Bekendmaking. Kerknieuws. Schoolnieuws. lleciktszakeii. Gemengde Berichten. leeft, is alleen een gevolg vaD zijn bui tengewoon sterk gestel" zeide gisteren een zijner Londensche vrienden „Rhodes lijdt aan twee kwalen, die beide ongenees lijk zijn." Het hart van den lijder wordt trouwens zwakker. Zijn vrienden zijn op nieuw zeer ongerust over den toestand. Ook latere telegrammen luiden veront rustend. OOSTENRIJK. De bekende Hongaarsche staatsman en leider der oud-liberale partij daar te lande is reeds geruimen tjjd ziek. Hij lijdt aan verkalking der bloedvaten. In de laatste dagen is zijn toestand hoogst zorgwekkend geworden, zoo zelfs, dat men de hoop op hersiel heeft moeten opgeven. Hij ver keert reeds geruimen tijd in bewusteloo- zen toestand. Men moet hem zuurstof toedienen, om het leven nog korten tijd te rekken. Alle nabestaanden van den zieke zijn overgekomen. Koning Frans Jozef heeft zich telegrafisch naar den toestand geïn formeerd. Graaf Stephen, de oudste zoon, seinde terug, dat de toestand hoogst kri tiek was. Rhodes, Tisza, Tolstoï. Drie mannen van beteekenis, maar wat zinkt de glorie van den eerstgenoemde voor die der beide anderen in het niet! ZUID-AFRIKA. Central News geeft eenige bijzonderhe den, welke licht werpen op de zonderlinge telegrammen betreffende de gevangenne ming van luitenant Williams. Deze Williams, een der onverzoenlijke Boeren, (treinvernieler) wordt er gezegd, was den 17n dezer met een patrouille in de buurt van Standerton, voornamelijk met het doel zijn manschappen te verhin deren zich over te geven Ben afdeeling National Scouts, onder de kapiteins Baden- horst en Gildenhuis vielen hem aan en namen hem met vijf burgers en twee Kaf fers gevangen na een scherp gevecht, waarin twee der verraders gewond werden. Kolonel Wools Sampson, die den in lichtingsdienst door middel van verraders in Oost-Transvaal heeft ingericht, met voor de Engelschen goede resultaten, gaat naar West-Transvaal om zijn kunsten tegen de Boeren van De la Rey te beproeven. In het onderhoud, dat de Boerenafge- vaardigden Wessels en Wolmarans met pre sident Roosevelt heeten gehad te hebben, zou ook de quaestie van het dragen van khakiuniformen ter sprake zijn gekomen. Wellicht slaat ook het verzoek, door de afgevaardigden aan den President gedaan, om officieren aan te wijzen, teneinde rap port over den oorlog uit te brengen, op de lasteringen van Engelsche zijde tegen de Boeren ingebracht, als zouden zij de En gelsche uniform op verraderlijke manier gebruiken. Wessels moet, alsvorens hij uit New- York vertrok, nog hebben verklaard, dat de Boeren te velde zooveel paarden, muni tie en voorraden hadden, als zij maar kon den wenschen. »Onze mannen", zeide hij „dienen wel khakiuniformen te dragen, willen zij niet naakt gaan, maar nooit maken zij van de Britsche distinctieven gebruik daarenboven zijn de hoeden der Boeren, hun baarden en hun zit in den zadel zoo karakteristiek, dat een vergissing onmogelijk is. Daarbij zou een vergissing, noodlottiger zijn voor onze lieden dan voor de Engelschen zelve. Wij zijn thans in een betere positie dan wij voor 18 maanden waren de bags van Kitchener halen niet bij de onze." BELGIE De beweging in België voor algemeen eenvoudig stemrecht houdt aan. Er hangen wolken van revolutie. De onheilspellende toekomst kan bezwo ren worden door beleid en beradenheid. De socialisten die eerst sterk voor vrou wenkiesrecht ijverden, hebben nu ook de clericalen zich daar voor verklaarden, dezen eisch laten vallen, en bestrijden er nu de clericalen mee, als zouden die er nu voor zijn, dewijl zij er politiek wel bij zullen varen. Zaterdag had