P. 6, NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND nklijke Fabriek No. lit. 1902, Donderdag 17 April. 16e Jaargang. HISTORISGH :oop CHRISTELIJK- Vaarttere». NENNOCIi, let Ultlaitorl". IJNHOUVER, seier en, astbode (p. g-) Huishoudster Bij lit miner hehonrt een Bijvoeisel. elburg. en Donderdag: ItAHAMSB. *yyy*rrrrrn*rrf MATRASSEN, Veeren en Kapok aren-, Wollen-, Ka- s en Stroomatrassen. ieddenkleeden, Wol- n dekens. Karpetten. Dijbel verbonden ter Uithangbord" il voordeeliger dan E. V.D'HU IJ. te koop, uit, Serooskerke (W.) EIEN in soorten. GOES. Joop ÈRIiPAARD of zonder Yeulen, in) en een 2-jarige LEENDERTSE Gz., Camperland. gevraagd oeveelheid, DA, Sintjanstraat. biet Mei adkneclit tVISSE Jz., St. Laurens. van stonden aan of leid of aanko- benoodigd, bij rOBSE, Westkapelle. rIELER, Nieuwstraat gen, vraagt tegen 15 t Mei mende Meid .ken kan, bij IE, H o o g e 1 an d e. e z i n zonder kinde rlijk verkeer, wordt e Dienstbode keur uit den boeren- irieven lett. B. of in HUIJ. WAME tSKA ECHTS BSERS, 1 Mei a. s. gevraagd EL, te Wolfaartsdijk. de Dagmeid t den boerenstand, ARDA, Sint-Janstraat. it Mei zin van twee personen, SR te Wolphaartsdijk. et Mei 3 gevraagd, 't hof Domburg. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Engeland en Transvaal. PRIJS DER AÜVERTENTIËN BELGIË. Ingezonden Stukken. Gemengde Berichten. Vlissingen. Dinsdag vertrok van de reede alhier tot het houden der proeftocht en voorts naar Rotterdam het dubbel schroef- stoomschip „Goentoer" gebouwd voor de Rotterdamsche Lloyd voor haren maildienst tusschen Rotterdam en Java, viceversa, door de Koninklijke maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, waaromtrent wij het volgende mededeelenHet schip ge bouwd van staal, met waterballast over zijne geheele lengte en voorzien van negen wa terdichte schotten, is opgenomen in de hoogste klasse van Veritas. De hoofdaf metingen zijn lengte overdek 444, grootste wijdte 50 en hol tot opperdek 31 Eng. voet. Er zijn drie verdiepingen boven het opperdek alle 8' 6" hoog in de midscheeps. In deze drie afdeelingen zijn de salons en hutten voor 80 passagiers l-klasse, ter wijl aan S.B. zijde op het opperdek in de zijdekhuizen alle verblijven zijn voor ma chinisten en personeel. Het 1-klasse salon is op het opperdek midscheeps. De pus- sagiersinrichting is geheel afgesloten va a het verkeer van het personeel, dat gelo geerd is in de dienstgang welke gang een verbinding vormt tusschen voor- en achter schip, zoodat de passagiers, behalve het salon personeel, niemand te zien krijgen. De rijke betimmering werd door de firma H. P. Mutters Zoon geleverd en is in blank eikenhout net gepolijst uitgevoerd, in vakken, waarin paneelwerk met beschil derde motieven, ingebijtste bloemen, tropee- en in kleuren volgens een nieuw procédé. Dwarsscheeps een buffet met schuiframen, waarin in ruit verdeeld glas a facette met marmeren bladde verwarming is door stoompijpen rond geheel de salon. Tegen over de entree een groot buffet met kasten en laden voor berging van glas- en zilver werk. Het ameublement bestaat uit tafels van dan een halve eeuw, 48, Middelburg. LAGD door Schilder, Goes. blkbn MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA en van Dat do Antirevolutionaire partij, om deze beginselen in- gang te doen -vinden, de sself- gtaudiglieid van liai-e partij handhaaft; zioli bij geen an dere partij laat indeelen en slechtst dan samenwerking met andere partijen aan vaardt, indien die dooi- een vooraf wel omschreven pro gram, met ongekrenkt behoud van hare onafhankelijkheid, kan worden verkregen. He den waarom zij bij eerste stemming; gemeenlijk met een eigen eandidatuur aan de staatkundige verkiezingen deelneemt, en, bij herstem ming', zieh voorbehoudt te han delen naar omstandigheden. Art. 21 van ons Antirevolutionair Program. 