Bekendmaking. Kerknieuws. Schoolnieuws. Rechtszaken. LANDBOUW, Gemengde Berichten. het Christendom weg, en het stort ineen Do apostelen en de profeten vallen met Hem, en bestaan niet meer. Valt evenwel de een na den ander Zijner discipelen weg, verontrust u niet. De gemeente des Heeren blijft bestaan, omdat haar Koning en Ver losser niet wijkt van zijne plaats. Goes. De Secretarie der gemeente zal Donderdag 8 Mei a. s. uithoofde van den He melvaartsdag gesloten zijn. Tot het doen van aangifte voor den Burger lijken stand zal alleen des voormiddags van 9 tot 9Vj uren gelegenheid worden gegeven. Ned. Herv. Kerk. Zestal te 's Gravenhage (vacature Gertli v. Wijk), L. W. Bakhuizen v. d. Brink te Vlissingen, dr. J. H. Gunning te Utrecht, A. de Haan te Zwolle, G. F. Haspels te Rotterdam, dr. E. J. W. Posthumus Meyjes en dr. J. R. Slotemaker de Bruine, beiden te Middelburg. Beroepen te Herkingen, J. M. Lamers te Goedereedete Heeze, D. Plooij, cand. te Schiedamte Anna Paulowna, D. v. Krevelen te Sybecarspel; te Wilder- vank, R. Ruibing te Britsum. Aangenomen naar Lichtenvoorde door P. Veen, cand. te Haarlem. Bedankt voor Ameide door A. v. Grieken te Nieuwerkerk a./d. IJselvoor Brielsch Nieuwland door G. D. Goedhuis te Marsum voor Oostvoorne door C. J. T. Hopster te Oudenhoorn voor Ammerstol door J. Cremer te Middelie. Geref. Kerken. Beroepen te Hoogeveen, J. M. Mulder te 's Hertogenbosch. R. K. Kerk. Br. Schaepman protonotarius apostolicus. Naar De Residentiebode mededeelt, heeft de Paus Mgr. dr. H. J. A. M. Schaepman verheven tot de waardigheid van Protono tarius Apostolicus, de hoogste onderschei ding, welke aan een priester verleend wordt. Het blad teekent hierbij het volgende aan «Protonotarius apostolicus is vooreerst de naam voor de 7 leden van een Romeinsch college van pauselijke notarissen, welke tot de eigenlijke praelatuur behoorennaast hen zijn echter nog andere protonotarii, welke den titel slechts eershalve dragen. De protonotarii der eerste klasse heeten «Protonotarii participantes", die der tweede klasse zijn of «Protonotarii supranumerarii ad instar participanticum", öf eenvoudig «Protonotarii titulares sive ad honores." «Voor het eerst vindt men van kerke lijke notarissen melding gemaakt onder Paus Clemens Ihun taak was het op stellen der acten van de martelaren. Onder Julius I werd hun taak uitgebreidzij moesten alles verzamelen wat «notitsa omnibus pro fide ecclesiastica est." Zij traden van toon af ook op als gezanten bij den Keizer, als vertegenwoordigers des Pausen bij Conciliën, als Inquirenten bij gerechtelijke onderzoekingen, als visitatoren van kloosters. Latere pauselijke verorde ningen onder Sixtus V stelden hun rechten en privilegiën nauwkeuriger vast en wezen hun vaste werkzaamheden toe in deCongreg. Rituum en der Propaganda, welke tegen woordig inderdaad nog door een der pro tonotarii uitgeoefend worden. Pius IX stelde in 1853 hun rechten en privilegiën weder nader vast. «Het eere-protonotariaat is als titel voor verdienstelijke personen reeds bekend sinds de tiende eeuw. «Wij brengen in herinnering, dat wijlen mgr. Schagt ook de waardigheid van Pro tonotarius Apostolicus bezat en als zoodanig het recht had bij kerkelijke plechtigheden den mijter te dragen op het altaar op een troon plaats te nemen." Donderdag 22 Mei houdt de vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs haar algemeene vergadering, te Arnhem in de Geref. kerk A, te 10 uur. Onder meer zal besproken worden de vraag of de vereeni ging het weer eens probeeren zal met de aanstelling van een reizend