NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No, 145. 1902 Donderdag 19 Juni. 16e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISGH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes Zij, die zich nu op ons blad abonneerenontvangen het tot 1 Juli a. s., gratis. GROOTHEID kV VAL. F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN Lxvin. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA 18 Juni 1902 De protestenvloed van liberale zijde tegen wankelingen der Liberale Unie naar alge meen stemrecht toe, begint al los te komen. Het Utrechtsche Dagblad ging voorop. Onder het opschrift „Meer desunie" bevat het een artikel, waaraan wij het volgende ontleenen Zoodra men vernomen had, dat de Liberale Unie weer had vergaderd, wist men ook dat van haar weer een of andere poging tot désunie uitgaan zou. Na de mislukte poging van de Prov. Gron. Crt. om vliegen te vangen, die op den alge meen-stemrecht-lijmstok wilden gaan zitten, heeft de Liberale Unie kennelijk begrepen, dat daar nu een terrein lag, bij uitstek geschikt voor het bezaaien met haar specialiteit van spjiterwten en haar bestuur besloot mitsdien voetstoots om nu ook aan algemeen stemrecht te gaan doen. En. verder de Liberale Unie heeft nu eenmaal het talent van niets te leeren en niets te ver geten zoo moet het algemeene kiesrecht nu toch maar voor den dag. - In hetzelfde artikel vonden wij de vol gende opmerkingen: Twee Katholieken zijn in hun diepste ge weten in de allereerste plaats Katholieken, mag ook de een meer democratisch, de ander meer behoudend gezind zijn. Twee orthodoxe Protestanten zijn in het fundament hunner levensbeschouwing in de eerste plaats ortho dox, onverschillig of overigens de een aristo cratisch de ander democratisch is van nature. Ue godsdienstige principiën liggen in het volk muurvast door de heriditeit van eeuwen. Tegen deze instincten kunnen de opinies van den dag niet aan, zelfs al mogen ze, als de ideëen van de Fransche revolutie, op honderd jarigen ouderdom roemen. Zeker, er zijn twee kruisgewijze scheidings lijnen, de democratisch-contra-vrijzinnige en de religieuze; maar van deze twee is de reli gieuze de diepere scheidingslijn. En zoo ziet men het bij elke verkiezing ge beuren van zes maanden na den vorigen tot zes ntaanden voor den komenden verkiezings dag wordt er over alle mogelijke combinaties geredeneerd; en, tegen dat de volksmassa's 92 feuilleto I Schetsen uit het leven van Napoleon IJ Den 29 Juni, juist toen het rijtuig gereed stond, om Napoleon weg te brengen, weer klonken de kanonschoten der verbondenen óp de wallen der hoofdstad. Dit deed hem van plan veranderen. Zijne oogen fonkelden, toen hij aan Becker vroeg naar Parijs te gaan en aan het Bestuur verlof te vragen dat hjj zich aan het hoofd der troepen mocht stellen en den vijand verdrijven. Becker deed dit: doch het Bestuur wei gerde. Carnot bracht hem deze tijding, die hem zeer teleurstelde. Een oogenblik dacht hjj er nog aan, ook zonder toestemming van het voorloopig bestuur naar het leger te gaandoch de overweging dat hij dan een burgeroorlog zou veroorzaken, deed hem daarvan afzien. Na een aandoenlijk afscheid van Hortense vertrok hij, van Bertrand, Rovigo en Becker vergezeld. Tevergeefs hoopte hij dat onder weg het voorloopig bestuur hem zou terug roepen. Integendeel, Becker ontving twee brieven, waarin hem werd gelast te zorgen dat de Keizer zich inscheepte. Te Rochefort, waar hij nog een bezoek van zijn broeder Jozef ontving, lagen de schepen klaar, die naar Amerika zouden zeilen. DochEngelscbe