Bekendmaking. Kerknieuws. Gemengde Berichten. EERSTE KAMER. De regeering neemt krachtige maatrege len om de geheele invoeriDg van het bur gerlijk bestuur in de beide nieuwe koloniën zoo spoedig mogeljjk te verzekeren. Een der eerste daden van de Engelsche regee ring zou de herziening van de tol-unie voor Zuid-Atrika zijn. Vooreerst zal met enkele wijzigingen het Boeren-tarief in Transvaal geldig blijven. Uit de verliezenlijst van het War Office blijkt, dat nog op den 2en Juni een scherp gevecht werd geleverd bij Mortimer in de Kaapkolonie. Bij die gelegenheid werd een Engelsch officier zwaar gewond, terwijl enkele minderen sneuvelden. De tijding van de capitulatie der Boeren, die eenige meerdere opheldering behoeft dan de Engelsche ministers en de Engel sche censor tot dusver wel hebben willen verstrekken, kwam nog te onverwachter, omdat de Engelsche verliezen in de afge- loopen zes maanden zoo enorm en de ont wikkelde krachtsinspanning der Boeren- commando'8 gedurende dat tijdvak zoo ver bazend geweest zijn. dn de laatste maand van den oorlog be droegen de Engelsche verliezen bijna 2000 man aan dooden, gewonden, als invaliden, gerepatrieerden enz. Voor den geheelen oorlog tot einde Mei waren de verliezen van het Engelsche leger 97,477 officieren en minderen. Worden hiervan afgetrokken degenen, die als her steld hun plaats in de gelederen hernamen, dan houdt men nog een getal van 28,434 over. De Natalschc overdachten" uit de grens districten, die men, met het oog op den voor enkele maanden nog dreigenden inval van Louis Botha, gedwongen had hun hoeven te verlaten en die meer nabij de kust in observatie werden gehouden, heb ben verlof gekregen naar hun haardsteden terug te keeren. Zij zullen echter voor- loopig den Engelschen districts-comman dant van hun bewegingen op de hoogte moeten houden. Niettegenstaande de Boerenstrijders tot dusver nog overal gehoor gaven aan het verzoek hunner leiders, om de wapens neer te leggen, hebben alle Engelsche mobiele colonnes bevel gekregen om voorloopig nog den gewonen dienst te blijven verrichten. Generaal Liebenberg te Kierksdorp heeft zich met 500 man overgegeven. Er zijn al 5000 Boeren in onderwerping gekomen. Gisteren was 't dankdag in de kerk te Pretoria; 6000 troepen en Kitchener woonden de preek bij en op uitnoodiging van dezen laatste werden geestdriftige hoera'svoor den Koniug geuit. Dat hebben natuurlijk niet de oude Boeren gedaan, maar het lichtzinnige tusschengeslacht dat in Pretoria en andere groote steden natuurlijk sterk vertegenwoordigd is. Wij geven ten besluite nog een paar telegrammen. Wij kunnen het niet helpen dat zij stinken naar de Engelsche bron. PRETORIA, 7 Juni. De geheele staf van de gewezen Transvaalsche regeering, die onlangs haar zetel te Rhenosterkop had, heeft zich overgegeven met een lijfwacht van 50 man. De overgave te Standerton op 5 en 6 Juni, onder toezicht van Louis Botha, werd in de volmaaktste en militaire nauwkeurigheid ten uitvoer gebracht. In een korte speech wees generaal Hamilton op de bewondering, die door het geheele Engelsche volk voor de groote worsteling is gevoeld, die door de Boeren was gevoerd, en drukte de hoop uit, dat de burgers loyale onderdanen van den Koning zouden worden. WOLVEHOEK, 5 Juni. De commando's van Van Niekerk en Van der Merwe gaven zich heden aan generaal Elliot over, die hen op het open veld met zijn staf bij Vredefortroad-station tegemoet ging. De generaal sprak de Boeren toe en maakte hun de schikkingen bekend, die getroffen waren om hen en hunne gezinnen voorloopig te helpen. Daarna reed hij, vergezeld