NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 138.1902 Vrijdag 6 Juni. 16e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN XX. Verbeteringen aan schoolgebouw B. Engeland en Transvaal. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. VERGADERING van den Middelburgschen Gemeenteraad van 4 Juni 1902. Afwezig zijn de heeren Wisboom Ver stegen, Van Teylingen, Ileijse, Verhage, Gratama en Van der Swalme. In veiband met het herstel onzer beminde Koningin stelt de Voorzitter voor een telegram van gelukwensching te zenden. Onder applaus hechtte de Raad er zijne goedkeuring aan. Aan de orde komen nu de volgende punten der agenda. I. Notulen vorige vergadering. Deze worden voorgelezen en gearresteerd. II. lnqekomen stukken. Deze zijn a. missiven van Ged. St., houdende goed keuring van genomen besluiten voor kennisgeving aangenomen, b. een adres van den concierge der bur geravondschool om verhooging zijner jaar wedde. In handen gesteld van JB. en W. om advies. III. Tooi stel van B. en W. omtrent tij delijke vestiging van de scholen J en A en overgangstoestand van de scholen D, E en J. B. en W. hebbeu hun primitieve voor stel om school J te verplaatsen in school B laten varen en stellen nu voor school J te verplaatsen in school A, school A in school H en school H in de nieuw ge bouwde school K. De heeren Van Dunné, Schorer, Snouck Hurgronje en Van der Harst dienen een voorstel in om ten spoedigste uitvoering te geven aan het raadsbesluit tot stichting van eene nieuwe school in de Wagenaar- straat en inmiddels elke verplaatsing op te schorten. De heer Van Bunn'e licht dit voorstel toe. Hij is van meening dat het hoog tijd wordt dat het raadsbesluit worde uitge voerd. Wel spreken B. en W. van tijdelijke vestiging, maar hoe lang zal die wel duren Met die school in de Wagenaarstraat zijn groote domheden begaanindertijd heeft de Commissie van Fabricage dit in een rapport duidelijk aangetoond, maar dat rap port schijnt zijn weg in de prullemand gevonden te hebben. Met het oog op de tegenwoordige groote schoolruimte zou het hem niet verwonderd hebben, dat een voorstel ware ingekomen om dat raadsbe sluit in tes trekken. Men wil nu aan school A een twee a drie duizend gulden beste den om er school J in te vestigen, maar is dit wel gerechtvaardigd? De Voorzitter merkt den heer Van Dunné op dat B. en W. er geen prullemand op na houden. Eerst wilde men in de Wage naarstraat eene school met hoog, later eene met laag schoolgeld, en dit heeft B. en W. weerhouden uitvoering aan het besluit te geven. De heer Hurgronje zegt dat in het voor stel geen wantrouwen tegenover B. en W. gelegen ismaar is tevens van oordeel dat de tegenwoordige toestand nog wel eenigen tijd kan bestendigd worden. De heer Tak is van gevoelen dat het onverantwoordelijk is veel geld uit te geven voor iets, dat slechts tijdelijk nut zal af werpen. De heer De Veer kan niet met het voor stel Van Dunné c. s. medegaan. Er is schoolruimte genoeg en daarom moet men B. en W. niet aanzetten om eene nieuwe school te bouwen. Hij stelt voor, voor school J school A te gebruiken. De heer Van de Ree stelt zijnerzijds voor school J te verplaatsen naar de nieuw gebouwde school K. De zitting wordt nu een oogenblik ge schorst, middelerwijl B. en W. eene con ferentie hielden. Na heropening komt het eerst in be handeling het voorstel Van de Ree, dat verworpen wordt met 8 tegen 3 stemmen, die der heeren Van Dunné, De