No. 125.1902. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND D Dinsdag 13 Mei. 16e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH A. S. J. Dekker VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRUS DER AÜVERTENTIËN STEMBILJET. Dekker, A. S. J, Hoek, van der E. UROOTI1i:il> E\ VAL. Engeland en Transvaal. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,96. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 16 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Wij herinneren nog eens dat 't morgen Dinsdag 13 Mei tusschen 8 en 5 uur stemming is voor den Gemeente raad. Antirevolutionaire Kiezers, verstaat uw roeping. Doet hetgeen de hand vindt om te doen. Wekt in uwen kring de tragen en lauwen, de vergeetachtigen en ontrouwen op, neemt de zwakken op sleeptouw, haalt den goedgezinden doch minder attenten buurman opneemt ieder eon bepaald persoon voor uwe rekening van wat richting hij zij. Het zal u dit maal geen moeite kosten hem te overtui gen dat onze candidaat het in bekwaam heid, kalme vrijmoedigheid, zeggingskracht; en belangstelling voor de publieke zaak verre wint van den anderen. Wij hebben nog geen oogenblik getwij feld aan de goede kansen van onzen can didaat. Maar wij sluimeren hierop niet in. Integendeel wij big ven waken en werken tot Dinsdagmiddag 5 uur. Kiezers doet gij ook alzoo, en gij brengt er zij het in de gunste onzes Gods! kloeken en fermen onzen STEMMING TEE VERKIEZING VAN één lid van den Gemeenteraad in de gemeente Goes, op Dinsdag 13 Mei 1902. Candidaten. Aanwijzing der keuze. NAMEN. VOORLETTERS Zóó moet uw biljet er uitzien als gij 't in de bus steekt, en voor dhr. DEKKER Zijt. 84 FEUILLETON. /Schetsen uit het leven van Napoleon IJ In den avond van den 20 Maart keerde de Keizer in zijn oud verblijf weder. Zijne oude vrienden bestormden hem letterlijk met hunne betuigingen van blijdschap en aanhankelijkheid. Den Keizer in hun midden nemend, wedijverden zij, wie hem het eerst zou begroeten. «Mijne heeren, gij zult mij nog doen stikken", riep hij. Letterlijk werd hij naar zijn kamer gedragen, waar de ex-koninginnen van Spanje en van Holland met vele getrouwen hem stonden op te wachten. Hij hield een hartelijke toespraakblijk baar er op ingericht om onder het volk verspreid en aan de mogendheden overge bracht te worden. Hij deed daarin Öde schoonste beloften en toezeggingen. Dit laatste bleek meer dan noodig te zijn. Want hoe vol geestdrift men hem weder bad binnengehaald, toch bespeurde en ge voelde hij maar al te wel, dat hij zijn in vloed van vroeger kwijt, en de tijd van onbeperkte heerschappij voor hem voorbij was. Hij moest toch toegeven dat de vorsten slechts de eerste burgers van den btaat waren. Hij was verplicht de nationale 12jMei 1902. Wij herinneren nog eens aan den 2en Provincialen Uniedag, Woensdag te Mid delburg. Werke een ieder die kan mee tot dit wélslagen van de samenkomst, waar dr. Wagenaar nit Leeuwarden en prof. Fabius uit Amsterdam met zoo belangrijke referaten hopen op te treden. Hemelvaartsdag zijn er weer belangwek kende, geestdriftige vergaderingen gehouden. Het Ned. Jongelingsverbond en het Geref. Jongelingsverbond, de Nederl. Zendings- vereeniging; en verscheidene provinciale vereenigingen vergaderden. Wij hebben geen plaats genoeg om van die alle verslag te geven, en volstaan der halve met deze algemeene mededeeling. In een ingezonden artikel in De Tijd, het hoofdorgaan der Roomschen in ons land, wordt in verband met het plan om een Roomsche Universiteit te stichten, het vol gende over de Yrije Universiteit geschreven Aan de Vrije Universiteit hebben de facul teiten van rechten en letteren niet een «klein leeraarspersoneel", maar een zeer klein (veel kleiner dan wij zullen kunnen stellen), en toch speelt een student in de klassieke letteren het klaar een paar maanden vóór zijn candi- daats aan de Vrije het candidaats aan de Gemeentelijke Universiteit af te leggentoch verkrijgt de heer Rutgers, jurist der Vrije, eene eervolle vermelding voor de oplossing eener Leidsche prijsvraagtoch promoveeren d e studenten der Vrije op proefschriften, die in geen enkel opzicht