Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Zaterdag 29 Maart 1902. No. 102 rwoonhuis, stepeeën i le tap aaipMen: A a n b e s I e il i n g e n. Openbare Yerkoopingen. tfiddelbnrg. lendragend Paard TE KOOP, E KOOP VTEN en JONGVEE, ^erimakersknecht Broodbakkersknecht, [ANDKNECHT iuishoudster ide Bakkersknecht 10,- 11- 11,30 11,30 1,- 9,- (xemengde Berichten. FEUILLETON. GROOTHUI!) Li\ VAL. Kerknieuws. Schooinieuws. LEESTAFEL. Marktberichten. BURGERLIJKE STAND sterk en heelit, goed iderhouden alle nering en bedrijf, aan het Hulppostkantoor rkerk bij Zierikzee. ij D. BASSIE, Nadorst 'ij J. DE JAGER, 's-Heer 'Noord-kraaier). uid te koop9 DE SCHIPPER, Heinkenszand. PEJAN, Zoutelande. met Mei a. s. gevraagd G., bij C. DE BLAEIJ, ker te Zaamslag. a. s. gevraagd een löjarigen leeftijd), door HAVE, te T b o 1 e n. Met Mei C. CORNELIS Jr., Segeersweg, Middelburg. 3n aan, door huwelijk, a 50 jaar, bij 1RUIJNE, Vrouwepolder. EEN G., tegen 1 Mei a. s., DE JAGER, Waarde. OMBOOTDIENST ELBÜRG en ZïttRTTrEEW iterdamsche tijd. Maart, urg. Van Zierikzee. 'smidd. 'smorg. 'smidd 5,30 Zater. 29 7,50 3,— 5,30 Zond. 30 7,50 3,— 5,30 Maan. 31 7,50 3,— April. radag 6 April uitgezonderd) g 7,30; en van 1—5 April 3,30. Dagelijks (Zondag 20 3rd) van Zierikzee 's middags 1, 5 en 6 April ook nog 7, 11,30 's morgens. Zondag m Cortgene. dienst „SCHELDE" se. Van Botterdam. Maart. Uithoofde van het Paaschfeest ver schijnt het nummer van MAANDAG niet. Zater. 29 Zond. 30 Maan. 31 April. Dins. Woen Dond. Vrijd. Zater. Zond. Maan. Dins. 8 Woen. 9 Dond. 10 Vrijd. 11 Zater. 12 Zond. 13 Maan. 14 Dins. 15 Woen 16 Dond. 17 Vrijd. 18 Zater. 19 Zond. 20 Maan. 21 Dins. 22 Woen.23 Dond. 24 Vrijd. 25 Zater. 26 Zond. 27 Maan. 28 Dins. 29 Woen. 30 's midd. 11,- 11- 11,30 11,30 11,30 12,— 12- 11,— 11.— 11 11,- 11.- 11,- 11,30 10,30 12,- 2,- 11,- 11,30 10,- 11- 1- 10- 1,- 11,- 11,30 10- 's-Heer Arendskerke. In de Donder dagmiddag jl. gehoudene raadsvergadering, waarin 10 leden tegenwoordig waren, werd door den Voorzitter, nadat de notulen waren gelezen en onveranderd vastgesteld, mede- deeling gedaan van oenige ingekomen stuk ken, waaronder ook de goedgekeurde ge- meentebegrooting voor het dienstjaar 1902, welke allen voor kennisgeving of notificatie werden aangenomen. Vervolgens wordt op voorstel van B. en W. besloten, een door de commissie tot wering van schoolverzuim te 's-Heer Arends kerke ingezonden verzoekschrift om presen tiegeld, buiten behandeling te laten, als zijnde ongezegeld. Op een verzoek van de bewoners van het buurtschap „Knapliof" om verbetering te brengen in den slechten toestand van de door dat buurtschap loopende weg, werd afwijzend beschikt, aangezien de Raad van oordeel was, dat die herstelling niet door de gemeente maar door particulieren behoort te geschieden. Tot onderwijzer wordt benoemd dhr. J. van Loo met 8 stemmen, terwijl de heeren Nijsse en Barentsen, ieder één stem op zich hadden vereenigd. Met algemeene stemmen wordt besloten tot het aangaan van eene geldleening ad f 1000 tot dekking der kosten van de verharding van een gedeelte van den eer sten dwarsweg no. 30 van den ligger der wegen en voetpaden dezer gemeente ter lengte van 395 M. Nadat nog eenige voorgestelde wijzigin gen in de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur te 's-Heer-Arendskerke waren goedgekeurd en tot wijziging, af- en over schrijving, en beschikking over den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting dezer gemeente voor 1901, en 1902 was besloten, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. De