No. 129.1902. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Donderdag 22 Mei 16e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN Vrijheid van Onderwijs. Rechtszaken. Kerknieuws. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Slot. Hieronder volgt het slot van prof. Fabius' referaat op den Uniedag. III. Waarom ontbreekt de vrijheid van onderwijs Men verwijt ons dat wij onpractischo droomers zijn. Wij hebben nog nooit getoond dat onze beginselen toepasbaar zijn in 't leven, zeggen de vrijzinnigen. Onze beginselen niet toepasbaar Het staat juist andersom. In 1886 heeft Cort v. d. Linden gezegd: De antirevolu tionaire partij is de partij van het gezag, en als zoodanig diep in het verleden ge worteld. De reformatorische beginselen van vrij heid en gezag zijn, al sinds eeuwen, do an tire volution ai re. Het geloof heeft de vrijheid gebracht; en daarentegen de vrijzinnigheid heeft de geloofsvervolging gebracht. Nederland heeft de oude vrijheid prijs gegeven voor het absolutisme en despo tisme van den staat, dat zich geopenbaard heeft in Kerk en School, en nu reeds bezig is in de rechten der ouders te treden. Grimaux verhaalt dat vóór het uitbre ken der revolutie in Frankrijk 't onder wijs vrij en vruphtbaar was. Daarna werd het geketend aan den Staat en opgeofferd aan de eenheid van den Staat. Het is de revolutionaire gedachte: bij de 'eenheid van den Staat voegt de een heid van onderwijs. Die leer weerklonk ook bij ons. Maar niet eenheid, maar verdeeldheid volgde er uit. Immers juist aan die poging der eene, openbare school hebben wij te danken dat de Nederlandsche natie in partijen verseheurd werd; dat het onderwijs geworden is een. vuur van diep ingrijpende beteekenis dat onze beste krachten verteert. Nog in 1871 noemde dr. Bronsveld dit een „zonde'', welke hij den liberalen verweet. En zulks, terwijl op een desbetreffende vraag van Groen van Prinsterer aan den vader der liberale partij Thorbecke deze in 1853 nog geantwoord had dat het onderwijs niet is een zaak der regeering. Maar het zijn niet de liberalen, het zijn de christenen die ons deze staatsschool hebben bezorgd. Eerst onder v. d. Brug- ghen, later onder Van Zuijlen, vielen de christenen af, straks ook v. Lijnden, ook dr. Bronsveld. Neen de openbare school is niet vooral neen vrijwat meer zegt Groen de zonde der christenen. En gelijk Groen klagen moest over den afval der vrienden, zoo klagen ook zijn vrienden in onzen tijd over hetzelfde ver schijnsel. Oude medestrijders helpen nu krachtig de oppermacht der vrijzinnigheid bevor deren, belemmeren de partij in haar stre ven naar recht en vrijheid, in haar strijd voor het gezag, met geen ander motief dan om de Roomsche „macht" te fnuiken. Men waarschuwt voer de Roomschen, harder dan men 't ooit tegen de Fransehen deed; even hard als gold 't de Turken uit het land te verdrijven. Neen, het is gelijk Groen eens klaagde: Nederland is onder een vreemde macht gekomen, de macht van het vrijzinnig beginsel, meest door der christenen schuld. IV. Welke veranderingen zijn noodig om vrijheid van onderwijs te verkrijgen? Met vrijheid van onderwijs bedoelen wij dat niet van overheidswege wordt tegen gehouden het zich kleuren van de school naar de richting der ouders. De vrije school voor heel de natie. Niet zoo iets als de facultatieve staatsschool. De tegen stelling ligt niet in de vrije school of de openbare school, maar in de gemengde school of de school naar de gezindheid der ouders. De vraag is: Zal de school uitgaan van den Staat of van de ouders? Is zij bestemd om staatsambtenaars te Jkweeken, dan worde zij geëxploiteerd dooi den Staat als naast belanghebbende, maar is zij bestemd om op te voeden voor het leven dan dient zij van de ouders uit te gaan. En wanneer nu deze toestand meer dan de bestaande wenschelijk is, dan moet hij worden voorbereid. Van den meest rationeelen weg mag nooit worden afgeweken. Wat wij verlangen, ligt in de navol gende conclusion van het Unierapport. 