bij die der andere Uni versiteiten achterstaan, ja, ze vaak in belang rijkheid overtreffentoch wordt Dr. Woltjer onder-voorzitter van het Groninger philolo- gencongres en geniet de eer, bij afwezigheid van Prof. Speijer, tot inleider van het debat over het hoofdthema gekozen te wordentoch noemt prof. Blok, wanneer hij Woltjer's jongste rectorale rede naast de inaugurale reden van twee openbare hoogleeraren bespreekt, deze »de rijkste en diepzinnigste" (Onze Eeuw, Dec. 1901). Over de talenten van een tweetal andere oud-hoogleeraren, die het tot minister van Binnenlandsche Zaken brachten, behoeft niet gesproken te worden, zij worden door vriend en vijand erkend. De Vrije Universiteit heeft een groot ge deelte van de overwinning ook op electoraal gebied der christelijke partijen op haar credit zijde zij is een krachtige hefboom voor het christelijk volk geweest; zij mag den Katho lieken als opwekkend, niet als afschrikwek kend voorbeeld gesteld worden. Zij leverde niet «half werk", maar reeds de helft van het werk 1 Aan haar ons eeresaluut 1 Zoo begint aan allen kant de waardee- garden te herstellen, de voorsteden van Parijs te wapenen, een grondwet te geven en die door een groote volksvergadering, in het Meiveld bijeengeroepen, te doen goed keuren. Zijne generaals behandelden hem niet meer als hun Keizer. Hij was in hun oog hun gelijke. Ook het gemeen behan delde hem met familiariteit. Zoo hij onder deze omstandigheden den oorlog begon hij wist het dan zou hij met een worp alles moeten op het spel zetten. Wij voegen hieraan nog iets toe omtrent Murat, Napoleons zwager. Na Napoleons val hadden de Mogendhe den hem in zijn koninkrijk Napels bevestigd. De Bourbons, die in Napels veel te zeggen hadden, weigerden hem ie erkennen, en nu meende hij zijn macht door veroveringen te moeten bevestigen. Hij trok zijn troepen samen op het grondgebied van den paus, dat hij reeds vroeger bezet en sedert den vrede nog niet ontruimd had. Hoorende dat Napoleon in Frankrijk was teruggekeerd en op diens krijgsgeluk, benevens het zijne hopende, rukte hij door den Kerkelijken Staat tegen de Oostenrijkers op, en ver dreef hen. Ook de hertogen van Modena en Toscane verlieten hunne staten. Doch de Oostenrijkers herstelden zich weder en ring voor deze uitnemende stichting te vermeerderen. Men steune de Vrije Universiteit met gift of gave; en steune haar met de gebeden. Engelands zwarte bondgenooten hebben weer een overwinning behaald. Men weet echter dat Kaffers liegen kunnen. Men rekene daarmee. Maandagnachtzoo meldt men opKaf- ferlijk gezag uit Vrijheid zijn inboorlin gen, wier kraals onlangs door de Boeren zijn verbrand, naar het Noorden, naar Scheepersnek getrokken om het vee te halen, dat door de Boeren is gestolen. Zij kwamen plotseling bij een Boerenlager en vielen dit aan, doodden meer dan 30 man, van wie de meerderheid tot een commando behoort. Drie gevangenen werden opge bracht en aan de locale autoriteiten over geleverd. De inboorlingen kregen hun vee gelukkig terug. Het «ongeluk" aan een gepantserden trein op de lijn Pretoria-Pietersburg overkomen, vond Maandag plaats bij Daspoort, vier mijlen ten noorden van Pretoria. Volgens de 1Exchange Telegraph gebeurde het bij het nemen van een bocht. De trein vloog uit het spoor en de locomotief met al de wagens werden van den dijk geworpen. Behalve de 10 minderen en de officier, die gedood werden, zijn ook 11 minderen ge wond. Binnen korten tijd zijn drie van dergelijke spoorwegongelukken voorgevallen. Een op de lijn Barberton, een op do lijn van Klerks dorp en een op die van Delagoa-baai. Dit is het vierde. Niet enkel spoorwegongelukken, maar ook andere, van allerlei aard, treffen het Britsche leger. Tenminste naar de ver- liezenlijst te oordeelen. Die over April toont aan, dat in die maand 1 officier en 90 minderen aan «ongelukken" zijn om het leven gekomen. Men moet wel een blind vertrouwen in de waarheidsliefde der Britsche autoriteiten hebben, om daar niets verdachts in te zien. Wij vernemen uit Johannesburg, dd. 29 Maart, het volgende Een der grootste ergernissen blijven de National Scouts, of zooals wij