Bekendmaking. Kerknieuws. Schooinieuws. Rechtszaken. LANDBOUW, &uano in den tuin en in den boomgaard. Gemengde Berichten. Wij zijn verplicht de openingen der tenten vast te maken wanneer het des daags re gent, en dan moeten wij onder de tenten inkruipen door de modder. O! het is een vreeselijk leven, er zijn gebroken harten in bijna iedere tent. «Rachel beweent hare kinderen en wil niet getroost wezen omdat zij niet zijn". Owanneer komt er een einde aan al die ellende en gruwel der verwoesting? «Mijn ziel is die tegenheden zat". Arme mevrouw L. is niet meer, zij had de mazelen, hare tent was nabij de mijne. Ik zorgde voor haar en bracht haar eten, zij scheen in het begin niet erg te zijn, maar hare tent werd nat en zij kreeg intlammatie van de longen. Ik ging dadelijk om den dokter, hij had zijn handen zoo vol, dat hij eerst drie dagen later kwam, nam haar naar het hospitaal waar zij dien dag stierf. Zij worden goed verzorgd in bet hospitaal, en de superintendent doet alles wat in zijn vermogen is om het kamp schoon en gezond te houden. Vandaag werd ons een gift van uijen en aardappelen toe gezonden, maar ik weet niet hoe wij den zomer zullen doorleven zonder groenten en vruchten." Iets over De Wet en Steijn. Dezer dagen is te Londen een boek uit gekomen, dat niet tot de Khaki-letterkunde behoort, niet van Engelsch standpunt is geschreven. De schrijver is Philip Pienaar, een telegrafist uit Johannesburg, die van 't begin van den oorlog af voor zijn land streed en onder Steijn en De Wet Tranavaal en den Oranje-Vrijstaat doorkruiste. Bij groote opmerkingsgave, bezit hij vaardig heid om 't gebeurde weer te geven, terwijl hij voorts wordt bezield door eene vurige vaderlandsliefde. Hierin hoort men voor 't eerst van enkele voorvallen uit 't Boerenleger en o. a. de merkwaardigheid, dat de Boeren ijzerdraad der omheining van hunne hoeven gebruiken tot 't overbrengen van berichten dit ge beurde tenminste in den Oranje-Vrijstaat, waar de Wet 't omheinen van boerderijen voorschrijft. Pienaar voelt groote bewon dering voor Steijn hij toch was 't, die na de nederlaag bij Machadodorp den Boeren raadde de guerilla te beginnen. Had men toen zijn raad reeds opgevolgd, dan had men vermoedelijk 't leger van ge neraal Pienaar, groot 2000 man, niet tot legerversterking noodig gehad. Louis Botha wordt door zijne manschappen verafgood tij heeft onder hen geen enkelen vijand. Maar aan Steijn komt de eer toe, dat de Boeren nu den strijd nog volhouden. De schrijver vertelt nog eenige aardige dingen over Stejjn. Eens werden twee de serteurs voor hem gebracht, waarvan de een beweerde, dat hij zijn dood-zieken zoon nog eens had willen zien en de andere voorgaf, thuis uitstekende paarden te heb ben. Beiden waren 's nachts door de voor posten geslopen en zwoeren bij God dat ze waarheid spraken. Dat maakte Steijn woe dend „Zulk soort lieden zijn oorzaak, dat men ons volk leugenachtig noemt", riep hij; „dadelijk met hen naar 't commando 1" In vergelijking met Louis Botha of met bjjna alle Boerengeneraals, ziet De Wet er erbarmelijk uit. In zijne manieren is hij ruw en hij is slordig op zijne kleederen. Zjjne stootende manier vaB spreken en de gewoonte om bij elke lettergreep zijn tong tegen 't verhemelte te drukken, maken hem niet aantrekkelijker, maar al ontbreekt 't hem ook aan beschaving, hij is grenze loos slim. Goes. Het voljaarskohier voor 1902 van belasting op de honden is door den Raad en zijne vergadering van den 4en April jl. vast gesteld en op heden aan den ontvanger ter handgesteld en zal na de uitreiking van het aanslag biljet gedurende eene maand