Afloop Verkoopingen enz. Engeland en Transvaal. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. TWEEDE KAMER. M arktberichten. TIJD VERZEN. VREDE. De krijg is uitDe vrede is gesloten Heel England juicht, van oorelogen moe. Toch klinkt geen blij geschal, ons dankbaar [hart ontvloten, De krop blijft door de vrees geknepen toe. Zal dan de strijd, de heldenstrijd zóo enden Treedt Groot-Brittanje zegevierend uit? Moest dan de krijg zoo zieldoorvlijmend [wenden, Dat England bleef de vrijheid tot een [buit Er vielen duizend-, duizendtallen dooden, Doorsneden van het lood, dat leven nam Het licht is moeders lieveling ontvloden Welk zuigling, dat den volkrenmoord [ontkwam Geen huis of boom in de oude boeren- [kralen Een stapel puin dekt hier en daar het [veld 't Is woestenij, waar de oogen ommedwalen 't Draagt al het vurig teoken van 't [geweld. En moet de held zoo roemloos zich be tgeven, Waar England nauw den zwaren strijd- [last torst? Is dan de vrijheid niet de grootste schat [van 't leven Heeft England niet naar Boerenbloed [gedorst 't Wil ons niet aan, dat zóo de kamp zou [sneven, Zoo roemloos in een bukken zou vergaan, Maar is het zoo, dan God al de eer ge- [gegeven, Want, wat geschiedt is, is door Hem [gedaan. Zie achter uaanschouw Gods groote [daden Wat klein getal hield moedig tijden aan Het is een wonder, groot, van Gods ge- [naden, Dat heel het volk niet redloos is vergaan. Luctor. Beginnen wij met de mededeeling dat president Kruger niet ziek, integendeel frisch en gezond is. Wat de oorlog Engeland aan geld heeft gekost, is niet precies te zeggen. Maar volgens matige berekening toch stellig 5 miljard; dat is vijfduizend miljoen gulden. De kosten per maand bedroegen 75 mil joen do opgeschorte aflossingen nationale schuld bedroegen 250 miljoen per jaar. Op 31 Mei was er besteed en aan rente enz. verschuldigd 3 miljard en 250 mil joen. En nu komen er bij de gratificatiën, schadevergoedingen, overnemingen schuld, pensioenen, herstellingen, nog niet be taalde soldijen, overbrengingskosten troe pen en krijgsgevangenen. Het stopt met geen 5 miljard. En de eerste wrange vrucht van deze ontzettende kosten kan het Engelsche volk terstond plukken. De minister van Financiën, heeft namelijk in het Lagerhuis verklaard, dat hij, ondanks den vrede, de rechten op de granen, dus de broodbelasting, blijft handhaven. In geheel Engeland had men gehoopt, dat de regeering dezo concessie aan de protecti- onisten zou intrekken en vervangen door een verhooging van de inkomstenbelasting, „daar het immers vrede is". Ook de goudmijnen zullen belast wor den. De goudmagnaten, die den oorlog hebben aangewakkerd onder het voorwend sel, dat de mijnen te hoog door de Zuid- Afrikaansche regeering belast werden, zullen dus nu kunnen zien, onder welk regime zij voordeeliger konden werken, onder Koning Edward of President Kruger. Omtrent de Boeren weten wij nog te weinig. De kabel die gedurende de laatste weken afgesloten was, is heropenddoch de censor gaat nog steeds voort met knip pen, zoodat noch de pers, noch de presi dent iets naders te weten komen. Wat men weet, komt al uit Engelsche bron. Zoo bijvoorbeeld verhaalt men dat een toespraak van Kitchener tot de Boerenge- delegeerden met een geestdriftig hoera voor dezen beantwoord werd, en generaal Beijers zjjn blijdschap uitsprak over de aanwinst van den nieuwen vriend I Dat de gedelegeerden onder geestdriftig gejuich afreisden, en overal vreugdevuren ont