Eén voorbeeld uit vele. en scheepsstoelen, in overeenstemming met de betimmering. Het plafond geheel wit geschilderd in vakken verdeeldin het midden daarvan bevindt zich de achtkante lantaarn. Het dek daarboven is ingericht met hutten voor een en twee personen met sierlijke stalen eouehetten, kasten, pa tent waschtafels, enz. Deze hutten zijn alle van bijztmder groote afmeting, voorzien van zeer groote vierkante ramen, terwijl de lange scheepshutten aan bakboord op het opperdek voorzien zijn van groote patrijs poorten en de dwarsscheepshutten op dat zelfde dek van vierkante ramen. In het geheel zijn er 24 tweepersoonshutten en 31 éenpersoonshutten en 2 óenpersoons- hutten op het promenadedek van groote afmeting. Op het promenadedek vindt men drie prachtige salons en wel de rookkamer, het damessalon en de bibliotheek, teveus leeskamer, allen even vorstelijk ingericht. Daarboven bevindt zich het sloependek, waarop het verblijf van den commandant, kaartenkamer en verblijf officieren. De zes stalen reddingsbooten op het sloependek, zoowel als de 2 op de kampanje, zijn zoo danig geplaatst, dat zij in eenige seconden gereed zijn om buitenboord gebracht te worden. Behalve deze 8 reddingsbooten zijn er nog 2 houten sloepen op het kam- panjedek opgesteld. De stuurmachine be vindt zich op het achterschip en wordt van de biug af door een Brown's telmotor in werking gebracht. De noodige telegrafen en spreekbuizen dienen voor communicatie tusschen brug, kampanje en machinekamer. De badkamers en W. C. bevinden zich mede midscheeps en aan de achterzijde van de brug op beide dekken en zijn van alle nieuwste verbeteringen voorzien. De kombuizen, bakkersovens, en de elec- trisch gedreven kneedmachine zijn van het nieuwste systeem en ingericht om voor 600 man te kunnen zorgen. Alle verblij ven zijn ruim geventileerdde patrijs poorten hebben een opening van 18" schoon glas. De tweede klasse bevindt zich in de kampanje en is ingericht voor 40 passa giers de hutten zijn voor 1, 2, 3 en 4 personen het salon is midscheeps en in verschillende houtsoorten afgewerktdaar achter bevinden zich in het achterschip de badkamers en de W. C.'s. De rookkamer zeer ruim en net afgewerkt, bevindt zich op de kampanje en rondom deze kamer is een promenadedek, beschut door het daar boven liggende sloependek. Voor de be manning is de bak met zijvleugels ingericht met naar behooren ïuime hutten, wascli- kamers, enz. Een ruime vries- en koel- kamer, systeem Linde, bevindt zich in het achter- boven-tusschendek. De zoetwater berging is zeer ruim en wel80 ton ach teruit en 65 ton vooruit. De laad- en los- inrichtingen voor de drie luiken zijn Browns hydraulische kranen die geheel geruischloos werken. Deze kostbare inrichting is alleen aangebracht ten genoege der passagiers, die op dit schip verschoond zullen blijven van het onaangename gedreun en leven, dat de gewone winches veroorzaken het anker spil en de verhaallieren zijn voor stoom ingericht. Stoomverwarming is in de salons eerste en tweede klasse aangebracht, ter wijl stoom- brandbluschleidingen zich in alle ruimen bevinden. Het schip is geheel electrisch verlicht. Het geheel maakt een zeer aangenamen indruk en de afwerking in alle details van schip en werktuigen doet de Nederlandsche industrie eer aan. Nog zij opgemerkt dat dit schip niet alleen het grootste in afmetingen is, doch ook het tweede dubbel schroefstoomschip voor den dienst tusschen Holland en Nederlandsch Indië op een Nederlandsche werf gebouwd. In de ruime machinekamer, die geheel in overeenstemming is met de grootsche inrich tingen van het schip, bevinden zich in de eerste plaats de beide hoofdmachines, die een vermogen ontwikkelen van 4500 1PK. Zij zijn van