Jittenfie Aanbestedingen. Openbare Verlcoopingen. Advertentiën. Te koop aangeboden een aftands Werkpaard, tea Kalirars, een aankomende KNECHT LEESTAFEL. Ingezonden Stukken. M arktberichten. J. NOTEBOOK, TE KOOP Gevraagd terstond een© Dienstmeid, een Meid of aankomende Meid eene Boeren meid een MEID een bekwame Timmermansknecht Een Bakkersknecht nen de tram, wil loo pen, sommige leden ver klaard hebben dat de Mij. als eerste aan vraagster recht op voorkeur heeft, en de heer Ochtman gezegd heeft dat wanneer 't zoo ver is de ondernemer van de tram maar met de Vitesse moet raadplegen. Achtereenvolgens worden de voorwaarden vastgesteld waarop de wateraanvrage zal worden ingewilligd. Die sub b (verplicht baggeren) wordt verworpen met 6 tegen 4: Buijse, v. d. Leeuw, de Jonge en de voorzitter. Over de voorwaarde sub b en h verplichting tot het aanbrengen van een geul, door den heer Ochtman onnoodig geacht, staken de stemmen. VoorBuijse, v. d. Leeuw, de Jonge, Risch en de voorzitter. Tegen Duvekot, Ochtman, v. d. Bout, Teraperman en Janssen. Eindstemming omtrent de wateraanvraag in de volgende vergadering. Een verzoek van A. Schrijver en anderen om een sloot te mogen dempen langs den Westsingel wordt met algemeene stemmen afgewezen. Tot onderwijzer wordt met 7 stemmen benoemd de heer Marijs te Middelburg no. 2 der voordracht. Op no. 1 A. v. Dijke te St. Philipsland zijn 4 stemmen uitgebracht. De factor voor den Hoofdelijken Omslag wordt vastgesteld op 1.01 en het Kohier vastgesteld op f27000. (Slot volgt.) H. M. de Koningin is heden naar een ander vertrek gevoerd, naast haar werk kamer de ziekenkamer is hierop terstond door dr. Romijn scheikundige en M. Remijn apotheker, ontsmet. Staling Enschedé. De dekenwever Ten Hove, die o. a. in de N. Rott. Crt. per ingezonden stuk ver klaard had waarom hij niet mee deed met de staking, en deswege door de stakers nu juist niet op de handen gedragen werd, is deze week aan 't station door Henge- loosche arbeiders ernstig mishandeld en verwond. PRETORIA. Verschillende berichten, waarvan de betrouwbaarheid niet gewaar borgd kan worden, ofschoon zij van vele kanten bevestigd worden, toonen, dat de voornaamste tegenstanders van het aannemen van de vredesvoorwaarden, die in April te Pretoria in behandeling waren, zijn: Steijn, Wessels, bevelhebber in het N.O. van den Vrijstaat; Muller, bevelhebber in de buurt van Middelburg, (Tr), en Celliers, bevel hebber in W. Transvaal. Men zegt, dat ook Hertzog er tegen is. De Wet, die op de laatste bijeenkomst in eenigszins strijdhaf- tige stemming verkeerde, schijnt nu vrede lievender te wezen(?) Die elementen tegen het staken van de vijandelijkheden zijn ongetwijfeld sterk, zoo sterk dat het sluiten van den vrede op de reeds behandelde voorwaarden zeer twijfelachtig wordt. Om kort te gaanmen zegt, dat de meerderheid der Transvalers, de leden der regeering inbegrepen, voor den vrede ziju, terwijl de Vrijstaters met weinige invloedrijke uitzonderingen onaf hankelijkheid als de grondslag van de vredesvoorwaarden verlangen. MIDDELBURG Een troep Boeren, 120 man sterk, viel Aberdeen aan. Zij werden teruggedreven. Commandant van Heerden sneuvelde en twee Boeren werden gewond en gevangen genomen. PARIJS. Waldeck-Rousseau besloot voor den len Juni zijn