BELaiË' Bekendmaking. Kerknieuws. Ifceditszakesa. Gemengde Berichten. voor onze menschen gedaan heeft. Voor zoover mij bekend, zijn er in den Oranje- Vrijstaat nog slechts twee dokters bij de burgers, nl. dr. Fourie en dr. van der Poel. Wij worden echter bediend door personen, die in het begin als assistenten bij de dokters waren, en zij doen bizonder goed ■werk. VI. Er is nog een zeer groot aantal burgers onder de wapens, die God door Zijn macht moge staande houden tot het einde. VII. Wat kleeding aangaat, wij zijn gedeeltelijk met vellen gekleed, anderen dragen stukken van buitgemaakte bokzeilen of tenten, en de groote meerderheid is ook wel met khaki gekleed, genomen van de krijgsgevangenen. Ik kon de onzen hiervan niet terughoudenwant zij zeggem„Niet alleen onze kleeren, maar ook die van onze vrouwen en kinderen werden verbrand." Toch wordt het nemen der kleeren van krijgsgevangenen gedaan tegen de uitdruk kelijke orders van de autoriteiten. VIII. Alle molens, dorsch-machines, andere machines, ploegen en eggen zijn door den vernield of met dynamiet opge blazen. IX. Wij hebben nog eenige kanonnen. Onze Mausers zijn uitgeruild voor Lee Metfords. Ik heb verscheiden duizend man die met Lee Metford gewapend zijn. Wat betreft patronen, heb ik vandaag niet meer of minder dan ik een jaar geleden had. De patronen zullen eerst opraken, zoodra Engeland op houdt ammunitie naar Afrika te zenden. Zoo gaat het ook met generaals Botha en de Wet. X. Wat betreft voedsel, hoewel de vijand getracht heeft het zwaard van den honger over de Zuid-Afrikaansche Republiek en den Oranje-Vrij staat te trekken, heeft de al-goede God het anders beschikt. Mielies die sedert het laatste jaar op het veld staat en daar door mensch en dier wordt gebruikt, is nog voldoende. De koren-oogsten over het geheele land zijn, de algemeene ver woesting in aanmerking genomen, prachtig. Wij hebben dus nog altoos voldoende vleesch en mielies. Wanneer ooit hongersnood de Zuid-Afri kaansche Republiek mocht inkomen, zullen de Kaapkolonie en Natal er ook door ge teisterd worden. XI. Gedurende het laatste jaar zijn er vele paarden dood aan paarde-ziekte. XII. Het vecht-terrein heeft nu een uitgestrektheid van bijna Kaapstad tot aan de noordgrens van de Zuid-Afrikaansche Republiek. XIII. In de Zuid-Afrikaansche Republiek zoowel als in den Oranje-Vrijstaat werd in elk district behoorlijk een Landdrost aan gesteld. Waar de dorpen in het bezit van den vijand zijn, werden districts-landdrosten aangesteld. Elke krijgs-afdeeling heeft zijn militair hof. Huwelijken worden bevestigd. Boedels worden vereffend. Bijna elk tweede district heeft zijn vecht-generaal (bedoeld is bijna voor alle twee districten is er een vechtgeneraal), waar de commandant-gene raal of assistent-commandant-generaal niet tegenwoordig kunnen zijn. XIV. Indien mocht beweerd worden dat de vijand niet kleurlingen tegen ons wapent in Zuid-Afrika, wil ik u een voorbeeld van het tegendeel geven Op 29 September 1901 werd een vrou wen-lager in het district Rustenburg aan gevallen door een kalïercommando, terwijl kolonel Kekewich aan de eene zijde was. Toen sneuvelden twee burgers en vijf werden gewond. Onder de gewonden is Stoffel Fouiie, schoonzoon vrn Z. H. Ed. President Kruger. Hij kreeg drie kogels, maar is nu weer aan hot beteren. Een dochter van Jan Eloff kreeg twee kogels. Op 27 November werden nog tien kleur lingen onder de wapens door ons doodgeschoten. Van generaal Beijers komt ook het bericht dat hij maar gedurig door Eugelsche kaffer-com mando's gezamenlijk