rijke aanwassen ten oosten van den Slaakdam, in eigendom toebekoorende aan het Domein, de ambachtsheerlijkheid St. Philipsland en een particulier, zullen voorloopig nog niet worden ingedijkt; het plan om een gedeelte er van, ter grootte van 500 HA., dit jaar of in 1903 In te dijken, schijnt opgegeven. Een afwachtende houding aan te nemen tot ook de naakte slikken hooger gelegen en begroeid zijn, moet financiëel voordeeliger zijn. Hansweerd. Het zeilschip »Elise" schipper Spaan ledig van België naar Rot terdam is heden alhier binnengekomen met gebroken roer. Rilland. Donderdagavond vergaderde de landbouwersvereeniging „Reijgersberg". De opkomst was matig. Als nieuw lid werd met algemeene stemmen aangenomen de heer A. J. Vette. Daarna weiden de leden in de gelegenheid gesteld hun be- noodigde hoeveelheid mangelzaad op te geven, waarna door den heer J. Q. C. Wabeke alhier, eene bijdrage werd geleverd over de druif. Spreker begon met mede te deelen ^dat de druil in de omstreken een erg stiefmoederlijke behandeling ondergaat; eene behandeling die ze niet verdient, omdat de druif bij goede behandeling een zeer dankbare vrucht is. De verschillende deelen der plant zooals de dikkere wortels en de fijne haardraden, de bladeren, de takken, de verschillende groei- en snoei- wijzen werden door hem behandeld, alsmede ook de verschillende vruchtsoorten. Van de verschillende snoei- en groeiwijzen werd door den inleider nog het een en ander door teekeningen aanschouwelijk voorgesteld. De heer Harison, voorzitter der vereeniging, dankte den spreker voor zijne bijdrage en waarlijk die dank was alleszins verdiend. Besloten werd de leden voortaan zoo mogelijk, op te roepen voor het bijwonen der vergadering door plaatsing van een 69 J. de Jonge-Verwest - Goes, (Schetsen uit het leven van Napoleon I) De vijand had al spoedig ontdekt dat de overtocht daar zou plaats hebben. En al kwam hij pas aan, toen het grootste ge deelte des legers reeds over de brug was; toch waren er wijl de overtocht twee dagen duren moest, nog duizenden Franschen op de bruggen en daarvóór, of zwierven ordeloos rond in den omtrek Daar nadert de vijand! Hartverscheurend tooneel, door Napoleon nog nimmer van zoo nabij gezienen even min nooit zoo erkend als gevolg van zijne dwaze ondernemingen. Zij die geweigerd hadden mee op te trekken, benevens de zieken en gekwetsten, de vrouwen en kinderen, de herstellenden en achterblij venden komen gillend en ker mend de brug bestormen om den overkant te bereiken. Menige kogel treft de onge- lukkigen, waardoor de angstkreten verdub beld de lucht vervullen. En Napoleon is onmachtig hen te redden! Duizenden, tusschen paarden en voertuigen gekneld, of door de anderen opgedrongen, vallen in den vloed en vinden een vreeselijken dood tusschen de kruiende ijsschotsen. An deren hun leven dankend aan den dood hunner krijgsmakkers, baanden zich een weg over hunne lijken, die opzetteljjk daartoe waren opgestapeld. advertentie in het alhier verschijnend week blaadje. Te Geldermalsen viort heden een echtpaar oud 91 en 92 jaar, zijn 65-jarige echtvereeniging. Tot lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland in het district Middol- harnis is gisteren gekozen de heer H. Ch. Vegtol te 's-Oravenhago (antir.) met 1710 stemmen. De heer J. van Schouwen te Oudetongo (lib.) kreeg 1077 stemmen. Hot aantal kiezers in het district bedraagt 3502. Minister Kuyper is op reis. Hij zal de krankzinnigeninrichting to Gheel, en do middelbare en hoogero inrichtingen voor technisch onderwijs te