Hst Woon- en Winkelhuis Openbare Verkeoping beien sn i AANBESTEDING. Advertentiën. op laanJai 24 Maart 1002, Het erfpachtsrecht he lit in let erfpachtsrecht Openbare Verkooping Aanbesteding. s* SANGUINOSE, veilen en verkoopen: Het Woonhuis en Erf Het Woonhuis en Erf Het Woonhuis en Erf 24000 kilo or haggen Beestenpeeën, Eenige Nieuwe Houtwaren, Engeland en Transvaal. UIT DE 1»ERS. Ingezonden Stukken. Zie de annoncevan M.T. in dit blad 4e pagina 4e en 5e kolom. UITWEG, Openbare Verknoping. DE AFBRAAK van het Woonhuis en Schuur, 100000 IJssel-klinker en Waal steen, groote partij Riet en Strooi sel, Schuurgebindten en Gordingen, Dakpannen, Vloerleien, groote partij Planken, Dilt- en Zolderbalken, Vloer- en Dekdeelen, Daklatten, Tegels, Ra men, Kozijnen en Deuren, enz enz. Openbare Verkooping en ERF Het Woonhuis en Erf Twee Woonhuizen, een Werkplaats en Tuin 28 Maart 1902, van drie Oesterputten, 4 Stralen een Schuur en Tri, Loods, Los- en Laadplaats, Dijk en Glooiing, Openbare Verkooping. TaasoopaiTï 7000 kilo Weihooi, 4000 kilo roode Klaverhooi, 1500 kilo Lu- cernehooi, 700 bossen Kanthooi, 1500 bos Haver-, 700 bos Tarwe-, 200 bos Gerste- en 200 bos Klim- boonstroo, een partijtje droge Musterd enz., benevens 8 Loop varkens. Raadpleeg OP WOENSDAG 26 MAART 1902, als: Kabinet, Bedden en toe- behooren, Stoelen, Tafels, Sta tenbijbel, Glas- en Aardewerk. VOORTS: Ladders, Timmermansgereed schap, 2 Karren, Kruiwagen, Kel- derwinden, Stellinghout, enz. enz. aan te besteden: Het bouwen van een WOON HUIS met SCHUURTJE, met bijlevering der benoo- digde Matrialen. Het bouwen van een .WOON HUIS, LANDBOUWSCHUUR en bijkomende werken, School Oravestraat. De correspondent van de Daily Mail te Johannesburg vertelt nog dat de loyale boer die mededeelingen heeft gedaan over Fouchó's commando,' ook aan een van de Boeren had gevraagd of zij den veldtocht niet moede waren en hoelang zij nog dachten vol te houden. „Moede!", riep de Boer uit. „Neen, wij zijn er aan gewend cn zijn van plan vol te houden zoolang wij de goede ondersteuning krijgen, die wij in deze streek ontvangen." Fouché wordt beschreven als een man van ongeveer 6 Eng. voet en 27 jaar oud. De meeste van zijn volgelingen dragen voor de grap medalje-lintjes op hun jas. De N. R. C. ontving een fotografische verkleining van een kennisgeving, zooals er in de Kaapkolonie vele verschenen zijneen bevel aan de bewoners van een dorp om de aflezing van het doodvonnis over een rebel bij te wonen. Een wreedheid, nog wel niet zoo erg als die andereverwanten en vrienden van den veroordeelde te dwin gen de terechtstelling zelf bij te wonen een van de gruwelen op Engeland's zwarte lijst van dezen oorlog, zooals John Morley zeide maar toch reeds hoe grof en onmenschelijk Want de getuigen van dat aflezen moeten daar ook het slachtoffer zien hoe hij zijn doodvonnis ontvangt De kennisgeving, die we hier voor ons zien, betreft de afkondiging van hot dood vonnis over Johannes Petrus Coetzee, ter dood voroordeeld «wegens hoogverraad en poging tot moord." Den 12en Juli 1901 moesten alle mannolijke volwassen inge zetenen van de stad Oradock op het Markt plein bij de voorlezing van het doodvonnis tegenwoordig zijn, en alle winkels en kan toren moesten gesloten zijn van halftien tot na afloop van de gruwzame plechtigheid. Aldus beval majoor C. C. Wiseman Clarke, commandant van het district Cradock. Dezer dagen verscheen een bundel En- gelsche gedichten van eene Zuid-Afrikaan- sche. Daarin staat ook een vers op den dood van dien Coetzee, een jongen man van 21 jaar, terechtgesteld, zooals