het verticule quadruple systeem met 4 cilinders en 4 krukken, gebalan ceerd volgens het Yarrow, Schlick Tweedy systeem, dat reeds sedert 1895 door de Maatschappij »de Schelde" toegepast, het schip volkomen bevrijdt van de voor de passagiers zoo hinderlijke trillingen, die vroeger een zeereis op snelvarende stoom schepen zoo dikwijls tot een kwelling maak ten in plaats van tot een genoegen. De cilinders hebben een diam. van HD 20'/s° 2-cilinder 29°; 3-cilinder 43°; LD cilinder 65°, bij een gezamelijken slaglengte van 45 Eng. dm. De krukas gedeeltelijk van nik keistaai heeft 13" diam. en bestaat uit on derling verwisselbare stukken. Druk-, tun nel en schroefassen zijn van Siemons Mar tin staal. De condensors vormen niet zooals gewoonlijk een geheel,, met de machines, doch zijn afzonderlijk opgesteld in de zijden van het schip. Het verkoelend oppervlak bedraagt 3366 vierkante voet per conden sor. Alle handels, zoowel als de telegrafen bevinden zich tusschen de machines in el kanders onmiddellijke nabijheid zoodat een persoon de beide machines kan bedienen. Twee bronzen centrifugaalpompen met waaiers van 42 diam. leveren het circula tiewater. Ze worden gedreven door een compound stoommachine met cilinders van 6° en 12° diam. bij 80 slaglengte. In de machinekamer bevinden zich verder nog een hulpcondensor voor havengebruik met gecombineerde lucht- encirulatiepomp. Twee onafhankelijke Weirs pompen voor ketel voeding. Twee groote Watsous duplex stoompompen met pompcilinders van 8" diam. en 12" slag voor het leegpompen der bal- lasttanks en het leveren van water voor dekwasch brandblusch- en sanitaire doel einden. Deze pompen worden gedreven door coupound stoomcilinders van 7" en 12" diam. pn 12" slaglengte. Twee concilinder-stoom- machinetjes dienen om, door middel van een dubbele overbrenging met wormen en wormwielen om de hoofdmachine te tornen. Een groote Brown's hydraulische pomp met triple compound stoommachine en stoom- aeculator dient voor de beweging der kranen aan dek. Het verdient opmerking, dat het toepassen van een triple coupound stoommachine voor dit geval zoowel als gebruik van compound machines voor het drijven der circulatie- en ballastpompen het stoomverbruik van de hulpwerktuigen aanmerkelijk zal verminderen. Nog is in de machinekamer opgesteld een (Juiggins zeewater verdamper voor voedingswater met condensor voor drinkwater en afzon derlijke zoetwaterpomp. Twee filters voor het reinigen van het voeding water der ketels. Een Weir's verwarmer. Twee dynamo's gedreven door compound stoommachines voor de levering van het electrisch licht. De geheele Electrisch-lichtinstallatie is ge leverd door de Electro Technische Indus- strie te Slikkerveer. Een groote Lindes amo- niak ijsmachine. Een fam voor den gefor- ceerden trek met waaier van 102'' diam. gedreven door twee onafhankelijke stoom machines met cylinders van 8° diam. en 6" slaglengte, die ieder voldoende vermogen ontwikkelen om de fam te drijven. Een draai- en boorbank door een der torma chines gedreven vergemakkelijken het uit voeren van kleine reparaties aan boord. Het aschwippen geschiedt geheel automa tisch door middel van twee hydraulische liften waartoe een speciale perspomp in de machinekamer zich bevindt. Gezamenlijk hebben de verschillende werktuigen aan boord een aantal van 38 stoomcilinders. De stoom wordt geleverd door 4 stoom ketels, waarvan twee dubbele van 14° 0° diam. 21° 10° lengte en 4300 vierk. voet verwarmend oppervlak en twee enkele van 14° 0° diam. 11' 7'|2" lengte en 2138 vierk. voet verw. oppervl. Do dubbele ketels heb ben 6, de enkele 5 Morrisons vuren van 42'/»° inwendige diam. Zij monden uit in afzonderlijke vlamkasten. De ketels zijn geheel