nde Velde koTp ghristelijk- NIEU WSBLAD historisch VOOR ZEELAND No. 113.1902. Zaterdag 19 April. 16e Jaargang. ia-Huishoudster IieHei Ier ill bewesten Iersete. val witte LejEborns, mende HaiRieclt, nende Dagmeid Bij lil mier bekoort een Bijvoegsel BELGIË, RECLAMES. ontslagnemen van den EKE, als Gezworen van ragen wij aan Ubrengt em uit op die in ons kwartier woont, volkomen op de hoogte ker onzer aller belangen orgen dat wederom een mgeving Gezworen wordt daarom aller stem uit op i\ m VELDE e Ierseke. ige Ingelanden in ROENENDRAAK": in soorten, AIWIKKËN. Linde", voor 10 cent cht en verpakking voor bestellerfranco naaste rs of tegen toezending bij vooruitbetaling. Adres ONGE-Verwest, Goes. Koop WERKPAARD met of zonder Veulen, (Ruin) en een 2-jarige H. LEENDERTSE Gz., der, Camperland. S te koop, L. GESCHIERE Gz., te Meliskerke. E KOOP: nebruikte TJU-RUPX, losse Kap. :h. FANOV, Middelburg. E KOOP: ïhouten Kabinet, voor Dienstboden, egnlateurklok, tflER, Serooskerke. Met Mei :n kan, benoodigd, {DIJK, Kleverskerke. stond gevraagd ike, aankomende lersknech t, ERSE, Bruinisse. stond benoodigd Hermans- en een elaarsknecht, oon, bij A. JANSE, te tond of. met Mei enmakerskiiecht p gevraagd, bij 1BLOED, Wagenmaker te Nieuwdorp. met 1 Mei a. s. gevraagd Mtatalit, P. N WEL, te Wolfaartsdijk. stelling met Mei DIENSTBODE B. M. BAKKER, Klarebeek. 'st uit den boerenstand, fJAARDA, Sint-Janstraat. Met Mei gezin van twee personen, LKIER te Wolphaartsdijk. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Engeland en Transvaal. Bekendmaking. Gemengde Berichten. 't achtste kwartier. ge prijzen. zeven voer elkbn MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p- 0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Omtrent het gevecht, den llen dezer bij Rooiwal in West-Transvaal geleverd tus- schen Kemp en Kekewich, weet de cor respondent van Reuter te Pretoria nog het volgende mede te deelen (Rooiwal ligt aan de samenvloeiing van Brakspruit en Harts- rivier). De aanval had om 7 uur des morgens plaats. De Britsche verkenners waren, als gewoonlijk, een goed eind vooruit en de colonne bewoog zich over een zacht glooi ende helling. Nauwelijks waren de verken ners boven aan de helling gekomen, toen de Boeren, die hen blijkbaar afgewacht hadden, in lange gesloten linie, luide kreten aanheffende, dwars door hen heen galop peerden. De verkenners waren niet in staat hen tegen te houden en zij reden recht op het hoofdmacht van Kekewich aan. Diens manschappen stegen onmiddellijk af en openden een hevig vuur op de aan vallers. De aanval was zoo onstuimig, dat de Boeren tot op 40 yards van de vuurlijn kwamen. De aanval zou echter nooit hebben kunnen gelukken. De Boeren zwenkten en galoppeerden om Kekewich's flank het veld in, een aantal dooden en gewonden achterlatende. Blijkbaar dachten de Boeren, dat de colonne van Kekewich slechts deel uitmaakte van een smalle drijfjachtlinie, welke zij door een snelle en krachtige charge hoopten te breken. Door het verlies der kanonnen (er vielen er twee en een pom-pom in handen der Engelschen) blijft aan De la Rey (volgens den correspondent) slechts een stuk geschut over, waarvoor hij maar zeer weinig munitie zou hebben. Sir Ian Hamilton schijnt zich druk te weren om Boeren op te sporen. Blijkens de hedennacht ontvangen telegrammen heeft hij vrij belangrijke „vangsten" gedaan. Er bestaat gegronde reden te gelooven, dat de vredesonderhandelingen tusschen de Boerenrepublieken en Engeland afgebroken zijn wegens onmogelijkheid om tot over eenstemming te geraken. Lord Wolseley, Rudyard Kipling en Jameson zijn aan boord van de Walmer Castle naar Engeland scheep gegaan. Reuter zendt uit Durban een