moetten, terwijl Engelschen en Boeren gearmd, luid vaderlandsche liederen zin gend langs de wegen wandelden. Dat Botha zelf gezegd heeftZiedaar de aan genaamste dag dien ik beleefd heb, nadat ik de schoolbanken heb verlaten 1 Dat ook Foucbó zich heeft overgegeven! Wij zullen behoorlijk nog eenige weken geduld moeten oefenen tot de brieven ko men. De telegrammen zijn al te onbe trouwbaar. Wel betrouwbaar echter schijnt ons dat eene telegram van Kitchener, dat de Boeren te Vereeniging aan de machti ging voor de gedelegeerden om het docu ment der overgave te teekenen,toevoegden eene motie, inhoudende de verklaring, dat zij er slechts in toestemden afstand te doen van de onafhankelijkheid, omdat de Engelsche regeering beslist weigerde ver der te onderhandelen, doch haar voorwaar den wilde voorschrijven; omdat hun eigen aantal voortdurend vermindert; omdat zij' in de onmogelijkheid waren anders ooit hunne krijgsgevangenen terug te krijgen, en eindelijk, om hot voortbestaan van hun ras te verzekeren. Men moet namelijk weten dat het edele Engeland gedreigd had de krijgsgevangenen niet weer naar Zuid-Afrika terug te zenden maar ze over zijn koloniën in andere werelddeelen te zullen verstrooien. En dit moet 't besluit der overgave een giooten stoot gegeven. De Boeren hebben den terugkeer der gevangenen (iets wat tot nog toe als een van zelfsprekend gevolg van den vrede gegolden had) onder de bedingen voor overgave moeten opnemen. Voegt men nu hierbjj als pendant de opmerking van den heer Fischer (een der drie te Brussel toevende Boeren zaakgelas tigden), namelijk dat „zoo de voorwaarden niet tot een krachtige autonomie der re publieken leiden, de vredo nooit duurzaam wezen zal en binnenkort opnieuw daden van oorlog kunnen tegemoet gezien worden" en men heett naar onze gedachten zoo wat een kijk op de stemming die thans bij de Boeren heerscht. Het is wol niet te denken dat Presi dent Kruger en Staats-secretaris Leijds weer zullen terugkoeren. Doch het drie manschap gaat, na den eod als Engelsche onderdanen bij den Engelschen gezant te hebben afgelegd. Zij hebben er hun per- sooulijke belangen te behartigen en de treurenden onder hun volk te troosten. De krijgsgevangenen op St. Helena en in Indië vernamen het nieuws van den vrede met grooto blijdschap. Velen pak ten hunne zaken al in, om klaar te zijn, wanneer 't bevel van vertrekken zal weer klinken. Het is te denken dat de „parolers" wel eerder ingescheept worden dan de „non- parolers." Bijvoorbeeld de mannen van Bhimtal, die het daar zoo goed hebben, zullen wel eerdor op weg zijn dan die van Fort Govindgarh. En het is op duim en vingers uit te rekenen dat eerstgenoemden spoediger oen betrokking zullen hebben dan laatstgenoemden, terwijl Piet de Wet een glansrijker toekomst wacht dan Chris- tiaan de Wet, Andries Cronjö hooger ge schat zal worden dan Piet Cronjé. Zondag wordt te Pretoria een groote pa rade gehouden ter viering van den vrede. Het is natuurlijk onmogelijk dat de Boe renkom en de wednwen en weezen hier aan mee doen. Dat kunnen alleen de Engelsche soldaten en hunne lichtekooien die hen gedurende heel den oorlog hebben vergezeld. Dat zijn Transvaalsche meisjes, maar van het slechtste soort. Botha, De la Reij en nog een der voor mannen van de Boeren moeten voornemens zijn, in Europa, voor de in ongelegenheid ge raakte burgers te gaan bijeenbrengen. Tengevolge van het sluiten van den vrede gaan de aangekondigde veilingen der in