vaartuigen kruisten om hem het uitzeilen te beletten. Dit bracht Napoleon ten einde raad. Op verschillende manieren trachtte hij te ver geefs aan de waakzaamheid der Engelsehen te ontsnappen. Een vat met luchtpijpen voorzien, werd op een Deensch korvet ge plaatst; doch de zwaarlijvige man kon het in beweging komen, stuift al deze conjectu- raal-combinatie weg als stof voor den wind en komt in breede lijnen dc aloude indeeling weer bloot: de indeeling naar de instincten van ras en religie. Wij onthouden ons van commentaar. Wij hebben met ingenomenheid de nieuwe krijgswetten begroet. Wij wezen er op dat het vijftien jaar gedunrd heeft eer deze ontwerpen wet werden. Wij hebben niet deze ontwerpen aange klaagd dat zij van liberale „regeeringen" overgenomen waren, en door een liberalen regeeringscommissaris verdedigd. Hierin vonden wij iets kinderachtigs. Van liberale „regeeringen" overgenomen, wil zeggen dat de nieuwe „regeering" het er mee eens is. En ook een goed ontwerp dat „liberaal" heet of het liberale etiket draagt, achten wij in 's lands belang aannemelijk. Wij hebben omtrent dit ontwerp gezegd (no. 141) ,.Wat de rechtspositie van den soldaat aangaat zullen wij er heel wat mee vooruit zijn", al „blijft er nog wel een en ander aan te merken over". De klacht van de Nederl. dat wij dit ontwerp hebben gekleineerd, treft ons der halve niet. En dit verblijdt ons te meer, nu blijkt dat .dit „erfenis van liberale voorgangers" slechts ten deele juist bleek. Immers in 1886 bad de minister Du Tour van Bellinckhave aan Professor v. d. Hoeven de samenstelling opgedragen van Hfcfc1 Militair Strafrecht. Deze zond in Augustus 1888 dat ontwerp in, tijdens het bewind van 't kabinet-Maekay. Den' 29 Jan. 1889 werd door den minister Ruys de Beerenbrouck aan' denzelfden hoogleeraar de samenstelling opgedragen van een wet op de krijgstucht waaraan reeds den 14 Sept. daaraanvolgende werd voldaan. Toen hebben de drie desbetreffende ministers (twee kath. en een lib.) beide ontwerpen terstond in studie genomen en ze, niettegenstaande zij ook het groote ontwerp tot regeling van den krijgsdienst onderhanden hadden, reeds in Jan. 1891 aan den Raad van State verzonden. in zulk een vat niet lang genoeg uithouden. Toen besloot bij zich in de handen der Engelschen te stellen. Ginds lag »De Bellerophon" onder bevel van kapitein Maitland. Hem zou hjj een brief doen ter hand stellen om dien aan den Prins Regent van Engeland te zenden. Hij deed. heL De brief was van den volgenden inhoud «Koninklijke Hoogheid 1 Al slachtoffer der samenzweringen, die mijn vaderland verscheuren, en der vijand schap van Europa's grootste mogendheden, heb ik mijn staatkundige loopbaan geëindigd, en kom ik mij, gelijk Themistocles, in de armen werpen van het gastvrije Britsehe volk. Ik stel mij onder de bescherming uwer wetten, welke ik van uwe koninklijke hoogheid, als den machtigsten, den stand- vastigsten en den edelmoedigsten mijner vijanden inroep. (get.) NAPOLEON". Den 15en Juli 1815 verliet Napoleon voor altijd Frankrijk. Hem vergezelden de ge neraals Bertrand, Savary en Montholon, benevens de staatsraad Lascasas, mevrouw Bertrand met 3 kinderen, mevrouw Mont holon met een zoontje Tristas genaamd, en de zoon van Lascasas, Emmanuel, die dienst deed als page; nog eenige andere officieren en minderen sloten zich bij de groep aan. De «Bellerophon" bracht allen over. Nog eenmaal nu voor het laatst zag de, Keizer de iransche kust. «Vaarwel, land van dapperenzoo riep bij in smar telijke vervoering uit, «vaarwelgeliefd Frank rijk Eenige verraders