NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 108. 1902. Vrijdag 11 April. 16e Jaargang. HISTORISGH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRUS DER ADVERTENTIËN FEUILLETO GROOTHUIS) M VAL. Engeland en Transvaal. ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p, p0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DJ§R FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. I>o Antirevolutionaire partij erkent tie noodzakelijkheid om ook door mitltlel van onze wet - {fevinjï, beter dan tbangf, er toe mede te werken, dat de verhouding tus-iseben de ver- Nehillende inaatMehappelijke standen skoo veel doen li jlf beant woorde aan do eisclien van Gods Woord. Art. 19 van ons Antirevolutionair Program. VERGADERING van den Middelburgschen Gemeenteraad, van 9 April 1902. Afwezig mot kennisgoving do hooron De,Voer en Van der Swalmo. 'Onmiddellijk na hot openon der zitting, sfefa. do voorzitter aan de orde de volgonde puqton der agenda, als: I. V it lotingen. Uitgeloot worden: van do geconverteerde schuld der ge meente, do nummers 8, 68, 86 gesplitst, 123, 144, 229, 243, 249, 285, 306 en 341 gesplitst van de leening 1895, primitief groot f524000, de nummers 22, 95, 132, 134, 194, 429 en 465 van de leening 1899, prim-'tief groot f35000, het nummer 65; en van do lee ning 1901, primitief groot f115000, do nummers 1 en 82. II. Notulen vorige vergadering. Dezo worden, na voorlezing door den secretaris, onveranderd vastgesteld. III. Ingekomen stukken. Deze zijn: a. Missieven van Ged. St., houdende goodkeuring van vroeger genomen besluiten; h. Het resultaat van het op 10 Maart j. 1. gehouden onderzoek van het duin water c. oene medodeeling van den voorzitter, dat, na afloop der vergadering, den leden de gelegenheid geboden wordt om, ondor de leiding van den wethouder Spronger, de nieuwe, thans geacheveerdo werken aan de gasfabriek in oogenschouw te nemen tl. een verzoek van bewoners van den Seissingel om de gasleiding over dion sin gel uit te breiden 74 Schetsen uit het leven van Napoleon I) Daar was voornamelijk het bekende drie manschap de ziel der »revolotie". Zij waren lo. Van Hogendorp! «Schoon ambteloos levende, was er nie mand, die hem niet bij dorp- en geslachts naam belden kende, wien die vereenigde namen geen eerbied inboezemden voor verstand en braafheid. Terwijl Napoleon van slap tot stap de wereldmonarchie scheen te naderen, arbeidde hij in zijn kabinet aan het ontwerpen van Staatsbeginselen voor het in de toekomst hersteld Nederland." 2o. Van Limburg Stirum «Deelgenoot der vertrouwelijke beraad slagingen van 's Lands redders, was hij tevens hun onverschrokken uitvoerder. Geen vaderland meer te hebben, was sinds lang het hartzeer, dat zijn dagen verbitterde: dat vaderland mot zijn hoofd te herwinnen, een gedachte die hem bekoorde en ont gloeide. »Als do tijd daar is, als de nood het eischt, zult gij mij aan uwe spits zien." Met deze woorden deel hij, weinige dagen te voren, oen saamgeschoolde menigte uit eengaan, gereed om door ontijdige drift alles te bederven. En toen ook dat oogen- blik aanwezig was heeft hij trouw zijn woord gestand gedaan. Als krijgsman stond hij op zijn post, gelijk Van Hogendorp als Staatsman op den zijnen, bereid om alles te verliezen voor de kans om alles te her stellen." 