Bekendmaking. Kerknieuws. S c h 0 0 I n i e u w s. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Vervroegde Winkelsluiting. kaansche aangelegenheden zijn we niet volledig genoeg ingelicht om een scherp oordeel daarover te kunnen uitspreken. Dat het tot een scherpe critiek nog eens kan komen, die verwachting wordt gewettigd door het haringspeetsters-ontwerp en het Reglement van Orde van den ministerraad. Bovendien, gesteld dat men thans slaagde dr. Kuyper op grond van kleinigheden of vage vermoedens ten val te brengen of De Marez Oyens het hoofd te laten stooten tegen een te lage Hembrug, daarmee zou niets zijn gewonnen, dan dat deze ministers door andere, waarschijnlijk minder be kwame, mannen van dezelfde richting zouden worden vervangen. „Wij hopen, dat het over drie jaar ge noegzaam zal zijn gebleken, hoe weinig de belangen van ons volk, die om behartiging, zijn behoeften, die om voorziening vragen, veilig zijn bij dit ministerie, dat zelf erkende niet-homogeen te zijn, een erkentenis trouwens moeilijk achter te houden, waar achter de groene tafel zoo'n zonderling allegaartje van christelijke demo- en aristo craten gezeten was. En dan zal wederom vertrouwen worden geschonken aan hen, die door de jongste stembus smadelijk werden gedisqualificeerd-" Dit laatste onderschrijven wij niet. Het is alleen om de door ons gecursiveerde volzinnen te doen, die aangenaam afsteken bij de pessimistische beschouwingen van andere liberale bladen. NA DEN VREDE. De agitatie ten gunste van de opheffing der Kaapsche constitutie duurt voort. Te Kaapstad wordt op een petitie geteekend, waarbij om de opheffing wordt gevraagd. In die stad alleen had men reeds meer dan 4500 handteekeningen gekregen, zoogoed als de helft van het kiezerskorps vertegen woordigend. Van alle zijden des lands moeten de handteekeningen komen toe- stroomen. Nu, van petities hebben de jingo's in Z. Afrika verstand. Dat weten wij uit den tijd der uitlanders te Johannesburg. En Cham berlain heeft getoond er gaarne naar te luisteren. De jingo's zullen dus hun zin krijgen. Lord Kitchener heeft al het door zijn soldaten gestolen vee aan Lord Milner en het civiel bestuur overgedragen. Wellicht zal men er wat van teruggeven aan de rechtmatige eigenaars, voor zoover die te vinden zijn. Ook het beheer over de spoorwegen komt vanaf 1 Juli in handen van de burgerlijke overheid. Kritzinger, die op Ceylon gevangen zit, zal den 26en Juni in den echt treden met een dochter van commandant Olivier, uit het begin van den oorlog welbekend. Aan gezien die dag juist de kroningsdag van Eduard is, maken de Engelschen allerlei toespelingen niet onwaarschijnlijk zullen zij de gelegenheid aangrijpen om met hun opdringerige vriendschap voor den dag te komen. Het is te hopen, dat Kritzinger zich niet zal laten verleiden tot dergelyke manifestaties de hand te leenen. Het weder te Johannesburg moet voor beeldeloos koud zijn. Er ligt daar ijs. Generaal French, die naar Kimberley ging, raakte bij Middelburg ingesneeuwd. Drie Kaffers vroren in een open goederenwagen dood. Kitchener heeft geseind dat de onder werping in Transvaal en Vrijstaat thans een feit is. In Transvaal gaven zich over 11,225 man met 19,843 geweren; en in Vrijstaat 5395 man met 5280 geweren. De lijst van Kaapkolonie is nog niet volledig. De regeering is niet van plan de De Beers- en andere diamant- of goudmijnen buiten Transvaal en Vrijstaat in de oorlogs kosten te laten bijdragen. Goes. De heer A. F. Lasonder, genees- en heelkundige dezer gemeente, zal Vrijdag a. s. des voormiddags 8 uren in het Gasthuis zitting houden, tot het gratis Vaccineeren