Advertentiën. Onderwijzer. De Hollandsche Hypotheekbank SANGUINOSE Het Hofsteeöje, BOUWLAND, SI WDAARD TH GE de hofstede „Stelhoeve Preangerknffle 60 ct. de 5 ons. Java 35 en 50 MAAS tNienwe Hollandsche Glaswinkel j Glas, Porselein en Aardewerk J. LANGEYELD, Goes. r- C. J. ADRIAANSE, Kind* JOHAN DE ROOS, ïlasiarkt, een ONDERWIJZER, LEESTAFEL. J. A. ZIP VAN TEIJLINGEN, v e rkoo pen: Wilt ge een delicieus kopje Thee, drink dan uitsluitend Openbare Verknoping. 3 Kabinetten, Linnenkast, 3 Spiegels, 3 Kachels, 3 Lampen, 20 Stoelen, 3 Tafels, Regulateurs, Kast- klok, Glas- en Aardewerk,1 Mans- en Vrouwenkleeren, Arbeidersgereedschap- Hout Steenkolen, vet Varken, Schaap, enz, enz. op 3 APRIL aanstaande, Prima kwaliteit Koffie en Thee Geurige waterhoudende Theeën vanaf 70 et. de 5 ons met bons. Mixed-Maïs, ronde Maïs, gezeefde en ongezeefde Gerst, Haver, Platteboonen, Kippenvoer, Lijnmeel, Lijnkoeken en puike Bakbioem. Opheffing van den vaccinedwang. De Nederlandsche TegctarYérsbond heeft een adres aan Hare Majesteit gericht, daarin te kennen gevende, dat hij het streven tot opheffing van den vaccinedwang krachtig wenscht te ondersteunen, omdat hij overtuigd is, dat het inbrengen van een vergif in hot lichaam tot wering eener ziekte, in strjjd is mot ons logisch denken dat alleen in een versterken van de levens kracht heil ziet bij het bestrijden van ziekten, met de wetenschappelijke gezond heidsleer en met de natuur, die zich tegen dit onnatuurlijk middel verzet, dat hij als gevolg dezer overtuiging voor zijn leden krachtig moet opkomeu tegen den indirecten dwang tot vaccinatie, doordien deze dwang, samengaande met leerplicht, in strijd is met het burgerlijk recht der vrije beschikking over eigen lichaam. Ten slotte spreekt de bond als zijn over tuiging uit, dat de vegetarische leefwijze, samengaande met voldoende hygiënische maatregelen, een leefwijze waarbij nauw keurig gelet wordt op al wat de gezondheid benadeelt of bevoordeelt, de beste waarborg zal blijken tegen de gevreesde ziekte, welke tot de dwaling der vaccinatie heeft geleid, en verzoekt dringend, uit naam zijner leden, den dwang tot vaccine te doen opheffen. Een schilder te Parijs, en zijn moeder zijn eergisteravond plotseling krankzinnig geworden. De beide ongelukkigon braken al hunne meubelen stuk, wierpen ze op een hoop, gingen er op zitten en staken alles in brand. De buren trapten de deur in en rukten de krankzinnigen van hun gevaar lijke zitplaats. Het duurde drie uren, voor men zich van hen kon meester maken. Ten einde het terrein te kiezen, waar op de nieuwe hoofdstad van het Australische Gemeenebest zich zal moeten verheffen, is uit het federale Parlement een commissie van 39 leden gekozen. Deze commissie heeft nu haar reis aanvaard, die over een afstand van 4.800 K.M. op Nieuw-Holland zal loopen. Men berekent, dat er 5 jaar noodig zal zijn, om de hoofdstad te bouwen en 10 jaar om ze te bevolken. Ook een koning in ballingschap. Te Parijs is overleden Achille Laviarde, die van zijn neef, den in 1861 tot koning van Patagonië en Araucanië uitgeroepen Aure- lius Antonius Laviarde, den koningstitel geërfd had. Antonius I heette eerst beschei den Chr. Townons en was procureur te Périgueux. In 1861 werd hij koning van Patagonië. Op zijn reizen door Zuid- Amerika was hij vergezeld van zijn bloed verwant, den heer Laviarde, dien hij, na zijne troonsbestijging tot luitenant-generaal van het koninkrijk benoemdo. De heer Laviarde, die zich met industrieole en finan- cieele ondernemingen te Parijs bezig hield, werd na den dood van Aurelius tot koning benoemd. Achille I, patriciër van Ierland, prins van Aucas, hertog van Kioleon, graaf van Alsena, koning van Araucanië en Pata gonië was sedert 1878, het jaar dat hij aan de regeering kwam, niet in zijn Staten wier omvang tweemaal zoo groot is als Frankrijk, geweest. Hij woonde te Parijs op de Place du Tröne en vereonigde eens