hydraulisch geklonken en bestemd voor een stoomdruk van 225 Ibs en wer ken met Howdens geforceerden trek. Al vorens naar de machines te gaan passeert de stoom een oververhitter, systeem Butt- ner, bestemd om het nuttig effect van den stoom te verhoogen. Het totaal verw. oppervl. bedraagt 14922 vierk. vt.; het totaal roosteroppervlak 350 vierk. vt. De kolenberging bedraagt 1274 ton. De ven tilatie op de stookplaatsen geschiedt vol gens het Martin systeem door den dubbelen schoorsteen. In de achtermachinekamer bevindt zich een ventilator met groote luchtkap op het sloependek, hetgeen ook daar een goede luchtverversching verzekert. De hoofdstoompijpen en de reservepijpen aan de machines zijn van zacht staal met de flenzen uit een massief stuk gesmeed, glad afgedraaid en uitgeboord. De twee vierbladige schroeven zijn geheel van Stone en Martin's brons vervaardigd. Heinkenszand. Deze week is een zes jarig knaapje van den arbeider D. H. te water geraakt, door zijn speeltuig dat in een put gevallen was te willen grijpen. Een van zijn makkers waarschuwde de moeder, waarop deze te water snelde om het zinkende kind te redden. Zij kreeg het eindelijk aan de kleeren vast, doch was niet in staat om alleen met haar last op het droge te geraken. Gelukkig waren een paar mannen nog bijtijds in de gelegen heid haar een voorwerp toe te reiken, zoodat de moeder met het bewustelooze kind werden gered. Den dokter die ondertusschen was ontboden gelukte het de levensgeesten op te wekken. De moeder lijdt nog aan de gevolgen. Heinkenszand. Maandagavond bracht het muziekgezelschap «Euterpe" een sere nade aan den Hoogeerw. Heer P. Aenstoot, Pastoor der R. K. parochie alhier bij ge legenheid van de viering van zijn 80sten jaardag van 25 Maart, welke viering was uitgesteld wegens de godsdienstoefeningen die toen gehouden werden. De leden van het corps werden goed onthaald. Goes. De timmerlieden-vereeniging die 2 cent per uur opslag vroeg heeft van de timmerliedenpatroons ten antwoord bekomen dat het minimumloon met 1 Mei van 14 cent op 15 cent zal worden gebracht. Naar aanleiding van de beweging die op 't getouw wordt gezet tegen de oproe ping der lichting 1895, heeft de Haagsche correspondent van het Edbl. zich tot den minister van oorlog gewend met het verzoek te willen mededeelea of Zijne Excellentie voornemens was op eenigerlei wijze aan de geopperde bezwaren tegemoet te komen. De minister die zoo juist van eene korte afwezigheid buiten Den Haag was terugge - keerd en dus nog geen tijd had gehad om de kwestie op zijn gemak en in alle onder- deelen te beschouwen, antwoordde dat de last waarover men zich beklaagde, voort vloeide uit de wet zelve, maar dat de middelen om dien last te verlichten, ook in die wet waren te vinden, namelijk in het vierde en in het laatste lid van artikel 113. Het lag voor de hand dat van de hier bedoelde bepalingen in 't bijzonder jegens de lichting 1895 een royaal gebruik zou worden gemaakt. Over de kwestie of wel licht ook door eene bijzondere interpretatie de bezwaren zouden kunnen worden opge heven, wenschte de minister zich nog niet uit te laten. Een der sociaal-democratische kamerleden zal aan de Tweede kamer verlof vragen, den minister van oorlog te inter- pelieeren over de oproeping der lichting 1895 voor de herhalingsoefeningen. Men hoort ook al van verschillende vergaderingen, ook in onze provincie, tot aansluiting bij het Middelburgsche Comité. Te Wouw werd de vrouw van W. Kools des nachts wakker en meende eenig gerucht te hooren. Zij stond op om de lamp aan te steken, doch terwijl zij daarmede bezig was, kreeg zij een slag op de hand, die haar belette verder te gaan en werd zij vastgegrepen. Inmiddels plaatste een ander zich