te Brussel eene te voren afgekondigde reuzendemonstratie plaats door de voornaamste straten trokken 300 afdeelingen of vereenigingen van soc. dem., liberale en chr. dem. kleur. Een gezant schap overhandigde aan burgemeester de Mot uen verzoekschrift en noodigde hem uit dit aan het parlement te zullen doen toekomen. De Mot beloofde dat en gaf den luiden een pluimpje voor het ordelijk verloop der betooging. België ligt braak voor de revolutie. België zal de eerste staat in Europa zijn, waar een sociaal democratische meer derheid „regeeren" zal. Groes. Op Vrijdag den 4en April a. s. en zoo noodig volgende dagen zal door of van wege de Politie een schouw gehouden worden over de boomen en plantsoenen in deze ge meente ten einde te zien of aan de bepalingen op het zuiveren en verbranden der Rupsen en Rupsennesten is voldaan. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur van den Algemeene Nederlandsche Wielrijdersbond noodigen Burgemeester en Wethouders van Goes de eigenaars van doorn heggen en hen die met snoeiwerk belast zijn uit, te zorgen dat geene doorns op de wegen worden geworpen of blijven liggen, wanneer de heggen worden gesnoeid of geknipt. Het gemeente-bestuur brengt krachtens art. 28 der kieswet ter openbare kennis, dat de Kiezerslijst voor 1902 in de gemeente op heden is vastgesteld. Deze lijst, benevens alphabetische lijsten van de personen, die van de kiezerslijst zijn afgevoerd en van hen, die daarop na aangifte zijn gebracht, zijn van heden tot 21 April 1902 op de secretarie ter inzage nedergelegd en tegen betaling der kosten in afdruk of afschrift verkrijgbaar ge steld. De Burgemeester van Goes brengt ter kennis van belanghebbenden dat den isten Paaschdag geen vergunning zal worden ge geven aan Caféhouders enz. om na het ge wone sluitingsuur hunne inrichtingen open te houden of muziek te geven dat op den 2den Paaschdag zonder nadere aanvrage vergunning wordt gegeven om in de inrichtingen, boven bedoeld, muziek te geven tot 12 uren en die inrichtingen open te houden tot 1 uur. Alles na afloop van alle godsdienstoefeningen, en onder bepaling dat door de Politie de ver gunningen kunnen worden ingetrokken, zoo dra in de localiteiten ongeregeldheden voor komen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Longerhouw J. Beijer uit Transvaalte Hillegersberg J. C. Klomp te Slijkwijk. Aangenomen naar Deventer door H. Rogaar te Sneek. Bedankt voor Oosterend op Texel door W. Groeneveld te Stavoren; voor Hoek door W. H. Weeda te Cadzand; voor Frederiksoord door J. Drost te Odoorn. Geref. Kerken. Aangenomen naar Ostende (Belgische Evangelische Zendingskerk) door G. J. Hekkert te Baarland. De kerkeraad der Geref. Kerk te Kampen heeft in zijn jongste vergadering besloten, de conceptacte voor de ineen smelting van de Vrije Universiteit en de Theol. School niet te steunen. Goes. Na gehouden examens zijn met ingang van 1 April e. k. tot de eerste klasse der R. N. L. alhier toegelaten de vrouwelijke leerlingen: C. M. Goeman te Heinkens- zand, M. J. Goor te Hoek, G. C. Bakker te Krabbendijke, A. M. J. Smit te Krabben- dijke, J. Kuijpers te Ylake, J. Wesdorpte lerseke, E. S. Basting te Goes, en de mannelijke leerlingen: J. v. d. Berge en P. J. Dobbelaar te Wemeldinge, J. Sandee te Wolfertsdijk, J. W. A. Vermeulen te Colijnsplaat, J. Hannewijk te Baarland, H. J. van Strien te 's Heer Hendrikskin deren, (voorwaardelijk). Tot de tweede klasse de mannelijke leer lingen: J. P. de Raad te Kruiningen, C. Malepaard te lerseke. Verder zijn met ingang van denzelfden datum tot de voorbereidende klasse toege laten J. Ruisaard te Wemeldinge, C. Krijnse Locker te