Kerknieuws. Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Ingezonden Stukken. leger in Natal, is commandant van het ge- heele leger van Zuid-Afrika geworden en wordt opgevolgd in Natal door generaal Fetherstonhough. Kitchener seint nog maar voortdurend overgaven, en die zich overgeven maken zoo'n tlinken indruk Van Kemp die zich bij Mafeking over gaf, heet het dat hij »meer Franschman dan Nederlander is", dat wil natuurlijk in Engelschen mond zeggen meer ridder dan boereen gentleman. De mannen van Liebenberg die zich bij Klerksdorp over gaf „waren meest gehard uitziende mannen die er goed uitzagen, volstrekt niet ter neergeslagen." Kemp had onder meer gezegd: »Wij verwachtten dat wij het zouden winnen en eerst zeer onlaDgs hebben wij èegrepen dat onze zaak hopeloos stond." In het westen, waar hij en De la Reij stonden, was nog wel voor twee jaar voedsel, maar in het oosten waar Botha en De Wet manoeuvreer don was gebrek. De burgers van Fouché zijn naar huis gegaan, met uitzondering van ruim twee honderd rebellen die te Cradock zijn ge vangen gezet. Ned. Herv. Kerk. Zestal te WissenkerkeE. B. Couvée te Enter, T. Doevendans te Elburg, A. van Geest te 's Gravenzande, C. van der Voort van Zijp te Vuren en Dalen, B. Zoete te Lopik, en dr. W. H. Weeda te Cadzand. Beroepen te Edam, J. Bruining te Hoo- gezandte Nijkerk op de Veluwe, H. C. Briöt te Steen wij kerwold. Bedankt voor Drunen door L. J. v. Rhijn te Doesburg; voor Gameren door A. J. W. v. Ingen te Bergsehenhoekvoor Wilsum door K. Hijlkema, cand. te Balk; voor Solwerd door H. J. v. d. Zee te Beusichem. Geref. Kerken. Beroepen te Gronau in Westf., H. Graefe te Gürlitz (Silezië). Hersteld Evang. Luth. Kerk. Bedankt voor Hoorn door L. Schutte te Monnikendam. Mej. v. Berlekom te 's-Hage is niet te Leiden maar te Haarlem benoemd. Geslaagd voor het le natuurkundig examen aan de universiteit te Utrecht P. Nieuwenhuijze. De minister van binnenlandsche za ken brengt in herinnering, dat zij die zich wenschen te onderwerpen aan de in den aanstaanden zomer te houden examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de Fransche, Hoogduitsche en Engelsche talen en middelbaar onderwijs in de Engelsche taalzij die van de gelegenheid gebruik wenschen te maken om het taalkundig gedeelte van het examen voor de akte B middelbaar onderwijs voor Fransche taal en letterkunde in de maand af te leggen fin welk taalkundig gedeelte dit jaar weder desgewenscht „de letterkunde der middel eeuwen" zal worden opgenomen)zij die zich wenschen te onderwerpen aan de in den aanstaanden zomer te houden examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van lager en middelbaar on derwijs in de gymnastiek, die tot het geven van lager onderwjjs in de land- en tuin bouwkunde, en middelbaar onderwijs ia de land- en tuinbouwkunde en houtteelt, en die tot het geven van lager onderwijs in het handteekenen, en middelbaar onderwijs in hand- en rechtlijnig teekenen en pers pectief en in het boetseeren, zich vóór 21 dezer bij het departement van binnenland sche zaken moeten aanmelden bij schrijven op ongezeld papier, met nauwkeurige en duidelijke opgave van naam, voornamen (voluit geschreven), woonplaats en adres en van de begeerde akte, en, voor zooveel noodig, met overlegging van de reeds ver kregen akte van bekwaamheid, waaruit de wettelijke bevoegdheid om het examen af te leggen, of het recht op de bij de wet verleende vrijstelling van eenig deel van het examen moet