Agent. Onder de punten van bespreking zagen wijWat staat ons te doen in zake de vaccinequaestie? door prof. Noordtzij. Vrije examens, door prof. Woltjer. De verhouding van het hoofd tot het personeel, de heer Bremer. De werking van de wet op den Leerplicht en het Herhalingsonderwijs, door dhr. Schut. Arrondissemcnts-Rechtbank te Middelburg. Zaterdag deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de, in ons nommer van 19 April 11. breedvoerig vermelde zaak tegen H. d. V., oud 42 jaar, gewezen onderwijzer te Zoutelande, thans alhier in hechtenis. Beklaagde werd ter zake van verduistering en valschhsid in geschriften veroordeeld tot eene gevangenisstraf van negen maanden, met mindering van den tijd, voorloopig in ver zekerde bewaring doorgebracht. De eisch van het openbaar ministerie was 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met mindering der preventieve hechtenis. Het programma is verschenen van de algemeene vergadering der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt jn Zeeland, te houden te Zierikzee, op Donderdag 26 Juni, en van de tentoon stelling van paarden, rundvee, schapen, varkens, enz., te houden op Vrijdag 27 Juni, door de afdeeling Zierikzee van boven genoemde Maatschappij. Aan de algemeene vergadering gaat vooraf eene vergadering van het hoofdbestuur op Woensdag 25 Juni, des avonds ten acht uur. In de algemeene vergadering worden de volgende onderwerpen behandeld Uienteelt voor de Londensche markt, in te leiden door een lid van de Kamer van koophandel te Londen. Oorzaken van de sterfte in de roode klaver in het voorjaar, in te leiden door den heer M. Kostense te Kruiningen. Hoe kan de controle op het melkvee het best worden bevorderd in te leiden door den heer L. J. M. Koert, zuivelconsulent. Men schrijft ons uit Middelburg: Hedenmorgen had op eene eenigszins plechtige en feestelijke wijze de opening plaats van de te dezer stede opgerichte Christelijke Bewaar- en Voorbereiding- school. De voorzitter der vereeniging, de heer K. J. de Koster opende haar met een zeer toepasselijk woord. Hij herdacht in korte trekken de totstandkoming dezer School, bracht den dank van het Bestuur aan den nestor der Geref. predikantenDs. A. Lit- tooij, zonder wiens leiding en invloed de vele bezwaren voor de oprichting dezer school niet zoo gemakkelijk uit den weg geruimd zouden zijn. Den Dames, die be reid zijn het toezicht over de school te houden; alsmede den jongedames, die de offervaar digheid van velen hebben bewerkt, werd eveneens dank gezegd. Met het „Eben- Haëzer" gaan wij de toekomst tegemoet. Hierop richtte de voorzitter zich tot bet benoemde hoofd en zeide: Mejuffrouw Otter! 't Bestuur en de ouders, die hunne kin deren zenden verwachten ook van u veel. Wij toch vertrouwen u onze kindertjes, onze lammerkens, toe. Gij hebt een groot- sche maar tevens een heerlijke taak. Wij bidden u wijsheid toe van den Heere en zeggen u onzen steun toe, evenzoo uwe helpster, mej. Matena. De onderlinge ver houding tusschen u en uwe helpster zij eene gewenschte. En gij, lieve kindertjes, zijt uwe onderwijzeressen gehoorzaam en houdt veel van haar. Voor alles aldus eindigde de heer de Koster Gode de eer Aan ons Christe lijk onderwijs te dezer stede is weer een nieuwe schakel toegevoegd. Stelle de Heere ook deze inrichting tot een rijken zegen Nadat dr. Wagenaar in het gebed is voorgegaan, spreekt ds. Littooij naar aan leiding van Ex. 20 24 een ernstig woord. God heeft het goed gedacht deze stad met eene chr. Bewaar- on Voorbereidingschool te begiftigen. Het was eene schande, dat