door De Wet, naar het station, waar de Boeren, die te paard volgden, hunne wapenen neer legden, te zamen 185 man en 157 geweren van verschillende soort. De generaal las een telegram voor van den Koning, waarin deze de burgers een voorspoedige toekomst toewenschte, hetgeen met hartelijke toe juichingen ontvangen werd. De gevoelens waren tijdens den geheelen gang van zaken van weerskanten uitmuntend. Er was weinig militair vertoon en geen gepoch. De beste kameraadschap heerschte tusschen Engelschen en burgers. LONDEN, 8 Juni. De dankdienst in de St. Pauls Kathedraal was heden zeergrootsch en indrukwekkend. Hunne majesteiten reden, voorzien met al de teekenen van de konin klijke waardigheid, afzonderlijk in open rijtuigen, en niet geëscorteerd, alleen door voorrijders, naar de kathedraal, waar zij bij de groote deur opgewacht werden door den Lord-mayor, de vrederechters, de gees telijkheid en al het personeel van den bevolen dankdienst voor den vrede. Goes, De aanmelding voor deelneming aan het voorbereidend militair onderricht moet plaats hebben bij den Burgemeester voor i Juli a.s. De aandacht van de ingeschrevenen voor de lichting 1903 wordt bepaaldelijk er op ge vestigd, dat op het voorrecht der keuze van korps en garnizoen alleen die loteling uitzicht heeft, die in het bezit is van getuigschrift model W. dat o.a. kan worden verworven door ge durende 2 wintel tijdperken welke aan de mili cien voorafgaan, met vrucht aan dat onderwijs onderwijs deel te nemen. Nadere inlichtingen .rijn te verkrijgen ter Secretarie. does. De declaratie ten laste van het rijk, de Provincie of de Gemeente over het afgeloo- pen jaar 1901 moeten voor het einde der maand Juni a.s. worden ingediend bij het bestuur, het College of autoriteit of den ambtenaar, die tot de uitvoering van het werk, de levering, als anderzins, last heeft gegeven zullende diege nen, welke verzuimen mochten hieraan te vol doen, zich zeiven de onaangenaamheden te wijten hebben daaruit voortvloeiende. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ankeveen en te Boven Pe- kela, K. Hijlkema, cand. te Harichte Nieuw Dordrecht, A. E. Boers, cand. te Utrechtte Waverveen, Th. J. L. Ruys, cand. te Utrecht; te Brielsch Nieuwland, A. Hoving, cand. te Terwolde;te Wes- terbork, H. Cannegieter, cand. te Goor. Bedankt voor Arkel, door A. E. Boers, cand. te Utrecht; voor Schiermonnikoog en voor Peins door G. H. de Haas, cand. te Winsumvoor Melissant door J. Kroneman te Garrelsweervoor Noor den door T. J. L. Ruys, cand. te Utrecht. Middelburg. Zondagavond had alhier in de Nieuwe kerk de intrede plaats van den van Haulerwijk overgekomen predikant ds. H. P. Stegenga met eene leerrede naar Jeremia 1 6 en 7, na des morgens be vestigd te zijn door zijn oom ds. W. H. Stegenga, predikant te Oud-Loosdrecht. De bevestiger had tot tekst Hand. 4 20 Beide malen was het ruime kerkgebouw overvol. Door de komst van ds Stegenga is het aantal predikanten voltallig. 'Geref. Kerken. Beroepen te Watergraafsmeer J. L. Schou ten te Hazerswoude. Bedankt voor Tholen B. door ds. A. Dekkers te Veere. Baarland. Zondag zijn herkozen als ouderlingen J. Louisse en J. P. Allaart, en als diaken C. Paauwede kerkeraad werd met een ouderling vermeerderd en als zoodanig is gekozen J. Sandee, allen met groote meerderheid. Men schrijft ons uit Middelburg Ofschoon de Middelburgsche Courant in de laatste jaren een belangrijke verande ring heett ondergaan zij is van liberaal voortgeschreden tot vrijzinnig-democratisch spookt nog altijd de oude kleinzielige partijschap in haar bureau rond. Een treffend