blijken. Zij wier aan vragen op 21 dezer het departement van binnenlandsche zaken niet hebben bereikt, kunnen niet tot de examens worden toe gelaten. (Stct.) Arrondasements-Rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: overtreding der jachtwetG. D. S., 20 j., arbeider, Koewacht, geappelleerde van een vonnis van het kantongerecht te Hulst, tot f 10 b. s. 4 d. h. mishandelingD. de J., 24 j., en M. R., 22 j., landbouwersknechts, Zaamslag, ieder tot 8 m. gev. straf oplichting: J. S., 29 j., boerenknecht, Ter- neuzen, tot 3 gev. straf; diefstal: D. J., 17 j., sjouwerman, Ter- neuzen, tot 1 m., en B. de N., 48 j., vis- scher, Vlissingen, tot 7 d. gev. straf; heling: M. H. B., 27 j., werkman, Vlis singen, tot 7 d. gev. straf; weder spannigheidM. de R., hvr. van C. de M., dienstbode, Middelburg, tot 14 d. gev. straf; en eenvoudige beleedigingJ. K., 40 j., graan handelaar, Middelburg, tot f25 b. s. 10 d. h. In zake J. J. M., 19 j., varensgezel te Hans weert, gemeente Kruiningen, op 21 Maart en 9 Mei jl. bij verstek veroordeeld terzake van wederspannigheid tot 1 m. en terzake van mishandeling van een dier tot 14 d. gev. straf, en van beide vonnissen in verzet gekomen, zijn diens vonnissen bekrachtigd. Bij bevelschrift van bovengenoemde rechtbank zijn naar de openbare terecht zitting verwezen a. L. L., 19 j., slagersknecht te Vlis singen, thans te Middelburg in hechtenis, ter zake dat hij in den nacht van 27 op 28 April jl. te Vlissingen lo. Franciscus Alexander van Opbergen moedwillig slagen tegen het hoofd heeft toegebracht, tenge volge waarvan deze op die plaats bloedend is verwond, en 2o. een horloge met ketting, aan Franciscus Alexander van Opbergen, althans aan een ander dan hem, beklaagde, toebehoorende, heeft weggenomen, met het oogmerk van wederrechtelijke toeihgening. Aan den beklaagde is de heer mr. A. A. de Veer Gz., advocaat te Middelburg, ambts halve als verdediger toegevoegd. b. P. J. d. B., 40 j., schoenmaker, ge boren en wonende te Terneuzen, gedeti neerd te Middelburg, terzake dat hij op verschillende tijdstippen in het jaar 1901 en in het jaar 1902 vóór den 22en Mei van dit jaar ontuchtige handelingen heeft gepleegd met de in voornoemd bevelschrift vermelde minderjarigen. Aan den beklaagde is de heer mr. J. de Witt Hamer J.Gz., advocaat te Goes, ambts halve als verdediger toegevoegd. Voor het Haagsche Gerechtshofston den gisteren terecht twee arbeiders uit Wemeldinge, wegens beleedigen, mishande ling en bedreiging van een veldwachter, die hen had gewaarschuwd, dat zjj bij een hoop mest op den openbaren weg volgens het provinciaal reglement een licht moesten plaatsen, door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 5 weken gevangenisstraf. De beklaagden gaven op dat er een wrok bestond tusschen hen en den voldwachter, die hen geverbaliseerd had en hen »zocht". Zij gaven hiervoor verschillende redenen op, waarvan de juistheid echter door den veldwachter, onder eede gehoord, werd ontkend. Voorts ontkenden zij te hebben gedreigd en mishandeld. De verdediger, mr. J. Last, wees er op, dat blijkens de verklaringen, door den ver- baliseerenden veldwachter in een vroegere strafzaak voor dit Hof afgelegd, en waarvan destijds de onbetrouwbaarheid op vele pun ten is gebleken, deze veldwachter blijkbaar iemand is die sterk fantaiseert, zoodat aan het in zijn proces-verbaal gerelateerde niet in alle opzichten waarde is te hechten. Pleiter betreurde voorts dat het Hof in deze strafzaak