ontslag te nemen. Hij en de president der republiek spraken af, dat de zaak openbaar gemaakt zou worden zoodra Loubet uit Rusland terug was. Op zijn vroegst den 28en dus zal het ontslag van het ministerie officieel bekend gemaakt worden. KROONSTAD. Het Eransche eskader is op do reede voor anker gekomen. De admiraal generaal grootvorst Alexis voer daarop van Alexandra, aan boord waarvan de tsaar zich bevond, naar de Montcalm om president Loubet te begroeten. Beiden begaven zich toen naar de Alexandra, waar de tsaar den president aan dek opwachtte. Na een hartelijke begroeting stoomde de Alexandra naar Peterhof. De bewoners van Kroonstad betoonden geestdrift. Toen president Loubet aan boord van de Alexan dra kwam, greep de tsaar zijn beide handen en hield die lang vast. Hij begroette den president zeer hartelijk. De Fransche vlag werd aan den grooten mast en den fok geheschen. Gedurende de vaart naar Peter hof spraken keizer en president vriendschap pelijk met elkaar, gezeten in de hut op de brug. PETERSBURG. Het keizerlijk jacht Alexandra kwam op den middag te Peter hof. Behalve tsaar en president waren aan boord de minister van het hof, de minister van buitenlandsche zaken en van marine, de Fransche gezant de Montebello, Oeroesof en anderen. Loubet begroette de grootvor sten en liop langs de eerowacht. Daarop trokken er troepen voorbij, waarbij het Fransche volkslied werd gespeeld. Daarop rit naar het station, waar een afvaardiging van de stad Loubet zout en brood aanbood. Om half een vertrok de trein Tsarskoje Selo, waar men om half twee aankwam. De burgemeester en andere aanzienlijke burgers boden president Loubet brood en zout aan. De tsaar vergezelde zjjn gast naar het paleis dat deze bewonen zal. De president bracht daarop het keizerlijke paar een bezoek op het Alexanderpaleis. Van Tsarskoje reed Loubet daarop met zijn gevolg naar Gastjina, waar hij een be zoek bracht aan de keizerin-weduwe. Daarna keerde hij terug naar Tsarskoje, waar des avonds een groot galafeestmaal was. Rechts yan den keizer zat Loubet, dan de keizerin moeder, de grootvorst-troonopvolger, groot vorstin Elisabeth, grootvorst Wladimir en Olga. Links van den keizer de keizerin, de grootvorsten Alexis, Serge en Dimitri, verscheiden grootvorstinnen enz. De tsaar dronk op Loubet en op de grootheid en den voorspoed van het schoone Frankrijk, den vriend en bondgenoot. Loubet antwoordde, dat hij gelukkig was broederlijke govoelens te kunnen mede brengen. Hij zeide, dat de harten van Franschen en Russen eensgezind zijn. Hij dronk op keizer en keizerin, op de keizerin weduwe, het keizerlijk huis, en op den voorspoed en de grootheid van Rusland, de oprechte vriend en de trouwe bondgenoot van bondgenoot van Frankrijk. Er waren 300 gasten. KONSTANTINOPEL. De toestand in Jemen wordt erger. De opstandelingen hebben Sanaa ingenomen. De gouverneur is op de vlucht. Behalve de zestig batal jons die al gezonden zijn, gaan er nog veertig heen. HAVANNA. Palma heeft als president van de Cubaansche Republiek de akte geteekend. Nadat er gelukwenschen ge wisseld waren, haalde Wood, de Ameri- kaansche gouverneur, zelf de Amerikaansche vlag neer, die gesalueerd werd, en heesch weer met eigen hand de Cubaansche vlag als een daad van de Vereenigde Staten. Generaal