m val. Afloop ïerkoopingeo enz. Kerknieuws. Schoolnieuws. ISeciitszakeii. Gemengde Berichten. ling Yeomanry loopgraven had gemaakt. Spoedig begonnen de Boeren op te dagen. Zij galoppeerden naar een hoog kopje, dat ongeveer 1500 meter van de boerderij verwijderd was, links van Mitchells Pass, waar de weg langs loopt. Andere Boeren slopen langs den golvenden grond rondom de positie der Engelschen. Kapitein Saun ders had het commando. Het vuren der Boeren was als gewoonlijk voortreffelijk. Zij begonnen met een doodend vuur te richten op de wagenco lonne en maakten het daardoor onmogelijk voor de bestuurders om de wagens in den tuin te brengen. Het werd nu de vraag of een afdeeling van slechts 130 man, in een ongunstige positie, een groot, ver spreid convooi met succes zou kunnen ver dedigen. De Boeren kregen onophoudelijk versterkingen, en het scheen niet onwaar schijnlijk, dat geschut, wagens en man schappen verloren waren, wanneer de mu nitie opraakte. Om dit te vermijden, besloot kapitein Saunders de wagens in den steek te laten en de verdediging tot het geschut en de boerderij te beperken. Toen het duister begon te worden, stortten de Boeren zich op het convooi, plunderden de wagens en staken ze daarna in brand. De Boereu beproefden daarna intusschen de in den tuin gebrachte kanonnen eveneens te nemen. Eenigen hunner gelukte het achter rots blokken zoo dicht bij de verschansingen der Engelschen te komen, dat zij konden be proeven, met zware steenen de omwalling om te werpen. Ieder Engelschman, die zich vertoonde, viel terstond doodelijk ge troffen ter neer. De aanval der Boeren werd tot staan gebracht doordat overste Doran met de andere helft der colonne op het terrein verscheen. Het gelukte hem met het overschot zijner manschappen den terugtocht aan te vangen. Het gevecht was voor de Engelschen ongelukkig, daar zij naar verhouding zware verliezen geleden hadden en hun wagens verloren waren. De muilen en paarden waren gered, omdat men ze in den tuin had weten te brengen. Oude soldaten beweerden, dat een groot deel der Boeren uit Mausergeweer schoot; men besluit daaruit, dat zij tot de over blijfselen behoorden der Transvalers, die onder bevel van Smuts de Kaapkolonie zijn binnengevallen. In dit deel van het land, dat bijzonder bij den vijand in den smaak valt, moeten de Boeren op vele plaatsen levensmiddelen en graan begraven hebben, en met hun hoofdmacht, waarbij zich tal rijke wagens bevinden, trekken, ook vele vrouwen en kinderen mede. De verliezen van overste Doran schat men op 11 dooden en 30 gewonden. Het tooneel van den strijd lag, naar de beschrijving, dicht bij den hoofdspoorweg. Mitchels Pass ligt slechts een paar Kilometers Noord-Oostelijk van het station Ceres Road. Het achterhouden van het bericht geschiedde waarschijnlijk omdat men vreesde, dat zij de met moeite bewaarde rust in de Kaapkolonie in gevaar zou brengen. Dit verhaal uit Engelschen koker doet zien, hoe machtig de Boeren in het Westen van de Kaapkolonie zijn- Want diezelfde Boereninachten van twee maanden geleden, trekken nog even vrij rond, wat is op te maken uit het bericht van gisteren, dat Doran en Beauchamp te vergeefs tegen de Boeren in die streek hadden geopereerd. {Tel.) Nog een Engelsch fiasco. Uit Threesisters (in het zuiden van Victoria-west) wordt door Reuter geseind, dat de drijfjacht van 8 dagen van de kolonels Beauchamp en Doran tegen de Boeren onder Malan, Fouché en Van Heerden tusschen