Kerknieuws. Schooinieuws. Gemengde Berichten. zij als Engelsche onderdaan hem het recht tot zulk eon vraag ontzegde. Het was erg genoeg, zei zij, dat de beroemde Engelsche militaire macht niet in staat was, de farmers van de Kaapkolonie tegen een handjevol Boeren te beschermen, en het was volstrekt niet noodig, dat .men nu ook nog de eigen onderdanen lastig viel. De Engelsche officier verontschuldigt zich met de vorkla- ring, dat men haar voor een rebel moest houden, daar men een van hare broeders gevangen genomen een een anderen gewond had. Het deed hem leed, haar een zoo treurige mededeeling te moeten doen, maar het was nog treuriger, dat men haar brui degom, die onderweg een poging tot ont vluchten had gedaan, had moeten dood schieten... Tot groote verbazing van den Engelsch- man verklaarde de jonge dame daarop, dat zij niet in zulke intieme relaties met hem stondzij had een list moeten gebruiken om te weten te komen, waar de colonne heenging. Haar doel was geweest, haar vader en hare broeders te waarschuwen, hetgeen echter niet gelukt was, daar haar vader met een schot in de borst hier in huis lag, en hare broeders in handen der Engelschen gevallen waren. Op de opmerking van den Engelschman, dat het onverklaarbaar was, dat het com mando van Dotter ontkomen was, terwijl het gezin, dat zij wilde beschermen, door het ongeluk was getroffen, erkende de Afrikaansche, dat zij eerst het grootere commando van Lotter gewaarschuwd had. Zij had zich zich echter niet aan schending van de loyaliteit schuldig gemaakt. Zij was alleen het lager binnen gereden, zonder een woord over de Engelschen te reppen. Men had geweten vanwaar zij kwam, en vermoed, wat haar komst beteekende. „Ik durf te beweren", aldus eindigde zij, dat dezen nacht in de verschillende streken der Kaapkolonie minstens 100 Afrikaansche meisjes in het zadel zijn. Als de nood dwingt, is een meisje meer betrouwbaar dan een Kaffer. Wij meisjes vormen de communicatie Dit over de houding van de Afiikaan- schen in den nood. En nu nog iets over de houding van de Engelsche soldaten, ook in nood. De „Revue" (een Parijsch blad) bevat een zeer belangrijken brief van een Boeren- combattant, die in eenvoudige onopgesmukte woorden vertelt, wat hij gezien heeft in het gevecht bij Klerksdorp. Wij doen er eenige grepen uit Eergisteren zei Kemp, die met zijn com mando was aangekomen, tot den chef (De la Rey)„Methuen verlaat vannacht het kamp te Tweebosch, om zich bij Grenfell, te Rovarainesfontem, te voegen. Hij laat het ossen-convuoi vooruit gaanhij volgt met de artillerie en infanterie, daarna volgen majoor Paris en de bereden troepen. Hij vermoedt niets, denkt ons op 10 mijlen afstand. De chef antwoordde ,,'t Is goed Volgt een beschrijving van de opstelling der Boeren langs den weg en het voorbij trekken der Engelschen. „Plotseling brandt als één enkel geweer een geheel salvo los van De Colliers' man nen, op den linkervleugel. Dat was het afgesproken teeken. Ik kijk op mijn horloge, het is kwart over vijf. Het geweervuur wordt algemeen. Wij leggen aan op de bestuurders van de bagage-wagens en op de soldatenieder neemt zijn man. Weldra begonnen de muilezels naar het ossen-con- vooi te draven. Toen zei ik tot Jacobus en Peters Bonop„Precies Glencoe dus!" Peters zeiAls de muilen gaan, volgen de soldaten", hetgeen ook gebeurde. Vervolgens wordt verteld, hoe zij de sol daten volgden en de verwarring ontstond. Kemp riep zijn mannen toe zich niet te haasten „zij doen zelf ons werk." Eindelijk slaagde een groepje officieren er in, hunne mannen in het gelid te stel len, om de achtersten te hulp te komen. Men hoorde daar het geweervuur van Celliers. „Toen, Franz, hebben wij iets vreeselijks gezien. Soldaten legden de geweren op hunne aanvoerders aan. De kleine Jacobus, die dezen oorlog nog niet kende, vroeg aan Mathias„Vader, wat doen zij toch?" En Mathias zei„Zij mikken op hunne officie ren!" 