vóór het bed en hield den man een revolver voor. De anderen er waren er vier braken intusschen kasten en laden open en stalen alles wat van hunne gading was, zelfs het spek van een pas geslacht varken. De twee oude menschen zijn thans ziek van den doorgestanen schrik. Een man, die, als appellant van een von nis der rechtbank te Rotterdam, waarbij hij wegons diefstal was veroordeeld, naar den Haag was overgebracht, heeft zich aldaar in zijne cel door ophanging van het leven beroofd. In eene plattelandsgemeente in Noord holland zond eene vrouw twee rijksdaalders en twee komjjne-kazen aan het hoofd der school, om haar dochtertje te ontslaan van de verplichting, bij de leerplichtwet opge legd. De heer Magnée, lid der eerste kamer voor Limburg sinds 1884, is gisteren op zijn kasteel te Horn overleden, oud 62 jaar. Dit is van de leden en oud-leden der Kamer in de laatste weken al de zesde: Prins, Putte, v. Naamen, Vos de Wael, Viruly, Magnóe De staking en uitsluiting te Enschede duren voort. In de fabriek Kremersmaten werkten vijf dekenweverstwee hunner spraken af met de stakers dat zij zich Zaterdag thuis komende door hen zouden laten melesteeren, teneinde een reden te hebben om Maandags weg te blijven. Dit geschiedde en nu was 't Maandagavond in den omtrek dier fabriek zeer roerig. Minder aangename uitdrukkingen moesten de drie arbeiders hooren die Zaterdag, ondanks het relletje of liever het schijngevecht, in de fabriek zijn gebleven, en die de beide arbeiders die er bij die gelegenheid zijn weggebleven, opzochten. De politie joeg de menigte uiteen. Bij de lieden die Maandag in de fabriek aan het werk gingen, waren drie mannen die met een schop over den schouder de straat ingingen, waar de fabriek staat. Comité-leden of anderen, die allen aanspra ken van wie zij meenden dat zij voor »onderkruiper" zouden gaan spelen, hadden op hen niet het minste vermoeden, en lieten hen vrij gaan. Bij de fabriek ge komen, stapten de pseudo-landbouwers de poort binnen om te gaan weven. Des middags werden weder vier personen van het vaste volk der firma Van Heek en Co. bij het naar huis gaan gemolesteerd en met vuil en steenen gegooid, zoodat zij bij iemand in huis moesten vluchten. Wegens onvoldoende bescherming vanwege de politie zijn zij Dinsdagmorgen niet weer op het werk verschenen. Het verbod van samenscholingen wordt door de autoriteiten slechts zwak gehand haafd, wijl wat veel vrees voor relletjes bestaat en zij deels veroorzaakt worden om enkele vaste arbeiders, die op de hand der stakers zijn, en dit niet willen weten, uit de fabriek te krijgen, zooals Zaterdag. Sedert gisteren zijn in 't geheel 15 per sonen aan het dekenweven gegaan. Het bezoek van Prins Hendrik aan IJmuiden is gisteren niet doorgegaan, ten gevolge van eene lichte ongesteldheid der Koningin. De dokters (Roessingh uit Den Haag en Pot uit Apeldoorn) die haar be handelen, zeggen dat het niets is dan slechts een weinig koorts. Toch schijnt er wel aan leiding tot ongerustheid. Immers de Ko ningin is steeds de eerste om het doen ontstaan van noodelooze ongerustheid te voorkomeD, en zou ware het minder erg evenals in November toen zij haar ge maal ondanks haar ongesteldheid nog naar het jachtveld zond, den Prins ook nu niet thuis hebben gehouden. Het gala-diner is daarenboven tegen 18 April, den verjaar dag van den Prins, afgezegd en do logé, hertog Paul van Mecklenburg (die plan had dien verjaardag mee te vieren) ver trok heden reeds weer naar zijn land, ter wijl de Koningin Moeder thans ten hove vertoeft. Het kan een gewone lichte ver koudheid met koorts zijn maar ook zelfs een lichte koorts kan wel eens een ont steking veronderstellen. Doch laten wij hopen dat onze beminde Koningin