Graaf Reynett en Murraysburg, een einde nam. Zij voldeed weinig, dank zij de terugtrekkende taktiek van de Boeren. De Londeusche «Morning Leader'' publi ceert een lang verslag, dat zich voordoet als gegrond te zijn op bijzonderheden, die aan het blad verschaft zijn door een soldaat, die ooggetuige was van zaken, betrekking hebbende op het fusilleeren van Boerenge- vangeuen door Australische officieren. Het geeft een beschrijving van de barbaarsche wijze, waarop deze twee officieren zich ge droegen tegenover inboorlingen en eigen mannen, toen zij in het Boschveld waren, en ten slotte beschrijft het de gevangen neming van tien ongewapende Boeren, die op weg waren naar Pietersburg om zich over te geven. Er werd gemeld, dat de Boeren 20,000 p. st. bij zich hadden, die waarschijnlijk de begeerte van luitenant Hancock opwekten. Deze belegde een be- spottelijken krijgsraad voor de Boeren, en beval, dat zij gefusilleerd zouden worden. Een escadron weigerde het bevel ten uitvoer te brengen. Hancock beval toen mannen van een ander escadron de executie te volbrengen aan de tien ongelukkige Boereu, die dientengevolge werden doodgeschoten. Toen Hancock bemerkte, dat een Duitsch zendeling van de daad wist, ging hij naar zijn tent en schoot hem dood. Gelijk be kend is, werden de luitenants Hancock en Morant later op bevel van den krijgsraad gefusilleerd. Twee anderen zijn tot levens langen dwangarbeid veroordeeld. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ureterp, J. Buisman te 's Heerenberg. Geref. Kerken. Drietal te Hoogoveen (vacature W. A. Dekker) A. v. Andel te Heerenveen, D. P. Koopmans te Sneek en J. M. Mulder te 's Hortogenbosch. Ds. J. Ossewaarde te Grand-rapids N. A., is door den President der N. A. Repu bliek aangesteld tot veldprediker bij 't leger van de Vereenigde Staten, met den rang van kapitein en op een jaarwedde van 1500 dollar. De senaat van Michigan bekrach tigde de aanstelling en ds. Ossewaarde nam haar aan. Inde Woensdag onder voorzitterschap van ds. H. Pierson uit Zetten gehouden vergadering van den Schoolraad is onder anderen behandeld (de vraag van het School bestuur te Krabbendijke Zou het niet wenschelijk zijn, dat bij uitbreiding van het bijzonder Onderwijs, (hetgeen, naar wij hopen, bij meerdere rechtsgelijkheid tusschen de Openbare eu Bijzondere School, zal plaats hebben), het daarheen te sturen, dat iedere kerkelijke gemeente hare school hebbe? Dit punt wordt ingeleid door den heer De Koning, die er op wijst dat de toestand ten platten lande vooral zoo is, dat Gerefor meerden den Hervormden en Hervormden den Gereformeerden onderwijzer niet ver trouwen. Naar aanleiding van dit punt ontstaat eene discussie over de wenschelijkheid van kleine scholen. Terwijl de voorzitter die wel wenscht om het karaktervormende, geeft hij den heer Oosterbaan toe, dat grootere scholen gewenscht zijn als men meer let op de deugdelijkheid van een goed afgerond onder wijs-systeem. De heer Nogarede betreurt dat ten platten lande toestanden voorkomen als door den heer De Koning geschetst: hij heeft ze gelukkig in de steden niet gevonden. (Naar aanleiding van de opmerking van den heer de Koning wagen wij het te betwij felen of Gereformeerden den Hervormden onderwijzer wel zoo algemeen »niet vertrou wen". Dat op meerdere dorpen de Hervorm den den gereformeerden onderwijzer wan trouwen is meer waar, doch ook slechts ten deele. Het zijn de orthodoxe dominé's die het kwaad zaaien, en