beslag genomen hoeven van do te velde staande burgers niet door. Baden-Powell is druk bezig met het uit werken van een plan voor de verdeeling, over het geheele land, van de nieuwe be reden politiemachtdie weldra in de ver schillende districten haar taak zal moeten aanvaarden. Behalve de verliezen te Bulïelsdoorn, bij Potchefstroom, meldt de verlieslijst dat er den 27en Mei een man gewond is te Honingspruit, den 29en een luitenant ge sneuveld en een man gewond bij Frede- rikstad, den 31en een man gewond (sedert overleden) te KaaJkraal, op dienzelfden dag een man gewond te Ladybrand, en dan ettelijke ongelukken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te IJsselstein C. Bouthoorn te Ede te Oudeschans H. Cannegieter cand. te Zuidhorn verbeterd bericht)te Res teren J. A. v. Boven te Oud-Boijerland. Aangenomen naar Hem door VV. Hamil ton of Siiverton Hill cand. te Dedemsvaart. Bedankt voor Sleen door W. Hamilton cand.voor Wieringerwaard door A. E. Boers cand. Geref. Kerken. Bedankt voor Giessen-Waardhuizen door ds. A. Dekkers te Veere; voor Arnhem door ds. J. H. Donner te Nieuwdorp. Arrondisstments-Rechtbank ie Middelburg. Heden Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: diefstal: J. C. S., 18 j., varensgezel, en F. X. G., 21 j., hofmeester, beiden Vlis- singen, thans te Middelburg in hechtenis, ieder tot 2 jaar gev. straf, niet mindering der preventieve hechtenis, en J. S., 21 j., veldarbeidster, Hoek, en D. J. S., 15 j., zonder beroep, Middelburg, beiden tot 14 d. gev. straf; heling: E. d. D., 51 j., hvr. van J. M., zonder beroep, Hoek, tot 14 d. gev. straf verduistering: P. d. W. H., 40 j., sjouwer man, zonder vaste woonplaats, thans te Middelburg in hechtenis, tot 6 m. gev. straf, mot mindering der preventieve hechtenis bedelarij: J. v. d. G., 29 j., zonder beroep, en zonder vaste woonplaats, thans te Mid-' delburg in hechtenis, tot 3 d. hechtenis en opzending naar eene rijkswerkinrichting voor den tijd van één jaar, en mishandeling: L. V. M., 23 j.. arboider, Goes, tot 14 d. gev. straf. Bij bevelschrift van bovengenoemde rechtbank zijn naar de openbare terecht zitting verwezen de zaken tegen a H. R. oud 23 jaar, handelsreiziger, geboren te Workum, wonende te Ter Neuzen, thans in hechtenis in het Huis van Bewaring te Middelburg, beklaagd dat hij tusschen half October 1901 en 5 Mei 1902, terwijl hij als loontrekkend handelsreiziger in dienst was van den manufactuner G. H. B. te Ter Neuzen en als zoodanig bevoegd was tot het in ontvangst nemen van gelden ten behoeve van laatstgenoemden, op verschil lende tijdstippen te Oostburg, Breskens, Groede, Nieuwvliet, Biervliet en Zuidzande gelden tot een gezamenlijk bedrag van onge veer f 96,22, toebehoorende aan bovenge- noemden B., althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, welke gelden bij in zijn bovengenoemde betrekking van handels reiziger ten behoeve van meergenoemdeu B. in ontvangst genomen had, wederrechte lijk zich heeft toegeëigend. Aan beklaagde is ambtshalve als verde diger toegevoegd de heer mr. P. Dieleman, advocaat en procureur te Middelburg. b D. C. W., oud 30 jaren gewezen direc teur der zuivelfabriek „Axelsche Sassing", geboren en wonende te Axel (gefailleerd), gedetineerd te Middelburg, in 't breede bij voormeld bevelschrift omschreven. Aan den beklaagde is do heer mr. J. J. Heijse, advokaat te Middelburg, ambtsbe- halve als verdediger toegevoegd. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage stond gister terecht een militair uit 's-Gra- venpolder, wegens wederspannigheid tegen twee veldwachters die hem met een paar andere personen die naar hun meening op strooperij uit waren, aanhielden, terwijl bekl. met den lichtbak liep, door de Middel- burgsche rechtbank veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Bekl. beweerde, niet geweten te hebben, dat het veldwach ters waren, die hem aangrepen en zich niet meer te hebben verzet toen hij met hun qualiteit bekend was geworden. Adv.-gen. mr. Reitsma achtte op grond van verschillende omstandigheden die ver dediging onaannemelijk en requireerde be vestiging van het vonnis. De verdediger mr. F. J. Lisman meende dat de veldwachters niet waren in de rechtmatige uitoefening hunner bediening, daar het feit van de strooperij niet op heeterdaad door de veld wachters was ontdekt, doch zij slechts vermoedden dat het gepleegd was, en concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Voorts stond terecht een arbeider uit Stavenisse door de Zierikzeesche rechtbank veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf wegens wederspannigheid en bedreiging tegen het leven. Beklaagde zou gedreigd hebben de loop van zijn geweer op het hoofd van een jachtopziener te zullen stukslaan. Het O. M. eischte 1 jaar. Het gerechtshof bevestigde daarna het vonnis van de Middelburgsche rechtbank veroordeelende een boerenknecht te Ter- neuzen wegens mishandeling tot 2 maanden. Omtrent 't ongeluk met den 75-jarigen De Laat meldt men ons nog uit Kloetinge Een paar jaar geleden was hij door de hulp van zijn schoonzoon wonende in Amerika, in de gelegenheid gesteld om van hier te vertrekken en zich bij dezen in Amerika te vestigen. Het schijnt dat men thans met elkander niet erg best meer over den weg kon, althans bij familie alhier kwam er onverwachts bericht dat men genoemden de L. terug had gezonden. Langs de leiding naar zijn broeder willende gaan, die in de buurt vau wachtpost 40 woont, zuid-oostelijk achter Kloetinge gelegen, heeft 't voormelde ongeluk plaats gehad. Hij schijnt nog bagage gehad te hebben, tenminste een kistje vond men drijvende, een pakje kleeren lag op den kant. Wemeldinge. Op de voordracht van onderwijzeres aan school II zijn door B. en W. geplaatst de damesF. Baetens te Ierseke, P. Muelman te Goes, C. Panny te Krabbendijke en J. M. Boone te Eindhoven. Terneuzen. De werkzaamheden aan het nieuwe kanaal gaan vergezel 1 door droeve ongelukken. Gister overleed de persoon wien voor een paar weken de hand werd afgereden, en weder had gister een ernstig ongeluk plaats. Een werkman, werkzaam zijnde in den diep uitgegraven put kreeg een zware eiken paal op het lichaam. Zwaar inwendig werd hij ster vende weggedragen. Scherpenisse. Met ingang van 16 dezer is tot postbode alhier benoemd U. H. Smits, thans als zoodanig in functie te Ellemeet. Groede. Men schrijft uit Pretoria aan het Christelijk Schoolblad: Met den heer Ligthelm gaat het niet naar wensch. Hij is uiterst zwak. Er be hoeft maar weinig bij te komen en we vreezen het ergste. Zijn geest blijft helder. Hij weet, dat zijn Verlosser leelt. Zijne vrouw en jongere kinderen zijn nog op de plaats in het Lijdenburgsche en weten niets van de ziekte af. Het zal heel bezwaarljjk gaan daarheen bericht te zenden. Juist vóór zijn ziekworden had hij van inge brachte gevangen Boeren gehoord, dat zijne familie het nog goed maakte, 't Was toen ongeveer een half jaar