en Hervaccineeren. De zoogenaamde trouw boekjes moeten worden meegebracht, Vergunning is verleend tot uitbreiding der stoombierbrouwerij door plaatsing van een stoompomp aan firma de Meulemeester in perceel A 185 gelegen in de Wijngaardstraat. Ned. Herv. Kerk. Drietal te DordrechtJ. G. Dekking te Krimpen aan de Lek, C. Haring te Bles- kensgraaf en C. Hartwigsen te Leiden. Beroepen te Peperga, B. J. Kanis, cand. te Kampen; te Kropswolde, dr. G. Hor- rëus de Haas, cand. te Wilsumte Hoogeveen, J. G. Dekking te Krimpen aan de Lekte Warfum, A. Douwes te Winterswijkte Schoonoord, J. D. de Stoppelaar, cand. te Leiden. Aangenomen naar Westerbork door H. Cannegieter, caud. Bedankt voor Eenigenburg door B. J. Kanis, cand. te Kampen voor Harme ien door A. J. W. v. Ingen te Bergsohen- hoek voor Oudeschans en voor Vlie land door H. Cannegieter, cand. te Zuid- hornvoor Rottevalle (toez.J door K. de Jong, cand. te Workum. Geref. Kerken. Beroepen te Oostburg, S. Greidanus, Doctorandus in de Theologie aan de V. U. te Amsterdam. De heer L. v. Koeveringe, van Kapelle, thans tijdelijk werkzaam aan de Chr. School te Tiel, is benoemd tot onderwijzer aan de School met den Bijbel te Werkendam. Aan de vrije universiteit is het prop- examen voor de juridische faculteit afge legd door den heer W. J. Goedbloed J.Azn. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 16 Juni 1902 zijn ver oordeeld wegens: overtred. leerplichtwet: P. S., M. W., en M. de V., te Wissenkerke, J. H., Ch. F., A. B., J. de W„ te Coljjns- plaat, ieder f 1 b. 8. 1 d. h., L. v. L.. te C'oljjnsplaat, f2 b. s. 2d. h., L. S., te Colijnsplaat. 2 x f 1 b. s. 2 X f 1 d. h.; niet in acht nemen voorschriften ter voork. aanv.: F. K., C. P. de R., te Ierseke, ieder f 3 b. s. 3 d. h.rapen schelpvisch aan zeedijk: J. C. v. H., te Goes, f 5 b. s. 3 d. h., J. M., S. M., J. v. d. V., M. de J., J. de J., J. v. d. S., allen te Wemeldinge, ieder f2 b. s. 2 d. h.nachtrumoer: J. W., P. W., te Wemeldinge, L. v. A., te Ierseke, ieder f 2 b. s. 2 d. h.in dronkenschap orde verstorenJ. V., te Heinkenszand, f5 b. s. 5 d. h.; loopen over grond met ver-boden toegang"J. P., te Colijnsplaat, f 1 b. s. 1 d. h., C. J. B„ H. J. S., M. v. Z., M. N., allen te Kapelle, ieder f2 b. s. 2d.; loopen over bezaaiden grond z. verg.K. S., te Kloe- tinge, f2 b. s. 2 d. h.loopen overter bezaaiing gereed gemaakten grond z. verg.: A. L., te Goes, f 1 b. s. 1 d. h.; overtred. brandweer verord. te Nisse: J. M., D. G. K., J. M. Mzn., te Nisse. ieder f 2 b. s. 2 d. h., C. F., en J. N., te Nisse ieder f 1 b. s. 1 d. h.bedrijf van muzikant te Kruiningen uitoefenen s. verg.: A. J. J. P. R., te Hel mond, f3 b. s. 2 d. h.te Goes met fiets een klinkerpad berijden: J. R., te Deventer, f 1 b. s. 1 d. h.bij dooiweder op weg te zwaren last vervoeren: F. in 't A. te Scbore, f3 b. s. 2 d. h.; dronkenschap: J. A., te Middelburg, J. A. G- J. v- W., te 's Hee- renhoek, A. V., te Graauw, en W. A. D. Gzn., te Ierseke, ieder f2 b. s. 2 d. h., F. S-, te Ierseke, f 3 b. s. 3 d. h., J. V., te Hansweerd, f 15 b. s. 3 d- h.dronkenschap 2 X gepleegd, H- D., te 's Heer-Abtskerke, 2 X f 5 b. s. 2 X 3 d. h.; ontslagen vau rechtsvervolging werd: P. P., te Colijnsplaat, beklaagd van overtred leerplichtwet. Vrijgesproken werdenJ. v. d. M., M. W., M. K., allen te Wissenkerke, A. G., P S., P. de S., A. V. J. M-, allen te Coljjnsplaat, allen beklaagd van overtred. leerplichtwet. Het gerechtshof te Amsterdam, uitspraak doende in de zaak van Noëls van Wageningen, bevestigde in alle deelen het vonnis der rechtbank, waarbij beklaagde tot drie jaar gevangenisstraf was veroor