NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No, 139,1902 Zaterdag 7 Juni, 16e Jaargang HISTORISGH Bij iit imef teliirt een Bijwpel. CHRISTELIJK- VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN RBCLAMIS. De aanhouder wint. ELKBN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p, pf 0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 6 Juni 1902. De Centrale Antirevolutionaire Kiesver- eenigiDg „Vreest God, eert den Koning," district Hontenisse gevestigd te Kapelle, zond een request aan Hare Majesteit de Koningin, alsook afschrift er van aan de Tweede Kamer der Staten Generaal en een aan den volksvertegenwoordiger van Hon tenisse dhr. P. F. Fruijtier, welk afschrift wij gaarne in onze kolommen afdrukken. Aan Rare Majesteit de Koningin Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen, de Centrale Antirevolutionaire Kies- vereeniging „Vreest God, eert den Koning", district Hontenisse, gevestigd te Kapelle, dat bij de vele verzoekschriften, die reeds tot Uwe Majesteit gericht zijn, betreffende den vaccinedwang en den leerplichtwet- dwang, zij ook gemeend heeft de hare te moeten voegen, dat toch wellicht in geen enkel district de druk dezer beide wetten zoo sterk wordt gevoeld als in het district Honte nisse weshalve requestrante zich ge roepen en van Godswege verplicht acht daarvan uiting te geven dat immers in deze streken bij zeer velen overwegende godsdienstige en me dische bezwaren bestaan tegen de vaccinatie en verreweg de meeste ouders hun kin deren laten vaccineeren met een bezwaard hart, opdat zij, toch niet van alle onder wijs zouden ontbloot zijn dat daardoor recht gevoeld wordt in welke banden de vrijheid van onderwijs in !t bijzonder zoowel als de vrijheid in dezen van Uwer Majesteits getrouwe onderdanen in 't algemeen gekluisterd is dat requestrante niet de gronden behoeft aan te voeren die, staatkundig zoowel als medisch, pleiten voor het ongeoorloofde en nuttelooze van den vaccinedwangen dat zij zich, alleen uit naam harer geest verwanten in het district Hontenisse, wendt tot Uwe Majesteit met de bede, dat hot Uwe Majesteit behagen moge Nederland van deD vaccinedwang te bevrijden door welken vele ouders, zoowel uit gemoeds als uit medische bezwaren gedwongen worden hunne kinderen verstoken te doen blijven van alle onderwijsen dat het Uwe Majesteit tevens behagen moge om ook van den leerplicht ons te verlossen en alzoo aan vele zwaarbeproefde ouders, die op deze wijze, tegen hunnen wil, uit armoede dikwijls, genoodzaakt zijn overtreders der wet te worden, dit zware juk van de schouders te nemen en ben weer te herstellen in de souvereine rech ten die hen van Godswege toekomen over hunne kinderen redenen waarom zij zich wendt tot U we Majesteit met het eerbiedig verzoek om den vaccinedwang af te schaffen en de wet op den leerplicht in te trekken of te wijzigen in dien zin dat aan de zeer vele bezwaren worde te gemoet gekomen. Kapelle, den 4 Juni 1902. 't Welk doende enz. Uwer Majesteits zeer getrouwe en gehoorzame onderdanen, K. J. VAN DE WAL, Voorzitter, 0. MOERDIJK, Secretaris, Paulus klaagt in zijn brief aan Timo- theus: „Benaarstig u haastelijk tot mij te bomen. Want Demas heeft mjj verla ten en is naar Thessalonica gereisd, Cres- - eens naar Galatië, Titus naar Dalmatië, Lukas is alleen met mij (2 Tim. 4:9e. v.)" Als een andere Paulus moet ook Paul Kmger dat gevoel van verlatenheid be kruipen wanneer hij leest: Steyn is te Heilbron en gaat goed vooruit. Smuts is te Middelburg en had een onderhoud met French. De Wet keerde naar Pretoria terug aa