1. Op de lagere scholen worde, zoo mogelijk door de Commission, die voor het beheer der scholen zijn of worden aange steld, van hen, die niet tot-de onvermogen - den bekooren, een proportioneel schoolgeld geheven, naar bij de wet vast te stellen regelen. 2. De gemeenten worden niet langer be last met de bekostiging van de lagere school. 3. Door het Rijk worde ten behoeve Fan de lagere scholen aan de Schoolcommissiën eene vaste bijdrage uitgekeerd, te berekenen naar regelen bij de wet vast te stellen, naar zoodanigen maatstaf, dat de kosten van eene gewone, eenvoudig ingerichte lagere school, voor zoover deze niet uit de schoolgelden te vinden zijn, worden gedekt, en rekening gehouden wordt met uitbreiding van leerstof en vermeerdering van het on derwijzend personeel. 4. De uitkeering van die bijdrage worde, evenals thans, verbonden aan voorwaarden, die de inrichting .van het onderwijs vrij laten en alleen strekken om de besteding der rijksgelden voor het beoogde doel te verzekeren. 5. Voor zoover de ingezetenen niet zelve in hun onderwijs voorzien, treden in hunne plaats de gemeentebesturen op, met dien verstande echter dat zij op tijd en wijze, bij de wet te regelen, het beheer der scholen overdragen aan plaatselijke Sehooleommis- siën, te benoemen door de ouders der school gaande kinderen. Is dit onuitvoerbaar? Hierop geven de 700 christelijke scho len antwoord, die als een net over ons land zijn verspreid. De vrije school is de beste waarborg voor het blijvend christe lijk karakter der school. En zij is moge lijk zonder wijziging der Grondwet". Er staat niet in het Unierapport dat de vrije school neutraal zal zijn. Maar juist de idee der tegenwoordige openbare school is moeilijk met de Grondwetvereenigbaar. Het is de onvergankelijke eere van het kabinet-Maekay en met name van den toenmaligen minister Mackay deze idee te hebben aangedurfd en in de wet van '89 't groote beginsel der rechtsgelijkheid te hebben doen zegevierenwaardoor van vrijzinnige zijde zelfs erkend is de onvol doendheid van het openbaar onderwijs en de noodzakelijkheid der vrije school. V. Welke vruchten zijn te wachten van het systeem der vrije school? lo. De school zal zich aansluiten bij het leven, bij do gezindheid der ouders. Van sociale zijde worden (zelfs in den Raad van Amsterdam) klachten gehoord dat de openbare school niet kan opvoeden en dat de gemeente al het onderwijs moet ter harte nemen. Daartegenover stellen wij dat de school opkomt uit, deel uitmaakt van 't gezin. De openbare school met hare onderwijzers (ambtenaren) graaft een klove tusschen de school en de ouders. Dat is het groote gevaar van den geheelen ambtenaarsstand dat de ambtenaar komt te staan tegenover het publiek; en zich meer verwant ge voelt aan de gemeente dan aan de ouders. Ook prof. v. d. Wijck schreef eens: de samenwerking, de belangstelling zal win nen als men de school dichter bij de ouders brengt. 