3o. Van der Duin v. Maasdam! «Eenvoudig van zeden, hoffelijk zonder e. Eon voorstel van het raadslid Van Dunné tot wijziging der bopalingen om trent minimumloon en maximum arbeids duur in bestekken van gemeentewerken en f. een verzoek van de Vlissingsche Voetbalclub „Eendracht maakt macht" om gobruik te mogen maken van het oofenings- terrein. De stukken sub a, b en o worden voor kennisgeving aangonomon on die sub d, e on f naar B. en W. gerenvoioerd om advies. IV. Voorstel van B. en W. tot wijziging der Verordeningen tot heffing en invordering van rechten voor het gebruik van sommige openbare gemeentewerken of bezittingen en van wege het gemeentebestuur verstrekte diensten. Volgens art. 1 no. 7 der verordening wordt een zeker recht gehoven voor eeno vergunning tot het op of in openbaren gemoontegrond afschieten of omkasten van gebouwen, muren enz. met inbegrip van de bevoegdheid tot het plaatsen van stei gerpalen, mits deze voor die afschieting of omkasting dienen. Volgens art. 1 no. 5 is ook recht ver schuldigd voor hot opgraven van den grond tot het plaatsen der stoigorpalen of herstelling van de opgobroken bestrating. Togen die laatste heffing werd onlangs door iemand bezwaar gemaakt, on wel zoodanig bezwaar, dat de beslissing moest ingeroepen worden van de arrondissements rechtbank, welke ton nadeelo der go- meento uitviel en do invordering onmo gelijk maakto. Om dit voor het vervolg te voorkomon, nu do rechtbank uitsluitend met de let ter en niet met de bedoeling van de ver ordening rekening heeft gehoudon, hebben B. en W. in overleg met de commissie van' Fabricago, de noodige wijziging voorgesteld. De heer Wisboom Verstegen hoeft tegen de voorgestelde wijziging geen bezwaar, alleen betwistte hij dat do rechtbank an ders dan naar de letter had moeton oor- deelen, waarop de voorzitter repliceerde, dat, bij het behandelen der verordoning, wel door den heer Koole tegen die heffing bezwaar geopperd was, doch noch van hem, noch van eenig ander raadslid een voor- stol gedaan werd, dat iets anders in het leven riep. Do voorgestelde wijziging wordt daarna zonder stemming goedgekeurd. --w hoofschheid, rein van bedoeling, onkreukbaar in trouw, onbepaald in verirouwen. Nooit gaf misschien iemand hiervan sterker proef dan hij. Des avonds na hot vruchteloos schoiden der tweede Vergadering op Zater dag riepen het gevaar en het belang der goede zaak hem naar Amsterdammaar door zijn afzijn moet niets vertraagd worden Van Hogendorp had zijne handteekening op schoon papier, om daarboven te schrijven wat het vaderland eischen zou." Het heeft Gode behaagd door deze man nen Nederland van het Franscho juk te bevrijden. Oranje koerde op 17 November van datzelfde jaar in 't v aderland terug. In het volgende jaar werd hij plechtig tot koning over het vereenigde koninkrijk der Nederlanden (Nederland enBelgiüjgehuldigd. Do bedreiging van Napoleon dat hij hot land aan de zee zou prijsgeven, had hare uitwerking gemist. God had den overweldiger vernederd en zoo Hij do Heere werkt, wie zal 't keeren LX. DE HOOGMOED VERNEDERD. Do verontwaardiging tegen Napoleon was algemeen: ook in Frankrijk, niet het minst in Parijs. Velen die hem als overwinnaar hadden bewierookt, weten nu aan den overwonnene de schuld van alle nederlagen. Overal beet en klaagde men: De keizer had zus moeten doende keizer had zoo moeten doen. 