Rijcke en Van de Ree. Daarna het voorstel De Veer. Hij licht het nog nader toe en verklaart, op eene vraag des Voorzitters, dat het zijne be doeling' is school J vast in school A te vestigen. School A is volgens den Voor zitter goed voor een paar jaar, maar dan is zij het ook voor 10 jaar. Het voorstel De Veer wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen, die der heeren Tak, Sprenger, Van der Harst, Den Bouw meester en Snouck Hurgronje, waardoor het voorstel Van Dunné c. s. vervalt. Da overgangstoestand voor de scholen D, E en J, wordt daarna goedgekeurd, zooals die door B. en W. is voorgesteld. IV. Overplaateing van school H naar school K van het hoofd (P. W. van Milaan). Goedgekeurd met algemeene stemmen. V. Benoeming lid commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. Benoemd wordt de heer L. van Krimpen met 7 stemmen tegen 3 op den heer Ghijsen en 1 op den heer Tak. VI. Benoeming lid commissie van toezicht lager onderwijs. Benoemd wordt de heer A. Butner met 9 stemmen tegen 2 stemmen op den heer G. H. A. Nonhebel. VII. Opmaken voordracht lid Ambachtschool uit den Raad. Op de voordracht worden geplaatst de heer W. J. Sprenger en W. H. Snouck Hurgronje. VIII. Benoeming van personen buiten den Gemeenteraad tot leden van stembureaux. Benoemd worden a. voor verkiezingen van leden der Tweede Kamer en Prov. Staten de heeren J. A. Frederiks, M. W. Hildernisse, D. Hilder- nisse, P. de Kan, P. A. Frederiks, P. Pouwer Az., Ph. Boudewijnse, F. J. Spren ger, A. Meeuwse, H. W. J. Callenfels, H. Turk, A. J. M. van Lohuizen, A. Y. A. Looyen, E. M. Alberts, M. van Boven, J. 0. van der Harst, L. van Krimpen, J. Morks, G. K. A. Nonhebel, W. P. de Bach, R. Bijlsma, A. K. Dronkers, J. J. Hëyse, A. A. Noske, J. A. Schorer en A. A. van Teylingen. b. voor verkiezingen van gemeenteraads leden in het le district de heeren P. Boudewijnse, P. J. de Kruijter, H. Y. Has- cou, A. A. Mes, J. Belderok, J. R. Domenie, J. W. van Karssen, T. Hoolsema, A. J. Augustijn, L. S. Gobetz, W. D. de Jager, L. J. M. Koert en O. L. van Mervenée in het 2e district de heeren A. A. van Teylingen, G. O. Altorffer, J. A. Frank, J. M. Boone, C. J. Hondius, J. Appel, W. P. de Back, H. Boasson, C. W. D'Huy, J. A. Bourdreg, H. A. Brakman, K. J. W. van Geuns, C. H. Guldenberg en J. C. van der Hellin het 3e district de heeren J. Hosang, H. A. Snouck Hurgronje, D. L. Broeder, P. J. Geill, G. Boogert, A. Ba- rentsen, J. Jongepier, C. de Broekert, P. de Broekert, K. Klaasse, J. A. van Houte en S. Boogerd. IX. Af- en overschrijvingen begrooting 1901. Goedgekeurd, nadat de heer De Veer de aandacht gevestigd had op de uitgetrokken f369,365 voor meer gebruik van duinwater op de bewaarschool. X. Wijzigingen begrooting 1902. Onder de wijzigingen komt voor f 506,23 uifgegeven voor proceskosten contra Pie- terse, waartegen de heer Koole bezwaar had, omdat het hier eene kleinigheid van f 7 gold. Overigens worden de wijzingen goedgekeurd. XI. Rekening burgerlijk armbestuur 1901. Vastgesteld in ontvang f 35160,20, in uitgaaf 34217,43. XII. Wijziging begrooting godshuizen 1901. Zonder discussie goedgekeurd. XIII. Wijziging verordening vaste Raads- commissiën. B. en W. stellen voor om de commissiën van Fabricage en Financiën ineen te smelten. De heer Schorer is er tegen, daar voor beide commissiën diverse kundigheden ver- eischt worden. Moet de verordening ge wijzigd worden het zij zoo, maar