per week al zijn grootwaardighoidsbekleeders, die, met alle orden versierd, verschenen aan een diner, waarbij dikwijls exotische gerechten met Araucanische namen opgodiend werden. Koning Achille stierf kinderloos en laat zijn kon'ngstitel na aan een te Rome vertoeven- den bloedverwant. De spionnage-geschiedenis te Warschau houdt nog steeds de gemoederen bezig. Er zijn dan ook niet minder dan vier mo gendheden bij betrokken, de verraden ge heimen zouden van zeer groot belang zijn en het drama neemt een tragischen loop. Te Warschau, in het centrum vanRussisch- Polen en niet ver van de Duitsche grenzen, is dit tooneel afgespeeld. Rusland heeft daar een belangrijken stat en aanzienlijke militaire bureaux. De kolonel Grimon, belast met een aanzienlijken tak van dienst van den Russischen generalen staf, schijnt de hoofddader te zijn. Hij is gearresteerd en in 't fort te Warschau opgeslotendoch hij weigert zijn medeplichtigen te noemen, ofschoon hij die heeft in de hoogste rangen. Kolonel Grimm heeft bekend, dat hij in alle bureaux van den generalen staf te War schau vrijen toegang had. Geeu deur, geen lade bleef voor hem gesloten. Zijn opdracht was zeer kiesch en bestond» in het zich in gemeenschap stellen met vreemde offi cieren, nl. Duitschers en Oostenrijkers. Hij maakte deel uit van den inlichtings dienst en moest onware inlichtingen ver schaffen om er goede voor terug te krijgen. Geldgebrek noopte echter kolonel 'Grimm spoedig authentieke stukken uit te wisselen en inlichtingen te verschaffen, die juist waren. Duitschland betaalt niet bijzonder veel voor verraad. Het salaris van den kolonel bedroeg niet meer dan 12000 mark, terwijl voor elk document betaald werd, volgens de waarde. Het duurste document zou 50,000 gulden gekost hebben. Wat de zaak echter ernstiger maakt, is, dat de uitlevering van documenten zich niet tot Warschau heeft bepaald. Dank zij zijn medeplichtigen, zouden ook stukken, be trekking hebbende op andere gedeelten van het Russische Rijk, zijn uitgeleverd en zelfs zou een Fransch stuk, betrekking hebbende op de aliantie, zijn weg naar derden hebben gevonden. Als er nu in Rusland maar onpartijdige krijgsraden zijn. Anders krijgt men er een herhaling van de Dreyfus-geschiedenis, doch met tragischer afloop. President Roosevelt in de klem vraagt de Telegraaf. Men zou Salomo zelf moeten zijn om het moeilijke vraagstuk op te lossen, waarvoor president Roosevelt thans is geplaatst. De president heeft een deputatie van bekoor lijke dames ontvangen wier woordvoerster hem zonder omwegen aldus aansprak; »Wij spreken hier, mijnheer de president, uit naam van een groot aantal vrouwen der Vereenigde Staten. De zaak, die ons hier brengt is ernstig en dringend: de bepalingen omtrent de douanerechten moeten veranderd worden. Wanneer wij uit Europa terugkomen dan is het verschrikkelijk, mijnheer de presi dent. Men leegt onze koffers op de kade, men stelt ons beschamende vragen, men doet vernederende navorschingen en men woelt alles dooreen. Het is afschuwelijk, mijnheer de president, en juist de reden waarom men gaat liegen. Men heeft geen lust de waarheid te zeggen, wanneer men mishan delt wordt." President Roosevelt gevoelde zich bij dezen kordaten aanval zeer onbehagelijk hij boog zijn hoofd naar links, wat bij hem altijd een teeken van verlegenheid is, en eindelijk beloofde hij, dat men beproeven zou de strenge maatregelen wat te ver zachten. Hoogst tevreden gingen de dames heen Maar nu komt van de andere zijde de minister van financiën Gage. Vroeger werd men reeds met een brief van den een of anderen hoogen persoon door gelaten. Thans is dit uit en krijgen de beambten zelfs een premie voor alle rechten, die zij heffen. Het gevolg is geweest dat de laatste zeven maanden van het vorige jaar de staatskas 655048 dollar aan rechten op passagiersgoed uit Europa ontving, ter wijl dit bedrag in 1900 was 152455 dollar. „Wanneer men 