NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 109.1902. Zaterdag 12 April 16e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISGH Bij iil immer oelioui'l ecu Bijreisel, VERSCHIJNT Wed. Goedkooper Suiker? MtOOillBin m VAL. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN RECLAIM De overdrijving in alles is slecht. Engeland en Transvaal. el ken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. I)c Antirevolutionaire pui-tij verklaart dat noeh voor liet rijk iu Elui-opa, iioeli voor de Indien, door de ovorlieïd ec ne staatskerk, van wat vorm of naam ook, niag- worden in stand geliouden of ingevoerd dat liet den staat niet toekomt, seïeli met de inwendige aange. iegfenlieden der koi-kgcnoot- schappen in te laten; en dat, ter bevordering van een meer dan dusgenaamde sclieidïng tusselien staat en kerk, do verplichting, uit art. 168 dei- grondwet voor de overlieid voortvloeiende, na uitbetaling aan de reelitliebbenden van liet reelitens verschuldigde, dient te worden opgeheven. Art. 20 van ons Antirevolutionair Program. Zou 't de vrucht der te Brussel gehou den suikerconferentie zijn dat de suiker goedkooper wordt? Het ware wel te wenschen. Doch niemand die het zeggen kan. Suiker is een der heerlijkste voedings stoffen, door den Heere den menschen ge geven. Suiker lescht dorst en stuit vermoeid heid, stilt honger en wekt goede nachtrust, bezit groote voedingswaarde en kan 't veel duurdere vleesch en spek vervangen. Maar de suiker, om algemeen voedings middel te knnnen wezen, is veel tö duur. Dit hebben de afgevaardigden uit de suiker produceerende en uit- en invoerende Europeesche landen, te Brussel in confe rentie bijeen, Duitschland, Roemenië, Oos- tenrijk-Hongarije, Frankrijk, België, Neder land, Italië, Spanje en Zweden, om strijd toegegeven. Zij wilden dan ook de suiker goedkooper hebben teneinde de ontwikkeling vaD het suikerverbruik te bevorderen. Die conferentie was noodzakelijk. Het was een ware warboel. Duitschland hief een invoerrecht van 24 gulden op do 100 kilo suiker. Daarvan maakten de Duitsche suikerfa brikanten gebruik om de suiker boog in prijs te houden. Maar Duitschland deed meer. Het betaalde aan den fabrikant voor elke honderd kilo ruwe suiker, die uitge voerd werd een premie van f 1.50. l)oor de grove winst op de binnenland 75_ FEUILLETON. (Schetsen uit het lenen van Napoleon I.) Alvorens zich naar het leger te begeven, stelde de Keizer orde op zijne zaken. Hij be noemde andermaal de Keizerin tot regentes en Cambacëres tot haar raadsman. Hij beval dat Parijs tot het uiterste moest verdedigd worden en zoo de Keizerin naar het binnenland vluchtte, zijn broeder Jozef hare taak zou overnemen. Met weerzin handhaafde hij Talleyrand in diens positie, ofschoon hij wist dat deze bezig was voor de Bourbons den gang naar den troon te effenen. Aan zijn garde droeg hij de zorg der stad op. Met zijn kleinen Napoleon op den arm, kwam hij in den kring harer officieren, van wie hij een hartroerend af scheid nam. Het was in den nacht van 25 op 2G Januari. Napoleon staat op hot punt te vertrekken. Zijn zoontje slaapt ongestoord terwjjl hij zijn papieren in orde brengt en de geheime stukken vernietigt, opdat zij bij een mogeljjke verovering van Parijs niet in 's vijands handen vallen. Te half 3 wordt het kind gewekt en bij seho markt behaald, waren de fabrikanten in staat hun suiker goedkoop op de bui- tenlandscho markt te brengen. Vooral door de uitvoerpremie van f 1.50 per 100 K.G. De Engelsclien aten derhalve de Duit sche suiker veel goedkooper dan de Duit- schers zeiven. De Duitsche soikeretor moest voor den Engelschen mee betalen. In ons land was het niet zoo erg; maar dan toch nog erg genoog. De Nederlandsche regeering betaalde jaarlijks aan de Nederlandsche suikerfa brikanten 2 miljoen gulden. De Engelsche fabrikant ontving van zijn regeering niets. Zoodat de Engelsche suikermarkt om zeep dreigde te gaanen de Engelsche suikereter de Nederlandscho suiker voor een dubbeltje per pond kooptterwijl de Nederlandsche suikergebruiker ieder kilo suiker dat hij geniet met een accijns van 27 cent belast ziet. Aan dezen toestand nu zal, na de con ferentie, een einde komen. Of die verandering onze huismoeders bevredigen zal, dat zal de tijd leeren. De