Gomez hielp daarbij. Gouverneur Wood, zijn staf en de Amerikaansche troe pen gingen dadelijk nadat de Cubaansche vlag geheschen was, aan boord en de Ame rikaansche schepen tegelijk de de haven. Te Santiago droeg generaal Whiteside het gezag aan zijn Cubaanschen opvolger over, scheepte zich daarna met de Amerikaansche ruiterij in en vertrok. FORT-DE-FRANCE. Hedenochtend om zes uur kwam een geweldige aschwolk met vreeselijke snelheid over deze plaats. In het helle schijnsel van de opkomende zon leek het een massa vreemde blikse mende vlammen. Daarbij rommelde het onderaards. Thans hebben we een verslag van een spinfabrikant, genaamd Albert, wiens eigen dommen niet meer dan een mijl ten Noord- Oosten van de Pelóe zijn gelegen. Met zijn familie heeft hij naar Port of Spam de wijk genomen. Hij verhaalt zijn weder varen aldus Reeds vroeg was ik op den morgen van 8 Mei in het veld. De grond trilde, niet zooals dat bij aardbevingen het geval is maar alsof een vreeselijke strijd binnen de wanden van den berg werd gevoerd. Ik stond versteld van angst, zonder te kunnen verklaren waarom. Plotseling scheen de berg te sidderen en het was of de krater diep zuchtte. De lucht scheen dood te zijn. Ik werd verdoofd door een woest en vreeselijk geluid. Het klonk alsof alles brak. Een lichtglans, meer verblin dend dan die van den bliksem kwam uit den berg voortik stond aan den grond genageld. Op een oogenblik viel een rookwolk, die zich boven de Polée had samengepakt letterlijk neer op St. Pierre met een snel heid, die alle gedachte aan vluchten bui tensloot. Dan weerklonken verschrikkelijke ont ploffingen en telkens werd de zwarte dui sternis verhroken door feilen lichtgloed. Men zou gedacht hebben, dat alle oorlog schepen der wereld een reuzenkrijg voerden. Toen ik mijn bezinning terug had liep ik naar huis en vertrok naar Fort de France mot mijn familie in oen klein stoombootje. Twoe machinisten van de Roraïma, thans in het hospitaal van Fort do France lig gende, zeggen, dat het vaartuig onmiddel lijk na den aanvang der eruptie vlamvatte. Men trachtte het vuur te blusschen en begon reeds een vlot gereed te maken, toen de bemanning door de Suchet gered werd. De timmerman van 't zelfde vaartuig zegt, dat de kapitein «vlammen had ingeademd" en, door pijn half waanzinnig geworden, zich de brandende kleederen van 'tlijf rukte, overboord sprong en trachtte door zich aan het vaartuig vast te klampen het leven te redden. Hij verzonk echter in de golven. Volgens getuigenis van een derden zeeman duurde de vuurregen zeer kort, hoogtens vijf minuten. Ook een plaatsje Irrine ten zuiden vap St. Pierre is verdelgd. Een der enkele overlevenden zegt, dat het zeewater kokend heet was, toen het den oever overstroomde. De snelheid der verwoesting wordt aange duid door de omstandigheid, dat van geen der slachtoffers de oogen verschroeid zijn, hoewel de wenkbrauwen en wimpers ver brand zijn. De geredden zijn meestal arme lieden en negers. De bouwvallen van St. Pierre smeulen nog voort, en een verpestende lijklucht maakt aan andere omstandigheden gepaard, het binnendringen hoogst moeilijk. De vulkaan moet bepaald, behalve rook en vuur, verstikkende gassen hebben uit geworpende houding der lijken waarvan vele de handen voor den mond houden, bewijst