uitvoerig relaas over het geding tegen de luitenants Morant, Handcock, Picton en Ditton van de Boschveld-karabiniers. Er blijkt o. m. dat de beschuldigden zich verdedigden met te verklaren dat wijlen kapitein Hunt hun gelast had geen gevangenen te maken. Morant was eens met dertig gevangenen aangekomen en kreeg toen van zijn chef een ernstige berispingzoo iets mocht niet meer voorkomen. In een bij eenkomst van invloedrijke bur gers van Kaapstad, onder voorzitting van den burgemeester, is besloten geld bijeen te brengen voor een reusachtig standbeeld voor Rhodes, bij wijze van nationaal ge- denkteeken. Men stelt vele plaatsen voor, om het standbeeld op testellen. 'Het meest schijnt men te voelen voor de helling van den Duivelspiek, die men uit de stad kan J. de Jonge-Verwest - Goes Te Antwerpen is men beducht voor een staking der dokwerkers. Deze zou, de scheepvaart belemmerende, aan de stad on berekenbaar nadeel toebrengen. Het bestuur is al sinds jaren op de mogelijkheid eener werkstaking gevat en heeft een steenkolen- voorraad, die een maand kan duren, doen opstapelen. Yan dien voorraad wordt nooit iets afgenomenhij ligt er dus onaangeroerd en is groot genoeg om het gewone aantal stoomschepen, dat maandelijks de haven aandoet, van brandstof te voorzien. Het spoorwegbeheer heeft alle niet volstrekt noodige goederentreinen voorloopig opge heven. Men weet dat het garnizoen van Brussel sedert enkele dagen van éón uur 's mid dags af in de kazernes geconsigneerd is. Prins Albert heeft geen uitzondering wil len maken voor zichzelf en verschijnt eiken dag in gewoon tenue in de kazerne, gereed om het bevel over het 1ste bataljon te aanvaarden als de troepen tot handhaving van de orde zouden moeten uitrukken. n< De koning heeft zijn neef geluk ge wenscht met zijn getrouwe plichtsbetrachting. Aan De Nieuwe Rotterd. Courant schrijft men uit BrusselOp welk standpunt men zich plaatse, men is genoodzaakt te erkennen, dat de krachtdadige maatrege len door de overheid genomen, te Brussel spoedig een eind gemaakt hebben aan de slapwillige oorlogzuchtigheid der socialis ten. Immers, na vier dagen van luid ruchtig en tragisch betoogen, zijn al de mensehen tot niets doen gebracht. Met gezichten waarop men verveling leest, wandelen de werkstakers door de straten en schijnen uiterst weinig meer gezind om te vechten. Donderdag, in een woelige Kamerzitting waarin sommige socialisten den minister president akelige scheldwoorden toewierpen, een zelfs met gebalde vuist op hem toe vloog en hem toebeetgij zult ons niet wurgen is na lang gehaspel, waarbij de minister vast op zijn punt staan bleef, besloten heden Vrjjdag de zitting te sluiten. Janson, radicaal, die zich republikein noemt, hield een opruiende rede, waarin hij het algemeen stemrecht onder meer verdedigde »als een recht voor alle bur gers, want het zal aan elk de voldoening geven waarop hij recht heeft" 1 Er zijn teekenen dat de socialisten dezen revolutionair geprovoceerden strijd zullen verliezen. In het Volkshuis werden giste renavond motiën aangenomen, waarin de stakers (en de stokers!) zich beroepen op den Koning, dien zij eerst luide kartonnen koning hebben gescholden. Volgens Van der Velde zal het voldoende zijn te blijven werkstaken om te overwinnen- Hij heeft de ontvangst aangekondigd van 1000 inark van de Duitsche socialistische werklieden. Tot nu is er 17,000 francs aan giften ontvangen. De spreker eindigde met te zeggen, dat de houding des Konings zal afhangen van de houding der werklie denpartij. Goes, De Burgemeester brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de opgaven van can- didaten voor de aanstaande verkiezing van een lid van den gemeenteraad (vacature B. Quist) onderteekend door minstens achttien kiezers, moeten worden ingeleverd op Woensdag 30 April 1902 tusschen des voormiddag negen en des namiddags vier uren in het raadhuis. Dat formulieren voor de candidaatstelling koste loos ter secretarie verkrijgbaar zijn vanaf 19 April e. k. dat de inlevering der hierboven bedoelde opgaven persoonlijk moet geschieden door een of meer personen, die de opgaven hebben onderteekend en dat eene eventueele stemming op 13 Mei en de herstemming zoo noodig op 20 Mei 1902 is bepaald. Vreeslijk lijden door rheumathiek. Het rheumatiek waartegen reeds zoo vele middelen schipbreuk geleden hebben is evenwel niet ongeneesbaar. Wij hebben reeds verscheidene malen ongehoopte ge vallen van genezing in deze kolommen vermeld. Hier onder laten wij er weder een volgen. De Heer W. Krijnen, schoen maker te Oosterhout, 66 jaar, schrijft ons, dat hij gedurende meer dan 25 jaren op vreeselijke wijze volgens verklaring van zijn dokter aan rheumatiek in de ingewan den is lijdende geweest. Ik moet U ver klaren dat mijn leven na zulk een lang durig lijden mij tot last werd, de lust tot werken verloor ik geheel en al. 't Is niet te vertellen wat ik al niet heb aangewend doch immer zonder eenig resultaat sleepte ik mijn treurig bestaan voort. Ik las op zekeren dag een geval van ongehoopte genezing in de courant, komaan zeide ik, baat 't niet, 't schaadt niet, maar thans kan ik zeggen dat de Pink pillen mij ge- De Heer W. KRYNEN, volgens portret. baat hebben, want ik moet bekennen dat ik door hun gebruik een geheel ander mensch geworden ben, ik gevoel mij als of ik slechts 30 jaar oud was. Het is een kostbaar geneesmiddel en raad ze een ieder lijdend persoon ten zoersto aan. De hernieuwing van hot bloed veroor zaakt door de Pinkpillen doet eveneens verdwijnen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthénie, hoofd- en lendenpijnen. Door- hun gebruik zullen de krachten terug gegeven worden en men zal behoed zijn van allerlei ongemakken veroorzaakt door een verarmd bloed. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pinkpillen van Dr. Williams te be komen, want gelijk alle goede produkten worden ook de Pinkpillen reeds op een grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en gene zende bestanddeelen bezitten ze in geene deele. Koopt ze slechts bij de depothou ders die onder de attesten zijn aangegeven of zoo gij maar eenige twijfel mocht heb ben, laat ze rechtstreeks van den hoofd depothouder komen, de heer Snabilió. Prijs f 1,75 de doos f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijgbaar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, drogerijen en Verfwaren. Ter deelneming aan hot eind-examon der hoogere burgerscholen in Zeeland, hebben zich 27 candidaten aangemeld. Zondag 11. heeft men op Westelijk Schouwen voor het eerst een automobiel zien rijden. Het srijtuig zonder paard" had natuurlijk veel bekijks, 't Is voor de ge schiedenis, dat wij 't melden. De Oesterput aan den Brakman, Koninginnepolder, te Biervliet, vóór eenige jaren met groote kosten aangelegd, heeft men weder opgeruimd, ten gevolge van de geringe opbrengst. De brief van den heer Lampen aan de redactie droeg het poststempel 24 Maart, en daarnaast een stempel in blauw „Cen sor Prisonners of War". Schore. Donderdagavond werd alhier per veerkar van den heer Timmerman thuis gebracht Jacob Huissoon, die op de verkooping van dhr. Zweemer te Kruiningen door een koe was omvergesprongen, waar door hij inwendig zwaar gekneusd was. De eerste hulp was verleend door Dr. Kolff van Oosterwijk. Den ganschen nacht had die man veel pijn. Nog een ander bezoeker der verkooping, Oele, van