Notarisliuis - Middelburg. Hollandsch Tarwebier, Advertentiën. Vijf Duizend Openbare Terkoopingen. Afloop Verkoopingen enz. Openbare Verkooping op IMan 4 Juni 1902, partij Afbraak KOOLZAAD, BRUINE KLATER, KLAVERS, Moe Klam iet üistiras, Terteaipi: „De Amto&tsctal", calcnjnTcarbid l H, KALVEREN. Kerknieuws. Schoolnieuws. LEESTAFEL. Ingezonden Stukken. B ROERLIJ KB STAND M arktberichten. Tel eg rammen. te Oost-Souburg", 1. Het Woonhuis met Schuur en Tuin, 2, Het Woonhuis met Tuin Openbare Verkooping. Woensdag 18 Juni 1902, veilen en verkoopeu ALGEMEENE VERGADERING Middelburg. Kloetinge. P. DE DREU. Staalpillen per 1000 één gulden. Eiwitstaai per Liter f 1,20. Echte Kinadroppels van Dr. DE ABRAHAMS^. zijn, dat de Cunard-Cy. zich bij deze nieuwe trust aansluit. De handelaar in blanke slavinnen. De rechtbank te Parijs heeft de bande laars, die, zooals gemeld is, meisjes op kochten voor het Engelsche leger in Zuid- Afrika, veroordeeld en wel Hayum tot 15 maanden en Beaucourt tot 10 maanden ge vangenisstraf. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Urk C. A. Ter Linden, cand. te Blburg; te Kockengen J. M. Ph. Schippers te Huizen; te Sleen W. Hamilton of Silverton Hill, cand. te De- demsvaart; te Woudenberg B. Kloij- wegt te Lopikerkapel. Aangenomen naar Slochteren door H. R. Meeuwenberg te Appelscha; naar Haulerwijk door L. Boersma, cand. te Buitenpost verbeterd bericht). Bedankt voor Feerwerd door L. Boers ma cand. te Buitenpost. Zondag in voormiddaggodsdienstoefe- ning werd te Breukelen de nieuwe leer- aar ds. C. J. H. Verweys in zijn nieuwe gemeente bevestigd door dr. J. H. Gunning te Utrecht, met een predicatie naar aan leiding van Joh. 10:11a (Ik ben de goede Herder). Des namiddags deed Z.eerw. in trede met de woorden uit 2 Kor. 1 24, middelste gedeelte (wij zijn mode werkers uwer blijdschap.) Bij het einde der gods dienstoefening word hem toegezongen de bekende zegenbede uit Ps. 1343. Beide malen was het kerkgebouw overvol. R. K. Kerk. De weleerw. heeren Ch. de Bliek, pa stoor te Sluis, en J. B. F. Brouwers, pa stoor te Hoofdplaat vierden verleden week hun zilveren priesterfeest. Scherpenisse. Benoemd tot onderwij zeres met acte nuttige handwerken aan de openbare lagere school alhier, Mej. H. A. Hejjboer te Bruinisse. Calvijns Jeugd, enz. door Doumergue, vertaald door ds. Winckel. Amster dam W. Kirchner. Aflevering 8 brengt ons te Parjjs in Saint-Germain- des-Prés, de bakermat van het Fransche Protestantisme, in de Domkerk en doet ons kennis maken met Farel, in het merkwaardige Protestantsche Parijs der zestiende eeuw, alles der lezing overwaardig. (Buiten vei antwoordelykheid der Redactie.) De opleiding tot den Dienst des Woords in de Geref. Kerken. Den Weleerw. Heer Ds. A. Littooij. Waarde Dominé Gaarne wil ik aan uw verzoek voldoen om antwoord te geven op de vier vragen door U gesteld. Welwillendheid van on zen Redacteur maakt mij dit mogelijk. Op welke gronden verwacht ge spoediger ver andering in de publieke opinie? zoo luidt uw eerste vraag. En mijn antwoord is: op grond van de ontwikkeling die ik in alles