wordt aangevallen, in de noordelijke districten. In mijn districten zijn de stammen van Montsioa en Mosheth ook onder de wapens tegen ons. De garnizoenen in de dorpen der westelijke districten der Kaapkolonie zijn bijna uitslui- tend bastaards. XVI. De verliezen in de regeering van den Oranje-Vrijstaat werden opgevuld. De regeering der Zuid-Afrikaansche Republiek is thans als volgt: S. W. Burger, waar nemend staats-president; Louis Botha, com mandant-generaal en waarnemend vice- president F. W. Reitz, staatssecretaris L. J. Meijer, waarnemend non-officieel lid Uitvoerende Raad, vice A. D. W. Wolmarans; J. H. de la Reij, waarnemend superintendent voor naturellen, vice P. A. Cronjé Krogh, waarnemend notulenhouder, vice J. A. M. Koek. XVII. Als gij bovenstaande over onzen toestand leest, wordt gij misschien moede loos. O neen, wordt zoo niet. W ij hebben vandaag niets meer te verliezen dan ons volksbestaan en daarvoor zijn wij tot den laatsten man bereid ons bloed t e g e v e n. Na oen moer dan tweejarigen strijd hebben wij nog ons volksbestaan, in ons verbond te Paardekraal gemaakt. XVIII. Onze predikanten zijn ook bijkans alle gevangen. In den Oranje Vrijstaat en de Zuid-Afrikaansche Republiek zijn nog 10 predikanten bij do commando's. XIX. Het eenige grondgebied dat de vijand in bezit heeft, zijn de dorpen dia niet verbrand zijn en de spoorlijnen. Het platteland beheerscht hij slechts zoover als zijn kanon kan schieten. Er wordt nog bijna eiken dag door ons gevochten. Zware slagen werden door ons geleverd. Van dat ik in de westelijke districten het bevel voerde, dus van 7 Juli 1900 tot en met 4 November 1901 over den daarop volgenden tijd heb ik nog geen nauwkeurige data waren mijn verliezen als volgt: gesneuveld 170, gewond 380, waarvan 0 door kaffers vermoord zijn. J. H. DE LA REIJ, Ass. Comdt. Generaal, van de westelijke districten der Z.-A. R. De Belgische Kamer heeft met 84 tegen 64 stemmen het voorstel tot Grondwets herziening verworpen. De socialistische leiders hebben ons in de impasse gebracht. Zoo luidde de be schuldiging gisteren in de vergadering van den algemeenen raad der werklieden partij te Brussel de beschuldiging van den afgevaardigde van de Borinage. In de impasse een slop zonder uit gang de man heeft gelijk. Vandaar de blijdschap dat er een mani fest kwam van de Progressistische Fede- ralie met verzoek de werkstaking te doen eindigen. Dit verzoek redde hen uit do impasse. En alzoo werd besloten, om den arbeid heden of volgende week te hervatten. Natuurlijk wordt de aftocht gedekt door hatelijkheden aan 't adres der clericale „legeering", en door grootsprekerijen aan 't adres der arbeidersorganisatie. Dit is echter ternauwernood het verguldsel der pil. Daar de werkstaking eindigt en de troe belen een einde nemen, kan er natuurlijk geen sprake meer zijn van ontbinding der Kamers, 't Beroep op den Koning gedaan om die ontbinding te verkrijgen, heeft geen reden van bestaan meer. Dinsdag zullen Kamer en Senaat den loop van hun werkzaamheden hervatten, zonder vrees van obstructie. De Brusselaars zijn blij over het eindi gen van de werkstaking. Gisteren reeds had de stad haar gewone Zondagsaanzien. De boulevards en de voornaamste straten wemelden van menschen. De IV. R. C. schrijft naar aanleiding van een en ander Zoo eindigt dan jammerlijk die heftige campagne, sedert twee jaren gevoerd Wat is er geworden van de schriftelijke en mondelinge bedreigingen, van de pralende verklaringen, afgelegd in de Kamer en in vergaderingen Men zou het Algemeen Stemrecht