Wemeldinge, F. Hoorniek te 's Heerenhoek, A. Kousemaker te 's Gra venpolder, A. Arnoldi te Goes, W\ Basting te Goes, en Meijers te Nisse. Voor het afnemen van het eindexamen der Hoogere Burgerscholen in Zeeland zijn benoemd tot leden der commissie de heeren dr. H. Japikse voorzitter, directeur van en C. D. A. Zimmerman, H. L. Gerth van Wijk, J. Broekema, A. Picnot en F. G. de Liefde, leeraren aan de Rijks hoogere burgerschool te Middelburgdr. G. H. Leignes Bakhoven, directeur van en A. K. Zweede, L. van Bruggen en S. A. Leopold, leeraren aan de Rijks hoogere burgerschool te GoesJ. A. de Bruijne, directeur van en dr. H. A. Naber, F. F. Leupen en E. Hazelhof, leer aren aan de hoogere burgerschool te Zie- rikzee. Het mondeling gedeelte van het examen wordt te Middelburg afgenomen. Op de avondschool voor ambachts lieden te Goes zijn bevorderdvan de eerste naar de tweede klasse 25 leerlingen, nl.M. Vermeule, G. Huijsse, J. C. Krijger, W. P. de Fouw, A. Elzinga, B. den Boer, A. v. d. Burgt, W. de Jonge, J. M. van Riet, L. W. A. de Blinde, P. W. den Boer, K. Loggers, J. Ortelee, allen van Goes, J. M. Drijgers en A. Meeuwsen van 's-Heer Abtskerke, L. Minaar van 's-Gravenpolder, J. Nieuwenhuijze en J. Mieras van lerseke, M. W. Ferdinandusse van Biezelinge, Q. M. v. d. Linde van Riiland, P. D. van Sabben van Wolphaartsdijk, P. Kakebeeke en J. A. Kakebeeke van 's-Heer Hendriks- kinderen, I. Schippers van Groede, P. J. Boone van Colijnsplaat. Niet bevorderd zes leerlingen. Van de tweede naar de derde klasse 19 leerlingen, nl.P. A. J. Dootjes, C. de Graaff, A. de Bruine, W. F. van Riet, A. v. d. Bliek, J. Melse, C. v. d. Bliek, Ph. A. v. Veen, J. Blanker, A. M. v. d. Reit, W. Koning, D. Melse, C. Botbijl en J. Zandee, allen van GoesC. van Maris, C. v. d. Linde van Kapelle; F. H. J. Markusse van Camperland, W. M. Ferdinandusse van Biezelinge, A. Visser van Hontenisse. Niet bevorderd5. Van de derde kl. naar de vierde alle 9 leerlingen, nl. C. Bruggemau, A. de Jonge, A. J. Fey, J. J. Wolf, J. A. Oranje, G. Koster en P. Monje van Goes, Z. Oom, uit Wilhelmina- dorp, C. Polderman uit Kloetinge. Tot de Chr. Normaallessen, gevestigd te Middelbeurg, werden na gehouden exa men tot de eerste klasse toegelaten de jongens A. C. Abrahamse (VJissingen), J. F. Wisse (Serooskerke), J. Ovaa, F. J. van Eenennaam, Jac. Pieterse, A. van den Ende, Iz. Cornelissen, allen van SouburgC. L. Roseboom (Meliskerke), W. P. Calliber (Biggekerke), J. H. Adriaanse (Grijpskerke), F. W. Dormaar (Middelburg)de meisjes W. C. Davidse en J. Luteijn van Koude- kerkeC. E. Waardenburg van Serooskerke; E. P. H. W. Wisboom Verstegen, M. A. M. Roscam Abbing en A. P. van Dijk, alle drie van Middelburg. De nieuwe cursus vangt aan met 48 leerlingen verdeeld over vier klassen. Te Leiden heeft de heer J. Adri aanse te Hulst, geb. te Middelburg, het candidaats-examen in de rechten afgelegd. 's-Heer-Arendskerke. Op de voor dracht van onderwijzer voor do openbare lagere school te 's-Heer-Arendskerke (Oud dorp) komen voor de heeren J. van Loo te Driewegen, G. Nijsse te Baarland, J. W. Kiel te Groningen en A. A. Barentsen te Schoondijke. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 24 Maart 1902 zijn veroordeeld wegens jagen z. acteJ. de J. te Rilland-Bath f 3 b. s. 1 d. h. bevel uitl. geweer of te betalen f 5 s. 2 d. h. jagen z. acte en verg. in vereeniginglo F. v. B., 2o A. de W., 3o M. P. allen te Heer-Arendskerke ieder 2 X f 5 b. s. 2x4 d. h. verbeurdverkl. bevel in beslag genomen geweer van 30 verbeurdverkl. bevel uitl. geweren van no 1 en 2 of te betalen f 3 s. 2 d. b. voor elk geweer ongeoorloofde pogmqen doen om wild te bemachtigen G. F. A. C. v. D. te Rilland-Bath ieder f5 b. s. 4 d. h. verb, verkl. opbr. haas bevel ver nietiging strikken; straatschenderij: M. H. te lerseke f 2 b. s. 2 d. h., J. W. te Wemeldinge f3 b. s. 3 d. h.nachtrumoer: P. D. Jzn. te Goes, C. F. Az., C. B. te 's-Heerenboek ieder f2 b. s. 2 d. h., A. de W. te Heer-Arendskerke f 3 b. s. 3 d. h.; in dronkenschap orde verstorenA. de W. te 's-Heer-Arendskerke f 5 b. s. 5 d. h.loopen over grond met verboden toegang H. de L., A. N., A. P., J. D. allen te Biezelinge ieder f 1 b. s. 1 d. h.op openbaren weg ivapen bij zich hebbenJ. L. te Schore f 1 b. s. 1 d. h. verbeurdverkl. geweer en patroon, vernietiging patroon op verboden tijd zich als bezoeker m tapperij bevindenJ. F. te Wemeldinge f 0,50 b. s. 1 d. h.op ver boden tijd bezoekers in tapperij hebben L. M. te Wemeldinge f 1 b. s. 1 d. h.rapen van schelvisch in kanaal Zuid-BevelandJ. G. 55 j., J. G- 33 j. beiden te lerseke ieder f 3 b. s 3 d. h.dronkenschap op station van spoorwegJ. G. Jzn. te Goes f 2 b. s. 2 d. h.dronkenschap A. W. te Ellewouts- dijk, M. P. te Heinkenszand, J. J. M. te Hansweerd, G. de W. en J. S. te Heer- Arendskerke ieder f 2 b. s. 2 d. h., J, P. te Heer-Arendskerke, P. de J. te Ovezande ieder f3 b. s, 3 d, h., C. v, F. te Goes f 5 b. s. 3 d, h-, M. G. v- R. te Gorinchem 2 X f 2 b. s. 2 X 2 d. h. dronkenschap bij 1 herh.: L. W. Wz, te Goes 3 d. h. en overtred. leerplichtwetJ. S. te Goes, G. de R. te Wissenkerke, C. G., J, P., J. V., J- G., te Driewegen ieder f b. s. 1 d. h., M. v- d. P., G. v. O. te Driewegen, G. de R.. J. A. B-, A. B. te Wissenkerke ieder f 2 b- s. 2 d. h., J. C. F. te Wissenkerke 2 x f 1 b. s. 2 X 1 d. h. Vrijgesproken werden C. M. C., J. W., A. V., W. C. de K., A. v- d. H., G. C. V-, P. H v. d. M., J. A. de L., P. C. B., J. V-, L- v d- M-, allen te Wissenkerke, P. V', W. N. te Driewegen allen beklaagd van overtred. leerplichtwet, J. J. K. te Baarland beklaagd van straat verontreinigen. Voorts werd het gedaan verzet door A. V. te Kruiningen tegen het vonnis dat 23 Decb. 1901 en waarbij hij wegens dron kenschap bij 7 herh. werd veroordeeld tot 3 w. h. vervallen verklaard. Middelburg. Gisterenochtend omstreeks half acht werd in de Spanjaardstraat alhier door de overburen ee 1 begin van brand ontdekt in een bovenhuis bewoond door de 85-jarige alleenwonende vrouw S. Met weinig moeite gelukte het al spoedig den brand te blusschen, maar toen kwam men tot de treurige ontdekking dat de bewoonster die nog te bed lag tengevolge van den rook en de vlammen was omgekomen, naar alle waarschijnlijkheid heeft ze een petroleura- toestel, dat naast het bed stond ontstoken en dit is toen omgevallen, waardoor het bedde- goed vlam gevat heeft. De voeten van de on gelukkige waren reeds gedeeltelijk verkoold. jVtïildeltmi-g'. Woensdag 26 Maart te 3 uur, openbare zitting van den gemeenteraad ter behandeling vanj. Notulen. 2. Inge komen stukken. 3. Adres H. J. Brouwer, gemeente-bouwmeester, om vergunning tot aanvaarding van de betrekking van architect der godshuizen; met voorstel van burg. en weth. 4. Adres D. W. Louis, onderwijzer school A, om vergunning om tot 1 Mei 1903 te Vlissingen te mogen blijven wonen; met voorstel. 5. Voorstel tot het geven van vergunning aan het bestuur van den cursus voor de hoofdacte tot gebruikmaking van een lokaal in de burgeravondschool, St. Pieterst. 6. Adres J. Jongepier om vrijstelling pacht van het 11 e perceel der grasettingmet voorstel. 