suikerbelasting brengt jaarlijks 12 miljoen gulden op. En welk minister van financiën zal deze uitkomst, waar zooveel geld voor de uitvoering van de jongste wetten benoodigd is, wij zeggen niet willen, maar kunnen missen. In ieder geval vormindoring van den suikeraeejjns is broodooodig. De regeering behoeft aan de suikerfa brikanten geen 2 miljoen meer uit te kee- ren, dat kan er dus alvast af. De accijns kan derhalve met een zesde reeds worden verminderd. Het suikorgebruik zal bij aecijnsvermin- dering toenemen, er zal dus weer meer in de schatkist komen ook. De Knesche Crt. herinnerde er nog kort geleden aanToen Engeland nog accijns hief, werd daar jaarlijks 10 K.G. per hoofd verbruikt. Nu 40 E.6. In Duitschland kostte de suiker 46 cents per K.G.het jaarlijksch verbruik bedroeg 6,5 K.G. per hoofd (1882.) In 1894 was de prijs 30 cent per K.G.; maar het verbruik 11 K.G. per hoofd. Het is een vaste regelHoe minder de suiker kost, hoe meer geld aan suiker er per jaar en per hoofd verbruikt wordt. Zeer zouden wij derhalve bij de regee ring op afschaffing of althans zeer groote verlaging van den suikeraccijns willen aandringen. De suiker toch is een kostelijk, doch tot op dit oogenblik veel te kostbaar voe dingsmiddel. Kostbaar om de 27 cent accijns die men per kilo betalen moet. de Keizerin gebracht, om daar afscheid van zijn vader te nemen Napoleon komt ook. Hij weent bittere tranenbij de gedachte dat bij mogelijk vrouw en kind een laatst vaarwel toeroept. Een korte omhelzing, een handdruk en 'tis voorbij. Napoleon keert terug in zijne vertrekken. De Keizerin is diep bedroefd. Helaas, slechts de opper vlakte baars harten was in beweging ge raakt want spoedig wist zij haren echtgenoot te vergeten, dien zij nimmer had liefgehad. Na eenige min beduidende voor Napoleon voordeolige gevechten, leverde Blucber hem den I Februari bij Brienne slag en veroverde 73 kanonnen. De weg naar Parijs lag nu voor de verbondenen«open. Thans volgde een reeks van gevechten, die wij niet alle opnoemen zullen. Genoeg zij het te weten, dat het krijgsgeluk aan Napoleon den rug had toegekeerd. Zijne veldheeren werden overal teruggeslagen. Te Parijs klom de ongerustheid. De Keizer schroef maatregelen voor om de stad in sterker staat van tegenweer te brengen. Vooral moest gezorgd worden, dat zijn vrouw niet in handen der Oostenrijkers viel. Immers met vrouw en kind aan zijne zijde had hij een krachtig hulpmiddel om den over moed van Oostenrijk aan banden te leggen. UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 ceait, iedere regel meer 10 cent. Kostelijk dewijl eer. werkman die schraal oet door het gebruik van een half pond suiker per dag zijn workkracht kan ver dubbelen. De suikerfabrieken zouden weer gaan bloeien. De suikerbouw in onze Oost zou vermeerderen. Wil de regeering oen aequivalent, welnu zij vorhooge den jeneveraccijns, heffe be lasting op piano's, automobielen, en andere weeldeartikelen; op tabak, en dergelijke. Immers wel is de tabak de trouwe ka meraad van den werkman en schijnt ook de jenever hem vaak'maar al te dierbaar te zijn, doch deze laatste is zijn vijand en eerstgenoemde moet voor de suiker verre onderdoen. Vervalt de suikeraccijns, dan zal hij den tabaksaccijns met liefde begroeten, want die ruil is altijd goed. Het werken doet leven, doch het doodt somtijds diegenen die te veel werken. Zulks noemt men overdreven arbeid. Do overdreven arbeidt veroorzaakt allerlei ziekten naarmate de gesteldheid van den persoon die er misbruik van maakt. Deze is door bloedarmoede aangetast, gene door zenuwaandoeningen, anderen door lendon- pijnon, ziekten die gewoonlijk uit do bloed armoede voortspruiton. Men zal U na tuurlijk volkomen rust aanbevelon, zulks is goed, maar dat zal niet voldoende zijn omdat Uw bloed verarmd is. Uwo zenu wen zijn verzwakt en gespannen on bet is noodig om Uwe geschokte gezondheid te herstellen, Uw bloed te hernieuwen en Uwe zenuwen te versterken. Volgt daarom het voorbeeld van Mej. J. Ver voort te Doesborgh. Hare echtgenoot deelt ons 't volgende mede. Sinds November 1900 was mijne vrouw gedurende dag op dag erg geplaagd met maagpijnen, brakingen, en wel 2 of 3 maal per dag had zij 't hartwater zoo als men dit gewoon weg noemt. De eetlust bestond niet