nemen, zoo het niet gegeven werd. De vrucht was rijp, decreteerde Vander- velde en het volk moest haar plukken. Wat zal er blijven van dit alles. Nood in arbeidersgezinnen; ongelukkigen, verminkt voor hun levenacht lijken weduwen, weezen, in ellende gebracht. Goes. Het suppletoir kohier van school geld op school A over den cursus 1901, vast gesteld door den gemeenteraad in zijne vergadering van 4 April 1901, en goedgekeurd door heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland bij besluit van 12 April no. 104, is heden aan den gemeente-ontvanger ter invordering uit gereikt. Goes, 21 April 1901. Burgemeester en Wethouders van Goes. Bij het gemeentebestuur is door Gebroe ders Clement te Goes ingediend een verzoek om vergunning voor het oprichten eener be waarplaats van petroleum in perceel B no. 84 gelegen in de Korte Nieuwstraat. Verzoek en teekening liggen ter vissie op de Secretarie, gedurende eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, terwijl Zaterdag 3 Mei 1902 des voormiddags te 10 uren, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven tot het indienen en bespreken van bezwaren. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Petersburg, F. C. A. Pian- tekoek te Tiel; te Ovezande (toez.) J. A. Schouten te Sint Filipsland; te Ammerstol, J. Cremer te Middelie. Bedankt voor Oosterland op Wieringen door H. G. Kist te Oosthuizenvoor Hoogeveen door M. Jongebreur te Jaars veld voor Gameren door J. G. Dek king te Krimpen a./d. Lek. Stavenisse. Tot notabel bij de N. H. G. alhier is met 22 van de 39 stemmen ge kozen de heer J. de Vos. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 21 April 1902 zijn veroordeeld wegens z, acte zich met geladen geweer m veld bevindenP. N. te Kapelle f 3 b. s. 3 d h. verb, verkl. geweer bevel uitl. of te betalen f 2 s. 2 d. h. bevel ver nietig patroon wild bemachtigen door middel van strik en z. acte of macht tn veld wild vervoerenL. W. W. te Kapelle f 3 b. s. 3 d. h. verb, verkl. opbr. haas en bevel verniet strik in dronkenschap orde verstoren: D. J. M. te Cats 3 d. h.rapen van schelp- visch langs werken van Kanaal Zuid-Beveland: J. M. Jzn. te Ierseke f 2 b. s. 2 d. h. visschen op eens anders perceel in Schelde L. W. D. Jzn. te Ierseke f 2 b. s. 2 d. h.; openbare dronkenschapF. D. te Goes, Z. B. te Kruiningen, P. B. te Wissenkerke, J. R. te Gorredijk, ieder f 2 b. s. 2 d. h. overtreding leerplichtwetA. B. en J. de F. te Colijnsplaat ieder f 1 b. s. 1 d. h., J. L. te Colijnsplaat en I. v. M. te Schore, ieder f 2 b. s. 2 d. h. Vrijgesproken werden: J. W., te Schore, J. v. d. H., M. N., J. O., allen te Nisse, M. R. te Oudelande, J. V., J. K., A. v. d. K., A. v. d. H., A. V. en A. F., allen te Wis senkerke, Th. V., G. K-, J. de W., P. de S., C. de W., P. A. F., Th. de F., A. X., L. B., I. P., A. V., A. G., A. K., allen te Colijnsplaat, allen beklaagd van overtreding der leerplichtwet. Voorts werden bekrachtigdde verstek- vonnissen 1 dd. 24 Feb. 1902, waarbij J. W. te Ierseke, wegens het 's nachts jagen z. acte en verg. bij herh. 2X7 dh. verb, verkl. bevel uitl. geweer of te betalen f 5 s. 3 dh. en waartegen verzet. 2 dd. 10 Feb 1902 waarbij B. V. P. te Ierseke,. wegens het 2 X visschen z. acte en verg. werd veroordeeld tot 4 X f 2 b. s. 4 X 2 dh. verb, verkl. 