Kruiningen, mede door het dartele koebeest geraakt, was er afgekomen met eenige kleerscheuren. De koe was met geleiders en al door het volk gesprongen, doch 'spoedig door de geleiders verwijderd, zoodat grooter onheilen werden voorkomen. Verplaatst met 12 dezer de rijks veldwachters A. J. v. d. Wilt van Som- melsdijk naar BrouwershavenJ. H. Kap- penhol van Brouwershaven naar Sommels- dijk. Te 's-Gravenhage is op 54-jarigen leeftijd ten gevolge eener beroerte overleden de heer F. Gediking, hoofd eener openbare lagere school, oud-leermeester van onze Koningin. Zielcte van H. M. de Koningin. Naar wij uit alleszins vertrouwbare bron vernemen, zijn de berichten, dat H. M. lijdende is aan buikvliesontsteking of nier ziekte, te eenenmale onjuist. Dr. Roessingh schjjnt een consult met prof. Rosenstein te hebben noodig geacht, uit vrees voor een mogelijke longontsteking. Het gevaar schpnt echter te zijn geweken. In den Haag zijn alle voorgenomen feestelijkheden op den verjaardag van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, afgelast, de versieringen en de muziektent weder afgebroken, en is aan eigenaars van draai molens en poffertjeskramen kennis gege ven dat de zoogenaamde kleine kermis niet zal kunnen plaats hebben. Do ziekte van onze Koningin, thans, nadat H. M. blijkbaar gezond op het Loo was aangekomen en nog Zondag voor acht dagen aan de zjjde van den Prins de wel komstgroeten van Apeldoorn's bevolking beantwoordde, wekt hier groote deelneming en diep leedwezen. Ook ton paleize is iedereen aangegropen door de betreurenswaardige wending der ongesteldheid. Prins Hendrik wijkt bijna geen oogenblik van de sponde, evenmin als H. M. de Koningin-Moeder, die haar kranke dochter verpleegt. Wordt H. M. door den slaap rust ge schonken, dan beijvert Prins Hendrik zich om persoonljjk te beantwoorden de talrijke telegrammen van buitenlandsche regee- rende en andere vorsten, welke als de be wijzen van de belangstelling van gansch Europa in deze dagen naar het Loo stroomen. Dr. Roessingh is permanent ten paleize. Gisteren zou de lichaamstemperatuur de zorgwekkende hoogte van 40 graden heb ben bereikt. Van het oogenblik dat do ziekte zich openbaarde is noch de Prins, noch de Koningin-Moeder buiten het pa leis geweest. Niettemin beschouwt men het vertrek van prof. Rosenstein als een hoopwekkend teeken dat het kritiekste oogenblik voorbjj is. De openbare feesten der bevolking op 's Prinsen verjaardag gaan niet door. N. R. C. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de Staats-Courant ter algemeene keDnis, dat Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden, Hertog van Meck lenburg, den wensch heeft te konnen ge geven, dat bij gelegennheid van den aan staanden verjaardag van Zijne Koninklijke Hoogheid, met het oog op de ziekte van Hare Majesteit de Koningin, de voorgeno men openbare vermakelijkheden, ter viering van dien dag, geen voortgang mogen hebben. Naar wij nader vernemen, is, tengevolge van de ongesteldheid van H. M. de Koningin, de parade, die op den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik zou worden gehouden, in alle garnizoensplaatsen afgelast. Het jongstgekozen Kamerlid voor Maastricht mr. F. I. J. Janssen, is na den heer Ter Laan de jongste in jaren. Hij telt pas 31 jaar. In 1893 promoveerde hij als dokter in de rechtsgeleerdheid te Amsterdam, en vestigde zich te Amsterdam waar hij lid werd van den gemeenteraad. Overigens zijn er in de Tweede Kamer vele jonge heeren: Ter Laan 30 jaar, Janssen 31, Arnoldts en Hugenholtz 32, Marcbant, Melchers, Okma, Schaper en Bolsius 33, v. Nispen en v. Asch v. Wijck 34, v. Veen en Duijmaer v. Twist 36, Schokking en Talma 37. Men schrijft uit