- terne, »werd op St. Helena het gesprek zeer levendig. Het onderwerp, dat bespro ken werd, was dan ook hoogst gewichtig; het gold de Godheid van Jezus Christus. Napoleon verdedigde de waarheid dezer leer met de bewijzen en welsprekendheid van een waar genie, en niet geheel vervreemd van den kinderlijken geloofszin aan Corsi- kanen eigen. Op de beweringen van een der sprekers, die Jezus niet hooger dan een wijze, een beroemd wijsgeer en een groot man achtten, zei de Keizer: »Ik heb in menschen en mijzelven den meDSch leeren kennen, en plechtig verklaar ik dat Jezus meer dan mensch is. Oppervlakkige geesten mogen eenige ge lijkenis zien tusschen den Christus en de Stichters van wereldrijken en veroveraars, De heer Collot d' Escury is tegen het voorstel Fan Namen, de heer Korte weg, Den Haag, eveneens, de heer Hennequin rneent dat de Landbouwmaatschappijen vol doende zijn. De kleine boeren weigeren lid te worden van de Maatschappijen, achteraf worden telkens grieven inge bracht. De heer Hennequin is het geheel eens met den heer De Boer. Hierop beantwoordt de heer Van Namen de verschillende opponenten. Wat de heer De Boer profeteert van de agrarische verhoudingen en politieke bedoelingen is een hersenschim. De heer De Boer kent onze politieke verhoudingen te goed dan dat hq kan meenen dat dit van invloed zou zijn op de samenstelling der Kamers óf dat de Kamers invloed zouden uitoefenen op de samenstelling der regeering als zoo danig. Hij brengt hulde aan den heer Mr. Sickesz voor diens onbevangen eerlijk oor deel. Na nog ampele bespreking van het zeer belangrijke onderwerp brengt de Voor zitter de motie van den heer K. de Boer Cz. in stemming. Met zitten en opstaan constateert de Voorz. dat met ongeveer 25 tegen 15 stem men de motie is aangenomen. Hierdoor vervalt de conclusie van Namen. De Voorz. neemt nu het woord tot het sluiten van het Congres. Hij bedankt alle bezoekers voor hunne accurate houding tijdens de vergaderingen en voor de humane wijze waarop de de batten zijn gevoerd. Hij hoopt dat de be langrijke vraagstukken die op het Congres zijn behandeld mogen bijdragen tot voor uitgang van handel en landbouw. De heer Korteweg van 's-Gravenhage bedankt den Voorz. voor zijne tactvolle leiding en brengt hem hulde voor de on partijdige wijze waarop het Congres is geleid. (Applaus.) Daarna gaat het Congres uiteen. 's Namiddags vereenigden de leden zich aan een officieel diner in de Concertzaal. Aan het diner werd deelgenomen door ongeveer 150 personen, het diné liet niet veel te wenschen overterwijl de bediening uitstekend was. Bij het begin werd door den Voorz. den heer Vermeijs een toost uitgebracht op H. M. onze Koningin waarbij Hare her stelling met vreugde werd herdacht. Een luid applaus volgde. Aan het dessert werd allereerst een toost uitgebracht door den voorz. aan Z.Ex. den Minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid voor zijne tegenwoor digheid en voor de medewerking van Z.Ex. voor het tot stand komen van de tram verbinding. (Langdurig applaus.) ik zeg u dat deze gelijkenis niet bestaat. Ik zie in Lycurgus, Numa, Confucius en Mahomet niets meer dan wetgevers, maar niets wat bij hen van een goddelijke natuur getuigt. Integendeel zie ik in hen vele be wijzen van overeenkomst met mijzelven. Ik ontdek in hen gelijkvormigheden, zwakhe den, aan allen eigen dwalingen, die hem geheel op éen lijn brengen met mijzelven en het overig menschdom. Hunne geest vermogens zijn geen andere dan waarvan ik ook mijzelven bezitter ken. Maar met Christus staat de zaak geheel andersAlles aan