spoedig herstelle en weder welvare en in krachten toeneme. Het officieele bericht in de Staatscourant luidtHare Majesteit de Koningin is sedert eenige dagen ongesteld en houdt ter wille van een algemeen gevoel van ziek zijn en temperatuurs-verhooging het bed. (Dr. Roessingh. L. Pot.) H. M. de Koningin-Moeder is gisteren naar Het Loo gereisd en 's avonds 8.40 te Apeldoorn aangekomen, waar zij door Prins Hendrik werd afgehaald. Gekozen bij herstemming tot lid der tweede kamer in het kiesdistrict Maastricht de heer mr. F. Janssen (kath.) met 2090 van de 3986 stemmen tegen 1784 op mr. E. Sassen (kath.) Deze twee bekwamen bij de stemming op 8 April resp. 1221 en 1353 stemmen van de 3017, Er zijn 4995 kiezers. Het beurtschip van weduwe den Outer, varende tusschen Hoofdplaat en Rot terdam, is in het Volkerak gezonken. Be manning en een deel der vrachtgoederen zijn gered, doch het schip is verloren. Te Rotterdam viel een 3-jarig knaapje al spelende van een stapel planken en kwam terecht voor een rijdenden zwaar beladen handwagen, die hem overreed en doodde. Te Enkhuizen viel een schip persknecht van zijn voor anker liggend tjalkschip en verdronk ondanks spoedige hulp. Te Wageningen werd den machinist der stoomtram bij het verwisse len van locomotief een been afgesneden, de man bezweek aan de gevolgen. Te Ginneken krabde een klein meisje een zweertje in haar gezicht open, er ontstond bloedvergiftiging en het kind stierf. Te Sprang werd een driejarig kind door een zware kar overreden. Het hoofd van het kind werd verpletterd en de dood volgde onmiddellijk. Te Roswinkel geraakte een vierjarig knaapje in een turfput en verdronk. In een dwarsstraatje van de Wagenstraat te Amsterdam is in zijn woning dood gevonden, van ellende omge komen, een man die sedert eenigen tijd zeer ziekelijk en slecht verzorgd was. In zijn schamel vertrek was de lucht bijna ondragelijk. Te Sassenheim liggen op het oogenblik elf menschen aan typhus. Te Tilburg raakte een voerman onder zijn eigen zwaar beladen kar, die hem over het lichaam ging met het gevolg dat hij weldra overleed. Te Amsterdam zijn gisterenmiddag onder grooten toeloop ter aarde besteld de slachtoffers van den moord. Er waren twee lijkwagens en vier volgrijtuigen. De politie zorgde voor de orde. Een predikant, ds. J. H. Wiersma, sprak een woord van troost op het graf dier twee, die zooveel wèl deden aan armen en geen vijanden hadden, doch die vermoord werden omdat zij een beetje geld hadden. Gisteravond is de minister van kolo niën Jh. mr. T. A. J. v. Asch v. Wijck in Den Haag teruggekeerd en verwelkomd door den oud-minister Havelaar; hij ver zekerde zich vrij wèl te gevoelen. Koning Leopold heeft een besluit ge- teekend, waarbij een commissie benoemd wordt om een onderzoek in te stellen naar den toestand van de kleine burgerij in België. Cooreman, oud minister, is voor zitter. Te Dublin moesten gisteren iu den schouwburg Engelsohe soldaten ten tooneele verschijnon. Maar de voorstelling liep in het honderd doordat de heele zaal opstond en „Leve de Boeren" riep. Verschillende personen zijn in hechtenis genomen. Op een Engelsch oorlogsschip te Londen sprong Maandag bij de oefeningen met een 12 inch Barhetti-kanon dit kanon uit elkander, twee luitenants en 8 matrozen werden gedood, 4 gewond. Alle berichten over het nood weêr dat Berlijn in den nacht van Zondag op Maan dag geteisterd heeft, zijn eensluidend dat men sinds menschenheugenis zoo iets niet beleefd heeft. Het begon om 3 uur. Eerst tegen tien uur 's ochtends ver minderde de stortregen, maar de straten waren toen nog op sommige plaatsen tot een hoogte van 10 cM. met hagelsteenen bezaaid. Om half vijf ontlastte zich een wolkbreuk die vooral het noorden