dit. Op den 13en moet het binnendringen in de stad gemakkelijker zijn geweest, wijl de smeulende puinhoopen minder rookten. Het schijnt volgens de verhalen der enkele geredden niet uitgemaakt of de stad door het vuur of den lavastroom verdelgd is. Een dame, die in het hospitaal van Fort de France overleed, verhaalde voor haar dood, dat zij op den 8sten Mei een vreese lijke ontploffing hoorde, daarop in zwijm viel en tot bewustzijn teruggekeerd, be merkte dat zij geheel met brandwonden was overdekt. De lavastroom moet de „vuurhoos", waarvan de eerste berichten spraken, gevolgd zijn en St. Pierro zóó danig overstelpt hebben, dat men betrek kelijk weinig lijkeu vindt. Er liggen vele onder de asch. Het Amerikaansche vaartuig de Potomac moest op vijf mijlen van Martinique, waar heen het levensmiddelen bracht van zijn route afwijken, daar het een rookwolk ont moette, die zoo zwart was als inkt. Een op zee ronddravende sloep met vier kleur lingen en een blanke werd door de be manning aan boord geheschen. Die lieden waren vluchtelingen, die echter de zakken vol goud en juweelen hadden, vermoedelijk van do lijken geroofd. Zij werden naar de Suchet overgebracht, toen de Potomac langs een omweg do reede van Martiniqne had bereikt. Ten slotte de navolgende bijzonderheden: Men vond het geheel verkoolde lijk van een vrouw die zich een foulard op den mond had gedrukt. Alleen die foulard was onbeschadigd gebleven. Van twee meisjeslijken waren alle kleederen verbrand, slechts de schoenen niet. Het standbeeld van Schoelcher «den be vrijder van het ras der zwarten", dat eer lang op Martinique onthuld zou worden, ligt onder de lava bedolven. De Paus zond 20 duizend lires tot leni ging van de ramp. President Kruger zond 800 francs aan president Loubel en betreurt liet dat de rampen, die zijn volk en hem zelf getroffen hebben, zijn offervaardigheid beperken. Zaterdag op zijn I6en verjaardag heeft de jonge koning van Spanje, Alfonsus, zelf de regeering aanvaard, de inhuldiging te Madrid geschiedde met echt oud Spaan- schen praal. Hij aanvaardde de zware taak evenwel onder zeer ongunstige omstandig heden. Juist toen hij in de zaal was aan gekomen, fluisterde een der ministers hem iets in 't oorhij verbleekte doch herstelde zich spoedig; en de minister stelde de aanwezigen gerust met de mededeeling van een mislukten aanslag op den Koning. Een gek had onschadelijke voorwerpen in het rijtuig der Infante, de Koningin Moeder Maria Christina geworpen, naar men zegt betrof het een huwelijks aanzoek aan haar. Doch veel erger was hetgeen volgde. Een anarchistisch complot dat den Koning van het leven wilde be- rooven, werd in tijds ontdekt en verijdeld. Dynamietpatronen werden in het voorbij gaan naar de koninklijke karos geworpen. Keizer Wilhelm heeft koning Alfonso XIII bij gelegenheid van diens inhuldiging een prachtigen degen, rijk met goud en edel gesteenten versierd, ten geschenke gegeven. Tevens is de koning benoemd tot chef van het derde Maagdenbnrgsche regiment in fanterie. Troffel en Zwaard. Tweemaande- lijksch Tijdschrift uitgegeven door het Comité tot verspreiding van de begin selen der Confessioneele Vereeniging. In de 2e aflevering van dezen jaargang zet dr. Posthunus Meijjes uit Middelburg zijne herinneringen omtrent de