nement gelden beschikbaar gesteld heeft tot oprichting eener school. De volgende voorwaarden Hoofd der school, een „Army school master." Onderwijzers, door de belanghebbenden aan te wijzen. Salaris 9 stuivers perdag. Overigens Engelsch medium. Wij hadden gerekend op een Hollandsche ol Afrikaansche school. Teleurstelling, be zwaren. De onderwijzers gingen van het beginsel uit, dat de ouders te beslissen hadden. Een voorstel, om Engelsch niet verplichtend te stellen, werd verworpen. Eindelijk gaf men toe, dat het half om half zou zijn. De onderwijzers werden benoemd. Twee der 3 Hollanders, de heeren Vallent- goed en Van der Neut bedankten dadelijk voor de benoeming, omdat zij niets te doen wilden hebben met een Engelsche school. Ik liet mij overhalen. Hoewel ik me diets maakte, dat een half ei nog meer was, dan een leege dop, was ik toch inwendig niet tevreden. Ik voelde, daar is een fout, maar kon de fout niet zien. De school zou dus geopend worden. Een half uur te voren komt de schoolcommissie met de onderwijzers samen, om nog eenige zaken te bespreken. Daar wordt mij mee gedeeld, wat minister Brodick omtrent de Vrijstaatsche scholen gezegd had. Nu dus weer de politiek in de school gemengd was, moest ik mij terugtrekken. Ik was blij, dat ik een kans kreeg om uit te springen. Op staanden voet bedankte ik als onder wijzer, welk voorbeeld door al mijn collega's gevolgd werd. Leiden in last. Daar stond de school met de leerlingen. Daar zat de schoolcommissie met den head-master", en de onderwijzers onwillig. Denzelfden avond groote vergadering van ouders en belangstellenden. De commissie doet verslag van hare werkzaamheden en roept de onderwijzers ter verantwoording. En ik heb me verantwoord. Ik heb er geen doekjes om gewonden, maar ronduit en misschien tamelijk heftig mijn opinie gezegd. De heer v. d. Neut zette zijn beginsel om trent Engelsch onderwijs uiteen. Het ge volg was, dat de leerlingen ook bedankten en er dus wel een school bleef, maar zonder leerlingen en onderwijzers. Dat ik later voor den adjudant een verhoor moest onder gaan, spreekt van zelf, want ik werd aan gezien voor den belhamel. De belang hebbenden en leerlingen hebben evenwel uit vrije beweging de school verworpen. Een vraag om ons een paar tenten met de schoolbanken af te staan, werd beantwoord met het afbreken van de school. Het bericht in de Engelsche krant, dat de Engelsche autoriteiten een school hebben aangeboden, die door de Boeren niet werd aangenomen, is dus volkomen waar. De Boeren hebben het dus aan zichzelven te danken, dat zij geen school hebben te Umballa(Deze puntjes ver vangen het onleesbaar gemaakte.) Uw dw. dr. H. LAMPEN. Goes. De vrachtenaar Raas uit 's Hee- renhoek stond Zaterdag met zijn kar voor de deur van den heer W. in de Lange- vorststraat, waar hij zijn vracht had afge leverd en nu wilde afrekenen, toen zijn paard, geschrokken voor een hond, onver wacht op hol sloeg en aan 't eind der straat zich tegen den gevel van den winkel van den heer H. dood liep. De man had dit vierjarig beest pas gekocht en lijdt alzoo aanzienlijke schade, kreeg er nog een ver baal bij wegens 't onbeheerd laten staan van zijn paard, en heeft nog de schade te vergoeden van een kar die door zijn paard aangereden, averij opgeloopen heeft en eenige ruiten verbrijzeld. Goes. Alhier opgevangen een postduif. Terug te bekomen bij den Hoofdagent van politie Windhorst. Goes. Wederom hopen de Chr. Jonge lingsver. op Zuid Beveland een Zomerfeest te vieren, dat zal plaats hebben D. V. den 2G Juni te Goes. De heer H. Janse Bz., die den