de gemeenteleden «wan- trouwen1' alleen maar om dominè genoegen te geven. Hier is niets togen te doen danwaar 't pas geeft, bescheiden getuigen het onderwijs zoo degelijk mogelijk maken, en voorts God bidden dat lnj dergelijke dorpen van zulke, hunne roeping ontrouwe, het Evangelie in den weg staande Evan geliedienaren verlosse. Rkd.) Dinsdag vond te Utrecht de 25ste jaarvergadering van de Unie, een school met den bijbel, plaats. In zijn openings woord besprak de voorzitter, de heer J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken de gewijz'gde politieke om standigheden, welke wijziging gedeeltelijk een gevolg is van den invloed der Christe lijke school. Uit het jaarverslag van den secretaris, de heer R. Derksen, bleek, dat het aantal locale comité's thans 608 bedraagt, dus vermeerderd is met 19. De Unie-collecte bracht in 1901 in totaal op f85,447.47, dus f 1317.31 meer dan in 1900. Het aantal Christelijke scholen bedroeg 1 Januari 11. 663, werd met 3 vermeerderd terwijl er 14 in aaanbouw zijn. Op deze vergadering waren 51 locale comité's door 62 afgevaardigden vertegen woordigd. Het aantal schoolfondsen bedraagt 98, waarvan er 80 f70,927.94 op goede wijze hebben belegd. In zake den vaccinedwang werd het vol gend voorstel aangenomen»De vergadering drage het bestuur op der regeering te ver zoeken maatregelen te nemen, die kunnen leiden tot eene spoedige wegneming van den vaccinedwang". Bij de bespreking over de leerplichtwet werd door de vergadering het volgende voorstel aangenomen: «De vergadering drage het bestuur op, bij de regeering te doen kennen, dat zij met dankbaarheid en groote instemming vernomen heeft, dat zij een onderzoek heeft ingesteld naar de be zwaren, verbonden aan de uitvoering der leerplichtwet en dat zij aan dat onderzoek adhaesie betuigt." Do verschillende besprekingen over het verband tusschen overheid en onderwijs in 't bijzonder met het oog op de opleiding en de examens, werdon ingeleid door jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. Als uitvloeisel daarvan werd besloten de behandelde vragen over te leggen aan do Yereeniging van christelijke onderwijzers en onderwijzeressen ter overweging. In de plaats van de heeren mr. W. H. J. baron van Heemstra en ds. A. Brummel- kamp, koos de vergadering de heeren J. H. de Waal Malefijt en jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag, zijn veroordeeld wegens diefstal: P. D. 19 j., werkman Goes tot 3 m.J. H. 12 j., A. B. H. 12 j., en J. C. v. d. B. 12 j., allen zonder beroep Vlis- singen, ieder tot 1 m. en A. H. 13 j., arbeider Ierseke, tot 7 d. gev. straf en L. S. 15 j, veldarbeider Hulst tot f5 b. s. 5 d. h. en mishandelingJ. L. S. 62 j., landbouwer Boschkapelle tot f 5 b. s. 2 d. h. VrijgesprokenJ. J. C. 52 j., wagenmaker 's-Heer-Arendskerke, beklaagd van vernie- ting. Ter openbare terechtzitting van boven genoemde Rechtbank van Vrijdag 18 April a. s. dos voormiddags te 10 uur, zal be handeld worden de zaak tegen de te Mid delburg gedetineerden H. d. V. gewezen onderwijzer te Zoutelande. Vanwege het openbaar ministerie zijn in deze zaak ge dagvaard 97 getuigen, waaronder 2 tevens als deskundigen. Bij bevelschrift van genoemde recht bank zijn naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezenC. L. R., oud 24 jaar, werkman te Clinge (België), en C. L. N., oud 44 jaar, werkman te Stekene (België), gedetineerd, te Middelburg, ter zake van den kippon- en eendendiefstal door hen