voor den in de oogen van Burgemeester en Weihoudert vasten werkman. Ook de bewering van burg. en weth. dat alle vaste werklieden, in dienst van onderaannemers, jouden worden buitenge sloten, vindt niet den minsten steun. De voorgesteldo redactie van artikel 11 laat de vaste werklieden geheel buiten bespre king en de onderaannemer kan zich van werkkrachten bedienen, voor zooveel bij goedvindt, en wat ook van de aan art. 11 voorafgaande bepalingen tegenover zijne werklieden moge gelden, de aannemer, aansprakelijk blijvende, zou in zijne over eenkomst met den onder-aannemer zelfs niet eens kunnen bedingen de toestemming, ten opzichte van den aannemer in het laatste lid van art. 2 vervat; de directie staat buiten een dergelijk contract. Doch, geljjk ik reeds hierboven aantoonde, in 't werkelijke leven zijn vaste werklieden omtrent wier lot burg. en weth. zich zoo zeer beangstigen voorbijziende dat inder daad vaste werklieden hun arbeidstijd, loon en zooveel meer zelf hebben geregeld hooge uitzondering en 't is dan ook niet voor den vasten, wel voor den lossen werkman, wiens werkuren en loon vaak ik zeg niet altijd afhankelijk zijn van willekeur van den meester, dat de veror dening, minimum loon, maximum-arbeids tijd, in het leven is geroepen. Burg. en weth. vroezen eventueel moei lijkheden in de praktijk voor directie en aannemer en onaangenaamheden tusschen aannemer en onder-aannemers, ingeval de voorgestelde wijzigingen wet mochten worden. Voor de directie zijn stellig bij eenigen goeden wil en met de noodige toewijding en tact alle bezwaren te ondervangen en ja, de aannemer zal uit den aard der zaak bij onderaanbesteding met den onderaan nemer zoodanig moeten contracteeren, dat ook voor de belangen en rechten van de werdlieden van den laatsten wordt bezorgd. Art. 11 der verorden:ng moet een levend worden worden. De aannemer, die, zooals reeds is gebleken, niet wilde, moet gedwon gen worden om in te gaan. Juist omdat met de verscherpte bepalingen minder valt te spotten, zal zelfbehoud hem noodzaken, die stipt na te leven. Onaangenaamheden tusschen aannemer en onder-aannemers uit te lokken of te bevorderen, is zeker niet mijn doel. Moch ten ze niettemin ontslaan, dan zal de schuld aan contractanten zelve te wijten zijn. Doch wat alles afdoet, bij mij wegen zwaar der 't belang van den werkman en de zorg dat de rechten van dezen worden geëer biedigd en kunnen worden gehandhaafd tegen onwillige aannemers, dan de moei lijkheden en onaangenaamheden, die burg. en weth. met zoo bange vreeze vervullen, en altijd kunnen voortvloeien uit een on volledig contract. Laat de aannemer vrij werken met zijne werklieden in vasten dienst ouder of boven de minima der verordening. Alleen de directie zie toe en Burg. en Weth. mogen er voor waken, dat die vaste dienst blijkt uit een behoorlijk arbeidscontract. Bij gebreke van zoo'n contract behoort te gelden alles wat bij de verordening is voorgeschreven. Dat de bedoelde verordening gebreken en leemten zouden aankleven, was te voor zien. Hoe men ook over die verordening moge donken, nu ze er eenmaal is, dient men met die gebreken en leemten rekening te houden en ze zooveel mogelijk weg te nemen of aan te vullen, 't Laatste woord in deze is nog niet gesproken. De tijd, de omstandigheden moeten leeren, vooral ook in hoever én arbeidstijd én loonstandaard eventueel verandering zullen eischen. Ieder die eon open oog en luisterend oor heeft voor de sociale nooden ey; behoeften, werke mede om verder op 't voetspoor der verordening aan billijke verlangens tege moet te komen en den werkman in 't alge meen een monschwaardig bestaan te ver zekeren. Ik