NIEUWSBLAD ZEELAND. No. 114.1902. Dinsdag 22 April. 16e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT Wed. Een gevolgtrekking. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Engeland en Transvaal. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. Het Volk heeft do straatschandalen der Belgische socialisten ter verkrijging van algemeen stemrecht toegejuicht en hoopt dat „de Nederlandsche arbeiders eenmaal even vurig en beslist hun burgerrecht zul len eisehen als de Belgen thans.'' „Geeft dan ieder zijn recht dan is het niet meer noodig er over te strijdenmerkt het blad op. Men lette op de woordjes „vurig" en „strijden." Men kan (en moot ook wel in dit ver band) er bij denkenstrijden met vuur wapenen. Natuurlijk ziet het blad daar geen kwaad in. Integendeel het keurt het goed en noemt de regeering die de eisehen om algemeen stemrecht niet inwilligt, de schuldige. Het noemt stemrecht „deelneming aan de wetgeving". Den toestand waarbij al gemeen stemrecht is uitgesloten, acht Het Volk te „berusten op de heerschappij van het geweld", en herkent in een staat die dat kiesrecht tegenhoudt „de kiem eener gewelddadige revolutie". Dus niet de socialist, ook niet de door hem opgehitste arbeider, maar do Staat is de revolutionair! Weer die treurige omkeering van be grippen Het karakter van de revolutie, door Groen van Prinsterer zoo juist geteekend en waartegen de strijd der antirevolutio naire partij is gericht. Intusschen meenen wij met den strijd in Belgis gevoerd ons voordeol te mogen en te moeten doen. Tegen den eisch om algemeen kiesrecht hebben wij ons zoo beslist mogelijk te verzetten. Gelijk men weet deed dit het kabinet- Pierson in 1897 evenzeer. Dat kabinet verklaarde in de eerste vierjarige periode de kiesrecht-quaestie niet te zullen behandelen. De antirevolutionaire partij die altijd voor een uitgebreid kiesrecht, los van den census, geijverd heeft, verklaarde in 1901 op haar Partijdag dat zij deze quaestie voorshands zou laten rusten om de oplos sing der schoolquaestie te doen voorgaan. Zij meende unaniem dat de belangen vaD het Nederlandsche volk bij oplossing der schoolquaestie en bij behandeling der maatschappelijke vraagstukkon beter zouden gediend worden dan hij de kiesrechther ziening. Toch blijft het huismanskiesrecht een voornaam punt op haar program. Waarom is de antirevolutionaire partij tegen algemeen kiesrecht? Niet omdat dan het kiesrecht niet meer aan geld gebonden zou zijn. Immers nog bij de behandeling der kieswet-Yan Houten stond zij losmaking van dien belastingband voor. Ook niet omdat het aantal kiezers dan te groot zou worden. Het gezinskiesreeht, door de antirevolu tionaire partij begeerd, terwijl er een mil joen gezinnen in ons land zijn, bewijst het tegendeel. J Maar zij hoeft een beginselbezwaar, oen principiSel bezwaar dat zij niet kan los laten. Het is herhaaldelijk door vrijzinnig de mocraten en sociaal democraten betoogd dat zij niet 't algemeen kiesrecht verlan gen met het oog op meer kiezers, maar als een recht van den staatsburger. Dat inklevende recht van den staats burger nu ontkennen wij. Bestond het, dan zou dat algemeen kiesrecht niet alleen aan mannen maar ook aan vrouwen, niet alleen aan meer derjarigen maar ook aan minderjarigen, niet alleen aan rijp ervarenen maar ook aan schoolkinderen, niet alleen aan vrijen maar ook aan gevangenen, niet alleen aan Nederlanders maar ook aan onderdanen in Oost en West moeten „verleenen." De grens zou alleen liggen in de lichamelijke onbekwaamheid om naar de stembus te gaan. Zij die het algemeen stemrecht eisehen op grond van dat inklevende (inhmrente) recht van den staatsburger, zullen deze conse- kwentie hunner leer dienen te aanvaarden. Maar het principiëele bezwaar waarvan wij nimmer mogen aflaten is, dat de leer van dit inklevende recht is de leer der volkssouvereiniteit. Immers algemeen stemrecht in beginsel wordt hier bedoeld. Een recht waarmee ieder staatsburger geboren wordt om ieder voor zijn aandeel in do regeering van het land mee te spre ken, en wel in dien zin dat de regeering van het land uit de wilsuiting der geza menlijke staatsburgers moet voortkomen. En dit beginsel nu is (om hier de woorden uit de toelichting van ons jongste Program van Actie over te nemen) is het politieke