F. P. D'l z WT den! Kerknieuws. Schoolnieuws. LANDBOUW, Kalk en Kali. Gemengde Berichten. TWEEDE KAMER. bum, Johannes Albertus Kuhn onder eede Ik ben een van generaal van ZijFs vrij willigers. Op of omtrent deD 1G September 1901 was ons commando te Zoetlief, distr. Vrijburg, Britsche Bschuanaland. Nadat het commando vertrokken was, bleef ik nog achter bjj mijn huis te zamen met twee anderen. Nadat wij ontbeten hadden, wilden wij ook vertrekken, toen wij onverwachts omtrent 100 gewapende kaffers zagen omtrent 100 treden van het huis. Ik liep hard naar mijn paard, maar de kaffers waren het eerst bij mijn paard. Toen ik zag dat ik mijn paard niet kon bereiken, liep ik naar de bosschen en ver stak mijn geweer en ook mijzelven. De kaffers vonden mij echter en toen zeiden zij aan mij dat zij mij zouden doodschieten. Ik antwoordde«neen, waarom, ik heb niet gevochten". Met eens schoten de kaffers op mij omtrent vijftien schoten, maar nie mand raakte op mij. Toen kwam er een Engelsch officier, zekere Dunbar, bij mij en zeide dat zij niet moeten schieten, want ik heb mij overgegeven. Daarna nam Dun bar mij met hem' mede. Hij reed op zijn paard en ik liep langs het paard en wij gingen in de richting van ons huis. Toen ik omtrent (40) veertig treden geloopen had, kreeg ik een schot achter op mijn blad in en op mijn borst uit. Ik ben zeker dat ik door een der kaffers geschoten werd. Ik liep toen nog tot bij het huis. Een En- gelsche dokter kwam toen bij mij en nadat hij mij verpleegd had, zoide hij aan iemand dien ik niet zag, dat het onnoodig was mij te vervoeren, want dat ik niet zou leven en zoo werd ik achtergelaten. Den volgenden dag was generaal van Zijl weer daar en door hem werd ik uitgebracht. Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig. J. A. Kuhn. Eindelijk een getuigenis omtrent het leven in een concentratiekamp, waaruit wij een stuk weglaten Compareerde voor mij op heden den 16 November 1901 te Vergenoegd, distr. Zee- rust, Z. A. Republiek, Petronella, Johanna van Stade, die zweert en zegt: Ik ben eehtgenoote van Adriaan van Stade, woonachtig alhier. Op den llen Juni jl. werd ik door de Engelschen alhier gevangen genomen met nog andere vrouwen en naar Mafeking vervoerd. Daar aange komen zijnde, werden wij in de vrouwen kamp in tenten geplaatst. Ons dagelij ksche voedsel werd ons verschaft als volgt: Vleesch, rijst, meel en jam, ook koffie en suiker. Wij waren met deze voedsel te vrede. Dat duurde voor twee maanden. Na dien tijd werd ons rantsoenen vermin derd. Eerst werd onze vleesrantsoen ver minderd tot 2 pond per week, later ook koffie en suiker en zoo ging het voort, totdat ons rantsoenen op den len dezer toen ik vandaar wegliep, bestond voor 8 dagen als volgt: een bord meel, 2 pond rijst, ll4 pond koffie en een pond suiker. Vleesch twee pond per week, per volwas sene persoon. Kinderen onder 12 jaar kreeg half rantsoen. Wij werden zeer ruw behandeld door de doctoren, werden soms door hen aangerand wanneer wij hen om medicijnen vragen. Menigmaal werden ons de woorden toegevoegd: al vrek zulle al- maal in die kamp is het niks. Hout werd ons toegestaan 30 pond nat hout por week. Wij waren verplicht wortels te gaan graven om daar vuur mede te maken. Wij kregen geen kleederen tenzij wij in het uiterste behoefte er van zijn t. w. wanneer wij bijna nakend zijn. Goederen die voor ons in de Kaap-kolonie door ons leeraar den heer van der Spuy gecollecteerd zijn en naar Mafeking aan ons verzonden werden, kwamen ons nooit ter handmaar werden aan Ie families van die burgers die onder den vijand in gegaan zijn, gegeven. Zoo ook met de eetwaren die aan ons verzonden werden. Met ons bedoel ik de vrouwen van die burgers die nog