hier voor onze lieve kleine kindertjes niet ééne stichting was, waqr Gods naam wordt aangeroepen, niet ééne plaats waar men hen op dien Grooten Kindervriend wijst. Het is Gods wil en bedoeling niet, dat we eerst op zesjarigen leeftijd op school onze kinderen eene christelijke opvoeding zullen doen genietenneen, het is Gods wil, dat onze kindertjes, indien zij school gaan, aanstonds eene christelijke inrichting bezoeken. Dat is in overeenstemming met den doop, dien wij onzen kinderen hebben laten toedienen. God heeft deze stad weer eene Chr. Bewaar- en Voorbereidingsschool gegevenHij geve dat ze groeie en bloeie en Hij doe den ouders inzien, dat hunne kinderen niet aan eene neutrale, maar aan eene Christelijke, overeenkomstig de doops- belofte, moeten gegeven worden. Ds. Littooij richt thans een ernstig woord tot Mej. Otter. De Heere zegene U aldus gaat Ds. L. voort in uwen arbeid. Gij plant hier, maar met Paulus zult ook gij zeker zeggennoch hij die plant, noch hij die nat maakt is iets, maar God die den wasdom geeft. Thans voert het hoofd der school, Mej. Otter, het woord. Als benoemd hoofd rust op mij een aangename taak. In de aller eerste plaats een woord van dank aan Ds. Littooij, door wiens krachtige medewerking deze school geopend wordt, en voorts aan allen, die daaraan medegewerkt hebben, in het bijzonder aan het Bestuur en het Dames- Comité. Ik roep U aller steun in, vooral dien van het Dames-Comité en geef U de verzekering dat ik mij dien steun hoop waardig te maken. Met blijdschap aanvaard ik mijne taak. Ten slotte voert nog de heer C. Verhage, als voorzitter der Geref. Schoolvereeniging, het woord. Hij brengt hulde aan het Be stuur voor de voortvarendheid in deze aan den dag gelegd. Ik hoop, dat het de juf frouw gegeven moge worden do harten van de kinderen te winnen, dan zal ze ook de harten winnen van de ouders, en voorts dat de onderwijzers van onze school (de school in de Gravenstraat), indien de kin deren daar later ter school komen, mogen kunnen merken dat zij onder hare leiding goed zijn verzorgd en voorbereid. Ds. Littooij eindigt deze plechtigheid met dankgebed. Een lid van 't Bestuur. Wissenkerke. Als een bijzonderheid mag wel gelden dat in deze gemeente, met eene bevolking van 3172 zielen, van de 28 personen, in dit jaar overleden, 12 samen 989 jaren telden. Gemiddeld bedroeg hun onderdom dus ruim 82 jaren. De jongste was 73 en de ouds 93. Kloetinge. In de vorige week hadden alhier een tweetal ongelukken plaats. De vrouw van den arbeider C. B., die bij het van den zolder afkomen met eene hand het zolderluik vasthield, had het ongeluk dat de ladder waarop zij stond onderuit gleed. Tusschen de zolderplanken en het luik, dat hierdoor toesloeg, geraakte haar hand zoodanig geklemd, dat het haar onmo gelijk was die los te krijgen. De buren hebben de vrouw die eenigen tijd aan de beknelde hand had gehangen, uit hare benarde positie verlost. De hand is ernstig gekneusd. Dr. Persant Snoep verleende geneeskundige hulp. De vrachtrijder J. S. die door de hulp van anderen een drietal maanden ge leden, in de gelegenheid is gesteld om dit bedrijf voor eigen rekening uit te oefenen is hierin al zeer ongelukkig. De eerste week geraakte hij op hol, met gevolg dat de paarden in geen drie weken eenig werk konden vorrichten. Vrijdagmiddag jl. toen hij met paarden en wagen, waarop zich benevens zijn negenjarig zoontje, een ploeg, egge, en sleepbord bevond, naar land in den poel reed, begon het eene paard door onbekende oorzaak, een eind voorbij den tol zoodanig te steigeren, dat het eene