grondbeginsel van de Eransche Revolutie van 1789 dat lijnrecht tegen het uitgangspunt van het Antirevolutio nair Staatsrecht over staat. En hoe is 't volgens dit uitgangspunt? Wel, niet anders dan dat hot God is die ook over Nederland regeert, en daar toe de Overheid instelt, aan wie wij, om dat ze Dienaresse Gods is, ons als onder danen om Gods wil te onderwerpen hebben. Op dit punt gaan Revolutionairen (Libe ralen, Vrijzinnig democraten en Socialisten) en Antirevolutionairen onvoorwaardelijk uiteen. Wie het Agemeen Stemrecht als begin sel aanvaardt, plaatst zich op den bodem der Revolutie. Alle man en alle vrouw krachtens ge boorte of zijn, bij wijze van natuurrecht, gerechtigd om in vereeniging, niet alleen vertegenwoordigers bif de Overheid te kie zen, maar ook die Overheid zelf aan te stellen, dat is wij herhalen het de Volkssouvereiniteit in den meest volstrekten zin des woord s, en al zoo rechtstreeks tegen de Souvereimteit Gods indruischend. Derhalve al is het ook dat de tegen woordige kieswet met haar belastingband en velerlei ambarassen van loon en huur, van examen en spaarbankboekje, ons even min als de socialisten bevredigt, zoo zullen wij ons op bovengenoemde gronden ten allen tijde tegen den dwang om .algemeen kiesrecht te verzetten. Doch tevens zullen wij krachtens ons program en eigen principiëele overtuiging mede blijven aandringen op een kiesrecht voor gezinshoofden, hetzij man of vrouw. Een kiesrechtregeling derhalve op den grondslag van de zedelijke verantwoorde lijkheid die èn op het gezinshoofd voor zijn gezin on op een ieder voor het hem toevertrouwde belang rust. Dat wij deze regeling niet verlangen in dit vierjarig tijdperk, nu er zoovele bran dende quaestiën om voorgang roepen, nu het sociale vraagstuk zich onder alle par tijen op den voorgrond dringt, zullen wij wel niet nader hebben toe te lichten. Socialisme of Calvinisme is het dilemma dat in de naaste toekomst den strijd der geesten, der beginselen, der partijen, bij de stembus, en in het parlement zal be- heerschen. Evenzeer zal 't ook in het vervolg gaan over de vraag Algemeen of Huismanskies recht. Over volkssouvereiniteit of volks invloed. Over een revolutionair of een antirevolutionair stelsel. Pers en Kiesvereenigingen hebben de taak der voorlichting op dit punt te aan vaarden. Ons volk is van nature een flegmatiek volk. Een volk dat ter wille van een stembiljet niet spoedig naar de revolver grijpt, of met straatsteenen slingert. Maar 1848 heeft bewezen dat het er toe in staat is wanneer revolutionaire voor lichters het er toe aanhitsen, gelijk toen maals de liberalen hebben gedaan. En de voorlichting en zinspelingen in meeting jCn blad van bekwame handige sociali' door velen toegejuicht en toe UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. gestemd, zijn het onkruid in de aarde dat straks ook den electoralen akker ontsieren zal, oen langzaam maar zeker werkend vergif dat den heelen mensch, en in de mastschappij de hondorden zal vervullen. Daar rijpen wrange vruchten aan den boom der Revolutie. Aan den Vrijheidsboom. En wie de hier boven door ons aange haalde woorden uit Bet Volk las, voelt den tijd reeds aankomen dat de werking dier vrucht ook in Nederland wordt waar genomen en het Stembuslied der oude socialisten in vervulljpg treedt. De Heere verhoede het, en geve wijsheid aan de Staatslieden, om dit gevaar door Huismauskiesrecht te voorkomen. 20 April 1902. Mr. Troelstra blijft maar getrouw met zijn loddereindoos roDdloopen De Brand kast beschermd met Bijbel en Wierookvat! En zijn reis door 't land schijnt een ware triomftocht. Immers Bet Volk wemelt telkens van korte berichtjes in telegramstijl, waarin zijn tiiomf wordt bezongen. Te Goes »een antirevolutionaire predikant tot groot genoegen der vergadering beant woord, zoodat zelfs 8e antirevolutionaire klak geheel verstomde"te Utrecht in seen debat dat weinig om 't lijf had een katho liek arbeider en een antirevolutionair stu dent uitvoerig beantwoord en telkens dave rend toegejuicht". Overal waar hij komt is het seen prachtige propaganda-avond". En zoo zouden wij kunnen voortgaan- Indordaad deze Saul schijnt zijn duizen den to hebben verslagen. Arme Brandkast, Bijhei en Wierookvat! er blij ft niets van u over op zoo'n manier. En vooral