met twee onbekend gebleven personen, gepleegd 72 FEUILLETON. Schetsen uit het leven van Napoleon Ij Weldra liet zich ook Zweden in het ver bond opnemen. Do Russen verdreven de Franschen uit Breslau, Warschau, Betlijn en Hamburg. De Franschen trokken over de Elbe. Murat, beducht dat bij dezen keer der krijgskans, zijn koninkrijk wel eens gevaar kon loopen, gaf 't bevel over aan prins Eugenius, en trok in allerijl naar Napels. De Koizer, ofschoon de plaatsvervanging toejuichende, was lang niet op zijn gemak over Murats handelwijs. Een oproeping door Kutusof, den chef van het Russisch-Pruisische leger, tothetDuitsche volk gericht, om zich bij de beweging aan te sluiten vond slechts gehoor in Mecklen burg Scbwerin en Dessau welker vorsten zich bij het bondgenootschap voegden. LVHI. DE OORLOG IN DUITSCHLAND. Eind April 1813 verscheen Napoleon we der in Duitschland, na zijne vrouw Maria Louisa tot regentes te hebben doen aan stellen. Wij zullen bij de worsteling van 1813 niet zoo lang stilstaan als bij degebenrtonissen van den Russischen veldtocht. Toch wen- schen wij eenige belangrijke krijgsbedrijven aan te stippen. Den 2 Moi versloeg Napoleon de Pruisen ne Russen bij Lützen, dank zij het talmen dezer laatsten. In dien slag streed onder 't Pruisische vaandel tegen Fransche en Hollandsche troepen do 16 jarige prins Willem Frederik Karei der Nederlanden. Kort daarop versloeg Napoleon zijne vijan den bij Bautzen en Wurschen na een wan- hopigen strijd. In dien laatsten slag sneuvelde Duroc de opperhofmaarschalk. Een kogel had hom de ingewanden vaneen gereten. Men wik kelde ze in opiumcompressen, om zijn laatste oogenblikken te verzachten. Napoleon snolde tot hem, drukte hem de hand en weendo. Hij sprak hem van een wederzien voor eeuwig, daar waar men uitrust van allen aardschen arbeid. Duroc dankte hem voor zijne deelneming, beval hem het lot zijner dochter aan, wenschte hem een lang leven toe en de overwinning op al zijne vijanden. «Wat mij betreft", zoo eindigde hij, «ik sterf gelijk een soldaat betaamt Vaarwel Zorg voor mijn dochter." Toen Napoleon sprakeloos, met de hand des stervenden in de zijne, staan bleef, voegde Duroc er bij: -Ga na heen, Sirega nu heendit tooneel is niet goed voor u." Daarop verliet Napoleon hem, zeggende«Vaarwel mijn vriendwij zullen elkander wederzien, misschien spoedig." Toen verliet hij do hut waarin men zijn stervenden vriend had gebracht en zette zich op een hoop takkebossen neer, ge voelloos voor alles wat om hem heen ge beurde. Hij hoorde niet eens de geweer schoten meer in zijne nabijheid voelde zelfs Deze is prins Frederik, broeder van Willem II; hij overleed in 1885 te Wassenaar. niet eens dat een hond hem de handen lekte. Zoo zat hij daar, hjj wist zelf niet hoe lang, tot iemand uit zijn gevolg bem uit zijn gepeins wekte. Toen stond hij haastig op, en keerde zich om, teneinde zijne tranen af te vegen. Niemand behoefde immers te weten dat een keizer ook weenen kanEn toch is het niet ontzettend, dat deze zelfde man, die weende ovor écnen gewonde, er geen been in had gezien, in een maand tijds meer dan 80,000 menschen te verminken en die in al de jaren zijner heerschappij, bij eenige honderdduizenden van dooden en ontelhaar vele iü rouw ge- dompelden, meer dan 2 miljoen jonge mannen ongelukkig had gemaakt. Toch zette Napoleon ook thans zijne overwinningen voort. Hoe 't zijn kon, dat de verbondenen zoo ongelukkig waren? De Pruisen wilden wel, doch de