de dich teres er bijvoegt, dienzelfden 12en juli: «Gelijk te Slagtersnek moesten de vrienden en de voorname Afrikaanders uit hot district de terechtstelling bijwonen." In de New Age komt ook een gedicht voor op de terechtstelling van een jongen rebel. Het is een uitwerking van dit ver haal «Toen de Boeren op de hoeve kwamen, waar ik onderwijzeres was", vertelde een jong meisje aan den schrijver (of de schrijf ster), «dronken zij daar koffie en bleven er den avond doorbrengen. Onder hen merkte ik oen jongen vriend op, nog een knaap, den zoon van een boer in de buurt. Ik nam hem terzij en zeide hem: «Weetje wel wat je doet? Weet je niet, dat je een rebel bent, als je met die mannen meegaat, en misschien er voor hangen moet." «Ja dat weet ik", antwoordde hij heel eenvou dig, «maar ik kan er niets aan doen. God zegt me aldoor, dat ik hetdoon moet." Daarop vertelde bij mij, hoe. (de beroemde aanvoerder van het Boerencommando) hem den vorigen avond voor hij zich bij hem aansloot terzij had genomen, en samen met hem ernstig tot God gebeden had, vragende of Hij den knaap in het hart geven wilde wat zijn plicht was te doen. «Want", zeide hij, «ik wil geen recruten uit de Kolonie bij mijn commando hebben, die niet in het diepste van hun ziel overtuigd zijn, dat zij doen wat recht is." Geen gedicht kan treffender zijn dan dit verhaal. En dit zijn dan de mannen, die de beroemde Boerenaanvoeder wie was het? Lotter, Scheepers of Kritzinger? alleen bij zijn commando wilde hebben, schavuiten en bandieten, zooals moer dan één Engelsch minister ze openlijk genoemd heeft. C'liristflijk TVutioiuial Boeren- Coiuif Het eorsfe jaarverslag van de vereeniging «Het Christelijk Nationaal Boeren-Comitó", doet zien, dat deze vereeniging zeer veel voor de zaak van Zuid-Afrika hooft kunnon doen. "De mannen, die het «Comité" vormden, deden hun arbeid op 20 Februari 1901 over aan een Vereeniging, die al dadelijk een 100 leden tolde en die nu tot 3377 leden is uitgegroeid, met 34 afdeelingen. Hier mag dus van een snellen groei wor den gesproken. Hot Bestuur van de jonge vereeniging onderging weinig verandering; alleen Mr. S. de Vries Czn. nam ontslag; wel wisselden nogal de verschillende be- stuursfunctiénalleen de voorzitter, de heer H. Bijleveld, bleef op zijn plaats in het moderamen, en hem bleef de 2e voor zitter, Ds. Sikkel, gotrouw. De vereeniging heeft nu Koninklijk goedgekeurde statuten, een huishoudelijk reglement, en een eigen orgaan, Voor de Boerendat ook van redac teur wisselde. Door verschillende Commissies wordt zorg gedragenvoor het Afrikaansch Tehuis; voor de vrouwenkampen voor de regeling der spreekbeurten in het land; voor de ondersteuning o. a. van Hollandsche onder wijzers; voor de Boeren in Portugal; voor de krijgsgevangenen, enz. enz. Uit welke opsomming blijkt, dat er heel wat te doen valt door het bestuur. Het Afrikaansch tehuis, onder de voortreffelijke leiding van mejuffrouw Mitze, herbergt nog 24 ballin gen. De voorheen daarin opgenomen ge zinnen zijn thans in gehuurde woningen onder dak en leven mee door den steun van de Vereeniging. Het Tehuis zal weldra worden verplaatst, waarheen, is nog niet bekend. Men heeft reden om over den gang van zaken met het Afrikaansch Tehuis tevreden te zijn. Aangezien zoo af en toe over den arbeid der Vereeniging in de bladen mededeeling is gedaan, kunnen we verschillende bij zonderheden uit het Verslag achterwege laten; vermelden we nog slechts, dat men bezig is ook te Pretoria een afdeeling van de Vereeniging op te richten. Merkwaardig mag het finantieel gedeelte van