16 April 1902. LAMPEN. Onze vrienden, die in het nummer van Maandagavond den belangrijken brief van dhr. H. Lampen hebben gelezen, zullen zeker niet zonder deelneming vernemen, dat hem kort na 't afzenden van zijn schrij ven aan onze Redactie iets zeer onaange naams is wedervaren. Dhr. De Hoogh te Goes toch ontving Zaterdag bericht, dat vriend Lampen on verwachts het Kamp te Umballa en daarmee al zijne vrienden heeft moeten verlaten en zich thans bevindt in een tort te Amritsar (Britsch Indië). Hier is hij afgesloten van de levende wereld met 20 medegevangenen, die evenals hij in de oogen der Engelsche autoriteiten als de grootste schelmen wor den beschouwd. Voor het verlaten van het Kamp hoorde hij nog van de nota van Dr. Kuyper en van de overwinningen van De la Rey. Naar we vernemen, hebben eenige vrien den in Goes en Aksel het uitnemende plan hem in zijne eenzaamheid eenige verkwik king te bereiden. Bij de Kamer is ingediend een wets ontwerp tot het sluiten eener overeenkomst voor het onderhouden van een geregelden stoomvaartdienst tusschen Java, China en Japan. De regeering wil trachten tot stand te brengen een maandelijksche stoomvaart onder Nederlandsche vlag tusschen ge noemde landen. Niet zij zelf zal deze lijn exploiteeren, maar een consortium met aanvankelijk rijks-subsidiëelen steun. Marcheert de zaak, dan wordt het genoten subsidie terugbetaald. Marcheert de zaak niet de Staat zal ook slechts gedurende vijftien jaren dat subsidie verleenen. Japan, een eeuw geleden nog het eenige land waarop een Nederlandsche firma handel dreef op Deoima woei nog de Neder landsche vlag, toen deze reeds over de gansche wereld was neergehaaldheeft zich in de laatste jaren derwijs ontwikkeld dat er alle kans is op goed slagen. Ook de suikerbouw op Java en het suikerverbruik in China doen op voordeelige handelsbetrekkingen hopen. Niet alleen 't handelsbelang, ook het staatkundig belang vordert dat dit ontwerp Wordt aangenomen. Dit zal bij toenemend verkeer met de volken van Oost-Azië zeer worden bevorderd. Indien het particulier initiatief heil ziet in de onderneming en energie heeft om haar aan te pakken, dan moet het gesteund worden. Dit eischt ook een anti-revolutionaire staatkunde. Eerlied voor den Godsdienst In Ret Volk, hoofdorgaan der S. D. A. P., vindt men de volgende „aardigheid Zielezorg. Pastoor, bjj een zieke»IIoe gemakke lijk gewint de arme het hemolrjjk, hoe moeilijk de rijke »Hebt u dan nog heelemaal geen rijken de zaligheid gebracht?" >Jawel, maar dan waren ze al lang niet meer rijk." De socialisten zijn niet tegen den gods dienst, in 't geheel nietWie het tegen overgestelde beweert, lastert! Zij randen alleen maar de bedienaren van den gods dienst aan. Het overige komt dan wel van zelf! Centrum. Het Volk zond zijn specialen verslagge ver naar Brussel: Als een staaltje hoe die man het volk vergiftigt, het volgende. Hij schrijft: „Ik kom een paar hoogen tegen" (hij bedoelt officieren) „die met een zoo gewel digen slag in den rug loopen. Ik zou lust hebben den dikste een klein prikje in zijn luik te geven, maar ik bedenk dat ik niet gekomen ben om mij in de doos te laten zetten". Dit is niet alleen ondermijning van 't gezag maar ook geniepige goedprating van