geweigerd heeft aan de zus ter der beklaagden eene vraag te stellen omtrent een feit, dat de veldwachter te haren opzichte zou hebben gepleegd, en waaruit zeer duidelijk valt afteleiden waarom sedert tusschen de beklaagden en den veldwachter een wrok bestond. Pleiter concludeerde tot vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging, althans een zeer lichte straf. Uitspraak over 14 dagen. Wissenkerke. Brutale handen hebben, in den nacht van Dinsdag op Woensdag bij den landbouwer D. Verburg, in een blok erwten, door afsnijden of afmaaien dier vrucht, zoodanig huisgehouden, dat ongeveer een gemet erwten waardeloos werden. Naar wordt vermoed is wraakoefening niet vreemd aan deze wandaad. Wissenkerke. Dat groote voorzichtig heid bij het dresseeren van jonge paarden eerste vereischte is, bleek Woensdagavond den jongsten zoon van den vrachtrijder Jeronimus. Mede tengevolge van het schrik ken van het paard voor een uitschietend hondje geraakte hij pardoes met kar en paard modderruiter bij de molendreef op het einde der Kerkstraat. Gelukkig werd alles ongedeerd uit de sloot gehaald en kwam de voerman met den schrik en deze leerles vrij. Hoedekenskerke. Donderdagmorgen had alhier een treurig ongeval plaats. Zekere H. R. gehuwd en vader van 2 kinderen, kwam te vallen door het struikelen van het paard hetwelk hij bereed, en dat hij met andere uit de weide haalde. Het paard viel boven op hem, hij ontving een trap op de borstkas en na eenige uren van vreeselijk lijden, bezweek hij. Bruinisse. Tot dagelijksch opzichter bij de verbouwing der Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd de heer J. van Dalsen te Scherpenisse. Het hoofdtoezicht is op gedragen aan eene commissie bestaande uit de heeren J. Capelle, J. van den Berge, J. Visser, M. Krijger en P. Brouwer. A. s. Zondag zal in het oude gebouw voor 't laatst godsdienstoefening worden gehouden het orgel werd reeds deze week opgeborgen. Op het besluit om in een schuur te kerken tijdens de verbouwing is door Kerkvoogden en Notabelen teruggekomen. Thans is be sloten een voldoende houten hulpkerk te bouwen in een tuin achter de stichting-Bal. Groede. In liet Schoolblad wordt het overlijden meegedeeld van onzen vriend, hoofd der Chr. school alhier, den heer N. W. Ligthelm te Pretoria 13 Mei jl., diep betreurd door zijn bejaarde ouders, weduwe, negen kinderen en vele vrienden. Op zijn ziekbed had hij krachtig getuigenis van zijn onwankelbaar geloofsvertrouwen afgelegd. Bij 't graf sprak ds. v. Rooij naar aanleiding van een gedeelte uit Openbaring VII. Nader vernemen wjj, dat op het Zomerfeest van Chr. Jongel. Ver. te Groede, hetwelk we dezer dagen aankondigen, ook nog. zal optreden dr. W. H. Weeda, pred. te Cadzand, met het onderwerp: »De dageljjksehe vrijstad der geloovigen." 's Heerenhoek. Gisteren besloot de gemeenteraad alhier, eene subsidie van f 50 te geven aan den tram Borssele Wolfertsdijk behoudens eenige voorwaardon. De staking te Enschedé schijnt ge ëindigd. Dr. Borgmann lichtte gisteren zjjn voorstel toe, terwjjl werd medegedeeld dat de drie die excuus moeten vragen Reudink, Bakker (en Van Lier zich hebben teruggetrokken. Zij verklaren niet meer in de fabriek te willen. Zij hebben de volgende verklaring openbaar gemaakt »Ondergeteekenden, ten zeerste overtuigd, dat wij ten opzichte van de firma Van Heek Co. steeds de volle waarheid hebben ge sproken en niet hebben gelasterd, kunnen daarom geen verontschuldiging aanbieden, wijl dit