zjjn officieren naar Oranje ge zonden te hebben. Fouché heeft zich Amge deze Paulus den troost putten uit datzelfde kapittel waar de Apostel een paar verzen te voren jubelt: „Ik heb den goeden strijd gestreden, ik heb den loop voleindigd, ik heb het geloof behouden. Voorts is mij weggelegd de kroon der rechtvaardigheid". Als een andere Timotheus heeft Wolma- rans zich gehaast den President te bezoe ken maar geen betere troost voor den zwaarbeproefde dan die hem uit Gods Woord tegenklinkt. Wie bidden geleerd heeft, gedenke den Staatspresident. Gods hand is zoo zwaar over hem! De oorlog heeft volgens de meest be scheiden berekeningen (die van de Engelsche pers) aan menschenlevens gekostruim 22 duizend Engelschen gesneuveld, waar van ruim duizend officieren. Het totale verlies met inbegrip der Invaliden bedraagt 95 duizend. Er zullen 40 duizend man bezettings troepen in Zuid-Afrika blijven. De quaestie der werkstaking te En schedé staat nu zoo, dat door de weige ring der stakers om op de voorwaarden door de firma Van Heek Co. gesteld in te gaan, de firma den tijd van onderhan delen voorbij gegaan acht. En dat de stakers, na den loonaftrek aanvaard te heb- bon, geweigerd hebben in de fabriek terug te keeren, zoolang de firma bjj haar voor nemen bljjft de leiders der stakers, twin tig in getal, niet weer in dienst te nemen. Het komt ons voor dat de stakers niet anders konden. Het geldt hier den plicht van solidariteit saamhoorigheid. Er schiet derhalve voor wie het met hen eens zijn in den lande niets over dan voort te gaan met het bieden van geldelijken steun, en inmiddels bij de gedupeerde firma aan te dringen dat zij ook de twintig uitge- slotenen weer in dienst neme. Zijn deze twintig altegaar flinke werk krachten op wier waardij als werkman niets valt af te dingen, dan is de firma, dunkt ons, hiertoe zedelijk verplicht. Zelfs de schijn van wraakoefening dient vermeden. De oud-minister Goeman Borgesius heeft 3 December van 't vorige jaar gezegd Hij had er kunnen bijvoegendit is de plicht der oppositie; maar er rust ook een plicht op de partijen, die in de meerderheid zijn nl. de plicht om hun Ministerie zooveel mogelijk te steunen en te verdedigen, niet alleen met hun stem, maar ook met hun woord. Die goede traditie is in de laatste jaren wel wat verloren gegaan en ik heb mij verheugd, dat reeds in deze dagen aan de rechterzijde verschillen de leden zijn opgestaan, om door hun woord dit Ministerie te steu nen. Naar aanleiding van deze woorden merkt de Delvenaar het volgende op: Wij verblijden ons over dit getuigenis. Het begin is dan althans niet slechter dan van de vroegere meerderheid. Daarmede zijn wij er natuurlijk niet. Het moet niet gaan naar den regel van: nieuwe bezems vegen schoon. Een goed begin is ons profetie van een goed voortgaan. Eendracht maakt macht. Zal er werkelijk van de reuzentaak van dit Ministerie iets terecht komen, dan moet het kunnen rekenen op den steun der Kamer leden rechts. Wij hebben grond om te gelooven, dat die Kamerleden dan ook zullen toonen te verstaan, dat dit een rechtmatige eisch is, die de opgetredene Ministers mogen stellen. De Standaard van 10 Dee. d. a. v. ver klaarde het hiermee eens te zijn. Wij zijn het er ook nog mee eens. Laten de Kamerleden door trouwe op komst, flinke bestudeering en krachtige steunbieding waar 't immer kan (na tuurlijk behoudens den plicht van critiek en controle en 't weerstaan van verkeerde beginselen) het ministerie bewaren voor incidenten als dat van j.l. Vrjjdag. Wij hebben_ reeds vroeger opgemerkt dat de Revolutie alles