7. Voorstel verhuring onderwijzers woning op den Dam F no. 2, behoorende bij de opge heven school lett. F. 8. Adres afd. Middel burg Alg. Ned. Timmerliedenbond betreffende overwerk aan de stadsschuur en de levering van werkstukken door de ambachtschool aan particulierenmet voorstel 9. Adres J. Dekker te Koudekerke wijziging raadsbesluit 23 Jan. 1232 waarbij hem is vergnnd te maken van een stukje gemeentegrond aan den Vlis- singschen singel; met voorstel en 10. Voor stel wijziging verordening II lager onderwijs. 11. Bezwaarschrift in zake aanslag plaatselijke directe belasting op de inkomsten over 1901. Middelburg. Zaterdag werd in de stoomhoutzagerij voorheen Alberts en Co. de werkman L. bij de bediening van een der zaagmachines dooi een eind bijna af gezaagd hout dat opwipte derwjjs tegen het hoofd gewond dat hij bewusteloos viel en in dien toestand bij zijn schoonvader ingedragen de laatste H. sacramenten ont vangen moest en overleed. Middelburg. Sedert Donderdagmiddag schooltijd wordt hier een tienjarig knaapje Jacques Verdaasdonk vermist. Men vreest voor een ongeluk. IJverig wordt gezocht. Een gerucht als zou 't kind te Veere ge zien zijn, bleek ongegrond. Aan wie voldoende aanwijzing geeft dat 't kind gevonden wordt zal f 10 belooning uitgekeerd worden. Goes. In de Zaterdag alhier gehouden vergadering der afdeeling Zeeland van de Vereemging tot bevordering van de pluimvee houderij en tamme konijnenteelt in Nederland, door i8 leden bijgewoond, werd in plaats van dhr. Boshoff, gekozen de heer P. H. Termeulen te Middelburg, en als lid in de konijnen-commissie de heer A. A. ter Haar, alhier. Goes. De heer A. Verhage, onder wijzer aan school B, is Vrijdag te Utrecht over leden. Goes. De Kerkeraad der Hervormde gemeente alhier heeft zich gewend tot de gemeenten in den omtrek om door veree- nigde pogingen te trachten den Goeden Vrijdag voortaan tot een rustdag te maken. De gewone drie godsdienstoefeningen zullen dien dag gehouden worden; des morgens met bevestiging van lidmaten, des middags Kinderkeik. Verscheidene neringdoenden hebben zich verbonden dien dag te sluiten. De Kerkeraad spreekt den wensch uit dat zoowel van de zijde der verkoopers als der koopers zal worden medegewerkt tot het verkrijgen van een rustige viering. Zierikzee. Vrijdag morgen is A. W. onder geleide van twee rijksveldwachters per boot naar 's-Gravenhage overgebracht, ten einde tegenwoordig te zijn bij de be handeling van zijn zaak in hooger beroep. Te rekenen van 1 April a. s. zal de diensttijd op werkdagen van het rijkstele- phoonkantoor te Westkapelle als volgt worden geregeld: van 1 April tot en met 30 September van 9,30 tot 11.30 uur voor- en 4,30 tot 6,30 uur namiddagsvan 1 Oct. tot en met 31 Maart van 8,30 tot 10,30 uur voor- en 4,30 tot 6,30 uur namiddag (Green- wichtijd). Op Zon- en feestdagen blijft het kantoor gesloten. Waarde. Zaterdag 11. vierde K. Krijnsen de oudste inwoner dezer gemeente in het bezit van eene goede gezondheid zijn 80en geboortedag. De jongelingsvereeniging had eene eerepoort voor zijne woning geplaatst en het muziekgezelschap »Paul Kruger" bracht hem des avonds eene serenade. De leden van dat gezelschap vereerden hem een mooien leuningstoel. Vlissingen. De bruto-opbrengst van den gehouden Bazar van de afdeeling Aan het Chr. Nationaal Boerencomité bejoeg f 14205. De nog resteerende goederen zullen waarschijnlijk door het houden eener tom bola van de hand worden gedaan. De Bazar was ook Zaterdag goed bezocht en slaagde in 't geheel boven verwachting. Hansweerd. De geladen Aakschepen Henrietta, schipper van flooijdonk en Mor genster 2, schipper Mampay, komende van België, zijn nabij Bath op een plaat geloopen. Vermoedelijk zijn beide schepen verloren. Schore. In den nacht van Vrijdag op Za terdag hadden