het Verslag worden genoemd, waaruit blijkt, dat er heel wat geld door de Ver eeniging is ontvangen. De ontvangsten beliepen tot op 31 Dec. jl. niet minder dan f 157,225.73; de uitgaven f 112,052,64'/,, zoodat er toen een saldo was van ruim f 45,000, dat echter voor 4/5 een be stemming had. Alleen voor de vrouwenkampen werd tot op dien datum uitgeven de som van f 54,452.71 In 't geheel aan alle kampen f 109,319,90; terwijl aan goederen voor de krijgsgevange nen nog voor een waarde van ruim f 15000 werd verscheept. Het blijkt dus dat deze Christelijke Ver eeniging niet heeft stil gezeten. Uit een inliggende agenda zien we dat de Jaarvergadering der Vereeniging D. V. zal worden gehouden op Woensdag 26 Maart, in Bellevue (huize Stroucken) te Amsterdam. Behalve de regeling van allerlei huishou delijke aangelegenheden zal een drietal punten ter sprake worden gebracht en wel: le «Het Christelijk karakter onzer Vereeni ging in verband met de toekomst van Zuid- Afrika", in te leiden door den heer R. C. Verweyck2e. «Wat kan onze Vereeniging in de toekomst doen in het belang van het onderwijs in Zuid-Afrika", in te leiden door Dr. Mansvelt, superintendent van het onderwijs in Transvaal, en 3e. Wensche- lijkheid van de oprichting van Hypotheek banken voor Zuid-Afrika, in te leiden door den heer 1. Van der Walt, een der hier vertoevende ballingen. De vergadering kan dus hoogst belangrijk zijn en toont dat de Vereeniging het oog op de toekomst gericht houdt. Subsidie van staatswege aan de Vrije Universiteit. Prof. Bavinck hoeft dezer dagen gewezen op een ornstig bozwaar voor de Vrije Uni versiteit tegen aanvaarding van den effedus civilis, wolken de regeering van plan is aan den doctorstitel door haar verleend te schen ken, straks wellicht gevolgd door de aan bieding van geldelijke hulp. Dit zal na tuurlijk niet geschieden zonder waarborgen te eischen, dat het geld goed besteed wordt voor het aangewezen doel en het onderwijs beantwoordt aan den maatstaf, dien de re geering noodig keurt. De Heraut is van meening dat prof. Ba vinck het gevaar eer te klein dan te groot heeft voorgosteld, omdat het hier niet alleen de Vrije Universiteit, maar boel het chris telijk onderwijs geldt. De toenemende drang om op staatshulp to gaan leunen is een dubbel gevaar in de kringen van voorstan ders van bot bijzondor onderwijs. Vooreerst, dat elke subsidie afhankelijk maakt van de regeering. Nu we een christe lijk ministerie hebben, moge het gevaar niet zoo groot wezen, dat de regeering in de autonomie dor school zal ingrijpen, maar niets waarborgt ons, dat in de toekomst een liberaal ministerie niet gansch andere voorwaarden aan de subsidie verbinden zal. Staatssubsidie is en blijft altijd een zilveren koorde. En ten tweede, hoe milder de stroom uit de schatkist vloeit, hoe geringer de prikkel bij ons christenvolk wordt, om voor de school te geven. Tot dusver heeft de Vrije Universiteit het best zonder staatssubsidie kunnen doen, zij heeft uitsluitend geleofd van de gaven van ons volk. Werd oen compromis met de regeering aangegaan, dan zou de gene rale synode dit toch eerst moeten goedkeu ren. Maar dit nog daargelaten, haar eigen statuut verbiedt reeds aan de Vrije Univer siteit een subsidie van wien ook aan te nemen, waardoor zo haar vrijheid van han delen zou kunnen kwijtraken. Art- 3 der statuten zegt toch uitdrukkelijk: De vereeniging trekt haar inkomsten uit schenkingen, erfstellingen, legaten, contri bution van leden en begunstigers, en andere middelen. Zij mag die echter niet aanne men, wanneer daaraan voorwaarden ver