deeld, met aftrek nochtans van 6 maanden voor de preventieve hechtenis doorgebracht, zoodat Noëls van Wageningen 2'/j jaar gevangenisstraf zal hebben te ondergaan. Sinds eenigen tijd houdt een deel van 't Middelburgsche publiek zich bezig met de vraag of men al of niet tot een ver vroegde winkelsluiting zal overgaan. Vooral in de hoofdstraten branden de lampen of lichten, zoowel in de magazijneD en winkels, als boven de etalages, tot 10 uur toe. Gevolg hiervan is, dat de groote winkeliers, die er veel of weinig winkel bedienden op na houden, dat personeel ook tot 10 uur in hun winkels houden. Nu is het niet tegen te spreken dat er op die wijze veel geëischt wordt van het per soneel, en de arbeidsduur zeer lang, veel te lang wordt; geen wonder dan ook, dat uit den kring der arbeiders en arbeidsters, die in winkels werkzaam zijn, stemmen opgaan om vermindering van de dagtaak, om verkorting van den arbeidsduur te ver krijgen. Een en ander is gevolgd, door het par ticulier pogen van enkele groote winkeliers, om te 9 uur te sluiten. Deze proef is echter gedurig mislukt en hoewel enkelen geregeld ten 9 uur hun gordijn naar be neden laten rollen, blijft dat by enkelen, en het meerendeel illumineert en verkoopt tot 10 uur. Deze zaak is echter weer opnieuw aan de orde gekomen. De winkelbedienden, begrijpende het voordeel van organisatie, hebben een vereeniging gesticht, en van wege het vereenigd personeel is nu weer het vraagstuk opnieuw opgeworpen, 'tls niet te ontkennen dat menigeen er nu ter dege belang in stelt en daarvan blijk geeft, terwijl anderen verklaren er zich niet voor te interesseeren, waarbij dan nog komen zij, die zich verzetten tegen de wijze waarop men aan die verlangens wenscht te vol doen. Wat toch is het geval. Vele winkeliers zien in het sluiten om 9 uur geen heil dat zijn zij, die er geen personeel op na houdenanderen verklaren dat wanneer allen ten 9 uur sluiten, niemand nadeel kan ondervinden. Deze verklaiing wordt echter door bedoelde personen niet voor juist erkend, en daartegen gehandhaafd dat het hun wel degelijk zal schaden. Hoe het ook zij, de vereeniging Handels belang te Middelburg achtte zich verplicht de verschillende winkeliers (leden en niet- leden) bij elkander te roepen, om saam van gedachte te wisselen over deze voor hen zoo belangrijke zaak. Een vrij groot aantal hunner heeft naar deze stem gehoord, zoodat in een goed bezette zaal door den voorz. van Handels belang den heer Antoine Mes de vergade- ling werd geopend en het doel uiteenge zet. Hierna werd door den seoretaris den heer Fonteijn een keurig overzicht gegeven van den stand der zaakgereleveerd dat deze zaak niet nieuw is, en mededeeling gedaan van de verschillende pogingen in onze groote steden in 't werk gesteld. Hy las voor, het oordeel van de autoriteiten op staatsrechterlijk gebied ten opzichte van een wettelijk verplicht sluitingsuur, wat onder de heerschende wetten naar hunne meening, noch door de Rijks- noch door de Gemeente-overheid kon worden gecre- eerdvermeldde vervolgens wat door de voorstanders van een wettelijk verplicht sluitingsuur is gedaan, maar deed ook voor lezing van datgene wat op de vereeniging «Middenstand" te Den Haag is verhan deld, en wat namens haar de Hooge Re geering is toegezonden. Deze vereeniging achtte zich in bet belang van den handel- drijvenden middenstand, geroepen, tegen een wettelijk normaal sluitingsuur te ageeren. Een zeer levendige bespreking volgde op deze zeer toegejuichte voorlezing. Eerst werd mededeeling gedaan door een der leden, wat te Middelburg alzoo was beproefd en een beroep op de medewerking