't Was waar. Wij hebben er drie zien vallen. Daarna ging de geheele troep uit elkaar het waren wel zes honderd man. Alles vloog over het veld". Aan 't slot van den brief, waarin de ge vangenneming van Methuen word verhaald, maakt de kleine Jacobus, die den generaal gewond op een veldbed ziet liggen, de op merking, dat hij er niet kwaad uitziet voor een Engelechman. De chef kwam dadelijk hij sprak vrien delijke woorden tot den generaal. De chef is goed, maar nooit heb ik hem zoo goed gezien als gisteren. Zijn treurige oogen waren opwaarts gerichtik geloof, dat hg aan zijne gedoode zonen dacht. Methuen zag er nog droeviger uit dan de chef; hij zei: „You are a clever man, sir!" (U is een knap man, mijnheer!) Mathias vertelde ons nog, dat de chef besloten heeft Methuen met de niet te ern- sige zieken naar de Engelsche linies terug te zenden. De chef is groot, Frans, zie je Ned. Herv. Kerk. Drietal te Rotterdam dr. E. J. W. Post humus Meyjes te Middelburg, W. Lamers te Goes en A. de Haan te Zwolle. Beroepen te Zegveld, W. R. Kalshoven te Elspeette Peins en te Schiermon nikoog, G. Horreus de Haas, cand. te-Win- sumte Harmeien, A. J. W. v. Ingen te Bergschenhoekte Hornhuizen, H. Cannegieter, cand. te Zuidlarente Feerwerd, L. Boersma, cand. te Buitenpost. Aangenomen naar Paramaribo door J. Buiskool te Beetgumnaar Wildervank door dr. R. Ruibing te Britsumnaar Amsterdam door dr. P. A. Klap te Velzen naar Anna Paulowna door D. v. Kre velen te Sybecarspel. Bedankt voor Herkingen door J. M. La mers te Goedereede voor Dokkum door M. J. F. Schiinfeldt te Pieterburen voor Dordrecht door F. F. J. v. d. Plassche te Hasselt; voor Wijnjeterp door A. M. Brouwer, cand. te Leeuwardenvoor Zoutelande door Th. J. L. Ruys, cand. te Utrecht. Geref. Kerken. Drietal te Watergraafsmeer, J. L. Schou ten te Hazerswoude, J. A. de Vries te Fijnaart en P. Warmenhoven te Harderwijk. Bedankt voor Driesum door J. C. Bal huizen te Sexbierum. Op de voordracht voor leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het gymnasium te Leiden staat no. 1 de heer Tj. Kielstra, vroeger predikant en docent in het He- breeuwsch aan het gymnasium te Middel burg, thans arrondissement-schoolopziener te Leiden. Rijkskweekscholen voor Vroedvrouwen. Vóór 15 Juni e. k. (niet Juli, gelijk in vorige jaren) hebben candidaten voor toe lating tot de Rijkskweekscholen gelegenheid zich, onder overlegging van hare geboor teakte en bewijs van den Burgemeester, dat haar gedrag eerlijk en onbesproken is, aan te melden bij den Geneeskundigen Inspec teur voor Zeeland en Westelijk Noord-Bra bant Dr. A. van der Loeff, te Teteringen. Men schrijft ons uit Middelburg In ons laatste nommer werd de adverten tie opgenomen berichtende het overlijden van ds. D. Janse, predikant bij de Gere formeerde gemeente te Middelburg. Dit bericht mag niet passeeren zonder eenige toelichting onzerzijds. Eerstens om de eigenaardige, eenige plaats door ds. Janse in onze kerkelijke wereld ingenomen en in de tweede plaats om de eigenaardige persoonlijkheid die uit ons midden is heengegaan. Ds. Janse was jaren lang de eenige predikant voor de 22 in ons land bestaande Ledeboeriaansche gemeenten. Die gemeen ten onderscheiden zich 't meest van alle andere door haar ver gedreven subjectivisme in leer en levensbeschouwing en door zeker independentisme in kerkbestuur. Na ds. Ledeboer, wiens