Enschedé. In een vergadering van stakers en uit gestotenen der firma Van Heek Co. is de volgende motie aangenomen„De ver gadering van stakers en uitgestotenen der firma Van Heek Co., gehouden in het R. K. Arbeidersgebouw, spreekt haar afkeu ring uit over de firma Van Heek en Co., die tracht arbeiders in dienst te krijgen, die geen vakmannen zijn en ook nooit zul len worden, en dat zij bovendien nog aan deze ongeoefende arbeiders loonen uitbe taalt, die verre boven de loonen zijn, welke de dekenwevers vóór de staking ontvingen, alsook hooger dan de loonen van die ar beiders, welke tot heden nog in haar dienst zijn gehoudengeeft als haar meening te kennen, dat de firma deze middelen ge bruikt, om den strijd op minder nobele wijze te beëindigenhandhaaft haar eens genomen besluit om den rechtvaardigen strijd als één man voort te zetten." Verder sprak de vergadering haar af keuring uit over het optreden der politie en marechaussee tegenover de arbeiders. Gisteravond tegen zeven uur meldde zich voor werk aan zekere Kortbeek, laatstelijk kleermaker te Losser. Aangezien hij een nogal verdacht uiterlijk vertoonde, weigerde men hein eerst aan te nementen slotte werd echter overeengekomen, dat hij de kens zou zoomen. Na zich den maaltijd goed te hebben laten smaken, beproefde hij een der nieuwe dekenwevers over te halen het werk neer te leggen, terwijl hij voorgaf gezonden te zijn vanwege het comité dat iedereen f 10 wilde betalen die het werk zou neerleggen. Nadat hem door de persoon in kwestie geantwoord was, dat hij zelfs voor f 50 de fabriek niet meer zou uitgaan, volgde een algemeen protest over deze schanddaad en werd Kortbeek daarop vanwege de politie uit het lokaal verwijderd en naar de wacht gebracht. Hedenmorgen waren in Kremersmaten 42 dekentouwen in werking gebracht. Reeds begint zich weder een kern van werklieden te vormen, die ongeoefende personen van elders met het dekenweven op de hoogte brengen. Gisterennacht te drie uur zijn 10 wo ningen aan den Lipperkerkweg totaal uitge - brand. Slechts twee der bewoners waren niet verzekerd. Tegelijkertijd brandden drie woningen op den hoogen Badhof af. Oorzaak onbekend. Do minister van koloniën, jhr. mr. Van Asch van Wijck, bracht reeds gisteren een kort bezoek aan zijn departement. Naar men weet, wordt echter het interim nog steeds door generaal Bergansius waar genomen. In aansluiting aan het bericht om trent de aanhouding te Rotterdam van drie personen, verdacht van diefstal van effecten, wordt nader gemeld, dat onlangs te Amsterdam een belangrijke diefstal werd gepleegd. Er was voor ruim f 12,000 aan effecten gestolen en het bleek, dat de te Rotterdam aangehoudenen de daders van den diefstal zijn. Zij waren zekere Wijn malen, die vroeger te Amsterdam in een café-chantant gewoond heeft met een meisje, dat voorgaf zijn zuster te zijn. Zij zijn naar Amsterdam opgezonden. De minister van marine, in afwach ting van de spoedige aanneming en uit voering der nienwe militaire pensioenwetten heeft ten opzichte van het personeel der zeemacht, dat van de nieuwe wetsbepalin gen voordeel zal kunnen hebben, eenige gunstige bepalingen gemaakt. Zoo zullen militairen niet worden ont slagen tenzij de belangen van den dienst dit mochten vorderen of betrokkenen be paaldelijk verlangen ontslagen te worden voor de inwerkingtreding der nieuwe wet. Wanneer onderofficieren of minderen, die ten minste vijf jaren werkelijken dienst hebben, worden afgekeurd, moet op het afkeurings-certificaat worden vermeld of zij eventueel al dau niet voorloopig in dienst wenschen te blijven. Zij, die voor reëngagement worden afgekeurd bij dienst-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1