NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 124. 1902 Zaterdag 10 Mei. 16e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bij ill muur lielmrt een BijToepel. A. 8. J. DEKKER, MODERN HEIDENDOM. FEUILLETON. GROOTHEID EN VAL. RIOLft Engeland en Transvaal. el ken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie macinden franco p. p0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. GOES. Er is een plaats open in den gemeente- iaad van Goes. De plaats was ongeveer 35 jaar bezet geweest door een antirevo lutionair den heer Qaist. Antirevolutionairen hebben te zorgen dat zij weer door een geestverwant bezet worde. En als 't eenigs- zins kan door een Hinken. Daarvoor nu bestaat gelegenheid. Willen de Goesche kiezers een bekwaam raadslid kiezen, die vlug denkt, goed spreekt, en waar noodig Hink handelen zal, en daarbij een antire volutionair uit één stuk, dan stemmen zij 13 Mei, a. s. dhr. candidaat der vrij-antirevolutionaire kies- vereeniging «Groen van Prinsterer" en der antirevolutionaire kiesvereeniging »Voor Nederland en Oranje", wiens candidatuur wij gaarne steunen. Dezer dagen werd een zonderlinge pe titie ingediend bij de Saksische Kamer van Afgevaardigden, waarin gevraagd werd dat aan dokters die ongeneeslijke zieken behandelen, vergund mocht worden hun patiënten volgens de regelen der weten schap vergif toe te dienen, voor het geval dezen van hun lijden wenschten te worden verlost. Dit is een staaltje van willekeurig be schikken over een menschenleven, een po ging niet passend in het kader der chris telijke zedeleer, maar alleen in dat eener heiden sche wereldbeschouwing. Dat nieuw-eeuwsch soort zelfmoord ple gen heet „Euthanasia". Natuurlijk noemen cle voorstanders dezer operatie dit geen zelfmoord. Het is volgens hen niets dan een einde maken aan een leven dat voor den lijder en anderen ondraaglijk was ge worden. Het is de philosophie van mr. Van Houten, dat men een leven hetwelk ons een last wordt, eenvoudig heeft af te leggen. Een prediking door Bilderdijk reeds geïllustreerd met zijn parodischen raad: En zoo 't al u tegenloopt Dan u zelf maar opgeknoopt. Maar opknoopen is te omslachtig, te tragisch voor dezen tijd. Met „Euthana sia" (welk Grieksch woord „gemakkelijken dood'' beteekent!) bereiken de menschen vlugger, pijnloos, als 't ware spelende, meer naar de eischen van den laatsten smaak hun doel. Hoe dit dan gaan zou. Wel, in Italië had reeds eenige jaren geleden een arts, die den nobelen naam 83 Schetsen uit het leven van Napoleon IJ LXIV. LIEF EN LEED IN FRANKRIJK. Den 1 Maart kwamen zij behouden in lirankrijk terug. De 7 schepen wierpen het anker voor Cannes. De Elba-cocarde werd voor de Fransche driekleur verwisseld. Nog aan boord zijnde, had de Keizer twee proclamaties opgemaakteen aan het volk en een aan het leger, waarin bij de schoonste toezeggingen en de dringendste uitnoodigin- gen deed. Zijne proclamatie aan het leger eindigde aldus «Uw generaal, door de keuze des volks tot den troon geroepen, en hoog door u verheven, is u teruggegeven, komt tot hem! Rukt de kleuren naar beneden, die door de natie verworpen zijn en 25 jaren het her- kenningsteeken waren van Frankrijks vij anden. Tooit u met de driekleurige kokarde die gij in onze glorierijkste dagen droegt. Wij moeten vergeten dat wij alle natiën be- Nobel droeg, aan Crispi, toen eerste mi- nistor, voorgesteld inrichtingen te Rome en Milaan te stichten waar iemand die zulks begeerde, kon stikken door een soort gas dat hij, Nobel, had uitgevonden. De menschen moesten eerst oen goed maal gebruiken, om vervolgens naar een ver trek te gaan, dat plotseling met het doo- delijke gas vorvuld werd. Natuurlijk kwam erbij, dat de lijken daarna moesten ver brand worden. Crispi gaf aan Nobel ten antwoord, dat zijn plan wel veel aanne melijks had, doch dat hij 't niet aandorst met het oog op de oppositie. Men verzekert ons dat er onder de geneesheeren een groot aantal zijn die het een weldaad achten, wanneer iemands lij den op deze wijze verkort wordt. Een hoogleeraar in de geneeskunde meende te lijden aan maagkanker. Hij nam toen, helaas, de toevlucht tot vergif. Na zijn dood werd het lijk geopend, en het bleek, dat de professor zich vergist had; zijne ambtgenooten kregen althans de overtuiging, dat hij zeer goed had kun nen genezen. Terecht noemt Eet Centrum dit »het