vechtende zijn. De sterf gevallen in de kamp waren zeer talrijk. Laatste maand stierven er 580, meestal kinderen. Ik heb deze opgave van mijn broeder Johannes Smit die de doodkisten helpen maken. De Britsche autoriteiten levert de kisten en laten de gaten maken, maar wij moeten de lijken zelf gaan be graven. De sterfgevallen waren van twintig tot dertig per dag. Behalve de uitdeeling der kleederen wordt er geen onderscheid gemaakt tusschen ons en de vrouwen der handsoppen. Wanneer wij over de eene of andere zaak gaan klagen wordt wij ruw behandeld, en meestal afgewezen met de woord „vroetzekj Onze klachten werden nooit onderzocht. Ik echter besloot om weg te loopen en op den 7den dezer in den avond liepen Alettha Swart en ik de kamp uit en na twee dagen en twee nachten op weg waren, kwamen wij alhier aanVoordat ik wegliep zijn er twee vrouwen van Lichten- burg weggeloopen die werden door de kaffers te Polfontein gearresteerd en terug gebracht. Zij werden toen gestraft met acht dagen rijstwater. Geen andere voedsel werd hun verschaft, ook werden zij in een afzonderlijk kamp geplaatst. Ik had een kind toen ik van hier ging, die is ook aldaar dood. De kinderen sterven meestal aan mazels P. J. van Staden. Bezworen voor mij op datum en plaats vermeld, J. G. Celliers, Vecht- Generaal voor Lichtenburg eD Marico. De socialisten zijn overal oproerstokers. Na België, nu Zweden. Ook daar beweging voor algemeen kiesrecht. Zondag werden over geheel Zweden be toogingen gehouden voor de invoering van het A. K. Te Stockholm kwam het in den loop van den middag tot botsingen tusschen de politie en de menschenmassa. Onder het geroep van: „Naar het Slot! Naar het Slot!", (Konings paleis) trachtte men het politiekordon te verbreken. De agenten sloegen er met de blanke sabel op in en tal van personen werden gewond, terwijl vijf betoógers in hechte nis werden genomen. De brug naar het. slot werd door een sterke troepenmacht bewaakt. De leider der socialisten, Bran- ting, sprak het volk herhaaldelijk toe om het tot kalmto aan te manen. Natuurlijk, zoo laf of zoo slim zijn zij wel, wanneer zij eerst de geesten hebben opgeroepen, ze daarna te willen bezweren en zoo de mooie man te blijven bij regeering en volk. Het is in België ook gezien. Te Malmö werd door 15,000 personen aan de betooging deelgenomen. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Dordrecht, J. G. Dekking te Krimpen aan de Lek, C. J. Leenmans te Zetten en F. F. J. v. d. Plassche te Hasselt. Beroepen te Koog aan de Zaan, A. Weeder te Culemborg te Noordwolde, J. Seven- ster te Drachtstercompagnie. Aangenomen naar Petersburg door F. C. A. Pantekoek te Tiel. Bedankt voor Blitterswijk door A. E. v. Eerde to Winschoten. Geref. Kerken. Bedankt voor De Bilt door A. v. d. Zan den te Putten; voor Driesum door G. H. van Kasteel te Oppenhuizen. Op Hemelvaartsdag (S Mei a. s.) houdt de Ned. Bond van jongelings-vereenigingen op Geref. grondslag, te Amsterdam zijn faarlijkschen bondsdag. De bondsvoorzitter, ds. Vonkenberg, zal in de ochtendvergade ring de openingsrede houden. In de middagvergadering houdt prof. Bavinck een referaat over »Saamwerk)ng", Jb. van Oversteeg over >J. V., Huisgezin, Kerk" en prof. Woltjei zal een opwekkende rede uitspreken. Des avonds treedt voor den Bond op ds. Fernhout. De middag en de avondvergadering zijn publiek. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Breda, H. A. v. Bakel te Edam. Aangenomen (Hersteld Ev. Luth.) naar Amsterdam door J. W. C. Pont te Utrecht. Akte-examens te Middelburg. Dinsdag werden gexamineerd 8 manne lijke candidaten, 1 afgewezen. Geslaagd de heeren P. G. van Lieshout, Huybergen, P. Luteijn en A. van Noord, Middelburg, C. M. L. van der Maas, Ellewoutsdijk, F. Molenaars, Halsteren J. N. C. Moonen en W. F. M. van Os, beiden Oudenbosch. Er wordt tegenwoordig veel kalk gebruikt, in den vorm van schuimaarde, van mergel van gewone landbouwkalk. En dat is goed, want het is de kalk, die de omzetting van de minerale bestanddeelen van den bodem bevordert; het is door de kalk, dat men den bodem dwingen kan zijn hoogste opbrengsten te leveren. Het is vooral op de kaliverbindingen, dat de kalk een belangrijken invloed uitoefent. Door de kalk worden deze in oplosbaren vorm omgezet. Wanneer een bodem kaliarm is, en men gebruikt b.v. schuimaarde, dan zal men aanvankelijk groote opbrengsten heb ben, maar plotseling zal dat ophouden en wanneer men geen kali op den grond brengt, zullen de opbrengsten in 't vervolg zeer ge ring zijn. Wanneer men kalk op den bo dem brengt, bedenke men, dat deze kalk niet in de eerste plaats een meststof is in den gewonen zin. De voedende waarde van kalk is van ondergeschikt belang, daar de kalk, die noodig is voor do voeding der gewassen, óf reeds genoegzaam in den grond aanwezig is, èf er toevallig verbonden met andere meststoffen toch reeds voldoende in komt. Maar het is de ontledende, oplossende kracht van de kalk, die haar noodig maakt. Nu is het echter duidelijk, dat daar, waar door de kalk groote hoeveelheden voedingsstoffen, in de eerste plaats kali, aan den bodem ont trokken worden, deze ook weer moeten wor den aangevuld. Het is dus noodig, dat de landbouwer, die kalk gebruikt, ook kali moet geven. Waar tegenwoordig op sommige lan derijen zooveel schuimaarde gobruikt wordt, zal het dus een gebiedende eisch zijn tevens kaïniet, chloorkali of een ander kalizout naast de gewone meststoffen aan den bodem te gevem Middelburg. Met genoegen vernomen wij, dat D. V. Woensdag 14 Mei a. s. een Provinciale Uniedag gehouden zal worden en wel in de qroote zaal van het Schutters hof alhier. Ook verwachten we veel be langstelling. Als sprekers zullen daarbij optreden o. a. prof. Fabius met het onder werp Vrijheid van onderwjjs" en (des avonds eene Unierede) Ds. A. van der Sluijs van Renkum. Krabbendijke. Maandagmiddag verga derde de gemeenteraad onder voorzitter schap van den Burgemeester. Alle leden waren tegenwoordig. Bij de lezing der no tulen der vorige vergadering maakte dhr. Vogelaar de opmerking, dat, hetgeen hij over de openbare school gezegd had, niet juist was weergegeven. Hoewel een der leden verklaarde, het ook anders verstaan te hebben dan genotuleerd was, besloot echter de gemeenteraad de notulen onver anderd goed te keuren. Als eerste punt komt nu aan de orde het voorstel om een rekest te zenden aan H. M. om toestemming tot het brengen vbd het maximum van het aantal vergun ningen tot den verkoop van sterken drank van 8 op 6. Dit voorstel wordt met alge- meene stemmen goedgekeurd. Als tweede punt komt in behandeling het voorstel tot het vaststellen van een gemeenschappelijke regeling met de ge meente Kruiningen voor de op het gehucht Oostdijk te stichten openbare lagere school. Het voorstel wordt ongewijzigd goedge keurd met zes stemmen voor en één ont houding. Dhr. Vogelaar is tegen het stichten van een openbare school om redenen in de vorige vergadering meegedeeld, en wil zich daarom onthouden, maar hij heeft na het besluit der vorige gemeenteraadsvergade ring als gemeenteraadslid geen bezwaar tegen de ontworpen rogeling. De voornaamste punten zijn De stiebtingskosten zullen door Krui ningen en Krabbendijke gelijkelijk gedragen worden. De kosten van onderhoud worden be rekend voor elke gemeente naar het aantal kinderen, dat uit die gemeente van de school gebruik maakt. De gemeente, op welker grondgebied do school komt, heeft de