een schuldbekentenis in zich zou sluiten, doch terwille van hun medearbei ders en de geheele stad Enschedé te ver klaren zij van plaatsing in de fabrieken der firma Van Heek Co. af te zien." De meerderheid van het stakings-comitê achtte wenschelijk dat de voorstellen aan genomen worden. Volgens opgaaf bedraagt het totaal der ingekomen giften f 133.556.44. Inmiddels is de lockout (uitsluiting) op alle fabrieken van de leden dor Fabrikan- ten-Vereeniging toegepast. Die fabrieken zijn morgen gesloten. Maatregelen ter voorkoming van ongeregeldheden zijn ge nomen. De firma Van Heek Co. heeft een open brief gericht aan den heer Melchers, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, naar aanleiding van diens inter pellatie over de uitzetting van twee Neder- landsche werklieden uit het Pruisisch staatsgebied. De firma Van Heek Go. vermeldt vooreerst in haar open brief hetgeen de heer Melchers bij zijn interpellatie gezegd heeft (ontleend aan de Handelingen van de Tweede Kamer); en vervolgt dan aldus: Met groote verbazing hebben wij aldus kennis genomen van het vermoeden, hetwelk gij zonder iets meer dan oppervlakkige redenen hebt durven uitspreken, als zouden wij uit wraak tegenover genoemde werk lieden wegens het door hen in het socia listisch blaadje Recht door Zee tegen ons geschreven schendartikel, bij de Pruisische regeering onzen invloed hebben uitgeoefend, om deze personen over de grens te doen zetten. Wij veroorloven ons het volgende ter uwer kennis te brengen:' le. Wordt het blaadje Recht door Zee niet door ons gelezen en hoorden wij eerst van het schendartikel tegen ons door Broen en Hajee daarin geplaatst, nadat het besluit der Pruisische regeering tot uitzetting reeds was genomen. 2c. Heeft geen der leden onzer firma den heer Kumpers te Rheine tijdens de werkstaking of zelfs in den loop van dit jaar bezocht of hem op andere wijze aan gezocht pogingen in het werk te stellen deze twee werklieden over de grens te krijgen. 3e. Heeft geen onzer direct noch indirect op eenigerlei wijze invloed uitgeoefend op het besluit tot uitzetting door de Pruisische regeering. 4e. Is het feit der uitzetting ons eerst door de te Enschede verschijnende couranten ter kennis gekomen en niet door de Nieuwe Courant. 5e. Zult U ons waarlijk niet voor zoo onnoozel houden, dat wij personen, die dergelijke schendartikelen openlijk tegen ons schrijven in ons midden terugverlangen. Op grond van genoemde feiten verzoeken wij U beleefd, öf Uwe beschuldigingen tegenover ons met deugdelijke bewijzen te staven, óf als eerlijk man deze beschuldi gingen ter plaatse, waar dit behoort, in te trekken. Hoogachtend hebben wij de eer te zijn, Uw dw. VAN HEEK Co. Te Wageningen overleed, oud 75 jaar, de heer P. Caland, in leven oud hoofdinspecteur van den waterstaat, ridder in de orde van den Nederlandschon Leeuw, commandeur in de orde van de Eikenkroon enz. Te Ruinen brandde het huis van den koopman Brink af met den ganschen in boedel. In een ledig woonvertrek werd het gezin een tijdelijk onderdak bezorgd. Hier vond het zoontje van den koopman een fleschje met zwavelzuur, dronk er een teug van, kreeg deerlijke brandwonden in mond en keel, en bezweek aan de gevolgen. Te "Zandvoort is een dronken arbeider in den drank gestikt. Te 's-Gravenhage is een juffrouw door 't op hol slaan van het paard met haar dogkar waar zij in zat, welke ten slotte door de stoomtram aange reden en vernield werd, dermate gekwetst dat zij aan de gevolgen