van de stad teisterde. Binnen enkele minuten stond bijna de geheel Gesundbrunnen (de bekende arbeiderswijk) onder water, en de in nood verkeerende bewoners van de kelders die in vele gevallen hun huisraad niet konden redden, riepen om hulp. Brandweermannen moesten hier en daar kinderen die in hun wieg of ledikant ronddreven, uit hun ge vaarlijke positie redden. De overstrooming breidde zich intusschen uit naar alle wijken. Ofschoon aan alle pompstations alle machines in beweging gezet werden, vele honderd- millioenen liters water over de irrigatievei- den werden gespuid en ontzaglijke hoeveel heden water door alle nooduitgangen in de Spree uitgestort werden, kon meu de stroomen water niet baas worden. Hier en daar spoot het water als een fontein uit de straat op. Waterbuizen spiongön en verhoogden don algemeenen nood. Ge heele straten waren gewoonweg onbegaan baar. Het plaveisel werd blootgewoeld, en in sommige straten is het trottoir voor de helft weggespoeld. De watermassa's uit de hooge stad voerden veel slijk mee dat later met wagens vol uit de benedenstad moest verwijderd worden. In de Yorkstrasse stond 's middags het water van de Katzbach tot aan de Bülows- trasse een meter hoog. De tram kon niet doorrijden, daar het moderige, gele water in Jde wagens drong. In plaats van de tram reden toen meubel- en andere wagens om het verkeer te onderhouden. Het water had den omtrek van het station in een klein Venetië veranderd. Vele arbeiders die naar hun werk moesten, trokken schoe nen en kousen uit en stroopten hun broek op om zoo de straat over te stekensoms kwam hun het water dan tot aan de heupen. De electrische trams leken wel stoombooten. aan weerskanten zag men een woelig meer dat zijn golven tegen de huizen aansloeg. In de Prinzenallee zag een electrische tram die door water niet voor- of achteruit kon, er uit als een ark. De Berlijnsche brandweer is sedert haar bestaan nog nooit zoo dikwijls gealarmeerd. Tot 11 uur 's ochtends was zij reeds 280 maal uitgerukt, terwijl ongeveer 400 alarm signalen onbeantwoord moesten blijven. Als bij aankomst van de brandweer bleek dat geen menschenlevens in gevaar waren, rukte zij dadelijk weer in. De schade die het noodweer in de voor steden heeft aangericht, is nog grooter dan in Berlijn. Maar zij was gisteren nog niet te overzien. De stalen kluizen en onderaardsche schat kamers van de Duitsche Bank zijn geheel droog gebleven. Weer een staatkundige moord. Gisteren middag 1 uur is een aanslag gepleegd op den minister van binnenlandsche zaken in de vestibule van het gebouw van den Keizerlijken Raad; om 2 uur is de minister aan zijn kogelwonden overleden. De vermoorde, Dmitrie Sergejewitsj Sipiaguine, werd in 1859 te Moskau gebo ren. Zijn familie behoorde tot den Rus- sischen adel. Hij studeerde in de rechten en werd op betrekkelijk jeugdigen leeftijd voorzitter van den landraad in Wolokolamsk. In 1881 werk hem zitting verleend in het bijzondere rechtscollege, belast met de rechtspraak over politieke misdadigers. Als zoodanig verwierf hij zich den naam van scherpzinnig jurist en humaan, rechtvaar dig staatsman. Van 188688 was hij vice-gouverneur van Tsjarkoff. Ook als gouverneur van Mitau ('88'91) wist hij zich in Duitsch Koerland de sympathieën der Duitschers te verwerven. In 1891 werd Sipiaguine gouverneur van Moskou, terwijl hij in '93 optrad als voornaamste medewerker van den minister voor de rijksdomeinen. Hij genoot het bijzondere vertrouwen van tsaar Nicolaas II, die hem, kort na zijn troons bestijging benoemde tot jagermeester en hem in 95 toevoegde aan den minister van binnenlandsche zaken 1896 zag hem vnr- heven tot directeur van de kanselarij voor de verzoekschriften, terwijl hij ten