administratie en zal voor de eerste maal hot personeel benoemen. Bij latere vacaturen zullen de benoemingen door Kruiningen en Krabbendijke om beurten plaats hebben. (1) Vervolgens komt de vaststelling van het kohior voor den hoofdelijken omslag voor 1902 aan do orde, waarbij de openbare vergadering in een beslotene overgaat. Schore. Jacob Huissoon die, gelijk wij reeds gemeld hebben, jl. Donderdag zeer zwaar gekneusd werd op de verkooping bij den heer Zweemer te Kruiningen is Maandag nacht onder veel lijden aan de bekomen kneuzingen overloden. Goes. In den nacht van Zondag op Maandag toen S. zich van het Ravelijn door het plantsoen huiswaarts begaf werd hij aangevallen en mishandeld door L. V. De kleederen werden hem daarbij van het lijf gerukt. In dienzelfden nacht heeft deze zelfde L. V., een oude bekende van de politie, het hokje om den Wilhelminaboom los ge rukt en andere laffe baldadigheden in het plantsoen gepleegd. Van een en ander is proces verbaal opgemaakt. Bij het deze maand gehouden examen voor de betrekking van opzichter van den rijkswaterstaat slaagden o.a. de heeren W. Flipse te Westkapelle en P. J. de Wilde te Kattendijke. Eon koopman uit Kloetinge die zijn waren per hit en kar vent en geregeld Ierseke bezoekt, was daar Maandag weer en had zijn paardje tijdelijk aan een knaap toevertrouwd. Het beest schrikte en maakte een achterwaartsche beweging, totdat de kar in de sloot terecht kwam. Geheel de inhoud zout, zeep, eieren, suiker, blom en verschil lende andere voedingswaren, vielen in het water en werden zoo beschadigd, dat ze geheel of gedeeltelijk waardeloos werden. De man had een schade van 20 25 gul den. Paard noch kar békwam eenig letsel. Verplaatst 16 April de commies der posterijen 2e kl. A. I. J. Schmalhausen, van Arnhem naar Terneuzen. Waarde. In de Maandag 1.1. gehouden gemeenteraadszitting werd besloten eene geldleening aan te gaan groot f150 voor het verlengen van den opril aan den West- veerpolder. Hansweert. Het beschadigde gedeelte der suiker is men begonnen te laden uit de aak Octavia, schipper Uovestadt, in de aak Op Hoop van Zegen schipper Tempe laars, die ze naar België zal terugvoeren. Het gezonde deel zal door de aak Door den tijd, schipper Fondse, naar Amsterdam worden gebracht. Kortgene. Bij herstemming is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer J. de Korte met 62 stemmen. De heer D. Kallewaard verkreeg er 58. Van onwaar de 4. Het aantal kiezers bedraagt 143. Wolfertsdijk. Gisteren herdachten de echtelieden P. G., alhier hunne 50 jarige echtveieenigiag. Zeker voor deze gemeente een zeldzaam feit. Uit eenige woningen wapperde dan ook heel vroeg dien dag de driekleur. Des avonds werd den gelukkigen oudjes een serenade gebracht door het alhier bestaande fanfarecorps „Wolferts- Fanfare". Te Harderwijk is een 2-jarig knaapje eenigst kind in een pot met kokend water gevallen en aan de brandwonden bezweken. Te Oud-Beijerland kwam een vierjarig knaapje al spelende op de tramlijn, juist toen de stoomtram voorbij kwam, en het kind beide beentjes afreed, tijdens do amputatie die daarna noodig bleek, stierf het kind, Te Roermond stond een heer te praten met een molenaar wiens kar niet in beweging was, plotseling kwam een automobiel aansnellen die bij een draai van don weg voor de kar moest uitwijken. De heer in zijn schrik greep het voorste gedeelte van de automobiel en werd tegen een huis aangesmakt, waar hij met gebroken schedel opgenomen werd. Den volgenden dag stierf hij, achterlatende (i) In dien zin heeft Maandag ook de gemeenteraad van Kruiningen besloten. een krankzinnige vrouw en acht jeugdige kindertjes. Een 18-jarig jonkman trof eergisteren bet ongeluk van de bijna vol- tooido