NIEU WSBLAD VOOR ZEELAND. No. 142. 1902. Vrijdag 13 Juni, 16e Jaargang. org-Maatschappij, KOOP eHRISTEUJK- HISTORISGH Iiddelburg. LARDINGEN. ?- nten in Zuid-Eeveland, •neraal-agent. skerke L. v. YESSEM. J. DOMINICUS. TEENBLOK. rAN FRAASSEN. AN BOMMELJÉ. ÏINUS SMIT. TRIMPE Jz. FRAANJE Jr. ECKHARDT. M. YAN LIERE. A. J. v. d. JAGT. en worden nog gevraagd Wolfaartsdijk, 's-Heeren- b, Driewegen, Oudelande, Rilland-Bath, Schore, We- tendijke en Wilhelmina- jn Generaal-agent voor heer ANTON DEKKER vestroo, ste- en Haverstroo, averhooi. Utrechtsch Wagentje L met verschillende soor- gen met stalen slijtdeelen. koop aangeboden rren en een gebruikt, rkende GMASMAAI- Adres J. P. GERMAN, 3en goede L. DE JONGE, 's-Heer e r s t o n d NOTEBOOM, te Wol- et October MEID E. MEIJLERJanse, Koudekerk e. ie Meid mevr. DE KONING— ;ond gevraagd :e aankomende lersknecht, inwoning, en loon naar Adres A. H. DE BOOIJ, s w e e r d. et October t MEID K. DINGEMANSE Az., k e. et October andknecht V. MEIJERS, ina", Serooskerke. 3t October id benoodigd, Jiddelburg. stonden aan li necht timmeren en metselen, ANSE, mr. timmerman te Meliskerke. VERSCHIJNT .Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRUS DER AÜVERTENTIËN Zij, die zich nu op ons blad abonneeren, ontvangen het tot 1 Juli a. s., gratis. Nog hoop voor de Toekomst. TIJD VERZEN. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. r^NÏN"G"ËR 1ERDINK, K1 o e t i n g e, OP GEVRAAGD 3. iikarniiiolcii oerenkiiecht beken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. de Jonge-Verwest - Goes. Diep aandoenlijk is het woord, waarin de Boerenstrijders als beweegreden voor hunne berusting in het verlies der onaf hankelijkheid, hunne bezorgdheid te kennen geven, dat de voortzetting van een zoo ongelijken strijd tot »de vernietiging van hun geslacht" zou kunnen leiden." Hoe verstaanbaar is die bezorgdheid! Zij hadden te worstelen tegen eene ont zettende overmacht. Die overmacht pleegde niet slechts geweld, maar achtte zich ont slagen van eiken band der menschelijkheid. Zjj deinsde voor geen wreedheid terug. Zij betaalde met goud de hulp van barbaren en verraders. Zjj nam alle weerlooze vrou- 'wen en kinderen gevangen en liet ze bij duizenden den dood der ellende sterven, om den tegenstand der mannen te straffen. Zjj vervoerde de krijgsgevangenen naar ver banningsoorden, verre van hun land, over de wjjde zee, op ongenaakbare eilanden. Zjj oefende een vreeseljjk schrikbewind uit en wreekte zich over geleden verliezen op gevangenen en gewonden met vonnis van kogel of strop. De herinnering daaraan zal niet licht sterven. Zoo moest het Hollandsch-Afrikaansche geslacht worden vernietigd. Het volk der toekomst vulde de bjj dui zendtallen gedolven graven bij de kampen. De geboorten waren opgehouden. Duizenden mannen zuchtten reeds jaren lang in verre gevangenschap zonder hoop op verlossing en, daar niemand ter wereld den overweldiger tegentrad, stond het in zjjne macht om hen voor altoos buiten hunnen geboortegrond te houden. Geen zedeljjke overweging zou hem daarvan terughouden. En de uitgelezen schaar, die nog stand hield, slonk allengs weg. Slechts de verraders en de lafhartigen waren buiten nood. Hun ras kon onge hinderd toenemen. Zoo kwam dan het volksbestaan in gevaar- Zoo was er nood, dat het echte volk zou omkomen en een verbasterd geslacht zou voortleven. Zoo streed de kleine schare voor een heerlijk beginsel, maar met een steeds toenemend gevaar, dat het volk zou bezwijken, voor hetwelk dat