2 aalkorven en waartegen verzet. Tegen H. d. V. onderwijzer te Zoute- lande, geboren te Ellemeet, is door het O. M. bij de arr. rechtbank te Middelburg wegens verduistering geëischt een en een half jaar gevangenisstraf met de gewone mindering. De verdediger, mr. A. A. de Veer pleitte mildere straftoepassing voor zijn berouw- hebbenden cliënt. Uitspraak 4 Mei. Middelburg. Maandag 26 Mei hoopt de Ned. Vereeniging tegen de prostitutie te Middelburg hare Algemeene Vergadering te houden. Hoogstwaarschijnlijk zal die bestaan in eene middagvergadering met geïnviteerden, terwijl des avonds een bij eenkomst zal gehouden worden, waarin een twee- of drietal sprekers zullen optreden. Serooskerke (W.) Vrijdagavond hield de afdeeling Serooskerke van het Christe lijk Nationaal Boerencomitó eene alge meene vergadering die door den voorzitter dhr. H. J. Versluijs met gebed werd ge opend. Over de te Amsterdam gehouden algemeene vergadering der Hoofd vereeni ging werd verslag uitgebracht. Wijl uit dit verslag weer duidelijk bleek, hoe groot de nood onzer strijdende en lijdende broe ders en zusters in Z. Afrika is werd de gedachte geopperd om langs de huizen te collecteeren. Men meende dit het best door kinderen te kunnen doen. Deze ge dachte vond steun bij onzen Eere- Voor zitter den Edelachtbaren heer W. Maas, Burgemeester der gemeente. De uitvoering droeg men hot bestuur op. Nog sprak de voorzitter een schoon woord over „De taak der toekomst onzer Vereeniging", hetwelk door leerzame bespreking werd gevolgd. Daarna sloot de Eerevoorzitter met dankzegging. Goes. Zaterdagmiddag is door het schichtig worden van het paard dat niet meer naar de „liene" luisterde en letter lijk met het rijtuig in de rondte draaide, het rijtuig van baron Schimmelpenninck v. d. Oye waarin de kinderen gezeten waren, omgeslagen, de kinderen kwamen met den schrik en eenige lichte kneu singen er af. Mevrouw had even te voren het rijtuig verlaten, en 't rijtuig stond stil om op haar terugkomst te wachten. In een druk bezochte vergadering van miliciens der lichting 1895 te Vlissingen, is besloten een adres aan de Tweede Kamer te richten, waarin de bezwaren zullen wor den kenbaar gemaakt, die bestaan tegen het onder de wapens roepen der lichting 1895. In Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen zullen comité's worden ge vormd, die met Vlissingen kunnen samen werken. In Oostelijk Zeeuwsch-Viaanderen circuleert bij de verschillende burgemeesters een adres ter onderteekening, waarin aan den minister verzocht wordt het daarheen te willen leiden, dat de overplaatsing van den luitenant-districtscommandant der ma rechaussee van Sas van Gent naar Vlis singen niet plaats hebbe, dat voor het belang der goede orde en der openbare veiligheid zijn tegenwoordige standplaats behouden blijve. Aagtekerke. In het afgeloopen winter seizoen werden uit de volksbibliotheek der leesvereeniging „Leeslust" alhier, welke thans 495 boekdoelen telt, 713 boeken ter lezing gevraagd door 31 lezers. Hieronder zijn begrepen 13 leden van genoemde ver eeniging, aan wie ook nog wekelijks eene portefeuille met eenige tijdschriften ter lezing rondgezonden wordt. Vlissingen. Sedert eenige dagen worden een drietal tamboers van het garnizoen alhier vermist. Men is hun nog niet op het spoor. Vlissingen. Zondagmorgen is het Deensche s. s. „Helge" komende van Ant werpen tegen den dijk van het Noordelijk deel der Noordzeeboulevard geloopen. Bij wassend water gelukte het zonder adsi- stentie tegen den middag het schip in vlot water te brengen en kon het de reis ver volgen. Hansweert. Het met suiker geladen ijzeren aakschip „Octavia" schipper Hove- stadt, komende uit België is gisteren nabij Bath aan den grond gevaren en gebroken. De lading is gedeeltelijk behouden en wordt gestort in het aakschip „Door den Tijd" schipper Fondse. De sleepbooten, „Stad Antwerpen" en „Baden" zijn er bij ter assistentie. Rilland. Door de wed. B. Rooze alhier is eenigen tijd geleden aan H. M. de Konin gin ontheffing van den werkelijkeu dienst bij de militie gevraagd voor haar zoon Jan, op grond, dat deze haar kostwinner is en zij door hare zwakte en dikwerf ongesteld heid, niet in staat is in haar onderhoud te voorzien. Op dit verzoek is afwijzend beschikt, doch bij die afwijzing is tevens te kennen gegeven dat er termen -bestaan haar eene geldelijke vergoeding te geven a)s bedoeld bij de laatste alinea van art. 113 der Militiewet 1901 mits zij zich daartoe met een request tot den Minister van Oorlog wendt. Het spreekt van zelf dat hieraan dadelijk gevolg is gegeven. Vrijdagmorgen werd in tegenwoordig heid van de commissie van Toezicht het eindexamen aan den landbouw-cursus te Grijpskerke gehouden. Over het alge meen werd door de leerlingen flink ge antwoord op de vragen, die door den onder wijzer, den heer A. de Smidt uit Middelburg gesteld werden. Achtereenvolgens werden behandeld Bemesting, Zuivelbereiding en Veevoedering. Daar de Rijkslandbouw- leeraar verhinderd was, dit examen bij te wonen, konden de diploma's eerst den volgenden dag uitgereikt worden. Dit geschiedde door den heer L. Bosselaar, burgemeester van Grijpskerke onder een toepasselijk woord, waarin hij 0. a. wees op het groote nut van het landbouwonder wijs. Verder bracht hij een woord van dank aan den onderwijzer, feliciteerde de leerlingen met hunne verworven kennis en spoorde hen er, evenals do heer De Smidt ook deed, toe aan om op den ingeslagen weg voort te gaan. De namen der gedi plomeerden zijn F. Maas, A. Vos, C. Stroo, C. Louwerse, A. Geschiere en D. Bakker. De leerling Stroo dankte den onderwijzer voor zijn gegeven onderwijs en het Bestuur der Landbouw-Vereeniging, voor het op richten van den cursus. Verder bood hij, ook namens zijne medeleerlingen den, heer De Smidt eene gedachtenis aan, bestaande in twee verguld bronzen paarden. Ziekte van Id. M. de Koningin. Vatten wij de verschillende bulletins saam dan hebben wij de tijding dat de Koningin tamelijk rustige nachten maakt, de koorts geregeld verloopt, de voedselopneming een weinig verbetert en het bewustzijn helder blijft. Gisteren wandelden prins Hendrik en dr. Roessingh in de Paleislaan. Te Apeldoorn trad Zondagvoormiddag in een stampvol kerkgebouw ds. Hattink op om den bidstond te leiden, met een predicatie naar Joh. 11 4. »Deze krank heid is niet tot den dood maar ter heer lijkheid Gods". In den bidstond te 's Gravenhage in de Groote Kerk waren duizenden aange komen. Plechtig zette het gezang in „Vest in bang' en droeve dagen enz." Na dit gezang sprak ds. Gerth van Wijck naar aanleiding van Handelingen XII Vers 5 b. „maar van de gemeente wierd een gedurig gebed tot God voor hem gedaan". Ds. Knottnerus, die daarna den kansel betrad, herinnerde aan de wonderbaarlijke genezingen door Jezuz gedaan, het gemeen schappelijk gevaar dat de geloovigen samen brengt in het gebed gelijk ook hier. Met het zingen van Gezang 1894 werd deze rede besloten. Naar 2 Koningen 20: 111 „In die dagen werd Hizkia krank tot stervens toe, enz.," hield ten slotte ds. van der Flier een toespraak. Uit Het L00 werd Zondagavond laat nog medegedeeld, dat, hoewel het verloop der ziekte H. M. zich in gunstige richting blijft bewegen, het ziektegeval vooreerst nog een zorgzame behandeling zal blijven vereischen, omdat men niet weet welke complicatiën zich daarbij nog kunnen voordoen. De