geleden, dat hij 't laatst bericht ontvangen had. Wat droeve toestanden toch. Nog akeliger, als men be denkt, dat zijne vrouw met do kleine kin deren in de nabijheid woont van een mach tigen Kafferstam. Dat de ziekte verergerd wordt door het denken aan de familie, kunnen de omstanders niet merken, maar stille wateren hobben diepe gronden. Tot voorloopige bestuursleden der „Vereeniging tot handhaving van het Christelijk Historisch karakter der Natie" zijn gekozen de heeren Hoedemaker, Vogele- sang en Wieten, AmsterdamKromsigt, Rotterdam Lingbeek, KlundertKloots te Leidenen Roscam Abbing te Nieu w-Buinen. Oisteren woedde boven Barneveld een lievig onweder gepaard met een wind hoos. Behalve een groot aantal boomen, die als riet afknapten, zijn een boeren woning en een schaapshok totaal ingewaaid. Te 's-Hertogenbosch zou zich gis teren een paartje in den echt begeven, maar de plechtigheid kon niet doorgaan, want den avond vóór den trouwdag bracht de bruidegom zijn meisje naar haar moeder, tot deze zeggende: »Hier heb-ie je dochter weerom, ik wil 'r nie." Den volgenden morgen werd de bruidegom dronken naar het politiebureau gevoerd. Onder Heemstede vond een land bouwer in de weide een koe met afgesneden uiers en een zijner paarden met afgesneden nek. Men denkt aan wraakneming. In den afgeloopen winter is er bij dien zelf den man ingebroken. Te Zuidhorn is een arbeider bozig zijnde in het veld met schapen scheren, tengevolge van de hitte bezweken. Te Hardenberg is een 20 jarige veenarbeider die uit een wijk water wilde scheppen voorover er in gevallen en verdronken. Te Zuidbroek is de stationsklerk bij het baden in de Spoorgracht verdronken. Toen Woensdag een verpleegde uit de Johannesstichting te Nieuwveen begraven werd, zakte een der dragers ook een verpleegde bij 't grvf plotseling ineen en gaf den geest. Dit is roeds het tweede geval tijdens het bestaan dier inrichting. Een 19 jarige knaap te Zuidwolde heeft in een twist bij het biljarten in een café zijn 64 jarigen tegenstander een mes steek in de zij toegebracht, waaraan do man is bezweken. De weduwe van een officier van het Indische leger kwam gisteren uit Den Haag haar zoon bezoeken in de Gaffelstraat te Rotterdam. Toen plotseling een groot straatorgel begon te spolen, sprong de dame op en sloeg alles stuk wat maar in haar bereik was. Een ter hulp gesnelde heer werd door haar in den arm gebeten, zoodat deze terstond moest wordon uitgebrand. Het bleek, dat de arme vrouw volslagen krankzinnig was geworden zij is naar Den Haag teruggebracht. De heer J. Verheul Dzn., architect te Rotterdam, is door het bestuur der liberale kiesvereenigingen «Vooruitgang" en «Rotterdam" uitgenoodigd zich eene candidatuur voor den Gemeenteraad aldaar te laten welgevallen en heeft die aanvaard. De landbouwer Troost, onder Nieuw- Beierland, had quaestie met zijn arbeiders over het loon. De arbeiders eischten f 1, de landbouwer wilde niet meer dan 80 cent betalen. Een gevolg daarvan was, dat Troost werklieden uit Noord Brabant liet komen. Gisternacht werd in hot land van Troost, een molentje dat hij kort geleden heeft laten maken en hem f120 heeft gekost, kort en klein geslagen, terwijl van zijn wei land het afsluithek werd vernield en het daar loopende vee in het korenveld werd gedreven. Twee nieuwe arbeiders der firma Van Heek Co. te Enschedé gingen Zondag avond wandelen en werden toen door een baldadige menigte met steenen ernstig ver wond. In een huis binnen