ideaal gezocht ■werd. Dat hebben die mannen overwogen, die over het staken van den strijd met den alouden vijand van hun geslacht kwamen onderbandelen. Zij hebben deernis gevoeld met de rouwdragenden in de kampen, zij hebben het zuchtend verlangen verstaan van de over de wereld verstrooide krijgsgevan genen zij hebben den gruwel der verwoes ting gezien, en hun hart beeft gebeefd, niet van angst voor zichzelf, maar van vreeze voor den ondergang van hun geslacht. Opdat hun geslacht zou blijven leven, hebben ze den overmachtige een heerlijk kleinood moeten afstaan. »Opdat ons geslacht niet onderga", zoo hebben die mannen gezegd. Zij hebben nog verwachting van de toekomst. De hoop is niet gestorven. En ook wij, indien we de kracht van de beweegreden gevoelen, hebben allerminst onze illusiën te begraven. »De ondergang van ons geslacht moet worden verhoed; ons volk moet blijven bestaan.' Zoo spreken onze stamverwanten. Daar is het punt aangewezen, waar wij hun thans onze hulpe moeten bieden. Zal hun geslacht niet ondergaan, dan moet het aller eerst zijne eigene taal, de taal zijner vaderen bewaren en handhaven. Indien het die zou prijs geven, zoo ware het ondergegaan en verzwolgen. En daarom, wie thans in de wereld iets gevoelt voor de zaak der Hollandsche-Afrikaners, die late niet na, het nationale onderwijs in de eigen taal met alle kracht te bevorderen. De weg daartce is reeds gebaand. H. J. EMOUS. 12 Juni 1902 Van den Enqelschen kansel. „Fijne knipsels met de schaar. Zonder eenige commentaar." „Waarlijk, M. H. we hebben de Boeren te behandelen minder als onze aanvallende vijanden, dan wel als „verloren zonen" uit de gelijkenis, die met berouwvolle harten wederkeeren." Met de Boeren als volk is het gedaan. Engeland kan ze de hand drukken als on derdeel van een algemeene broederschap. Het zou echter bepaald onmannelijk en daarbij Engeland onwaardig zijn, op dit oogenblik der overwinning, het eeresaluut niet te brengen aan den moed, de onver schrokkenheid, en de slimme tactiek der Boeren. Hun militair beleid, heeft de grootste legerhoofden van meer dan één volk verbaasd. Hunne zelfopoffering, hunne volharding, hunne energie is van dien aard geweest, dat het niet een gering te schat ten voordeel is, om ze een plaats te geven te midden van het vereenigd Britsche rijk. (a) „Sommigen, M. H. mogen Paul Kruger den „most snivelling" huichelaar noemen, die op aarde leeft, als Christenleeraar mag ik zulk eene taal niet voeren. fl)e gemeente lacht) Laten wij den man recht doen. En dan durf ik zeggen„Paul Kruger heeft het Engelsche leger groote eer aangedaan, de grootste^ die het ooit of immer is bewezen. Aan Kruger is het te danken, dat van die zijde gezegd kan worden„Hij ging er van door op een „veldt poney" met twee millioen sterling en liet het Britsche leger voor zijn vrouwtje zorgen." (3) (De gemeente lacht nog eens). De behandeling Lord Methuen aangedaan,, zal voor altijd geboekstaafd worden als een der edelste daden. De la Rey was een nobel, edel soldaat. Er is nog iemand, dien ik gaarne zou helpen. Het is De Wet. Men heeft van hem verteld, dat hij zooveel op heeft met pereboomen. Welnu, het zou immers eene kleinigheid wezen, als we hem er een duizend stuurden (3) Woorden van Canon Alderson, predi kende in Peterborough Cathedraal. (2) Woorden van Canon Mac Cormack van St. James, Piccadilly. (:i) De prediker die dit zei in zijn preek, is de Anglicaansche predikant Parker. Lgnch qelyncht Het Engelsche parlementslid overste Lynch