huldig niet de leergeef toe, uit vrees dat toegeven wellicht eenmaal zal worden afgedwongen, ik raad slechts aan wees rechtvaardig, >de vrucht des recht vaardigen is een boom des levens''. De commissie van fabricage zegt in haar rapport dat zij in het rapport van den heer Van Dunnó eene verbetering ziet der bewuste verordening, de bezwaren, door burg. en weth. in hun advies opgesomd, niet deelt en gaarne onderschrijft hetgeen de heer Van Dunné daartegen inbrengt in zijn schrij ven dd. 9 dezer. Ook de aanvulling van het voorstel, in dat schrijven nog opgenomen, oordeelt de commissie zeer aanbevelenswaardig. Men schrijft ons uit Vlissingen Staphorst heeft zijn Staphorster boertje, wel licht krijgt Vlissingen ook zoo iets. Er woont hier zekere G. werkzaam aan de Maatsch. »de Schelde" alhier. Hij beweert een middel te hebben (wat, is nog zeer duister) tegen de longtering. Van zijne bevindingen en proeven deelde hij reeds aan geneesheeren het een en ander mede. Nu heeft hij voorloopig zijn gereedschap terzijde gelegd en gaat nu, (hij schijnt de noodige fondsen bijeen gekregen te hebben) naar den vreemde om de geleerde wereld van zijne ontdekkingen op de hoogte te brengen. Zou wat Koch tevergeefs zocht, door dezen eenvoudigen man gevonden worden Zijn naam zou zeker vereeuwigd worden. Vlissingen. Door de afdeeling Patri monium alhier is aan den Gemeenteraad het volgende adres verzonden. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de afdeeling van het Nederl. werk liedenverbond Patrimonium dat zij vernomen heeft dat door uwen Raad eene subsidie groot 300 gulden is verleend aan de Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer voor een door haar te houden zeilwedstrijd; dat zij het verleenen dier subsidie betreurt met het oog op den niet rooskleurigen toestand der Gemeentefinantiën waarop in uwe vergaderingen reeds meermalen is gewezen dat zij door het verleenen van ge noemde subsidie een gevaarlijk antecedent schept, waarop andere Vereenigingen zich kunnen beroepen indien zij aan een even- tueele aanvrage van subsidie zoogenaamde badplaatsbelangen verbinden; dat het ge- reedelijk verstrekken dezer subsidie pijnlijk aandoet, wanneer werkeloosheid in de ge meente heerscht, waardoor de draagkracht der gemeentenaren minder wordt terwijl de plaatselijke Inkomstenbelasting daaren tegen steeds moet verhoogddat zij daarom tegen het verleenen dier subsidie protesteert dat zij, nu hieraan niet meer te veranderen valt, uwen Raad nog het volgende onder de aandacht brengtdat zij heiaas vernam dat in uwen Raad stemmen opgingen om bedoelden wedstrijd op Zondag te doen plaats hebben als zijnde de daarvoor ge schiktste dagdat zij overtuigd is dat de Gemeenteraad d. i. onze Stedelijke Overheid de hooge roeping heeft om zooveel in zijn vermogen is niet alleen in onthouding van den arbeid enz. op den Zondag voor te gaan, mnar ook die onthouding dient te bevorde ren dat hierin een machtige factor ligt tot versterking en verrijking van het sociale leven. Redenen waarom zij uwen Raad beleefdelijk verzoekt aan deze subsidie de voorwaarde te verbinden dat deze zeilwed strijd niet op Zondag plaats hebbe. 