ter in zage liggen, gedurende welken tijd de aange- slagenen hunne bezwaren op ongezegeld papier bij den Raad kunnen indienen. De aanslag moet in ééns worden betaald binnen 2 maan den na de dagteekening van het aanslag biljet. Het indienen van reclames of het vragen van afschrijvingen wegens het wegdoen der honden ontheft niet van de verplichting tot betalen. De aanvragen om afschrijving van aanslag voor '/2 jaar moeten vóór 1 Juli zijn ingediend ter secretarie. Bij het gemeente bestuur is door J. den Herder te Goes ingediend een verzoek om vergunning voor het oprichten eener Brood bakkerij met heeteluchtoven, in perceel A no. 107 gelegen in de Schoolstraat. Verzoek en teekening liggen ter visie op de secretarie gedurende eiken werkdag van des voormid dags 9 tot des namiddags 2 uren, terwijl Zater dag 19 April 1902 des voormiddags te 10 uren ten raadhnize gelegenheid zal worden gegeven tot het indienen en bespreken van bezwaren. Burgemeester en Wethouders van Goes wijzen er de belanghebbenden op dat men van af 10 April 1902, kosteloos verkrijgbaar zijn aan alle postkantoren, hulp- en bijkan toren formulieren van aangiften bedoeld in art. 34 der ongevallen wet dat bekendmakingen zijn aangeplakt aanwijzende de verzekering plichtige bedrijven en bevattende nadere in lichtingen, terwijl een exemplaar daarvan ter secretarie der gemeente ter inzage ligt. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter algemeene kennis dat met ingang van 1 April 1902 het rijkstelephoonbureel te Goes wordt toegelaten tot het verkeer met de Belgische TelephoonnettenAntwerpen, Brugge, Brussel, Charleroy, Dendermonde, Gent, Kortrijk, Landen, Mechelen, Bergen, Doornijk en Nanten, met de bijkantoren. v Middelburg. In de Raadsvergadering An Woensdag a. half 3 zijn aan de orde 3. Ingekomen stukken. 4. Voorstel van burg. en weth. tot wijziging der verordeningen tot .heffing en invordering van rechten voor het gebruik van sommige openbare gemeentewer ken of bezittingen en van wege het gemeente bestuur verstrekte diensten. 5. Voorstel van burg. en weth. tot het verleenen van ver gunning aan den onderwijzer J. de Visser om tot i Mei 1903 te Nieuw- en Sint Joosland te blijven wonen. 6. Rekening plaatselijke ge zondheidscommissie over 1901. 7. Adres dr. H. J. F. A. Wansink om eervol ontslag uit zijne betrekking van leeraar aan het gymna sium. 8. Voorstel van burg. en weth. tot voorloopige vestiging van de nieuwe school J. (hoofd M. H. Blankert) in het gebouw op de Nieuwe Haven en het scheppen van een over gangstoestand van de school D en E naar school J. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Westkapelle (toez.), G. Boersma te Hollandscheveldte Blit- terswijk, A. E. v. Eerde te Winschoten. Bedankt voor Ammerstol door A. Weeder te Culemborg voor Urk door A. Prins te Grootelindt. Rilland. Nadat onze gemeente ruim 21 jaren vacant was werd heden morgen de beroepen cand. J. C. Fontein door zijn zwager ds. Couvee te Borne bevestiard naar aanleiding eener keurige rede over 1 Thess. 5 vers 24 1ste deel „Hij die u roept is getrouw." Des namiddags verbond de bevestigde zich aan zijne gemeente waarbij hij tot tekst koos Lukas 5 vers 5 laatste deel. „Doch op uw woord aal ik het net uitwerpen". Beide keeren was het kerkgebouw stampvol. Geref. Kerken. Aangenomen naar Dirkshorn door G. H. A. v. d. Vegte, cand. Bedankt voor Wilnis door A. Brouwer te Strijen voor Houwerzijl, Zalk, Grijps- kerk, Ezinge en Oostburg door G. H. A. v. d. Vegte, cand. te Langeslag. (W. E. C Aan de rijkskweekschool voor onder wijzers te Middelburg zjjn tot kweeke- lingon benoemdJ. A. L. Kriiss, 