niet, wanneer vrijzinnig democratische bladen het bloed kruipt waar 't niet gaan kan zoo de loftrompet steken over den aanvaller, en hem stijven in zijn zelfoverschattng. Wij blijven er hij dat de miliciens van 1895 niet moeten teekenen op het request der socialisten. Om de verkeerdo wetsuitlegging waaraan het zich schuldig maakt, om de opruiende toelichting en om de partij van de lands- vijanden welke met haar agitatie misschien vooral, maar zeker ook, eigen politiek be lang bedoelt. Mr. Troolstra roept uitsDondert de rogeering in de oorenwij hebben belang rijker dingen to doen dan uw poppenkas- terij." sLui van wie men niet weet wat zij alzoo durven", zegt Schaper van de mi nisters. En Troelstra van de Koningin sprekend, noemt haar een jonge vrouw die toevallig Koningin is. Met zulke mannen moeten wij nooit mee gaan. Hoe 't gaan moet wanneer de ziekte dor Koningin lang aanhoudt en zij aan de Staatszaken voor goruimen tijd wordt ont trokken Dan moeten volgens de Grondwet de ministers den Raad van State van hun bevinding kennis geven, en aan de Staten Generaal in veroenigde zitting bijeen onder overlegging van het advies van den Raad van State verslag doen deze beslist dan dat de Koningin niot in staat is te regeeren en dan wordt het Koninklijk gezag tijdelijk waargenomen door den Raad van State, totdat een Regent is benoemd, waartoe 't voorstel van den Raad van State bij de Staten-Generaal uitgaat. De regent wordt daarna benoemd en beëedigd en neemt de regeering waar. Moge het evenwel zóó ver niet behoeven te komen Vrijdagavond werd te Brussel in het Volkshuis een vergadering gehouden waarin minder publiek was dan vorige dagen. De algemeene indruk is dat de socialisten den slag verloren hebben wegens te vroeg doen springen van de mijn. Aan het misleide volk is de raad gegeven het werk te her vatten. Het heeft zijn duizenden in den vorm van verbeurdo dagloonen derhalve tevergeefs geofferd, en het «heldenbloed" heeft tevergeefs gevloeid. Ernstig vooral was de botsing te Leuven, welke ter elfder ure bekend werd. Daar worden vijf der manifestanten gedood en vijftien gekwetst. Een bloedige slotscène die alle omstanders somber stemmen moet, en voor rekening komt van wie haar heb ben uitgelokt. Wij wonschen de regeering van België geluk met hare vastberaden houding. Negen jaar geleden was zij ook voor den volkswil, of liever volksdwang gezwicht. Ware dit ook nu geschied, de regeering zou weg geweest zijn. Haar to be or not to be (zijn of niet-zijn) stond op 't spel. Het gezag heeft 't. veld behou den. Ook 'Nederland heeft reden daarvoor dankbaar te zijn. Immers wat in België de Van der Veldes en Furnemouts doen, zul len na verloop van tijd de Troelstra's en Hugenholtzen trachten na te doen. Die heeren staan voor niets. Als het gezag er maar onder gaat Vorige week schreef in een Italiaansch blad een der socialistische leiders De- winne te Brussel een gemoedelijk woord, waaraan wij het volgende ontleenen «Wanneer de wettige middelen niet baten en het >wettig" gezag tegenover ons zich stelt, dan zullen de Belgische socialisten hun toevlucht nemen tot den opstand. «Er zijn drie middelen: wettelijke actie, obstructionisme, revolutionaire actie. De socialistische partij is van plan ze alle drie toe te passen, het een na het ander". De socialistische partij en de) (revolutio naire actie Het is hier zoo onbewimpeld mogelijk uitgesproken. De Regeering er onder en het Volk er op. Dat wil mon. En dat is de Revolutie I Of de medische wetonschap er op vooruit gegaan is? Jacob Cats zong in hot begin der zeven tiende eeuw Als ick somwijlen lees wat groote Meesters (schrijven Van dingen nut geschat om sieckten weg te (drijven, Dan sta ick als verbaest van al het vremt (bedrijf, Dat ieder onderneemt om dit bouwvallig lijf. Het oor-zweet van een mensch, het misthoop (van een verken Wordt tot een dranck gekoockt om wonder (uyt te werken, Den afganck van een wolf gemengd in Spaense (wijn Dat schrijft men voor kolijck een nutten raad (te sijn. De Boerenafgevaardigden hebben Vrij dagavond om 9 uur Pretoria verlaten om met de burgers te velde te confereeren. Kitchener is laag genoeg geweest mis bruik te maken van de afwezigheid der Boerenbevelhebbers, en zijn slag te slaan in hunne commando's. Weer verneemt men van 