2o. Besparing van kosten. Het overkeids- onderwijs is duur. Reeds met 't oog op de jaarwedden der onderwijzers. En de vrije school werkt goedkooper. Een kind op de laagste openbare school te Amster dam kost f 37,45op de Chr. school f 23. Bij »ons" stelsel zegt Spr. wordt te Amsterdam 3 ton bespaard. 3o. Dat niet kunstmatig wordt gekweekt wat zonder hulp van den Staat zou ineen zakken. Het socialisme is hier te lande een groote kracht, niet 't meest door de openbare school. Kunt gij 't goedvinden dat mede van uw geld door den Staat eene school wordt in stand gehouden, welke schade doet aan de godsdienstige opvoe ding van uw kind En dat nog wel eene school die uit eigen kracht niet leven kan 4o. Dat het protestantsch karakter der natie bewaard wordt. Prof. Naher heeft gezegd dat de openbare school bezig is dat karakter te ondermijnen. Prof. v. d. Wijck zegt dat de a. r. door hun vrije scholen hebben gezorgd dat het levensbe ginsel der natie niet wordt doodgezwegen. 5o. De ontspanningde vrede die onder de burgers van hetzelfde land zal komen. De schoolstrijd heeft zooveel verbittering gebracht en het kind werd 'tkind van de rekening. Gelukkig er is reeds eenige kentering gekomen. Er zijn nog vrijgezinden onder de vrijzinnigen. Pynacker Hordijk, Fran sen v. d. Putte, Naber, Pierson hebben het goed recht van onzen strijd voor de vrije school erkend. In een voorloopig verslag der Eerste Kamer in 1898 is door liberale leden erkend dat zij in hun ver zet tegen de vrije school ongelijk hadden en dat de openbare school door de vrije school moet vervangen worden. Professor Bruining uit Groningen heeft in 1901 in een referaat het onderwijs in den godsdienst op de openbare school aan bevolen, en, constateerend dat dit op de openbare school onmogelijk was, zich ver klaard voor de vrije school, voor „secte- scholen". Goeman Borgesius heelt erkend in zijn strijd tegen de vrije school te ver gegaan te zijn. VI. Hoe is dat stelsel te verkrijgen Spr. meent door saamwerking van alle partijen. De vrijzinnige kan tegen het weg vallen der bekende clausule in artikel 192 geen bezwaar hebben, want zij is op aan drang van de conservatieven er in gekomen. Dank zij deze clausule hebben wij op de openbare school gekregeneerst een aangelengd Christendom, allengs slapper, ten laatste overgegaan in de kleur der be sliste neutraliteit. Dat kanalennet, ont springend in Den Haag, doorloopt 't gan- sche land drenkende de natie met dat vocht. Maar dat moet anders worden en dat kan, wanneer allen samenwerken. Met een opwekking om daartoe mede te werken eindigde de spreker zijn vertoog, waarvan wij gaarne verklaren, dat verreweg de overgroote meerderheid het met ge noegen en stichting zal gehoord en genoten hebben. Ons opkomend geslacht moet 't nooit vergeten dat de tweespalt der Christenen eu de vrijzinnigheid der zoogenaamd libe ralen jarenlang hunne vaders en ons be lemmerd hebben in de stichting van vrije scholen, waar de naam van den Christus, den eeuwigen Zone Gods, den redder van Zondaren geen contrabande is. En wij danken professor Fabius dat hij, ons hieraan herinnerend, weer eens uitko men deed, dat wij nog maar een zeer gering deel verkregen hebben, van het geen ons naar recht toekomt. 