's-Graven- hage, H. Bezemer, Bergambacht, H. A. Rotte, Ellewoutsdijk, W. H. Padmos, Ouwerkerk, N. W. de Vin, Haamstede, E. C. van Bellen, Dordrecht, C. J. Daane, Veere, M. A. van Dien, Vlissingen, A. C. Abrahamse, Vlis- singen, J. H. Visser, Retranchement, J. Malepaard, Iersoke, J. Rijlaarsdam, Utrecht, J. C. Kraak, Den Bommel, 0. P. Amelunxen, Biervliet, G. J. Molhoek, Ellewoutsdijk, J. M. Nagtegaal, Melissant, J. Verburg, Bors- sele, A Overbeeke, Oude Tonge, D. J. van der Zande, Melissant en J. de Jonge, Hoedo- kenskerke. Tot onderwijzer aan de christelijke school te Goes, vacature Hollestelle, is tegen 1 Juli benoemd de heer D. Sanderse, geboren te Middelburg, thans onderwijzer te Alblasserdam. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 7 April 1902 zijn ver oordeeld wegens: jagen zonder acte en verg.D. J. K. Pzn., te Wissenkerke, 2 X 1 5 b. s. 2 x 4 d. h. verb, verkl. bevel uitl. geweer en haas of te betalen f 5 en f 1 b. s. 3 en 1 d. h. zonder acte zich met geladen geweer in veld bevinden: Th. de K. Jzn., te Wissenkerke, f3 b. s. 3 d. h. verb, verkl. bevel uitl. geweer of te betalen f3 b. s. 2 d. h. buiten wegen en voetp. z. acte of markt wild vervoerenJ. G. te Wissekerke f 10 b. s. 4 d. h.dronkenschapH. S. te Cats f 2 b. s. 2 d. h. en overtred. leerplichtwet W. K. te Kruiningen f 0,50 b. s. 1 d. h., P. H., A. S., J. W., J. v. d. P., J. de B., allen te Kruiningen, P. G. en M. B. te Wissenkerke, ieder f 1 b. s. ld. h.. A. G., P. H., J. v. N., M. v. H., allen te Krui ningen, C. S., te Wissenkerke, ieder f 2 b. s. 2 d. h. Vrijgesproken werden A. v. d. S., J. K., J. H., P. J, J. v. B., E. de B., M. de B., J. B., J. V., wede. P. A. K., B. B., A. K., J. S., M. K. M. Ie B., wede. P. D., allen te Kruiningen, beklaagd van overtred. der leerplichtwet. Een tuinman, die vroege en smakelijke groenten levert, wint het van zijn collega, die wat later komt en wiens groenten niet zoo smakelijk zijn. De vroegste en fijnste groenten leveren het meest op. Hoe die te verkrijgen Er zijn weinig of geen tuiniers, die kunstmest gebruiken. De meesten ge bruiken koemest, paardenmest, beer enz. Het lijdt geen twijfel of al deze meststoffen zijn zeer nuttig. Toch worden zij in uit werking overtroffen door kippen- en duiven- mest. Dat weet elke tuinman. De kippen - mest gebruikt hij vooral daar, waar hij een krachtige werking wenscht. Peru-Guano is in hoofdzaak vogelmest. Het laat zich dus verstaan, dat ook zij ten zeerste voor den tuin geschikt is. Een tuin is, vergeleken bij het bouwland, klein. De hoeveelheid Guano om een ganschen tuin van tamelijke grootte rijk te bemesten met Peru-Guano is betrekkelijk gering. Men kan de Guano ook gemakkelijk op de bedden uitstrooien. Ook dat is een gering voordeel. Het ligt in den aard van de Guano, in haar samenstelling, zij vereenigt toch alle voedende stoffen in zich dat zij de tuingronden ook in koude voorjaren, krachtig en snel doet groeien. De tuinman, die vroege groenten wil hebben, ook op koude gronden en in een koude lente, beproeve het met Peru-Guano. Wat de smakelijkheid betreft der groenten, het is duidelijk, en de ervaring leert het, dat versche slamest en beer den smaak en de fijnheid van het gewas niet altijd bevor deren. Ook met het oog op den smaak der groenten kunt gij de proef met Peru-Guano gerust wagen. Ook de boomgaard moet nu en dan be mest worden, afgezien nog van de bemesting, die men aan den bodem geeft, voordat de boomen geplant worden. Het ligt in den aard van de zaak, dat de stof, waarmede we den grond van den boomgaard bemesten, zoo moet gekozen worden, dat de