't Welk doende. Goes. De Burgemeester van Goes, de heer J. Ph. Wesselink, heeft tegen 1 October a. s. als zoodanig ontslag gevraagd. Goes. In de Raadsvergadering van Za terdag onder voorzitterschap van den heer burgemeester sprak de voorzitter terstond na de opening een persoonlijk woord naar aanleiding van het incident in de vorige raadsvergadering. Spr. erkende zich toen gekheid te hebben veroorloofd, niet ten opzichte van het jongst gekozen raadslid, maar ten opzichte van hetgeen te zijner aanbeveling was gezegd; Spr. erkent dat de heer Buijze ten volle in zijn recht was, al had Spr. den persoon niet bedoeld, het voor zijn afwezigen vriend op te nemen, verklaart dat hij van zijn plaats zich niet over verkiezingszaken had moeten uitlaten, betreurt 't gebeurde en biedt hiervoor den Raad zijn verontschuldiging aan. (Applaus). Daarna verzoekt de voorzitter den secre taris den heer Dekker binnen te leiden, die hierop becedigd wordt en zitting neemt. Aan de orde komt de bekende aanvraag van de Vitesse met stemming over 't in de vorige week onafgedaan gebleven deel der voorwaarden. De heer Buigse vraagt heropening van het debat, wat de voorzitter echter niet mag toestaan, wel mag men zijn stem motiveeren. De heer Buigse verklaart gestemd te heb ben voor de geul, doch niet geweten te hebben dat hij tegelijk voor de afrastering stemde. Hij wil gaarne straks voorstellen die geul te voteeren doch de firma vrij te stellen van afrastering opdat zij niet ver plicht worde een tweede geul er bij te houden en niet haar terrein nog meer worde ingekrompen. Een en ander wordt door den heer Du- vekot breeder toegelicht. Ook andere leden motiveeren hunne stem. De heer Dekker merkt op dat in den laatsten het gemeentebelang te veel voorop is geschoven, en de belangen van particu lieren te veel op den achtergrond zijn ge raakt. Dit is ook hier 't geval. Met de strenge bepalingen van B. en W. kan hij zich, vooral na een ter plaatse gehouden onderzoek, niet vereenigen. Punt c heul en rastering werd aange nomen met 2 stemmen tegen Ochtman en Dekker. (De voorzitter had nogmaals aan getoond dat zonder afrastering de geul niets beteekende). Andere punten worden goedgekeurd. Over punt h. (Baggeren in de heul voor een vierde op kosten der firmawordt breed en warm gediscusseerd. De voorzitter zegt dat de firma bezwaar maakt zelf de geul op diepte te houden, maar bereid is bij te dragen in de kosten De heer de Witt Banier zegt dat de Voorzitter opzettelijk verzwijgt de clausule »indien B. en W. er bij blijft dat de modder door de boomen ontstaat, wat zij niet kan aannemen." Dat is geen manier van de zaken te behandelen. De voorzitter geeft toe dat dit er staat, doch bij mondelinge behandeling tusschen de wethouders en den heer Hamer is die clausule niet gebezigd. De heer Ramondt geeft een relaas van 't verhandelde om dit laatste te bevestigen. De heer Ochtman handhaaft zijn stand punt dat de modder beslist niet ontstaat door de boomenhij acht de voorwaarde onbillijk en onrechtvaardig. De heer v. d. Bout (enkele malen door den heer Hamer onderbroken) geeft reken schap van zijn veranderd gevoelen op dit laatstgenoemde punt. Hij heeft tot zijn spijt gezien de vorige maal te optimistisch te zijn geweest. Hij vond bij onderzoek ter plaatse aan den ingang bij Rochefort een massa zand en bast van de boomen, het deed Spr. ook niet aangenaam aan dat vóór de Vitesse toestemming heeft, zij al meer terrein nam dan gevraagd was. Dit doet hem besluiten dat wij goede bepalin gen hebben vast te stellen, want heeft de firma eenmaal de macht, zij zal niet ver legen zijn. De heer de Witt Earner. Dat zijn geen boomen van de Vitesse. De Voorzitter. Dit doet ook niets ter zake. Do boomen vcroorzakon vuil, dit is bewezen. V. d. Peijl zal zjjn boomen ook niet afpoetsen voor hjj ze te water legt. De heer Dekker is niet overtuigd. Hij heeft zich op 't terrein doen inlichten en bevonden dat dat vuil maken zoo erg niet is, bovendien de boomen die uitge sleept worden halen weer modder uit. De retributie-eisch is geheel ongerechtvaar digd. Wij moeten de particuliere indu strie niet bemoeilijken. De Voorzitter. Het