van allen om de proef te herhalen. Daarna werd menig woord gesproken in 't belang van een algemeens winkelsluiting, en de te lange arbeidsduur der winkelbedienden, gevolgd door den wensch om daaraan te gemoet te komen, was het grootste argu ment om tot die maatregelen anderen over te halen. Hiertegenover stonden zij, die warsn tegen een negen-uur-sluiting voor allener werd betoogd, dat waar het hier geldt de zaak der groote winkeliers, welke personeel hebben, het niet aangaat ter wille daarvan, de kleine winkeliexs te pressen eveneens te sluiten; dat velen meenen, op die wijze winst te zullen derven en dat wanneer werkelijk het hoofddoel is de bedienden meer rust te verschaffen, het personeel kan worden uitgenoodigd bij de Rijks Overheid aan te dringen op bepalingen omtrent maximum arbeid, welk streven door de patroons dan kon worden gesteund. In dezen geest werd dan ook een motie voorgesteld, doch nadat voor- en tegenstan ders (waaronder er een zich liet kennen als voorstander van verplichte sluiting) over en weer van gedachte hadden gewis seld, werd een motie met groote meerder heid aangenomen waarin men zich in beginsel voor vervroegde winkelsluiting verklaarde en maatregelen werden genomen om voor deze zaak te propageeren. Het Bestuur van Handelsbelang werd, en niet ten onrechte, dank gezegd voor zijn optreden, en niet het minste voor de wijze waarop het deze zaak voorbereid heeft en de wensch uitgesproken dat onder zijne leiding deze propaganda zal worden voort gezet. De vervroegde winkelsluiting is dan te Middelburg weer voor een tijd aan de orde, en waar op het Internationale Congres van Winkeliers in September te Amsterdam te houden, datzelfde punt op de agenda voor komt, daar is het zeker gewenscht, dat groote en kleine winkeliers, dat personeel en patroon deze zaak, die aandacht schenkt welke ze waardig is. Wissenkerke. In de Maandag gehouden raadszitting kwamen onder de ingezonden stukken voor het goedgekeurd kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1902 tot een bedrag van f4567.87' en bericht van goedkeuring op een besluit tot vaststelling der vergoeding voor huishuur voor hoofden van scholen geen vrije woning van de ge meente hebbende, op f 150. Daarna werd behandeld het bekende adres van den heer H. Nieveen te Lemmer om subsidie voor aanleg stoomtram Wolfaarts- dijkscheveerGoesBorsele tegen 7.5 cent per inwoner wat gelijk zou staan met een bedrag van f237.90 per jaar, gedurende 15 jaren. B. en W. stellen voor op dat verzoek afwijzend te beschikken maar te besluiten om, mocht tengevolge der tramonderneming de wagendienst van Overbeeke te niet gaan, alsdan voor den tram te verleenen eene subsidie van hoogstens f50. Na uiteenzetting door den Voorzitter, der redenen waarom B. en W. de gevraagde subsidie te hoog achten voor het betrek kelijk geringe belang dat deze gemeente h. i. bij die onderneming heeft verklaart de heer Van Nieuwenhuijzen te dien op zichte met dat College daarin van gevoelen te verschillen en juist om het groote be lang dat ook Noord-Beveland in 't algemeen bij het welslagen dier onderneming h^eft voor te stellen die subsidie te verhoogen tot f100. Dat voorstel werd echter niet in stem ming gebracht, wèl dat van B. en W., dat met 10 tegen 1 stem, die van den heer Van Nieuwenhuijzen, werd aange nomen. Vervolgens werd ingevolge art. 11 der verordening op den H. O. in deze ge meente benoemd, eene Commissie tot be handeling der ingebracht wordende reclames. Na verschillende stemmingen bleken in die Commissie gekozen te zijn de heeren D. J. Helderman, J. W. van Nieuwenhuijzen en A. van Damme. Voorts