wat mij om ringt opmerk. Het leven dringt onweer staanbaar altijd naar het grootere, het ruimere, het meerdere. Zie tot bewijs slechts op de zaak die ons stof tot gedachten wisseling levert: de opleiding. We begonnen met private op leiding. Niet tot aller genoegen werd die opleiding in een Theol. School vereenigd, en toen begon eerst recht de ontwikkeling. De dominé werd docent, en de docent van gisteren werd de professor van heden. De college-kamers in de woningen der docen ten verhuisden naar het groote gebouw op de Oude straat, meer vakken, meer leeraars, zwaarder examens, straks gelijk aan de faculteit eener Universiteit. Zal er nu stilstand zijn Weineen. Alleen de dood geeft stil stand. Leven is ontwikkeling. Geen elassis of synode is bij machte dien gang des levens te keeren, toestanden te galvaniseereD, de levenswet ons in den morgen der Schepping bij Genesis 2 3c gegeven, dringt tot evolutie. Het is een axioma dat de Universiteit het non ultra van alle hooger onderwijs is. Daarheen dus koers gezet. Met veler en velerlei tegenstand natuurlijk, maar gesteund door de macht van die levenswet ons in den morgen der Schepping bij Gen. 23c reeds geopenbaard. Ziedaar de grond waarop ik spoedig verandering van de publieke opinie be treffende deze zaak wacht. Uwe tweede vraag luidt: Welke is uwe bedoeling met een school die een eigen leven in ons nationaal bestaan heeft te leven? Mijn antwoord is dit: In mijn oog leeft de Rijks-Universiteit noch de openbare school een eigen leven. Evenmin de Theol school te Kampen. De eerste wordt geëxploiteerd en betaald door den Staat, de tweede door de burger lijke gemeente en de derde door de Kerk. Doch in ons nationaal bestaan leeft onze kunst, onze handel, onze industrie en onze de Geref.-Kerk een eigen leven. Zoodra gelijkgezinden 't zij met of zonder sub- Bidie arbeiden voor zekere behoeften in ons nationaal leven, en voor die alleen, zonder gebonden te zijn aan de vervulling van andere behoeften dan eerst wordt een eigen leven gekweekt. Een winkel aan een fabriek verbonden mist vrijheid, in een landbouwschuur met woning annex moet de souvereiniteit ge deeld worden tusschen menseh en dier. Precies zoo gaat het met Staat en School en Kerk en School. Er komt gedurig botsing en strijd van belangen. Niomand kan twee heeren dienen En nu hoop ik niet te overdrijven door te meenen dat zoodanige samenkoppeling verboden is. Integendeel, als niemand in staat of bereid is om zekere nationale be hoefte te vervullen dan zal ieder welden kende dankbaar zijn als Staat of Kerk de hand aan den ploeg slaat. Maar ideaal blijft toch het vrije leven ook voor de school. Hiermede is, naar ik vertrouw ook deze tweede vraag duidelijk toegelicht. U schrijftwil mij ten derde duidelijk maken, dat zooals gij schrijft de strijd loopt over Universitair of kerkelijk onderwijs. Maar mijn waarde Dominé, is dat dan niet het practisch resultaat van heel dezen strijd De Theol. school wenscht eigen inrichting der kerken te zijn, men wenscht dan alleen onderwjjs te geven in de vakken die de kerk voor hare dienaren behoeft. Het