die aan de zijde der Boeren heeft gevochten, is gister bij zijn aankomst te Newhaven in hechtenis genomen. Die zal wel door de Engelsche regeering gelyncht worden. Gelyncht, dat wil zeggen tegen alle wet en recht in veroordeeld, voor zijn snoode euveldaad. De Weduwe op de puinhoopen. Hier zit ik nu, ach waar zijn mijne zonen, Die 'k aan mijn borst in weelde heb [gevoed Ik heb geen lust op de oude plek te wonen, Waar kindermond noch man mij tegen- [groet. Mijn man stierf aan zijn schrikkelijke [wonden Bij Paardenberg zijn ziel ging naar [den Heer Sinds zwierf ik om, tot mij de Khaki's [vonden Zij lieten mij geen kruimel en geen veer. Mijn zonen mee zijn in den krijg gebleven Eén sneuvelde in 't gevecht bij Harte- [beestfontein Eén liet bij Middelburg na woesten kamp [het leven De derde stierf, gewond, in d'arm van [d'eedlen Steyn. Mijn liefste schat, een meisje van zes [maanden, Is uitgeteerd, in 't kamp van mij gegaan Wat gaf het mij, dat mijne oogen traanden, Toen hongertyphus kwam, was 't spoedig [afgedaan. O, denk ik aan dien tijd, wat schrikbare [uren Elk oogenblik viel er een lievling neer; Wat moesten wij van wreeden Brit ver- [duren Wat vreeslijk oordeel wacht hem van [den Heer. En nu is 't vrêe, maar 'k zit hier neer in [rouwe 't Schreit alles om mij, waar mijn blik [zich wendt; Een puinhoop liet de Brit der kinderlooze [vrouwe, Die nauw heur plaats en struikgewas [herkent. 't Is alles wegwat leden we om de [zonden God heeft ons zwaar met wreeden krijg [bezocht Geen tiental jaren heelt de droeve wonden. Wij buigen, omdat God dit onheil wrocht. Maar tocher is onschuldig bloed vergoten Om goudom goud, waar England zich [voor gaf; Van Chamberlain en zijne strjjdzeloten Wordt het geëischt, geen wereld wischt [het af. Eens komt de dag, dat weer het zwaard [zal blinken, Dat Afrika zal opstaan tot den strijd Dan zal der Boeren zegezang weerklinken, Wordt Albion zijn ondergang bereid. O, dat ik kindren had, wien ik in 't hart [kon drukken, Wat Albion den Boerenstam misdeed God van den hemel zal 't ons doen ge- [lukken Hij straft den Brit om al 't berokkend [leed. Luctor. NA DEN VREDE. De berichtgever van Reuter te Pretoria seint uitvoerig over de onderwerping der commando's. Eergisteren kwamen 30. man van Opperman's commando zich „rustig" aanmelden te Pretoria, zij begaven zich vervolgens naar het marktplein, waar zij dadelijk door een groote menigte omringd werden, en de gesprekken waren weldra in vollen gang. Zoowel paarden als mannen zagen er uitgeput uit, maar de mannen vertoonden geen gedruktheid, integendeel, zij vonden het blijkbaar zeer prettig dat de vrede gesloten was. Voordat Muller's commando zich overgaf, kwamen Reitz en andere leden der regee ring uit het noorden aan, met een lijfwacht van 50 man, hoofdzakelijk Heidelbergers. Reitz bracht de eenige ambulance mee die nog in het noorden was, en ook een Kaapsche kar met documenten, waaronder banknoten te velde, te Pelgrimsrust gedrukt, en geteekend door Brugman en Villiers, koorts goudstukken, ook te Pelgrimsrust vervaardigd euz. Vele Boeren vertellen van de ontzettende ontberingen, in de winterveldtochten ge leden, verscheiden mannen zijn in die tijden 's nachts van kou omgekomen. Onder de Boeren die zich laatstelijk aanmeldden, bevond zich ook Dutoit, van de staatsar- tiilerie, die 23 lidteekens op zijn lichaam draagt. De regeering te Kaapstad heeft een proclamatie uitgevaardigd, bepalende dat opstandelingen uitgezonderd de veld- kornetten en vrederechters