NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 106. 1902. Dinsdag 8 April 16e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN GROOTHEID EU' VAL Engeland en Transvaal. ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cant, iedere regel meer 10 cent. Kracht tot hmidhaving van ouzo nationale zoh'standigheid zocltt cl© Antirevolutionaire partij in cl© versterking van het reeiitsbesef; in de bevox-- dering van kennis onzer histo rie; in cle bevestiging van oaze volles vrijhedenin eeuc erva rene diplomatie en voorts in eene wettelijlcc organisatie van do doocle en levende strjjd- krachten te land en te water, die, na verbetering' van liet soheejis- en kazerneleven, «net prijsgeving- der plaatsvervan ging, bovenal krachtzoekc in het moreel van den soldaat. Arp. 11 van ons Antirevolutionair Program. VERGADERING van het Polderbestuur van Walcheren, van 5 April 1902. Alle commissarissen waren, onder prse- sidum van den heer Den Bouwmeester, bjjeen, behalve de heer Van der Swalme, die met kennisgeving afwezih was. Nadat de notulen der laatste gewone en buitengewone zittingen waren gelezen en gearresteerd, komt ter tafel het verslag van het dagelijksch bestuur over den toestand der polders in 1901. Hieruit blijkt dat met den aanvang van het loopend jaar de schulden des polders bedroegen f12098 a 2 f376000 a 3'/2 f30000 k 33m en f536900 a 4 Het afgeloopen jaar heeft zich geken merkt door verschillende stormen, gepaard aan vrije hooge watervloeden, die veel schade aan de verdedigingswerken en aan de duinen, vooral aan do Noord- en Oost watering, veroorzaakten. Die schade is wel zonder buitengewone middelen her steld, doch had eene uitputting der fond sen tengevolge, die eene versterking derzelve voor het loopend jaar noodzakelijk maken. Wordt besloten het verslag, dat ter visie gelegen heeft, in druk aan de leden rond te deelen. Aan de orde wordt nu gesteld de be grooting voor 1902, in ontvaDg- en uitgaaf geraamd op f370934,885 met een post van onvoorzien van f22289,92. In die be grooting wordt tevens voorgesteld een buitengewoon dijksgeschot van f2 per H.A. te heffen, tot dekking van de kosten der meerdere verdedigingswerken tenge volge der stormschaden van het afgeloo pen jaar. 73 FEUILLETON. (Schetsen uit het leven van Napoleon I.) Het oorlogsplan was den keizor door voorbereidende bewegingen af te matten. Het leger, waarop hij aanviel, zou al strij dende terugtrekken en hem medevoeren, tot do anderen aankwamen om zich in zijne zijde en rug te werpen. Blucher was de eerste, die door stout vooruit te dringen, Napoleons toorn tegen zich opwekte, en zich toen tot diep in Silezië liet vervolgen. In dezelfde dagen stortten Tauenzien en Bulow eenige mijlen vóór Berlijn op den franschen maarschalk Oudinot en sloegen hem bij het dorp Groszbeeren volkoment tegelijk ver scheen het Boheemsche leger voor Dresden en noodzaakte daardoor Napoleon zoo spoe dig mogelijk van Blucher af te trekken en met het grootste deel zijner troepen tot bescherming der Saksische hoofdstad terug te ijlen. Terstond verhief zich Blucher van zijn kant weder tot een aanval op den in Silezië teruggelaten maarschalk Macdonald. Het was stormachtig regenweder, de berg- vloeden waren gevallen, de grond was voor ruiterij en gesehut bijna onbegaanbaar; daar stortte York door een woedenden aanval de Franschen van den steilen bergrand van Katzbach' in het overstroomde dal naar De commissie, belast met het nazien dor begrooting en bestaande uit de heeron Koene, Louvverse en Gerlach van St. Joos- land, brengt