vorigen keer voorzitter was, heeft ook ditmaal zijn benoeming als zoodanig aangenomen terwijl tot secretarissen zijn gekozen de heeren J. Flink en L. C. van Vijven, allen te Goes. Er was reeds aan de penningmeesters J. Pieterse, Wemel- dinge en P. M. Knieriem, Goes bericht dat de heer M. de Bokx zijn voor het feest zeer geschikten boomgaard welwillend zal afstaan. Zoowel de Jongelingsver. van den Nederlandschen als van den Gerefor meerden Bond hebben allen hunne mede werking toegezegd, zoodat er volledige samenwerking bestaat. Er zullen zes flinke sprekers worden uitgenoodigd om bij die gelegenheid het woord te voeren, terwijl tot opluistering van dit feest de harmonie „Hosanna" te Goes gevraagd zal worden eenige muziekstukken ten beste te geven en den zang te begeleiden. Vlissingen. Van de Koninklijke Mili taire Academie zijn de cadetten der infan terie Van Poel voorde, Cowan, Plankeel en De Vries alhier gedetacheerd. Vlissingen. Op de Zaterdag gehouden vergadering van Aandeelhouders der Ko ninklijke Maatschappij »de Schelde" werd de Balans-, Winst- en Verliesrekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd en door den Directeur verslag uitgebracht. Het dividend ad 4% zal van af 1 Juni e. k. betaalbaar zijn. De heer Arie Smit volgens rooster aan de beurt van aftreding werd met algemeene stemmen tot Commissaris herkozen. Tot adjunct-directeur werd op voordracht van den Directeur en Commis sarissen benoemd de heer Mr. J. Smit Az. Vlissingen. Het Duitsche s. s. Apolda is gisterenmorgen van Antwerpen hier ter reede gekomen met een defect aan de hoofdstoompijpen. Het defect wordt hier hersteld. Genoemd schip zal morgen met de herstelling gereed komen waarna het de reis kan vervolgen. Heinkenszand. Benoemd tot onderwij zer met de verplicht hoofdakteW C. Windhorst van Heinkenszand te Raamsdonk. Borsele. Zaterdag had bij den landbou wer J. de Jonge alhier de knecht P. Beu lens het ongeluk door het op hol slaan van zijn paarden onder een voer mest terecht te komen, zoodat hij behalve eenige lichte kwetsuren aan hoofd en hand zijn been brak, en aanstonds heelkundige hulp moest worden ingeroepen. 's-Heer Arendskerke. In de gemeen teraadsvergadering van Vrijdag den 9en Mei 1902, (Voorzitter de Burgemeester, tegenwoordig 11 leden en de Secretaris), werd onder meer ter tafel gebracht een verzoek van den heer Nieveen te Lemmer, om subsidie voor den aanleg van den tramweg Borsselen—GoesWolphaarts- dijkscheveer. Besloten wordt dit verzoek te renvoieeren naar het college van B. en W. ten einde daaromtrent in eene volgende vergadering advies uit te brengen. Nadat het primitief kohier van de be lasting op de honden voor 1902 tot een bedrag van f 220 was vastgesteld, wordt overgegaan tot de benoeming van 5 leden voor de Commissie tot wering van school verzuim te 's-Heer Arendskerke (Ouddorp), waartoe worden gekozen de heeren A. Moerland, C. Butler, A. Vogelaar, W. P. Marcusse en J. van der Poel. Een voorstel van B. en W. omtrent de verdeeling van do uitkeering der door den Nieuwen Kraaiortpolder aan de gemeenten 's Heer-Arendskerke, 's Heerenhoek en Ovezand toegekende bijdrage ad f 1156,46, voor de in dien polder aan to leggen grind wegen, benevens één tot vaststelling van het door ieder dier gemeenten te dragen aandeel in het renteloos voorschot voor de aan te leggen grindwegon in don Nieuwen Kraaiortpolder, werden met algemeene stemmen aangenomen. Ten slotte wordt besloten tot wijziging der Gemeentebegrooting voor 1902 en tot beschikking over den post voor onvoor ziene uitgaven der begrooting voor 1901 