echte opportunisme, dat met een mensehen- leven speelt, als ware het een dobbelsteen, waarmee men alleen winst behalen of ver lies herstellen kan. De mensch beschouwt zijn leven dan niet als een kostbare gave, die hij van God ontvangen heeft om er Hem eens rekenschap van af te leggen, maar slechts als een middel tot eigen ge not, dat wanneer het geen genot meer oplevert, als ballast over boord wordt ge worpen. Een echt heidensche opvatting, herinnerend aan de dagen van Nero, toen zelfmoord aan de orde van den dag was, onder de aanzienlijken en geleerden het allermeest." Dit zijn wij met het Katholieke blad eens. En de noodlottige vergissing doet niets af aan de onzedelijkheid der handeling, waar door koelbloedig zelfmoord wordt gepleegd, een van Gods heilige geboden moedwillig wordt vertreden. Geen anderen naam verdient 't stand punt van waaruit men in onze Christelijke maatschappij dergelijke verzachtingsmid delen aanprijst, dan dat van modern heidendom! Men moge zich zelf wijs maken dat men bij den dood in het Nirvana, in het Niet wordt opgelost. Zijn tijdgenooten er aan te wagen doet denken aan de gruwelen dergenen die zelfs hunne zonen door het vuur deden gaan. Ook hiertegen mag de pers een enkele maal waarschuwen en opkomen. In ons land is 't nog wel niet zoo erg. Maar komen kan het, immers de be grippen zijn er; en voor dat zaad ligt ook onder ons de grond reeds lang braak. heerschten, maar mogen niet dulden dat de vreemdeling zich in onze zaken mengt. Wie durft het bestaan bij ons den baas te spelen Neemt de adelaars weer op, die gij voerdet bij Ulm, bij Austerlitz, bij Jena, bij Eylau, bij Wagram, bij Friedland, bij Tudela, bij Eckmuhl, bij Essling, bij Smo lensk, bij de Moskwa, bij Lutzen, bij Wur- schen, bij MontmirailSchaart u weder onder de vanen van uw opperhoofd, die slechts leeft in u; wiens rechten uw rechten zijn; zijn belang, zijn eer, zijn room zijn uw belang, uw eer, uw roem. De zege zal ons vooruit snellen de adelaar, getooid met de nationale kleuren, zal van toren tot toren vliegen en, in zijn vlucht niet gestoord, zegevierend neerstrijken op Nötre Dame. Dan zult ge trotsch kunnen zijn op uw litteekens, u kunnen verheffen op uw daden, waardoor het vaderland bevrijd zal wezen." Alvorens verder te gaan, zond Napoleon zijne schepen terug naar Elba, met de boodschap aan zijn moeder en zuster, dat zij zich te Napels in veiligheid hadden te stellen, en dat voorloopig alles goed ging. Dit laatste was niets te veel gezegd. Wel waren de marschen moeilijk; doch het volk ontving den keizer met gejuich en vele soldaten keerden terug tot zijne vanen. 9 Mei 1902. Het Kamerlid Van Kol is van meening dat van gelden uittrekken op de Indische begrooting ten behoeve van Nieuw Guinea geen sprake mag zijn, dewijl het regee- ringsreglement uitdrukkelijk spreekt van koloniën en bezittingen in het rijk in Azië en de aardrijkskundigen hebben uitgemaakt dat Nieuw-Guinea tot Australië behoort. De Nieuioe Courant merkt op dat 't hier niet een aardrijkskundige maar een uitleg kundige quaestie geldt. Het historische feit is aldus dat in 1828 een gedeelte van het eiland tot Nederlandsch grondgebied werd ver klaard op last van den commissaris-generaal Du Bus en dat in 1848 de gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië een nadere grensregeling van Nederlandsch Nieuw-Guinea trof. Ook werd toen de administratieve indeeling daarvan geregeld en werd het eiland gedeeltelijk onder de residentie Ternate, gedeeltelijk onder de toenmalige residentie Banda ge plaatst. Over de doelmatigheid en recht vaardigheid van deze maatregelen spreken wij hier niet; wij constateeren alleen de feiten. En onder die feiten vallen even eens te constateeren herhaalde daden van souvereiniteit op het aldus aan ons gebied getrokken gedeelte van net eiland, uitgaande van de Nederlandsch-Indische regeering. Daden van souvereiniteit, uitgeoefend in de jaren 18491851 en daarna van 1851—1854. Toen dus in 1851 werd ingediend het eerste ontwerp voor een Reglement op het beleid der regeering van Nederlandsch-Indië, werden op het Nederlandsch gedeelte van Nieuw-Guinea, hetwelk administratief dan was ingedeeld bij twee residentiën van Nederlands-Indië, daden van souvereiniteit verricht namens den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Iudië. In dat ontwerp luidde artikel 1„Het