bij monde van laatstgenoemde een rapport uit, concludeerend tot aan neming der begrooting. Daar niemand in algemeene beschou wingen wenscht te treden, worden de ra mingen der uitwateringen van den polder eerst artikelsgewijze behandeld. Niemand maakte daarop aanmerkingen. Alleen vroeg de heer Louwerso, hij den post van f 400 uitgetrokken voor onder houd van den Schelp weg van Westkapelle naar Domburg, of het niet beter zoude zijn die som te brengen ten laste van de straat- en zandwegen, waarop de voorzit ter antwoordde, dat de Schelpweg, in on derhoud bij de Noord-Watering, een af gelegen weg is, waarop geen tol kan ge heven worden. Al spoedig zou men, ten nadeele der andere wegen, komen aandra gen met een verzoek tot beklinkering van den weg. Dit laatste nu zag den heer Louwerse niet in, maar meende toch geen voorstel in den geest van zijn denkbeeld te moeten doen. De begrooting wordt hierna artikelsge wijze behandeld, te beginnen met de uit gaven. Bij den post gewone werken aan de Zuidwatering oppert de heer Melis, met het oog op het voorgestelde buitengewoon dijksgeschot, het denkbeeld om dien post te verminderen met f 4056, uitgetrokken voor zuilen bazait, welke hij niet dringend noodig acht. De Voorzitter merkt den heer Melis op, dat de ramingen voor de verschillende wateringen reeds artikelsgewijze behandeld en vastgesteld zijn. Zonder een besluit van de vergadering kunnen de discussiën daarover niet meer heropend worden. De heer Huvers doet een daartoe strek kend voorstel, hetgeen echter verworpen wordt met 3 tegen 9 stemmen, die der heeren De Visser, Coppoolse, K. Aliaarf, Cevaal, H. W. Allaart, Huvers, Melis, Cysouw en Corré. Bij den post van f 3400, uitgetrokken voor onderhoud van het polderhuis, vroeg de heer De Visser inlichtingen, waarop de heer Den Bouwmeester antwoordt, dat deze post met f 2650 is moeten verhoogd wor den, tengevolge van de voorgenomen ver- houwing van de noordzijde van het pol derhuis. De behandeling der inkomsten gaf geen stof tot opmerkingen, tenzij alleen de post van 1 2 per H.A. uitgetrokken voor buiten gewoon dijkgeschot. beneden. Macdonald verloor 4,000 dooden, 18,000 gekwetsten, en 103 stukkon geschut. Wel sloeg Napoleon daags daarna het onze ker en langzaam aangevoerde Boheemsche leger bij Dresdenmaar toen hij mot hef- tigen ijver den generaal Vandamme zonder voldoende ondersteuning dat leger naar Bohemen liet vervolgen, werd deze bij Kulm omsingeld on zijne gokeele bende vernietigd, en den 6 September bezweek maarschalk Ney bij een tweede poging tegen Berlijn voor de kolfslagen van den generaal Bulow zoo geheel bij Dennewitz, dat hij aan den Keizer meldde in 't geheel niet te weten of hij het overblijfsel zijner troepen weder zou kunnen verzamelen. Dan een zesweekseh gekibbel tusschen de drie vorsten in het hoofdkwartier der ver bondenen was oorzaak dat Napoleon zijne krachten herstelde en positie koos bij Leip zig. In een geheele reeks van veldslagen op de ruimte van een vierkante mijl werd met ongeveer gelijke krachten gestreden. Den 16 October bij Mockern sloeg York de troepen van Marmont verpletterend neder. Den 17en kwamen de Zweden in het vuur en maakten de nederlaag der Franschen volkomen. Den 18en streed Napoleon nog slechts voor de veiligheid van zijn terug tocht. Deze geschiedde den 19en onder het vuur dor vijandelijke aanvallen, welke, met Blucher steeds voorop, naar de poorten van De heer Huvers, die van meening is dat ingelanden reeds zwaar genoeg gedrukt worden, zou den post willen schrappen en liever eene leening