men be- houde de twee commissiën, welke meening ook door den heer Koole gedeeld wordt. De heer Van Dunne zou gaarne de ver ordening willen gewijzigd zien in dier voege dat duidelijk werd omschreven welke stukken aan de commissiën moeten worden gezonden. Het voorstel van B. en W. wordt ver worpen met 7 tegen 4 stemmen, die der heeren Tak, Sprenger, Den Bouwmeester en Snouck Hurgronje. XIV. Wijziging raadsbesluit uitgifte grond aan de erven Marijs. B. en W. hebben zich vergist door den erven Marijs niet mede te deelen dat de grond alleen als tuingrond mag gebezigd worden. Zij vragen nu die voorwaarde te laten vervallen, hetgeen wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen, die der heeren De Veer, De Rijcke, Schorer en Snouck Hurgronje. XV. Verhuring van grond aan de Loskaai aan P. Broerse. Het voorstel van B. en W. tot verhuring van den grond wordt zonder discussie aan genomen. XVI. Ruiling van grond met P. C. Boutens. Ook dit voorstel van B. en W. wordt zonder bespreking goedgekeurd. XVII. Verlenging erfpacht R. Dillenburg. B. en W. stellen voor de erfpacht te verlengen. De heer Roole heeft gehoord dat deerf- pachtsgrond strekt voor een achteruitgang voor Tillenberg's inrichting. De heer Den Bouwmeester zegt dat het een stuk van het huis is. De heer De Veer verklaart niet te kun nen medewerken aan het in erfpacht geven van grond aan verdachte huizen. Dat huis is niet verdacht, zegt de heer Hurgronje, want voorbijgaande zag ik geen politiepost staan, waarop de voorzitter ant woordt dat de politiemacht te min is om voor elk verdacht huis een post te plaatsen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 8 tegen 3 stemmen, die der heeren De Veer, De Rijcke en Koole. XVIII. Aankoop van grond aan de Werf- straat. B. en W. stellen voor den grond te koopen tot den aanleg van eene rioleering en van eene nieuwe straat, waartoe zonder dis cussie wordt besloten. XIX. Verordening schoolgelden lager on- Zonder discussie worden eveneens de bepalingen der voorgestelde verordening goedgekeurd. Het voorstel van B. en W. strekt om daarvoor f 5600 te besteden en wordt aan genomen met 7 tegen 4 stemmen, die der heeren Koole, De Rijcke, Schorer en Snouck Hurgronje. XXI. Aankoop van grond b j school K. B. en W. stellen voor in de onmiddel lijke nabijheid der school eenigen grond te koopen, waartoe wordt besloten met algemeene stemmen behalve die de heeren Koole en Schorer. XXII. Oninbare posten hondenbelasting 1899. Vastgesteld op 120,25. XXIII. Oninbare posten inkomstenbelasting 1901. Vastgesteld op f 192,734. XXIV. Rekening Schutterij 1901. Goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op f 3400,854. XXV. Begrooting Schutterij 1903. Vastgesteld op f3554,75. De overige punten worden aangehouden, waarna de vergadering uiteengaat. Het besluit tot overgave is door de Boeren te Vereeniging genomen met 54 tegen 6 stemmen. Er 'zijn ook nog commando's die den oorlog niet opgeven. Fouché is een van de aanvoerders. Men denkt echter dat zij ten slotte wel voor de overreding van De Wet, c. s. zullen zwichten. Den 30 Mei is er nog gevochten te Buffelsdoorn, en werden nog een paar Engelschen gekwetst, van welke een een officier den 31 Mei stierf, juist toen de vrede gesloten werd. Dien dag vertrok ook nog een Ameri- kaanseh schip met 1215 paarden naar Kaapstad. Dus tot den einde toe heeft Broeder Jonathan aan John Buil krijgsbe hoeften geleverd. Na de samenkomst