Brussel, Berlijn en Chemnitz bezichtigen. Gisteren heeft de rechtbank te Assen de zaak behandeld van den politieagent Gerard Grachten die het kind van hem en zekere Geertje Keizer met wie hjj intie- men omgang had, twee dagen na de geboorte heeft gedood door het mot groot geweld een scherp voorwerp in het hart te steken, waardoor het hart doormidden is gestoken terwijl het voorwerp nog in de wond is omgedraaid. Daarna heeft hjj 't lijkje in gepakt en is toen in een herberg gaan biljarten. Hij vroeg en verkreeg drie dagen verlof naar Limburg doch ging naar Arn hem, waar hij onderweg het kistje uit den trein wierp. Beklaagde heeft alles bekend, doch be weerd gehandeld te hebben in een toestand van oogenblikkelijke krankzinnigheid. Het O. M. nam dit laatste niet aan en eischte vijftien jaar gevangenisstraf. De verde diger nam 't wel aan, vroeg deernis en pleitte een lichtere straf. In het laatst van Februari vonden twee spoorwegarbeiders nabij het station Buitenpost twee patrijzen, die zich had den doodgevlogen tegen de telegraafdraden. Ieder nam er een mede. De eene arbeider vertelde argeloos later in den trein, welk gelukje hij dien dag gehad had en ver toonde het corpus delicti. Twee marechaus sees in politiek, in den trein aanwezig, verbaliseerden den arbeider wegens vervoer van wild in gesloten jachttijd. De zaak heeft nu gediend. De beide marechaussees moesten daarvoor uit Assen komen, kregen ieder f7 getuigengeld, terwijl tegen den arbeider f 1 boete of 1 dag hechtenis geëscht werd. Die doodgevlogen patrijs kost dus het Rijk minstens f 13. Het Dagblad meldtVan hoogst be trouwbare zijde gewerd ons de heugelijke tijding, waarvan men in gezaghebbende kringen geen geheim meer maakt, dat H. M. de Koningin zich in belangwekkende omstandigheden bevindt. De gewichtige gebeurtenis zou in September worden te gemoet gezien. Eerlang zal bij de Tweede Kamer een wetsontwerp worden ingediend tot regeling van het telegraaf- en telephoonwezen in ons land. Tijdens het stormachtige weer is op de Zuiderzee ten zuiden van Hoorn een visschersvlet omgeslagende visscher en zijn knecht vonden den dood in de golven. Te Steenbergen wilde een 9-jarig meisje, dat op weg naar school was op een der achterste melassewagens van de in beweging zijnde tram springen, zij viel, kreeg den wagen over het hoofd, en bleef deerljjk verminkt, dood liggen. Mr. M. J. van Lennep te Carslruhe geeft in de Amsterdammer eenige parlementaire puntdichtjes van zijn vader wijlen mr. Jacob van Lennep. Na de herkiezing der heeren Van Reenen*) die voorzitter der Kamer was, Heemskerk Bz. die nooit in 't openbaar sprak, en Godefroi die doof was, schreef Van Lennep: Twee zwegen steeds, de derde kon niet [hooren, Gewis denkt Amsterdam met nutteloos [gesnap Schoonvader van het tegenwoordige ze- Kamerlid jhr. v. d. Velde. Napoleon gaf bevel de bruggen in brand te steken, niettegenstaande nog 5000 Fran sehen aan de overzijde stonden te wachten. Er was echter geen tijd meer te verliezen. Het moest, en deze arme achtergeblevenen vielen den vijand ten prooi. Niemand ont kwam aan de wraak der Kozakken. Een bekend schrijver (Andriessen) zegt er van »De ramp was ten top gestegen. Een groote menigte rijtuigen en verscheidene duizenden mannen, vrouwen en kinderen, werden op den vijandelijken oever achter gelaten. In wanhopige troepen zwierven zij rond. Sommigen wierpen zich in de rivier om die over te zwemmen. Anderen waagden zich op de stukken ijs, welke de stroom voortkruide. Er waren er die zich met gebukten hoofde te midden van de vlammen