gebracht werden zij door den bewoner gewasschenwaarop 't volk al de ruiten van dat huis inwierp. Door een misverstand bleef de politie verre. Eergistermiddag sloeg de bliksem in een koepel bij het kasteel te Laag Kep- pel, waarin drie werklieden voor het onweer schuilden. Een van hen werd naar buiten geslingerd, terwijl een ander aan hoofd, schouder en heup werd getroffen. In de gisteren gehouden vergadering der Tweede Kamer richtte de heer Melchers eene interpellatie tot den Minister van Buitenlandsche Zaken naar aanleiding van de uitzetting van twee Nederlanders uit Pruisen. Do behandeling dezer motie werd op verzoek van den heer Melchers met het oog op het antwoord des ministers, geschorst. De verschrikkelijke uitbarstingen van den Mont Pelé en de Soufrière op de An tillen zijn gevolgd door dergelijke hoewel minder ernstige vulkanische verschijnselen in andere deelen der wereld. Tegelijk met de uitbarsting van de Grausi-Gran, dicht bij de Kaspische Zee, in Rusland, had men ook een dergelijke ramp in Argentinië. De Grousi-Gran is een moddervulkaan, in de nabijheid van Kobi, in het distriet Bakoe. De uitbarsting ging vergezeld van een geluid als van een kanonschot. De omstreken werden met vuur als overgoten. Het verschijnsel duurde vijf minuten. Een kudde schapen is ver nietigd en vier kinderen kregen ernstige brandwonden. De vulkanische u'tbarsting in Argentinië heeft plaats gehad in het uitgestrekte territorium van Chaco, dat zich tot in het centrum van Bolivia uitstrekt. Door deze uitbarsting van een der vulkanen van den bergketen der Cordilleias zijn twee dorpen verwoest. Tot dusver zijn 75 men sehen omgekomen, men vreest echter, dat het aantal slachtoffers grooter zal zijn, omdat de vulkanische verschijnselen nog aanhouden en in dit gedeelte der Cordilleras tal van vulkanen zijn. ~BU ROE RL IJ KE STAND van 56 Juni 1902. MIDDELBURG. Getrouwd: C. De- brauwere 38 j. jm. en M. Caesemaeker 20 j. jd.T. J. Petiet 22 j. jm. en C. Grootjans 20 j. jd. Bevallen: A. J. Lauret geb. van der Staal z. Overleden: C. Pieterse wed. van J. A rents 82 j. GOES. Geboren: 6, Leendert, z. v. Hendrikus Schrijver en Pieternella Meertse. van 30 Mei tot 6 Juni 1902. IERSEKE. Gehuwd: 5, Martinus van de Werke 23 j. jm. en Suzanna Pie ternella van Ysseldjjk 29 j. jd.Jan Ossewaarde 30 j. jm. en Anna Aurelie Was 24 j. jd. Geboren: 30, Maatje, d. v. Pieter van dor Have en Maria van den Endt; 1, Maatje, d. v. Leendert van Loo en Katha- rjjna WjjnandCornelis, z. v. Adriaan Pekaar en Maatje Lavooij2, Nettalie, d. v. Levinus Paauwe en Forra Zuid weg; 3, Cornelis, z. v. Simon Paauwe en Catha- rina Wisse. Overleden: 30, Mathilde, 10 j., d. v. Judocus Durinck en Roza Duurinck. over de maand Mei 1902. KRABBENDIJKE. Gohuwd: 1, C. Traas 21 j. jm. en J. Kloosterman 22 j. jd.8, J. G. van Doorn 25 j. jm. en P. van Sabben 22 j. jd.: M. Harthoorn 23 j.jm. en F. Schrier 24 j. jd.M. Koster 29 j. jm. en D. de Kok 26 j. jd.J. Vergouwe 25 j. jm. en A. Wagenaar 22 j. jd.; 15, A. van den Berge 23 j. jm. en J. van Baren 26 j. jd.C. Y. van Dulleman 25 j. jm. en C. Benou 24j.jd. A. P. de Kok 32 j. jm. en M. Krjjger 27 j. jd.; J. Th. de Vries 32 j.jm. en St. Verlaro 31 j. jd. Geboren: 1, Jan, z. v. Adr. van 't Leven en N. Jacobusse; 9, Francina, d. v. Th. Luteijn en A. Hoogerhejjde10, Johanna Jacomina, d. v. A. P. Meloen en B. Dekker; 12, Hubrecht, z. v. A. van de Vrede en J. Hoogesteger; 13, Marinus, z. v. E. Huissen en W. van Houte14, Elisabeth, d. v. J. van Luijk en T. J. Witte; 29, Johan Pieter, z. v. G. J. Slabbekoorn en J. Y. Meloen. 