Gymnasium wenscht men in vrij breeden kring los te maken. Geeft men daar nu kerkelijk onderwijs, d. w. z. voor de kerk alleen bruikbaar, of niet? Wil men daar anders Immers neen En de Universiteit. Juist omgekeerd. Een Universiteit die ernst maakt met hare roeping zal zoo spoedig en zoo volledig mogelijk hare vijf faculteiten bezetten en Universitair onderwijs geven. Daartoe is ze geroepen en tot niet anders. En is dit zoo, is dan de tegenstelling tusschen Universitair en kerkelijk onderwijs niet juist en eenvoudig en duidelijk Ik meen ja. En nu ten slotte de vierde vraag Welk recht heeft een vereeniging boven Gods kerk Juist in die vraag ligt de profetie voor de toekomst, die mij als 'tware met wis kundige zekerheid verandering in de pu blieke opinie deze zaak betreffende doet voorspellen. Welk recht heeft een ver eeniging vraagt U. Ik zeg volmondig geenerlei. Een vereeniging kent ambten noch gezag. Een vereeniging heeft geen rechten, alleen plichten. Als eene vereeniging niet op haar qui vive is, niet voldoet of althans zoo goed mogelijk voldoet aan de behoeften waarvoor ze ontstaan is, dan wordt er onder hare duiven geschoten, ze wordt verdrongen. Men zegt zonder compli menten zijn lidmaatschap op, want men gevoelt tegenover haar geen verplichtingen. Zoo gaat het bij den Staat en bij de kerk niet. Zoo han het haar niet gaan. Daar praedomineeren rechten. En die positie ik behoef dat niet breeder te betoogen geeft voordeelen maar geeft ook nadeelen. En het zijn die nadeelen, die naarmate eene organisatie zich ontwikkelt en verjaart, meer en meer aan 't licht treden, die krachtig meewerken tot het wijzigen van de publieke opinie en die evenals de magneetnaald naar het Noorden, rusteloos zich beweegt naar vrijheid. Dat is WelEw. Heer de eenigszins breede toelichting voor mijn korte opmerking en het is mij een genoegen die aaö uw ernstig en gerijpt oordeel te mogen onderwerpen. Durf ik daarbjj op uwe onverdeelde in stemming niet hopen, op uwe waardeering toch zeker. En nu nog een enkel woord tot besluit. Als mijne verbeelding eens vleugelen aan schiet en in de toekomst wil dringen, iets wat ook u wel eens overkomen zal dan zie ik in deze twintigste eeuw het onder wijs losgerukt uit de doodelijke omarming van den Staat, niet alleen het lager maar ook het hooger onderwijs. Dan zie ik, na vele of weinige jaren een Roomsch- Katholieke Universiteit verrijzen. Zagen we onlangs den zaaier niet reeds uitgaan Dan zie ik de Rijks-universiteiten al meer bezetten door socialisten. Hoorden we niet reeds het geluid van dezen Mont- Pelée, zij het dan ook heel in de verte Maar dan zie ik ook naast deze machten het christelijk Nederland zich vereenigen om gemeenschappelijk te steunen en te sterken, wat dreigt ondertegaan. Dan zal m. i. de nood der tijden tot gemeenschappelijke actie dringen. Zoo ooit, dan heeft mij de morgen-vergadering van de Unie, voor ons onderwijs, hooger en lager, versterkt in de hoop dat het *da- ghet in het OostenEn daarom durf ik nu zelfs een stap verder gaan en niet meer onderteekenen 't Kan verkeeren maar ,t