5 dollar kan krijgen, neemt men er niet één", zegt de minister. De president staat tusschen twee vuren. Het voorbeeld van Bryan waarschuwt hem er voor, dat men niet wordt gekozen, wan neer men het schoone geslacht niet op zijn hand heeft en het voorbeeld van Cleveland leert hem weder, dat men niet gekozen wordt, wanneer men geen bezuinigingen weet in te voeren. Wat moet hij nu doen Eon dame van het Russische gezant schap in China, die naar Potersburg is teruggekeord, heeft interessante bijzonder heden medegedeeld omtrent een audiëntie die in Januari door de Keizerin van 't He- melsche rijk werd verleend. In de met de kostbaarste kunstvoorwerpen vorsierde zaal zag men overal versch-geplukteappelen, van wier geur de Keizerin bijzonder veel houdt, opgestapeld tot kleine pyramiden op den grond. Langzaam daalde de Keizerin van den troon af. Toen Tsu-Hssi aan de vrouw van den Amerikaanschen gezant haar diepste leedwezen te kennen gaf over de ongelukkige gebeurtenissen van de laatste twee jaren, barstte deze in luid weenen uit. De Keizerin herhaalde ver scheiden keeren, dat China alleen de schuld droeg, maar dat van nu af aan er vrede tusschen China en Europa zou heerschen. Daarop nam zij een kostbaren ring met edelgesteelten bezet van hare hand en stak dien de vrouw van den Amerikaanschen gezant aan den vinger en gaf haar toen nog twee armbanden. Ook de andere dames kregen geschenken. Toen volgden de kin deren, die zjj allen naar hun ouderdom vroeggeen hunner toonde eenige vrees. Ieder kind kreeg een kleine halsketting met een medaillon. De Keizerin is van gemid delde grootte, tamelijk gezet doch niet dik. Hare trekken zijn scherp en regelmatig. Haar hoog voorhoofd toont het Mandsjoe- rjjnsche type daarbij zijn haar oogen noch klein noch scheefstaand. Haar gezicht is niet geschminkt, zooals bij de andere Chi neesche dames het verraad buitengewone strengheid en energie. De Russische dame verklaart dat zij nog nooit zulk een gelaat onder de Chineesche vrouwen heeft aan getroffen. Al hare bewegingen, ook haar gang, zijn majestueus. Zoodra de geschen ken waren verdeeld, liet de Keizerin zich 'een pijp aanreiken, die zij met groot ge noegen rookte. De Keizer trad binnen, de dames werden voorgesteld. Hij bewoog zich bijna niet, alleen bij de voorstelling reikte hij iedere dame zijn opvallend kleine hand. De Russische dame deod haar best zijne opmerkzaamheid te trekken ging tegenover hem zitten en glimlachte tegen hem. Hij bemerkte het, glimlachte eveneens, en scheen zich bizonder over haar hoed te verwonde ren. Spreken deed hij in het geheel niet. Origineele spijzen werden als ontbijt voor- gediend, maar door de Europeesche dames bijna onaangeroerd gelaten. De Keizerin brak een klein Chineesch brood in verscheidene stukken, doopte een stuk daarvan in een zwarte saus, die er zoo ongeveer als schoensmeer uitzag en proefde, duwde het de vrouw van den Amerikaanschen gezant in den mond en evenzoo den in hare nabijheid zittonden vrouwen der Spaansche en Japansche ge zanten. Zelf bedankte de Russische dame in de Chineesche taal, waarin de Keizerin groot pleizier had en waarop zij terstond een nieuwe portie zond. Plotseling greep de Keizerin de hand van de vrouw van den Amerikaanschen gezant, schudde zacht het hoofd, en zeide droevig: Niemand wil iets gebruiken!" De Keizer had gedurende het geheele ontbijt gestaan. Zijne zwarte, diepliggende oogen volgden alles, wat er gebeurde, met buitengewone levendigheid maar spreken deed hij in het geheel niet. De Sultan is in den laatsten tijd weer zeer bang voor aanslagen van Jong- Turken. Hij heeft niet alleen zjjn" zwager ter dood veroordeeld, maar ook bjjna even strenge, en juist daarom onuitvoerbare straffen aan zijn eigen neven, de zonon van zjjn zuster, prinses Seniha- Sultane, en een aantal in dienst vergrjjsde beambten opge legd, en andere personen tot levenslange vestingstraf voroordeeld. Ook de