Russen waren lastige bondgenooten. Over keizer Alexander zeiven was wel niet te klagen. Zijn zacht, niet altjjd open, maar prikkel baar karakter, was door het geweldige treur spel van 1812 verheven, gereinigd en ge adeld. De brand van Moskou had zijn haar in eenen nacht vergrijsddoch aan zijn hart de overtuiging gegeven, dat hij bestemd was als voorvechter van het licht den duivel- schen heerscher der duisternis tot vernieti ging toe te bestrijden. Naast hem stond, om elke weifeling te verhoeden, om hem onophoudelijk aan te vuren en vooruit te dringen Stein, de fiere Pruis, als de eigen lijke springveer van dezen wereldstrijd, als de ziel en de keten van het groote verbond. Verder zag het er echter treurig genoeg in den nacht van 15 op 10 Maart 1902 te Axel in den polder Beoostenblij op het erf van G. den Hamer, de le bovendien ter zake van gepleegd verzet tegen den ma réchaussee L. Lambrechts bij zijne arre statie ter bovengomelde gelegenheid. Aan de beklaagden is de beer mr. F. C. van Deinse, advocaat te Terneuzen, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Heden, Vrijdag, slaagde to Utrecht voor klerk-telegrafist, 3e klasse, bij de Staats spoorwegen, P. van Hovo, oud-leerling der H. B. S. te Goes. Men seint ons uit Stavenisse Heden zijn aan den Scheldschen polder aan gespoeld verschillende deelen van het vaartuig de «Twee gebroeders" van schip per van Keulen uit Tholeu. Omtrent het lot der bemanning was bij afzending van dit bericht nog niets bekend. Met ingang van 16 dezer is tot be stellend postbode te 's-Heer Arendskerke benoemd P. J. van Ham, thans postbode te Hulst. Levend begraven. Het 7-jarig zoontje van een logement houder te IJmuiden, dat tegen een uur of zes in de duinen was gaan spelen, keerde, toen het donker was geworden, niet terug. De ouders verkeerden in doode- lijke onrust en den geheelen nacht werd ver geefs in de duinen naar het jongetje ge zocht. Gistermorgen werd het ventje dood gevonden. Hij had in een kuil gespeeld en was onder het zand bedolven geraakt, toen er een zandverzakking plaats had. Uit Amsterdam schrijft men aan de N. R. C. De moderne straatjeugd in de nieuwe stadswijken toont hare ontaarding door ge mis aan ontzag en eerbied voor wat liet jonge geslacht in den goeden ouden tijd heilig was. Verbeeld uEen eskadron huzaren is gisteren, ondanks schittering van wapenen en getrappel van vurige rossen, door het jeugdig pukliek buiten de Muiderpoort uitgejouwd en aangefloten De bevelhebber der strijdbare macht, heeft de hulp ingeroepen van een politie agent, die, volgens het officiéél politierapport, zich tot de overmoedige knapen heeft begeven en „het geschreeuw zooveel mogelijk heeft doen ophouden." Vrij zeker is het dus, dat het der bevoegde macht niet is gelukt, den jongens opnieuw ontzag voor 's lands cavalerie in te boezemen. Een arbeider te Staphorst had oen onbeduidend wondje aan de hand. Op een morgen was hij druk bezig dit met een speld open en tevens wat grooter te maken. Vervolgens deed hij er wat „tabaksuat" op, met het ongelukkig gevolg, dat hand en arm weldra opzwollen, en hij aan bloed vergiftiging bezweek. Tot lid van de eerste kamer (vacature van Naamon) is door provinciale staten van Overijsel gekozen mr. J. A. v. Royen (lib.) burgemeester van Zwolle, mot 24 stemmen- togen 18 stemmen op M. Noordtzij (antir.), 1 op baron v. Voorst tot Voorst (kath.), 1 op baron v. Dedem (vrij-antir.) en 1 op mr. v. Diggelen (lib.) Het stond