NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 143.1902. Zaterdag 14 Juni 16e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRUS DER AÜVERTENTIËN Zij, die zich nu op ons blad abonneeren, ontvangen het tot 1 Juli a. s., gratis. feuilleton. «UOOTIIËID EN VAL. BiOLAMllg. Jonge vrouwen laat U nooit verzwakken. Engeland en Transvaal. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p.0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 6 cent, Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 13 Juni 1902 Nu de reisgelegenkeden zoo goedkoop worden, en 't haast geen geld meer kost Den Haag en omstreken te bezoeken, wil len wij in onze kringen ook wel opwekken tot kennismaking met een allerkeurigst gedrukt boek, met prachtige photo's er in en drie practisehe kaarten, te weten een platte grond van 's Gravenhage. Wandel- kaart van Den Haag en omstreken. Rijwiel- kaart van Zuid-Holland. Wij bedoelen de Geïllustreerde Gids voor 's Gravenhage, Seheveningen en omstreken uitgevers Dijkhoffz en De Hoog, Francois Valentijnstraat 83, Den Haag. Boeiend en aangenaam wordtin ditkeurige boek de reiziger op de hoogte gebracht met alles wat de schoone Residentie voor be zienswaardigs oplevert. Ook Seheveningen, Rijswijk, Leidschendam, enz., zijn niet ver geten. Ook de reisgelegenheden, dienst regelingen, vertrekuren van Den Haag van stoombooten enz. naar de voornaamste steden van ons land ontbreken niet. Het is een onmisbaar handboekje, 107 bladz. groot, een uitgave waarmede genoemde firma ook de Zeeuwen zeer aan zich verplichtte. Een deel der pers beschuldigt den mi nister van binnenlandsche zaken dat hij door zijn optreden als middelaar de En- gelsche regeering een dienst en den Boer renrepublieken een ondienst gedaan heeft. Eet Handelsblad, met een luid „zie je, net zooals ik voorspeld had", noemt dr. Kuyper den bewerker van der Boeren on geluk en van het verlies hunner onafhan kelijkheid. De Middelburgsche Courantschoon zij eerst dr. Kuypers optreden had toegejuicht, is 't nu vrijwel met haar collega eens, dat, zoo dr. K. den mond gehouden had, de Boeren nu nog onafhankelijk zouden zijn. Op de beschuldiging zullen wij niet ingaan, overstelpt van smart als wij ons nog gevoelen over den akeligen keer dien de onderhandelingen namen, alsmede wijl de beschuldiging toch niet te bewijzen is. De Koningin der Aarde moest te hoog staan om iemand in beschuldiging te stellen zonder bijbrenging van deugdelijk bewijs. Wij zeggen dit niet, wijl 't hier dr. Kuy- per geldt. Partijoverweging of »blood is thicker dan water" zijn ons vreemd. Ware mr. Tak of mr. Troelstra minister 90 (Schetsen uit het leven van Napoleon I-S In het bosch van Bossu werd onze macht samengetrokken onder onzen braven Wil lem dien ik bij deze gelegenheid voor het eerst te zien kreeg; wij waren toen ongeveer 6000 man sterk, en zooals ver teld werd telde de franzoos niet minder dan 20000 koppen en dat nog wel onder een legerhoofd als Ney, die voor niets terugdeinst. Maar wij betrouwden op God, en onze kolonel Westenberg die als een oude vuur vreter ons jonge soldaten het hachelijke van den strijd voor oogen hield, wist ons zooveel moed in te spreken dat wij werke lijk haakten naar het oogenblik waarop ook onze snaphanen eens uit het vet zouden geraken. Een daverend »Oranjo boven" beantwoordde zijne bezielende toespraak, en voorwaarts ging het, wie weet waarheen. Al spoedig werd er halt geblazen en nog zonder een schot gelost te hebben, moesten wij een achterwaartsche beweging maken daar de voorhoede, die al dapper aan het bakkelijen was, door de Franschen terug gedrongen werd tot ver achter den boschrand. De Prins van Oranje, later Koning Wil lem II. en tusschenpersoon geweest, wij zouden er eveneens zoo over denken. En onze sympathieën voor wien ook gaven wij gaarne in ruil voor de onaf hankelijkheidder Boeren. Maar wij komen op tegen het onbekookte, het ongemotiveerde der beschuldiging. En wij herinneren aan een verstandig woord van de Nieuwe Rott. Crt., schoon in ander verband gebezigd „Eet is altijd gevaarlijk te zegg'en, dat als iets, dat niet gebeurd is, wel gebeurd was, iets dat gebeurd is, met gebeurd of anders ge beurd zou zijn. Of liever het te zeggen is niet gevaarlijk, maar te bewijzen is het niet en aannemelijk te maken is zelfs moeilijk" Terwijl