suikerfabriek te Oud-Beijerland te vallen. Hij bezweek na korten tijd. Dit is al het tweede (of derde slacht offer op deze karwei. Naar Eet Volk verneemt, heeft de minister van koloniën *het loon voor over werk voor de voorlieden aan het Koloniaal Etablissement te Amsterdam verhoogd met 2'lj cent per uur. Prof. dr. J. J. M. de Groot (kath.) zal de aanbieding van een professoraat niet aannemen en blijft alzoo voor ons land, de Leidsche school en de R. K. studenten behouden. Aan tafel. Gastvrouw (bemerkende dat het ge- zeischap dertien personen telt) j „Mijn heeren, damesfoei, dit toeval doet [mij beven i Juist dertien aan den dischdit is een [kwaad getal Een van ons allen zal niet lang meer mogen [leven, Ik maak mij zoo bevreesdwie of dat wezen [zal Eetlustige gast. „O, blijf bedaard mevrouwwees daarom trent tevreè, Telt u maar veertien, want, ik eet [altijd voor twee!" Leerplicht-Eumor. Een groote meid van 13 jaar, die vroeger haast niet heeft schoolgegaan, en nu door do Leerplichtwet gedwongen, een jaartje doorbrengt in de aanvangsklasse, vertrou welijk tot de onderwijzeres: »0,juffrouw, ik vind het toch zoo naar, om op school te gaan als ik Zondags met mijn vrijer ga wandelen, roepen de andere kinderen van de klas: Kijk, daar heb je Griet met d'r vrijer; Griet, ken je de tafel van 2 al, die de juffrouw je opgegeven heeft Hoe veel is 2 maal 2?". En dan,met een diepen zucht»En o, juffrouw, dan schaam ik mij toch zoo voor mijn vrijer!" Schoolblad Uit Westergo wordt aan de L. C. gemeld Aan het station te Molkwerum kwam dezer dagen een boeren vrouwtje aangeloo- pen. Ze vervoegde zich aan het loket, en op de zwijgende vraag van den beambte wat ze verlangde, gaf ze te kennen een kaartje voor het spoor te willen koopen. „Waarheen en welke klas", werd er ge vraagd. „Dat kon mijnheer niks schelen". Van een klas wist ze niet, en waar ze heen wou, dat had ze haar man niet eens gezegd. De beambte verklaarde hierop het vrouwtje niet te kunnen helpen, waarop deze sprjtig wegliep, het perron op en neer. Een poosje later verscheen ze echter opnieuw voor het luikje, nu vragende of mijnheer haar weer voor den gek wilde houden. Mijnheer wilde dat niet, maar moest beslist weten waar de reis heen ging. Moedertje begreep er echter niets van, en liet zich eerst overhalen toen de trein in aantocht was. Zij zou echter hoogerop onderzoeken, of ze naar behooren behandeld was. De werkstaking hij de firma Van Reek. Maandagavond omstreeks 7 uur maakten te Enschede een 15tal der nieuwe arbeiders van de firma Van Heek eene wandeling door enkele straten, onder bescherming van de politie. Omdat er eene groote menigte samenliep, moest het verbod van samen scholingen worden gehandhaafd. De machinist A. weigerde daaraan te voldoen hij werd gearresteerd. Op den verderen weg werd telkens volk door de marechaussee tegengehouden en moest eenige malen de sabel getrokken worden. Enkelen uit het publiek liepen lichte verwondingen op. Nu is alles rustig. Na de werkstaking, bij den aanvang der uitsluiting, is te Enschede de voorzorgs maatregelen genomen, dat van alle schutters het geweer werd opgehaald en ten gemeen tehuize gedeponeerd. Nu de 14-daagsche oefeningen worden gehouden, treedt de schutterij niet op de markt maar voor genoemd gebouw aan. Daar wordt iederen schutter zijn geweer verstrekt; men houdt de gewone oefeningen, om het wapen daarna weer op de rustkamer zijn plaats te doen innemen tot nader order. De (lib.) Arnhemsche Courant ver haalde dezer dagen van een evangelist uit Neede, die te Silvolde bij zijn ouders een welgesteld schildersbaas logee- rende, zich minder gunstig had uitgelaten over de Roomsche Kerk, waardoor deze „blikken dominé" de woorden zijn