NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 131 1902. Zaterdag 24 Mei 16e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Sb Bij Hit immer behoort era Bljrapel. Buitenlandseh Overzicht. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN E E G t A ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 23 Mei 1902. Pokken. Prof. van Overbeek de Meijer, hoogleeraar in de geneeskunde te Utrecht schreef in 1880 in zijn verslag van het internationaal congres voor hygiène te Turijn het vol gende »Ik heb op den voorgrond gezet, dat ik een warm voorstander ben van de koepokinenting en van hare bevordering door indirecte middelen. Maar ik heb daar na gewezen op de gevallen, zoo in Neder land als elders waargenomen, waarin do koepokinenting voor de ingeënten de oor zaak werd van ziekte en zelfs van dood en ik heb gevraagd, of men de onwilligen mocht dwingen zich te onderwerpen, zoo lang soortgelijke, wel zelden aan het licht komende, maar vermoedelijk niet zoo zeldzame gevolgen van de toepassing van het voor behoedmiddel waargenomen werden. »Nu de menigvuldigheid van soortge lijke gevallen werd ontkend, wilde ik echter daarop wijzen, dat de geneeskun digen, die in hun praktijk zulke treurige gevolgen van de inenting waarnemen, deze ongelukken zooveel mogelijk ver bloemen." Dirk Troelstra, de broeder van Pieter Jelles, socialist als deze, een gevoelvol uiensch, die de gave bezat zijn overtuiging r it te spreken in vloeiende verzen, is te Arnhem overleden. Om de gevreesde tuberculose te ontkomen, was hij naar Tyrol gevlucht, en met moed verdedigde hij zijn veege leven ditar tegen <ljn laatsten vijand: den dood. Geplaagd door het heete klimaat, had hij z'ch voorgenomen naar ons land terug te koeren om verademing te zoeken onder het o. derlijke dak te Leeuwarden. Hij mocht zijn doel niet bereiken. Onder weg overviel hem éen doodelijke vermoeid heid. Nauwelijks was hij de vaderlandsche grenzen overschreden, of hij kon niet meer. In het Diaconessenhuis te Arnhem blies hij den laatsten adem uitin een Christelijke inrichting. God heeft ook zijn lot bestierd. I)e man, die geheel zijn leven lang zich van Christus verwijderd had gehouden, is ten slotte in de koestering der Christelijke liefde gestorven; en wie gevoelt niet den wensch in zich rijzen, dat zijn hart zij het dan ook in de uiterste ure door het geweld der Christelijke liefde verslagen is De Christelijke liefde! Want zij is méér, zij is hooger, zij is heiliger dan de natuurlijke menschelijke liefde. De menscken kunnen elkander op natuur lijke wijze beminnenzij zijn dan gelijk aan holle spiegels, welke elkander hun licht terug werpen. De Christelijke liefde daarentegen is een gloed, in het binnenst van ons hart ont stoken door den Heiligen Geest. De Christelijke liefde geeft zonder iets terug te vragen. Zij maakt ons als de palmboom, welke wijn schenkt aan wien hem kerft en schaduw zelfs aan hem, die heminzijnlevenswortelen slaat. Zij maakt ons als het zout, dat zich oplost om het verderf te weren. Als de sneeuwvlok, welke het Goddelijk licht terugkaatsende, versmelt. l'riesche Crt. De Volksonderwijzerhet blad van de sociaal democratische onder wij zersvereeni- ging, bevat de navolgende advertentie in oen randje »DANKBETUIG1NG aan de heeren van 't Stadhuis voor het agitatiemateriaal, dat ze ons opnieuw ver strekt hebben en waardoor de collega's die na de salarisregeling in tevredenheid dreigden te verzinken, weer aardig rebelsch wordon. Vele onderwijzers." Men moet weten dat de onderwijzers te Amsterdam meer salaris hebben ontvangen gelijk trouwens overal 't geval was. Maar nu stellen B. en W. te Amsterdam voor, afschaffing der rangexamens, zoodat voortaan alleen zal gelden voor loonsverhooging dat de onderwijzer, naar de meening van het hoofd der school, goed zijn best heeft ge daan. Dat voorstel is door de oponbare onder wijzers met een storm van verontwaardi ging begroet. Zij zijn de advertentie zegt het rebelschzij zijn geagiteerd; zij zijn boos en ontevreden. Verbeeld u, dat achterlijke gemeentebe stuur wil het schoolhoofd, den