te Vereeniging be gaven de 12 gedelegeerden zich naar Pre toria. Steijn was er niet, hij had echter wel het voorloopig contract geteekend en De Wet tot tijdeljjk voorzitter van den Vrijstaat benoemd. De twaalf Boeren gingen, gedeeltelijk per rgtuig, gedeeltelijk te voet, naar Kit chener's huis. Hier werd nog wat gepraat, maar ten slotte was men uitgepraat, en kalm en met vaste hand zetten de Boeren hun handteekeningen op het stuk Milner en Kitchener teekenden het na hen. De Boeren keerden terug naar het huis dat zij tijdens de onderhandelingen bewoond hadden. De aanwezigheid der gedelegeer den te Pretoria was echter bekend geworden en een oploopje ontstond op de markt; de gelukkige bezitters van nacht-passen zon gen het Transvaalsche volkslied. Den volgen den ochtend, Zondag, werd het sluiten van den vrede plechtig afgekondigd van den preekstoel. Dien ochtend gingen de Boeren naar Vereeniging terug. Kitchener voegde zich kort daarop bij hen, en sprak de vergaderde Boeren toe, de hoop uitsprekende dat Britten en Boeren voortaan vrienden zouden zijn. De Boeren vertrekken binnen enkele dagen om de inlevering der wapenen te regelen. Er is besloten dat dit geschieden zal op drie plaatsenin het oosten van Transvaal, onder toezicht van generaal Bruce Hamilton, in westelijk Transvaal, onder toezicht van generaal Walter Kit chener, en in den Vrijstaat, waar generaal Elliot toezicht zal houden. Het nieuws van den vrede is in de voor naamste plaatsen van de Kaapkolonie na tuurlijk met groote vreugde ontvangen. De 15e Juni is vastgesteld als algemeene dankdag. Reeds zijn in verscheiden ker ken dankdiensten gehoudenook te Durban is dat geschied. Te Bloemfontein wekte de vredestijding groote ontroering vooral in de Hollandsche kerk, velen stortten tranen. Uit de berichten over de houding van de krijgsgevangen Boeren in de verschil lende ballingsoorden, bij het vernemen van het nieuws, blijkt dat er daar nog veel «onverzoenlijken" zijn, die »onverschillig- heid voorwenden". Schalk Burger en Louis Botha hebben nu van uit Pretoria een open brief gericht aan de burgers, waarin zij den moed en dapperheid die de burgers te velde betoond hebben, prijzen een beroep op hen doen om samenwerking tot maatschappelijke en geestelijke verheffing van het volk, en hen aansporen, trouw en gehoorzaam te zijn aan de nieuwe regeering. Kitchener is reeds op reis naar Enge land. Hij krijgt 600000 gulden uit de Engelsche schatkist als een douceurtje. Tegenstelling. Kitchener is tot Earl ver heven en tot generaal bevorderd. President Kruger is vrij ernstig ongesteld en moet 't bed houden. Hij kan niemand ontvangen. Wil hij naar zijn vaderland terugkeeren, dan moet hij gewoon een permit vragen als ieder ander gewezen Zuid-Afrikaner hun zaak zal dan in overweging genomen geworden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Sneek, J. Juursema te As sendelft; te Feerwerd, G. A. Swart, eand. te Groningente Zalt Bommel, dr. G. Nijhoff te Berkhout; te Hem, H. Hamilton, cand. te Dedemsvaartte Suameer, K. Hijlkema, cand. te Balk te Hiaure, A. de Vries, cand. te Niezijl; te Oudeschans H. Witkop te Beets. Het examen hoofdakte schriftelijk zal plaats hebben 2 Juli; mondeling 16 Juli. De commissiën zitten te Breda, Arnhem, 's Gravenhage, Amsterdam, Leeuwarden en Deventer. Voorzitter te Breda is Jhr. mr. L. F. H. Michiels van Kessenich, inspec teur van het L. O. in de le inspectie. Te Arnhem