en 1902 en worden de rekeningen van het Burgerlijk armbestuur te 's Heer-Arends kerke en van het Groot armbestuur te 's Heor-Hendrikskinderen dienstjaar 1901, tenfine van onderzoek gesteld, in handen van eene uit den Raad daartoe aangewezen commissie bestaande uit de heeren .J. D. Elenbaas, J. Smit en J. Minnaar. Oudelande. Naar men ons met zeker heid meldt, is nu dit jaar het zoo goed als zeker, dat de waterkeerende zeedijken met geen koeien of rundvee meer zullen beweid mogen worden, een schadepost voor landbouwers die deze in huur of in eigendom hebben en geen schapen hebben zoodat zij zich genoodzaakt zien altijd tot hooiing te moeten overgaan, en het nagras aan verrotting te moeten prijs geven. Re denen daarvan zijn te wijten aan onver schilligheid van sommige landbouwers, die den tijd van 't jaargetijde niet in acht na men, zoodat ook hier de gpeden het door de kwaden moeten bekoopen. Stavenisse. In de gisteren gehouden vergadering van ingelanden van het Cal. Wat. Stavenisse werd de rekening 1901/02 goedgekeurd in ontvangst ad f2143,115 en in uitgaaf ad f 1747,93', dus met een goed slot van f 395,18. De begrooting 1902103 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f2156,215. De heer C. Steen- djjk Sr., die periodiek als gezworen moest aftreden werd met 15 van de 16 stemmen herbenoemd. Wissenkerke. Zaterdagavond werd in de openbare school alhier, de jaarlijksche algemeene vergadering der kolenvereeni- ging „Ons Belang" gehouden. Uit de door het bestuur gedane rekening en verant woording bleek dat de uitgaaf bedroeg f 3240,931, de ontvangst f 3498,081, alzoo meer ontvangen f 257,15, terwijl in de pakhuizen aan voorraad kolen, nog aan wezig is eene waarde van f 113. Daar tegenover bestaat eene schuld van f 300 aan geleend kapitaal. De kolen werden aan de leden geleverd tegen 81 cent vrij op den wagen op de kaai en tegen 90 cent vrij aan huisuit de pakhuizen te Geersdijk tegen 92 cent en te Wissenkerke tegen 96 cent, alles per H. L. Met alge- meène stemmen werden de aftredende penningmeester J. J. Verhulst en de beide commissarissen van toezicht P. Koets en J. J. Noordhoek herkozen. De ziekte onder de paarden onlangs gemeld blijft bij de landbouwers in weste lijk Zuid-Beveland maar aanhouden, ge lukkig slechts weinig met doodelijken afloop. Was gedurende den winter het ge meste vee goedkoop, zoodat vele zich met 30 cent en minder per K G. moesten te vreden stellen, thans zijn ze ongekend hoog (hoewel ze altijd omstreeks dezen tijd hooger zijn). Er worden er tegen woordig opgekocht voor 36 37 cent per K.G. Men zegt dat de zware veelal naar Engeland vervoerd worden, zoodat onze slagers zich weer maar met de lichten zullen behelpen. Ook het mager vee is duur en gaat vlug van de hand, zoodat voor vetweiden het niet best gaat hun gras vee vast te krijgen als voor te hooge prijzen. De St.-Ct. No. 108 bevat eene statis tiek der bevolking in de provincie Zeeland voor elke gemeente, te zamen uitmakende 108,768 m. en 111,064 vr., totaal 219,832 zielen, waarvan te Middelburg 18,949 te Aardenburg 2016;te Arnemuiden 2110; te Axel 4442te Poortvliet 2289 te Breskens 2044; te Brouwershaven 1350; te Domburg 112G; te Goes 7100 te Groede 2388; te Hontenisse 5003; te Hulst 2886; te Koewacht 2374; ter-Neuzen 9033; te Oostburg 2188; te Oost- en West-Souburg 2409; te Oost- kapelle 1014; te Philippine 1023; te Sas-van-Gent 1836te Sluis 2353te To- len 3061;te Veere914; te Vlissingen 19,224;te Wemeldinge 2003; te West- kapelle 1873; te Wissenkerke 3172; te Ierseke 4117; te Zaamslag 3255; te Zierikzee 6824enz. Te