achterwiel van den wagen met zulk een kracht tegen een boom terecht kwam, dat de ijzeren as brak. J. S. die nog trachtte de paarden tot staan te brengen, werd door dezen van den wagen getrokken, met ge volg dat een voorwiel en het gedeelte as over hem heen reed. De ongelukkige werd met twee gebroken ribbon en een zeer ernstig gekneusden rug in den tentwagen van den landbouwer Houterman huiswaarts gebracht. Het jongetje dat nog altijd op den wagen zat, heeft zich toen de paarden bij de hoeve van Haring hun loop wat in hielden, van den wagen af laten glijden, hij bekwam zeer weinig letsel. De paarden die voort zijn gehold tot bij het station bekwamen geen letsel. De wagen is bijkans verbrijzeld. De toestand van J. S. is ern stig, dr. Coenen verleende geneeskundige hulp. De deelneming in dit ongeval is algemeen. Goes. De vermoedelijke oorzaak, waar om H. Lampen niet meer te Umballa is, maar in het fort Govindhurk te Amritsar, is een schoolkwestie. 3 Hollandsehe en 4 Afrikaansche onderwijzers zouden school gaan houden. Alles was daartoe gereed en toen moest het in plaats van Engelsch en Hollandsch half om half, geheel Engelsch zijn. En toen had men de poppen aan het dansen en van de school kwam niets. Lampen schijnt in deze zaak zich nog al geroerd te hebben. Goes. Heden Maandag zijn weer tal van openbare onderwijzers uit Tholen en St. Philipsland hier om voor 't kantonge recht te getuigen in zake leerplichtover tredingen. De leerlingen hebben vacantie. Is het niet ergerlijk dat op deze wijze de onderwijzers zeiven, ondanks zichzelven, medewerken aan de bevordering van het schoolverzuim, het door de wet zelve be schermde en gevorderde schoolverzuim Waarde. Benoemd tot onderbrand meester dhr. A. Blaauw kamer, inplaats van den heer J. Pieper, die bedankt heeft, omdat hij benoemd is tot lid van den gemeenteraad. Het Onthouders-feest van wege het Zeeuwsche-Provinciale-Comité der Natio- nale-Christen-Geheelonth. Vereeniging den 2den Pinksterdag, Maandag 19 Mei e. k., op de weide van den heer A. Pouwer, nabij den Rittemschen tol te Oost-Souburg te houden, zal worden opgeluisterd door het Christelijk Fanfarekorps van Serooskerke. Opening ten 2 'l3 ure door Ds. L. S. Ter- neden. Sprekers Ds. Hunningher, onder werp Geven en nemen Ds. Slotemaker de Bruine, onderwerpNiet beter en niet slechter dan een ander, en Ds. Ruijsch van Dugteren, Slotrede. Bruinisse. Naar aanleiding van het bericht in het vorig no. omtrent het ver liezen van een aanzienlijk bedrag door een ingezetene onzer gemeente kan nog worden gemeld dat de som bestemd was om een steedje met 10 gemeten land te betalen dat door hem te 's-Heer Abtskerke was aangekocht. Bedoelde man zou dezer dagen zijn gekochte goed hebben betrokken. Reeds te Steenbergen had hij de som vermist en aangifte gedaan. Het 2e Noordelijk Zeeuwsche Zen- dingsfeest zal dicht bij de Blauwe Keet op Duiveland gehouden worden, 18 Juni a. s. Vlissingen. De inbrekers in het kan toor van den heer F. H. J. Wibout aldaar zijn gevat. Het zijn twee bij politie en justitie ongunstig bekend staande jongens, F. X. G., oud 21 jaar en J. C. S., oud 18 jaar. Zij hebben bekend en zijn in arrest gesteld. Tot buitengewoon opzichter bij den provincialen Waterstaat in Groningen zijn benoemd de heeren W. Flipse te West- kapelle en J. Maljers te Aagtekerke. Naar aanleiding van het arbeiders adres, gezonden aan de landbouwers te Koudekerke, is door een groot aantal boeren overeengekomen den arbeidsdag te verkorten en te bepalen van 's morgens 6 tot 's avonds half acht, alleen des Zater dags tot