der brug stortten, welke onder hun voeten verdween. De overigen wachtten de Russen af." Ten koste van al die duizenden was de gevaarvolle overtocht over de Beresina gekocht. Een wapenfeit schitterender noch tans dan de schitterendste overwinning. Zelfs de vijand erkende dit. LV. VERDERE A FTOCHT. Nog feller werd do wintervorst, nog hoo ger steeg de ellende. En toch, welk een lichtzinnigheid heerschte nog hier en daar in het leger. Hoe weinigen zagen de kastijdende hand Gods in de beproevingen. Gaat als voorheen een kostbre tijd ver boren, En koos daarom een doofstom drieman schap, En toen mr. Groen van Prinsterer libe rale teudentiën omtrent Indië begon te openbaren, schreef Van Lennep „Kunt gij mijnheer, het raadsel mij ver- [klaren, Dat Groen zijn steun den liberalen bood?" „Zie in den tuin mevrouw Bij 't vallen [van de blaren, Wordt wat tot dusver groen was rood". Wijlen mr. A. v. Naamen v. Emmes, voorzitter der Eerste Kamer, heeft to Zwolle legaten gemaakt aan de Ned. Herv. Kerk en Diaconie elk f 10,000, aan de diaconie der Waalsche-, Luthersche-, Doopsgezinde-, Gereformeerde A-, Roomsch-Kath.-, en Is raëlitische gemeente elk f 600 en aan de gasthuizen f 5000. Aan de arbeiders op Zandhove is gelegateerd voor elk dienstjaar dat zij op de plaats zijn geweest, de som van f 30. Aan twee, die meer dan 65 jaar tellen, werd levenslang een wekelijksch pensioen van f 4 toegekend. Als men na gaat, dat er onder die arbeiders zijn, die meer dan 40 dienstjaren tellen, kan men begr|jpen, hoe welkom dit bericht was. In de cellulaire gevangenis te Breda is op het oogenblik geen plaatsje onbezet. Zij, die daar nog eeDigen tijd moeten door brengen, worden elders in een gevangenis gesloten, of moeten wachten op „beter tijden". Eenige avonden lang zijn de bewoners van het gehucht »Hulsen" (Gelderl.) ver ontrust geworden door de verschijning van een zeldzaam iets. Een licht dook ter plaatse, waar vroeger het wijdvermaarde kasteel van Hulsen stond, op en zweefde over velden en weiden tot het om circa elf uur weer verdween. lederen avond lokte het meer toeschouwers met bange harten, die telkens vreemdere vorklaringon vonden. De eene buurvrouw beweerdo, het was een «dwaallicht", dat nota beno gedoopt moest worden, een ander wilde, dat het de geest was van een oud ridder, die geen rust in zijn graf kunnende vinden, op zijn voor malig riddergoed kwam spoken. Kort en goed; het was er niet «richtig" totdat een koene durfal ontdekte, dat daar alle avon den twee of drie mannen mot een lichtbak kwamen om vogels te vangen. En nu is het met spoken gedaan. Op 20 Mei zal het eiland Cuba aan het Cubaansche gouvernement worden t nugegeven. Op dien datum zal de heer Palma het presidentschap aanvaarden. De Amerikaansche troepen zuilen eerst ver trekken wanneer men het over de voor waarden zal eens geworden zijn. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nijkerk op de Veluwe, W. v. d. Waal te Overschie. Aangenomen naar Altforst door M. de Jong te Wijnjeterp. Bedankt voor Herkingen door J. Beijer uit Transvaalvoor Numansdorp door A. C. Lagrand te Woubrugge. Geref. Kerken. Drietal te Hendrik Ido AmbachtN. P. Littooij te Krimpen aan de Lek, J. G. Kunst te Schipluiden en A. J. Muller te Kockengen. Bedankt voor Oosternijkerk door A. Brou wer te Strijenvoor Noordwijk door G. Wisse te Overtoom. Bij de Rijksnormaallessen te Goes zijn bevorderd: van de eerste naar de tweede klasseD. P. Paul, van 's-Gravec- polder, F. Butler, van Biezelinge, P. de Korte, van Ierseke, A. Glerum, J. W. Dros, E. A. Verburg, I. Harmsen, D. C. v. d. Werff, van