meer, alles hebben wij aan gewend, op aanraden namen wij onze laatste toevlucht tot de zoo alom geprezene Pinkpillen van Dr. Williams en werkelijk na 't gebruik van de eerste doos werd de pijn minder en nadat zij twee doozen ge bruikt heeft, ban ik gerust verklaren dat zij radicaal genezen is. Zij weet van geen pijn meer, het braken heeft opgehouden en de eetlust is flink- In jaren is zij niet zoo gezond geweest, thans is het werk haar niet meer te veel. U behoeft het niet ge heim te houden want wij willen andere dit Jammer dat de verdeeldheid in het hoofd kwartier der verbondenen hem degelegenheid bood zijD leven nog eenige weken te rekken ja zelfs in een reeks van gevechten gelukte het hem niet alleen het hoofd boven water te houden doch zelfs om den vijand terug te dringen. Evenwel, wat gaf het? Inmiddels kwamen de verbondenen weder met vredes voorwaarden doch de keizer sloeg ze afzij waren trouwens lang met zoo malsch als de vorige. Zij behelsden onder anderen dat- Frankrijk binnen de grenzen van 1790 zou te- rugkeeren en geen in Hoed zou mogen uit oefenen op de bestemming van het verloren grondgebied. Inmiddels knoopten zij onderhandelingen met hem aan, voor welke hij niet geheel doof toonde te zijn. Toch was bij Napoleon de voornaamste drangreden: tijd te winnen om het door de vermoeienissen en nederlagen tot de helft geslonken leger der verbonden mogendheden te zekerder te kunnen terug werpen. Door Napoleons weigering tot nadenken gebracht, en door Blucher en Stein ge dwongen, besloten de weifelende vorsten tot een algemeenen aanval. Deze aanval besliste. Dank zij de voortvarendheid der Pruisische troepen werd Napoleon uit al zijne stellingen verdreven. Vier weken geluk ook doen ondervinden, die nog lijden zoo als zij leed. Door hunne hernieuwende en verster kende werking zullen de Pinkpillen bloed armoede, bleekzucht, neurastbénie, rheu- matiek en algemeene verzwakking bij man en vrouwen genezen. De attesten der genezene personen zijn oprecht, met alle vertrouwen kunnen de twijfelaars zich tot hun wenden en zij zullen de bevestiging vernemen van het geen in onze verslaggevingen vermeld wordt. Prijs f 1,75 de doos; f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijgbaar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, drogerijen en Verfwaren. Omtrent vredesonderhandelingen nog Diets bekend. De leiders der Boeren blij ven evenwel werkzaam. Reitz, Steyn, Schalk Burger en Lucas Meyer passeer den Zondag Kroonstad op weg naar Klerks dorp. Botha kwam Maandag te Klerks dorp aan. Men gelooft, dat De la Rey en De Wet de bijeenkomst zullen bijwonen. Maandag heeft er weer een hevig ge vecht plaats gehad in Westelijk Transvaal bij Rooi val aan de Brak spruit in het Lichtenburgsche. Een Engelsche oorlogs correspondent zegt er van, dat het de meest besliste nederlaag is, door De la Rey gedurende den geheelen loop van zijn militaire loopbaan geleden. De nadere beschrijving doet echter zien, dat op de beslistheid van dit échec nog wel iets valt af te dingen. Generaal Walter Kitchener was Maan dagmorgen met 1700 bereden manschap pen van Klerksdorp opgebroken in weste lijke richting. Reeds bij het aanbreken van den dag ontdekten de Engelschen een Boerenconvooi, dat begeleid werd door 500 Boeren. Een achtervolging van het eoonvooi volgde, totdat een Boerenmaeht van 2000 man op het gevechtsterrein ver scheen. Van alle zijden kwamen de Boe ren opdagen, en een a%emeen gevecht begon, ingeleid door eenige granaten, die de Boerenkanonnen tusschen de Engel- schen wierpen. In een hoeve waren 70 Canadeezen gekampeerd. De Boeren de den een stoutmoedigen aanval op de hoeve, den sleutel van de Engelsche positie. Ten getale van 500 galoppeerden zij regelrecht op de hoeve aan, en schoten van uit den later was Parijs bereikt, en de geheele oostzijde der stad ten zuiden door het Bo- heemsche ten noorden door het Silezische leger omsingeld. Op den middag van den 30 Maart werden de Franscben uit het bosch van Vincennes verjaagdenkele forten veroverd en de hoogten van den Montmartre door Blucher en de zijnen bestormd. Inmiddels waren de armzalige overschotten van Napoleons leger in Parijs teruggekeerd, om angst en vertwijfeling te zaaien in de harten der Parij zenaars. In het paleis