lijfarts dr. Roessingh zal daarom in den eersten tijd nog op Het L00 blijven. Uit Apeldoorn meldt men: De ziekte der Koningin hoeft zoowel in de naaste omgeving van het Paleis het Loo als te Apeldoorn groote deelneming gewekt. Toch kan niet gezegd worden, dat in het geheel niet vermoed werd, dat H. M. lijdende zou zijn. Bij aankomst van het Koninklijk Echtpaar op Het Loo zag H. M. er reeds minder opgewekt uit, en later vertoonde zij zich slechts een enkele maal in Apel doorn, geheel in strijd met de vroeger ge volgde gewoonte. Lang achtereen zat H. M. op een barer lievelingsplekjes in het Konink lijk park te peinzen, ook wel eens een enkele maal te schilderen of Jte teekenen, doch zelden nam men op het gelaat van onze Koningin dien frisschen, van levenslust en opgewektheid getuigenden blos waar, welke in de omgeving van H. M. en bij het Ne- derlandsche volk, vooral in de dagen van de Kronings- en Huwelijksfeesten, zooveel bewondering afdwong. Kort nadat men deze weinig bemoedi gende stemming bij H. M. had waargenomen, ontving men het eerste bericht van Hare ongesteldheid. Natuurlijk heerschte allereerst in de on middellijke omgeving van onze Koningin groole verslagenheid; de stilte in het paleis, het niet uitrijden van den gewonen jacht- of ruiterstoet, de afwezigheid van den Prins op het terrein der heideontginning dat, zooals men weet, een geschenk is van H. M., dit alles stemt uiterst somber. Gelukkig is zij nog in het volle bezit van haar bewustzijn. Nog gisteren deed zij eenige vragen betreffende 's Prinsen ver jaardag en herinnerde er aan, dat het per soneel op dien dag evenveel rust moest worden verleend als des Zondags. Op haar verlangen werden bij een banketbakker te Apeldoorn eenige taarten van ongewone afmetingen besteld voor het personeel, waarop in suiker de dag van 's Prinsen verjaring in herinnering moest worden ge bracht. Ook werden daarbij een aantal zakjes bonbons besteld, beste» voor de kinderen van het personeel. De Koningin- Moeder en de Prins zijn zeer onder den indrukbeiden vertoonden zich tot dusver in het geheel niet buiten het Paleis. Tot zeer laat blijven zij bij de ziekesponde van H. M. vertoeven. De buitenlandsche pers is eenstemmig in haar deelneming. Aan 't Paleis heerscht groote bedrijvigheid van telegrammenwis- seling met allerlei buitenlandsche hoven en staatslieden. Londen en Berlijn wedijveren in betui ging van sympathio. En Nederland? In vele kerken zou men niet mogen zeggen alle! is om herstel voor de geliefde Koningin gebeden. Zuster Deyll, uit het Waalsche Hospi taal te Leiden, verpleegt onze kranke. De vrouw van den rijksveldwachter te Prinsenhage die uit den in beweging zijnden stoomtram slapte, daardoor viel en het achterhoofd verbrijzelde, is aan de ge volgen overleden. Te Leiderdorp schrikte een voor een brik gespannen paard voor een meelwagen, waardoor de brik omviel en de inzittenden er onder vielen. Het rijtuig reed over een hunner die een doodelijke wonde over het hoofd opliep. Tabakverbruik. Volgens eene opgave in het geneeskun dig blad »The Med. Record® gebruikt ieder Nederlander jaarlijks gemiddeld 3400 gram tabak (vrouwen on kinderen medegerekend). In andere landen wordt veel minder ge bruiktIn de Vereenigde Staten van Noord-Amerika 2110 gram, in België 1552, in Duitschland 1484, in Australië 1900, in Oostenrijk-Hongarije 1350, in Noorwegen 1355, in Denemarken 1125, in Canada 1050, in Zweden 940, in Frankrijk 933, in Rus land 910, in Portugal 850, in Engeland 680, in Italië 635, in Zwitserland 610 en in Spaöje 550 