staaltje genoten we daarvan dezer dagen weder. De gemeenteraad had zooals ons vorig nommer meldde besloten om de school voor uitgebreid lager onderwijs te vestigen in de lokalen der school voor onvermo- genden op de Bree. Dat dit velen niet naar den zin zijn zou voorzagen we, maar te motiveeren waarom het niet naar den zin zijn zou, dat was minder gemakkelijk. De omgeving is of de lokalen zijn, te min zou een aristocraat kunnen zeggen, maar toch nooit een democraat. Maar ziet nu den tour de force van de M. C. Het voorstel ging uit van mr. De Veer. Deze nu is antirevolutionair, en de anti revolutionairen bouwen een concurreerende school in de Singelstraat. Dus partijbelang deed die school op de Bree wegmoffelen. Dat een antirevolutionair gemeenteraads lid denken kan aan de belastingpenningen der burgerij het percentage voor de be lasting op het inkomen is nu 4,7 en daarom niet strikt noodige uitgaven wenscht te vermijden vermoedt de M. C. niet. Men schrijft ons uit Middelburg: Als men de kaart van Middelburg in vogelvlucht voor zich legt of liever als men de Lange Jan bestegen heeft en rond wandelt bij de wijzerborden, en men gaat met onderscheidend oog de scholen zoeken, dan treft een wonderlijke verdeeling uw oog. Dan ziet ge één hoekje van de stad waar het krioelt van scholen en school kinderen. Daar gaat straks de helft der schoolgaande bevolking ter school. 't Is bij de Dam- of Veersche poort. En als ge van daar uit een schuine lijn over de stad trekt dan vallen daarin alle openbare gemeentescholen. Bree, Wal, Langedelft en Nieuwe Haven. Een groot deel is schoolloos. Het tegenwoordig bestuur bouwde vijf scholen, en zocht altijd plaats tot bouwen op niet aangeplempte grond. Daar kunnen goede reden voor zijn, die we niet kunnen beoordeelen. Ten gerieve van de schoolgaande bevol king zou een andere verdeeling vrij wat beter zijn. Als men de Loskaai bij de Nieuwe Poort of de Volderij-laagte tot schoolbouw had kunnen benuttigen, dan zou 0. i. de verdeeliDg profijtelijker ge weest zijn. Voor een dozijn jaren kocht de gemeente een gebouw met grooten tuin in de Wa- genaarstraat tot het vestigen van een school. Gedurende vele jaren was dit gebouw afgestaan aan den Christelijken Volksbond die er de Werkverschaffing vestigde. Toen de gemeenteraad had toegestemd in eene combinatie van twee bestaande scholen tot eene voor uitgebreid lager onderwijs viel het oog op dat gebouw. En toch weder werd het inrichten van een schoolgebouw op die plaats niet krachtig verdedigd en niet met groote instemming ontvangen. Zouden de groote financiëele offers van de gemeente te vorderen voor zoodanige inrichting die uitgave wettigen Was er door het bouwen der nieuwe scholen niet al te groot overschot van ruimte en van klassen? En eindelijk, zou het progressieve school geld dat de gemeenteraad vorderde, niet storend op druk bezoek werken? Als men het oerst met de te missen school op de Nieuwo Haven probeerde. Maar tal van ouders en vele school-auto- riteiten kwamen daartegen op, hoofdza kelijk om de plaats. Maar dan de school op de Bree Als men het daar eens probeerde En nu besloot gisteren de gemeenteraad niet alleen een proef te nemen, met de Blazerij-school te hervormen tot een school voor de eerste standen, maar zelfs om die daar blijvend te vestigen. Wat storm ons te wachten staat kan hij begrijpen die de eischen der Middelbur gers kent, en de de plaats waar voortaan de moderne kundigheden zullen onderwezen worden. School A zal nu verhoogd worden in rang, de schoolgaande jeugd verplaatst wor den naar de nieuwe scholen Molenstraat, en