moet toch verschil len of een onvermogend persoon dan wel een rijke maatschappij bevoorrechting vraagt. De heer Dekker. Maar dit beteekent niet dat de gemeente er van hale hetgeen te halen is De heor Ochtman. Juist, een bloedzui gers-systeem. /'Het publiek schaterlacht). De Voorzitter. Van der Peijl heeft toch maar f 70 betaald al die 20 jaren. De heer Ochtman. Dat is verleden, maar nu de toekomst. Maar de hee- ren zijn geprepareerd, laten wij maar stemmen. De Voorzitter. Wat zou u dan willen? De heor Ochtman. Ik wil stemmen. (Luid gelach bij het publiek). Alzoo geschiedt en punt h wordt ver worpen. TegenBuijse, Janssen, Duvekot, Ochtman, Dekker, Risch en Temperman. Voor: V. d. Leeuw, V. d. Bout, Ramondt, De Jonge en de Voorzitter. Buiten stem ming Hamer. De Voorzitter vraagt of de Raad ook een voorstel heeft te doen, ingeval er moet gemodderd worden, of dit aan de firma moet worden overgelaten. Niemand blijkt een voorstel te hebben. De Voorzitter. Dan hebben B. on W. ook geen voorstel. Maar een bepaling wordt noodig geacht dat peilingen moeten geschieden vanwege de gemeente, teneinde zich te kunnen overtuigen omtrent den stand van den bodem. Goedgekeurd. De erfpachtcanon wordt op 9 honderdste cent por c.A. vastgesteld, en op voorstel van den heer V. d. Bout nu er een ze vende van 't water wordt afgenomen, de erfpachtsprijs op f 85 bepaald, na een ver- geefsche poging van den heer Duvekot om dit te verminderen, dewijl B. en W.'s oorspronkelijk voorstel was f35 en Spr. dit verschil wel wat groot vond. Vervolgens komt aan de orde het ge- jieele voorstel met gewijzigde voorwaarden. De heer V. d. Leeuw zegt het voorstel B. en W. in 't belang der gemeente te hebben toegejuicht. Nu het zoo is afge- kruimeld, kan hij er zijn stem niet meer aan geven. Het voorstel wordt hierop aangenomen met 9 tegen 3 stemmen: (De Jonge, v. d. Leeuw en de voorzitter), de Witt Hamer buiten stemming. De Voorzitter zegt nog dat hij 3 Juni met een maand verlof gaat. Deze mede- deeling wordt voor kennisgeving aangeno men; en de vergadering gesloten. Wissenkerke. Zondag vierde onze vriend C. D. van Noppen zjjn 80en geboortedag. Mochten velen er om denken dezen waar- digen man te herdenken om een gift voor de school te geven uit waardeering voor zijn jarenlangen onvermoeiden arbeid in 't belang dezer school die al zijn liefde heeft. Bij Kon. besluit is aan den eervol ontslagen brugwachter J. Van Meerendonk te Middelburg, met ingang van 1 Jan. 1902 een jaarlijksch pensioen toegekend van f283. De conducteur der brievenmalen van de 2e klasse J. de Jonge, geboren te Hein- kenszand, dienstdoende op de lijn Breda Vlissingen v. v., is met ingang van heden bevorderd tot conducteur der brievenmalen van de le klasse, standplaats Breda. Ofschoon wij van zelfmoorden in den regel geen melding maken nemen wij toch ditmaal uit de Mtdd. Crt. het bericht over uit Terneu/.en dat J. V., onderwijzer aan de openbare school, die gearresteerd was, verdacht van onzedelijke handelingen met leerlingen, in het arrestautenlokaal zich door ophanging van het leven beroofd heeft. Heinkenszand. Zaterdag werd alhier de gewone jaarvergadering gehouden der Zuid-Bevelandsche onderlinge veeassurantie, bijgewoond door 20 leden. De rekening over 1901/1902 werd vastgesteld in ontvang op f5875,171 en uitgaaf op f 5773 en met een goed slot van f102,171. Hierna werd de omslag op te brengen in het jaar 1902/1903 bepaald op f 2824,50 bedragende, verdeeld over f 2(>0405,42 per f 100 f 1,4094. Uit het verslag omtrent den toestand der Maatschappij gedurende het jaar 1901/02 bleek, dat in dit jaar het ledental bedroeg 61 met een gezamenlijke verzekerde