gram. Nietemin is de „le venskans" van een Nederlander vrij gunstig. Op het Engelsche congres van Levensver zekeringartsen heeft Dr. C. Th. Williams het sterftecijfer vermeld van de landen van Europa over de laatste vijf en-twintig jaren. De Scandinavische eilanden en het Britsche Rijk hebben de gunstigste cijfers (16.820 per 1000 inwoners) dan volgen België met 21, Zwitserland met 21.7, Nederland met 21.8, terwijl voor Hongarije het cijfer 35.4 bedraagt, en dit dus een ongunstige plaats inneemt. Een gestolen meisje. Dezer dagen be vonden zich enkele kermiswagens met zigeuners te Krimpen aan den Usel. Een vjjfjarig meisje bedelde langs de hui zen te Krimpen, waarbij zij in vrij goed Hollandsch mededeelde dat zij van haar ouders gestolen was en door de kermis reizigers medegevoerd werd. De kinderen van een landbouwer, aan wie het meisje dat medegedeeld had, deel den het aan hun ouders mede en spoedig kwam het ook den burgemeester te hooren, die onmiddellijk naar het parket te 's Gra venhage begaf'. Naar aanleiding daarvan begaven de substituut-officier van justitie en de burgemeester van Krimpen aan den IJsel zich op weg naar Nieuwerkerk, waar heen de kermiswagens reeds vertrokken waren. In het stationsgebouw aldaar werd de instructie gevoerd, waarbij bleek dat de kermisreizigers van Saksen afkomstig zijn, terwijl 't bewuste 5 jarig meisje goed Hollandsch en een weinig Duitsch spreekt en het kind volhield gestolen te zijn, doch waar, kon het meisje niet mededeelen. Bij confrontatie met de andere kinderen van den kermisreiziger vertoonde het geen gelijkenis. De andere kinderen verstaan en spreken geen Hollandsch. Daar van vermissing van een kind geen aangifte is gegeven, bestond er geen aanleiding het meisje aan de kermisreizigers te ontnemen. De justitie blijkt de zaak evenwel ernstig in te zien en zelfs de minister van justitie is er in gemoeid, op wiens last het meisje te Gouda gephotographeerd is geworden, waarheen de kermiswagens inmiddels ver trokken waren. Deze staan thans onder bewaking der rijkspolitie in afwachting van nadere informaties, omtrent de iden titeit van het meisje. De gezondheidstoestand van den mi nister van Koloniën jhr. mr. van Asch van Wijck laat sinds zijn terugkomst te 's-Gravenhage niets te wenschen over. De minister heeft echter zijn ambtelijke werk zaamheden slechts in zoover kunnen her vatten, dat hij op de hoogte blijft van bet geen er omgaat op het Departement van Koloniën, dat, zoo men weet, bij Kon. be sluit onder beheer van den minister van Oorlog is gesteld. Zoolang nu dit besluit niet is ingetrokken, kan de minister niet als hoofd van het Departement optreden. Voor het oogenblik is nog niet te voorzien wanneer dit zal geschieden. De werkstaking bij Van Reek Co. Uit Enschedé schrijft men: W. S., uit Smilde, kwam gistermorgen in de fabriek Kremersmaten. Toen hij daar een poosjo geweest was, kwam men tot de ontdekking dat hij een revolver met een aantal patro nen had meegebracht, naar aanleiding waar van hij werd ontslagen. Op straat nam de politie revolver en patronen in beslag. Zekere H., die ook bij de firma was gaan weven, heeft op dringend verzoek van zijn broer de fabriek weer verlaten. De laatste, een schoonmaker, was met boycot gedreigd, als hij niet zorgde dat zijn broer de fabriek verliet. Bij het geladiner van de leden der Holland Society te Chicago, waarin eene motie van sympathie met de Boeren werd aangenomen, heeft de heer Cooper aan elk der 120 leden een prachtigen wandschotel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2