zeven uur. Het loon zal hetzelfde blijven als voorheen, zal derhalve voor het meerendeel f 1 daags bedragenvan over werk en daarvoor extra loon willen ze nog niet hooren. De arbeiders hebben derhalve eenig succes op hun pogenaan hun ver zoek is wel niet geheel voldaan, doch er is eene eerste schrede gezet op het pad van lotsverbetering. M. C. Terneuzen. Vrijdag 2 Mei vierde de heer J. J. v. d. Ouden onder veel belang stelling zijn 25-jarig jubilé als onderwijzer aan de Chr. school te Terneuzen. Des namiddags werd de Jubilaris door al de leerlingen der school van zijne woning af gehaald en naar de smaakvol versierde school geleid. Daar werd de Jubilaris op hartelijke wijze toegesproken door het hoofd der school, dhr. Koelmans die hem vervol gens uit naam van onderwijzers en leerlingen een fraai geschenk aanbood als bewijs van hoogachting en liefde. Dit geschenk bestond uit zes fraaie stoelen en een hanglamp. Vervolgens werd de Jubilaris nog toege sproken door een der oudste leerlingen, de jonge juffr. Caroline Spruitenburg, die den meester namens de leerlingen geluk wenschte met zijn jubileum; door den heer van Veen, secretaris der Plaatselijke Schoolcommissie, door den heer Oostdam die namens de onderwijzers een gelukwensch uitspraken door den heer van Herp voorzitter van het Bestuur der school. Tusschen die toespra ken werden toepasselijke liederen gezongen en de kinderen onthaald op versnaperingen. Ten slotte nam de Jubilaris het woord die, diep getroffen door al die bewijzen van belangstelling en liefde, den Heere dankte voor wat Hij hem dezen dag had geschonken er op wees dat bovenal dan ook den Heere de dank moest worden toegebracht en den kinderen verzekerde, dat zij gemaakt hadden dat deze dag voor hem een onvergetelijke dag zou zijn, waarna hij ten slotte verzocht met hem den Heere groot te maken door te zingen Ps. 103 1. 's-Heerenhoek. Zaterdag werd alhier de gewone jaarvergadering gehouden van leden van den Boerenbond en van de Leenbank. Van de 34 leden waren er 24 aanwezig. Blijkens overgelegde rekening hebben in 1901 de ontvangsten bedragen f 25947.54, de uitgaven 25906.75s en mitsdien het goed slot 40.785, terwijl het actief der Balans beliep f 17.902.81s, het passief f 17.844.54 en alzoo makende over 1901 eene winst van f 58,27s, waarbij gevoegd de winst van 1900 zijnde f 12,24 samen vormende het fonds met f 70,5 l'/j. Rekening en balans werden met algemeene stemmen goedge keurd en vastgesteld, waarna het bestuur verslag uitbracht, omtrent den toestand der Bank, gedurende 1901, waarbij bleek, 0. m. dat in 19ul aan spaargelden was inge bracht f 18907.30, tegenover f 6400 in 1900, aan voorschotten is gegeven f 2370, tegen over f 1000 in 1900 dat op 31 December 1901 nog uitstond aan voorschotten f 1150. Verhooging van het maximum bedrag, dat in 1902 door het bestuur als spaargeld mag worden aangenomen, bepaald op f 25000, zonder, op f 30000 met nadere goedkeuring van den Raad van Toezicht, werd voorloopig niet noodig geacht. Nadat ook de penning meester van de afdeeling van den N. C. Boe ren bond rekening en verantwoording had ge daan van zijn gehouden beheer over het jaar 1901, werd overgegaan tot de aanvulling der vacatures in het Bestuur der afdeeling en der Bank en in den Raad van Toezicht, ontstaan door het overlijden van den heer J. P. van den Dries en wegens periodieke aftreding van den heer Jac. v/d. Dries Jz. Tot bestuurslid der afdeeling en van de Bank werd met 15 stemmen tegen 7 stem men op C. Raas Mz uitgebracht, gekozen, Albr. van den Dries te Ovezand, terwijl met algemeene