die noemen de National-Scoundrels. Aan hen is het te danken dat de veiligheid der Boeren in gevaar is, dat hunne oogsten worden aan gewezen en vernield, en wij mogen veilig aannemen dat als de Boerenzaak gedoemd is om onder te gaan, wij dit aan die ellen delingen te danken hebben. leverden hem slag bij Tolentiono, welken slag hij verloor en met hem hem ook zijn koninrkijk, dat aan de vroegeren koning Ferdinand werd teruggegeven. (Mei 1815). Na Napoleons tweeden val (October 1815) deed Murat een vergeefsche poging om zijn koninkrijk terug te krijgen. Hij werd door de Oostenrijkers gegrepen enge fusilleerd. LXV. VAN 15 TOT 18 JUNI. Napoleon had den Vorsten van Europa doen aanzeggen, dat hjj met hen in vrede wilde leven. Doch zij vertrouwden zjjne beloften niet, en wapenden zich. Een miljoen soldaten werden onder de wapenen geroepen. In het Zuidoosten stond een Russisch-Oostenrijksch in het Noorden een Engelsch-Pruisisch-Nederlandsch leger in afwachting naar welken kant het Napo leon zou behagen uit te vallen. Doch eer de bondgenooten het vermoedden was hij bun voor, en stond met een leger van 160 duizend man in België. Bijna 200 duizend soldaten van de verbondenen Zijne laatste afstammeling en dochter, gravin Rasponi, geboren prinses Louise Murat, is den 9 December 1889 te Ravenna in den ouderdom van 86 jaren overleden. Wat ons het meest ergert, is dat zulke verraders opgenomen zijn in hetEngelsche leger, aangevoerd door officieren die zich fatsoenlijk noemen. Lord Kitchener ging de kampen zelf rond om de Boeren aan te moedigen mede te doen. Hij is in Mid delburg geweest, te Johannesburg, Krugers- dorp, waarschijnlijk overal. Op 6 Januari jl. was hij te Krugersdorp. Wat hij ver telt, komt hierop neer, dat de oorlog uit isdat wat nu nog vecht bestaat uit on verzoenlijke rebellen. Hun zaak is hopeloos. De Boeren moeten meehelpen daaraan een eind te maken. De Boeren weten waar de vechtende Boeren zijn zij weten waar hun oogst is. Zij moeten die gaan buit maken, om zoodoende de vecht-Boeren te dwingen de wapenen neer te leggen. Voort 't geval dat zij aangevallen worden, krijgen zij een geweer en ammunitie om zich te verde digen. Na Lord Kitchener komt dan Andries Cronjé, de onwaardige broeder van Piet Cronjé, en hij tracht de mannen over te halen zich bij de Engelschen aan te sluiten. Hij kwam in Krugersdorp op 7 Januari, sprak 4 a 500 mannen toe (de vrouwen mochten er niet bij zijn, anders hadden die hem verscheurd)er waren er 34 die hun handen opstaken, waarvan 31 zich later terugtrokken. Dat laatste was natuur lijk de invloed der vrouwen. Wat dan ook gebeurt, wanneer zij zich werkelijk aan sluiten, dan is dat in het geniep. Is het niet walgelijk? Lord Kitchener, den opperbevelhebber van het leger te zien, in persoon om menschen aan te moe digen tot verraad, tot vadermoord, broeder moord, kindermoord 1 Dat is edelmoedig Engelsch godsdienstig Engelsch mooi. {N. R. G.) Vredesonderhandelingen. LONDEN, 11 Mei. (R. O.) Reutei's cor respondent te Pretoria schrijft dato 19 April Alle Boeren-gedelegeerden schenen 'n goede gezondheid te genieten, uitgenomen President Steyn, die aan een oogziekte lijdt, en bovendien door een verlamming gekweld wordt. Hij scheen zich zeer slecht te bevinden. De eerste conferentie werd op 12 April gehouden. De gedelegeerden stelden als basis van de onderhandelingen den eisch van onafhankelijkheid. Hiertegenover waren zij geneigd aan de Uitlanders een groote vrijheid toe te staan, en wilden zij de for ten ontmantelen. Toen op deze vraag door de Engelsche regeering ontkennend werd geantwoord, stelden de afgevaardigden een reeks voor waarden, waarop "zij den burgers wenschten stonden echter gereed om hem te ontvangen. Het waren drie legers 70,000 Nederlan ders en Belgen door Hanoveranen, Nassauers en Brunswijkers versterkt; onder den Erf prins van Oranje 45,000 Engelschen onder Wellington en 117,000 Pruisen onder den grijzen generaal Blucher. Deze troepen lagen in België verspreid een fout van de Verbondenen, waarvan Napoleon een dank baar en voordeelig gebruik maakte. Thans was het hem mogelijk de Engelsche van de Pruisische