B. Dingemans, schoolopziener in het district Zutphen. Te 's Gravenhage W. Middelveld Viersen schoolopziener in het district Gouda. Middelburg. De Vereeniging „Ambacht school" hield Woensdag haar algemeene vergadering, (tegenwoordig 11 bestuursleden en 1 gewoon lid) onder voorzitterschap van den heer A. A. Bekaar. Uit het jaarverslag over 1901 blijkt dat de toestand der school stationair bleef; zij ging niet achteruit, doch op een gewensehten vooruitgang viel ook nog niet te roemen; wel bleef men met de beste hoop voor de toekomst bezield, want de school verkeerde in een stadium van overgaug, dat voor hare toekomst de gunstigste gevolgen kon heb ben. Op de tentoonstelling te 's Gravenhage maakte zij geen slecht figuur. De voorzitter dankte den secretaris voor zijn nauwkeurig verslag en voegt er aan toe dat de Middelburgsche Courant het verslag van de tentoonstellingscommissie omtrent de Zeenwsche ambachtscholen in hare kolommen opnam en hierdoor misschien een minder gunstig oordeel over onze scholen zou kunnen geveld worden. Men moet echter dat verslag in zijn geheel lezen om goed te kunnen oordeelen en men zal dan zien dat de school van Middelburg, in vergelijking met andere scholen, zeer goed' voldaan heeft. Tot het nazien der rekening over 1902 worden benoemd de heeren A. W. Berdenis van Berlekom, J. W. Verhulst en J. A. Zip en tot hunne plaatsvervangers de heeren van Teijlingen, Ermerins en Heijse. De penningmeester legt hierna voor de rekening over 1901, in ontvang f 5431.66, in uitgaaf f 5233.98, goed slot derhalve f 197.68, welke rekening, onder dankzegging voor 's penningmeesters zuinig beheer, wordt goedgekeurd en vastgesteld. Alsnu hebben de volgende benoemingen plaats wegens periodieke aftreding als: a als lid uit den gemeenteraad treedt af de heer W. J. J. Koole (niet herkiesbaar) Burgemeester en Wethouders zonden eene door den Raad gemaakte voordracht in, bestaande uit de heeren W. J. Sprenger en W. H. Snouck Hurgronjé, van wie de eerste met algemeene stemmen benoemd wordten b als leden, zitting hebbende voor de maatschappij van nijverheid, treden af de heer A. A. Bekaar (herkiesbaar) en W. A. graaf van Lijnden (niet herkiesbaar). De ingekomen voordracht behelst de navolgende dubbeltallen: de heeren A. A. Bekaar en J. A. Altorffer en de heeren H. P. van de Ree en P. Polet, met algemeene stemmen worden benoemd de heeren Bekaar en van de Ree. De voorzitter, de heer Bekaar, deelt mede dat hij er een oogenblik aan gedacht had zich niet meer verkiesbaar te stellen, doch hij had het idéé laten varen, met het oog op de periode van overgang waarin de school verkeert. Hij neemt derhalve zijne benoeming aan (applaus). Vervolgens spreekt de voorzitter eenige waardeerende woorden aan het adres van de aftredende leden, de heeren van Lijnden en Koole, van wie de laatste, als voorzitter van de commissie van onderwijs, zich steeds met veel tact van zijne soms moei lijke taak gekweten heeft. Na een woord van dank voor de trouwe opkomst der leden en voor de aanwezig heid van de vertegenwoordigers der pers sluit hij hierna de vergadering. Kloetinge. Hedenmorgen half 6 is door Jacob Sonke die op weg was naar zijn werk, gevonden en uit de watergang alhier opgehaald het lijk van C. de L., een vroeger ingezetene dezer gemeente, doch die de laatste jaren in Amerika had gewoond. De man was den vorigen avond met den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1