moord met voorbedachten rade. Deze volksvoorlichters zijn heusch niet minder gevaarlijk dan de Belgische. Men zij voor hen op zijn hoede! Volkomen juist. Dezer dagen vestigde één onzer bladen de aandacht op een woord van Ds. Pierson van Zetten, gesproken ter gelegenheid der jaarvergadering van den Schoolraad: „Sinds, het Socialisme meer en meer doordringt, meent al wat conservatief is, dat van het Evangelie nog wel iets te verwachten is voor de brandkast." Zoo ongeveer liet Ds. Pierson zich uit. En, 't is onweersprekelijk juist. Terecht teekent De Standaard hierbij aan Socialisme en Conservatisme zijn twee uitersten; doeh dit hebben ze met elkaar gemeen, dat ze beiden het stoffelijke hoog boven liet geestelijke stellen. Het socialisme wil de brandkast plunde ren, het conservatisme wil vóór alles voordeelen voor de brandkast. Bij beiden gaat het om de brandkast. En daarom mag het bij ons Antirevo lutionairen nooit gaan. Onze strijd is steeds gericht geweest tegen het onrecht en dus voor het recht. Recht voor den arbeider en recht voor den patroon; recht voor den niet-bezittende en recht voor den bezittende. Recht zonder aanzien des persoons. Geen gemeenschap derhalve met het Socia lisme, dat alleen recht vraagt voor den arbeider. Maar ook geen gemeenschap met het conservatisme, dat maar één belang kent: het belang van patroon en kapitalist. Ongetwijfeld, de Antirev. partij is con servatief, in zooverre zij wil conserveeren, bewaren, het goede dat onder den invloed der prediking van het Evangelie is tot stand gekomen. Maar de Antirev. partij is ook en vooral niet minder democratisch, in zooverre zij opkomt tegen rechtsverkrachting en rechts- onthouding, waarvan als gevolg der zonde het economisch-zwakkere van wat rijk en machtig is, te lijden heeft. In dien zin is er dus van belijders des Evangelies niets te wachten voor de brandkast. Te Londen gaat het gerucht dat de ministers het antwoord van de Boeren ont- van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. kans op den vredo vangon hebben en groot is. Dit laatste achten wij achter meer een weDschen dan een dadelijk gelooven. Men leest van autoriteiten, niet in afgolegen dorpjes, maar in hoofdsteden des lands, die vreugdevuren ontstaken, vlaggen en muziek ordonneerden en fuifmalen lieten aanrichten, meenende dat de vrede al ge- teekend was. Wel een bewijs hoe vurig naar den vrede verlangd wordt. Doch Balfour heeft in het Lagerhuis verklaard dat er niet alleen geen bericht van vredesonderhandelingen is aangekomen, maar dat er ook bjj den huidigen stand van zaken zelfs geen sprake van kan zijn. De regeering stelde voor een leening aan te gaan van 32 miljoen pond (384 miljoen gulden). Het voorstel ging vergezeld van een optimistische mondelinge toelichting door den minister van financiën Hicks Beach. De man verbeeldt zich inderdaad nog dat de Boeren zich spoedig zullen onderwerpen en dat Transvaal niet alleen in staat zal zijn om de kosten te dragen van deZuid- Afrikaansche politiemacht, maar bovendien den interest te betalen voor de schulden van de vroegere regeeringzijn eigen burgerlijk bestuur te oekostigen en de rente te betalen van de spoorwegobligatiën, ter wijl als de spoorwegen zouden zijn over gegaan in handen van „het burgerlijk bestuur" „de kolonie" gedurende het dienstjaar, aanvangende met 1 Juli, een inkomen zou hebben van 5 millioen pond sterling. Het inkomen van het loopende jaar zou zeker wel 1,200,000 beloopen, indien de voorspellingen van Milner uit kwamen en die voorspellingen zouden