't Was dan ook te begrijpen. Hij alleen had den dood der honderddui zendend slachtoffers op zijn geweten, ook die in den jongsten geheel onnoodigen veldtocht gevallen waren. V. Voorstel van B. en W. tot het ver- leencn van vergunning aan den onderwijzer J. de Visser om tot 1 Mei 1003 te Nieuw en St. Joosland te blijven wonen.. Do Visser had voor reden van zijn ver zoek opgegeven, dat hij zijne ouders beter kon steunen door bij hen in te wonen. B. en W. hebben goinformeord bjj het dagelijkseh bestuur der betrokken ge meente en uit een schrijven van dat be stuur blijkt, dat die ouders werkelijk den steun van adressant behoeven. Zij stellon dus voolr do vergunning te verleenen, met welk voorstel de Raad, zonder eenigo opmerking, genoegen nam. VI. Rekening plaatselijke gezondheidscom missie over 1901. Die rekening, in omvang en uitgaaf tot een bedrag van f58,82, wordt zonder dis cussie goedgelcourd. Tijdens do behando ling hadden de heeron van de Ree en Snouck llurgronje, als leden der genoemde Com missie, de zaal verlaten. VII. Adres Dr. II. J. F. A. Wansinck om eervol ontslag uit zijne betrekking van leeraar aan het gymnasium. Het gevraagde eervol ontslag wegens vortrek naar elders wordt zonder bemer king verleend. VIII. Voorstel van B. en W. tot voor- laopige vestiging van do nieuwe school J hoofd M. M. Blankert) in het gebouw op de nieuwe flaocn en het scheppen van een overgangstoe stand van de scholen D en li naar school J. Scholon D en E zijn verwarmd tot étine school J. Daar nu, door de ingebruikne ming tegen September van school K aan de Molenstraat, school B aan do Nieuwe Hoven beschikbaar wordt, willen B. on W. school J voorloopig in laatstgenoemde school vestigen. Verder willen zij de logenwoordige uit sluitend voor meisjes bostemde school D voor het schooljaar 1902/3 in stand houden voor de leerlingen van hot 4e, 5o en 6e leerjaar, voor het schooljaar 1903'4 voor de leerlingen van het 5e en 6e leerjaar en voor hot schooljaar 1904/5 voor de leerlingen van hot 6o leerjaar, zoodat aan vankelijk op school J slechts in het le, 2o on 3e leerjaar jongens en meisjes to zamen worden toegelaten. De heer van Dunne kan niet mot het voorstel medegaan. School B is ongeschikt De eerste bij wie de Keizer troost zocht, dewijl hij ze zelfs bij zijne Maria Louïse niet vindon kon, was Josephine, de nog altijd zoo gewaardeerde eerste gade, die hem in al zijn ellonden ter zijde stond. Zoo vaak reeds had zij den wonsch uit gesproken don jongen Napoleon eens te zien. Deze kleine was op dat oogenblik drie jaar oud geworden, en Napoleon besloot met zijne spruit thans tot haar te gaan, Het moest in alle stilte geschieden, want Maria Louise was terecht jaloersch op hare mededingster. Zonder gevolg maakte de keizer met zijn kind een wandelrit naar het slot Bagatelle, waar hij zijne Josephine verzocht had te komen. In deze samenkomst werd heel wat ge sproken. Josephine had vermaak in den kleinen knaap en voorspelde dat hij eens met vaste hand Frankrijk regeeren zou. Napoleon verliet haar zeer opgebeurd en verruimd. Zij was een der weinigen die hem bleef bowierooken en hem den moed schonk een voudig te nemen wat hém niet gegeven werd. Hij verhoogde namelijk de belastin gen mot 50 opcenten zonder hot Wetgevend lichaam te raadplegen. En toen mon hem daarop attent maakte, word hij gemelijk en zoide: Ik heb er uit mjjn eigen zak dertig miljoen voor gegeven, laat nu het land ook wat doen om mij een groot leger te ver schaffen. Wij worden van alle kanten be dreigd; daarenboven moet Munchen verbrand worden, daar de Beijeren mij verraden en in den rug aangevallen hebben. Inmiddels kwamen de verbondene vorsten met hunne staatslieden te