bonden zijn, die haar of haar scholen van een buiten haar staand gezag in eenig op zicht afhankelijk zouden maken, of die om andere redenen, naar het oordeel des be- stuurs, aan te groote bezwaren onderhevig zijn. Prof. Bavinck, zegt De Heraut kan dus gerust zijn. Elke subsidie, die de Vrije Universiteit afhankelijk zou maken van een buiten haar staand gezag, kan door haar met aanvaard worden. Buiten vei antwoordelyHieid der Redadie.) Geachte Redacteur i Indertijd werd in Uw blad een oproep gedaan om boeken saam te brengen voor den vroegeren onderwijzer uit Goes, dhr. H. Lampen, laatst hoofd eener school te Rustenburg, thans krijgsgevangene te Um- balla, Britsch Indië. Èn bij zijn schoonmoeder én bij onder- geteekende kwamen uit Goes, van andere plaatsen op Zuid-Beveland, van Noord- Beveland en Walcheren verschillende boe ken in, zoodat een groote kist met boeken voor hem en zijn medegevangenen kon verzonden worden. Ondergeteekende betuigt allen gevers langs dezen weg dank voor de liefde en belangstelling zijn zwager en diens mede gevangenen getoond. J. DE KONING, Hoofd der Chr. School. Kiabbendijke, 18 Maart 1902. De Notaris C. PRINS te Kruiningen zal verkoopen: des voormiddags te 10 uren, ten lier- berge van den heer M. Korstanje te Wemeldinge, ten verzoeke van den lieer A. van Oosten Pz., aldaar: 1. Een HUIS met ERF en TUIN te Wemeldinge, in het dorp, kadas traal bekend in Sectie B no. 696, groot 2 Aren 25 Centiaren. Verhuurd aan P. Bütetjn voor f 1.10 por week tot 1 Mei 1902. 2. Een perceel BOOMGAARD met in Reepkoek te Wemeldinge, kadas traal bekend Sectie B no. 271, 272 en 273, samen groot 1 Hectare 21 Aren 70 Centiaren. Dadelijk te aanvaarden. 3. Een perceel BOUWLAND te Kapelle, in St. Jansteenland, ka dastraal bekend Sectie D no. 1, groot 1 Are 20 Centiaren. Dadelijk te aanvaarden. 4. Een perceel BOUWTERREIN te Wemeldinge, in Oosthoek, kadas traal bekend Sectie C no. 1713, groot 8 Aren 90 Centiaren. Te veilen in 3 perceelen op het terrein aangeduid en dadelijk te aan vaarden. 5. Een perceel HOVENIERING te Wemeldinge, in Oosthoek, kadas traal bekend Sectie C no. 35, groot 40 Aren 90 Centiaren. Dadelijk te aanvaarden. 6. Een perceel BOUWTERREIN in Snoodijk te Wemeldinge, kadas traal bekend Sectie C no. 1611, groot 19 Aren. Dadelijk te aanvaarden. 7. Twee WOONHUIZEN met ERVEN en TUIN te Wemeldinge, in Snoodijk, kadas traal bekend Sectie C nos. 1304, 1305 en 1306, te samen groot 3 Aren 35 Centiaren. Verhuurd aan E. Minnaar en de Weduwe D. van oen Beroe voor 75 cent per week tot 1 Mei 1902. 8. Twee WOONHUIZEN met ERVEN en TUIN aldaar, naast het vorige perceel, ka dastraal bekend Sectie C nos. 1301, 1302 en 1803, samen groot 10 Aren 85 Centiaren. Verhuurd aan M. Leijs voor 65 cent en de Wed. Meijaaro voor 75 cent per week tot 1 Mei 1902. Inlichtingen bij genoemden Notaris. De Deuiwaarder HOLLHANN zal op WOENSDAG 26 MAART 1902, des voormiddags om 10 uur te Goes, aan het „Valckenslot", genaamd: „het Valckenslot" te Goes, zijnde op DINSDAG 25 MAART 1902, 's avonds ten 7 ure, te Goes, in de „Prins van Oranje", voor de erven C. de GraalF, ten overstaan van den Notaris MULOCK HOUWER, van te Goes, aan de Voorstad, wijk E no. 53, groot 95 c.A. daarnaast, groot 60 c.A., verhuurd aan H. Mei.se voor f 1.75 per week. te Goes, aan de Voorstad, groot 5 A. 30 c.A., gedeeltelijk verhuurd voor f 2.40 per week. te Goes, aan de Jacobsstraat, groot 19 c.A., verhuurd aan J. Dronkers voor f 1.25 per week. aldaar, aan de Vischmarkt, groot 88 c.A., verhuurd aan Wed. Lekon voor f 1.75 per week. aldaar, aan den Molendijk, groot 62 cA., verhuurd aan C. Vermeui.e voor f 1.25 per week. De perceelen 1 en 3 zijn te aan vaarden 1 Juli a. s., van de overige zijn de huurpenningen ten bate der koopers van de betaling af. 