vreem delingen, reizigers zoowel als mannen van zaken, ondervinden weder veel last van het despotisme van den Sultan. De touristen van de te Constantinopel aangekomen, »Auguste Victoria" worden door spionnen lastig gevallen op een wijze die algomeen ergernis wektde rijtuigen der toeristen worden door spionnen te paard gevolgd. Zonder speciaal schriftelijk verlof der politie mag niemand naar de »Auguste Victoria" gaande kade te Galata wemolt van spionnen en politie agenten. Groote zendingen benoodigdheden, door de Duitsche, Oostenrijkscho en Engelsche drukkerijen in Constantinopel besteld, werden door de douane gecontisceerd, om dat de politie den invoer van alle drukkerij- 1 benoodigdheden verboden heeft, uit vrees dat Jong-Turksche geschriften gedrukt zouden kunnen worden. Roestvlekken in linnengoed. Hoe die verschrikkelijke roestvlekken eigenlijk in het linnengoed komen, weten de meeste huismoeders niet te zeggen en al hare bespiegelingen daarover leiden dikwijls tot heel weinig resultaat. Gelukkig, dat er een middeltje bestaat om de vlekken weg te maken, zonder dat het goed al te erg daar onder lijdt. Men wrijft de leekelijke plek namelijk in met een critroen, legt er dan een stuk vloeipapier over, waarna men er met een heet strijkijzer overgaat. Meestal moet men dit verscheidene keeren herhalen. Kalk in de oogen. Het komt gelukkig niet zoo dikwijls voor, dat iemand kalk in de oogen krijgt, maar juist daarom is men des te radeloozer, als dit eens een enkele maal gebeurt. Voor het oog is er geen heviger pijn, dan wanneer het met kalk in aanraking komt en het uitwasschen met warm en koud water vermeerdert de pijn in plaats van die te verminderen. Een welbeproefd middel is wasschen met suiker water, dat ook somtijds door metselaars wordt toegepast. Calvijns Jeugd, Jongelingsjaren, Om zwervingen, Bekeering en eerste op treden als reformator, door E. Doumer- gue, vertaald door ds. Winckel. Amsterdam W. Kirchner. All. 6. De schrijver zet zijne beschrijving voort van Bourges, uit welke stad, behalve Calvijn, zoovele reformatoren naar Genève togen en behandelt de verdere godsdienstige ontwikkeling van Calvijn. Wolmar, Beza. Wij ontvingen ook Afl. 2 van Kuipers Geschiedenis van het godsdienstig en ker kelijk leven, uitgave firma G. F. Callenbach Nijkerk2e veel vermeerderde druk. Op deze uitgaaf hopen wij terug te komen. Het Homoeopathisch Maandblad no. 3 bevat o. a. de volgende opstellenDe homoeopatische geneeskunde (vervolg) door dr. HoffmanBloedarmoede (vervolg) door dr. VoorhoeveMinister Kuyper en de Homoeopathie, door dr. Kallenbach. Iets over Homoeopathie te Londen, door dr. De Groot. De Sluiker. Een verhaal uit den Franschen tijd; door P. Visser Middelburg K. Le Cointre. Een boeiend verhaal van een Cadzand- schen landbouwer die tijdens de Fransche overheersching vogelvrij wordt, en na een zwerftocht van een paar jaren vol afwisse ling en gevaren, van vrouw en kroost gescheiden, door een molenaar te Krabben- dijke en diens moeder verpleegd, door den dokter dier plaats geprotegeerd en na de verdrijving der Fransehen aan de zijnen teruggegeven wordt. Van 's mans avonturen te Goes en aan 't Sloe en m 't Kreekrak, en onder dit alles van de leidingen Gods, kunnen de lezers van dit boeiende, goed geschreven verhaal vele indrukken bewaren. Dit boek zal, vertrouwen wij, in Zeeland, veel gelezen worden, en dat verdient het Slechts ééne opmerking, dat „voorwoord' voren in had gemist kunnen worden. Bij het OPENBAAR LAGER O N D E R W IJ S te GOES kan ge plaatst worden op eene aanvangsjaarwedde van 500, Deelname in het gemeente-weduwen- fonds is verplichtend. Inzending van stukken bij den Burge meester vóór 12 April 1902. verstrekt gelden onder eerste hypothecair verband. Middelburg. Agenten. wordt met den dag meer gebruikt en kan met vertrouwen worden aanbevolen in alle gevallen van zwakte, bloedarmoede en algemeene vorslappingstoostanden. Bp