tot heden onbekenden de bru taliteit bij den heer Burgemeester door de ruiten van het woonvertrek te schieten. De beschadiging beperkte zich tot een stuk van een kast waar de kogel of hagel doordrong. Zeer zeker een onverdiende wraakneming, waar het hoofd der gemeente arm of rijk altijd met ongekende vriendschap ontvangt en met raad en daad bij staat. VrijzinnigIn de Leeuwarder Crt. van 21 Maart leest men deze advertentie: Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk te IJtens bieden ter verhuring aan een huizinge en landerijen. De huurder moet zijn lidmaat der Ned. Herv. Kerk en van vrijzinnige be ginselen' Het schijnt gewoonte te worden dat voor of namens de leden der staten van Zuid-Holland publiek gemaakt wordt op wien zij over eenigen tijd zullen stemmen voor een lid der eerste kamer. De liberale leden zullen stemmen op den heer A. Plate de «antiliberalen'' op dhr. J. G. S. Bevers, beide oud-lid der tweede kamer. Klaas Boes is niet dood. Wie ver zon toch het bericht van zijn dood Het bestuur der Unie »Een school met den Bijbel" heeft zich in antwoord op een schrijven van het locaal comité te Utrecht, gedateerd 18 September 1901, bereid verklaard de noodige stappen te doen, die kuunen leiden tot een spoedige opheffing van den vaccinedwang en van de bezwaren aan de uitvoering der leer plichtwet verbonden. De minister van oorlog heeft bepaald dat voortaan het vertrek van korpsen of korpsgedeelten naar een of andere leger plaats tot het houden van practische oefeningen zoo eenigszins mogelijk, niet op Maandag mag plaats hebhen, ten einde te voorkomen dat verschillende diensten, die onafscheidelijk aan dergelijke troepenver plaatsingen moeten voorafgaan, op Zondag moeten plaats hebben. Volgens een Lloyd-telegram uit New-York, d.d. 22 Maart, is het stoomschip „Maasdam" van de Holland-Araerikalijn, dat op weg was naar Rotterdam, in het Gedneyskanaal aan den grond gevaren. {Gedney Channel bevindt zich even buiten de haven van New-York, iets westelijk van Sandy Hook. De Maasdam is een der schroef- stoomschepen van de HollandAmerika-lijn, en werd in 1871 gebouwd.) In de fabriek van levensmidden te Voorburg gleed een werkman uit die bezig was het lokaal te witten, en greep in zijn val een as, waardoor hij werd rondgeslin gerd en onmiddellijk gedood. Te Vaals brak een hevige brand uit bjj een land bouwer, waarbij de geheele hoeve in de asch gelegd werd en de eigenaar zelf bij een pogiug tot redding van zijn vee in de vlammen omkwam. Een schippersvrouw met haar kind op den arm bij de Oranje sluizen te Amsterdam op haar vaartuig staande werd door een rukwind over boord geslagen. Bbiden verdronken ondanks de wanhopige pogingen tot redding door den schipper en zy ti knecht aangewend. Te Rotterdam viel een kind van twee jaar in een tobbe met kokend water en bezweek op slag aan de brandwonden. Te Rotterdam heeft Vrijdag een zoon zijn vader vermoord. In de Vondel straat bewoont de 52-jarige Van Elfferen met vrouw en olf kinderen als hoedenmaker een benedenhuisje van slechts twee kamers en een plaatsje, terwijl een der kamers als werkplaats dient en de ander door dat gansche gezin bewoond en beslapen wordt. De vrouw is in hooge mate tuberculeus, herhaaldelijk heeft zij bloed opgegeven, zij lag sedert lang op haar ziekenstoel of te bed, zwak, tobberig, ellendig. Ook de oudste dochter Maria is teringachtig in vrij ster ken graad er zjjn trouwens in deze geheele familie sporen van tuberculose. De verstandhouding tusschen den vermoorden man en zijn vrouw en kinderen was ellen dig, alleen met den tweeden zoon kon hij goed overweg, met de anderen was her haaldelijk