waarde van f202715 en een inleg van f4252,60 waarvan op 30 April 1902 in solide fondsen belegd was, een bedrag van f2316,75 van 7 paarden, 2 veulens, 6 koeien en 4 run- ders; vergoed was een som van f 2984; vermindering met de opbrengst der over blijfselen van de dieren, f 367,90 zijnde eene werkelijke schade geleden van f2610,10. Verder werd besloten het be stuur met een commissaris uit te breiden. Tot commissarissen werden gekozen de heeren W. van Liere te Biezelinge en P. Meeuwse te Nieuwdorp, laatstgenoemde ter vervanging van wijlen den heer J. P. van den Dries. De „evangelist" Weltevreden, tot vjjf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens brandstichting heeft cassatie doen aanteo- kenen. Waarde. Zaterdag vergaderden de ingelanden der polders Emmanuel en Val- ckenisse. Da rekening dienst 1901/1902 van den Emmanuelpolder werd vastgesteld in ontvang op f646,51 in uitgaaf op f554,83 f zoodat het goed slot bedraagt f91,67>. De begrooting dienst 1902/1903 werd in ont vang en uitgaaf vastgesteld op f 494,38s. Omgeslagen op f 4 per H.A. De rekening dienst 1902/1903 van den Valckenissepolder werd vastgesteld in ontvang op f 479,59s, in uitgaaf op f 366,13, zoodat het goed slot bedraagt f 113,46s. De begrooting dienst 1902/1903 werd in ontvangen uitgaaf vast gesteld op f 508,17. Omgeslagen op f3 per H.A. Een bijna ongelooflijk staaltje van kinderweedheid wordt van Echteld ge meld Een jong getrouwd paartje had de moeder van den man in huis. Het mensch slaapt op zolder. Ze werd dezer dagen ziek en om haar nu te beletten, dat zij 's nachts den slaap van man en vrouw stoorde, werd zij op haar bed vastgebon den. Gelukkig verloste de dood haar spoe dig uit haar lijden. Zij stierf, toen zoon lief met varkens naar de markt was en haar dochter naar Tiel. Te Nieuw Amsterdam (Dr.) ging een 23-jarig persoon een weddingschap aan om over het Oranjekanaal te zwem men. Hij begaf zich gekleed te water en had bijna den overkant bereikt, toen hij eensklaps in de diepte wegzonk en verdronk. Te Haarlem is Donderdagnacht een oude ongehuwde juffrouw van 73 jaar vermoord in haar huisje gevonden. De vermoedelijke moordenaar/?; zekere „Haarlemsche Frans", die op den avond van den moord gezien is in de nabijheid van de woning der ver moorde juffrouw, ook meer schijnt te weten van den moord op de oude vrouwtjes aan den Raamsingel aldaar, in 1892, en pas na negen jaar gezeten te hebben, verdacht wordt van tal van in de laatste maanden gepleegde inbraken, is thans voortvluchtig. Opmerkelijk is, dat hij reeds als jongen met turf ventende, een zekere voorliefde aan den dag legde om oude vrouwtjes te bezoeken en haar zijn brandstof te ver- koopenen het is ook opmerkelijk, dat waar blijkbaar de moord in den voornacht of althans even na 12 uur heeft plaats ge had, en de voordeur dus moet hebben open gestaan, de surveilleerende politie, welke minstens tweemaal het huis na dien tijd heeft moeten passeeren, daarvan niets heeft bemerkt. De moordenaar schijnt geweten te hebben dat de juffrouw juist dien dag f 250 had ontvangen, zijnde haar gewone toelage die haar op gezette tijden door hare familie die haar onderhield, werd toe gezonden. Toch schijnt hij niet geweten te hebben dat er nog meer zattenminste de justitie heeft in de woning der ver moorde niet alleen verschillende min of meer kostbare voorwerpen, doch ook een vrij dikken bundel effecten, benevens bank papier en specie in beslag genomen. De vermoorde juffrouw v. Weenen was geboren te Mons (België), haar moeder was een Bossche vrouw. Zij hield zich steeds zeer urm en had juist dien dag nog tot den tuinman die bij haar gewerkt had