slotte, na het aftreden van Garemykin als minister van binnenlandsche zaken, dezen laatste als zoodanig opvolgde. Het heeft in den laatsten tijd niet ont broken aan geruchten over een a. s. aftreden van den vermoorden staatsman. Moedeloos heid, conflicten met den Tsaar, zwakke ge zondheid; dat alles werd als reden daarvoor opgegeven; wat hiervan aan is geweest, is nooit recht duidelijk geworden. Evenals de aanslag op Bogolepof (14 Fe bruari 1901) komt ook deze moord tijdens en na de helaas traditioneel geworden Rus sische voorjaarsgisting onder studenten en werklieden. Wat de gevolgen van deze nieuwe misdaad voor Rusland zullen zijn; wij weten het niet. Niemand weet het. Maar wel geeft deze doodstijding onver wachte bevestiging en waarschijnlijkheid aan do reeks van berichten en geruchten, die omtrent aanslagen op hooggeplaatste politieke personen en ambtenaren in het tsarenrijk in de laatste weken tot ons kwamen. Het hoofd der politie te Moskou en de gehate gouverneur van Finland ontsnapten beiden tot driemaal toe als door een wonder aan den dood door moordenaarshand. Sipia guine heeft niet zoo gelukkig mogen wezen. (N. R.) LANDBOUW, »Het land wou niet. De boer begreep er niets van. Er werd toch goed geploegd en gemest. Hij maakte nog al wat stalmest niet zoo heel veel, maar hij kon toch ge regeld om de drie, vier jaar overal met de kar komen. Ook had hij nu en dan al eens wat chilisalpeter en superphosphaat ge geven. Toch merkte hij, dat zijn oogsten niet meer waren, zooals vroeger; dat hij het op den duur niet zoo zou kunnen volhouden." Vertel me nu eerst eens, wat gij zoo al verbouwd hebt op de verschillende perceelen. En er volgde, voor de verschillende per ceelen in verschillende volgordeaardappe len, rogge, haver, boekweit, mangelwortels, klaver, knollen, spurrie enz. En welke gewassen, door elkander genomen, verbouw- det ge het meest? «Aardappelen, haver, rogge." En de oogst werd verkocht? »Ja, de oogst werd verkocht." En, zeg me nu nog eens, hoeveel beesten ge op stal hebt, en wat ge ze voert. «Gewoonlijk vier, soms vijf. Ik heb een aardige wei, waar ze in den zomer genoeg gras vinden. Ook haal ik nog wat hooi naar binnen. En verder, knollen en mangels, en Genoeg, vriend, ik weet het al. Begin met dit najaar het heele hoefje een ruime hoeveelheid kaïniet te geven. Je hebt al jaren alle kali uit den grond gehaald en er slechts zeer weinig nl. met den stalmest aan teruggegeven. Volg mijn raad en ik geloof zeker, dat het helpen zal. De man deed het en hij klaagde het vol gende jaar niet meer. Ziedaar één voorbeeld uit vele. De stik stof- phosphorusbemesting begint eindelijk overal door te dringen en toegepast te worden, doch de kalibemesting is nog altijd het stiefkind. O, nog zoo weinig landbou wers zijn er van doordrongen, dat kali een noodzakelijke meststof is en men dus kaïniet of een ander kalizout even goed moet geven als chili of super. Vooral op zand- en veengronden, waar toch het gebruik van kali een gebiedende eisch is, wordt betrek kelijk nog weinig kalimest gebruikt. Geen wonder dan ook, dat de oogsten op hooge zandgronden soms zoo vreesolijk gering zijn. Op zandgronden komen nu eenmaal in de vruchtwisseling zeer veel gewassen voor, die zeer kaliroovend zijn, zooals aardappelen, knollen, mangelwortels, rogge enz. Wanneer we nu daarenboven weten dat de kaliver bindingen van den zandgrond gemakkelijk ontleed worden en verder in oplossing tre den, dan zal het dunkt me voor ieder denkend landbouwer glashelder zjjn, dat de kalivoorraad, zoo hij niet aanhoudend wordt aangevuld, spoedig uitgeput raakt. Men schrijft ons uit het Zuidelijk deel van Zuid-BevelandNu tot heden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2