55 Boeren door kolonel Rochefort's colonne gevangen ge nomen, onder welke zich ook de adjudant van De Wet (Hennop) bevindt. Bij Reitz (Vrijstaat) zijn insgelijks 13 Boeren verrast en meegenomen door de colonnes van Barker en Elliot. Een medewerker van het Parijsche blad do Eclair heeft te Brussel met dr. Leyds gesproken. Dr. Leyds zeide, ten volle te te vertrouwen dat de Boeren zullen over winnen en zullen vorkrijgen wat zjj ver langen. Hij zeide echtor ook, weinig geloof te hechton aan de geruchten over het tot standkomen van don vrede. De leiders der Boeren hebben, toen zij zich tot vredes onderhandelingen lieten vinden, zich in niets willen binden, maar inlichtingen willen verkrijgen over hetgeen Engeland's bedoe ling is. Zoo de Boeren een volksstemming houden, dan is de reden daarvan, dat Euge- land's voorwaarden onaannemelijk lijken. Anders zou de vrede onmiddellijk gesloten zijn. Bij deze onderhandelingen, waartoe Engeland den eersten stap gedaan heeft, stonden de beide partijen op gelijken voet, op den grondslag der onafhankelijkheid. Omtrent den oorlogstoestand ontving President Kruger dezer dagen een verslag van generaal de la Reij. Wij laten hier onder volgen, spatieerend datgene waarop wij de aandacht willen vestigen. Aan Z.H.Edele den Staatspresident der Zuid-Afrikaansche Republiek. Te Velde, December 1901. Ik meen dat gedurende den afgeloopen tijd er veel licht op onzen donkeren toe stand is geworpen en acht het mijn duren plioht om geen moeite te sparen ten einde u dit rapport toe te zenden en u te doen weten hoe het nog met onze Republieken en ook met de Kolonies gaat, in verdere afwachting van wat mijn Regeering en die van den Oranje-Vrijstaat willen doen. Mijn Regeering en die van den Oranje- Vrijstaat zijn bereid zooais zij ook aan Lord Kitchener hebben te kenneu gegeven om voor hun recht te strijden tot het bit terste einde,en er is geen sprake, tot nog toe, bij ons om eeni- gen vrede te sluiten, waarbij de onafhankelijkheid der beide Republieken niet erkend wordt, alsook die van onze Kolonisehe broeders, die hun lot met ons hebben ingeworpen. I. Ons land ligt in een puin hoop. Men vindt niets meer dan de muren van gebouwen, behalve waar ook deze met dynamiet werden opgeblazen. Bij die ver nieling is niemand uitgesloten. Zoowel de eigendommen van neutralen als die van de burgers die gesneuveld zijn, en ook van de krijgsgevangenen die vandaag op de eilanden zitten, en van de weduwen en weezen, die alle zijn vernield. Kerken, pastorieën en scholen worden ook niet gespaard In mijne afdeeling zijn de dorpen Wolmarans- stad, Bloemhof, Schweizer-Reneke enHarte- beestfontein, die niet door den vijand bezet gehouden werden, geheel afgebrand. Zoo is het in den Oranje-Vrijstaat en ook in de oostelijke districten der Zuid-Afrikaansche Republiek, waar Generaal Botha is. II. Ons vee is alles weggenomen. En waar het niet kon vervoerd worden, werd het bij elkaar gekeerd en doodgeschoten of met sabels en messen doodgestoken. De ongeleerde paarden worden in kralen.ge jaagd en daar op elkander doodgeschoten; en waar zij in het wild grazen, worden de bommaxims op ze gericht en worden ze afgemaaid. III. Sedert het graan in de aarde gelegd was, werd het door vee vernield of opge vreten. En waar het groot is, trekken er lagers naar de verschillende plaatsen en worden de soldaten en kaffers van den vijand bij honderden uitgezonden om het gezaaide af te kappen met sikkels of het met bosschen en takken te vernielen. De reeds geoogste voorraden werden in brand gestoken. V. Betreffende het Eoode Kruis. Met onze gewonden gaat het zeer zwaar. Ik had verschillende veld-hospitalen opge richt, maar in de meeste gevallen werden die niet door den vijand geëerbiedigd, doordat zij er de gewonden wegvoerden en dan alles verbrandden en ook alle medicijnen en verbandstoffen wegnamen. Zooals het dus nu is, moeten alle gewon den, hoe bitter ook, vluchten zoodra de vijand nabij komt. Ik heb aanzoek gedaan voor medecijnen, tegen betaling. Maar nog altoos zijn mijn aanzoeken geweigerd. In den loop van den oorlog, zijn alle dokters van ons weg gegaan. In mijne afdeeling heb ik slechts één dokter, nl. dr. van Reuvenkampff een. Rus, die werkelijk trouw is en veel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1