werd een besluit genomen tot wijziging der begrooting van 1901 en ten slotte medege leeld dat de heer J. C. Schip pers ontslag nam als Secretaris en lid der Commissie t. w. v. s. te Kamperland uit hoofde zijne vele bezigheden niet toelaten langer die drukke betrekking waar te nemen. Bij de gewone rondvraag wees de heer Marcusse er op dat het opbrengen der laag grind op de wegen z. i. te laat plaats heeft daar de wegen dan in den reg 'l reeds zoo hard zyn dat de grind er door de paarden afgeschopt wordt. Hij zou het beter achten dat die grindlaag er gedurende het natte seizoen werd opgebracht, dan zou ze dadelijk vastliggen. De Voorzitter gaf te kennen de kante niers daarover te zullen raadplegen. Bruinisse. Jl. Zondag werd voor de laatste maal godsdienstoefening gehouden in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente dat thans wegens verbouwing grootendeels wordt gesloopt. Door ds. C. Waardenburg werd bij die gelegenheid voor een volie kerk eene predikatie gehouden naar aan leiding van psalm 54 6. Zichtbaar geroerd hoorden velen het treffende woord van den geachten leeraar aan. Bij het wegbreken der banken vond men twee grafzerken wier plaats tot nog toe onbekend wasze dateeren beiden van 1630. Een grafkelder die volgens eenige geschiedschrijvers in de kerk moet aanwezig zijn, doch, olschoon dikwijls is gezocht, nooit werd ontdekt, hoopt men thans te vinden. Den 8en Juni was het juist 312 jaar geleden dat voor het eerst eene Gereformeerde godsdienstoefening in het gebouw werd gehouden. Bruinisse. Maandagnacht werd hier een echt stads-straattooneel afgespeeld. Zekere v. P. was dronken en wilde zijn vrouw slaan. Deze vluchtte naar haar schoonouders en werd daar binnengelaten. Kort daarop kwam genoemde v. P. en sloeg de ruiten in bij zijn vader waarbij hij zich zoo verwondde dat geneeskundige hulp noodig was. Een en ander verwekte zoo'n gerucht dat de geheele buurt in rep en roer was. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. De klerk der posterijen en telegrafie 2e kl. J. C. Bal is van het telegraafkantoor te Rotterdam naar Zierikzee verplaatst. Bij de Staatsspoorwegen zijn o- a. be noemd tot surnumerair met ingang van 1 Juli A. Remijnse te Middelburg en J. Hoetmark van Dijkerhof te Arnemuiden. De gemeenteraad van Colijnsplaat verzoekt een subsidie uit de provinciale fondsen voor de vergrooting van de haven dier gemeente. Tegen het daardoor opge maakte plan bestaan bij den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat verschil lende bedenkingen, welke Ged. staten aan het gemeentebestuur hebben medegedeeld, met uitnoodiging die bedenkingen te over wegen. Het Ged. college stelt voor het adres in hunne handen te stellen, om dienaangaande later een voorstel te doen. Ged. Staten stellen voor af te wijzen lo het verzoek van burg. en weth. van Cort- gene, om door een ruim subsidie verbete ring van den veerdienst CortgeneWolfaarts- dijk mogelijk te maken, en 2o het verzoek van C. van der Bent te Middelburg om een tienjarig subsidie van f 12000 uit de provinciale fondsen ten behoeve van een in te richten stoomboot-veer tusschen Cortgene en het Wolfaartsdijksche veer. In een Zaterdag te Schore gehouden openbare vergadering, waarin de heer A. Bruinshoofd de inkomstenbelasting besprak, is een motie aangenomen, die aan den ge meenteraad zal worden verzonden, van ongeveer den volgenden inhoudDe ver gadering, enz. gehoord de vele klachten van verscheidene ingezetenen, van oordeel, dat verscheidene arbeiders- en andere ge zinnen zeer willekeurig zijn aangeslagen, velen ver boven hun draagkracht, zoodat deze in de onmogelijkheid