en in Hem wekt mijne verbazing; Zijn geest is mij te machtig en Hij dwingt mijn wil zich voor den Zijnen te buigen. Tusschen Hem en al wie buiten Hem op deze aarde leven, is geen mogelijke term van verge lijking. Hij is in ons midden een op zichzelf staand Wezen. Hoe dichter ik tot Hem poog te naderen, hoe nauwgezetter ik Hem opneem, hoe meer alles in Hem de mijne te boven gaande afmetingen aanneemt; het blijk alles al grooter worden met eene grootheid, die mij in het stof buigt en verbrijzelt. Zijn Godsdienst is een geheim, dat Hem- zelven alleen toebehoort, en is de vrucht van eene wijsheid welke niet de wijsheid van een gewoon mensch is. In Hem woont eene oorspronkelijkheid, die Hem eene reeks Z.Ex. bedankte in een toost den vorigen spreker en sprak zijn dank uit voor de ontvangst en vele goede woorden dezen dag in het belang van den landbouw ge hoord. Hij verzoekt te drinken op de gezondheid van den voorzitter. Na Z.Ex. werd het woord gevoerd door den vice-voorzitter van het Congres den heer De Bruine van Zwijndrecht, die een toost uitbracht op de inleiders der onder werpen van het Congres. De heer Hennequin bracht ook een toost uit op de tegenwoordigheid van den mi nister en sprak den wensch uit dat Z.Ex. nog veel in het belang van den Ned. Landbouw moge medewerken. De heer Van der Have, Burgemeester van Ouwerkerk, brengt een dronk uit op Mr. J. C. Sickesz, den bekwamen, onver- moeiden strijder voor de landbouwbelangen. Daarna Dr. Van Rijn van Maastricht op den Burgemeester van Zierikzee en de Zeeuwen in 't algemeen. De heer Mr. Sickesz antwoordt den heer v. d. Have voor zijn welgemeenden wensch. Hij herinnert aan zijn lange loopbaan in het belang van den landbouw. Van een kleine spruit is het geworden een groote boom. De tegenwoordige regeering heeft een goed hart voor den landbouw en hij gelooft dat deze voor deze hoofdbron van het Nederl. Volksbestaan veel zal doen. Hij stelt voor te drinken op de belangen van den Nederl. landbouw. (Applaus.) Daarna spreekt de heer Van Buren, Burgemeester van Brouwershaven, een warm woord in het belang van den land bouw. Eindelijk bedankt de voorzitter allen voor de aangename welwillende woorden aan het diner gesproken. Hij hoopt dat allen de aangenaamste herinnering aan Zierikzee zullen behouden. Heden Donderdag had de algemeene Vergadering plaats van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Behandeld werden de navol gende onderwerpen 1. Uienteelt voor de Londensche markt. InleiderNederlandsche Kamer van Koop handel te Londen. 2. Oorzaken van de sterfte der roode Klaver in het voorjaar. Inleiderde heer M. Kostense te Kruiningen. 3. Hoe kan de controle op het Melkvee het best worden bevorderd Inleider de heer L. J. M. Koert te Middelburg. 's Namiddags één uur had de rijtoer plaats, welke was aangeboden door de leden der Afdeeling Zierikzee van »de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland" aan de leden van het Congres en de zich aansluitende leden van gezegden en voorschriften scheppen deed, die nooit in eenigen geest waren op gekomen. Jezus verwachtte alles van Zijn sterven. Is dit eens mensehen uitvindsel? Integen deel, het is een geheel vreemde gedachten- gang, het is een bovenmenschelijk vertrou wen, eene niet te verklaren werkelijkheid. In elk ander menschenbestaan buiten dat van Christus, wat al onvolkomenheden, wat al wisselingen! Ik tart u, om nevens den Christus eenig menschenbestaan aan te wij zen, zoo geheel vrij van alle weifelen en het in ons berispelijke en veranderlijke. Van den eer sten dag van Zijn optreden