sluiten van f 30000. Da Voorzitter antwoordt, dat hij het als verderfelijk beschouwt leeningen te sluiten voor kosten van gewoon onderhoud en be twijfelt het of Gedeputeerde Staten aan het leeningsplan wel hunne sanctie zouden hechten. De heer Snouclc Hurgronje is het met den Voorzitter eensmen zou dan wel altijd kunnen leenen, maar hieraan moet toch ook vroeg of laat een einde komen. De heer Huvers merkt op, dat onder de voorgestelde werken nieuwe werken zijn gaat het niet op altijd te leenen, naar zijne meening gaat het ook niet op altijd het dijksgeschot te verhoogen, op gevaar af dat ingelanden ten laatste niet meer zullen kunnen betalen. De Voorzitter antwoordt dat alle werken onder de categorie van gewoon onderhoud vallen de werken, waarop de heer Huvers doelt, dienen tot herstelling van versleten werken. Het voorstel Huvers om eene leening te sluiten van f30000 wordt hierna verwor pen met 15 tegen 7 stemmen, die der heeren de Visser, Coppoolse, K. Allaart, Cevaal, H. W. Allaart, Huvers en Melis en daarna de heffiDg van f2 per H.A. voor buiten gewoon dijkgeschot goedgekeurd mak 15 tegen 7 stemmen, die der evengenoemde heeren. De geheele begrooting wordt daarop aan genomen met algemeene stemmen, behalve die van de heeren Huvers en Coppolse. Nadat de vervaldagen van het dijkge schot waron bepaald op 1 Mei, 1 Juli, 1 October en 22 December, hechtte de ver gadering zonder discussio haro sanctie aan de volgende voorstellen van het bestuuv lo. om, voor het verleggen van den Prooijenschon watergang, voor f 173.40 van C. Reijnierse aan te koopen 1366 c. a. water en 184 c. a. grond onder St. Laurens en 2o. om voor f 35 van de gemeente Mid delburg te aanvaarden een kelder, die on der het polderhuis loopt, doch bij do Ge meente in gebruik is als bergplaats van brandstoffen voor do burgeravondschool. De dijkwachter Vogel te Voere was, in gevolge besluit der vergadering, gepension- neerd met f250 'sjaars, doch overleed, vóórdat hij in het genot van dat pensioen kon komen. Zijne weduwe, die in behoef tige omstandigheden 'verkeert, verzoekt om eenige ondersteuning. De Voorzitter stelt voor eene gratificatie van f 100 toe te kenneD, waarop do heer Scho- rer voorstelt die som te verhoogen tot f250. Leipzig drongeD en eindelijk de laatste Fransche afdeelingen tot volkomen vernieti ging toe overweldigden. Tachtigduizend doo den, de kleinste helft Franschen, bedekte des avonds het slagveld. Onder de getrouwen die bij het springen van de brug over de Elster omkwamen was ook Poniatowsky, de ziel van den Poolschen opstand. Zoo eindigde de groote kampstrijd der volken tegen den grooten belager hunner vrijheid. De konirig van Saksen werd in zijno hoofdstad gevangen genomen. Zijne troepen hadden reeds vroeger met de Beije- reD, Baden, Hessen en Wurtembergers de fransche zijde verlaten en zich bij de Oosten rijkers aangesloten. Hunne vorsten meen den daardoor buit te maken op hem, mat wien zij vroeger buit gedeeld hadden. Op de tijding van den slag bij Leipzig schudden de Duitsche onderdanen van Napo leon het juk af van hunne halzen. Jeröme werd uit Westfalen verdreven; de oude Duit sche vorsten hernamen hunne bezittingen. Op den terugtocht na dezen slag was er voor Napoleon geen stilhouden meer mogelijk. Door Blucher haastig vervolgd, begonnen zijne troepen van Erfurt af, In steeds erger verwarring te komen en ontaardde hun marsch in steeds snellere vlucht. Met groote moeite hield Napoleon nog genoeg regi menten in een strijdbaren toestand, om zich bij Hanau den weg door hot Bejjersch- Het