heeft omgekeerd, ook de taal. Iu het laatst der 18e eeuw tegen de Fransche Revolutie heette alle gezag tirannieen heette losmaking van alle gezag vrijheid. Toen heetten alle tegenstanders der re volutie aristocratenonverschillig ot zij van adel waren of leefden van giften en gaven. En zoo is 't nu weer. De kinderen der revolutie die der liberale school voorop noemden den wil der meerderheid recht, gelijk zij nu nog maar al te veel de dienaren der Kroon bestempelen met den naam Regeering. De sociaal democraten maken 't in die om verwerping der begrippen nog veel bonter. Zij achten zich als partij niet voortge komen uit de revolutie, maar uit den klas- Wie het recht ook van den werkgever verdedigt, heet hielenlikker van de geldmacht, ook al bestrijdt hij deze. Wie den arbeider, met waardeering zijner rechten, tevens aan zijn plichten herinnert is een bourgeois. Wie in de maatschappij nog wel iets goeds te verdedigen weet, heet bij hen kapitalist, ook al is hij maar een proletariër. En wie met de sociaal democraten mee gaat heet ridder van den arbeid, ook al is hij millionair als Van Kol, rechtsgeleerde als Troelstra en predikant als Bax. En zoo ook schelden zij militairist een iegelijk die meewerkt om een weerbaar volk te kweeken en daartoe meerdere kos ten op het volk legt. Wie van de leer is dat Nederland toch niet te Verdedigen is en derhalve het vaderland prijsgeeft aan den inhaligen buurman die het wil opslokken dieD heeten zij anti-militairist. Zij zijn voor hen de echte vaderlanders. Het leger heet dan poppenkast. Bij zoo groote revolutie in taaien denk beelden is het van zelf sprekend dat wie niet met de sociaal democraten meedoet, aan allerlei verdachtmaking is blootgesteld. Tegenover hunne averechtsche denkbeel den propageeren wij de onze, de zuivere na tionale, die ook bij het thans aangenomen krijgstuchtontwerp de houding der anti revolutionaire partij beheerschen en bepalen. Welke die zijn? Hierover in een volgend nommer. Een slot-scene van het Krijgstuchtwetsdebat. Een vermakelijk oogenblikje mocht de Kamer nog beleven bij Art. 71, dat straf bedreigt tegen een ongegrond beklag, wan neer bij de indiening daarvan de gepaste eerbied tegenover den meerdere is uit 't oog verloren. Dit artikel was ook al weer een verzachting van het bestaande stelsel, waarin elke reclame, die zonder gegronde reden is ingediend, tot extra straf leidt. Toch meenden sommige leden, die weinig tijd schijnen te hebben de stukken te lezen, dat het artikel er nu eens expresselijk was ingebracht om reclames af te snijden. Daar het artikel iu den huidigen vorm zóó zacht is, dat hetzelfde eigenlijk reeds uit een ander artikel volgt, (Art. 92 wetboek van militair strafrecht, dat tegen beleediging gaat) had de commissie van voorbereiding de Regeering geraden om, wanneer er be zwaar gemaakt werd, het maar eenvoudig in te trekken. Daar begon de heer Schaper pompeus storm te loopen Een schandelijk artikel, waarover hij als cri de conscience stemming zou vragen, ofschoon 't hem toch niet zou helpen, daar de Kamer hier zit als een be hoorlijk gedrilde tuchtklasse {protest van den Voorzitter). En toen het leuke antwoord van den Regeeringseommissaris, dat hij een Het was heel fijntjes gezegd van den regeeringseommissaris, terstond toen Schaper had uitgesproken „Ik kan den geachten spre ker een bericht brengen dat hem aanvankelijk wel veel genoegen zal doen, ofschoon er mis schien weinig reden voor hem is om groote blijdschap daarover te toonen." mededeeling wilde doen die den heer Schaper waarschijnlijk zou verblijden