tot Zijn laatsten levensdag is hij dezelfde; altoos geheel de zelfde, majestueus en tegelijk de eenvoud zelf, oneindig streng in heiligheid en tegelijk onbegrensd in Zijne nederbuigende goedheid. Hoe breidt zich de gezichtseinder van Zijn Rijk voortdurend uit, een uitbreiding tot in het oneindige. Christus heerscht boven leven en dood. Hem behoort evenzeer het verleden als de toekomst. Het Koninkrijk der waarheid heeft geen andere grens, kan ook geen andere grens hebben dan het on ware. Jezus heeft het menschelijk geslacht in bezit genomen Hij heeft er eene enkele nationaliteit van gemaakt, de nationaliteit der oprechten, die Hij tot een volmaakt leven roept en vormt. dier Maatschappij. Ongeveer 60 rijtuigen namen deel. De rit ging door Ouwerkerk en Nieuwerkerk naar Oosterland. Vandaar door Sirjansland en Nieuwerkerk terug naar Zierikzee. Het was een aangename tocht. 8 Uur heden avond concert in Parklust ™l?luni 1902. Eerst was de oppositie der liberalen gericht tegen zoogenaamde Zondagsont heiliging. De liberalen van ouds bekend als beminnaais van den rustdag kwamen toornen tegen ontheiliging van den dag des Heeren, door werken op de ministe- rieele bureaux. Toen kwamen de gezellige praatjes met dagblad-correspondenten die stoffe tot opponeeren leveren. Toen kwam er een wolkje van verdeeld heid, een wolkje als een 's mans hand, door de aanneming van het amendement- de Waal Malefijt. Men hoopte zoo dat dit een scheur, ware 't dan maar een scheurtje, trekken zou in de vereenigde rechterzijde. En toen werd de rekening-courant op gemaakt en bevonden dat er geen even redigheid was tusschen de woorden van de troonrede en de daden van het eerste jaar. En dit zal dan nu om 's lands belang, stemmen tot een treurzang. Eigenaardig is het te zien hoe die oppositie opkomt en verloopt. De een geeft het sein en eenige anderen leveren de echo. Op zoo'n stukje oppositie komt eens zwak applaus, maar dat door zijn armelijke zwakheid zichzelf direct verraad. En geen week verder of ook de nagalm is verdwenen. Tot nu toe „pakt" de oppositie niet. Het maakt al den indruk van af en toe een voetzoeker afgestoken door onze jongens op Koninginne-jaardag. Psst, Psst, Phaf en uit is 't. 't Is vreemd, en aan ijverig zoeken ligt het toch niet. De liberale pers werk hard, maar tot nu toe blijft het succes uit. Wij waren juist voornemens onze goede diensten aan te bieden bij het zoeken naar een oppositie-middel, maar zien nu dat het reeds aangegrepen is. 't Is ook te mooi om voorbij te gaan. Verbeeldt u de Waalwijksche gemeente raad voteert f 25,000 subsidie voor den bouw eener Roomsche kerk. Gedeputeerde staten weigeren de begrooting goed te keuren, maar de Minister van Binnenland- sche zaken in hoogste instantie uitspraak doende, vindt in het toestaan der subsidie geen strijd met het algemeen belang en keurt dus de begrooting met de subsidie goed. Ik erken, dat het bestaan van Christus van het begin tot het einde een geheel geheimzinnig weefsel is maar dat geheim zinnige bevat in zich de oplossing der moeilijkheden, die alle andere bestaansvor men opleveren. Verwerp de in Hem ont dekte verborgenheid, en de wereld is een raadsel^; erken haar, en de geschiedenis der menschheid heeft eene wondervol be vredigende oplossing. De Christus spreekt, en van dat oogenblik aan behooren Hem alle geslachten, aan Hem verknocht met banden, nauwer en inniger dan bloedverwantschap; er bestaat tusschen hen en Hem eene eenigheid van een karak ter meer heilig en een meer dwingend gezag dan in eenige andere aaneensluiting te vinden is. Hij