gemeente Bent huizen, de moedergemeente voor deze groop werd, trad als zijn opvolger ds. P. van Uijke op, maar met hem werd Middel burg het hoofd der 22 gemeenten. De gemeente Middelburg won het van allen in groote en aanzien. Het centrum van Walcheren werd tevens centrum van deze kerkengroep. En toen nu ook het Oud-Testamentische »En hij stierf" over ds. P. van Dijke was uitgeroepen, stond deze groep van kerken herderloos. D. Janse, landbouwer onder Oostkapelle, had reeds jaren de gemeente te Middelburg gediend als oefenaar, te meer na het verscheiden van zijn voor ganger G. Braam van Souburg. Men vestigde het oog op hem. Na veel wikken en wegen, na velerlei tegenstand, vooral om een richtige bevestiging te krijgen, drong men zoozeer aan dat de bescheiden, ietwes schuchtere man, de taak van predi kant bij die gemeenten op zich nam, die hij in den vollen zin des woords, met God en met eere heeft volbracht. Ziet hem daar gaan met steek en korte broek, den vertegenwoordiger van het oude, onder al het nieuwe dat ons omringt. Hij de zacht moedige Johannes, de bescheiden discipel, meer dan de leeraar, door iedereen gegroet en op zijn beurt iedereen groetende. Altijd in stilte wandelende, alle rumoer vermij dende, altijd zijn heelen, langen leeftijd in leer en leven volkomen gelijk. Hij heeft tot enkele dagen vóór zijn dood gereisd van Noord naar Zuid, van Oost naar West, en de kudde geweid, aan zijne zorgen toe vertrouwd. God nam hem weg op 73 jarigen leeftijd en schonk hem de kroon der heerlijkheid, wantzijn aangezicht was naar Jeruzalem gekeerd. Naar wij vernemen zal behalve de reeds genoemde sprekers op het Zuider- Zendingsfeest te Liesbosch op 9 Juli op treden de heer P. J. Poen, Zuid-Afrikaander uit Kimberley, om te spreken over «de Boeren en de Zending". Goes. In de gemeenteraadsvergadering van Zaterdagavond a. s. te 8 uur zijn aan de orde Beëediging. Ingekomen stukken. Aanvraag La Vitesse. Goes. Gisteren morgen kwam een los loopend rund, dat naar de markt gedreven werd, in een winkel van den heer B. op de Vlasmarkt. Het dier vernielde drie ruiten van de deur en bracht ook schade aan de winkelkast toe. De eigenaar van de koe betaalde de schade. Aangesteld tot onbezoldigd rijksveld wachter J. J. van Willigen te Goes, Op zichter bij de Zeeuwsche fruitteelt Maat schappij. Bath. De spitse ton met bol, die alhier op den hoek van het Nauw van Bath lag, is heden vervangen door een gasboei. Borssele. Maandag benoemde de ver gadering van ingelanden van den calami- teuzen polder Borssele, ter vervanging van wijlen den heer J. P. van den Dries, tot gezworene den heer C. van 't Westeinde Jz. Op uitnoodiging van Gedeputeerde Staten besloot de vergadering den zeedijk voortaan te verpachten, onder voorwaarde dat geen beweiding met rundvee mag plaats hebben. Het verzoek van H. Nieveen te Lemmer, om een subsidie van f 0.10 per hectare 's jaars, voor de stoomtram Bors seleGoes—Wolfaaatsdijksche veer, gedu rende 15 achtereenvolgende jaren, werd ingewilligd. (M. C.l Serooskerke. (W) Dinsdagmiddag is or hier een goed werk ten einde gebracht. Sedert jaren werd er geklaagd over de onhebbelijke keien, waarmede een groot deel onzer dorpstraat bestraat was, en het welk vooral voor hen, die dicht aan de straat wonen zeer hinderlijk was. Op ver zoek van een groot aantal dezer ingezetenen heeft het gemeentebestuur zich in 1901 met het polderbestuur van Walcheren ver staan, om den op keiweg te breken en er een ilinke straat van klinkers voor in de plaats te leggen. De werkzaamheden zijn nu af- geloopen en onze gemeente is nu een fraaie gemakkelijke straat rijk geworden, welke het aanzien van ons dorp zeer verhoogt. Waarde. 