uit de steeds duidelijker nadere berichten omtrent de onderhandelingen blijkt dat de Boeren zei ven welbewust, berustend in het onvermijdelijke, tot de overgave gekomen zijn. In de door de burgers te Vereeniging aangenomen resolutie wordt „betreurd, dat de Britsche voorwaarden moesten worden aangenomen, gelijk zij daar liggen of in het geheel niet, dat de Britten weigeren te onderhandelen op de basis van onaf hankelijkheid en zij de raadpleging van de gedelegeerden in Europa beletten". Maar er wordt in de resolutie ook gezegd, dat er geen redelijke grond meer bestaat te verwachten, dat een vooitzetting van den krijg de onafhankelijkheid zou verzekeren, en dat het rekken der vijandelijkheden niet te verdedigen is. Daarom worden de voor waarden aangenomen. Ook wordt het vertrouwen uitgesproken, dat de toestand spoedig zal mogen verbe teren en dat het volk in het volle genot zal gesteld worden van da privilegiën waarop het recht heeft. Ons dunkt, er is reden om wat zachter te spreken dan Eet Handelsblad tot nog toe deed. Het Fransche radicale ministerie-Waldeck Rousseau is door het nog radicaler kabinet- Combes vervangen. De invloed der sociaal democraten is zeer toegenomen, hetgeen ook hieruit blijkt dat bij de eerste ont moeting tusschen Kamer en Kabinet de Kamer met 329 tegen 124 stemmen een motie-Jaurès aannam, waarmee de regeering zich had vereenigd, en welke motie aldus luidde»De Kamer, vertrouwen stellende in de regeering, verwacht, dat deze een krachtige anti-clerieale politiek zal volgen; zich zal bezig houden met de bevordering van fiscale hervormingen en van den maat- schappelijken gemeenschapszin, en gaat Wij rukten toen op naar Germioneourt, eene boerderij in den omtrek, waar de Fransehen het maar op gemunt hadden, en hier ging het lang niet malseh toe. Het was 1 uur in den middag toen de vijanden met een gloeiend »Vive l'Empe- reur" recht op onze linie aanrukten, en het eerst de jagers aanvielen die aan den bosch rand »en tirailleur" waren opgesteld. Nu, daar werden zij al heel vriendelijk ontvangen, en wij, die voorloopig nog bui ten gevecht bleven, hoorden hoe het er spannen moest, want door den kruitdamp zagen wij vriend noch vijand meer. Tegen 2 uur kwam er stilte in de kazemat, en dat was voor ons het teeken dat wij nu aan de beurt kwamen om te toonen wat de sergeant ons geleerd bad. De jagers wa ren teruggedreven, en toen de hemel wat verhelderde, zagen wij de Fransche tirailleurs reeds op onze boerderij aanrukken, die door eene batterij artillerie onder bevel van overste Stieveman gedekt werd. »Nu komt het er op aan jongen", zei onze waschbaas tot me; »zet je hoed maar goed in je oogen, want je kon je laatste paar sokken wel eens gerold hebben." God had bet echter anders beschikt. Met Zijne hulp kwam ik, aan boevele gevaren ook blootgesteld, ongedeerd uit don heeten vuurdoop, maar onder de eersten die ik vallen zag behoorde onze oude korporaal, die met een schot in de borst zielloos in- over tot de orde van den dag." Frankrijk wordt al meer het El dorado der clericalen-vreters Zondag heeft de zaak der miliciens van '97 haar beslag gekregen. Te Utrecht kwam men bijeen, om aan de beweging tot vrijstelling dezer lichting een nationaal karakter te geven. Maar men is onhandig genoeg geweest ze bereids anti-nationaal te maken en te doen mis lukken. Vooreerst door te vergaderen op Zondag. Daarna door mee te gaan met het voor- stel-Ter Laan om er een anti-militaire, een socialistenbeweging van te maken. Vervolgens door de lichting '97 als on verschillig voor de beweging te doodverven. En eindelijk door heel plechtig een „protest-motie" in 't licht te geven tegen tegen een abusieve uitlating van een libe raal Kamerlid. Nu, wij hopen zeer dat deze revolutio naire beweging, zoo zij nog wenscht be ginnen te loopen, doodloopen zal. Miliciens van onze beginselen zullen wel niet zich stellen willen onder de leiding van schreeuwerige antimilitairisten. Hoe de beweging der 97ers op gang gebracht moet worden, blijkt uit het ver slag van bovengenoemde „protest"-verga- dering. Het was een protestvergadering, doch waarbij de eigenlijke protesteerenden ont braken. Den Haag en anderen klaagden dat de lichting '97 tot dusver zeer weinig werk zaamheid had getoond, en 't gevaarlijk was de beweging aan die lichting