overleed. De ooievaar was in de buurt verschil lende woningen binnengevlogen en had overal één kindje gebracht, zelfs op één plaats twee tegelijk. Eén huis werd door den vogel steeds gepasseerd. De kinderen die toch, o zoo graag, nog een zusje en een broertje wilden hebben, schreven, zon der dat de ouders van iets wisten, een briefkaart naar den heer Ooievaar te Kin derdijk, met verzoek om hun een jongetje en een meisje te zenden. Wat het kost, zouden ze uit hun spaarpot betalen. Jam mer genoeg bracht de post hedenochtend de briefkaart als onbestelbaar terug. (Rott. MIJ De broeder van den Prins der Neder landen, hertog Adolf Friedrich, maakt thans een groote reis. Onlangs was hjj te Dar es Salaamhier heeft hij verscheidene menschen het leven gered. Op oen middag ondernam de hertog een zeiltocht naar het eilandje, waarop de vuurtoren gebouwd is. Op den terugtocht passeorde hjj een bootje, dat door een assistent van den havenmeester werd gesteund. Vermoedelijk was de stuur man niet bekend met de dikwijls plotseling opkomende en heftige windhoozen in de nabijheid van de invaart van de haven, althans toen de hertog vlak bij de havon omkeek, zag hij dat het vaartuigje gekan teld was en plat met do zeilen op het water dreef. Onmiddellijk keerde men terug, door de krachtdadige hulp van den hertog gelukte het de in gevaar verkeorendo opvarenden in veiligheid te brengen. Blijkens een mededeeling in de St.-Ct. zijn in de maand Mei vervaardigd in de beetwortelsuikerfabrieken 405,000 KG. suiker en sedert het begin van het werkjaar 202,251,000 KG., en zijn ingeslagen in de raffinaderijen, rechtstreeks uit de fabrieken of over entrepot in de maand Mei 7,160,000 KG. suiker, en in de eerste 5 maanden van het jaar 44,259,000 KG. suiker. Tot lid der le Kamer voor Friesland (vac. v. Swinderen) is gekozen mr. J. Sickenga (lib.) met 25 tegen 21 stemmen op prof. M. Noordtzjj. In het kiesdistrict Ridderkerk is tot lid der staten van Zuid-Holland gekozen jbr. mr. D. J. de Geer (vrij antirev.). Het proces van den beruehten Italiaan- schen bandiet Musolino is eindelijk afgeloopen, na meer dan drie volle maanden geduurd te hebben. De jury verklaarde hem schul dig aan alle hem ten laste gelegde feiten op één na en sprak verder alle medeplich tigen van den bandiet van schuld vrij. Het hof weigerde ontoerekenbaarheid van den beschuldigde aan te nemen en veroordeelde hem tot levenslange gevangenisstraf, waar van de eerste acht jaren in eenzame op sluiting te ondergaan. (De doodstraf is in Italië afgeschaft). Musolino's verdedigers hebben tegen dit vonnis cassatie aangeteekend. De beg van Tunis is Woensdag in zijn paleis te Marsa overleden. Hij had den voor een Oosterling zeldzamen leeftijd van 85 jaar bereikt. De aanvang zijner regee ring dateert van 1882, dus vanaf het tijdstip dat Frankrijk het protectoraat over zijn grondgebied uitoefent. Reeds Zaterdag viel het velen bij de executie van een paar mis dadigers op, dat de Bey er bijzonder slecht uitzag en dat hij niet volgens gewoonte daarbij in uniform, maar in het gewoon Arabisch kostuum was gekleed, en ook niet in de rechtzaal verscheenmaar de vol trekking van het doodvonnis, door middel van den strop, van uit de vensters zijner privé vertrekken aanschouwde. Hjj heeft zijn vertrekken niet meer verlaten, weigerde alle voedsel en stierf kalm en zacht. Zijn zoon Mohammed, thans 47 jaren oud, werd weinig uren na den dood van den ouden vorst, tot Bejj geproclameerd. Ook een