oververmoeidheid, geestelijke of lichamelijke uitputting, gebrek aan eetlust, slapeloosheid en zenuw hoofdpijn (migraine) is de Sangui- nose het middel. Tal van attesten voorhanden van menschen dio van alles geprobeerd hadden en alléén door de Sanguinose werden gebaat. Prijs per ilacon f 1.50, 6 flacons f 8.12 flacons f 15. Te Axel bij Jos. de Feyter, Bres- kens bij SandeeMonjé. Goes bij alle Apothekers en bij Gobr. Mulder, drogisten, Ierseke bij H. Dorenbos, Tholen bij Groenewegen, Ter Neuzen bjj v. Overbeeke Leunis, VRssingen bij S. A. Luitwieler, Zierikzee bij M. S. Polak, Middel burg bij R. M. Smits, Lange Gist- straatC. A. Schulte, drogist, Korte Delft. De Notaris D. WISBOOM VERSTEGEN, is voorne mens op Dinsdag 1 April 1902, voorm. 10 uren, iu- en nabij het perceel aan den Duinweg A 60, te OOSTKAPELLE, in het openbaar te a. MEUBELEN en andere GOEDEREN, w. o. Eiken en Geschilderde Boog- en andoro Kabinetten, Linnenkasten, Chiffonnière, Secretaire, Cilinder Bu reau, Tafels, Stoelen, Spiegels, Lam pen, Kachels, IJzeren Ledikant, Ko peren Doofpotten, Kleerkisten, Wasch- borden, Yeeren- en Kapokbedden, Wollen-, Sitsen- en Katoenen Dekens, ManufacturenKarpettenMatten Paraplu's, enz. b- Geëmailleerd, Glas- en Aardewerk en Luxe Artikelen. c> Draaihekken, Handkar, Varkenshok ken Konijnenhokken Kiekenren Landbouwgereedschap. d. Rijwielen, Geweren, Horloges, Naai machines, waaronder een Schoenma kersmachine, Trappen, Droogrekken. e. Waschtobben in soort, Roomtonnen, Tobben, Gelten- en andere Karns, Standers, Emmers, Geijkte Maten in soort, Bamboes Bezems, Vegers en Borstelwerk. fHordenDamstakenLeggers, Planken g. Godgeleerde en andero Boeken en hetgeen verder te koop zal worden aangeboden. Te zien daags te voren van 15 uren. De jNotaris J. W. VERHULST zal op Vrijdag 4 April 1902, des namid dags te twee uren, in de uitspanning „Pax Intrantibus", op het Zand, in de gemeente Koudekerke, publick pre senteeren te verkoopen: bewoond door Jacobus Tilroe, aan den Ouden Veerschenweg te Middel burg, wijk T no. 34, groot 1 H.A. 62 Centiaren, zulks in tien perceelen en samenvoegingen. 2o. 43 Aren 60 Centiaren aan den Nadorstweg, in de gemeente Sint Laurens. Nader omschreven in gedrukte No- titiën, welke in tijds verkrijgbaar zijn ten kantore van genoemden Notaris, alwaar de kadastrale kaarten ter inzage liggen. Bezichtiging van de gebouwen Woens dag en Donderdag vóór den verkoopdag des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 uur. the best of the ivorld, fijne aroma, goed waterhoudend, zeer nette verpakking. OVERAL VERKRIJGBAAR. Dönszelmann Cie. ROTTERDAM. Do deurwaarder HOLLMANN te Goes zal op MAANDAG 7 APRIL 1902, des voormiddags om 10 uur, ten ver zoeke van dhrn. Gerard Otte, Pieter Otte Gz. en Adrn. de Vriend, allen te Nieuwdorp, aan liet woonhuis van eorstgenoemden G. Otte, aan den Grintweg aldaar, veilen en verkoopen Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te Wemeldinge zullen des namiddags te 2 uren, bij M. Kor- stanjk, in het openbaar trachten te verpachten voor den tijd van zeven jaren groot circa 45 H.A., thans in pacht bij Cork8, de Back. Inlichtingen te bekomen bij den Kerke- lijken Ontvanger F. WABEKE Az., bij wien de voorwaarden ter inzagge liggen Namens Kerkvoogden voornoemd, M. VAN OOSTEN, Voorz. A. DE BROEKERT, Secr. De Nederlandsche Import- Maatschappij van eigen plantages. p- bons van 1 ons KOFFIE of THEE geven recht op een Chineesch tête A tête nl. een porceleiuen Koffie- of Theepot, Suikerpot, Melkkan, twee Kopjes en Schotels. Bij 5 pond Koffie en 5 pond Thee tegelijk genomen wordt direct het Servies erbij gevoegd. Alleen-vertegenwoordiger MIDDELBURG. Lange Kerkstraat C 16«. GROOTE SORTEERING en aanverwante Artikelen aan zeer lage prijzen. Aanbevelend, Middelburg. SAINGUINOSE. Fabr.. VAN DAM en Co. Den Haag. Ter flacon 1,406 11. ƒ7,50. Middelburg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2