zelve in handen te geven. Met andere woorden dan komt er geen beweging. Rotterdam stelde voor de lichting '97 tot agitatie op te wekken, en zoo dit niet ging de beweging te staken. Natuurlijk, zou men zoo zeggenwan neer het lichaam dat in beweging moet gebracht, niet in beweging te krijgen is, dan dient men naar huis te gaan. Ter Laan vond die lichting '97 nog vrij laksch en raadde ook aan een groote agitie voor die lichting in het land te wekken, om te trachten den post voor hare oproe ping in de Staatsbegrooting voor 1903 ge schrapt te krijgen. En, zei hij, wij moeten een vasten bond maken, waarbij alle lichtingen '98, '99 enz. zich jaarlijks aansluiten. "Want ook voor die lichtingen moet vrij- eenzakte. Nog zie ik den goeden snorbaard stuip trekken in het mulle zand van de achter plaats der hoeve, en met betraande oogen hoorden wij den laatsten zucht van een der beste soldaten van onze geheele campagnie. Het was een leven als eeB oordeel om ons heen, en uit het dak van het overbe volkte boerenhuis, dat door de versterkin gen er om aangebracht meer op een cita del dan op eene vreedzame hoeve geleek, gaf onze tirailleurcompagnie reeds dapper vuur, toen de eerste kogels onze benauwde woning troffen; kort daarop werden ook wij op de proef gesteld die achter eene houten schutting een levendig vuur op onze aanvallers onderhielden. Het gekerm en gekreun der gewonden was soms hartverscheurend, en ofschoon wij geen tijd hadden ons daa.rom te bekomme ren, bracht het ons toch in eene angstige stemming zijne kameradein te zien vallen of doodelijk wonden door het moordend lood der Fransche muiters. De doltter had zijn handen vol, maar kweet zich onder het vernielend vuur met bewonderenswaardige kalmte van zijne moeilijke taak. Gelukkig dat ik zijn diensten niet noodig heb gehad al scheelde het soms geen handbreed of ik was getroffen. Zoo schoot men mijn nevenman, een Vlaardinger van geboorte, een kogel door de schako, waarop de kerejl zoo schrok, dat stelling veroverd worden. Op één na die dit revolutionair bedrijf onpractisch noemde, wijl de niet-socialisten er niet aan zouden willen meedoen en de Kamer op dit anti-militair geschreeuw wel nooit zou ingaan (zekere heer Levendig) waren allen het met het Kamerlid eens. Nog werd besloten bij den Minister te protesteeren tegen de uitsluiting der 97ers. Arnhem was zoo leep in overweging te geven aan de sprekers die voor de mili ciens zouden optreden om toch vooral hun sociaal democratische beginselen gedekt te houden, en niet te doen zooals Helsdingen in Amsterdam, die had voor algemeen stemrecht staan pleiten. De voorzitter echter vond beter dan maar sprekers van allerlei kleur te laten op treden dan kon ieder spreken naar zijn beginsel. Wij blijven met belangstelling deze be weging gesteld zij gaat loopenvolgen. Zij heeft zich al vast als een revolutio naire aangediend. Trouwens al waren het enkel antirevo lutionaire jongelui die er zich voorspanden, geen anderen dan dezen naam zou zij ver dienen. Zij is gericht op ondermijning der krijgs tucht, op verlegging van het commandement naar den minderen militair, op verwaar- loozing onzer landsverdediging, op den ondergang van het vaderland. En de oorlog in Zuid Afrika heeft op nieuw geleerd persoonlijke dapperheid en doodsverachting moeten het afleggen, waar militaire geoefendheid en krijgstucht ont breken. Dat gebrek aan krijgstucht heeft den Boeren hunne nationale onafhankelijkheid gekost. Waarom zr- dt gij U laten verzwakken als U iederen dag treffende en ontwistbare voorbeelden voor U ziet van personen die met succes geworsteld hebben tegen de algemeene verzwakking, bloedarmoede, bleekzucht, neurasthénie, bijzondere aan- doeniningen het vrouwelijk geslacht, eigen en anderen voortkomende uit een arm bloed Waarom het geneesmiddel niet aanwenden dat reeds zoo vele genezen heeft, waarom geen gebruik maken van de Pink pillen Dit is de behandeling die de zuster van den heer G. Bouwmeester, barbier te hij achterover tuimelde, wat mij deed ge- looven dat hij dood washet bloed stelde mij in de aderen, maar plotseling zag ik hem met een rnwen kreet oprijzen, en zijn ijver bleek wel verdubbeld. »Üe pompon is er af," zei hij, dat zal ik ze betaald zetten, dien schavuiten." Omtrent 3 uur was er van de geheele hoeve niet veel meer dan een