nietsdoener, weer schoolhoofd laten zijn, en hem, als immers de best ingelichte en gerechtigde over de practische bekwaamheid en welge zindheid der onderwijzers doen oordeelen. En dat nu mag niet. Dat doet hun grootste christelijke en maatschappelijke deugd: de ontevredenheid, weer boven komen. Die heeren zijn o, zoo bang voor al wat de onaantastbaarheid van hun „ikje" in ge vaar kan brengen. Daarom zijn zij tegen iederen maatregel die het gezag van het hoofd der school verhoogt; tegen de vrije school, tegen de school aan de ouders, en dergelijke goede middelen in 't belang van goed onderwijs. En om daaraan uiting te geven, durven zij zelfs de overheid in hun „rebellcn"- taal „de heeren van't stadhuis" gescholden wel aan Een zootje! Stationswerk. Om te voorkomen dat meisjes misleid worden en in verkeerde handen vallen, treft men in sommige groote steden van het buitenland op de Stations bij aankomst der treinen dames aan die de meisjes afwachten en al wie dat begeeren gaarne met goeden raad en voorlichting dienen. Zulk een Stationswerk is nu ook te Am sterdam begonnen. Voortaan zullen vrou wen en meisjes op het Centraal Station te Amsterdam altijd een of meer dames aan treffen, kenbaar aan een broche met de woorden Bescherming van jonge meisjes" die op een licht blauwen band op den arm of op een roset van dezelfde kleur op de borst wordt gèdragen. Deze dames, aan wie ieder meisje gerust haar vertrouwen kan schenken, zijn gaarne bereid kosteloos gewenschte inlichtingen te verschaffen, die ieder meisje bevorderlijk kunnen zijn om gerust en veilig te Amsterdam te verkeeren. Zij zijn daartoe o. a. voorzien van kaarten, vermeldende het adres van het Tehuis Koningin Wilhelmina, het Vrouwen-Loge ment Tehuis en andere nuttige wenken. De Tweede Kamer heeft met groote meerderheid het amendement-De Visser aangenomen waardoor strafbaarstelling van „uitvloeken" in de wet is opgenomen. Het woord is leelijk uit taalkundig oog punt, gelijk de zaak zelve afschuwelijk is van 't standpunt der zedelijkheid en ver draagzaamheid. Er wordt bedoeld dat de meerdere, de korporaal maar ook de kolonel, voortaan zal gestraft worden wanneer hij den meer dere uitscheldt met vloeken. Uitvloeken wil dus niet zeggen tegen hem vloeken tot het uit is, zijn vloeken tot den einde toe uitspreken, gelijk uit razen, uitbulderen en dergelijke. Ook niet: zoo tegen hem vloeken dat hij er uit loopt of er uit moet, gelijk uit werpen, uitjagen en meerdere. En nog minderzoo vloeken dat de mindere 't besterft of verdwijnt gelijk uit blazen, uitvegen en andere. Het beteekent niets anders dan hem met vloeken bejegenen, gelijk een der taalkun digen of taalverknoeiers die het gelijkstrek- kend amendement-Idenburg-Schokking ver dedigden, het had gequalificeerd. Dit laatste amendement vond echter geen genade bij de linkerzijde, door vrij-anti- revolntionairen en eenige Roomschen ge steund, die 't hielpen verwerpen. Zoo ooit een amendement viel ten ge volge van de toelichting, dan was het dit. Had men overleg gepleegd met de groep- Lohman-De Visser en was men zoodoende tot eenheid gekomen, bovenal had men de verdediging er van aan hoogstens twee leden overgelatenen had men de partij discipline ook hierin kunnen bewaren dat niet zoovele antirevolutionairen hun duit in 't zakje staken en de eerst gegeven toelichting (van den heer Idenburg) kwa men verknoeiener zouden voor deze eenvoudige quaestie geen vier uren be hoeven te zijn zoek gemaakt, oen ver beterde editie van het „vloek "-amendement ware onnoodig geweest, en der anti revolutionaire partij ware andermaal de schande eener zij 't deels schijnbare, neder laag, met behulp harer naaste vrienden, nog al, bespaard geworden. In ieder geval, wij zijn tevree. Thans zal bijvoorbeeld de sergeant die den recruut bevloekt f n daardoor beleedigt, krenkt, pijn doet in de consciëntie (wie gediend heeft, voelt wat wij bedoelen) disciplinair gestraft worden. En dan uitvloeken door de wet straf baar gesteld, wij zouden er om kunnen juichen als wij 't indenken, ook na 't ge haspel onder eigen vrienden vooral om het er