dus 25 lib. tegen 20 antilib. Gedeputeerde Staten van Noordbra bant, zooveel doenlijk willende medewerken tot bevordering van de Zondagsrust, heb ben besloten bij wijze van proef te bepalen, dat de ijzeren draai- en ophaalbruggen over den Rosondaalschen en Steenborgschen Vliet, van af 1 Moi tot 15 September op Zon dagen en algemeen erkende christelijke feestdagen, voor het doorvaren van schepen niet zullen worden geopond. De stakende dekenwevers te En schede die tot heden ruim 68 duizend gulden ontvingen aan giften, hebben de voorwaarden der firma v. Heek afgeslagen. Wij zijn dus nog even ver als toen wij begonnen. in het Russirche leger uit. Hunne troepen waren hulpbehoevend, verzwakt en ontbloot, en daarbij onuitstaanbaar hoogmoedig. Wat zouden zoo was de algemeene kreet de mannen van het heilige Rusland zich nog verder inlaten met de onheilige twisten van het ongeloovigo Westen? Anderen dreef de hebzucht, zucht om Polen, Holstein, Koningsbergen bij Rusland ingelijfd te zien. En Zweden Deze mogendheid zond geen troepen; en toen zij er eenmaal waren, waren zij met hun kroonprins den opper bevelhebber Bernadotte, het blok aan het been van Pruisen en van vorst Blucher. Oostenrijk hield zich voortdurend in koele onpartijdigheid. Metternich zeide wel tot den Franschen gezant dat Napoleon nood zakelijk tot billijke inschikkelijkheid zou moeten besluiten, maar aan de verbondenen antwoordde hij ep al hun voorwaarts drin gen dat bij niets kon doen vóór hij zich geheel bad uitgerust. Het volk daarentegen be stormd 1: li em, e r> knarsetandde, omdat men aan Pruisen alleen den roem van Duitschlands bevrjjdirg overliet. Ook Tyrol en Westfalen dreigden. Onder dien aandrang besloot de Oostenrijksche Keizer tot het doen van vredesvoorstellen, die hij tot in het verrader lijke toe, voor Napoleon aannemelijk maakte. Volgens deze toch zou Napoleon slechts Warschau aan Rusland, de Hanzesteden aan Pruisen, en Illynë aan Oostenrijk moeten afstaanen al het andere, ook Holland, België, Berg, Westfalen, Spanje en Italië, mogen behouden. Gelukkig voor Europa, dat de trotsche man zelfs deze voorwaarde onaannemelijk vond. Wel kwam een wapen stilstand tot stand, doch toen aan het einde Volksverhuizing. De heer Melchers gaat zich te 's-Gra- venhage vestigen, de heer Troelstra te Amsterdam, de heer Hugenholtz te Leeuwarden, de heer Ter Laan te Gro ningen, de drie laatsten in 't belang der soc. dem. propaganda. Dr. Kuyper heeft gister gedejeu neerd te Berlijn bij den Duitschen Keizer en heden bij den Koning van Saksen te Dresden. Te Herwijnen trapte een vrouw in een spijker, er ontstond bloedvergiftiging, de dokter heeft hierop den voet afgezet, doch te laat. Reeds een half uur daarna was de vrouw overleden. Bedenkelijke vooruitgang. «Je baas schijnt togenwoordig zijn slagerij mot een stoommotor te drjjven, is het niet, slager?'' «Hoe dat zoo, Mevrouw Hoe meent u?" «Nu, uit de biefstuk gisteren kon ik duidelijk de paardenkracht proeven De nacht van de kroning van Edward VII (27 Juni) zal in geheel Engeland gevierd worden door vreugdevuren, ten getale van 3000, op alle heuvels en bergen in het Vereenigde Koninkrijk. Europa, zegt de „Petit Bleu", zal terzelfder tijd vreugdevuren ontsteken, ter eere van de Boeren en de nieuwe overwinningen die zij tegen dien tijd zullen hebben behaald. De uitvaart van Cecil Rhodes. Over de begrafenis van Cecil Rhodes wordt nog het volgende gemeldDinsdag brachten 30,000 personen