minder en nog zoudt gij de wereld beheerschen." Maar wel verre van gast te zijn; werd en van van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Daar het kabinet na de Juniverkiezin- gen moest aftreden, konden de ontwerpen natuurlijk niet meer Worden ingediend; en het ministerie-Tak dat de beide ontwerpen geheel gereed vond liggen diende ze 10 Sept. '92 in, zonder er ech ter bij te vermelden dat hun voorgangers1 de zaak ter hand genomen en zoo goed als volledig voorbereid hadden. En zoo is door ieder opvolgend kabinet geschied; tot eindelijk een der ontwerpers van 1888 Bergansius zelf weer aan het be wind kwam, en een der nieuwe ministers (Loeff) die persoonlijk er nimmer toe had medegewerkt, den moed heeft gehad om, in uiterst korten tijd, zich daar zóó in te werken dat hij de leiding in handen kon nemeD, en in de details van beide wetten al even goed thuis bleek als de Regee ringscommissaris zelf. Dit alles was nieuws voor ons. Wij vereenigen ons met de conclusie van De Nederl., en zijn er met haar trotsch op De verbetering van den rechtstoestand van den soldaat zal, niet minder dan die van de vrije school, in de eerste en voornaamste plaats aan een Christelijk Kabinet zijn te danken. Valle de vaceinewet, hoe eer hoe beter. Standaard 30 Nov. 1885. Met genoegen zagen wij dat de nieuwe koers op 't terrein der Zondagsrust ook in Indië gezien wordt. De pacht der pandjeshuizen zal weldra worden vervangen door eigen beheer dier inrichtingen. In het reglement voor deze pandjes huizen is op last van den Minister van Koloniën bepaald dat zij op Zondag zullen gesloten zijn. Ook heeft deze zelfde minister de In dische regeering aangeschreven de noodige maatregelen te nemen dat op de gouver- nementsbureau's op Zon- en feestdagen dringende noodzakelijkheid voorbehouden niet meer gewerkt wordt. Het verblijdt ons dat de Zondagsrust ook in Indië officiëel is aangeprezen, en dat het initiatief daartoe uitging van dit kabinet. hij als gevangen man behandeld. Op de hoogte van Darmouth gekomen, kwam streng bevel Napoleon niet aan wal te laten komen. Duizenden stroomden toe om den man te zien die de wereld zoovele jaren lang had doen beven. Duizenden hoera's begroetten hem, zoodra hij zich op het dek vertoonde. Doch ook ervaringen van anderen aard waren zijn deel. Men lasterde hem in de nieuwsbladen op alle mogelijke wijze. In een der dagbladen las hij onverwacht dat men hem het eiland St. Helena als ballings oord zou aanwijzen. Toen ontstelde hij zeer. Hij verzocht terstond den eersten minister te mogen spreken. Deze kwam en bevestigde het bericht. Het Engelsche gouvernement had daartoe besloten, zoo zei hij, omdat het niet andermaal het gevaar mocht open stellen om Europa's vrede weder door Na poleon te zien verstoord. Napoleon beklaagde zich bitter over deze trouwelooze daad zooals hij ze betitelde. Had ik het geweten, zoo voegde hij er bij, ik zou niet op Engelands grondgebied ge komen zijn. «Hoeveel jaren moet men in Engeland wonen om bet burgerrecht te bezitten was zijn vraag. «Vier." «Vier, welnuwijs mij dan een dorp in Engeland, opdat ik daar vier jaar wone. Maar niet naar St. Helena. Daar zou ik binnen drie maanden reeds sterven." Toen sir Henry hem er op wees, dat hij er zich vrijer kon bewegen dan ergens elders, antwoordde hij schamper «O ja, ik zal er mij zoo vrij bewegen als een vogel in zijn kooi of een gevangene in zijn kerker. Maar ik ben geen gevangene. Ge hebt mij vrij Werkstakingen. Te Enschedé is derhalve het werk her vat. De honderd «onderkruipers" die ge deeltelijk de touwen