stemmen tot lid van Raad werd herbenoemd Jac. vld. Dries Jz. te Heinkenszand. Ten slotte deelde de Voorzitter mede, dat 5 nieuwe leden waren toegelaten en spoorde hij de leden aan om de Leenbank te steunen. De heer Talma gaat voor eenige weken op herstel van gezondheid naar het buitenland. Toen twee dienstboden te Utrecht den 1 Mei de spaarpot wilden ledigen en het daarin aanwézige fooiengeld, tot een bedrag van minstens f 40 verdeelen, kwa men zij tot de treurige ontdekking dat de pot ledig was. Daar alles een paar dagen geleden er nog geweest was, en er niemand in de keuken was geweest dan de schil dersknecht die de keuken had geverfd, viel dadelijk vermoeden op dezen, doch de man kon niet verhoord worden, wijl ook hij spoorloos was verdwenen. De heeren Duymaer van Twist, Iden- burg, Van Asch van Wijck (Amersfoort), Van Vliet en Passtoors hebben een amen dement voorgesteld op het ontwerp-wet op de krijgstucht, bedoelende in de wet onder de bijkomende straffen op te nemen voor onderofficieren der zeemacht en voor mindere militairen der zeemachtinhouding der soldij. Op het ontwerp-Militair Straf recht hebben de zelfde heeren een amen dement ingediend, strekkende om te be palen dat de militair, die een mindere uit scheldt, tegen hem vloekt, hem beschimpt of in zijne tegenwoordigheid bespot, ge straft wordt met gevangenisstraf van ten hoogste negen maanden. Het Handelsblad meldt dat de minister van oorlog een aanschrijving heeft uitge vaardigd, bepalende dat, in afwachting van het in werking treden der nieuwe Pen sioenwet, die in de Tweede Kamer is aan genomen en naar de minister vertrouwt ook de goedkeuring van de Eerste Kamer zal verwerven, geen voordrachten tot ont slag of pensionneering meer moeten worden ingezonden betreffende officieren, onder officieren en minderen, die volgens de nieuwe wet onder gunstiger bepalingen zouden komen te vallen. Te Buchten was een landbouwer bezig zijn nog jong paard in te spannen toen dit plotseling op hol ging. De on gelukkige geraakte onder de kar en werd dood opgenomen. Een dronken korpo raal-torpedomaker, werkzaam aan de Rijks- weif te Amsterdam, gisteren nacht tegen 3 uur huiswaarts keerende is bij het afgaan van het trapje waar de sloepen van het wachtschip aanleggen te water geraakt en ondanks op zijn hulpgeroep spoedig toe gesnelde hulp verdronken. Een knaapje van 5 jaar spelende op de leuning van de viaduct bij het station aldaar, viel er af, te water en verdronk. Parlevinker. Men heeft ons gevraagd wat een «parle vinker" is; geen woordenboek vermeldt dat woord. Een onzer correspondenten geeft de volgonde toelichting Met «parlevinker," ook «kistjesman" en «zoe- telaar", zooals op onze rivieren velen worden gezien, wordt hier bedoeld iemand, die met een roeiboot waarin een nogal groote kist tot berging met groenten, melk, brood, eie ren, tabak, aardappelen enz. enz. dagelijks en van vroeg tot laat naar de schepen vaart om deze waren te venten en zoodoende een be staan te vinden. Waarvan dit woord is afgeleid, is mij niet bekend. Vermoedelijk is :t gewestelijk en kan 't in verband staan met p a r 1 e r en vinken, dat men in vinken en visschen aantreft Vinken, jagen, visschen, en het daarbij zoo nauw niet nemen met het dijn en mijn. Moreel worden de parlevinkers dan ook niet hoog aangeslagen. De booze wereld zegt, dat er ook wel zijn of geweest zijn, die in stilte voor geringen prijs deelen van een scheepslading of scheeps-inventaris weten te koopen, door gemeene zaak met schippersknechts te maken bij afwezigheid van den schipper, tenminste