die zich vóór den lOen Juli overgeven, alleen gestraft zullen worden met levenslang verlies van kiesrecht, terwijl de veldkornetten en vrede rechters tot alle straffen, behalve de dood straf, veroordeeld kunnen wordenvoor beide categorieën van personen met dit voorbehoud, dat zij zich niet schuldig ge maakt hebben aan moord of andere daden in strijd met het oorlogsgebruik. Opstan delingen die zich den lOen Juli nog niet overgegeven hebben, zullen met de uiterste gestrengheid gestraft worden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kage, J. D. de Stoppelaar, cand. te Leiden te Kwadijk, A. Hoving, cand. te Terwolde. Geref. Kerken. Drietal te Arnhem Ads. J. D. Heer- sink te Baambrugge, J. L. Schouten te Hazerswoude en B. Wielinga te Westmaas. Beroepen te Vinkeveen, P. Roos, cand. te Zaandamte Engwierum, G. Wiersma, cand. te Dokkum. Bedankt voor Hardingsveld door A. J. de Boer, cand. te Drachtenvoor Har- melen door J. F. Jonkers te Jutrijp. Beroepen bij de Geref. gemeente te Mid delburg, J. Roeloffs te Huissen. Aan de universiteit te Amsterdam slaagde tot doktor in de Nederlandsche Letteren de heer A. Verschuur, geboren te Kats, op een proefschriftElanÈe&r van het Noord- Bevelandsch. Benoemd tot leerares aan de meis jesschool voor m. o. met 5-jarigen cursus te Leiden mej. Berdenis van Berlekom, van 's GraVenhage. Aan de universiteit te Leiden is het 2e natuurkundig examen afgelegd door den heer A. J. de Blinde. Vereeniging van Hooger Onderwijs op Oeref. grondslag. De jaarlijksche vergadering der vereeni ging is bepaald op 25 en 26 Juni e. k., te Utrecht. Aan den avond van 24 Juni hoopt ds. Sillevis Smitt in de Oosterkeik voorganger te zijn in de gebedsure. Den volgenden dag heeft de jaarvergadering plaats, die in »Tivoli" wordt gehouden, onder leiding van prof. dr. J. Woltjer. De agenda bevat thans slechts de voorgestelde statutenwijziging en het concept-contract met de Gereformeerd kerken. Geen wonder, dat het jaarverslag begint met er op te wijzen, dat nit den kring der hoogleeraren thans dr. Kuyper wordt ge mist; voorts wijst het verslag op het steeds sterker wordend verlangen naar een nauwer verband tusschen de Gereformeerde kerken en de Vrije Universiteit; misschien staan wij aan den vooravond van groote gebeurte nissen met de school der Vereeniging. De staat van ontvangst en uitgaaf is gunstig; men heeft een klein batig saldo doch de uitgaven waren dit jaar ook f2000 minder zoodat versterking der financiën dringend noodig blijft; bjj zonder blijft versterking noodig van het fonds voor de medische faculteit; het studiefonds, enz.; ook is het gebouw nog lang niet schuldvrij. Het ka pitaal der Vereeniging werd echter door legaten niet onbelangrijk verhoogd. Het aantal studenten bedroeg aan bet einde van den cursus 120, die waren ingeschreven als volgt62 voor de faculteit der godge leerdheid 1 voor die der godgeleerdheid en rechtsgeleerdheid3 voor die der god geleerdheid en letteren31 voor de faculteit der rechtsgeleerdheid22 voor die der letteren en 1 voor die der rechtsgeleerd heid en letteren. Met gunstig gevolg werden de volgende examens afgelegd 1 doctoraal examen in de godgeleerdheid. 2 doctoraal examen in de rechten. 2 candidaatsexamens in de letteren. 