der Tuileriën zijn op 't oogon- blik de keizerin, Hollands ex-koningin Hor- tense en Talleyrand vereenigd. De keizerin wil weggaan. Hortense ontraadt haar dit met beslistheid. »Mevrouw" zoo zegt zij »als gij Parijs verlaat, ziet gij 't nooit weder." Cambaeérès komt en steunt het denk beeld der Keizerin, die in tweestrijd is wat te doen. Daar komt Jozef binnen en leest een brief voor, dien bij zoo even van den Keizer ontving. In dien brief staat dat de Keizerin moet vluchten, teneinde niet met haren zoon in de handen der Oostenrijkers te vallen. Dit maakt haar besluit beslissend. In allerijl de kostbaarheden bijeengezocht, een zadel. Zij naderden de hoeve tot op een afstand van 500 yards en waren toen, altijd volgens den correspondent, genood zaakt door het geweervuur dor Engelschen en de kanonnen, die op hen gericht waren, zich terug te trekken achter den rug, vanwaar zij weg gekomen waren. Intus- schen hadden op de linkerflank 600 Boe ren de bovenvermelde 70 mannen aange vallen. De Engelschen weigerden zich over te geven. Het gevolg hiervan was, dat allen op 15 na gedood of gewond werden. Deze 15 werden gevangen geno men. Yerscheidene dooden waren door meerdere kogels doorboord. Het bericht eindigt er mee, dat de verdere aanvallen van de 500 man op de linkerflank wer den afgeslagen. De Boerenverliezen wor den opgegeven 123 aan dooden en gewon den te zijn, terwijl anderen ze tusschen de 200 en 300 schatten. Hoe de vent dit een ernstige nederlaag kan noemen begrijpen wij niet. Immers voor wie tusschen de regels door kan lezen, is dit duidelijk lo. De Engelschen hebben te vergeefs getracht een Boeren convooi te nemen2o. zij zijn zonder er op verdacht te zijn, door een Boerenmaeht van 2000 man op het lijf gevallen. Hun verkenningsdienst laat dus blijkbaar nog al iets te wenschen over3o. de Engel^hen hebben hevige verliezen geleden. De ver- lieslijsten zullen ons wel nader inlichten; 4o. de Boeren treden zeer stoutmoedig aanvallenderwijze op. 5o. De la Rey, van wien onlangs gemeld werd, dat hij nog maar 900 man bij zich had, beschikt over een macht van minstens 2500 man. Ook in Kaapkolonie schijnt bet goed te gaan. Doch de censor knipt zooveel weg dat men het rechte niet te weten komt. Reuter seint uit Vereeniging, dat Piet de Wet de vrijwilligers in het noorden en Vilonel die in het zuiden van den Vrijstaat zal aanvoeren. Laffan seint uit Pretoria, dat de Kaffers langs den spoorweg tusschen Pretoria en Middelburg uitgestrekte velden met mielies oogsten. De commando's in de buurt heb ben dus vooreerst volop te eten. Eenige berichten over versterkingen, die naar Zuid-Afrika gaan. Gisteren is de Manila uit Londen vertrokken met 17 offi cieren en 800 man. Aan boord van dit schip bevindt zich ook bet 3e (militie /bataljon van bet Northamp tonshire-regiment, 626 man sterk. Op de parade van het bataljon te Colchester deed generaal Gatacre de gebruikelijke vraag of de mannen bereid waren naar den oorlog to gaan. Wie niet wou, moest uit de ge lederen stappen36 man deden dat. »Breng ze weg", zeide kolonel Hill, de bevelhebber vlnchtig afscheid van de bedienden, en door de ministers behalve Talleyrand gevolgd, verlaat zij Parijs. Haar zoontje, met geweld in haar rijtuig gebracht, schreide en snikte bij dit tooneel. Medelijdende omstanders hoorden hem herhaaldelijk roepen »Ik wil niet mee papa heeft gezegd dat ik niet heen mag gaan.'' In een boerenherberg op den weg naar Parijs vond Napoleon een schuilplaats. Daar vernam bij zeer treurige tijdingen. Verblijdde 'them dat zijne vrouw en haar zoon in veiligheid warenzeer ontstemd was hij te moeten vernemen, dat zijn broeder Jozef lafhartig mede de stad had verlaten dat de regeering der stad hare opwachting bij Keizer Alexander bad gemaakt; dat de Parijzenaars Napoleon afgevallen waren en de Bourbons hadden teruggeroependat keizer Alexander en koning Frederik Wilhelm van Pruisen hun intocht in Parijs gedaan hadden onder toejuiching der gansche be volking dat ten huize van Talleyrand een groote samenkomst met afgevaardigden van de verbondenen had plaats gehaddat een nieuwe staatsregeling was afgekondigd en Napoleon en zijn geslacht voor altijd van den troon waren vervallen verklaard. Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1