hij wilde het artikel intrekken, daar hetzelfde reeds volgt uit een ander artikel. O, die trusts Men weet (zegt de Nederlanderdat de Amerikaansche geldkoning Pierpont Morgan 30 millioen gulden heeft verdiend, met zijn bemoeiingen voor het tot stand komen van de Amerikaansche stoomvaart-trust, waar door de beurtvaart op den Atlantischen Oceaan in handen dier trust is gekomen. Hierdoor is concurrentieonmogelijk gemaakt en zullen de prijzen voor het vervoer van personen en goederen naar welgevallen ge regeld kunnen worden. Een Engelsch volkslied zegt, dat Brittannië van rechts wege de golven beheerscht, en nu maakt een Amerikaansche maatschappij zich mees ter van de zee, ten minste van het verkeer tusschen Engeland en Amerika. Dat is een bittere pil voor John Buil. Voor de mil- lioenen-stad Liverpool en de Iersche handelshaven Quebec en voor de katoen markt van Londen dreigen onberekenbare gevolgen. De verpletterende hulpbronnen der Nieuwe Wereld met haar jeugdige energie en kracht, en de langzaam ontgin nende krachten van Rusland en de met ieder jaar toenemende industrie van Duitsch- land maken te zamen de toekomst van Groot-Brittannië donker. Met de sympathie der heele wereld dreigt ook de handelsmacht over de wereld haar te ontgaan. Gelijk men weet, hebben ook de Nord- deutsche Lloyd en de Hamburg-Amerika - lijn zich bjj het Amerikaansche syndicaat aangesloten. Maar zij hebben hare voor waarden gesteld, voorwaarden waardoor hare nationaliteit en zelfstandigheid worden gewaarborgd. In Amerika vindt men dan ook, dat Morgan de partij tegenover Duitschland verloren heeft. Hjj moest wel bij hen kom.L, omdat hun concurrentie zijn plannen zou doen mislukken. Zij wisten dat en hebben van die wetenschap gebruik gemaakt, door o. a. de verzekering te krijgen, dat het Amerikaansche syndi caat noch op directe noch op indirecte wijze aandeelen zal koopen van de Duitsche maatschappijen, die op hare beurt gelijke beloften afleggen tegenover het syndicaat. De Duitsche maatschappijen nemen de verplichtingen op zich om aan het syndi caat jaarlijks een aandeel van haar dividen den uit te keeren, aldus berekend alsof het syndicaat twintig millioen aandeelen bezat. Van den anderen kant betaalt het syndicaat aan de beide Duitsche maatschap pijen jaarlijks een rente van twintig mil lioen mark naar zes procent berekend. Wat de trust zal uitwerken Wij weten het niet. Zeker is deze trust, evenals zoo menig andere, een bedenkelijk verschijnsel. Men vergete echter niet dat het geld niet alvermogend is; zelfs het geld moet somtijds zich schikken naar de omstandig heden. En bovendien hebben wereldcom binaties als de trusts veelal een vluchtig, voos bestaan. »God heeft naar Zijn wijsheid zoo lazen wij dezer dagen in Zijn gansche schepping een zoo groote kracht in het particulier initiatief, in de individu aliteit gelegd, dat die in staat is een tegenwicht te vormen tegen alle combina ties." Die werkt, zal ook eten, is de belofte der Schrift. Wanneer echter geld verdienen doel wordt en geen middel blijft voor het tijdelijk leven, zullen de eeuwige dingen op den achtergrond komen te staan. Vooral daarom zijn de trusts te veroordeelen. Wij hebben vóór alle dingen het koninkrijk Gods en zijne gerechtigheid te zoeken. Hetgeen de Nederl. hier opmerkt ten aanzien van het geld verdienen, geldt even zeer en nog meer in betrekking tot geld winnen. Ook de loterijen zijn verderfelijk. Enkelen komen er mooi uit. Doch de massa klaagt: ik heb er zooveel geld iu gestoken, en nog nooit eens wat gehad. Trusts en Loterijen, zij zijn beiden