13 idem in de godgeleerd heid. 1 propaed. examen in de godge leerdheid. Men schrijft ons uit Middelburg: De Mozaische wet schreef tal van was- schingen en reinigingen voor. Geen volk dat meer hygiënisch leefde, dan het Israëli tische. Dat was in het Oosten. In het Westen was het anders. Eeuwen lang leefde in onze wereld het begrip dat het water tot uitwendig gebruik het element voor de visschen, en niet voor de men sehen was. Menigeen overleed op hoogen leeftijd na door de baker voor de laatste maal gewas- schen te zijn. Maar de beschaving gaat van het Oosten naar het Westen, en het is aan deze doordringende beschaving te danken dat het watergebruik in onzen tijd tot verfrissching en reiniging zoo enorm groot is geworden. We kennen tegen woordig zeebaden en hronnenbaden, stort baden en kuipbaden, koude baden en warme baden, stoombaden en Turksche baden, staalbaden en loogbaden en hoe vele andere baden meer Voor 25 jaren werd te Middelburg de eerste zwemschool geopend. Vandaag siert de vlag de hernieuwde en vergroote in richting, die voor haar deel heeft bjj go dragen tot een meer vertrouweljjken omgang van mensch en water. Intusschen is de badinrichting op de Nieuwe Haven geopend, die zich in een druk bezoek verheugen mocht. Maar, getuige de verjongingskuur die ze ondergaat, blijft de zwemschool toch in eene behoefte voorzien. Haar zij veel zonneschijn van omhoog en veel helder water van omlaag toege- wenscht. Door verschillende werklieden- en vakvereenigingen te Vlissingen is onlangs een verzoek gericht aan de Directie der Maatschij. >De Schelde" om bij bedanken van werklieden deze 8 of 14 dagen te voren hiervan door hunne hazen in kennis te stellen en niet zooals geschied is, door andere geëmployeerden. Deze vereenigingen ontvingen o. a. hierop ten antwoord dat bij de Directie altijd de gewoonte bestaat den werklieden 8 dagen vóór hun ontslag hiervan te verwittigen. Dat van deze gewoonte is afgeweken is daar de Directie bepreesd was dat door zulks ook nu te doen door de luiaards, die voor- nameljjk zijn ontslagen, nog minder zou worden verricht, hetgeen het werk zou schaden. Dat de Directie van hare zijde overtuigd is hare werklieden billjjk te behandelen en dat ook zal blijven doen als plichtsbetrach; ting van de zijde der werklieden niet wordt vergeten. Bij Kon. Besl. zijn, met ingang van 16 dezer: a. bevorderd tot opzichter van den rijkswaterstaat le klasse J. Kooreman, thans opzichter van den rijkswaterstaat 2e klasse; tot opzichter van den rijkswaterstaat 3 klasse P. Bourdrez. En benoemd tot ge zworene van den Koningin Emmapolder, A. M. Plasschaert, te Graauw; tot lid van het bestuur van het waterschap der Sluis aan de Wielingen, J. F. Hennequin, te Sluis. Bij Kon. Besl. zijn benoemd tot be taalmeester: te Maastricht, jhr. J. F. A. van Panhuys, thans in die betrekking te Middelburg; te Middelburg, J. Ph. baron van Ittersum, thans in die betrekking te Alkmaar. Bij Kon. Besl. is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan I. Verhulst, te Colijns- plaat, als gezworene van den Nieuw Noord- Bevelandpolder. De Tweede Kamer heeft gisteren B. H. W. Wiebols, koopman te Zierikzee, ge naturaliseerd. Het getuigenverhoor in zake den moord te Tilburg wordt voortgezet doch levert geen nieuwe gezichtspunten op. Vele getuigen spreken elkaar tegen. De koster houdt vol dat hij tusschen half 11 en 11 uur niet naar of in de kerk is geweest,, anderen zeggen van wel, maar hout gehakt heeft, wat weer door anderen pertinent ontkend werdt, want dat hout is pas t& 3 uur 's middags gebracht. Ook tracht de koster te doen gelooven dat de getuigen hem niet 's Woensdags maar Donderdags van de brug naar de kerk hebben zien gaan,.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1