puinhoop over, en werden wij genoodzaakt de bouwvallen te verlaten, wat met een snellen marsch plaats hadkort daarna zagen wij den ge- vloekten adelaar boven de omheining uit steken. De muiters waren de hoeve binnenge trokken, waar de versche lijken onzer ge vallen kameraden nog konden getuigen van de inspanning die de behaalde overwinning hun gekost had. Onze compagnie werd voorloopig buiten gevecht gesteld daar op het appel de kapitein en de eerste luitenant ontbraken het 27e bataljon jagers trok er met het 7e militie bataljon weer op los en met behulp van de dragonders van Merlen en de huzaren van Boreel, raakten wij tegen den avond opnieuw in het bezit van het verloren ter rein 't welk wij na een gevecht, dat aan ons batajon alleen 189 man en 6 officieren kostte, ter wille van ons eigen leven hadden moeten verlaten. Het was een heete dag geweest en nooit heb ik beter geslapen dan 's nachts in het Hengelo gevolgd heeft, behandeling die haar compleete voldoening gegeven heeft. Ik zou niet genoeg mijne dankbaarheid kunnen uitdrukken voor dat goede dat mijne zuster van de Pink pillen ondervonden heeft, zij heeft langen tijd gesukkeld aan bleekzucht, en ik had U wel eerder ge schreven doch ik wilde eerst eens af wachten of de genezing van duur zou zijn en ik kan U verklaren dat zij tot op heden geheel en al genezen is. Onze verslag geven begaf zich naar aanleiding van dat schrijven naar Hengelo, en vernam mondelings dat zijne zuster 3 jaren erg lydende was geweest aan bleekzucht, steeds erg vermoeid, pijnen in rug en lendenen, afschuwelijk bleek, geen eetlust, slechte spijs vertering, steken in de zijde, kortademig, bracht slapelooze nachten door en tot overmaat van smart veel last van hoofdpijn, steeds koude voeten en wat wij ook aanwenden niets mocht baten. Wij lazen zoo dikwijls de ongehoopte genezingen in dergelijke gevallen, dat wij er ook toe overgingen en wij betreuren het zeker niet. Zijne zuster werd onzen verslaggever voor gesteld en wel een bewijs dat de uitwerking gunstig is geweest, diene dat zij thans gehuwd is. Jonge meisjes en jonge vrouwen, verrijkt Uw bloed, laat U niet ter neer slaan, onderhoud Uwe krachten door het gebruik der Pinkpillen, de beste hernieuwer van het bloed en versterker der zenuwen. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pinkpillen van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede producten worden ook de Pinkpillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende be- standdeelen bezitten ze in geene deele. Koopt ze slechts bij de depothouders die onder de attesten zijn aangegeven of zoo gij maar eenige twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepothouder komen, de Heer Snabilié. Prijs f 1,75 de doos f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middel burg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijg baar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, drogerijen en Verfwaren. Generaal Lyttelton, commandant van het bivak, met mijn koolemmer 2) tot hoofd kussen, en den blooten hemel tot dak. De Zaterdag ging voor ons kalm voorbij, dat wil zeggen als ik den marsch naar de vlakte van Waterloo niet mederekeD, waar wij met het leger van Wellington vereenigd werden. Het was hier een vroolijke boel en de verscheidenheid van landaard en klee ding der Engelsehen, Pruisen en Hollanders was wel geschikt iemand op te wekken, indien de Fransche armee op een halfuur afstand tusschen Belle Alliance en Callou gelegerd, ons niet als een zwarte donderwolk aan den horizon verontrust had. Op het veld zag het er alles behalve goed uit, want de regen had den geheelen nacht bij stroomen gevallen, en behalve de harde wegen die goed waren, was het terrein zoo papperig als een pot met rijstebrij, toen wij Zondagmorgen geïnspecteerd werden door onzen braven Willem die in deze dagen toont dat hem Oranjebloed in de aderen zit. Het duurde lang voordat er beweging kwam in de zwarte streep die men de Fransche slaglinie geliefde te noemen, 's Na middags echter hoorden wij de eerste sig nalen tot den aanval blazen, en het »Vive l'Empereur" dat daarop volgde, was duide lijk blijkbaar bij de stilte die in onze ge lederen heerschte. Wordt vervolgd). (2) Een benaming voor de toenmalige schako

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1