gerechtelijke vervolgingen daarvoor zijn voorgekomen. (IV. v. d. D.) Te Heemstede werd ten woonhuize van het bruidspaar, waarvan de bruidegom wegens ziekte zich niet mocht verplaatsen, het huwelijk voltrokken tusschen een paartje, waarvan hij 72 en zij 73 jaren telt. Er is een «Trust" van Amsterdamsche tabaksmakelaars in wording. Naar men verneemt zullen de heeren J. H. A. Geping, E. R. Harkema en Henri Dentz zich ver eenigen, om voor Amerikaansche rekening te Amsterdam ter markt op de veilingen te koopen. Van bevoegde zijde wordt deze combinatie beschouwd als tegen het belang der groote Sumatra-Tabakmaatschappijen te zijn, zoodat men zich afvraagt of deze maatschappijen dan misschien ook uitvoering zullen geven aan een reeds vroeger geuit plan om haar veilingen voortaan elders in Bremen bijv. te gaan houden, waarmede Nederland dan zijn laatste hoofdmarkt zou verliezen. Leerdammers, die zich de beenen laten breken! Men ziet te Leerdam vele aan komende jongelingen, werkzaam op de wit- hut, met beenen, waarvan de knieën naar binnen gebogen zijn. Dit komt zegt men, dat zij bij den arbeid te veel op één been rusten. In het gasthuis te Utrecht is een proef genomen om zulke beenen te breken en dan opnieuw recht te zetten en dat is uitstekend gelukt. Een jongen, waarmee dat geschied is, loopt thans weer met rechte beenen langs de straat. Er zullen nog wel meer beenen gebroken worden. Op 't vreedzame eiland Ameland werd een twist beëindigd niet met een bloed- maar met een waterbad. Twee kijvende vrouwkens te weerszijden van een put staan de, waaruit beiden haar emmers gevuld hadden, wierpen den inhoud dezer vaten elkander over 't hoofd en begaven zich daar na naar haar woning met kletsnatte plunje. Bij een brand te Mit Ghamz aan den Nijl zijn 50 menschen omgekomen, 1000 huizen en 200 magazijnen verwoest. De schade bedraagt 200000 lire. Prins George van Pruisen is Vrijdag te Berlijn overleden. Hij was 76 jaar oud en was een broeder van wijlen Koning Frederik Willem III. Lord Kitchener gaf onlangs tegenover een adjudant zijn verwondering te kennen hoe het mogelijk was, dat de Boeren, on danks hun gering aantal, zooveel belangrijke successen konden behalen. De officier merkte op, dat men veelvuldig de meening was toegedaan, dat de overwinningen der Boeren waren toe te schrijven aan hun godsvrucht en vroomheid, daar zij voor hun gevechten God aanroepen en vrome liederen zingen. „Welnu!" zei lord Kitchener, „dan doen wij eveneens zoo. Welk lied zingen dan de Boeren De officier antwoordde„Steeds het eerste vers van het lied„Een vaste burcht is onze God, een toevlucht voor de zijnen, enz." „Nu," zei lord Kitchener, „dan zingen wij het tweede vers." Daarop evenwel krabde de luitenant ver legen achter zijn oor, en merkte op, dat dit wel niet goed zou gaan. „Waarom niet? Hoe begint het," vroeg lord Kitchener den officier. „Wel het begint„Geen aardsche macht begeeren wij, die gaat welras verloren Pier Morgan de man van het Oceaan trustidée is ontzaglijk rijk, hij telt zjjn rijkdommen bij duizendmiljoenen. Hij wil alle groote transatlantische stoomvaartmaat schappijen opslorpen. De Nieuwe Wereld ziet met eerbied en verbazing, de Oude Wereld ziet met schrik en onsteltenis tot dezen dollarkoning op. Zijn karaktertrek is, dat hij weinig of in het geheel niet spreekt. Hij is gewoon, wanneer hij op zijn kantoor we'rkt, het vertrek in de lengte en in de breedte op en neer te stappen, om nu en dan eens een blik over den schou der van een zijner klerken te werpen, om

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2