zullen blijken te zijn, het bedrag waarvoor zij zijn aan geslagen, behoorlijk te voldoen, overwegende dat een en ander gerechte aanleiding heeft gegeven tot ontevredenheid bij verscheidene ingezetenen; verzoekt den gemeenteraad beleefd doch dringend in het een en ander verandering te willen brengen." GCrt.) Zaamslag. In de Dinsdag gehouden vergadering van de gemeenteraad alhier, is onder anderen ook besloten aan de tram HontenisseSelzaete een subsidie te ver leenen van f275 jaars voor den tijd van 20 jaar. Bij kon. besluit is benoemd tot sur numerair der registratie en domeinen D. H. C. Ittmann te Goes. En tot directeur van het telegraafkantoor te Vlissingen E. van Bochove, thans in gelijke betrekking te Eindhoven. Te Zutfen viel een zesjarig knaapje al spelende te water, zijn kameraden liepen hard weg en vertelden eerst later het on geluk. Toen was het te laat en het kind werd dood opgehaald. Te Doesburg werd een 20-jarige arbeider op de steen fabriek bij 't leggen van een drijfriem zijn rechterarm afgeknepen, waarop hij van de machine viel en zijn linkerarm brak. Zijn toestand is ernstig. Te Ewijk kreeg een 80-jarige timmerman een beitel op zijn voet, een ader van zjjn groote teen werd afge sneden en het bloed stroomde met zulk een vaart dat er geen stremmen aan was. De man overleed binnen enkele uren. Te Haarlem hing een 7-jarige knaap achter een wagen. Schrikkend voor een agent liep hij weg doch werd gegrepen door een ge laden vuilniswagen der gemeentereiniging de wagen ging over den jongen heen doch het wiel bleef op diens rug staan, zoodat de lenden totaal werden ingedrukt. Thuis gebracht bezweek de kleine. Zondag morgen heeft een strooper te Linnen een rijksveldwachter die hem achterna zat in zjjn vlucht een schot in 't hoofd gegeven, waardoor 21 hagelkorrels in zijn hoofd, mond en aangezicht drongen, en den man deerlijk havenden. Tot lid van den gemeenteraad te Haarlem II is gekozen mr. Thijssen (kath.) candidaat der cartell, dat wel zeggen van alle verbonden partpen, met 931 tegen 632 stemmen op mr. Troelstra (s. d.). Er bleven 1350 kiezers thuis, ondanks de krachtigste inspanning aan beide zijden. Onlangs werd als een bijzonderheid vermeld, dat een Utrechtsch predikant had gedoopt met water uit de Jordaan. Nog sterker is dat iemand in Den Haag in 't bezit is van een lleschje water uit die rivier meegebracht door wijlen freule Alex andrine Tinne, na haar eerste reis in Egypte. Het water was duidelijk hoorbaar in het ijzeren, goed gesloten fleschje, waarin het al veertig jaren wordt bewaard. (Deze beroemde reizigster deed haar eerste reis in 1856, in 1862 bezocht zij den Boven Nijlden 1 Augustus 1869 werd zij door de haar vergezellende Ara bieren en door de Toearegs, wier land zij doortrok, op weg van Moerzoek naar Ghat, bij Scharaba vermoeid.) Te Enschedé hebben Maandagavond de uitkeeringen »oor de leste maal plaats gehad. Het verbod aan de schutters om hun geweren mee naar huis te nemen, blijft gehandhaafd. Zij (namelijk de gewe ren) worden ten stadhuize bewaard. De bevolking is nogal woelig. Door de geleden nederlaag is de arbeidersbevolking veel meer verbitterd dan vroeger. Overigens is ook op de overige fabrieken, overal het werk hervat. Hr. Ms. pantserdekschip «Zeeland", thans deel uitmakende van de Indische zeomacht, is aangewezen om bij gelegenheid van en tijdens de Kroningsfeesten van den Koning van Engeland en de Britsche over- zeesche bezittingen, de Indische Regeering ter reede van Singapore te vertegenwoor digen en zulks tor beantwoording van eene gelijke beleefdheid welke de Britsche marine bij de inhuldiging