'In de Maandag j.l. gehouden vergadering van Ingelanden van het Water schap Waarde werden 17 stemmen uitge bracht. De rekening dienst 190111902 werd vastgesteld in ontvang op f 8443,82s in uitgaaf op f7105,05 zoodat het goed slot bedraagt f 1338,77s. Er is besloten tot het aangaan van eene geldleening groot f1795 voor het begrinden van een gedeelte weg in Valckenisse. De begrootingsdienst 19021 1903 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 12964,87'A met een post van onvoor ziene uitgaven groot f 687,56. Het dijkge- schot werd van f 4 gebracht op f 4,5 per H.A. In de Maandag te Ellewoutsdijk door ingelanden van het calamiteuze water schap EllewoutsdijkDriewegen gehouden vergadering werd de rekening over het dienstjaar 1901/1902 goedgekeurd met een bedrag wegens ontvangsten en uitgaven, respectievelijk van 126.188.61'en f24.457.84 en een batig saldo ad f 1730.77'. De begrooting voor het dienstjaar 1902/1903 werd vastgesteld tot een gelijk bedrag voor ontvangsten en uitgaven van f26.119.28. Het dijkgesehot werd bepaald op f 18.25 per hectare, evenals vorig jaar. De ver gadering besloot tot begrinding van éen der hoofdwegen, gelegen in de gemeente Ellewoutsdijk, over eene lengte van ongeveer 3600 M. en machtigde het bestuur met de betrokken gemeente Ellewoutsdijk de daar voor noodige overeenkomst te treffen. Naar aanleiding van het bekende verzoek van den heer H. Nieveen te Lemmer om eene bijdrage uit de fondsen van het waterschap, in de kosten van het maken van eene tramlijn Borssele Goes Wolfaartsdijk werd met 28 tegen 2 stemmen besloten den verzoeker mede te deelen dat het waterschap bereid zal worden bevonden aene bijdrage, desverlangd eene hoogere dan de gevraagde som, in gemelde tram- lijnkosten te schenken, indien de richting van uit de gemeente Ovezand worde ge nomen naar de kom van Driewegen en van daaruit zijlijnen worden tot stand gebracht naar de havens der gemeenten Borssele en Ellewoutsdijk, welke richting zoowel in het belang van het waterschap, als van beide bij het waterschap betrokken gemeenten Ellewoutsdijk en Driewegen geacht wordt, terwijl bet bol an g van het waterschap bij de geprojecteerde lijn als zeer twijfelachtig beschouwd werd. De heer J. Smallegange Az. werd herbenoemd tot gezworene van het waterschap. De vergadering besloot tot verkoop van eenige voor het waterschap waardelooze peerceeltjes weiland c. a. en stelde de voorwaarden vast waarop dit jaar de verpachting der eigendommen zullen plaats hebben. lersekc. In de Maandagavond gehou den raadszitting waren 9 leden tegenwoor dig, voorz tier de burgemeester. Aan de orde waren wijziging en af- en overschrij vingen van de gemeentebegrooting en die van het burgerl. armbestuur, vaststelling van het kohier der hondenbelasting en der schoolgelden en verzoeken om afschrijving van schoolgeld. Onder de laatste was er een van een vader, die een leerplichtig kind van de school had genomen, en om dat hier geen der redenen in de verorde ning genoemd, aanwezig was, en tevens ter trouwer naleving der leerplichtwet, stelden burg. en weth. voor dit verzoek van de hand te wijzen. De raad vereenigde zich daarmede. Het post- en telegraaf kantoor werd op nieuw voor 5 jaar aan het rijk verhuurd, tegen denzelfden huur prijs (f500) en onder dezelfde voorwaar den. Nog was aan de orde de benoeming van een raadscommissie tot onderzoek van mogelijke bezwaarschriften tegen den hoof- delijken omslag, welke commissie in art. 11 der betreffende verordening wordt voorgeschreven. Bij deze gelegenheid sprak een der leden zgn leedwezen uit over de scherpe en algemeene