de bouw van school J verschoven worden tot tijd en wijle er plaats te kort komt. Een zeer practisch besluit. En nu kan men Middelburg nog uit velerlei ander oogpunt bekijken. Men kan Middelburg ook bezien uit het oogpunt van handel of kunst of van de financiëele zijde. Ook op dit gebied treffen wonderlijke dingen ons oog. B. v. dit, dat als men het kohier voor de belasting naar het geschatte inkomen ter hand neemt, de indruk zich onwillekeurig vestigt dat het er in Middel burg nog niet zoo kwaad bij staat. Die breede naamlijst van belastingschuldigen maakt geen slechten indruk. En de tonne gouds jaarlijks aan hoofdelijken omslag betaald is ook nog geen bewijs der armoede. En als men dan daartegenover stelt dat nagenoeg de heele bevolking zeker 3m de scholen voor on- en min- en minvermogenden bezoekt, en men ziet dan de povere opbrengst van schoolgeld voor het onderwijs op die scholen betaald, dan ontdokt men een wonderlijk contrast. Dan krijgt men don indruk dat er een en ander herziening behoeft. Goes. Het den 26sten Juni te houden Zomerfeest waarvan reeds is melding ge maakt, zal D. V. geopend worden door ds. R. J. v. d. Veen van Goes, des na middags te 2 uren, terwijl verder als sprekers zullen optredends. Visser van Wolfertsdijk met het onderwerp „Streven en Leven", ds. Laman van Kruiningen, met „Kracht, het sieraad van den jongeling", de heer Marmelsteijn van Amsterdam, met „Iets over werkelijkheid", ds. Lindeboom van Bolnes met „Des jongelings Liefde leven" en ds. C. R. van Lelyveld die een slotwoord zal spreken. Krabbendijke. Vrijdag kreeg de wissel wachter C. T. bij het slachten van een konijn een wondje aan den duim. Den anderen morgen was deze alsook de arm zoodanig opgezwollen dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Op dit oogenblik kan d9 man het bed niet verlaten. Te Zoutelande is op initiatief van den heer J. A. Sturm, onderwijzer aldaar opgericht eon schietvereeniging, onder den naam van «Prins Hendrik der Nederlanden." Bij het examens voor klerk telegra fist 3e klasse bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen slaagden de heerenC. P. Backers te Kruininge en W. de Haan te Vlake. Heinkenszand. Zaterdagmiddag had de knecht van den landbouwer Mol van 't hof Tilburg Driewegen bij terugkeer van het station te 's Heer-Arendskerke het ongeluk mot paarden en wagen van den dijk te kantelen, zoodat de wagen op de paarden terecht kwam. Met veel moeite is het gelukt de paarden te verlossen uit hunne benarde positie. De knecht had zich erg bezeerd. Borssele. Vrijdag besloot de dijkraad voor de waterkeoring van het Calamiteuze wa terschap Ellewoutsdijk —Borssele tot verdedi ging van den oever te Ellewoutsdijk door het plaatsen van een kraagstuk erv door Bteenbestorting. Een verzoekschrift van eene weduwe van een onlangs overleden gepen sioneerd waterbouwkundig ambtenaar om een jaarlijksch pensioen werd gesteld in handen van eene commissie uit den dijkraad ten fine van onderzoek. Zaterdagnacht heeft een polderwerker te Zaandam, in woede omdat hg zijn meisje in gezelschap van matrozen zag, een dezer laatsten een 16-jarigenZweedschen scheepsjongen met een scheermes een levens gevaarlijke wond in den hals toegebracht. Een 17-jarige jongeling viel bij Drunen schuins voorover uit den tram toen hij op de treeplank staande naar zijn afgewaaide pet greep. Hij werd zwaar verwond en overleed aan de gevolgen. Een voer man te Oirschot die als naar gewoonte op weg naar huis zich in zijn kar te slapen gelegd had en alles aan 't instinct van zijn paard had overgelaten, geraakte met voertuig en trekdier in een sloot en werd door de zware vracht verpletterd. Geneeskracht van het eiwit. Om snij- en brandwonden te genezen, is er geen sneller werkend middel dan rauw eiwit. Vooral bij brandwonden verdient het de voorkeur boven collodium, en het heeft ook nog dit voor dat het meestal dadelijk bij de hand is. 