Zal verkeeren. van 31 Mei tot 2 Juni 1902. MIDDELBURG. Bevallen: A. P- Blokpoel geb., Beckers d.G. W. Freeze geb. van Putten z.L. M. Bevers geb. Schenkenberg z.E. J. Neugebauer geb. Jansen d.; 0. Buijs geb. Bootelaar d.; C. van Hercules geb. de Vos z. Geboren: Een onechte z. moeder 20 j. Overleden: P. M. Dormaar man van M. J. Gilde 80 j.; L. J. de Blok 5 mnd., z.;P. J. Fijnant 4 mnd., z. GOES. Ie huw. afh.1, Adriaan Versluijs 27 j. jm. te Vlissingen en Maria Christina Adriana Kopmels 25 j. jd. te Vlissingen onlangs te Goes. van 15—31 Mei 1902. WOLFERTSDIJK. Gehuwd: Pieter Johannis van Maaren 28 j. jm. en Maatje v. d. Linde 28 j. jd. Geboren: Mina Neeltje, d. v. Maarten Tramper en Neeltje Hollestelle; Dingenis, z. v. Cornelis van de Velde en Elizabeth Kole; Marinus Marcus, z. v. Pieter de Jonge en Johanna Karolina JacobsePieter- nella, d. v. Jacob Meeuse en Pieternella Klap; Jacoba, d. v. Pieter Polderdijk en Adriana de Jonge. Overleden: Pieter Zuurveld 57 j. ongehuwd. over de maand Mei 1902. WAARDE. Gehuwd: 9, Machiel Hogesteger 23 j. jm. te Kruiniugen en Jacomina Koeman 28 j. jd. te Waarde. Geboren: 14, Kornelia d. v. Marcelus van der Hart en Jacoba Bliek. AXEL, 31 Mei 1902. Oude Tarwe f0,00 a f 0,Nieuwe Tarwe f 8,75 f 9,25 Rogge f 7,50 it f7,75; Nieuwe Wintergerst f7,f7,50; Zo- mergerst f 0,00 a f 0,00Haver f 8 f 8,25; Kookerwten f f ;Voer- erwten f 10, af 10,50PaardebooneD f kf Lijnzaad f kf Koolzaad k f Aardappelen f 4,00 k f 4,50. Alles per 100 K.G. ROTTERDAM, 2 Juni 1902. Buitenlandsche granen zeer vast. Meel onveranderd, stil prima f 10,25 k f 11,50 eerste kwal. f 10,50 k f 10,75. Aardappelen. Flakkeesche Jammen f 3,25 k f 3,50. Overmaasche f 4,50 k f 5. Zeeuwsche Spuische Jammen f 3,50 a 4, Vlas. 2100 steen Groningsch k stui vers 5400 steen blauw 30 a 46 st.300 steen geel a 32 st.300 steen wit tegen 28 k 32 st. Zeeuwsche eieren f 3,20 a f 3,50 Tarwe- 6,50 - 7,85 Rogge- 5,— - 5,90 Wintergerst - 4,25 - 4,75 Zomergerst - 4,25 - 4,75 Chevalier - 4,75 - 5,50 Haver - 8,90 - 9,20 Witte Boonen - Bruine boonen - 7,25 - 9,15 Erwten- 8,75 - 8,50 Kookerwten - 9,-10, Kroonerwten - 9,— -10,50 Kanariezaad - 9,50 -10,50 per 100 kilo. Woensdag 4 Juni. Driewegen, 11 uur gemeente herberg voor erven W. v. Oosten door not. Kloes 14970 cA. bouwl. Een huis, schaapskooi, erf en tuin 550 cA. En dijk resp. 3,1060 H. Driewegen en 3,9940 H. Mooldijk. Oost Souburg, bij Mabilot door not. de Vos half 3 twee huizen en tuinen West straat 109a en 175 groot 355 en 288 cA. Maandag 9 Juni. Driewegen, 11 uur voor erven v. Oosten door not. Kloes 90 schapen w. o. 70 met lammers. Dinsdag 10 Juni. Goes, half 8 in de Prins ctoor not. Pilaar een huis, schuurtje en erf, Rozemarijnstr. B 1952 huizen B 199 en 203. En een huis Bocht van Guinee. Bewoners de Brandt, Van Maasdam, v. d. Klooster en v. d. Rafelaar. Vrijdag 13 Juni. Meliskerke, bij Matthijsse 10 uur door not. Loeff een hofstee 6,4382 H. in 16 pero. aan den weg naar Aagtekerke. Dinsdag 17 Juni. Vlissingen, 8 uur in Admiraal de Ruijter Rommelkade door not. de Maret Tak een winkelhuis met bovenhuis Scheldestraat N 261 groot 116 cA. 2 huizen met afzon derlijke bovenhuizen Scheldestraat O 438 en 464 groot resp. 1 A. en 81 cA. Een huis, timmermanswerkplaats, bergplaats, kantoor en 2 bovenwoningen Bouwen Ewoutsstraat O 160 groot 102 cA. H'èt Volkskoffiehuis met bovenwoning Hobemstr. hoek Bouwen Ewoutsstr. O 159 groot 120 cA. 2 huizen Joost de Moorstr. en Clijverstr. 