critiek, die het nieuwe kohier van den hoofdelijken om slag van de zijde van het publiek onder vindt, en hij vond daarbij instemming bij enkele andore leden, doch de voorzitter herinnerde aan het spreekwoord „Doe wel en zie niet om" en stelde in het licht, dat de zwaardere belasting van den mid delstand een gevolg was van de nieuwe bepalingen der wet. Een ander lid noemde als de grootste grief, die tegen den aan slag van dit jaar gehoord wordt, dat enkele raadsleden zich te laag hadden aangege ven. In de commissie werden benoemd de heeren Sauer, Polderman en Wesdorp. Zeeziekte. In de grappen-rubriek van de «Globe* wordt verteld, dat een Vlissingsche stoom boot haar passagiers een waarschuwing geeft, waarop staatPassagiers moeton ontvangbewijzen krijgen voor alle eetwaren, die ze aan boord gebruiken en die goed bewaren." Dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan en herinnert aan een oud rijmpje: There was a young man of Ostend, Who said he'd hold out till the end; But when halfway over From Ostend to Dover, He did what he didn't intend. 's Gravenpolder. Heden, morgen had den de vergaderingen van ingelanden van de polders Ooster- en Middelzwake plaats. Beiden verlengden de subsidie van 50 cent per bunder voor onderhoud der wegen aan de gemeente 's Gravenpolder. Beide stonden toe het voorstel om het tram-plan Nieveen met Vh cent per bunder per jaar gedurende 15 jaren te steunen. Op de voordracht voor dijkgraaf van Ooster Zwake werden geplaatst de heeren S. Paul, W. Geelhoed en I. A. Remijn en op die van plaatsver vangend dijkgraaf de heeren J. Tolhoek, W. Geelhoed en I. A. Remijn. Tot ge zworen van Middelzwake werd gekozen. I. de Pree 4 met stemmen; I. Verhulst ver kreeg 2 stemmen, 1 briefje was blanco. Zaamslag. In de gisteren gehouden vergadering van Ingelanden van den Zaam slagpolder is besloten subsidie te verleenen aan de tram HontenisseSelzaete tot een bedrag van f 800 jaars. H. Wilberts te Tilburg, vierde gister zijn honderdsten verjaardag. Hij leest nog alles zonder bril. Te Amsterdam klom een tienjarige knaap op een in beweging zijnde tram, reed een eindje mee, sprong er af, viel, werd zwaar gewond en stierf aan de ge volgen. Een dronken Huizer visscher die zich te Hilversum op de rails gelegd had werd door de stoomtram door midden gereden en gedood. Te Budel is bij een vechtpartij een werkman derwijs mis handeld dat hij aan de gevolgen is overleden. De dader is in arrest. Te Paterswolde is een 4 jarig knaapje een eenigst kind uit Sneek dat met zijn moeder op familiebezoek was in een sloot geraakt en ofschoon de moeder er spoedig bij was, jammerlijk ver dronken. Te Langedijke bezeerde zich een arbeider aan puntdraad, er ontstond bloedvergiftiging waarop de man in een naburige gemeente geneeskundige hulp ging zoeken; doch onderweg bezweek hij. Te Utrecht viel een bejaarde vrouw die ten huize harer kinderen eenige bezig heden op den zolder verricht had door een losliggend valluik dat zij goed gesloten waande. Met 't hoofd tegen de steenen geslagen werd zij met gespleten schedel dood opgenomen. Te 's Graveland is een 4 jarig knaapje ongezien te water ge raakt en verdronken. Te Staphorst is een vrouw die door het op hol slaan van een paard aan het hoofd verwond werd des nachts daarop aan de gevolgen bezweken. Naar de 's Hertb. Ct. verneemt, zullen in de Tilburgsche moordzaak, die 11 Juni voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch in hooger beroep wordt behandeld, behalve de reeds gemelde 54 getuigen a charge, ook nog 42 getuigen a décharge van den beklaagde Mutsaers gedagvaard worden. De commissie die zich, op initiatief van