voorstel Schorer wordt aangenomen met 15 tegen 7 stemmen, die der heeren de Visser, Coppoolse, K. Allaart, Cevaal, Sprenger, van Westen en Kodde. Bij de gewone rondvraag vestigt de heer Corré de aandacht op do wenschelijkkeid om bij den afrit en midden op den zee dijk te Westkapelle wat meer licht te bren gen of palen te plaatsen, waarop de Voor zitter antwoordt dat het bestuur reeds maat- rogelen daartoo genomen heeft. De Voorzitter deelt mede dat den loden de gelegenheid geboden wordt om na de vergadering kennis to nemen van de ge nomen proeven omtrent het zoutgehalte van het water in den polder. De heer K. Allaart brengt den Voor zitter zijn dank voor die proeven, maar constateert dat het zoutwater door den watergang langs Souburg en Abeele naar Middelburg stroomt en zoo in den polder komt in plaats van naar den spuiboezem te loopen, waarop de Voorzitter repliceert dat dit een gevolg is, dat bij het maken van rijkswerken de dorpel iets te hoog is gelegd. Verlaging van dien dorpel zou nog al geld kosten. Intusschen zal het bij het bestuur een punt van overweging blijven uitmaken, wat er aan te doen is om aan het bezwaar tegemoet te komen. Hierna ging de vergadering uiteen. Gruwelijke onthullingen geven de Zuid- Australiërs na de terechtstelling van Han cock wegens de bekende moordon. Van de vijf officieren die bij de zaak zijn betrok ken, was er een bekend om zijn heftig karakter hij was den veldtocht begonnen als korporaal. Een ander was smid en oorspronkelijk aangeworven als hoefsmid. Men verwijt de militaire autoriteiten nu, zulke lioden tot officieren gomaakt te heb ben. Er waron in het geheol een-en-dertig beschuldigingen ingebracht togen Austra lische officieren, o. a. zeven wogens het vermoorden van vrouwen en kinderen. Onder de vermoorden was ook een Hol lander, de onderwijzer Varmeijer. Het geld dat zij bij zich droegen bleek waardeloos Transvaalsch papier te zijn. Hoe het ten slotte uitgekomen is? Wel toen de kapitein den zendeling in zijn tent doodschoot had deze zijn Kaffer helper bij hem, ook deze werd geschoten doch hij vlood in 't kreupelhout, ontkwam, en vertelde het aan een naburige opperhoofd, deze bracht het over aan den Duitschen zendeling die het op hun beurt aan den Duitschen consul rapporteerde, en zoo kwam het Kitchener ter ooren, die door twee, Gostenrijksch leger onder Wrede te openen. Toen echter, na het doorbreken van doze laatste hindernis, stortte zich alles ordeloos in den Rijn. Een besmettelijke ziekte vol tooide de nederlaag, die ton tweeden male der keizerlijke grootheid een bijna ongenees lijke wonde toebracht. Met slechts 70,000 getrouwen keerde hij in Frankrijk, en den 9 November te Parijs terug. LIX. WELLINGTON IN SPANJE. Wij verlieteu Spanje toon Napoleon het in 1809 verliet, door de krijgstoerustingen in Oostenrijk daartoe gedrongen. Wij moe ten dus vier jaren met onze geschiedenis terug, en in korte trekken melden hoe de vrijheid ook in dit zuiderland door Engel- sche en Spaansche wapenen eindelijk werd bevochten. Zooals reeds vroeger door ons gemeld werd, bedreven de Engelschen vele gruwelen in Spanje. Ook was de sympathie der Spanjaarden voor deze ketters ver van groot. Het word echter beter, sinds Wel lington een groote overwinning bij Talavera behaald en zich den titel burggraaf van Talavera verworven had. Het volgende jaar echter (1810) bracht nieuwe rampen. De voornaamste steden van Spanje, met uitzondering van Cadix, vielen in handen der Franschen. Doch in 1811 keerde de kans. Wellington, wel' wetende dat ziekto drie