in te krijgen, en na de gedeeltelijke teleurstelling dat niet alle vloeken tegen den mindere, als misdaad tegen een ellen dige en tegen God den Heere kan worden gewroken juichen hierover dat de Chris telijke denkbeelden voortschrijden, de an tirevolutionaire beginselen veld winnen de geest des rechts ook de kazernes al meer bezielten de oude paden weder worden opgezocht. Of nu de man die aan deze denkbeelden wettelijken vorm gaf, Idenburg of De Visser heet, is ons ten slotte onverschillig. Het staat er in en dat is ons het voor naamste. Voor het amendement-Idenburg („verbod iemand vloekend bejegenen") stemden alle aanwezige antirevolutionairen, de vrij-anti- revolutionairen Van Dedem en Van Veen, de voorzitter en Staalman, en alle aan wezige Katholieken, uitgezonderd Van Wijck, de Ram, Bolsius en Kolkman. Voor het amendement-De Visser („verbod uitvloeken van den mindere") stemden alle antirevolutionairen en vrij-antirevolutionai- ren, dus ook Staalman, Mackay en De Visser en alle Roomschen op de De Ram na, be nevens een 10-tal liberalen. Het is eigenaardig dat van de 19 die er tegen waren om meerderen die hun minderen uitvloeken te straffen, een vierde deel bestaat uit theologen, en dat zich met name bij hen gevoegd hebben een officier Verhey en twee oud-mili ciens: Schaper en Ter Laan, welke laatste als onderwijzer jaren lang mee deed aan de opleiding tot «Christelijke deugden" De moderne theologen en oud-predikan ten die tegen stemden waren Mees, Hu- genholtz, Melchers, Lieftinck en Roessingh. En uit de schaapskooi ter. rechterzijde, de eenige die in dit gezelschap geestverwan ten van wijlen Brouwer en Redingius verzeild geraakt was, heet De Ram! Nomen est omen De naam was een voorteeken dat iets dergelijks nog eens geschieden zou. Het grensstation tusschen Oranje-Vrijstaat en Transvaal ons Rozendaal ongeveer heet Fereeniging. Een naam die profetie en symbool tevens is. Immers te Vereeniging is sinds 15 Mei een Afrikaansck Bijmekaer gehouden van alle leiders van Boeren-zijde in den oorlog met de Republieken. Niet minder dan 160 hoofdmannen zijn daar bijeen, om den ver deren gang van zaken te bespreken. Met koortsachtige gejaagdheid tuurt Engeland, dat vóór de kroning van zijn Koning naar den vrede haakt, op dit bijmekaer. Fantasiën zonder einde zijn er op gebouwd. Artikelen ellenlang zijn er over geschreven. Wie nuchter en kalm de zaken beziet, twijfelt aan het nuttelooze van deze bijeen komst in dit stadium niet. Nog een, twee, misschien drie stations verder en dan zal eenig resultaat te wachten zijn. En wie voor 't oogenblik nog twijfelen mocht raadplege den stand der beurs, die gevoelige wereld-barometer, en hij zal verder niets meer te vragen hebben. Een vraag. Lag aan de oorspronkelijke redactie van het antirevolutionaire vloek-amendement niet veel meer het Hoedemakeriaansche dan het antirevolutionaire principe ten grondslag? Kwam, ondanks Heemskerks verbeterde editie, Schokking er niet meer dan Iden burg in tot zijn recht? Had bij aanneming de strafquaestie niet gevaar geloopen een wassen neus te worden Zoo iets als bij de Zondagswet Is daarom ten slotte de loop dien de quaestie nam, ook door de onhandigheid harer verdedigers, nog maar niet het beste geweest Voorspellingen van een almanak verwezenlijkt. Voor eenigen tijd geleden werd er een nieuw soort almanak in het geheele land gratis verspreid. Deze almanak voorspelde noch de regen, noch het schoone weder, maar hij beloofde aan diegenen die zijne raadgevingen zouden volgen, de gezondheid en de kracht al waren zij door bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, rheumatiek of algemeene zwakte aangetast. Inderdaad deze ziekten komen voort uit de armte en zwakte van het bloedin dien almanak werd verteld hoevele genezingen en verkregen worden door het gebruik der Pink-Pillen die het bloed hernieuwen en versterken. Deze genezingen zijn bevestigd en waar genomen geworden en zij die er aan moch ten twijfelen kunnen zich tot de genezene personen om inlichtingen wenden, al de attesten zijn met de adressen voorzien. Het is na dezen