een bezoek aan de sterfkamer te Groote Schuur. Aan het hoofd van de kist was een kruis aangebracht met zes kaarsen. Kransen stroomen nog steeds toe. Vele werden per telegram besteld van uit verschillende steden in de geheele wereld. De begrafenis in de Maloppo-heuvels zal 9 April plaats hebben. Heden heeft te Kaapstad een groote uitvaartplechtigheid plaatsgehad. Het lijk werd in een indrukwekkenden stoet naar de kathedraal gebracht. De straten waren stampvol en de zaken stonden stil. De aaitsbisschop hield een toespraak; de kist werd daarna op den trein geplaatst om naar de Matoppo's te worden vervoerd. Deze trein is dezelfde, die besteld was door Cecil Rhodes om de gasten te vervoeren, die bij gelegenheid van de voltooiing van den Kaapstad—Cairs-spoorweg tot aan de Victoria-watervallen, de opening aldaar zouden bijwonen. Tot dusverre was hij eens gebruikt om don prins van Wales van Simonstown naar Kaapstad, in Augus tus 11., te brengen. In het bekende salon rijtuig van de directeuren van de De Beers is de kist geplaatst. VaD alle stations komen verzoeken om den trein te laten stilhouden, ten einde de bevolking in de gelegenheid te stellen, kransen aan te bieden. Zaterdagmiddag komt de trein te Kimberley, waar 6 uur gestopt wordt om 30000 per sonen gelegenheid te geven voor de kist te defileeren. Te Windsorton Road wordt eveneens ge stopt om 2000 kiezers van Rhodes voor het parlement gelegenheid te geven van hun eerbied blijk te geven. Om negen uur Dinsdag kan de trein te Buluwayo zijn. De prachtige krans van de regeering der Kaapkolonie draagt tot opschrift; «Hij is dood, maar toch spreekt hij nog. Resur- gam." Zand. Door not. Verhulst werd heden Vrijdag publek verkochtle. Gem. Middel burg, een hofsteedje met bouwl. enz. 36 A. 74 cA. voor f 1276 aan dhr. J. Goote2o. 750 cA. moesland voor f 206 aan dhr. C. Geensen 3 j. 810 cA. id. voor f202 aan dhr. J. Goote; 4o. 820 cA. id. voorf275 aan dhr. J. Botting5o. 830 cA. id. voor f 233 aan dhr. C. Marsie. daarvan volgens afspraak geen nadere bood schap van Napoleon het Congres bereikte, trad ook Oostenrijk in het krijt, en ver klaarde 10 Aug. aan Frankrijk den oorlog. Den 15 Aug. daaraanvolgende kwam Caulaincourt met een gunstig antwoord van Napoleon doch 't was te laat; de oorlogsver verklaring was reeds verzondon. Dit besluit deed het leger der verbonde nen tot 470,000 man aangroeien en in getalsterkte dat van Napoleon op zijde streven. In Bohemen stond Schwarzenberg met zijne Oostenrijkers en Russen in Bran denburg Bernadotte met zijne Zweden en Bulow met zijne Pruisen en Russen. In Silezië stond tot verbinding der beide legers generaal Blucher met 60,000 Russen en 35,000 Pruisen. Geen hoofdrol was hem den 76jarige toegedacht; doch de geest van zijn hoofdkwartier beheerschte hetSilezische leger dat de drijfveer werd van den geheelen oorlog. Von Seydlitz zegt van hem Hij was weinig beschaafd, grof en dikwijls ruw in het spreken, hij teekende met slecht be stuurde pen in geweldig groote letters tegen alle spelregels zondigende volzinnen het was recht goed en heilzaam, dat hij als opperhoofd van den generalen staf den hoogst kundigen, genialen, voorverhevenegevoelens vatbaren Gneisenau nevens, en den eigen- zinnigen York ondor zich had maar er was geen ander generaal, voor wien de soldaten zooveel genegenheid kregen, wiens barsch «Voorwaartshen met zulk een vurig vertrouwen vervulde. Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2