krijgsraden de zaak liet onderzoeken en het door allen uitgesproken doodvonnis bekrachtigde. Een in Engeland teruggekeerd soldaat heeft nog de volgendo bijzonderheden mede gedeeld. Het doodvonnis tegen Morant en Hancock is den 24sten Februari voltrokken. De soldaten die tot levenslang zijn ver oordeeld, verrichten, naar men aanneemt, op dit oogenblik nog dwangarbeid te Kaap stad en de veroordeelde officieren zullen in Engeland gevangen gezet worden. De reputatie van de Boschveld-karabiniers was alles behalve goed, daar er manschappen bij ingedeeld waren die door andere corp sen waren uitgestooten. Er waren volop schelmen bij, en het verhaal van hun mis drijven verbaasde niemand die wist wat voor slag van mannen er bij ingedeeld waren. Een ander soldaat vertelt dat Hancock en zijn handlangers Kaffers doodschoten als konijnen, en dat de soldaten die daar tegen in verzet kwamen, dikwijls gevaar liepen voor hun leven. Manschappen tegen wie de officieren een wrok hadden, werden uitgekozen voor gevaarlijke verkenningen op de flanken, en enkele ervan kwamen daarna niet terug. Do Engelschen hebben bij Bosehmanskop (Vrijstaat), waar Lawley geslagen werd, op 31 Maart 20 aan dooden en 56 gewonden verloren. Een prachtige overwinning behaalde dienzelfden tweeden Paaschdag De la Rey op Walter Kitchener bij Driekuil, waar de Engelschen drie doode en 24 gesneuvelde officieren hadden, en voorts 24 soldaten gedood en 131 gekwetst werden. Ook de Boeren hadden zware verliezen. Kitchener schijnt ze geteld te hebben, hij seint er precies 137 Be Nederlander ontleent aan een brief uit de concentratie-kampen het volgende »Wij kunnen in deze kleine tenten niet leven zij zijn zoo heet gedurende den dag, al rollen wij ook het onderste gedeelte op, 'tls zoo heet op de bedden dat mijn man en ik dikwijls onze parapluien over het hoofd van een zieke baby laten, om de hitte een weinig te weren. Dan komt er onverwacht een dikke wolk van de Natal- bergen, het regent, en 's nachts ligt gij in uw tent met een koude klamme wind waaiende over u. Dikwijls lekken die ten ten, want sommige van hen zijn oud en dun. Menig mazel-patient wordt door en door nat en sterft dan van inflammatie van de longen. En al lekken de teuten ook niet, ons beddegoed, kleederen en alles wordt gansck klam in regenachtigs nachten. en dood de gelederen van Massena knapjes dunden ontweek iederen slag, teneinde zijn tegenstander al meer af te matten en te verzwakken. Zoo werd Massena genood zaakt terug te trekken om eindelijk (Juli 1812) in een beslissenden veldslag bij Sala manca te worden overwonnen. Die overwinning had de inneming van Madrid door de Engelschen ten gevolge ook moesten de Franschen het beleg voor Cadix opbreken. Wel moest Wellington, toen daarop maar schalk Soult uit Andalusië en een ander uit Valencia toesnelden, nog eens wijken doch bijna geheel Spanje was van Franschen gezuiverd. De organisatie der Spaanse^" troepen slaagde naar wensch de Fransche gelederen dunden allengs door terugroeping naar het oorlogstooneel in Rusland en bij Vittoria (nomen est nomende naam is een voorteeken) behaalden Wellington en de prins van Oranje (later koniDg Willem II) nogmaals een schitterende overwinning. Hier werd de verlossing van Spanje voltooid. In October 1813 zag men Spanje door Fransche troepen geheel ontruimd, bijna gelijktijdig met de gebeurtenissen die Duitschland voor altijd uit de klauwen van den overweldiger deden geraken Weldra volgde ook Nederland. f Wordt vervolgd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1