twist en gekijf. De oudste zoon, A. C. G. Van Efferen, 26 jaar oud, koos steeds de partij van zijn moeder en zusters. Een jammerlijke onderlinge haat be- heerschte sinds lang het gezin. De man sarde en plaagde geregeld zijn vrouw die hevig leed aan haar kwaal. Zoo blies hij haar meermalen rook in het gezicht, waar door haar hoestaanvallen heviger en ver- scheurender werden. Zijn gedrag had den oudsten zoon tot het uiterste verbitterd. Herhaaldelijk had hij ruzie met zijn vader tot handtastelijkheden toe. Aan de vrouw van één der hoedenmakers voor wien Van Efferen werkte had hij, zijn nood klagend, al eens gezegd ik houd me kalm. Maar als hij 't te org maakt, als hij 0, ik wil voor hem gaan zitten, juffrouw Zoo was de toestand toen Vrijdagmorgen het vreeselijk ongeluk plaats vond. De kleinere kinderen waren naar school. In het voor kamertje lag de moeder op haar ziekbed, één dochter was bjj haar. Achter werkte de vader met zijn beide zoons. En de tweede dochter was daar ook, zij zou gar neersel gaan halen voor hoeden. Over die boodschap ontstond twist. Men wond zich op, gebruikte harde woorden en plotseling hief de vader zijn band op om zijn dochter een slag te geven. Toen, in ziedenden drift, vloog Anton toe met het snjjmes, waarmee hij bezig was vilt te bewerken, in de hand en met één krachtige beweging stootte hij het mes zijn vader in de borst. De vader wankelde, maar sloeg tegelijk de deur open om naar buiten te vluchten. Moeder, door het gegil verontrust, zag haar man, meende dat hij haar te lijf wilde en stortte de straat op, dadelijk gevolgd door haar man. Hij liep een twintig stappen strompelend langs de huizen, voortgeholpen door twee voor bijgangers. Hij viel evenwel en werd toen door de beide mannen binnengedragen in de Embelagefabriek. Een apotheker behan delde zooveel doenlijk de wond doch tij dens deze behandeling bezweek Van Effe ren. Bij de voorloopige lijkschouwing, is gebleken dat de wonde 2 cM. breed bij een diepte van ongeveer 8 cM. was. De bloeduitstorting was zeer gering. De dader was inmiddels óók naar buiten geloopen. Hij begaf zich regelrecht naar het politiebureau. De commissaris nam hem dadelijk in verhoor. Rustig deelde de jongeman mee wat hij gedaan had en hoe. Ik heb er geen berouw van, zei hij. Inmiddels was de zieke moeder weer in huis teruggebracht. Zij was zeer ontsteld doch van den moord wist zij niets en werd zij zoo lang mogelijk onkundig gehouden. Zij had nog juist dien morgen een hevige bloedspuwing gehad. Te Gorsel is door 't te vroeg over halen van een wissel de trein van 7 uur Vrijdag avond uit Deventer ontspoord; locomotief en kolenwagen tuimelden van den dijk en vernielden de telegraafdraden, terwijl een 3e klasse wagen steil in de hoogte gezet werd en in een 2e klasse waggon drong. De machinist raakte bekneld, doch werd na een arbeid van twee uren gered; hij kwam er vrij goed af. Overigens geen ongelukken. Tot lid der Prov. Staten van Zuid- Holland is in het district Delft gekozen mr. L. W. C. van den Berg (antir.) met 1539 stemmen van de 2685. B. Schelling (lib.) door de s. d. gesteund, kreeg 1120. Het Tweede-Kamerlid, ds. Talma, gaat goed vooruit en hoopt spoedig zijn werk zaamheden te kunnen hervatten. Ken practische BoerVolgend komisch voorval deed zich bjj de verkooping der op het veld van oneer gesneuvelde Rijn- landsche verloting te Aarlanderveen voor. Tot de gegadigden behoorde ook een juf frouw, wier hoofddeksel met een omvang rijken veerendos prijkte iemand die achter haar stond, klaagde er herbaaldelpk over, dat hem door dat moois het uitzicht werd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2