algemeen bestuur der bezittingen van het Rijk gelegen beoosten ie Kaap de Goede Hoop en uitmakende het gebied van Nederlandsch Indië wordt in naam des Konings uitgeoefend door eenen Gouver neur-Generaal, op den voet en onder de bepalingen van het tegenwoordig reglement". Het staat derhalve vast dat Nieuw-Guinea toen reeds, bij de samenstelling van het reglement, volgens den gedachtengang der regeering viel binnen de grenzen van het reglement. Wie anders beweert, hangt aan de letter, vraagt niét naar de bedoeling. Niet lang geleden werd in Eet Volk een treurig schilderij opgehangen, van de wijze waarop bij den voorgenomen bouw eener Christelijke school de „afgescheiden" dominé of zijn kerkeraad de arme menschjes van hunne spaarcentjes weet te ontlasten. Een en ander werd vertelt op een wijs Mondbehoeften, paarden en krijgsvoorraad werden hem gratis verstrekt door de bewoners dezer zuidoostelijke streken. Den 7 Maart stond hij voor Grenoble. De bezetting onder den generaal Labedoyère trad hem te gemoet om hem gevangen te nemen. Een hachelijk oogenblik. Doch Napoleons besliste geest redde hem. Zijn borst ontblootend riep hij den soldaten toe «Soldaten, hier is uw keizer. Wilt gij hem doodschieten, doet het dan maar." Deze uitnoodiging had eene goede uitwer king. De soldaten, hun generaal incluis, liepen tot hem over. Een daad van La bedoyère, te schandelijker dewijl hij zijne tegenwoordige eervolle positie aan Lodewijk XVIII verschuldigd was. Toch waren in deze stad nog enkele ge trouwen achtergebleven, die onder den ko- ningsgezinden luitenant Villiers de poorten voor hem gesloten hielden, ook zelfs na Labedoyère's aanmaning. Doch de bevolking klom over de muren en wierp door middel van palen een poort open, waarop Napoleon zijn intocht deed. Het was de eerste vesting van beteekenis, die in zijne handen viel. Zijn voet raakte al vaster in den stijgbeugel. Thans ging het naar Lyon. die deed zien dat de schrij ver zoowat niets er van weet. Maar 't was er hem vooral om te doen te doen uitkomen dat de rijke boeren zelfs den arme van zijn kwartje berooven, en schoolgeld naar draagkracht durven opleg gen, ook aan weduwen. Thans komt Bet Volk (Polak) een jam merklacht slaken over het tekort in de kas van het blad en wordt hierbij wel degelijk ook op de beurs geklopt van den arme. Polak toch schrijft: „Onvermogende par- tijgenooten en geestverwanten moeten maar eens zien of het niet mogelijk is nog iets meer te doen dan zij reeds gedaan hebben. Elk kwartje, elk dubbeltje helpt het gat stoppen." Ook hier derhalve weer de mug uitzij - gen en den kemel doorzwelgen. Vraagt de «afgescheidene" een kleine gift van den arme voor de Chr. school, dan gaat hij aan den soeialistischen schand paal. De «socialist" daarentegen mag zelfs van zijn arme een geven boven vermogen ver gen, bij 'tgeen zij reeds deden eischt hij nog hun «kwartjes en dubbeltjes bij". Zoo iets heet in onze kringen farizeeuwsch. Men zou het erger nog! ook socia listisch kunnen noemen. Een diefstal van verscheidene millioenen. Alle jaren heeft er een diefstal van ver scheidene millioenen plaats zonder dat men den handigen dief bij den kraag kan pakken en hem ongeschikt kan maken nadeel te veroorzaken. Hij is zoo listig de diefhet is een oneindige kleine die zich overal beweegt. Onvermoeid, zoekt hij steeds naar een nieuw slachtoffer, die gevoegd bij hen die hij reeds gemaakt heeft, hem in staat zal stellen aan het einde van het „zijn cijfer" te bereiken, dat hij hoopt grooter zal zijn als dat van 't vorige jaar. Deze diefstal heeft plaats gehad en doet zich nog voor onder de oogen van allen, zelfs van de oplettendste. Het is in geen bankbiljetten, noch in goud dat deze diefstal plaats heeft, het is een ander kostbaar geld, het zijn rECüschenlevers en dief waarom het zich handelt is de baccüe der tuberculose. De geheele wereld, dat is de brandkast die deze buitengewone gauwdief beloert, de zelve maakt in Frankrijk jaarlijks meer dan 150.000 slachtoffers. De sérum die deze monsterachtige verwoesting moet tegen gaan is nog niet ontdekt, de aandacht moet hoofdzakelijk gevestigd worden op de maatregelen die in staat zijn de kwaad doener te verwijderen of om zoo te zeggen Zien wij wat er inmiddels te Parijs was voorgevallen. Koning Lodewijk had tot het laatst, zelfs toen Napoleon reeds in het land was, geweigerd aan