Goes, J. S. Meijers, vanNisse, L. P. Philipse, van Wolfaartsdijk, A. D. P. Dominicus van Kruiningen niet bevorderd Nog op den 2don December, den verjaardag van de kroning des keizers en van den slag van Austerlitz, gat de hertog van Bassano een groot gastmaal, en de «president van de provincale commisie van bestuur in Litthauen" te Wilna, onze landgenoot Dirk v. Hogendorp, gaf een groot bal, waarop een levendige vroolijkheid heerschte. Deze v. Hogendorp ontving daags daarna bericht dat hij den Keizer tegemoet moest gaan. Hij vertrok. De thermometer stond 27 graden Fahrenheit. Zijn rijtuig viel door de gladheid om. Van de jagers die hem vergezelden, vroren de helft onderweg dood. Hij zelf schrijft er van: «Voorbij Smorgoni begon ik tal van menschen te ontmoeten, die naar Wilna terugkeerden, 't Was een verward mengsel van alle wapenen, alle rangen zonder orde, zonder onderscheiding. Men hoorde hen niets dan zuchten slaken. Zij vielen soms de een op den ander. Een groot getal zag ik plotseling omver gestooten nederval- len. Sommigen richtten zich na zware pogingen weer op, maar het grootste deel bleef op de plaats en stierf onder hevige stuiptrekkingen. Bijna allen hadden hunne wapens weggeworpen, en geen kleeren meer aan 't lijf, vooral geen schoenen, een gemis dat zeer onverdragelijk was. Men zag er bij, bedekt met de wonderlijkste kleeding- stukken, met vrouwenpelzen, met duizenden verschillende lappen. De generaal was niet meer dan de soldaat en werd evengoed gestooten als de tamboer, werden 3 kweekelingen van de tweede naar de derde klassede vrouwelijke kweekeÜDgen S. M. van Wel, van Wol faartsdijk, L. R. Huijssen, van Wemeldinge, N. S. Deurwaarder, van Colijnsplaat, en de mannelijke C. Westveer, van 's-Graven- polder, A. M. Polderman, van Hansweert, J. M. A. Augustijn, van 's-Heer Arends kerke, L. Dronkers, van Nisse, J. Goetheer, van Wolfaartsdijk, J. van Ges «el, Bieze linge, J. J. Nijsse, van 's-Heer Arends kerke en J. J. J.Saudee, van ierseke niet bevorderd werden 4 kweekelingen van de derde naar de vierde klassede vrouwelijke kweekelingen A. Jeronimus, H. J. Veele, L. J. Baardolf, C. B. de BeBte, P. A. de Weert en E. D. van Vij ven te GoesD. A. Coomans, van Colijnsplaat, en P. v. d. Linde te Wolfertsdijken de mannelijke kweekelingenG. F. H. Luwema, en P. C. Zandee beiden uit Goes, J. v. d. Vliet en C. J. Bom, van Ierseke, H. Blok, S. Verlare en M. Verhage van Kruiningen, S. J. Swart en J. Felius, van 's-Graven- polder, E. K. Pols, van 's-Heerenhoek, F. C. Dominicus, van Wemeldinge, en J. Vreeke, van Kapelle niet bevorderd werd 1 vrou welijke leerling. Tien maanden in een vrouwenkamp door Wilhelmina Riem Vis Rotter dam D. A. Daamen. Reeds het fraaie titelblad trekt aandie hoeve in vlammen opgaand, die weenende vrouwen en kinderen, ouden en zwakken, op wagens weggevoerd naar de kampen des doods. En het boek zelf. O, men kan het met geen droge oogen lezen. Want moge de inkleeding van de schrijfster zijn, de feiten zijn juist. Zij laat een Engelsche uit Kaapkolonie met een Boer in 't huwe lijk treden en de vreeze en verschrikking van drie oorlogen doorleven1881, 1896, 1899. Deze vrouw rijpt alzoo tot Boeren vrouw, tot Christin, en in het Vrouwenkamp Irene tot Martelares gelijk Zuid-Afrika ze nog telt bij honderden. Zij heeft acht kinderendrie hunner waren afwezig en de oudste was gesneuveld, toen zij met haar oude schoonouders werd weggevoerd. Zij heeft die kinderen nooit weer gezien, en de overigen heeft zij zien sterven, ter wijl liaar man