stellig uitkomen, als de hoop op vrede verwezenlijkt werd. De regeering was altijd geneigd een deel van de oorlogskosten te bestrijden uit de opbrengsten der koloniën, en gelooft, dat het mogelijk zal zijn na het beëindigen der vijandelijkheden zekere bronnen van inkomsten apart te houden voor den dienst der leeningen, die gedurende den oorlog zijn aangegaan en in weinige jaren ttjds uit deze inkomsten de rente te zullen vinden van 30.000.000 pond 1 Welk een luchthartigheid. Ed die heerscht ook bij de chefs van het leger. Want inmiddels wordt de vervolging met kracht voortgezet. Te krachtiger zelfs natuurlijk nu de bevelhebbers niet present zijn. Het Lagerhuis heelt de leening met 229 tegen 103 stemmen toegestaan, en daarna met 186 tegen 119 stemmen (dus met slechts een geringe meerderheid) besloten het zegel recht van een penny op twee pence te brengen. De Engelsche pers is over een en ander zeer zwaarmoedig gestemdte meer nu de kanselier der schatkist, zoo straks ge noemd, zich heeft laten ontvallen dat >het volksvoedsel moet belast worden". Kitchener seinde gisteren dat de kolonne van Bruce Hamilton is aangekomen bij de linie Standerton; en hij gedurende de beweging langs de linie Middelburg 145 Boeren gedood, gewond of gevangen geno men heeft. Do tweede kamer hield gisteren een korte zittiDg om het voorstel der socia listen tot grondwetsherziening in ontvangst te nemen. Namens de liberalen sprak Neujean, namens de radicalen Janson, namens do katholieken Woeste, waarop de zitting is opgeheven. Neujean verklaarde dat do liberalen zijn voor Grondwetsherziening en Kameront binding. Het land, zegt hij, wordt be dreigd door een burgeroorlog, de liberale partij blijft bij haar meening doch ver langt slechts den wettelijken weg. Dit is daarom geen toegeven, maar een daad van rechtvaardigheid. De president, minister De Smet de Naeijer verklaarde dat de Koningin niet wijken zal voor straatvertoogen doeh zoo hij tot Kamorontbidding overgaat, handelen zal naar grondwettig recht. Janson eischte Kamerontbinding op grond van de omstandigheden, en aftreding van dit ministerie; waarop Woeste antwoordde, dat men wel den burgeroorlog had uitge speeld, doch dat er geen burgeroorlog is, er zijn slechts menschen met booze be doelingen. Gij wilt ons dwingen tot af treden, gij zult uw zin niet hebben. Het „bureau van uitvoering van den internationalen socialistenbond" heeft alle arbeiders opgeroepen om ter verkrijging van enkelvoudig algemeen stemrecht mee te doen aan de groote algemeene werk staking. Reeds hebben 200 duizend men schen in België het werk gestaakt. Te Brussel zijn de straatvertoogen gis terenavond tengevolge van een hevig on- weder en stortregen in letterlijken zin in het water gevallen. Op verschillende pun ten hadden echter nog botsingen en arresta- tiën plaats, Onder de gearresteerden waren er ook weer met revolvers bij zich. En die noemt Het Volk nu „rustige ver- toogers". Te 8 uur had een volksvergadering plaats, waar vier der hoofdmannen van de socialisten het woord voerden, met name Van der Velde, die den Koning en de ministers heftig aanviel. Hij maande tot kalmte aan en noodigde zijn partijgenooten uit om tegenwoordig te zijn morgen vroeg bij de begrafenis van Fievez, den socialist, die Zaterdag gedood is. Talrijke plakkaten zjjn aangeplakt na mens verschillende vakvereenigingen, die staken, waarbij een verzamelplaats wordt bopaald: het koste, wat het wil, we moe ten het algemeen stemrecht verkrjjgen, staat er. Op verscheidene plaatsen verneemt