Ter Aar kwamen twee fietsrijders met elkaar in botsing. De een viel zoo ernstig tegen den grond dat hij na eenige uren overleed. Te Sittart is een dron ken man na op de straat te zijn neerge vallen, door de nachtlucht bevangen en gestorven. Te IJzendijke is gisteren een jongetje door de bagagewagens van de tram overreden en gedood. De wagens stonden leeg en werden door kinderen in beweging gebracht. Te Raalte vierde een echtpaar zijn gouden bruiloft en de man daarbjj tevens zijn 60-jarig jubelé als koorzanger, te midden der feestelingen gezeten des middags zakte de vrouw door aandoening overstelpt, plotseling ineen en was een lijk. Op het terrein om den Lochemschen berg hebben gistermiddag oen aantal jagers een levenden vos bemachtigd met 6 jongen. Op het gemeentehuis van een dorp in Gelderland zou een trouwplechtigheid plaats hebben van een paartje uit een na burige plaats. Op het bepaalde uur rijden de rijtuigen aan, de concierge snelt toe em de portieren te openen en aanschouwt oen lievo bruid en gelukkigen bruigom? Neen, een leeg rijtuig; de volgende rijtui gen, waarin de ernstige vaders, weenende moeders, deftige getuigen, coquette bruids juffers enz. behoorden te zitten, waren eveneens leeg. Men wist niet wat te den ken. In gestrekten draf de rijtuigen terug om de verloren bruiloftsgasten op te sporen, die echter ongeduldig zaten te wachten niet begrijpende het lang wegblijven. Wat bleek gebeurd te zijn? Een grappenmaker bad, terwijl de rijtuigen stonden te wachten, de portieren dichtgeslagen en geroepen: vooruit maar, waarna de koetsiers met hunne gewone op- noch omziende onver schillige deftigheid waren weggereden. Op een wandelritje te Z(itphen wilde een jonge dame, haar paard over een brug- gelje leiden. De amazone was daartoe afgestegen, hield den teugel in de hand, en liep voor het paard uit over het brug getje doch het paard gleed uit, en viel op de brug, zoodat zijn pooten aan weers kanten door de openingen van de brug leuning staken. Direct werd er hulp ge boden, maar in dien stand was het onmogelijk het paard, dat tusschen de brugleuningen bekneld zat en geen steun voor zijn hoeven kon vinden om op te staan, uit zijn onaan gename positie te verlossen. Het eenige wat er op overschoot, was: een der brug leuningen weg te zagen. Dit deed men, en toen slaagde men er in, het paard van de brug af, in de beek te doen vallen, waaruit het, met geen ander letsel dan eenige schrammen, behouden op het droge kwam. Uit Enschedé. In een vergadering van vroegere arbei ders der firma Van Heek en Co. is het volgend besluit genomen, en de firma in afschrift medegedeeldlo. Alle arbeiders worden weer tot hun werk toegelaten, voor zoover dat direct mogelijk is; zij moeten echter allen binnen 8 dagen weer worden aangenomen; 2o. tot 5 Januari 1903 wordt de helft der door de firma aangekondigde loonsvermindering in toepassing gebracht, terwijl na dien datum de nieuwe loonslijst in werking treedt; 3o. Wanneer in het vervolg weer een loonsregeling zal plaats hebben, gebeurt dit in overleg met de be trokken arbeiders. Uitgezonderd punt 3, is dit dus in hoofdzaak het vroeger door de arbeiders verworpen bemiddelingsvoorstel van de commissie uit de burgerij. Broen en Hajee te Rheine, die zich onlangs schriftelijk om werk bij de firma aanmeldden, om zoodoende de condities te vernemen waarop nieuwe arbeiders door haar zouden worden aangenomen, deze briefwisseling publiceerden en de firma vervolgens op hatelijke wijze in Recht door %ee critiseerden, zijn door de Duitsche regee ring het land uitgezet. Aan