verschillende voedingsstof fen eenige jaren achtereen, langzamerhand door de wortels opgenomen worden, dus niet eene, die slechts gedurende korten tijd haar voedingsstoffen verleend. Wanneer we den grond, alvorens de boomen te planten op de plaats, waar zij zullen komen te staan, ongeveer 1 Meter diep en ongeveer in een kring van 2 a 3 M. middellijn goed met ruwe Peru-Guano (echte Peru-Guano van zoo hoog mogelijk stikstofgehalte) vermen gen, dan behoeven de boomen de eerste jaren geen mest te hebben. Mon kan ze op ongeveer '/s M. in den omtnek van den stam nu en dan eens begieten met verdun- urine (vooral van paarden en schapen, doch ook van runderen enz.) Men maakt daar toe een kringvormig gootje om den boom. Deze handelwjjze heelt ten doel het kali gehalte van den bodem te verhoogen. Ook zeepsop kan daarvoor dienst doen. Bij een dergelijke bemesting zal men zien, dat de boomen goed aanslaan, flink hout vormen en reeds vroegtijdig vruchten dragen. Voor al in den eersten tijd geve men dan verder om de drie a vier jaar een zekere hoeveel heid opgeloste Peru Guano (van 7% stik stof, 10% phosphorzuur en 2% Kali), die men op ongeveer '/2 M. van don stam, ter breedte van 1 M. met de bovenste lagen van den grond vermengt. De vruchten zul len daardoor talrijker, grooter en sappiger worden. Er zijn in België en Duitschland talrijke boomgaarden, die op bovengenoemde wijze behandeld worden en zeer goede ren ten opleveren. Bij den aankoop van Peru- Guano trachte men niet den goedkoopsten te verkrijgen, want dan komt men bedro gen uit. De goede Peru-Guano kan nu eenmaal niet goedkoop geleverd worden. Goes. Ingevolge het verzoek der Synode, tot invulling der circulaire, betreffende de Kerkarchieven, besloot de kerkeraad eene commissie te benoemen, die voortaan de zorg en bewaring onzer kerkarchieven voor hare rekening heeft. Deze commissie ver zoekt beleefd, hen, die stukken of boeken betreffende de Goesche kerk in hun bezit hebben, deze te willen schenken aan den kerkeraad te Goes voor hun archief. Zij, die stukken in hun bezit hebben, betrek king hebbende op kerken in Zeeland, wor den beleefd uitgenoodigd die te schenken aan „de Vereeniging het Zuid-Bevelandsche Kerkarchief te Goes." Deze vereeniging verzamelt alle kerkelijke stukken uitslui tend Zeeland betreffende. Gaarne worden in deze verzameling ook opgenomen teeke- ningen van kerken, photo's van predi kanten, of zij die in verbinding gestaan hebben met het kerkelijk leven in Zeeland, gelegenheidspredikaties in Zeeland gehou den, fragmenten uit de Zeeuwsche Kerk geschiedenis enz. enz.alles zal dankbaar aanvaard worden door J. de Kruyter te Goes. Met ingang van 16 April is aan het post- en telegraafkantoor te Terneuzen geplaatst de commies der posterijen 2e kl. A. I. J. Schmalhausen, van het postkantoor te Arnhem. Met ingang van 13 April aanstaande zal het Rijkstelephoonkantoor te Zaamslag op Zondagen van 7.30 tot f8.30 uur voor middags (Greenwiehtijd) worden openge steld. De dienststijd op feest-, alsmede die op werkdagen blijven onveranderd. Baarland. Zaterdagmorgen omstreeks half vijf brak er brand uit in de schuur van J. C. K., Door de buren die het het eerst ontdekten en spoedig toesnelden werden bewoners uit de rust gewekt en een der buren redde twee paardendoch twee koeien, vijf ruuders en de kippen kwamen in de vlammen om. Schuur en huis zijn verbrand. Assurantie dekt de schade. Oorzaak onbekend. Door wijlen mej. M. C. L. Ridel, overleden te Middelburg, is aan de ver pleegden van 't Herv. Diaconie Verpleeghuis te Zierikzee een som gelds vermaakt om daaruit tweemaal per jaar de verpleegden te onthalen. Vrijdag had dit voor de eerste maal plaats. Heinkenszand. Dezer dagen ariveer- de een schaarslijper op een hofstede onder deze gemeente. Na verloop van korten tijd werd zijn vrouw die hem verzelde, bigde moeder van een welgeschapen kind. Een buitenkansjo voor den landbouwer, die hen evenwel vriendelijk in de schuur verzorgde. Hansweert. De sleepboot Hansweert 2, kapitein Bek is Zaterdagmorgen nabij Walsoorden aan den grond gevaren en ge zonken. 