opvatting der gereformeerde kerk hier en in Schot land omtrent de huiselijke godsdienstoefe ningen voort. Met aanhalingen uit oude en nieuwe schrijvers toont de geleerde schrijver aan hoe groote waarde door alle eeuwen heen gehecht weid en wordt aan het huiselijk gebeden het toezicht en onderzoek dien aangaande door de ouder lingen. Wel wordt ook het formuliergebed niet verworpen, integendeel noodzakelijk geacht voor minder bekwame en vrijmoedige huisvaders. Maar de nadruk wordt gelegd op «het gebed uit het hart", als nood zakelijk bestanddeel in het gezinsleven en voorwaarde tot Gods zegen. Ook de overige inhouddr. Kromsigt, Waartoe eene belijdenis Mr. Schokking, Schetsen uit de geschiedenis van Kerk en Staat in de Nederlanden in de 16e en 17e eeuw zijn zeer belangrijk. De uitdrukking «gescheiden gereformeerde Kerken" in de «Boekbeoordeeling" brengt ons de brochure «De gescheiden broeders hadden moeten blijven. Is dat waar?" in herinnering en wij stappen er gaarne over heen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Ik kan niet nalaten op 't stukje van 15 dezer te antwoorden, daar W. S. wil be weren dat er twee onjuistheden van hem zijn vermeld. Ik betuig het nog dat hij liever lui is dan moe, maar dat neemt hier de zaak niet weg. Hjj had net zoo goed 3 galden per gemet als zijn maats, die konden hun daggeld aan 90 cent per dag goed verdienen. En dat er zooveel vuil was is oen groote leugen. Maar dat daar gelateD, hij is een man die meer geld wil ontvangen, dan hij verdient, dat weten alle werkgevers in de gemeente. Want als hij het moest ontvangen naar verdienen, dan zou hij niet veel voor zijn gezin thuis brengen. W. S. beweert ook nog dat hij van den winter 90 cent in daggeld is uitbetaald, dat is ook onwaar, want hij en zijn maat hebben alles in het aangenomen gedorschen, zoodat zij nog meer dan een gulden daggeld gemaakt hebben. En dan heb ik hem er dikwijls op moeten wijzen, dat hjj zijn werk wat beter doen moest, want het was soms maar half uitgedorscken. Nog deze week kwam het te zien toen wjj het erwtenstroo door W. S. gedorschen in een klamp bui ten hebben gezet, dan waren het nog al erwten die men zag. U dankende voor de plaatsruimte. Wolfertsdijk. G. HEIJNSDIJK. (En hiermee sluiten wij de debatten over deze quaestio in ons blad. Red.) BV ROEKLIJKJE STAND GOES. Gehuwd: 22, Pieter Jacobus van Baaien 24 j. jm. te Heinkenszand en Elisabeth Maria Scheele 28 j. jd. te Goes; Karei Cornelis Dalebout 24 j. jm. te Goes, en Cornelia Westdorp 24 j. jd. te Kloetinge. MIDDELBURG, 22 Mei 1902. De aanvoer uit Walcheren was heden weder klein en met uitzondering van Tarwe en Witteboonen was er van andere artikelen niets ter markt. Zeer weinig ging er dan in den handel om. Tarwe werd weder om 25 a 30 ct. hooger betaald, terwijl Witte boonen onveranderd in prijs bleven. Yoor Tarwe werd f7.50 a 7.80 naar kwal- teit betaald; Walch. Witte boonen werden tot fll gekocht; Andere artikelen ont breken geheel. Boter f0.421/» 47'L de halve Kg. Eieren f 3.00 do 100 stuks. Vrijdag 23 Mei. Middelburg, door het bestuur der Chr. Burgerschool half 8 het vergrooten van de school Lange Singelstraat. Bestek f 1 bij dhr. R. M. Smits. Aanwijzing 21 Mei half 6 Zaterdag 24 Mei. Wissenkerke, door 't bestuur van den Anne Frisopolder 10 uur het verbeteren en onderhouden der werken 19021903. Aan wijzing 17 Mei 4 uur en 20 Mei 6 uur. Bestek bij den heer G. L. v. d. Heijdead 60 cent en ter inzage. Vrijdag 30 Mei. Cats. Bestedingslokaal 10 u.: herstel, vernieuwing en onderhoud aan de water- keering van den cal. Leendert Abraham polder. Aanw. 23 en 26 Mei. Inl. Kuyper Boone, secr.