Frankfort a./d. Main saam, om te beraadslagen hoe te han- verklaard, zelfs voor kindoron uit den min der gegoeden stand acht mon haar onge- Bchiktmen geve haar dus eone andere bestemming, b.v. men make er van gym nastieklokalen. Bovendien was do samen smelting der scholen een maatregel van bezuiniging, maar de thans voorgestelde overgangstoestand aan school D getuigt niet van groote zuinigheid. De hoer Wisboom Verstegen stelt aan houding voor, daar de tijd te kort geweest is om de zaak rijpelijk te kunnen over wegen. Do heer Tak zou, bij aanneming van dat voorstel, B. en W. willen uitnoodigen een schriftelijk rapport to vragen aan den dis- tricts-schoolopzienor. Het voorstel Wisboom Verstegen wordt aangenomen met 12 tegen 3 stemmen, die dor heeron den Bouwmeester, Gratama en Sprenger en daarna het voorstel Tak zon der hoofdelijke stemming. De Voorzitter deelt daarna mede, dat hem van 11 dezer tot 9 Mei verlof verleend is, waarna hij op eene vroegere vraag van den hoer Wisboom Verstegen of het niet wonschelijk was dos nachts twee agenten te zamen te laten surveilleoren, als zijn gevoelen te kennen geeft, dat dit in Mid delburg niet zoo noodzakelijk is, daar de agenten mot revolvers zijn gowapend en door de signaalüuit overigens spoedig tot elkan- dors assistontio kunnen oprukken. De heer Wisboom Verstegen zegt dat het veelvuldig bezoek van matrozen aan Mid- dolburg louter zijn oorzaak vindt in de omstandigheid dat zij to Vlissingen niet zoo gomakkoljjk kunnen huishouden. Een agent heeft hem verzekerd, dat bij op de bolwerken b.v. steeds met angst surveil leert, daar hem daar alle assistentie ont breekt. Do Voorzitter zegt dit te zullen onder zoeken, want mannen, die met een revol ver in den zak nog angstig zijn, zijn niet geschikt voor do politie. De heer Schorer zegt dat de scholen kwestie in dozo vergadering is aangehouden op voorstel van don hoer Wisboom Ver stegen, omdat de zaak niet rijpelijk is kun nen overwogen worden. Hij vestigt er de aandacht op, dat dit meer het geval is, daar do stukken dikwijls eerst in de Han delingen verschijnen, nadat het convocatie- delen. De slotsom was, dat Napoleon onscha delijk gemaakt moest worden. Meer dan 800 duizend man uit alle natie stonden gereed den aanval te hernieuwen terwijl daarenboven op den steun van Engelsch- Spaansch-Fortugeesche hulptroepen uit het Zuiden gerekend werd. Toch werd niets onbeproefd gelaten Napo leon te bewegen van zijne oorlogsplannen af te zien. Men deed hem de voordeeligste aanbiedingen. Doch hij wilde lijd winnon. Eerst het volgonde jaar kon hij klaar zijn, want dan kwam de nieuwe lichting op. Alleen daarom zond hij dan ook de aanbie dingen van de verbondene Mogendheden aan het Wetgevend Lichaam dat met een meerderheid van meer dan 200 stemmen den Keizer aanraadde het oorlogvoeren te staken. Gevolg was dat deze dit wetgevend Lichaam voor gesloten verklaarde en de vergaderzaal met soldaten bezette. Deze willekeurige handeling bezorgde hem weer nieuwe vijan den. Toch kon hij daardoor slechts te meer doen uitkomen, dat zijn gezag aftakelde, en hij met rasscho schreden den eindpaal zijner heerschzucht gemaakte. In Spanje zat nog altijd koning Jozef op zijn waggelenden troon, te vergeefs uitziend naar hulp uit Frankrijk. Onverwacht ontving hij de tijding dat Napoleon dit land had losgelaten en met het oude Vorstenhuis, de gehate Bourbons, onderhandelingen had aangeknoopt. Al spoedig vernam hij dat de Keizer