gezegd, ik heb nu geen geld in huis, maar morgen wel, kom dan tusschen 5 en 6 uur. De justitie heeft in de woning tweeërlei bloed gevonden. Nu ls 't bekend dat de dame altijd met een mes bij zich sliep. Men mag derhalve onderstellen dat de moordenaar haar uit haar bed heeft gehaald om hem het geld aan te wijzen en zij hem toen een steek heeft toege bracht. Hij heelt haar toen met een scherp ijzeren voorwerp gedood. De werkstaking te Enschede. Naar de Telegraaf verneemt is het besluit der Frabrikantenvereeniging, om in den aanvang van Juni de Enschedésche fabrie ken gedurende twee dagen der week tijde lijk stop te zetten, volstrekt niet naar den wensch of het verlangen der firma Van Heek integendeel, deze is daarover in het minst niet gesticht. Het besluit der Fabrikanten-Vereeniging is, naar ons bij onze navraag bleek, dan ook minder te beschouwen als een bjjstand der firma Van Heek dan wel als een middel om bij de tegenwoordige slapte in zaken al te groote overproductie tegen te gaan. Het gedurende twee dagen stoppen per week zou den fabrikanten zeer ter stade komen. Wat de staking en uitsluiting bij de firma Van Heek betreft, deze heeft aan de firma in de aflevering van goederen tot op dit oogenblik nog geen enkele moeilijk heid in den weg gelegd; de voorraden waren zoo groot, dat de aflevering zonder eenig bezwaar kon geschieden en ook nog geruimen tijd zal kunnen worden voort gezet. In dit opzicht is dus de staking voor de firma het tegendeel van pernicieus. De heer H. ter Kuile heeft, naar aan leiding van de conferentie zjjne firma met haar arbeiders, in Tubantia een artikel ge schreven met het doel om wat zijn firma tot de eigen arbeiders wenschte te zeggen, ook mede te deelen aan de andere arbeiders te Enschedé. Na een korte schets van het verloop van den strijd, gaat de heer Ter Kuile voort: »Wat nu. De leden der I'abr.- Ver. zagen in, dat verlenging van den tegenwoordigen toestand niets brengen kan dan meerdere armoede en ellende voor onze bevolking, schade aan allen, die bij de industrie be trokken zijn, schade aan de stad onzer inwoning. Zij achten zich verplicht thans het hunne te doen, om aan deze treurige toestanden een eind te maken. Vandaar hun thans genomen besluit. »Moehten onze arbeiders, die toch niet van gezond verstand ontbloot zjjn, dit inzien. Mochten de velen, die reeds lang inzien, dat er verder niets te winDen, veel te verliezen is, zich ontworstelen aan het schrikbewind, dat hen dwingt, zich toonen als zelfstandig denkende menschen, die ook met het oog op vrouw en kind, moed vinden voor hun overtuiging uit te komen. Gij weet toch evengoed als ik, dat de firma v. Heek thans niet meer kan afgaan van haar voorwaarden, dat die tijd voorbjj is. Volgens de Zutph. Ct.uzal Anna van Essen, het meisje dat steeds nog werkzaam is bjj de firma Van Heek en Co., een aanklacht in dienen bij den officier van justitie, over de haar toegevoegde beleedigingen, wanneer zij zich op straat vertoont. Bet Volk meldt, dat door den Chr. Nat. Werkmansbond de houding van het bestuur inzake baas Huiskes, die op aanraden van ds. Schrieke (chr.-hist.) weer bij de firma Van Heek aan het werk ging, is goedgekeurd, na een krachtige oppositie van Reudink, den voorzitter van het stakingscomité (zelf chr.