's namiddags te 2 uren, te Ierseke, in het koffiehuis „Oesterbeurs", voor den heer D. Spruit, ten overstaan van den Notaris MULOCK HOUWER, van EN te Ierseke, aan den Breedschen dijk. Te veilen in 3 perceelen en in massa. Jaarlijksche canon f 21,— voor het geheel. van een te Ierseke bij den Dam, ter grootte van 33 A. 42 c.A. Jaarlijksche canon f 29,075 voor de helft. Alles te aanvaarden bij de betaling. De Deurwaarder HOLLMANN te Goes zal op DONDERDAG 27 MAART 1902, des voormiddags om 10 uur, bij het hoefje van de Wed. Kegel te Nisso (Grintweg), en daarna op de hof«tede van dhr. B. Nieuwen- lmijze aldaar voor sluiten en aanleg van WEIDE naar eiken eisch. Zeeuwsche IkSÖÜJ, Zaadhandelaar, MIDDELBURG. P. S. Tot bewijs voor vertrouwde behandeling tal van gemeten gelegd. 's namiddags te 1 uur, te Goes, aan de Voorstad, aan het sterfhuis van C. de Graaff, ten ovorstaan van Notaris MULOCK HOUWER, van Op Zaterdag 29 Maart 1902, des namiddags te 2 uren, zal den bouw kundige A. J. A. HOOGVLIET, te Baarland, voor zijn principaal bij in schrijving ten zijnen huize trachten Bestek en teekening liggen ten zijnen huize voor belanghebbenden ter inzage. Aanwijzing te 12 uren op den dag der besteding door- en inlichtingen te bebomen bij den bouwkundige A. J. A. HOOGVLIET te Baarland. Op Dinsdag 25 Maart 1902, zal, dos nam. 1 uur, in hot «Ter Nouzensck Kof fiehuis" aan de Nieuwstraat te Ter Neuzen, in 2 perceelen en in massa worden aanbesteed: op een perceel in den Nieuw Neuzenpolder, nabij Ter Neuzen. Bestek en teekeningen liggen ter inzage in genoemd Koffiehuis en zjjn verkrijgbaar voor het huis a f 0.60 en voor de schuur a f 1,per stel, bij den bouwkundige L. DE BRUUNE, door wieD inlichtingen worden verstrekt. Plaatselijke aanwijzing op Donderdag 20 Maart, des nam. 1 uur. In de dagen toen onze Sanguinose j J zoo bitter aangevallen werd, zeide P 4 een ervaren geneesheer tot, ons: „daür p d moet het tégen kunnen. Let nu eens ft op is het middel van geen waarde, j K dan zal het zeer waarschijnlijk ten P P ondergaan maar is het een goed p d middel, dan handhaaft het zich ft 2 zelf." Zóó is het ook gebleken. Z J Het aantal gebruikers neemt toe, P Q elke week en elke maand. De P d een vertelt het aan den ander welk ft M /I w» 11/1 .11 /"I/-* V n VI /*1, 1 r\ Af1/\ 0 een goed middel de Sanguinose is. Ook de tegenwerking neemt P Safen onder degenen die het eerst P bestreden, zijn er die het nu met ft g veel succes gebruiken en het an- j P deren aanraden. Vraag maar eens P P ons nieuwe boekje met attestenP p het wordtU gaarne franco gezonden. d Prijs per flacon f 1.50, 6 flacons ft 2 f 8.12 flacons f 15. Te Axel bij Jos. de Feyter, Bres- j kens bij SandeeMonjé. Goes bij P alle Apothekers en bij Gebr. P Mulder, drogisten, Ierseke bij H. ft 0 Dorenbos, Tholen bij Groenewegen, - P Ter Neuzen bij v. Overbeeke Leums, P Vlissingen bij S. A. Luitwieler, d Zierikzee bij M. S. Polak, Middel- ft burg bij R. M. Smits, Lange Gist- j straatC. A. Schulte, drogist, P P Korte Delft. P Aangifte leerlingen voor den nieuwen Cursus op Woensdag 9 April, 's avonds 7 uren, in de school. P. J. DE KRUIJTER, Secret. Vereeniging voor Gereformeerd onderwijs Middelburg. Algemeene vergadering op Woensdag 26 Maart, 's avonds 8 uren, in Concordia Voorstellen in te zenden aan het Bestuur. C. VERHAGE, Voorzitter,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2