van H. M. de Koningin der Nederlanden destijds bewees door het zenden van een oorlogsbodem naar Batavia. De minister van binnenlandsche zaken heeft, daartoe gemachtigd door H. M. de Koningin, op een adres van het bestuur der Neder', Pensioenvereeniging van Vroed vrouwen geantwoord, dat financieele steun aan het pensioenfonds voor alle Nederland- sche vroedvrouwen niet kan worden ver leend. doch dat hij de voorbereiding van een wetsontwerp, in zake verzekering tegen' de geldelijke gevolgen van ouderdom en invaliditeit, ook op de belangen der vroed vrouwen zal worden gelet. De Duitsche bladen melden, dat H. M. de Koningin voor een verblijf van ver scheidene weken in het eind van Augustus op het kasteel Rathsfeld by Rudolstadt haar intrek zal nemen. Uit een brief, uit Fort de France verzonden, ontleenen wij het volgendeDe Amerikaansche wetenschappelijke commissie is van oordeel, dat de eerstvolgende uit barsting van den Mont Pelée nog verschrik kelijker zal zyn dan alle voorafgaande. De berg moet volgens hun oordeel binnen niet te langen tijd inzakken, en een geweldige catastrofe zal, wanneer dit geschiedt, volgen. De berichten die uit Voor-Indië komen luiden niet gunstig. Men verwacht namelijk zeer weinig regenval. En die regen moet het doen, want zonder regen mislukt de oogst. Men is zeer bevreesd dat een nog vreeselijker hongersnood dit jaar zal uit breken dan die, welke de laatste jaren Indië geteisterd hebben. Verschillende Amerikaansche mili tairen op de Philippijnen zijn voor den Krijgsraad gedaagd wegens gepleegde wreed heden, voornamelijk wegens het toepassen van de waterkuur. Bij de verdediging van majoor Gleun en luitenant Gaujot tracht men nu de meening ingang te doen vinden, dat de waterkuur en weldadigen invloed heeft. Men verzekert nu dat de waterkuur niets pijnlijks heeft, maar alleen angst voor verstikking oplevert. Een gevangene ver klaarde, dat hij door majoor Cleun aan deze foltering werd onderwopen, omdat hij geweigord had op de vragen van den majoor te antwoorden. Men legde hem op den rug, bond zijn armen vast en bracht hem toen in zulk een positie, dat zijn mond onder een waterkraan kwam. Hij had ongeveer vier flesschen water ingeslikt en daardoor braking en pijn in de keel gekregen. Luitenant Cook werd beschuldigd van moord op drie inboorlingen. Een sergeant, die de afdeeling commandeerde, welke de gevangenen neerschieten moest, was hoofd getuige charge. Hij zeide dat luitenant Cook hem bevolen had, de drie gevangenen uit het dorp weg te voeren en hen buiten dood te schieten Twee soldaten, die tot de terechtstellingspatrouille behoorden, be vestigden de verklaring. Paus Leo XIII, die thans 92 jaren oud is, (hy werd 2 Maart 1810 geboren) heeft Vrydag in audiëntie ontvangen de thans meer dan honderdjarige boerin Anna Maroni, die hem, toen zij nog een jong meisje en hy. de Paus, een vierjarige jon gen was, op de armen heeft gedragen. Het wederzien moet roerend geweest zyn. De Paus onderhield zich zeer langen tijd met de oude vrouw en gaf blijken van zijn sterk geheugen, door naar veel lieden te vragen, die zjj in hun beider geboorteplaats Carpeneto gekend hadden. Daar de oude zeer doof was, moest dokter Lapponi, dos Pausen lyfarts, al de vragen, die Leo XIII stelde, aan haar oor herhalen. Volgens de statistieken van den evan- gelischen opperkerkeraad te Weenen zijn ge durende de laatste driejaren 18,082personen in Oostenrijk uit het roomsch-katholieke geloof tot het protestantisme overgegaan. Van dezen komen er 7691 op rekening van Bohemen en 6279 van Neder-Oostenryk,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2