burgemeester en wethouders van Maas tricht, gevormd heeft om voor Jan Pieter Minckelers, den uitvinder van 't steenkolen- lichtgas, in zijn geboorteplaats een gedenk- teeken op te richten, verzendt circulaires met het verzoek om steun. De Telegraaf geeft de navolgende phy- sionomie der Kamerzitting waarin het milicionsvoorstel gisteren werd aangenomen. Aan beide zijden der zaal volle tribunes. Ook de loges boven het presidiaal bureau bezet door tal van belangstellenden, onder wie het oud-Kamerlid Troelstra. Zelfs dames onder de nieuwsgierigenzomerhoedjes van wuivende, witte veeren en van fris- sche kleurige tinten onder het zwart en donkergrijs gemengd Zekere spanning, in 't vooruitzicht van de zitting, waarin dan beslist zou worden over de fameuse quaestie der lichtingen van '95 en '96, waarbij nog gekomen was (dank zij 't amendement-Drucker c. s.) die van 1897. Het »met interlinie" geplaatste kranteberichtje omtrent de mogelijkheid van een ministerieele crisis, bijaldien 't voorstel-Drucker, om ook de mannekens der lichting van '97 van herhal in gs-oefe- ningen vrij te stellen, zou worden aange nomen, had aan de zaak iets extra-pikants gegeven. In de ochtenduren was dr. Kuyper in de Kamer aanwezig, om »de atmosfeer" eens op te nemen, doch na de pauze verdween, voor goed op dezen dag, de voorzitter van den ministerraad.En hij had duizendmaal gelijk Want 't was bij uitstek saai, vervelend, slaapwekkend in de Kamer. Geen seconde van „spanning". Slechts een paar moment jes, waarin de heeren gelegenheid hadden om, te midden van 't zeurig herhalen van reeds duizendmaal gehoorde argumenten, eens Hink uit te schateren, zooals menschen doen, die „nerveus" geworden zijn van 't moeteu aanhooren van hopeloos-lange en gansch-onbeduidende, geenerlei nieuws brengende redevoeringen. Zóó, toen de heer Van Kempen, die half-onbewust, het eo- misch element in de Kamer vormt, o. a. vorderde, dat alle inspectie ten aanzien van de lieden, die voor herhalingsoefeningen worden opgeroepen, zal worden terzijde gelaten. Zoowel de aard van dit aanzoek als de toon, waarop de Leidsche afgevaar digde 't ten gehoore brengt op de manier van iemand, die, aan joligen feestdisch een „ontaalbare ui" zal tappen amuseerde hier de heeren. En andermaal liet de heer Ter Laan de levers geducht schudden, toen hij, in zekere theatrale verontwaardiging, den braven, hoog-eerbaren, onschendbaren en ongehuwden dr. Mees uit Rotterdam toeriep, dat... zijne zonen zeker niet per soonlijk gediend hadden, anders zou hij wel anders hebben gepraat De heer Ter Laan heeft, afgescheiden van deze onschuldig-grappige vergissing, heden op een werkoljjk allerongelukkigste wijze de vrijstelling der drie lichtingen verdedigd. Vooreerst veel te lang, zóódat hij met tamelijk forsch, maar eentonig keel geluid, het «brouhaha* der kakelstemmen niet meer kon beheerschen, hoe hij zich ook inspande, en vervolgens met gezochte argumenten, zonder iets te geven van het aantrekkelijke onderhoudende, waardoor een Van dea Zwaag, soms ook een Schaper, noodzaken, naar hen te luisteren, 't Was den heer Ter Laan hoorende, of men vóór zich had een klasse-onderwijzer, zich ver staanbaar pogend te maken te midden van eene schare onbedwingbaar-luidruchtige scholieren. De Geschiedenis van één foutief Telegram, vijf Taarten en één Rostcommies. Wij lezen in het «Bataviaseh Nieuwsblad": Verleden week gebeurde het dat een officier te Tjimahi in garnizoen voor een feesteljjke gelegenheid één taart verlangde en deze telegraphisch bestelde bij de firma Versteeg, per spoor te verzenden. Den vol genden dag kwam een groote trommel van Versteeg, vergezeld