's Avonds met laag water is de boot leeggepompt, het gat dicht gemaakt en door de sleepboot «Zwerver" alhier binnengebracht. Vlissingen. Gisteren tegen den avond is de halve Tonnenbrug gezonken. Het is dat gedeelte wat grenst aan de Dok kade tegenover de Nieuwe Kolvenierstraat. De oorzaak hiervan is, zooals men zeide, dat het s.s. „Goentoer" gemeerd heeft lig gen malen en dat daardoor zooveel bewe ging in het water kwam dat het over de kisten der brug heenspoelde, zoodat die vol zijn geloopen. Men is nu bezig met den Lastdrager te trachten genoemde brug weer boven water te brengen. Aan de Tweede Kamer is onder an deren ter naturalisatie voorgedragen Th. Dusarduyn, landbouwer te Biervliet. Christelijk Letterkundig Verbond. Te Amsterdam hield gisteren het «Chris telijk Letterkundig Vorbond" zijn jaarver gadering onder voorzitterschap van den heer A. J. Hoogenbirk. De voorzitter opende de vergadering met gebed en een openingswoord. Hij wees er op, dat het ledental zich had uitgebreid. Het Verbond had in het afgeloopen jaar het verlies te betreuren van twee leden. Amsterdam was de eerste plaats, waar eene afdeeling van het Verbond zal worden ge vestigd. Het erkennen van ieders vrijheid moest opnieuw het beginsel van het Verbond zijn in onderlinge hulp. Het afgeloopen jaar gaf in het algemeen reden tot tevre denheid' Eenige leden waren verhinderd de ver gadering bij te wonen, o.a. de heer de Savornin Lobman. Na lezing der notulen door den secretaris, den heer W. van Nes, werd alsnu het woord verleend aan den heer P. Kat Pzn., van Zutphen, die het onderwerp inloidt»De dichter Da Costa als Evangelieprediker". Deze lezing zal in Ons Tijdschrift worden opgenomen. Te 's-Gravenhage sprong een tien jarig knaapje op de tredo van een rijden don stoomtram, toen hij er af wou sprin gen, haakte zjjn kiel aan de tree, 't kind viel onder de tram die hem een arm afreed en 't hoofd verbrijzelde, 't kind was onmiddellijk dood. Te Bloemen- daal geraakte een 8jarige knaap onopge merkt te water en verdronk. Te Schoon oord is een twintigjarige jongeling die op tweeden Paaschnacht niet huis waarts keerde, verdronken gevonden. Te Strijen is een varensgezel uit zijn roeiboet gevallen en verdronken. Te Someren is een werkman pas twee maanden gehuwd, uit onbekende oorzaak te water geraakt en verdronken. Te Weert werd bij een twist in een herberg een slager door een onverwachts afgaand schot in het onderlijf getroffen en bezweek aan de gevolgen. Hij laat een vrouw met zes kleintjes, een blinden vader, en een oude hulpbehoevende schoonmoeder achter. Een werkman werd in een fahriek te Sneek door de werkas gegrepen, rondge slingerd en gedood. -— Historisch-Bijbelsche Staatkunde. Te Utrecht is in het gebouw „Irene" een voorloopige vergadering gehouden onder leiding van Dr. A. J. Hoedemaker, ten einde te spreken over „onzen tegenwoor- digen politieken toestand, zijne kenmerken, zijne valsche leuzen, zijne voor het Christen dom schadelijke gevolgen." Deze toestand toch wordt, zooals dr. Kuyper het in 1900 uitdrukte, in strijd geacht met den geest der kiezers. Dat duidelijk te maken en daartegen te