-ontv. Woensdag 28 Mei. Wilhelminadorp, door not. Overman de herberg Katsche Veer 1385 cA. Donderdag 29 Mei. Middelburg, een winkelhuis Gravenstr. I 270 102 cA. en een houten loods op steenen voet door not. Wisboom Verstegen in de Vergenoeging 8 uur. Middelburg, half 1, in de Volharding houtveiling door deurw. Kouion. Vrijdag 30 Mei. Ierseke, 11 uur, bij Klaassen, door not. Prins een huis Keikhoekstraat van wed. G. Hoogesteger. Zand, in Pax Intrantibus, 11 uur, door not. Tak verpachting voor 't Gasthuis. Woensdag 4 Juni. Driewegen, 11 uur gemeente herberg voor erven W. v. Oosten door not. Kloes 14970 cA. bouwl. Een huis, schaapskooi, erf en tuin 550 cA. En dijk resp. 3,1060 H. Driewegen en 3,9940 H. Mooldijk. Oost Souburg, bij Makelot door not. de Vos half 3 twee huizen en tuinen West straat 109a en 175 groot 355 en 288 cA. Maandag 9 Juni. Driewegen, 11 uur voor erven v. Oosten door not. Kloes 90 schapen w. o. 70 met lammers. Voor de vele bewijzen van deelne ming ontvangen bij het overigden onzer geliefde echtgenoote en moeder, betuigen wij onzen hartelijken dank. L. P. BRASSER en kinderen. Vrouwepolder, 22 Mei 1902. Het filiaal van JOH. DE HEER in Orgels en andere muziek-instrumenten is verplaatst van Langedelft H 8 naar Dam E 4, bij de beurs. Aanbevelend als boven. wegens toetreding aan de Boterfabriek twee in zeer goeden staat zijnde MELK- ONTROOMERS, te bevragen bij do eigenaars de heeren J. DE KOK te Nisse en A. DE KOSTER te Heinkens zand en bij ondergeteekende 's-Heer Arendskerke. TE KOOP: rekening Juni en een KARNHOND, bij R. BOOGAARD te Meliskerke. Een Grasmaaiinachine, een Zeeuw- sclie Ploeg en een vijfbalks Egge te koop, bij A. DE KAM. Jz., Smid, Oostkapelle. een KALFVAARS, bij de rekening, bij A. DE VISSER te Meliskerke. Met October e e u o M e i <1 benoodigd, bij L. LOUWS, Aagtekerke. Terstond of met October, door ziekte, eene Meid benoodigd, bij J. DE VISSER, Zuid- straat, Domburg. boven de 18 jaar, bij J. TOLHOEK, Bakker, Oud-Sabbinge, gemeente Wolphaartsdijk. Terstond benoodigd, bij L. POLDERDIJK, Kleverskerke. Van stonden aan of met October een benoodigd, bij L. VERHAGE, Hoogelande. Met October in een klein gezin benoedigd, melken onnoodig, bij Mej. de Wed. WIJSVELD, Coosje Busken- straat 6, V 1 i s s i n g e n. Met October benoodigd bij J. LOUWERSE Jr., Serooskerke. Met October gevraagd, die melken kan, bij D. KODDE Lz., West-Souburg. Terstond gevraagd, tevens het metselen ver staande, voor vast werk, bij J. M. HA RINGMAN, te C o 1 ij n s p 1 a a t. Van stonden aan benoodigd, liefst die melken kan, bij P. KLAA3SE te Koudekerk e. gevraagd, P. G., om terstond of later in dienst te treden, bij P. D. MARIJS, Axel. Met October een IlaiKlfineclit of aankomende Knecht gevraagd, bij D. KOOLE, Nadorst. Met October een HandUneeht benoodigd, bij J. WISSE, Meliskerke. Druk - Wed. S. J. de Jonge-Verwest - Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2