Broen is nog eenige weken uitstel verleend om zijn zaken te ïegelen. Een heldaangeklaagd. Een sergeant van het achtste heeft bij de bevoegde auto riteit eene klacht ingediend tegen een tweede-luitenant van het 3e regiment ves ting-artillerie, wegens het door dien officier zonder noodzaak dooden van een aan den sergeant toebehoorenden hond door revol verschoten, nadat een poging om het dier met behulp van een grooten steen te doen verdrinken, was mislukt. Het voorval moet hebben plaats gehad te Pannerden, alwaar de luitenant fungeerde als fort commandant. Een nederlaagje voor de Engelsche ministers. Bij de verkiezing voor het parlement te Bury is de liberaal Toulmin met 4213 stemmen gekozen tegen 3796 stemmen op den libe raal unionist Lawson. Toulmin vervangt den conservatief Kenyon, die bedankt heeft. Donderdag zijn in Spanje schokken van aardbeving gevoeld te Alicante, te Murcia en te Elche. Vooral in de laatste stad waren de schokken vrij hevig en hielden 15 seconden aan. De opschudding was zeer groot. Gelukkig \wordt geen enkel slachtoffer gemeld. De ramp op Martinique. Een vreeselijke ramp heeft dit voor naamste eiland van Fransch West-Indië (een der Kleine Antillen) getroffen. Een ramp welke die van Krakatau in de scha duw stelt, en in de geschiedenis zijns ge lijke niet kent dan die welke nu 1823 jaar geleden de steden Herculanum en Pompeji, onder de lava van den Vesuvius bedolf. Aan den voet van den Monte Pelée, een 1350 meter hoogen sedert een halve eeuw voor uitgewerkt gehouden vulkaan ligt de hoofdstad van hot eilandSint Pierre, met 40000 inwoners, welke, naar luid van onvolledigo berichten, gevolg van de verbreking van den telegraafkabel, altegaar door de uitbarsting van den berg getroffen, levend verbrand en onder den gloeienden lavastroom begraven werden. Reeds eenige dagen was bekend, dat de Mont Pelée werkte en Maandag was be richt gezonden, dat de top was gespleten en dat gloeiende modder langs den top vloeide. Allereerst werd oen factorij bestaande uit 24 personen, bedolven. Dit werd nog geseind. Doch spoedig daarop moet de ramp oen schrikkelijken omvang hebben verkregon; want hierop is geen bericht meer gevolgd, en schijnt de verwoesting algemeen te zijn geweest. Trouwens uit een van woge de Fransche regeoring ingesteld onderzoek blijkt dat terstond na de vuurhoos de geheele stad in eens in vlammen stond; do schepen verloren hunne masten en werden verbrand. De steenregen duurde een kwartier. De gouverneur van Guadeloupe seint: Ik ben om twee uur des nachts te St. Pierre aangekomen en heb geon levend wezen in de stad ontdekt, waar het on mogelijk is om door te dringen. Bij de kaden drijven talrijko lijken. Het Fransche stoomschip Pouyer-quaer- tier is evenwel te Port-de-France aange komen met 1450 inwoners van St. Pierre, die het gered had. Het schip is onmid dellijk teruggekeerd om te zoeken naar nog andere overlevenden, terwijl een ander Fransch schip „de Suchet" eergisteren groote voorraden levensmiddelen te Fort- de-France aanbracht. Dit schip is de ramp ontvloden. Ook andere, schoon zwaar gehavend, wisten te ontkomen. Tal van negers stroomen uit de omstre ken naar Fort-de-France en vragen om voedsel. Volgens een bericht van daar duurde de regen van heet slijk en asch den geheelen nacht over de geheele uit gestrektheid van het eiland voort, wat veel schade bleef aanrichten. Men is er zeker van, dat ook in andere deelen van het eiland velen gedood of gewond werden. Door de bewoners der omliggende eilanden is het eerst onraad bespeurd, door het plotseling, en zonder reden, af