117 en 93 cA. Te zien 16 en 17 Juni 1012 en 3—5 uur. Woensdag 18 Juni. Baarland, 11 uur bij Traas door not. Overman een huis en tuin van wed. Lokerse. Heinkenszand, door deurw. Hollmann voor M. L. de Vos half 11 in de gemeente- herberg 3l/j gemet koolzaad en 4 gemet bruine klavers in Oosterland2 gemet kla vers in Nieuwe Kraaijert, 4 gemet bruine klavers in de Poel, 2300 bossen tarwestroo, 100 roggestroo, 1600 kanthooi. Dinsdag 24 Juni. Kapelle, 7 uur bij Hanson door not. de Vos een huis en tuin van A. de Jager Dijkwelsche Zandweg 1370 cA. Woensdag 25 Juni. Koudekerke, bij Rooze door not. Loeff 10 uur 31 perc. wei- en bouwl. en sprink in Koude-, Bigge- en Grijpskerke saam 22,5152 H. Maandag 30 Juni. Koudekerke, 1 uur bij Lamport door not. Loeff veldvruchten, hooi, et- en nagras der hofstede. Woensdag 9 Juli. Meliskerke, door not. Loeff 10 uur inspan, veldvruchten en grasgewas bij Goes. Het gras der nieuwe begraaf plaats is bij loting toegewezen aan dhr. J. A. van der Mark, voor de som van f 15, Het gras mag niet gehooid en niet beweid worden. Het einde van den oorlog. LONDEN, 1 Juni. Een telegram van Lord Kitchener, d.d. 31 Mei, luidt Het document, inhoudend de voorwaarden van caputulatie, werd hedenavond half elf door alle Boerenafgevaardigden, Lord Mil- ner en Kitchener geteekend. De vreugde in Londen. LONDEN, 1 Juni. De bekendmaking, dat de vredf gesloten is, werd door de bevolking met de grootste geestdrift ont vangen. Vóór de Mansion House is een wit plakkaat aangeslagen, waarop in roode letters te lezen staat„De vrede is afge kondigd." De Lord-Mayor, verscheen op het balkon en hield een toespraak. Een groot aantal personen loopt onder het zin gen van patriottische liederen door de stra ten. De menigte groeit zonder ophouden aan. De klokken van de kerken en van de andere gebouwen luiden. Er heercht een grenzenlooze geestdrift. PRETORIA, 31 Mei. Een proclamatie is uitgevaardigd, waarin, ondanks de pro clamatie van President Krnger, bevelende de schorsing van de rentebetaling van de bons van Transvaal gedurende den oorlog, gezegd wordt, dat ze weer van af 1 Juni betaald zullen worden. LONDEN, 1 Juni. In een proclamatie aan het volk wenscht Koning Edward VII zichzelf geluk met het nieuwe veroverde gebied in Zuid-Afrika. Hij hoopt dat de samenwerking tusschen den vorst en zijn nieuwe onderdanen tot hunne welvaart zal strekken. De vrede is gesloten. De voorwaarden worden heden in het Lagerhuis meegedeeld. Ovezand. Aan den heer Mothé, rijks ontvanger te 's-Gravenpolder is vergund om voorloopig tot wederopzeggings te Ovezand te wonen, mits eiken Dinsdag te 's Gravenpolder en eiken Woensdag en Donderdag in deze gemeente zitdag hou dende, terwijl te 's-Gravenpolder een