den Kroon prins Ferdinand VII uit zijne gevangenis te Valen<;.ay had ontslagen; en deze dus elk oogenblik te Madrid kon verwacht worden. Een bode uit Parijs kwam hem zeggen dat hij weder genoegen moest nomen met billet dor vorgadoring roods is verzondon, waarop do Voorzitter den heer Schorer toezegt, dat hjj zal beproeven om aan dat bezwaar te gemoet te komen. Hierna gaat de vorgadoring uiteen. Er loopen allerlei geruchten te Londen over vredesonderhandelingen doch het zijn maar geruchten die geen geloof verdienen. Bijvoorbeeld als zouden de Vrijstaters niet willen luisteren naar den raad dar verzoe ningsgezinde Transvalers. Steyn lijdt, zegt men, aan een oogziekte die zijn gezichtsvermogen bedreigt. Paul Kruger's Familie. Naar aanleiding van hot bericht over een zich overgegeven hebbenden achtorneof van President Kruger schrijft de Zw. Ct.: President Kruger heeft vier zonen. De oudste, Caspor Jan Hendrik, vertoeft nog op commando. Deze man werd reeds twee maal gewond in vroegere oorlogen en ziet er schier ouder uit dan de president, om dat zijn gestel veel van de malaria te lijden had. Caspar heeft drie strijdbare zoons nl. Stephauus Johannes Paulus (onlangs gewond in een gevecht van de la Reij), Pietor Gerrit Wessel word op commando ziok, viel in do handen der Engelschen en logde den onzijdigheidseed af. Hij ver toeft hier te lande. Caspar's derde zoon, Caspar Jan Hendrik, iB nog bij zijn grijzen vader op commando. De tweede zoon van den president, Jan Adriaan Kruger, strijdt nog mede. llij had 3 zoons, Stephanus Johannes Paulus, Sarei Johannes en Jan Adriaan. De 3 jonge man nen sneuvelden voor hun volk. Do derde zoon Piet Kruger zit gevangen op Ceylon. De vierde zoon Tjaard Andries Petrus gaf zich 13 September 11. aan do Engelschen over en stierf diezelfde maand te Pretoria. Deze jonge man is steeds zeer ziekelijk geweest en werd door comman dant Ferroira zelf naar de Engelscbe linie gebracht. Schoonzoons van den President 1. Christoffel Fourie (gesneuveld). Hij hoeft een stiefzoon, Pieter Gerrit Wessel du Plessis, die nog op commando is. den titel van prins van Frankrijkals tegengif voor zijne teleurstellingen zou hij een groot jaargeld en een plaats in het regentschap krijgen. Dat Jozef daar niet veel zin in had, laat zich begrijpen. Hij werd er zelfs ziek van. Doch wat zou 't baten? Wat zou 't nog den loop der zaken kunnen ophouden, zoo hij do terugkomst van Spanjo's wettigen Koning weigerde goed te keuren Is het wonder dat de teleurgestelde man oieren koos voor zijn geld Zou hij ook begrepen hebben dat hier het kerkhofrijmpje op hem en den Keizer van toepassing kon zijn«Heden mij Morgen dij" Togelijkertijd had Murat, koning van Napels, door het lot van Jozef geleerd, Napoleons zaak verraden en een verbond met Oostenrijk gemaakt, welke maatregel evenwel niet voldoende was, om zijn wan kelenden troon te schragen. Napoleon ontzonk de moed. Te meer toen hem de booze tijding gebracht werd dat de verbonden troepen in den nacht van 21 December den Rijn waren overge trokken, de Franschen uit hunne verschan singen verdreven hadden en zegevierend op Parijs aanrukten. De dag der afrekening, na twintig jaren van ongeloofelijke triomfen en gruwelen, brak aan. Is het te verwonderen dat hij als een andere Saul den dood zocht om aan de wraakoefening, zij het ook van edelmoedige vijanden, te ontkomen f Wordt vervolgd.) -(o)-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1