- hist.) en eenige anderen. Een 5jarig meisje te Rotterdam na het verlaten der school in de Weenastraat door een opgeschoten meid meegelokt naar de Ridderstraat, waar de meid het kind van hare gouden oorbelletjes beroofde. De Amerikaan Chr. Haudini, die thans te 's Gravenhage in het Circus optreedt onder den Daarn van „Koning der Uitbre kers" en „Raadsel aller Criminalisten", heeft hedenvoormiddag in een der lokalen van het hoofcommissariaat van politie aan het Alexandersveld, in tegenwoordigheid van den hoofdcommissaris en commissarissen en inspecteurs, eenige staaltjes van behen digheid gegeven. Men had hem flink ge boeid. Vier Engelsche boeien, bij de politie in gebruik, hielden zijn polsen nauw saam- gebonden. Echter slechts voor korten tjjd, want eenige oogenblikken later wierp Hau dini zijn boeien af. Om te bewijzen, dat hij geen hulpmiddelen gebruikte, had Hau dini zich gedeeltelijk ontkleed. (Vad.) Zaterdagavond toen de trein van Amsterdam naar Haarlem goed en wel #in gang was, vroeg een half dronken man aan een medereiziger of de trein naar IJmuiden ging, waarop deze zeide dat hij in Haarlem moest overstappen. Hij dacht dat men hem voor den gek hield en wilde den reiziger te lijf met een mes; daarop trok de aangevallene aan de noodrem; de trein hield direct stil. Te Haarlem werd de driftige reiziger door de politie in ontvangst ge nomen. HeerGoede vriend, kun je me ook zeggen waar hier de beetwortelsuikerfa briek is? Boer: Nee, menneke, dat waet ik niet. Boer ('n paar stappen verder): Hé, menneke, bedoelde gij de krotenfabriek Heer Ja juist, dat is 't zelfde. Boer: Dat waet ik ook niet! President Roosevelt heeft in een rede voering te Arlington de Amerikaansche legermacht in bescherming genomen tegen de beschuldiging van wreedheid op de Lilip- pignen. Ofschoon de op zichzelf staande ge pleegde gruwelen onverdedigbaar waren, hadden de Filippino's door hun tegen alle beschaafde opvattingen indruischende wijze van oorlogvoeren daartoe zelf aanleiding gegeven. De lynchpartijen in sommige streken van de Vereenigde Staten vond de President nog heel wat erger. Men had zeer overdreven, en de daden en de hou ding van het Amerikaansche leger op de Filippijnen waren bjj uitstek humaan ge weest. De Amerikanen streden alleen voor vrede en vrijheidZoodra de Filippino's toonen, de vrijheid te kunnen dragen, door de wijze waarop zjj van do zelfregeering weten gebruik te maken zal kunnen worden beslist, of hun verder algeheele zelfstan digheid zal kunnen worden geschonkon. Maar ook niet vóór dien tijd!! Naar aanleiding van het snoepreisje dat Nieuw-Zeeland's premier, do brave heer Seddon, naar Engeland maakt om de kro ning van Edward VII bij te wonen, is een staatje opgemaakt van hetgeen deze be roemdheid op het gebied van sociale wet geving in de elf jaar van zjjn bewind aan de kolonie gekost heeft. Gespecificeerd worden zijn honoraria als minister en als premier, zijn reiskosten, extra-treinen, gou- vernements-stoomschepen enz. Nauwkeurig berekend komt de schrijver tot een totaal bedrag in elf jaren van 41,809. De heer Seddon heeft dus ongeveer 4000 'sjaars aan de koloniale geldmiddelen gekost. Vermoedelijk zal hij bet dit jaar wel tot 5000 brengen, daar hij voor de kronings feesten een reispenning van 1500 heeft weten te krjjgen. Het jacht der voortvluchtige oplich tersfamilie Humbert wordt iederen dag te Patras verwacht. De politie staat gereed om het reisgezelschap te ontvangen. Ove rigens baart, vooral in Duitscbland, het zoeken naar de verdwenen oplichters heel veel last aan reizigers, die verkeerdelijk voor de Humberts worden aangezien, en dan in hechtenis genomen worden. Dit geschiedde o. a. Vrijdag te Kempten in Beieren, met prins Egon zu Fürstenberg en prins Ratibor. Reeders te Boston trachten een tegensyndicaat op te richten, dat aan de Morgan-trust zou moeten beltftten om New-York te veel te bevoorrechten boven en ten koste van de Bostonsche transport vaart. Naar men zegt, zou er ook kane

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2