ontsteekt eene liefde vlam, die de zelfzucht doodt en alle andere liefde te boven gaat. Zonder tegenspraak is het grootste wonder door Jezus gewocht het heerschappij voeren Zijner liefde. Allen, die oprecht in Hem gelooven, gevoelen de wondervolle, bovennatuurlijke macht van deze Zijne liefde. Zijn liefde invloed is een niet te verklaren verschijnselonze rede en ons macht-oefenen kan er niet bij, Door dezen nieuwen Prometheus is een heilig vuur op aarde gebracht, dat de Tijd, die alverwoester, niet blusschen, noch in duur of macht verkorten kan. Dit feit is het, De leider der Calvinisten bezorgt dus f 25,000 uit de opbrengst der belastingen voor den bouw eener Roomsche kerk waar de mis zal gelezen worden, de mis door de Heidelbergsche Catechismus een ver vloekte afgoderij genoemd. Ziedaar een prachtig thema. Vooral voor de Juli-kroniek van de 'temmen voor Waar heid en Vrede onbetaalbaar. De voetzoeker sist, eenige dagen en zij is uiteengespat. De dirigent is ditmaal te Zutfen te zoeken. Het applaus begint, 't Is nog zwak, maar wie weet !t kan winnen in kracht. Gelijk de faam voortgaande in kracht wint. Maar oppositie is wat anders als faaml Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Berkenwoude, B. J. Kanis, te Kampen. Bedankt voor Rottevalle door K. de Jong, cand. te Workumvoor Uitwijk door T. J. L. Ruys, cand. te Utrechtvoor Blitterswijk door T. Biebericher, cand. te Eelde; voor Vledder door B. J. Kanis, cand. te Kampen. Aangenomen naar Urk door C. ter Lin den, cand. te Elburgnaar Wouden berg door B. Kleijwegt te Lopikerkapel. Geref. Kerken. Beroepen te Uitwijk-Waardhuizen, A. Dekkers te Veere. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Alfen a./d. Rijn, P. J. M. de Bruin te Apeldoorn. Aan de Universiteit te Utrecht is het prop. geneesk. examen afgelegd door dhr. W. K. Lette, geb. te Nieuwerkerk. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft den schilder Mutsaers tegen wien levens lang gevangenisstraf geëischt was, vrij gesproken. Goes. Woensdagmorgen vermiste de heer De P., horlogemaker, Groote Markt alhier, twee zilveren remontoir-horloges en gaf hiervan kennis aan de politie, die er ter stond op uitging en de vermoedelijke da- dertjes van den diefstal in handen kreeg. Een hunner de 10-jarige R. had 's avonds te voren in den winkel een schijnbood- schap gedaan en van de gelegenheid dat de heer De P. achter was gebruik makende, dat boven alles mijne verwondering wekt, gelijk ik er aanhoudend over nadenk, en meer dan iets anders bewijst het mij des Christus Godheid." Toen nam de stem des Keizers een bij zonderen toon Van ironische droefgeestigheid en diepe droefheid aan »Ja, ons levens- bestaan heeft geschitterd met al den glans dien eene kroon en Souvereiniteit geven kunnen en uw bestaan Montholon, Bertrand heeft dien glans weerspiegeld, zooals de door ons vergulde Dom der Invaliden de stralen der zon weerkaatst. Maar de tegenspoed is gevolgd en hot verguldsel verdwijnt meer en meer. De regen van ramp en smaad- heid, die dag aan dag ons overstroomt, doet er tot de laatste sporen van verdwijnen. Wij zijn niet meer dan dood, mijne heeren, en spoedig zullen wij stof zijn. Dit is het lot van groote mannen, dit is ook het aan staande lot van uwen grooten Napoleon. O, welk een kloof gaapt er tusschen de mij ten deel geworden ellende en het eeuwig Rijk van den Christus, dat door geheelde wereld verkondigd, geëerd, geliefd en aan gebeden wordt en de eeuwen verduurt. Is dit sterven, of is het niet veel meer leven (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1