21 Mei 1902. Wat 'n congressen en vergaderingen in den lande op Pinksteren. In onze provincie de goed geslaagde Ylissingsche samenkomst der Zeeuwsche jongelingsvereenigfngen op gereformeerden grondslag en de Souburgsche mee.ting der Zeeuwsche geheelonthouders. En daar buiten De algemeene Nederlandsche Typografen bond. De Nederlandsche Bond van Tex tielarbeiders. De Meubelmakersbond. De landelijke bond van gemeentewerklieden. Vredesbijeenkomst. Vereeniging van Gym- nastiekonderwijzers in Nederland, Volks onderwijs, Witte Kruis, Groene Kruis. Alles roept om vereenigen, coüpereeren, saamhooren. Alleen onze Bakers en Boerenarbeiders organiseerden zich niet. Eerstgenoemden, zegt men, omdat zij 't te goed, laatstgenoemden wijl zij het te slecht hebben, om aan een bond te denken. Toch roepen wij het ook onzen Christen arbeiders en veldwerkers toe vereenigt u Er is plaats voor u in Fatrimonium.\ j Het vloeken in Onder het opschrift »Een goed voorstel" schrijft »De Maasbode" (katholiek) De anti-revolutionaire en Christelijke- historische partijen hebben de eer van het voorstel, door aanhangers van hare begin selen bij de Kamer ingediend, om het vloeken in den militairen dienst te beteu gelen. Dat vloeken van onze jongens door kor poraals, onderofficieren en helaas ook officieren, is elk Christen reeds lange jaren een ergernis geweest. Waar de vloekers kans loopen voor eeni- gen tijd in de militaire gevangenis terecht te komen, zal hun »knoopenleggen« wel voor fatsoenlijker wijze van bevelgeven plaats maken. Gaarne hadden we gezien, dat de voor stellers een lid der Katholieke Kamerclub tot medeonderteekening van het amende ment hadden uitgenoodigd. Dat desniettegenstaande de Katholieke afgevaardigden het amendement Idenburg c. s. als één man zullen steunen, betwij felen wij geen oogenblik. Hier heeft de Staat door zijne poenale sanctie voor de eere van onzen God ook in het dagelijksch leven op te komen. In het Engelsche blad Westminister Ga- zette stond dezer dagen dit versje »Un Cabinet pour rire" Ce Cabinet Tory, Peut-être il faut écrire Un Cabinet pourri. Mais Cabinet pour rire, Ou simplement pourri, C'est, comme l'Anglais dit, C'est poor<?a va sans dire. (Een belachelijk kabinet, dit Torykabinet. Misschien moet men schrijven een rot kabinet. Maar hetzij een belachelijk kabinet, of slechts een rot kabinet, het is toch een arm kabinet, gelijk de Engeïschman zegt, dat spreekt van zelf.) Kantongerecht te Goes. In do zitting van 20 Mei 1902 zijn ver oordeeld wegens: leerplichtwet: I. H., J. W., J. R., P. de L., te Kortgene, tot f 1 b. s. 1 d. h., C. N., A. M., M. O., te Kortgene, tot f 2 b. s. 2 d. hopenbare dronkenschap: J. P. R., te Schore, J. S., te Baarland, J. v. d. E., te Heinkenszand, A. v. 't W., te Middelburg, J. v. B., J. P., te Kortgene, C. W., te Breda, ieder f 2 b. s. 2 d. h. dronkenschap hij le herhaling: J. G. v.'tW., te 's Heer-Arendskerke, J. N. Gz., te Drie wegen, tot f 3 b. s. 2 d. h., Ch. L. S,, te Middelburg, f 5 b. s. 3 d. h.jagen in eens anders jachtveld z. verg.M. L., te Hansweert, tot f 3 b. s. 3 d. h.jagen z. acte en verg. J. de K., te Kortgene, tot 2 X f 3 b. s. 2 X 3 d. h., verb, verkl. geweer bevel tot uitl. of f 2 b. s. ld. h.; jagen in gesloten tijd z. consent machtiging en verg.: A. S., te 's Heer-Abtskerke, tot 2 X f 3 b. s. 2 X 3 d. h., verb, verkl. geweer en haas, bevel uitl. of f 3 en f 1 b. s. 2 en 1 d. h., G. R., te 's Heer-Arendskerke, tot f 2 X 5 b. s. 2 X 4 d. h. verb, verkl. geweer bevel uitleveren of f 3 b. s 2 d. h.gogingen doen om wild te bemachtigen met ivildstrikhen W. S. Hz., te Ierseke, P. C. K. Lz., te Ierseke, ieder f 3 b. s. 3 d. h., C. Ch. de K. Wz., te Ierseke, A. W., te Waarde, ieder f5 b. s. 4 d. h.; Schelde bevisschenz. consent te kunnen vertoonen: D. v. d. K., P. v. d. M., J. S. Jz., I. S. Jz., te Ierseke, ieder f 1 b. s. 1 d. h.rapen schelpvisch voet zeedijken: J. C. v. H., te