men van pogingen tot brandstichten of erger nog. Vooral kloosters en politiegebouwen moeten 't ontgelden. Daar legt men dy namiet in do kozijnen of besmeert de ven sters met petroleum. Gelukkig is tot nog toe alles nog in tijds ontdekt en verijdeld. De toestand van den zwaar mishandelden politieagent Hoffelt is nog niet hopeloos. Hij heeft een kogel in de long. Een meisje en een man, beiden slacht offers van bet oproer, zijn gister begraven. Ook te Namen is de toestand hoogst gevaarlijk. Gisterenavond bad een formeel gevecht plaats tusschen socialisten en agen ten, van welke laatsten er enkele met straat- steeDen gegooid en gekwetst werden. On danks don bagel van straatsteenen en ander projectiel drongen zij de oproermakers terug. Te Quenast, Rebecq, Bierghes, Hennaye- res, Virginal, Court, Saint-Etienne, Tubize en Braine le Comte staken talrijke metaal bewerkers, en arbeiders van de steengroe ven, ijzergieterijen, weverijen en van nog andere vakken. In de Borinage zijn nu 22000 stakers. Te Antwerpen hebben de diamantbewer kers, sigarenmakers en 1500 metaalbe werkers gestaakt, er zijn strenge maatre gelen van orde genomen. [Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Lichting 1895, Kameraden. Zooals wij reeds uit de Couranten ver nomen hebben heeft zijn Ex. de Minister van Oorlog het in zijn hoofd gekregen om ons a. s. zomer circa 25 dagen onder de wapenen te roepen. Nu ieder van ons weet wat dit zeggen wil. In de eerste plaats rijzen er voor ons al dadelijk finantieele moeielijkheden op, daar wij aannemen dat wij allen ongeveer in de zelfde omstandigheden verkeeren, kunnen wij onmogelijk er eens 25 dagen van nemen om aan die nare liefhebberij te voldoen het is iedere week op, zooai niet te kortdus kunnen wij onmogelijk zonder eenigen vorm van protest onze vrouwen en kinderen gebrek laten lijden. In de tweede plaats zijn er verscheidene onder ons die een eigen zaak drijven en daar onmogelijk uit gemist kunnen worden zonder dat zij daardoor schade lijden. Nu wordt er wel beweert dat zij die in de termen vallen schadevergoeding zullen krij gen, maar wie zal de schade vergoeden voor diegenen die door dit geval buiten werk raakt en wie zal de schade vergoeden van hen die bijvoorbeeld bakker, slager, schoen maker enz. zijn, en door hun afwezigheid hun klanten kwijt raken? Neen, wij voor ons gelooven dat dit een kluitje is om ons in het riet te sturen en verwachtten daar dan ook niet veel van. En nu kameraden, wendt u tot ons wij hebben hier in Middelburg een vereeniging opgericht die dit ten doel heeft om zooveel mogelijk op alle wijzen te protesteeren en zend dus alle uwe handteekeningen op. Zij die nadere inlichtingen wenachen te bekomen kunnen die krijgen aan het adres van W. GOEDHARDT. Eigenhaardstraat P 139 e. Middelburg. U mijnheer de Redacteur bij voorbaat dankzeggende voor de verleende plaatsruimte Verblijven wij HET COMITÉ. W. P. Goedhart. O. BLIEK, Langeviele. (Onze opmerkingen naar aanleiding van bovengenoemd stuk vindt men in't hoofd artikel van Maandag. Red.) Goes. In een goedbezochte vergadering van de antirevolutionaire kiesvereeniging is brj acclamatie besloten de eandidatuur voor lid van den gemeenteraad (vacature- Quist) aan te bieden aan den heer A. S. J. Dekker. Oostburg. Een landbouwersknecht al hier, Maandag bezig met het dresseeren van een jong paard werd door het dier tegen den grond geworpen, waarna hij zulk een schop ontving op een zijner beenen dat het scheenbeen brak.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1