op Ceylon krijgsgevangen is. Treffend is o. a. het gesprek met hare nicht waarbij zij Ps. 73 voorleest, den na druk leggende op die woorden »en op hun einde merkteWie denkt hierbij niet onwile- keurig aan «den moordenaar op groote schaal" gelijk «neef" op blz. 30 hem noemt? Het is een prachtig boek van 178 blad zijden en dat slechts 90 cent kost. Wij bevelen het hartelijk aan. ZIERIKZEE, 27 Maart 1902. Boter f 0,65 f 0,47'In per pond. Eieren f0,80 a f 0,50 de 25 stuks. Eendeieren f 1,00 h f 0, Laagste koers f 0,80. Kleine eieren f a 0,de 25 stuks. VLISSINGEN, 28 Maart 1902. Boter f 0,55 f 0,50 per halve kilo. Eieren f 3,80 f 3,20 per 104 stuks. van 2728 Maart 1902. MIDDELBURG. Ondertrouwd: W. F. Willems 21 j. jm. en A. Koole 41 j. wed. Bevallen: I). G. Kuijper geb. van Wezel d.; A. H. Werij geb. Zemitz d. Levenloos aangegeven: een onechte z., moeder 24 j. Overleden: I. Reijnierse 4 d., z.;J. Reijnierse 4 d., z.; P. J. Bos 23 mnd., z. van 2128 Maart 1902. IERSEKE. Geboren: 20, Wilhel mina RensiDa Zwana Geertruida, d. v. Johannes Koppe en Antje Terhuizen; 21, Marinus Johannes Paulus, z. v. Andries Verschuure en Jacomina van de Vreede 22, Jacobus Laurens z. v. Dingenis Bom en Johanna Wilhelmina Verhage26, Philippus, z. v. Jacobu3 Pikaar en Geertruida Daane. zonderdat men zelfs iets durfde zeggen, want men kende geen tucht meer. Allen waren bezield door óenzelfde belang, door éen enkele begeerte, namelijk om zoo spoedig mogelijk te Wilna te komen, dat men hield voor 't beloofde land, waar zij aan niets gebrek meer zouden hebben. «Hoe dichter ik bij het keizerlijk hoofd kwartier kwam des te minder snel kon ik met mijn rijtuig vorderen, uit vrees dat de levenden omver gereden, en de zieltogenden en dooden vertrapt zouden worden. Einde lijk tegen den avond kwam ik aan 't kasteel van Bieneczka, ('s Keizers verbljjf) na twee verbrande dorpen te zijn doorgetrokken, die nog brandden, en waar een menigte onge- lukkigen te vergeefs een gastvrij dak zochten tegen de strenge koude van den nacht. «Ik werd dadelijk b|j den keizer gebracht* Ik vond hem zittende bij twee eindjes kaars, een goed vuur en gekleed als gewoonlijk. Hjj vroeg mij onder meer hoe het te Wilna ging. Daar waren voor drie maanden levens middelen voor 100000 menschen en een groote hoeveelheid kleedingstukken, enz.« Eenige dagen later (5 December) besloot Napoleon 't leger te verlaten, en alleen vooruit te snellen naar Parijs, teneinde den ongunstigen indruk der nederlaag weg te nemen en oproeren te voorkomen. Hij die nooit vrees gekend had, was nu bevreesd, in handen der Duitschers te zullen vallen, of door den een of anderen overweldiger van zjjn troon te zullen gebonsd worden. Overleden: 23, Neeltje Simonse 50 j., d. v. Cornells Simonse en Adriana de Witte; 26, Pieter van Dijk 52 j. man van Wilhelmina Pieternella Janssen. Vrijdag 5 April. Goes, 12 uur verbouwing van het cafó Hartman voor dhr. Boudeling. Aanwijzing 28 Maart 12 uur. Inl. dhr. le Clercq te K ruiningen. Woensdag 16 April. Wilhelminadorp, half 12 levering basalt zetsteen, enz. Inl. dhr. S. v. d. Vegt, voor het bestuur van den Wilhelminapolder. Biljetten voor 11 uur bij dhr. Hanken. Dinsdag 1 April. Oostkapelle, 10 uur Duinweg A 60 door not. Wisboom Verstegen meubels, eiken en geschilderde boog- en andere kabinetten, dekens, karpetten, enz., geëmailleerd, glas- en aardewerk, luxe artikelen, draaihekken, handkar, varkenskokken, konijnenhokken, kiekenren, landbouwgereedschap, rijwielen, naaimachines, horden en staken, melkge- reedschap, gelten en andere karns, godge