sub ontvanger voor de accijnzen moet worden aangesteld. Op Donderdag den 5 Juni a. s. hopen onze geliefde ouders en grootouders JOHANNES DE LEEUW en MAGDALENA KOLE hunne 40-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Hunne dankbare kinderen, behuwd- en Waarde, 1902. Hedenmorgen te 9 uren overleed na langdurig lijden onze geliefde echtge- noote, moeder, dochter en zuster MAATJE MIDAVAINE. Zij bereikte den leeftijd van slechts 31 jaar en bijna 4 maanden, nalatende 3 jeugdige kinderen. Biezelinge, 1 Juni 1902. H. SLABBEKOORN, kinderen en familie. Ondergeteekenden betuigen bij deze hun dank aan de Veeverzekering- Maatschappij ,,A I m e I o" voor de spoedige en prompte afrekening van het aan hem verschuldigde, door bemidde ling van den agent J. KRAAMER. Vlissingen, Ritthem, 30 Mei 1902. Wed. MAAS. A. WATTEL. ten overstaan van Notaris J. DE VOS, 's middags half drie uren, in het kof fiehuis van dhr. J. Mabilot te Oost- Souburg, van te Oost-Souburg, aan de Weststraat, Wijk A nr. 239, groot 355 M3. Op 't gebruik terstond. aldaar, Wijk A nr. 302, groot 288 M2. Op 't gebruik 3 Juli 1902. Bezichtiging 's morgens van de vei ling van 10 tot één uur. Informaties ten kantore van den No taris. De Notaris D. WISBOOM VERSTEGEN is voor nemens te verkoopen Donderdag 5 Juni 1902, des nam. te éeu uur, w. b.Deuren, Ramen, Kozijnen, Balken, Brandhout, enz. En wegens faillissement J. SCHOUT, Serooskerke, Vélocipède (The Frede rick), Bascules, en wat meer is te bezichtigen op den morgen van den verkoop. De deurwaarder HOLLMANN te Goes zal ten verzoeke van dhr. M. L. de Vos te Heinkenszand, in de gemeenteherberg van dhr. P. Rijk aldaar, op voormiddags om 10'/2 uren, in Oosterland 1.37.34 H.A. of 3'lï gemet in Oosterland 1.56.96 H.A.of 4 gemet in de Nieuwe Kraaijert 0.78.48 H.A. of 2 gemet in de Poel 1.56.96 H.A. of 4 gemet 2300 bossen Tarwestroo, IOO bos Roggestroo en 1600 bos Kanthooi. Op de hofstede Hooi en Stroo te bezichtigen. doosjes BRONS wederom ontvangen a f 0.20 per doosje. Men weet en kent de beste kwaliteit. Vlasmarkt, Middelburg. Ondergeteekenden, J. WISSE en J. VAN HOEPEN, verbieden bij dezen bet loo- pen over hunne landerijen, grenzende en vroeger toebehoord hebbende aan de Hofstede van PIETER GESCHIERE te Biggekerke. Overtreders zullen vervolgd worden. TE MIDDELBURG. op Woensdag 4 Juni a. s., des avonds te 8 uren, in het Schuttershof. Namens het Bestuur, L. K. VAN DER HARST J.Jz., Secretaris. voor H.H. Wielrijders *per Kilo's-bus f 0.40, Eietslakken in 't zwart en andere kleuren. Gelegenheid tot plaatsing van wapens op de fietsen. Eietsoliën, Eiets- zilver voor 'het vernikkelen. JOH. DE ROOS Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor het leveren van Steeds voorhanden bij Boekh. Panoy Merckens De Homoeopatische Huis doctor gebonden. De kleine Homoeopatische Huisdoctor ingenaaid geb. Billijke prjzen. Wed. S. J. DE JONGE-Verwest, G o e s_ VRIJ per flacon f 0,90. JOH. DE ROOS - Deze geneesmiddelen staan onder geneeskun dige controle. Woensdagmiddag en Donderdag

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 3