Goes, 2 X f3 b. s. 2 x 3 d. h.; mosselen vinden in de schelde binnen 500 M. uit voet zeedijk z. verg.A. P., te Sas van Gent, f 20 b. s. 10 d. h.met vaartuig niet stoppen bij naderen sluis kanaal Zuid-Beveland: A. v. B., te Antwerpen, f 5 b. s. 3 d. h.Schelde bevis- schen met niet op consent vermeld vaartuig: F. H., te Clinge, f 3 b. s. 2 d. h.vaartuig op weg nachts niet verlichten: J. L., te We- meldinge, f 1 b. s. 1 d. h.in dronkenschap handelingen verrichten gevaarlijk voor veilig heid: C. H., te Kattendijke, f 3 b. s. 3d. h.; nachtrumoer: L. G., te Wolfertsdijk, f 1 b. s. 1 d. h.straatschenderijJ. v. H. Az., te 's Heerenhoek, f2 b. s. 2 d. h., H. J. F., te Kortgene, f5 b. s. 3 d. h., M. N., M. v. Z., te Kapelle, ieder f 3 b. s. 3 d. h., J. P., A. v. R., A. P., te Schore, ieder fl b. s. 1 d. h.; verkoop sterken drank aan kind beneden 16 jaar: P. v. d. V., te Hans- weert, f 5 b. s. 3 d. h.zonder verg. sterken drank in klem verkoopen: P. V., te Hansweert, f 5 b. s. 3 d. h., P. T., te Hansweert, f 3 b. s. 3 d. h.niet tijdig sluiten sluitboomen spoorweg, als wachteres: W. C. M. M., te Rilland tot f 10 b. s. 3 d. k.; onbevoegd loopen over Spoorweg: J. E., en M. W., te Krabbendijke, ieder f 0.50 b. s. 1 d. h.; belemmeren geregelden afloop water in Zeeland J. W., te Schore, f 5 b. s. 3 d. h.; geen aangifte doen van opname persoon in huisgezin: J. F. S., te Heinkenszand, f 0.50 b. s. 1 d. h.bezoekers in herberg hebben na sluitings uur M. d. B., te Hansweert, f 2 b. s. 2 d. h. als bezoekers aldus aanwezig zijn: M. S., B. v. E., te Hansweert, J. B., Th. C. v. D., te Clinge, ieder f 1 b. s. 1 d. h., C. K., F. K., A. B., A. D., M. v. I., te Kruiningen, ieder f2 b. s. 2 d. h.te Goes op straat om geld spelen: J. J'. M. K., en J. E., te Goes, f 1 b. s. 1 d. h. Vrijgesproken in zake LeerplichtwetI. de W., A. v. S., en J. P., te Kortgene. Het gerechtshof te 's Gravenhage, deed Donderdag 15 Mei uitspraak in zake C. de K. en A. F. te 's Gravenpolder appel lanten van een vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij zij wegens mishande ling van een ambtenaar en mishandeling waren veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twee maanden. Als raadsman van C. de K. was voor het gerechtshof opge treden mr. H. Oele, advocaat en procureur te Goes. Het Hof vernietigde het vonnis der rechtbank en veroordeelde C. de K. tot eene geldboete van f 10 subs. 10 dagen hechtenis en A. F. tot eene gevangenisstraf van eene maand. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Sneek, J. Juursema te Aa-, sendelftte Wadenoyen, W. Hamilton, enz. cand. te Dedemsvaartte Melis sant, J. Kroneman te Garrelsweerte Ankeveen, G. A. Swart, cand. te Gronin gen te Arkel, A. E. Boers, cand. te Utrecht. Aangenomen naar Westeremden door A. de Jonge te Ter Apel; naar Molkwe- rum door D. G. Boorsma, cand. te Utrecht; naar Gorinchem door J. J. C. v. Too- renenbergen te IJsselstein. Bedankt voor Bergum door J. Juursema te Assendelft; voor Monster door M. Jongebreur te Jaarsveldvoor Suameer door J. Pannebakker, cand. te Utrecht voor Edam door A. Stamrood te Groote broekvoor Urk, door J. J. v. d. Giiens te Giessen-Oudkerk; voor Numansdorp* door P. S. Meerburg te Maaslandvoor Ernst door W. W. v. Haaften, cand. te Sliedrechtvoor Vriescheloo door H. IJnsonides te Obergum. Geref. Kerken. Beroepen te Wirdutn, H. F. Boersma te Zuidbroek. Aangenomen naar Surhuisterveen door G. J. Breukelaar te Hasseltnaar Onst-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1