van de Arnhemsche Courant tot wanordelijk heden aanleiding gaf, die hem noodzaakten zijn woonplaats te verlatenhij zal er zegt het blad niet meer terugkoeren. Ook zijn vader heeft zich genoodzaakt ge zien zijn bezittingen te verkoopen en dit dorp te verlaten, daar hij er geen werk meer kon vinden. Overigens geen woord van afkeuring over zoo stuitende geloofsvervolging in de 20e eeuw in Nederland, in genoemd blad. Want ook zelfs de stoutste beschuldiging of verdachmaking wettigt niet een optreden gelijk te Silvolde is geschied. Dat moest de pers wraken. De koning van België, en de Keizer en Keizerin van Rusland doen dagelijks naar den toestand van H. M. de Koningin informeeren. Gelijk men weet, stammen onze Konin gin en de Czaar beiden af van Czaar Paul I die van 1796 tot 1801 over Rusland regeerde. Van hem is onze Koningin de achterkleindochter, en Czaar Nicolaas is zijn achter- achterkleinzoon. Het Homoeopathi'sch Maandblad be vat onderstaand zeer belangrijk bericht: In do eerste week van Juni a. s. zal te Amsterdam, Prinsegracht 646 bij de Vijzel gracht een kostelooze Homoeopnthische Polikliniek geopend worden. Het bestuur van de afdoeling Amsterdam dor «Vereeni- ging tot bevordering der Homoeopathie in Nederland" is, door toegezegde geldelijke hulp van verschillende ingezetenen van Atasterdam, gereed met hare voorboreidonde maatregelen voor de oprichting. Voor jaar- lij ksche onderhoudskosten is zjj nog niet goheel geslaagd doch het bestuur twijfelt niet, of ook dit zal binnenkort in orde zijn. Vergadering van Dinsdag. Tegenwoordig alle ministers. Voorzitter mr. A. baron Mackay. De geloofsbrieven van mr. Janssen wor den in handen gesteld van een cemmissie bestaande uit de heeren Lohman, Michiels on Roessingh. Van den Hoogen Raad is ingekomen oen nominatie ter benoeming van een lid in dat college, vacature-Hanlo. De heer v. Alphen (antir.) vroeg en kreeg verlof om Donderdag tot de regee ring, en speciaal tot den minister van oorlog, een paar vragen te richten ten aanzien van de voorgenomen laatste op roeping der milicien-verlofgangers der lichting 1895 tot het houden van herha lingsoefeningen. De Kamer gaat over tot het trekken der afdeelingen, die daarop benoemen de voorzitters en de vice-voorzitters. Tot voorzitters worden benoemd de hh. Van de Velde, Van Dedem, Lohman, Heemskerk eD Mees; tot ondervoorzitters: de h.h. De Stuers, Van Alphen, De Ram, Kolkman en Röell. De centrale sectie waarvan de voorzit ter der Kamer voorzitter is, bestaat der halve naast dezen uit 2 antirevolutionairen, 2 lib. en 1 oud lib. Bij een brand die Zaterdagnacht een huis in Hackneyroad te Londen in de asch legde, zijn zeven menschen omgekomen de familie Denman en twee kostgangers. Deze laatsten zijn een man en vrouw die poogden de vrouw des huizes met haar vier kinderen te redden. Te Leuven werden de vijf slachtoffers van sociaal-democratische opruiïng (doch waarbij de opruiers zeiven buiten schot bleven) Zondagmorgen ter aarde besteld. Van der Velde sprak op het graf een woord van troost en wekte op deze dooden te wreken door de verovering van het algemeen stemrecht „waarvoor zij hun leven hadden opgeofferd". Onder hen waren twee jongens van 16 ou 17 jaar, naar Eet Volk verhaalt. Zouden die waarlijk zich voor „algemeen stemrecht" hebben opgeofferd Het schijntongeloofelijk. Aan boord van de Pittsburg City, de grootste der Missisippi booten, brak Maandag tegen vier uur 's morgens brand uit in een der eenzaamste streken van de Ohio. Alle passagiers sliepen. Toen alarm geblazen werd ontstond onder de passagiers een onbeschrijfelijke paniek; een groot aantal hunner sprongen over boord en verdronken. De vlammen grepen zoo snel om zich heen dat na verloop