ontmoeting. Een weduwe te Berlijn had in een blad een huwelijksad vertentie geplaatst. Velen schreven, dat zij gaarne zouden kennis maken met de hoog blonde vrouw met haar imposante figuur zij koos een pretendent uit de provincie. Op het station aan de Friedrichstrasse zou men elkander ontmoeten. Zij zou lelietjes der dalen, hg een roode roos dragen. De eenige reiziger, die met een roode roos uit den trein steeg, was haar zoon, die een betrekking bekleedde in de provincie. Het weerzien was eenigszins pijnlijk, de verlegenheid aan beide kanten groot, want de jonge man zag op het geheele station slechts zijne moeder met lelietjes getooid. (Buiten vei antwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie Naar aanleiding van een ingezonden stuk in „De Zeeuw" van 10 Juni j.l. zij het mij vergund in uw blad een enkele opmer king te maken. Het spijt mij niet te weten wie uw cor respondent te Middelburg is. Die weten schap zou mij ten dienste kunnen zijn bij de beoordeeling van de waarde aan bedoeld ingezonden Btuk te hechten. Allereerst beschuldigt uw correspondent degenen die een circulaire ten behoeve van „Enschedé" hebben onderteekend, van eenige lichtvaardigheid op het punt der waarheid. Hierover spreek ik mijn verwondering uit en vraagSchrijft dan uw correspon dent over dingen, waarmede hij niet op de hoogte is Toen toch bedoelde circulaire werd ge steld en de wereld inging, was de toestand zooals daarin omschreven is en pas daarna is die veranderd. Verwonderlijk is des correspondents opvatting naar het schijnt omtrent het sociale vraagstuk onzer dagen. „Met den socialen oorlog gaat de vrede en ook de waarheidsliefde weg." Op de uitdruk king „socialen oorlog" is zeker zeer veel af te dingen. Dit laten wij echter daar. Maar mag er dan vrede zijn door berusting in onrecht? Heeft niet ieder een strjjd op aarde een strijd ook voor het recht Het stelsel van den correspondent geeft misschien rust, maar een rust die geljjk staat met berusting in de zondige toestan den der maatschappjj. Dit nu mag nooit. Er moet gewerkt en gestreden worden tegen het zelfzuchtig conservatismo, tegen de nawerkingen der zondo in het maatschappelijk leven, opdat het recht naar Gods ordinantiën weer kan heerschen. Daartoe gebruikt God men schen als instrumenten. Waarheidsliefde is voor het zooken en het toepassen van het recht een eerste vereischte. Juist door hot belgden en er kennen der waarheid (en haar niet langer onder ik weet niet welk mom weg te mof felen) komt de sociale strjjd te krachtiger op. Wie dan gevoelt voor het recht, ook van den kring van den arbeid, trilt van ver ontwaardiging, wanneer hij ziet dat de Mammon, met macht en geweld tracht te heerschen over den zwakke en hem ge ketend aan zijn voeten wil nederleggen. Er is dan in de Enschedesclie kwestie geen sprake van een verzet tegen meer deren, maar een strijd voor het recht. Beide partijen zijn contractanten en be lmoren te zijn vrije, zelfstandige mannen. Men weet toch wel dat er hier een geheel andere verhouding is dan b. v. van heeren en dienstknechten. Er is geen verzet tegen meerderen, maar een eischen van recht tegenover den Mammon. De arbeid wenscht zijn zelfstandigheid te bewaren tegenover het kapitaal. De kwestie is dan ook niet omtrent het recht van een fabrikant om in zijn dienst te nemen wie hij wel of 't ge schiktste acht. Ook hier naakte waarheid. En wat is dan wel de kwestie Men wil slachtoffers van de strike. Ik wil niet zeggen uit