leerde boeken. Woensdag 2 April. Middelburg, 10 uur Laugedelft B 116 door not. de Vos inventaris en goederen der restauratie en winkelzaak in fijne vleeschwaren van Heering. Kruiningen, half 12 bij Bierens een huis Oostdyk 415 cA van Jac.Otte, door not. Prins. Ritthem, strandgoed een stuk mahonie hout 3 uur. Donderdag 3 April. Wemeldinge, door Kerkvoogden 2 uur bij Korstanje verpachten de hofstede Stel- hoeve 45 HA. Inl. F. Wabeke Az. Oostdijk, half 12 bij Otte door not. Prins inboedel. Vrijdag 4 April. Zand, in Pax Intrantibus door not. Ver hulst 2 uur het hofsteedje van J. Tilroe Oude Veersche weg. En 4360 cA. bouwl. Te zien 2 en 3 Apil 912 en 2—4 uur. Zaterdag 5 April. Heinkenszand, 10 uur bij F. v. Looij voor M. Zuidhof door not. Bresser een huis 180 cA. Maandag 7 April. Nieuwdorp, 10 uur door deurw. Hollmann voor G. en P. Otte en de Vriend bij G. Otte 3 kabinetten, linnenkast, 3 spiegels, 3 kachels, mans- en vrouwenfeleeren, arbei dersgereedschap, vet varken, schaap, enz. Woensdag 9 April. 'sGravenpolder, 11 uur bij Woutersen door deurw. Hollmann 30 loopvarkens. Aagtekerke, bij Maljers door not. Loeff een üuis (kieermakerswerkplaats) 275 cA. Daarna op no. 38 meubelen, 2 veeren bedden, 3 naaitafels. Donderdag 10 April. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not. Verhulst huizen Korendijk, Oost kerkplein, Lombardstraat, Korte Siugeistraat, Noordweg, de laatste met bouwterrein. Te zien 9 en 10 April 1012 en 24 uur. Dinsdag 15 April. Goes, half 8 voor Capello in de Prins door not. Houwer eenhuisOostwalB136a en b in 2 perceelen met 2 groote vorstvrije kelders. Een hnis B 123. Donderdag 17 April. Middelburg, 8 uur door not. de Vos in de Vergenoeging lo.6o. huizen Seisweg R 33 a, (koffihuis), 34, 34 a, 34 b, 35 en 35 a. Te zien 16 en 17 April 1012 en 2—4 uur. Kruiningen, door not. Prins 9 uur inspan bij J. Zwemer. Woensdag 23 April. Ellewoudsdijk, door not. deRonde Bresser 9 uur bij Aalbr. Rijk inspan als: Grjjpskerke, hofstede Eavenstein 9 uur door not. Tak inspan als: Dinsdag 29 April. Biggekerke, 9 uur door not. Tak inspan als WoenBdag 30 April. Serooskerke, 9 uur op Leeuwendamme door not. Wisboom Verstegen inspan als: Des avonds 10 uur nam hij afscheid van zijne officieren, gaf het opperbevel aan Mu- rat over en vertrok, van slechts weinige getrouwen vergezeld, naar zijn vaderland. De verzending en bewaking der krijgs- kas, welke in dien tijd nog over de 12 mil- lioen francs bedroeg en verpakt was in vaatjes, geladen op voortreffelijk bespan nen wagees, werd aan maarschalk Ney toe vertrouwd. Napoleon heeft nooit iets van dit geld teruggezien en gedurende langen tijd werd er een diep stilzwijgen over be waard, waar die groote som kon gebleven zijn of was er misschien niomand, die daar over iets met eenige zekerheid kon mede- deelen. Later is gebleken, dat de wagenco lonne onder sterke dekking met hare kost bare vracht naar de grens opbrak, doch zij bleef niet vei van Wilna in een engte van den weg steken en men moest het als on mogelijk opgeven de voertuigen los en ver der te krjjgen. Om nu den schat niet in de handen der Russen te laten vallen, gaf maarschalk Ney bevel, de vaten stuk te slaan en het goud te verdeelen onder de te rugtrekkende soldaten. (Een dezer dagen b|j Wilna in Rusland gevonden oude soldatenransel, gevuld met Fransche goudstukken van het begin der vorige eeuw, was een treffende herinnering aan de zoogenaamde Groote Armée van Napoleon I en zijn rampzaligen veldtocht naar Rusland). f Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 5