troepen te scheiden. Gelukte het hem elk der drie legers afzonderlijk aan te vallen, dan kon hij ze ook achter eenvolgens vernietigen en zijn roem op nieuw vestigen. Eerst moest Blucher over de Maas terug gedreven daarna Wellington overhoop ge worpen en de rest zou als van zelve volgen. Altijd volgens zijn menschelijk plan. Napo leon kende den psalm niet, al had bij den inhoud er van reeds meer dan eens ervaren: Schilden, bogen, dolken, Dappre oorlogsvolken, Wijsheid, moed noch kracht Kunnen ooit in 't strijden Eenig Vorst bevrijden, Zonder 's Heeren macht. En werkeljjk, zonder die macht des Heeren aan te raden zich over te geven. Het was toen, dat Lord Milner aankwam en deze met Lord Kitchener tegenwoordig was bij alle bijeenkomsten. Op den eisch tot on middellijke inlevering van wapenen werd weigerend geantwoord, doch de regeering was zoo edelmoedig aan den eisch tot schadevergoeding en herstelling van de verbrande hoeven tegemoet te komen. De regeering maakte geen bezwaar be treffende de amnestie aan de Kaapsche rebellen. De afgevaardigden gaven toe, dat eenigszins straf voor rebellen noodzakelijk was, doch zeiden te hopen, dat niets anders dan vrijheidsberooving zou worden opgelegd. Het schijnt dat deze kwestie geen onover komelijke moeilijkheden met zich brengt. De Engelsche regeering weigerde een datum vast te stellen waarop een vertegenwoor digende regeering zou worden gevormd. Dit punt was een hinderpaal bij alle onderhandelingen. Het is uit alle onder handelingen gebleken, dat 't fanatisme van Steyn op geenerlei wijze is gematigd, de geheele zaak wilde ten slotte niet vorderen omdat Steyn en Schalk Burger verklaarden, dat zij geen onbeperkte macht hadden. Goes. De heer H. Lampen van Umballa naar het fort Gowindyark te Amritsar, Voor-Indië, overgebracht, schrijft het vol gende aan het Chr. Schoolblad Amritsar, 7 April 1902. Waarde Redacteur Mijn zwager, de heer J. de Koning, van Krabbendijke, vroeg mg, of ik eens aan het Christelijk Schoolblad iets zou schrijven. Ik heb lang getwijfeld, omdat ik niet wist, wat ik schrijven zou. Mijn hart is vol genoeg, maar ik zou toch verplicht zijn, de ziel uit mijn schrijven weg te laten. De censor zou zeker bezwaar maken. Nu zie ik evenwel in een der Engelsche kranten een kort verslag van onze schoolkwestie te Umballa. Ik hoop, dat do censor mij zal toelaten, deze kwestie wat nader te bespre ken. Schoolkwesties toch zijn op hun plaats in een schoolblad. Over de paroolkwestie of »rations"-kwestie geen woord. Omtrent de maand November werd ons door den adjudant van den E. kamp-com mandant gevraagd, wat wij noodig achtten voor de oprichting eener school. De ouder wijzers 3 Hollanders en 4 Afrikaners hebben toen schriftelijk^opgegeven, wat wij onmisbaar achtten en in welke vakken zij bereid waren onderwijs te geven. Na verloop van een paar maanden worden banken en borden ingebracht, en vernemen wij, van ter zijde, dat het Indische Gouver- ware er van de onafhankelijkheid der volken niet veel terechtgekomen. Immers Napoleon had zijne maatregels goed genomen, om zich tusschen de beide legers der verbon denen in te plaatsen en dan eerst de Prui sen, daarna de Engelsehen aan te vallen. In een bezielende dagorder, waarin hij zijn soldaten op tal van overwinningen wees, die zij op drie- soms zesmaal sterkere troepen als der Pruisen, hadden behaald, trachtte hij in zijne soldaten iets van zijne voortvarendheid over te planten. Jammer slechts dat hij hen en de officieren steeds als machines behandeld had als willooze mannen, die slechts hadden te handelen als en zoóals hij het begeerde. Nu was het te laat om dien geest van onzelfstandig heid, wij zouden bijna zeggen van slaafsch- heid te vervangen door een geest van opgewektheid en zelfwerkzaamheid. Zijne maatregelen waren uitstekend, doch de uitvoering faalde, niet door Napoleons schuld voor 't oogenblik maar toch ten gevolge van zijn caesaristisch stelsel, volgens hetwelk hij alleen den draad in de hand hield, en al de anderen slechts blindelings hadden te doen wat hij zeide. Wordt vervolg dj

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1