wraakzuchtige bedoeling hoewel natuurlijk die gedachte ook bij mij wel opkwam maar om daar mede de kracht der arbeiders-organisatie te breken. Indien de mannen, die het kloekst stonden voor de rechten van den arbeid, die zich aan de spits van de beweging stelden, dit op zoo'n wijze bekoopen, dan heeft men zéér veel gewonnen. Immers wordt het dan des te gemakkelijker voor den fabri kant een volgende onrechtvaardigheid te begaan en des te moeilijker voor den ar beider om pal te staan voor zijn rechten. Omdat het een broodkwestie wordt, laat men dan de rechtskwestie schieten. Op dien weg wordt gedood de geheele vrije arbeidersbeweging. Deze manier van doen leidt Onze arbeiders terug tot een stand van slavernij en is in strijd met de Cal vinistische vrije ontwikkeling der natie. Het kapitaal heeft geen recht om den arbeid te krenken in zijn rechten en aan zich te knechten. Daarom is deze strijd nog veel gewich tiger en veel ernstiger dan de loonkwestie, want op deze wijze zou men straks den prikkel en den moed om voor zijn rechten ten opzichte van het loon te strijden ont nemen en dooden. Het heilig recht van den patroon door uw correspondent genoemd is hier slechts in scbjjn in 't geding. Indien hij in de sociale kwestie inleefde en meeleefde zou hij dit toch gevoeld en beseft hebben en zou een dergelijke voorstelling van de zaak door hem niet zijn gegeven dan ten koste van eerlijkheid en waarheid. Van Heek en Co. en andere fabrikanten weten wel wat zjj doen en beseffen vol komen dat door die slachtoffers te eischen wanneer de arbeiders moeten toegeven hun positie aanzienlijk versterkt is en de kracht van den arbeid belangrijk is geknakt. Er is hier evenmin sprake vaD het feit dat de gezamenlijke werklieden den patroon de wet stellen en alzoo de maatschappelijke orde zou worden omgekeerd. Die vraag van den correspondent is niet op haar plaats en doet alweder een valsch licht vallen op hot Enschedé'sch geschil. Wjj vragen Heeft de arbeider geen rechten ten op zichte van den patroon? Wanneer die mis kend worden mag ja, moet hjj niet dan daarvoor opkomen Wanneer God U rechten toevertrouwt, zijt gij dan niet verplicht die te handhaven Deed God dit niet aan verschillende krin gen in de Maatschappij Juist om daardoor de orde te handhaven Maar dan de orde naar zijn bestel en niet zooals zondig conservatisme die wil. Is er ooit in Enschedé geweld en over macht gebruikt Waar de fabrikanten zich vereenigen, mogen daar de arbeiders het niet? Vorraon z|j in hun veelheid nog wel een macht van beteekenis tegenover het kapi taal van één fabrikant? Antwoordt dan verderIs het recht, is het zedelijk om met de overmacht van het geld hen, die hun brood aan iemand moeten verdienen, te dwingen tot schikken naar zjjn wil en belang, geheel en al in strjjd met het hunne Is het dan niet rechtmatig dat men zich gezamenlgk als in heilige verontwaardiging verzet Is het nog niet een heerljjk teeken dat de Nederlandsche arbeider nog zooveel vrij heidszin bezit, dat hij niet huivert om z|jn broodkast tjjdeljjk in gevaar te brengen voor een hooger, geesteljjk goed Daarom moeten zij die de beginselen van het Evangelie belijden, zij die behooren tot de Anti-revolutionaire partjjen sterker dan ooit hun steun verleonen, om den triomf van het recht naar Gods bestel te verzekeren. Dit is plicht; geen revolutie! Het groote woord van uw correspondent houdt een zware beschuldiging in aan het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2