't Is de inwerking van de lucht, die de wond door ontsteking verer gert; maar het spoedig opdrogend eiwit vormt een huid, waar de lucht niet kan doordringen. Ook is eiwit een der krach tigst werkende middelen tegen buikloop. Met of zonder suiker geklopt en opeens ingeslikt, heeft het eiwit eene heilzame en verzachtende uitwerking op de ontsteking van de maag en de ingewanden. Bij gewone gevallen zijn twee, hoogstens drie eieren daags voldoendeen het is niet alleen me- dicjjn, maar ook een licht voedsel, zooals voor den zieke meest dienstig is. Prins Hendrik heeft de opening bij gewoond der 150e algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Weten schappen te Haarlem. Mr. G. v. Tienhoven sprak het volgende kernachtige openingswoord: „Uwe K. Hoogheid geniet boven de meesten onzer het voorrecht van nog jong te zijn, in een tijd, waarin schier op el- ken dag de grenzen van het menschelijk kennen en kunnen worden verruimd door de schatten der wetenschap te vermeerderen. Moge in de volgende decenniën, onder uw protectorschap onze Maatschappij tot die vermeerdering in groote mate kunnen blijven bijdragen en moge het aldus Uwe Kon. Hoogheid gegeven zgn op het tweede eeuwfeest en nog jaren daarna te getuigen, dat het u steeds een eer en een voorrecht is geweest uw naam te hebben verbonden aan eene instelling, welke ook in het dan afgelegde tijdperk tot heil van ons vaderland en tot roem voor de Hol landsche wetenschap moge werkzaam zijn geweest. In dezen gedachtengang en met deze gevoelens open ik de 150e algemeene vergadering van de Hollandsche Maat schappij van Wetenschappen." De prins dankte in een passende toe spraak. Daarop hadden de bekroningen voor beantwoorde prijsvragen plaats. Haar lem was foestelijk versierd, en er was al gemeen gejubel. De kinderen op de Groote Markt zongen een welkomstlied. Aan het diné in het Brongobouw werd getoost, door den Commissaris der Koningin op H. M. en op Hoogstderzelver herstel door den Prins op de jubileerende Maat schappij en door anderen op Haarlem, enz. Des avonds vertrok de Prins weer naar Het Loo onder een geestdriftig gejuich der Haarlemmers. Vrijdag was de Prins te Amsterdam op de Rijks Marinewerf, waar hij tegenwoor dig was bij de tewaterlating van do „Her tog Hendrik". Verscheidene autoriteiten, onder andoren de ministers Kruijs, Kuyper, Van Lijnden en Van Asch v. Wijck waren tegenwoordig. Na een toespraak van minister Kruijs (marine) antwoordde Prins Hendrik „Het is mij een bijzonder voorrecht, aan den wensch der Koningin te voldoen, om het tewaterlaten van dit pantserschip te bewerkstelligen. Daarbij spreek ik den wensch uit, dat dit schip, hetwelk mijn naam draagt, te allen tijde en onder alle omstandigheden den naam der Koninklijke Nederlandsche Marine moge hoog houdeD en onder Gods zegen onze geliefde drie kleur overal ongeschonden moge bewaren." Toen werd een doffe slag gehoord, ver oorzaakt doordat de Prins den draad door hakte, die het paviljoen met het pantser schip verbond; onmiddellijk daarna een veel luidere slagde laatste klink viel weg; het schip begon te waggelen en gleed onder een donderend hoerageroep van de werf in het natte element. De muziek speelde het „Wien Neer landsch bloed" en daarna een plechtig koraal: Ruwe stormen