knappen van alle onderzeesche telegraaf kabels. Eerst veel later kwamen aschregen en vloedgolf. Uit wat de bekende Engelsche geoloog, prof. John. Milne, omtrent de vermoede lijke oorzaak van de uitbarsting mededeelt, schijnt te mogen worden aangenomen, dat er doorsiepeling van groote hoeveelheden water in het reservoir van gesmolten lava binnen in den berg heeft plaats gevonden, wat tot de vorming van waterdamp van ontzaglijk hooge spanning moet hebben aanloiding gegeven. De professor ver moedt, dat de top van den Pelée in den letterlijken zin des woords van den berg is afgeblazen. De groote slijkuitstorting wijst op de aanwezigheid van water binnen in den krater. Er heeft dan ook inderdaad een uitge strekt meer in het hart van den berg bestaan. De ramp herinnert in vele opzichten treffend aan dio van Krakatau. Zoowel het verloop der eruptie als de aschregen en de vloedgolven, die de ramp te Krakatau hebben gekenmerkt, herhaal den zich op Martinique, en zelfs het ver moedelijk aantal slachtoffers: 30 40,000 komt merkwaardig overeen. Vermoedelijk is derhalve ook de corres pondent van dat eerste bericht bij de ramp omgekomen. Ook nog een ander van de Eilanden boven den wind werd getroffen. In do zwavelgroeven van het Engelsche eiland Sint Vincent, in den zoogenaamden »Sou- frière" hadden vulkanische uitbarstingen, op geschutvuur gelijkende losbrandingen plaats, gepaard met duisternis en donder, gevolgd door een neervalling van stofwol ken welke van 3 uur 's middags tot den middernacht aanhield. De stof lag op 't naburige (Engelsche) eiland Barbados meer dan een duim dik. De uitbarsting duurde den volgenden dag nog voort. Men sprak van dertig dooden. De asch- en stofregen richtte overal in den omtrek groote schade aan. Meer weet men niet. Wij moeten ons derhalve tevreden stel len mot een beschrijving der eilanden. Het Engelsch- West Indische eiland Sint Vincent bestaat uit met wouden bedekte bergen. Een deze bergen is de vulkaan „La Soufriere". Het eiland is 381 vierkante K.M. groot, dat is ongeveer zoo groot als het Gooiland. Het telt 45000 inwoners, van welke 3000 blanken en 2500 koelies zjjn. Het voert suiker, katoen, kokosnoten en arrowroot uit. De hoofdstad is King stown, met 5000 inwoners. ChateauBelair is oen plaatsje aan de Westkust. De laat ste uitbarsting van La „Soufrière", oen vul kaan van 1220 M. hoogte, had plaats in 1812. St. Pierre was de belangrijkste stad op het Fransch-West-Indische eiland Martini que en lag aan de westkust. Het stadje ontstond in 1665. Het had nauwe straten met hooge huizen. Aan de zeezijde was Le Mouillage de zetel van den handel met een tijdens de passaat ongezond kli maat. St. Pierre was de zetel van een bisschop, bezat een kathedraal, een college, een stadhuis, een paleis van justitie, een krank zinnigengesticht, een plantentuin, een mili tair hospitaal, een theater eene door onbeduidende forten geflankeerde reede. Van de reede had men een prachtig gezicht op het amphitheatersgewijze gebouwde stadje, dat reeds meermalen te lijden heeft gehad vau aardbevingen. De laatste, waar van boven reeds ter loops melding gemaakt is, had plaats in 1891 en daarna had men de muren zoo stevig gemaakt, dat men meende voortaan van aardbevingen niet veel last meer te zullen hebben. Tegenover dergelijke rampen beteekenen alle mensche- lijke voorzorgsmaatregelen echter niets, zooals nu is gebleken. Te St. Pierre lag een Fransch garnizoen en een of twee oorlogschepen bevonden zich op de reede op het oogenblik van de catastrophe. Het grootste gedeelte van de bevolking bestond uit