der stakers hebben ingenomen, blijven gehandhaafd en zijn door de firma in de welwillendheid der "stakers, thans weer werklieden, aanbevolen. De werkstaking te Haarlem begonnen over het ontslag van een opperman bij de firma Wartens, dreigt groote gevolgen te zullen krjjgen. Toen de opperlieden bij genoemde firma gestaakt hadden, omdat een opperman, bestuurslid lid hunner vak- vereeniging, ontslagen was omdat er geen werk voor hem was, en hij 't laatst aan genomen werd, hebben de opperlieden met een eischen betreffende de technische rege ling van l\et werk gesteld. Zoo wilden zij bv. dat bjj eiken metselaar één opperman zou zjjn, dat de steenen niet per kruiwagen, doch door opperlieden zouden worden ver voerd enz. De firma stelde daartegenover, dat zij zelf de regeling van het werk in handen wilde houden. Zeventig patroons in de bouwvakken veraeMigden zich .en. stelden de volgende voorwaardenle. Het zal den patroon vrij staan de materialen naar, op on van zijn werk te vervoeren op de wijze, die hem daartoe het meest ge- wenscht voorkomt; 2e. het aantal op elk werk benoodigde werklieden wordt door den patroon of zijn gemachtigde bepaald, in evenredigheid van den aard en den om vang van het werk3e. de werklieden moeten verklaren dat zij door geene over eenkomst gebonden zijn, om geen aange nomen werk te mogen nemen, tegen in onderling overleg vast te stellen prijs; 4e. het zal den patroon of zjjn gemachtigde ten allen tijde vrijstaan, die werklieden te ontslaan, welke daarvoor in zijn belang of in het belang van het werk, het eerst in aanmerking komen. De'patroons besloten solidair deze eischen te bandhaven en verbonden daaraan tevens de voorwaarde, dat uiterlijk Zaterdag de staking bij de firma Wartens moest zijn opgeheven. Was aan een en ander niet voldaan, dan zou beslist een algeheele uit sluiting plaats vinden. Te Posen hebben 2000 metselaars, we gens het niet toestaan van loonsverhooging, het werk neergelegd. Te New-York is gevonden, welnu breng mij naar Frankrijk terug in den toestand, waarin gij mij ge vonden hebt, of laat mij naar Amerika ver trekken, en zoo niet, er zijn nog rechtbanken in Engeland." Op dit zeggen haalde lord Keith de schou ders op en zei: «Ik vrees dat uwe aanklacht niet ontvaukebïk zou worden verklaard. In elk geval zuli gij bij bedaard nadenken tot de overtuiging moeten komen, dat een ver blijf op St. Helena, waar het Engelsche gouvernement uw toestand zoo gunstig mogelijk zal maken, veel beter is dan in een beperkte ruimte in Engeland, of wel een verblijf in Rusland." Het woord Rusland deed Napoleon ver- bleeken. Het spreekt van zelf dat het onderhoud, hetwelk nog een geruimen tijd werd voortgezet, tot niets leidde. Den 4 Augustus ging de «Bellerophon" onder zeil. Den volgenden dag stapte hij over op de «Northumberland." Hij moest het zich laten welgevallen dat men zijn bagage onderzocht en zijn gereed geld, 4000 gouden Napoleons, in bewaring nam. Hij mocht geen middelen bij zich hebben om de gelegenheid ter ontsnapping er mede te koopen. Omstreeks een uur na den middag gaf Napoleon te kennen gereed te zijn:' Toen hij het halfdek overging, presenteerden de soldaten 't geweer en werd de trom driemaal geroerd. Hij was kalm en gelaten. Van kapitein Maitland nam hij een hartelijk afscheid. Op de «Northumberland" werd hij met dezelfde eerbewjj zingen ontvangen. Al dadelijk werd daar verboden hem met den titel van keizer aan te sprekenwat Napoleon trouwens al heel weinig hinderde. «Laten zij mij noemen, zooals zij willen," onder de mijnwerkers een staking