mogen woeden! En hiermee was de plechtigheid afgeloopen. Alvorens het paviljoen te verlaten, heeft de Prins persoonlijk onder luid gejubel het ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw gehecht op de borst van den vice- admiraal Zegers Veeekens. Daarna is Z. K. H. vergezeld door de Ministers en andere hooge autoriteiten naar de aanlegplaats van de sloep gewan deld, waarna hij onder luide hoera'a van de menigte vertrok. De werkstaking te Enschedé. Men schrijft aan Het Handelsblad: „Het is misschien goed eens onder cij fers te brengen, wat de strike tot nu toe te beteekenen heeft gehad, of in de toe komst beteekenen zal. Men kan aannemen, dat de firma van H. Co. tot nu toe f 250,000 a f 300,000 minder loon heeft uitbetaald. Daar staat tegenover, dat er tot nu toe f 125,(>00 is gegeven en uitgekeerd. Door het 2 dagen stoppen hier, vervalt de 2 3 mille wekelijksche ondersteuning, die men van de arbeiders hier kreeg. Komt het tot totaal stoppen in de fabrieken dan wordt er wekelijks tusschen f 60,000 a f 70,000 loon gemist. Zij die zich er nu voor spannen de arbeiders te animeeren niet meer aan het werk te gaan, mogen de ar beiders niet bedriegen, maar moeten, als de arbeiders toch droog brood zullen heb ben, voor een wekelijkschen aanvoer van f30,000 zorgen, als de fabrieken, ten ge volge van het onzinnig drijven van lieden, die niets van de zaken weten, totaal stop pen. Ziedaar het nieuwe stadium waarin de treurige strike hier getreden is. Ik dacht dat het goed was ernstige lieden te waarschuwen voor de demarches die men gaat doen. Men zal èn de arbeiders, ón de kleine burgerij hier ongelukkig maken." Aan de Arnh. Ct. wordt verzekerd, dat de firma Van Heek heeft verklaard dat, wanneer van de zijde der arbeiders een voorstel wordt gedaan om den arbeid te hervatten, met uitsluiting van Reudink, Van Lier en Bakker, de firma dusdanig voorstel in ernstige overweging zal nemen en vermoedelijk daarop wel zal ingaan. In de fabriek Lombok werken thans inclusief de bazen 16 personen. Eenige bazen van de fabriek Kremers- maten hebben een klacht ingediend bij den burgemeester over ondervonden molestaties. Niettegenstaande een klacht, door twee personen, werkzaam bij de firma Van Heek bij den burgemeester ingediend, wegens telkens voorkomende molestation heeft deze tot dusver niet mogen helpendeze lieden werden Vrijdagmiddag, zoowel bij het naar huis gaan als bij het teruggaan naar de fabriek, in het bijzijn van marechaussees, beleedigd, zonder dat hiertegen werd op getreden. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat ds. Schouten, de bekende f trechtsche verzamelaar van Oostersche curiositeiten op kerkolgk gebied, eigenaar 0. a. van den tabernakel, Zondagmiddag, in de Groote Kerk te 's Gravenhage, bij het toedienen van den doop aan de kinderen, waaronder ook zijn kleinkind, gebruik maakte van water uit den Jordaan, hem door een geestelijke uit Palestina toege zonden. Te Arnhem heeft men het klokken spel op den grooten toren, dat het Trans vaalsche volkslied deed hooren, sedert Don derdagmiddag stil gezet. De Westertoren te Amsterdam doet dit lied nog klinken en dit zal wel op meerdere plaatsen in ons land nog het geval zijn. Eerst nu kan men zien, welke ver woestingen in Maas nn Waal de nachtvor sten van half Mei in de boomgaarden hebben aangericht. Kersen geven slechts een half gewas, goudreinetten en maagdeperen vallen bijna alle af, terwijl de kroozen nog geen half gewas opleveren. De prijs der kroozen is buitengewoon hoog. In de vergadering der Eerste Kamer verklaarde de Minister van Oorlog, op