waarschuwen, zal het doel zijn, waarmee men 25 April a. s. een openbare vergade ring wenscht te beleggen. De eerste vraag, die dan aan de orde komt, is dezeWaar ligt het kenmerkend onderscheid tusschen de politieke partijen en fracties, waarin ons Christenvolk uit eengaat In te leiden door dr. Schokking, lid der Tweede Kamer. Zoo ook de tweede Is samensmelting of samenwerking moge lijk of gewenscht? Voor de twee vol gende vragen heeft dr. Kromsigt, pred. te Rotterdam, de inleiding op zich genomen. Zij luiden Moet die eenheid der natie om het verschil in godsdienstige belijdenis al of niet worden prijsgegeven en 4o. „Moet die eenheid worden gevonden in een Christendom boven geloofsverdeeldheid of in een positieve belijdenis?" De vijfde: „Welke beginselen vallen op het standpunt van de belijdenis der Hervormde Kerk voor de politieke actie van Chr. Hist, zijde af te leiden, en hoe moeten ze in de practijk worden toegepast zal ingeleid worden door ds. G. H. Wagenaar, van Leeuwarden. Uit de besprekingen bleek, dat men geen Staatskerk wenschte, geen uitsluiting van andersdenkenden, geen anti-papisme, maar eene zuiver historisch-bijbelsche staatkunde. In welke opzichten de tegenwoordige daar van afweek, werd uitvoerig besproken. Voorts werd besloten, geen politieke kies- vereeniging méér in het leven te roepen, maar wel een politieke vereenigiDg, die studie zou maken van de staatkundige vraagstukken, en werkzaam zou zijn aan de oetwikkeling en verspreiding der Chr. Hist, beginselen. Nadat een regelings-commissie was be noemd, sloot prof. J. H. Gunning met dankzegging. Op 22 April komt de volle maan hier te lande totaal verduisterd op De eclips eindigt omstreeks 8 uur en de kernschaduw der aarde verlaat de maanschijf een uur later. Wanneeer 't helder weer is, zal 't kunnen gebeuren, dat men de zon even boven den horizon in het Westen en tegelijkertijd de totaal verduisterde maan in het Oosten kan waarnemen. Wel staat de aarde tusschen zon en maan in, maar door de straalbreking in den dampkring (die nabij den horizon ongeveer een halven graad bedraagt) worden zon en maan nog juist boven den horizon gezien, wanneer zij eigenlijk daaronder zijn, terwijl de totaal verduisterde maan (door hreking en terugkaatsing in den dampkring der aarde) licht genoeg ontvangt om als een roodgekleurde schijf zichtbaar te zijn. Zulk een verschijnsel dat wel eens met den overigens vrij dwazen naam van „hori zontale eclips" wordt aangeduid, behoort voor een bepaalde plaats op aarde tot de zeldzaamheden. Op staatkundig gebied is de wind om, op kerkelijk synodaal gebied echter niet. Er moet een hoogleeraar te Groningen en een te Leiden benoemd worden. De commissie van voordracht bestaat voor de kleinste helft uit orthodoxen, de andere kleinste helft uit moderner, en dan nog een paar Groningers die den doorslag geven en deze schijnen nu voor beide benoe mingen den evenaar naar den linkschen kant te hebben doen doorzwikken. De commissie heeft namelijk een modern drie tal voorgesteld (Herderschee, Knappert, Niemeyer) en een «evangelisch" Groningsch, dus drie-kwart-modern drietal (Drijber, Klinkenberg en Mallinekrodt). De synode in haar meerderheid orthodox moet 24 April de benoemingen doen. Het Maandblad tegen de kwakzalverij heeft het in haar jongste no. ook tegen de rovalenta arabica niet als geneesmiddel, maar om deszelfs duren prijs. Het is ge woon linzenmeel en kost f 3.90 per bus van 1 kilo, dat is f 3.te veel, wijl 't tegen den prijs van 90 cent per kilo door vele grutters geleverd wordt. De firma P. Molenaar te Westzaan is voor de 4de maal bekroond geworden op haar artikel Kindermeel. Deze maal te Roubaix in Frankrijk met de «Hoogste Onderscheiding on Gouden Eere-Kruis." De kapitein der infanterie Ned.