uitge broken, die een steeds ernstiger aanzien krijgt. Een troep gewapende stakers heeft een aanval gedaan op een kolenmijn bij Wilkesbarre. Een opzichter leidde den strijd, tot het schieten begontoen sprong hij op een gepantserden trein en reed onder een hangelbui van kogels weg. Verscheidene personen werden gewond. De staatscommissaris Wright, door pre sident Roosevelt gezonden, om den toe stand te onderzoeken, keert met statisti sche gegevens naar Washington terug. De bergwerkers deelden hem mede, dat de mijneigenaren het vorige jaar twee millioen pond sterling meer aan loon uitgaven, maar door de verhooging der kolenprijzen een drie millioen grootere winst hadden. Men zegt, dat president Roosevelt tegen de mijneigenaars een vervolging wil instel len wegens overtreding van Shermans' anti-trustwet. Nu het parlementair-politieke leven den zomerslaap is ingegaan houdt het Vaderland (lib.) een nabeschouwing over het afge- loopen jaar. Het blad oordeeltdat men niet ontevreden mag zjn over dit eerste jaar. Nuttig werk is afgedaan, dat de vorige regeering en de vorige Kamer onafgedaan hadden gelaten. Maar, men' heeft zich in de neu- .trale zone bewogen en de pers der rechter zijde heeft er ons op voorbereid, dat dit het volgend jaar heel anders zal worden. Het Vaderland is het meest benieuwd naar wat uit de „afdeeling arbeid" thans onder Kuyper's persoonlijke hoede, te voor schijn zal komen en naar wat de toekomst op onderwijsgebied brengen zal. Voor het volgende jaar verwacht het blad op sociaal gebied- echter niet veel meer dan de afdoening van het haringspeetsters-ont- werpje en ook het onderwijsvraagstuk in al zijn geledingen, ten aanzien waarvan de homogeniteit van de rechterzijde ook al niet vast staat, zal zijn definitieve oplossing in 19021903 nog wel niet tegemoet gaan. Voor te keer gaan tegen het zittende mini sterie bestaat vooralsnog niet de minste aanleiding. Al is dr. Kuyper niet in alles meegevallen, de quaestie der interviews 3 schromelijk opgeblazen en omtrent de houding van den minister-president in zake de Zuid-Afri- zei hij, zij kunnen mij toch niet ver hinderen te zijn die ik ben." Nog andere kinderachtige bepalingen moesten jegens hem in acht genomen, ten einde hem te doen gevoelen dat hjj geen keizer meer was. Den 15 October ankerde de «Northum berland" ter reede van St. Helena. NAPOLEON OP St. HELENA. Aan den breeden boezem der Atlantische zee, op 2000 mijlen van het naastbijgelegen punt van Zuid Afrika verwijderd, ligt het kleine rotsachtige eiland van dien naam. Het is 16 mijlen lang en 11 mijlen breed. Zijne steile wanden van massief rotsgesteente, vele honderd voeten hoog, schrikken bij den eersten blik van elke proef om er te landen, terugen nog veel meer van de gedachte om op zulk eene onvruchtbare en eenzame plaats te moeten wonen. Het eiland schijnt er trotsch op, zijne weerstand biedende macht tegen de schui mende golven te toonen, die vele mijlen door niets weerhouden, met teugellooze woede tegen zijn steengrond uiteenspatten. Komt echter een schip deze pyramide naderbij, dan bespeurt men in de rotswan den eene opening en eene schoone veilige haven wordt zichtbaar. Spoedig vertoont zich dan verder het groenende schilderachtige dal van Jamestown (spreek uit Zjeemstoun), met zijne tuinen, wijngaarden en aange name huizen, die van weelderig geboomte omringd zijn. Boven dit vreedzame tooneel verheffen zich van beide zijden hooge steile klippen, met schrikwekkende batte rijen bedekt, die de haven beschermen. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1