een desbetreffende vraag van den heer Hovy, dat weigering om te duelleeren nooit een reden kan zijn om een officier voor een Raad van Eer te krijgen wel kan dat met de aanleiding tot de uitdaging een reden zijn. Vervolgens werd behandeld het wets- ontwerp-Lohman, milicienswetje. Het werd bestreden door de beide anti-revolutionaire leden van Zeeland do heeren Godin de Beaufort en Hovy. Eerstgenoemde sprak de vrees uit dat de voorgestelde vrijstelling ontmoedigend zal werken voor allen die willen voort bouwen op de grondslagen van de het vorige jaar aangenomen wetten. Omtrent een beweerd accoord ten aanzien der herhalings-oefeningen is aan spreker niets bekend. Er was trouwens in de wet van 1892 geen reden om die menschen nog eens op te roepen. Maar thans is het wat anders. Nu worden de miliciens landweermannen en men moet ze dus geoefend houden. Of de stipte handhaving van die oproe pingen nu wel zoo noodzakelijk is Ja, dit kan niet met wiskunstige juistheid ge zegd worden, maar juist omdat die grens niet met juistheid is te trekken, loopt men de kans om al lager en lager te dalen. Daar komt bij de lichting van 1897. Het heeft spreker verheugd dat het amen dement om ook die lichting vrij te geven, verworpen is. Maar spr. is niet zonder zorg, dat men te zjjner tijd ook niet aan die lichting zal tornen. Zeer licht zal men weer in 1904 een kleine agitatie kunnen maken, waarvan nu reeds de symptomen aanwezig zijn. Daarom zou spr. met de oproeping van die lichting niet te lang willen wachten en voortaan de oproeping willen doen geschieden in het 3e, 5e en 7e jaar zooals de minister Kool indertijd bij de verdediging van zijn ontwerp bedoelde. De heer Hovy was 't hiermee eens. Hg meende ook dat de tegenzin niet zoo groot was en men voor agitatie niet had behoeven uit den weg te gaan. De heer Lobman hield echter vol dat de billijkheid dit ontwerp vordert en dat er wel degelijk een soort van afspraak heeft bestaan tusschen de Kamer en minister Seyf- fardt, toen deze heeft voorgesteld de ver- lengingswet, zooals blijkt uit de een wet het meest beheerschende memorie van toe lichting bij het ontwerp dat den 7-jarigen diensttijd invoerde. En de Tweede Kamer heeft de juistheid van dat antecedent erkend, anders was men er wel tegen opgekomen. Voor de Eerste Kamer behoeft dit argu ment echter niet te gelden. Dit neemt echter niet weg dat dit het eenige motief was voor het vootstel van spr. Er is boven dien nog een politiek motief. Er was een agitatie, waarover spr. zich echter nooit benauwd maakt, maar men betwistte ook de wettigheid van de oproeping, die spr. echter boven twijfel verheven achtte. Maar er zijn juristen die de wettigheid betwij len. Ware de motie verworpen, men zou men de menschen hebben opgezet tegen de chris telijke regeering. En nu meent spr. dat de oproeping dier 2 lichtingen die politieke agitatie niet waard was. Daarom wilden spr. en zijn medevoorstellers een beslissing uitlokken, die allen twijfel omtrent de 2 lichtingen uitsloot. Daardoor wordt uitge maakt dat andere lichtingen wel degelijk moeten opkomen. Zeker, later zal er wel verzet komen, b.v. bij de verkiezingen, maar daartegen is niets te doen. En daarom stelt spr. er prijs op hier te verklaren dat alleen het billgkheid'smotief grond is voor dit ontwerp. Spr. ontkent, dat dit voorstel aanmoedigend is voor hen, die agitatie in den lande verwekt hebben alleen om be weging te maken. Er zijn echter anderen, die de oorzaken van de agitatie willen weg nemen. Het ontwerp is hierop aangenomen met

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2