almanak gelezen te hebben dat de Heer G. B. van Os te Everdingen ver trouwen heeft gehad en de Pink-Pillen van Dr. Williams gebruikt heeft, hij schrijft ons. De Heer VAN OS volgens portret. Sedert ik uwe Pink-Pillen gebruikt heb ben ik veel sterker geworden, mijne krach ten zijn van lieverlede terug gekomen, de hartkloppingen zijn veel minder, de oor suizingen eveneens. De Pink Pillen heb ben mij uitstekend geholpen, want mijn toestand was voorheen zeer ernstig. Ik was altijd vermoeid in de beenen en deze vermoeidheid voel ik thans niet meer. Ik raad ze een ieder in mijne omgeving aan en u kunt naar goedvinden met mijn attest dat in oprechtheid en naar waarheid door mij gegeven wordt handelen. Al de verschijnselen die de Heer van Os opnoemt, al de ongemakken die hij onder vonden heeft, zijn de kenteekenen der bloedarmoede. Van af hot begin dezer ziekte wordt het bloed kleurloos, zijne roodo bloedlichaampjes verliezende en daar door ook zijne kracht. De zieke heeft geen wilskracht meer, alles staat hem tegen, hij heeft benauwde of liever zwaarmoedige gedachten en de uitputting waarin hij ver valt stellen hem aan de grootste gevaren bloot. Het is slechts een hernieuwer van het bloed die met succes kan optreden niet alleen tegen de bloedarmoede, maar ook nog togen do ziekten voortspruitende uit de uitputting van het bloed zooals bleekzucht, neurasthenie, maagaandoenin gen, rheumatiek en bij de kinderen been ziekte en de St.-Vitus dans. Prijs f 1,75 de doos; f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijgbaar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, drogerijen en Verfwaren. BELGIË. België raakt zacht aan vervuld met de verkiezingsdrukten. Overeenkomstig de Kieswet treedt 25 Mei a.s. de helft der Kamerleden af. Alle afgevaardigden uit de districten van Bra bant, Antwerpen, Oost Vlaanderen, Luxem burg en Namen zijn aan de beurt, te zamen 77 van de 152. Van deze 77 zijn 20 li beralen, 47 clericalen en 10 socialisten. Tengevolge der tienjaarlijksche volkstel ling van verleden jaar moet de Kamer voltallig gemaakt worden. Het aantal volksvertegenwoordigers moet 166 worden zoodat er 14 bij moeten. Hiervoor hebben te zorgen de kiezers in Oost Vlaanderen, Henegouwen en Luik. Alleen de provincie Limburg loopt vrij, en daar zijn 't enkel Katholieken. Zoodat feitelijk op normale wijze het gansche kiezerscorps kan gehoord worden op 't punt van ontbinding en eenvoudig stemrecht. Voor Brussel hebben zitting 18 leden en moeten er 3 bij, zoodat om 21 zetels hard gekampt zal worden. Op het oogen blik zijn er 5 liberalen, 5 socialisten en 8 clericalen. Vermoedelijk zal het na 25 Mei zijn 6 liberalen, 2 independenten, 5 soci alisten, 7 clericalen en 1 Chr. democraat Abt Daens. Ging de meerderheid in de Kamer om, wat echter onmogelijk schijnt, dan zou de clerieale meerderheid in den Senaat van 14 stemmen toch nog blijven bestaan. Een ontbinding zou dan een nieuwen kamp noodzakelijk maken. De leiders der revolutionaire partijen hebben zich trouwens pessimistisch uitge laten omtrent de verwachtingen. Wel zal de meerderheid van 20 stemmen op welke de regeering in de Kamer rekenen kan, door deze verkiezing tot de helft kunnen slinken, maar de Kamer omzetten zal wel niet gaan. Van het optreden der van ouds bekende Brusselsche independenten ver wacht men niets voor hen zeiven. Mis schien brengen zij er een candidaat Theodor in en ook 't optreden der Chr. democraten zal deze partij niet ver sterken, tenauwernood zal abt Daens voor de Kamer behouden blijven. In ieder ge val door 't optreden dezer twee groepen is de rechterzijde verzwakt, al moet ook toegegeven dat de liberale partij door haar openbaar meedoen met de straatkiezers der vorige maand, zichzelf heeft benadeeld. Intusschen valle nogeens de aandacht op de evolutie welke deze partij maakt op de vervloeiing tot socialist, welke in veertien jaren tijds aldaar beleefd wordt. Voor 1888 was Janson liberaal; in 1888 werd hij uitgeworpen wijl hij radicaal ge worden was en de partij, bij monde van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1