van tien minuten het geheele schip in brand stond. Op bevel van kapitein Wesderon werd het schip naar den oever gestuurd, waar het vastliep in het slijk, een kwartier nadat de brand ontdekt werd. Eenige reddingbooten konden nog te water worden gelaten, doch uit gebrek aan riemen werden ze door den stroom meegevoerd en omgeslagen. Onder de slachtoffers, wier aantal op 75 wordt geschat, zou zich ook de kapitein bevinden. Prinses Radziwill die in de laatste levensdagen van Rhodes zulk een zonder linge rol heeft gespeeld, is een geboren gravin, uit Polen. Zij huwde met prins Willem Radziwill. Tijdens dat huwelyk wees zij een huwelijksaanzoek af van een Russisch kapitein die een broeder was van de hertogin van Leuchtenberg. Haar galant trok zich die weigering aan en stierf. Dit bracht de prinses van streek. Zij ging reizen en maakte kennis met Rhodes, op wien zij wel eenigen invloed schijnt gehad te hebben, doch die haar al spoedig links liet liggen. Zij reisde hem na naar Zuid Afrika, doch zag al spoedig in dat zij in hare verwachtingen bedrogen was. Zij stortte zich in allerlei ondernemingen en moeilijkheden, waaruit Rhodes haar redde, doch ten slotte liet lüj haar losen zij raakte in de gevangenis wegens oplichting. Van deze vrouw van vorstelijken stam mag wel gelden dat zij diep gevallen is. Ook in de moderne wereld die van logen en bedrog aan elkaar hangt, blijft het spreekwoord van kracht dat het kruikje zoolang te water gaat tot het breekt! Maandagavond half 10 brak te Lon den een hevige brand uit in do city van Londen. Een ooggetuige schrijft ons: Tk zag de vlammen barsten door de ramen der gebouwen van de hoeren Mc Queen en Elliot, aan de zuidzijdo van Barbican. De gebouwen in die omgeving zijn alle vijf a zes verdiepingen hoog en bevatten meest licht ontvlambare voorwerpen. Het schouwspel, schoon droevig, was aller prachtigst, aan een vuurwerk gelijk. De straat stond in minder dan een half uur in lichte laaie, verscheidene brandspuiten waren spoedig aanwezig doch vermochten 4- niets op deze gen al hooger in een zee va brandde aan t de Noordzijd maar zeker k ting van Aid kampt door e Do brandende half uur bun straat. Tezel gelegen hoek vuur. Eerst makerswinkel, kerij, koffiehui drukkerij, str ren; aan de a van de heer en twee gebo kerjj. Duizen gestroomd e vermengd me en soldaten e was verschrik uur was met menscbcnlever In een de Boeren wordt de vol raai Kuos De Jacob Henc7 overwinning 54 jaren gel burg geboren, afkomst, wore boren. Hij h uit Bloemfont hoeve en ver beurd verklaa Lans deed k krijgsman ter De De la 1 tehuis in he daar bracht J De Generaal middelbare lc zonder kalm doen. Hij heef een grooten langen, donk een krachtig, geeft. Hij geslacht en hi in gevechten Het eerste van de Basut door de Euge was toen nog en zijn bek naam als aa uitbrak werd gekozen tot burgsche bur van Cronjé's Tien jaron geboorte-distr was hij een ij tegenover Kr concessie be Uitlanders, a Engoland to spoedig iD, da eisch alleen een oorlog t land de Rep tot de wape stander van Evenals C wapenen in h zijn houten j heeft hij alt bemind bij blieken, en h vertrouwen i onfeilbaar kr deronswaardi taaie volhar doel, en zijn in het verz Hij weet m heerschen bi hij opgewond den strijd, zichtig, en b Een nu, familiare en verkiezingen zuiden van Fi dag vereeni der Mis, zij het dorpspie die altijd od »Mijn vrie daten, onze mjjnheer X. mijnheer, di Y. een 70 stemmen en 20 aan m »Pardon! z is een zoer e doolt hij voo uit aan de i stel voor he «Welnu! 3 dat aan?" kwartier late en is het p veldwachter uitslag der v plaats van geschiedde i zoo zal het is voldaan e var MIDDEL J. C. Post 2 G e t r o u

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2