uit den Booze. Zeer zeker vele onzer lezers of lezeressen hebben wel eens een reis in 't Buitenland gemaakt en wanneer men zich van zijn vaderland verwijderd gevoelt is de geringste nieuwstijding U aangenaam, zoo was het ook 't geval met schrijver dezes. Dag in dag uit de Nieuwsbladen door snuffelende of er toch maar iets over Ne derland zou geschreven worden, maar te vergeefs, hij dacht dat zijn vaderland meer in den vreemde bekend was, ja, over België werd nog wel eens 't een en ander in de couranten geschreven, maar Nederland, telde niet mee. Zoo was de toestand voor eenige jaren ten opzichte van Nederland. Thans is dit alles veranderd, een ieder weet thans wat Nederland is, een ieder in den vreemde weet U te vertellen, dat was voor eeuwen eene machtige mogendheid ter zee en te land, de naam van de Ruijter, de groote admiraal, is in Frankrijk van allen gekend en waardoor komt het thans, dat dat kleine Nederland, ontwoekert aan de golven, thans zoo algemeen bekend is geworden, herleeft als eene natie van beteekenis op de lippen van allen in 't Buitenland, dat komt omdat dat oude Hollandsche ras, n. 1. de Trans- vaalsche Boeren, met zoo veel volharding opgetreden zijn, om hunne vrijheid te be houden. Zij hebben wederom getoond, dat de volhardiDg in eene ondernomene zaak steeds tot een goed resultaat leidt, herin neren mij ons slechts hoe Nederland zelf voor eenige eeuwen te worstelen had. Door aan te houden, den moed niet te verliezen heeft het zijne onafhankelijkheid behouden, en dat die onafhankelijkheid nog ieder Nederlander lief is, bewijze het krachtdadig optreden op financieel gebied van ons dier baar vaderland, om dat oude Hollandsche ras te ondersteunen. De laatste berichten di§ thans tot ons gekomen zijn, hebben aangetoond, dat de aanhouder voor eene nuttige en rechtvaardige zaak immer zal slagen. Hoe wanhopig de toestand voor de Transvaal erook nog voor eenigen tijd uit zag, door de volhardende en aanhou dende geest van dat volk, zijn zij reeds bijna tot hun doel geraakt. Dat het menig wankelend persoon aanmoedigen om nimmer don moed te verliezen, steeds aan te houden op den ingeslagen weg en het resultaat zal gunstig zijn. Dus steeds aanhouden wanneer men iets goeds ondernomen heeft. Dit heeft mevrouw de Wed. J. F. Koning, Burmanstraat 14 te Arasterdam ook gedaan en H. Ed. heeft het gewenschte resultaat bekomen. Sedert lang, zoo schrijft zij was ik lijdende aan zware hoofdpijn, congesties, ook was de maag niet zoo als het zijn moest, van tijd tot tijd moest ik te bed blijven, alles had ik aan gewend doch het kwaad verergerde eerder. Komaan laat ik mijn laatste toevlucht eens nemen tot de Pinkpillen en werkelijk lang zamerhand begon ik beterschap te gevoelen, ik hield aan en werkelijk thans ben ik geheel en al hersteld, ontvangt mijn besten dank. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pinkpillen van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede producten worden ook de Pinkpillen reeds op een grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende bestand- deelen bezitten ze in geene deele. Koopt slechts bij de depothouders die onder de attesten zijn aangegeven of zoo gij maar eenige twijfel mocht hebben, laat ze recht streeks van den Hoofddepothouder komen, de heer Snabilié. Prijs f 1,75 de doos f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middel burg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijg baar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, drogerijen en Verfwaren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1