Creolen en negers, terwijl de overigen, ongeveer 12000, Fran sche en Amerikaansclie kolonisten waren. Eigenaardig is dat er weinig huwelijken worden gesloten. Zoo zijn 66 pc. van de geboorten onwettig. Het schoone stadje draagt den bijnaam „doux pays des reve- nants" omdat de reizigers die genezing kwamen zoeken bij zijne bronnen steeds den lust bij zich voelden opkomen er weer terug te keeren. De streek, waar Martinique ligt, is her haaldelijk door aardbevingen en stormen geteisterd. Sedert 1657 heeft men er niet minder dan 67 geconstateerd. In 1669 vernielde een cycloon het geheele eiland evenals Guadeloupe; in 1727 richtte een orkaan 10 millioen schade aan St. Pierre. Den 12en September 1756 werden de plan tages verwoest, schepen vernield en de huizen vernietigd door storm. Den 18en Augustus 1766 kreeg men een herhaling van dien aard, 500 menschen werden onder de puinhoopen weggehaald. Den 13en Januari 1839 werden Fort de France en een vierde gedeelte van St. Pierre vernield. Den 8en Februari 1843 werd I'ointe-a-Pitre (Guadeloupe) door een cycloon met den giond gelijk gemaakt, waarbij 1500 personen omkwamen. Wij willen besluiten met eenige geschied kundige bijzonderheden. In 1635 vestigden zich 150 Fransche kolonisten die van het eiland St. Ohristoph kwamen op Martinique. Colbert kocht het eiland van hen voor 60,000 francs. Het eiland kwam driemaal door ver- overing(1761—1763,1794—1803 en 1809 1814) in het bezit van de Engelschen maar werd bij den Parijsche vrede in 1814 weder aan de Franschen teruggegeven. Er is te St. Pierre ook nog een bekende persoon lijkheid in de geschiedenis geboren nl. keizerin Josephine, de gemalin van Napo leon I. De Monte Pelée ontleent zijn naam (geschilde berg) aan de omstandigheid dat zijn top door vroegere vulkanische uitbar stingen van allen plantengroei ontbloot is. Te Nice werd dezer dagen een slui tend strafproces gevoerd. Terechtstond zekere Orsini, die als gemeenteraadslid van Roquebrune tijdens een zeer opgewonden debat den burgemeester doodschoot. De jury van het hof van assizen kon zich best vereenigen met revolverschoten als argu menten bij een debat in den raad, en sprak Orsini vrij. Een opeengepakte menigte vulde de publieke tribune en wachtte op de uitspraak van het vonnis. Toen dit werd bekendgemaakt, barstte het publiek in luide toejuichingen uit. Te Rybinsk, in Duitschland, verscheon voor den politie-rechter een dienstmeisje, dat een aanklacht had ingediend tegen oen tandmeester, omdat deze haar, tegen haar wil, twee gezonde tanden had uitgetrokken. Uit het onderzoek bleek, dat het meisje bij den tandmeester als keukenmeid in dienst was geweest en op een middag het eten had laten aanbranden. Daarvoor trok haar mees ter haar van het fornuis op een operatie- stoel en trok baar, bij wijze van straf, de twee tanden uit. De politierechter gaf hot meisje den raad, zich tot de rechtbank van strafzaken te wenden. De Keizer van Duitschland heeft een aanschrijving gericht tot den stadhouder van Elsas Lotharingen, te Straatsburg, waarin deze in het vertrouwen op de trouw en de loyale gezondheid van deRijkslandsche bevolking gemachtigd wordt, zich wegens de intrekking van de dictatuur-paragraaf in verbinding te stellen met den Rijkskan selier. De dictatuur, dat wil zeggen do staat van beleg, de toestand waarbij de bevolking wederrechtelijk in bedwang kon worden gehouden, is dan na een ruim 30 jarige heerschappij opgeheven. De Elzassers zjjn nu even vrij in hunne beweging als de overige Duitsche volken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2