de mogelijkheid van diens terugkomst te gelooven. Toen deze reeds op Lyon aanrukte, kon de goedgeloovige vorst de waarheid niet langer betwijfelen. De verschillende leger hoofden ontvingen last om hunne troepen te verzamelen. Van enkele generaals nam hij persoonlijk afscheid. Ney kuste hem de hand en verzekerde hem, zoo hij Bonaparte in handen mocht krijgen, dat hij hem in een ijzeren kooi sluiten en tot hem bren gen zou. Maar een mensch is veranderlijk. Wie zal het nochtans in den moedigen soldaat misprijzen dat hij, zwichtend voor den aan drang zijner soldaten en voor de herinnering aan zijn keizer, deze belofte vergat Immers nagenoeg het geheele leger ver brak zijne beloften. «Leve de Koninghad de graaf van Artois geroepen, toen hij zich aan de spits zijns legers stelde. En een algemeen «leve de Keizer 1" was het antwoord zijner dap peren geweest. Macdonald, het gevaar ziende, had zijnen soldaten bevolen de brug hem te verhinderen en het menchelijk lichaam in te dringen. Buiten en behalve de zoo belangrijke hygiënische voorschrif ten die er zijn waar te nemen, is er eene maatregel boven andere noodig, n.l. te worstelen tegen de voorbode der tering, de bloedarmoede. Deze maatregel bestaat daarin het bloed rijk en zuiver te houden, opdat het aan het lichaamsgestel de krach ten, de gezondheidstoestand geve die ver hinderen zullen dat de bacille der tuber culose een gunstig terrein vinde voor hare ontwikkeling. Om deze bloedarmoede te bestrijden die de energie verslindtbestaat er een genees middel dat over de geheele wereld bekend is. lederen dag vermeerdert het aantal van hen die het hun leven te danken hebben, alsmede de attesten vermeerderen in aantal naarmate hun gebruik algemeener wordt. Zoo schreef ons de heer F. Klooster te Hollandsclie veld (Drenthe). De Pink Pillen die ik U besteld heb waren bestemd voor den schipper H. Mayer te Hoogeveen. Hij was reeds sedert langen tijd lijdende aan maagpijn, prikkeling in het bloed enz. maar alles wat hij aanwendde was vruchteloos. Ongehoopte verwachting, want na twee doozen der Pink pillen gebruikt te hebben is hij Seheel genezen. Maakt van 't voren staande naar verlangen gebruik, ik zal ze een ieder zoo veel mogelijk aanbevelen. Prijs f 1,75 de doos f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilxé, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijgbaar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, drogerijen en Verfwaren. Uit Sutherland (Kaapkolonie) komt een vertraagd telegram, van 19 April, melden de dat twee «loyale" farmers van dat district respectievelijk tot boeten van 150 en 100 zijn veroordeeld, omdat zij de tegenwoor digheid van Boeren op hun erf hadden verraden. Drie Boeren zoo luidt het verhaal die zich als Britsche officieren hadden verkleed, haalden de farmers over om een rapport van de aanwezigheid van Boeren te schrijven en brachten de «loya listen" daarna voor den Boerenbevelhebber De opgelegde boeten werden betaald. De Boeren schijnen zich in de schoonge veegde streken dor Britsche kolonie nog altijd vrij goed thuis te gevoelen. Van generaal French hoort men niets meer. Van de ontsnapping van zekeren ge wezen commandant Prinsloo, waarvan een gen af te breken, doch allen weigerden een hand uit te steken. Zij liepen allen over, pogend nog hun aanvoerder in het verraad mee te sleepen. Doch Macdonald weigerde standvastig. Ney evenwel bezweek voor den aandrang. Den 10 Maart deed Napoleon zijn intocht in datzelfde Lyon, dat voor enkele weken den brdeder des Konings met bloemen en zangen en juichkreten had ontvangen. Napoleon nam gewichtige besluiten. Cam- bacóres werd minister van justitie, Davoust van oorlog, Fouché van politie, allen oude vrienden. De witte vlag werd voor de drie kleur ingeruild. De goederen der Bourbons en der uitgewekenen werden in beslagge nomen. Adellijke rangen en titels afgeschaft. De kamers der pairs ontbondeD. Wel gaven de verbonden Vorsten, te Weenen vergaderd, door deze tijdingen wakker geschrikt, nog een dreigement in het licht met vermelding dat Napoleon in den ban was gedaandoch ook hun zwakke manifest vermocht niet den stroom te keeren. Met versnelde marschen trok de Keizer op Parijs aan, Lodewijk noodzakend de wijk te nemen en te Gent een veilige schuilplaats te zoeken. (Wordt vervolg dj

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1