-Indië met verlof J. J. B. Fanoy keert eerlang naar Indië terug. Ons bericht adresverandering der soc. democratische Kamerleden is gebleken on juist te zijn. Alleen Mslchers gaat te 's-Hage wonen. De andereu blijven voor- loopig waar zij zijn. Bij Dieghem in België zijn in den grond verscheiden geraamten en wapenen gevonden door werklieden, die daar grond werk verrichtten voor het bouwen van een kasteel. Vermoedelijk is men gestooten op overblijfselen van Nederlandsche soldaten, daar gesneuveld ten tijde van den Belgi schen opstand. Te Parijs bloeien liefde en hartstocht reeds in de lengtejaren van het vrouwelijk leven. Zoo had de kleine Georgette S. 12 jaar oud aan 2 minnaars van haar slag haar hart verpand. Een twist tusschen de 2 gelieven, n.l. de 2 mannelijke, werd beslecht doordat het tweetal zich keerde tegen Georgette, die het hard te verant woorden had. Hierover giftig geworden is ze naar huis gegaan, heeft een fleschje ge vuld met vitriool en haar minnaars met den inhoud in het gelaat gesmeten. Een der jongens is zoo gehavend dat zijn toestand ernstige bezorgdheid wekt. Georgette is in hechtenis genomen. Een laffe grappenmakker te Parijs heeft op 1 April het middel weten te vin den om een advocaat drie-en-dertig bulte naars op het kantoor te sturen, die er zich allen aanmeldden, omdat zij een oproeping zijnerzijds ontvangen zouden hebben. Bij de verschijning van den eersten was de rechtsgeleerde verwonderd, daar hij voor zooverre hij zich herinnerde geen andere dan volkomen normaal gebouwde cliënten had. Doch toen achtereenvolgens de ove rigen verschenen, besefte hij, dat hij het slachtoffer van een Aprilgrap was, die echter niet goed opgenomen werd door de verzamelde heeren met misvormde wervel kolommen. Deze eischten schadevergoeding en beweerden, dat men hen had laten komen om den spot met hun mismaaktheid te drijven, totdat ten leste de sterke arm der politie hen het kantoor deed ontruimen. Vermakelijk is het staaltje van bande loosheid dat een Turkseh bataljon onlangs vertoond heeft. Het derde bataljon van het 18e infanterie- regiment, uit 457 man bestaande, was niet tevreden over zijn officieren. Toen boven dien de soldij niet uitbetaald werd, besloot het bataljon nit Djakovitza, waar het inge- kwarterd lag, naar zijn standplaats Usküb terug te keeren. Zeer ordelijk marcheerde cheerde het daarop onder achterlating der officieren en aangevoerd door een der soldaten zelf over Prisrend naar het spoorwegstation en iequireerde daar een trein. Aan het station bevond zich echter de plaatselijke commandant, die onderhan delingen met de soldaten voorde om ze tot blijven over te halen. Het duurde vier uur eer het bataljon de belofte had los gekre gen dat aan zijn eischen zou worden tege moet gekomen toen verliet het pas den trein en keerde naar de kazerne terug. Het mooiste is, dat zulke dingen wel meer in Turkeije gebeuren en dat ze steeds zoo vriendschappelijk mogen eindi gen, als de soldaten hun zin meenen ge kregen te hebben. Een „casus belli" als Engeland niet, met Zuid-Afrika zat, is 't volgendeEen detachement gewapende Chineezen is de China-Bisma grens overgetrokken, greep te Bhamo een Chinees, Engelsch onderdaan, bracht hem op Chineesch grondgebied en onthoofdde hem. Omtrent den opstand in Venezuela ver neemt men dat de toestand ernstiger wordt. De opstandelingen sloegen de regeerings- troepen en maakten zich meester van de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2