van een groote rekening voor vijf taarten. De officier zag de reke ning opnieuw iner stond werkelijk vijf taartenkeek in den trommel en vond daar dan ook vijf stuks van het heerlijkste gebak. Hij schreef onmiddellijk aan de firma Versteeg, dat lig maar één taart besteld had en zond vier taarten terugwat moest hij met al die zoetigheid doen? De firma Versteeg kreeg de taarten en den brief met bekwamen spoed, keek er van op, zag er het telegram nog eens op nadaar stond toch duidelijk vijf taarten. En het onbe grijpelijke werd nu in eens duidelijk de telegraafdienst had zich vergist, vijf in plaats van één geschreven. De firma bedacht zich niet lang, maar schreef een brief aan den hoofdinspecteur van den post- en telegraafdienst onder aanbieding der stukken van overtuiging het telegram en de vier taarten. De hoold- inspecteur, niet gewoon aan verrassingen, keek vreemd op, toen hem op het kantoor vier taarten werden bezorgd, dacht aan een aangename verrassing, doch de glimlach bestierf op zijn lippen, toen hij kennis had genomen van den brief en het telegram. Hij zond den brief met de daarbjj behoo- rende bewijsstukken, de taarten incluis, naar het postkantoor te Weltevreden ter fine van onderzoek. Toen de taarten het postkantoor binnen gedragen werden, keek het personeel verheugd opwie bedacht daar zoo mildelijk de ambtenaren Men stak de hoofden bijeen, dacht dat misschien een der onlangs in zijn examen geslaagde commiezen aan het tracteeren sloeg. Doch toen de chef de brieven had doorgelezen, veranderde ook op zijn gelaat de welwil lende trek en de ongelukkige wiens naam onder het telegram prijkte, werd op niet al te zachtzinnige wijze ter verantwoording geroepen. Nog meer verbazing bg het personeel: wat stond nu te gebeuren Men wachtte in angstige spanning tot het onder houd tusschen den chef en den minderen ambtenaar geëindigd was en toen deze laatste weder onder zgn collega's verscheen met een bonepen gezicht vertellend wat gebeurd was, en hoe hij zijn fout moest boeten door de taarten te betalen, klonk eenigen tijd niets anders dan een hartelijk gelach door het postkantoor. Zelfs de schuldige ambtenaar lachte mede, al ging het hem af als een boer die kiespijn heeft. Een der collega's die niet alleen oog had voor de komische zijde der zaak, schafte echter raad. Hij nam een hoed, wierp er een geldstuk in en ging op inza meling uit, men legde botje bij botje en kreeg zoo het geld voor de taarten bijeen iéder had wel lust in een stukje van het lekkere gebak. En toen werd nauwgezet tot de verdeeling overgegaan ieder kreeg zgn portie en in minder dan geen tijd bleef van de taarten niets anders over dan de aangename herinnering. Dit is de ware geschiedenis van één foutief telegram, vijf taarten en één postcom- mies zooals zij verleden week werd afge speeld. Te Mierloo (N.-Br.) heeft de firma Van Heek Co. te Enschede eene deken- handweverij opgericht. Eene ware uitkomst voor de wevers in die streek, waar de bontweverij tegenwoordig niet zeer vlot gaat. Het loon bedraagt 10 cents por siuk; wijl een handwever 12 dekens per dag kan weven, maakt hij een daggeld van fl.20, hetgeen hij met bontweven bij lange niet kan halen. De Regeerende Vorst van Waldeck heeft aan de Koningin-Moeder de beschik king gegeven over zgn kasteel te Schaum- burg. H. M. zal tegen half Junt daarheen vertrekken om er eenige weken te verblijven. Te Petersburg is men van meening dat de aanslag op den gouverneur van Wilna, generaal Von Wahl, zgn oorzaak vindt in het feit, dat de gouverneur onlangs een aental personen, die te Wilna de rust ver*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2