29, Onecht kind van het mannelijk ge slacht. Ovorleden: 19, Jan, 6 j. z. v. Pieter van Hekken en Anth. Abrahamse; 24, Jan Cornelis, 2 j., z. v. M. van Iwaarden en T. J. Sinke. VLISSINGEN, 6 Juni 1902. Boter f 1,05 k f 1,00 per halve kilo. Eieren f 3,20 A f 0,per 104 stuks. St. Maartensdijk, 5 Juni. Bij de heden gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 192 stuks. De handel was levendig. Circa 40 paarden werden verkocht. De handelaars prezen over 't geheel de goede qualiteit der paarden. Jaarlingen werden verkocht tot f 215 2-jarige tot f 300 3-jarige tot f 465 en werkpaarden tot f 440. Goes. De Verbouwing Meisjesschool werd gisteren door B. en W. aanbesteed, Inschr. M. Buitendijk alhier, f 4380 en f4455; W. J. v. d. Weert Zonen alhier, f4395 en f4510; firma W. de Beste alhier, f4399 en f4515; W. van der Linde Kat- tendijke, f4402 en f4480; J. F. Pannjj Krabbendijke, f 4435 en f 4528 J. de Jonge Wz. alhier, f 4565 en f 4667. De laagste sommen zijn zonder eenige bepaling, de hoogste met bepaling van minimumloon en maximum arbeidstijd. Gunning later. Voor de Verbouwing der Gasfabriek bleken te hebben ingeschrevenW. J. van de Weert Zonen f 1573 en f1598; firma W. de Beste f1598 en f1638; beiden te Goes, als boven. Een biljet, van W. v. d. Linde te Kattendjjke, f 1900, bevatte geen nadere vermelding. De gunning is aange houden. Telegrammen. Tweede Kamer. Na een uitvoerig debat en verwerping van de amendementen- Bos, c. s. tot verscherping der controle is aangenomen het ontwerp betreffende de overeenkomst tot het onderhouden van een stoomvaartdienst tusschen Java en China en Japan waarvoor de Staat over een reeks van jaren totaal 33A millioen subsidie geeft. Het debat over de overeenkomst met Duitschland betreffende de kabelverbinding met Indië is aangevangen. Goes. Onder voorzitterschap van dhr. B. M. den Boer vergaderde Donderdagavond de commissie voor Oeconomische spijsuit- deeling, met belangstellenden, waaronder de heer M. de Jonge Jz. namens het Dagelijksch Bestuur der gemeente. Uit het verslag van den Secr.-Penningmeester bleek dat het dienstjaar 1901/1902 gunstig was. Tengevolge van het milde winter weer, was er aan geen meerdere, dan de gewone bedeeling, driemaal 's weeks be hoefte. De gewone bedeeÜDg ving aan op 26 Dec. 1901 en eindigde 29 Maart 1902. Eerst bedeelde men 239 portiën aan 137 gezin nen en op 13 Jan. werd de rol uitgebreid met 166 portiën aan 58 gezinnen. Voorts werd toen 405 portiën uitgereikt aan 195 gezinnen tot en met 29 Maart 1902. De Nieuwjaarsbedeeling die verdwenen is werd tot 480 portiën aan ruim 200 gezinnen. Totaal werden uitgereikt 15518 portiën te gen 19055 in 't zelfde tijdvak van het vo rige dienstjaar. Door een te kort vorig dienstjaar was de verkoop van een coupon van f 100 noodig. En hoewel de voornaamste consumptie artikelen aanmerkelijk hooger in prijs wa ren en alweer door de beperkte bedêeling, werd ean aardig goed slot gemaakt. De heer M. de Jonge Jz. dankte de commissie voor liate toewijding. Nisse. Door de ingelanden van de bui tenpolders van Nisse en 't waterschap Nis- sestolle is besloten geen subsidie te verlenen voor het tramplan van dhr. Nioveen e. a. Zeer tot spijt van Nisse's burgerij. Nisse. Maandag a.s. zal de commisaris der Koningin onze gemeente bezoeken,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2