NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No, 98. 1902, Zaterdag 22 Maart. 16e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH Bjj til nummer Mort est Bijvoegsel. Buitenlandsch Overzicht. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN £2$"^ Zij, die zich met 1 April op ons blad abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschij nende nummers gratis» Een woord van Kruger. Eene vrouw gedurende jaren gemarteld. Kerknieuws. Schoolnieuws. elkbn MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Een Fransch dagbladschrijver heeft een gesprek met den Staatspresident gehad; en hetgeen de President gezegd heeft is door de aanwezigen Fischer, Leyds en Van Boeschoten genoteerd en de Fransche pers heeft 't vertaald weergegeven. Het onderstaande is er aan ontleend. Ik zou u met een enkel woord kunnen antwoorden: mijn meening, mijn hoop, zijn onveranderd gebleven. Zij zijn wat ze waren voor den oorlog en in het begin van de vijandelijkheden waartoe men ons heeft gedwongen. Ik heb altijd in God's woord het vaste vertrouwen geput, dat Hij nooit zijn volk zou verlaten. Wie op Hem bouwt heeft niet op zand gebouwd. Wel bezoekt de Heere soms zijn volk, om het te vernederen of te straffen, maar clat geschiedt niet om dat volk aan zichzelf over te laten, maar omdat Hij het liefheeft en redden wil. Psalm 83 zegt hoe de duivel opstaat tegen het rijk van Jezus-Christus»Welaan, zegt Satan, laten wij hen uitroeien, dat zij geen volk zijn." Eveuzoo zeggen de Engelschen »Dat volk mag niet langer bestaan. God heeft geantwoord: „Dat volk zal blijven bestaan." Wie zal tnoinfeereu Zekerlijk de Heere. Ik heb die woorden gesproken bij de opening van den Volksraad, den 7en Mei 1900. Ik herhaal ze nu met een onuit sprekelijke dankbaarheid jegens den Heere. Tot hiertoe heeft de Heere geholpen. Dat volk zal blijven bestaan, want God regeert, en tegen zijn bestier vermogen de mensche- lijke machten niets. Laat het geweid ontketend worden, laten barbaarsche vonnissen op barbaarscke wijze ten uitvoer worden gelegd, laat men de heiden der vrijheid ter dood brengen, laat men zoo wreed zijn, onze vrienden te dwingen, die terechtstellingen bij te wo nen; laat het Recht verkracht worden, de onschuld verdrukt! Wij blijven oubevreesd. De Heere regeert en te Zijner tijd zal Hij zeggen: „Tot hiertoe en niet verder." En dan zal alles recht komen. Wee ons, indien wij onze onafhankelijk heid niet verdedigen! Maar laat ons geen kwaad met kwaad vergelden. Als onze krijgsgevangenen verbannen worden en zelfs gedood, volgen wij dan het slechte voor beeld niet. Ik weet wel dat de menschen somtijds een edelmoedigheid afkeuren die zij buitensporig vinden. Maar de Heere heeft gezegd„Mij is de wrake Onze vrouwen en kinderen zijn in ge vangenschap weggevoerd, ten prooi aan de ellende en zelfs aan den dood. Men hoopt op die wijze ons volk uit te roeien. Maar wij vreezen niet. God heeft ons tot hier toe bij de rechterhand geleid. Hij heeft mannen onder ons opgewekt die onder Zijne leiding ware wonderen verrichten, gelijk die waar het Oude Verbond van spreekt. Zie maar wat er in den laatsten tijd gebeurd is. Wat zou er van ons geworden zijn, indien de Heere niet met ons en voor ons ware geweest, als Hij ons niet behoed had voor ontmoediging en verslapping Wij zijn slechts menschen, maar wat God door ons werkt is bovenmenschelijk. Hij zal ons eindelijk ter overwinning voeren, want waar God staat, staan Recht en Gerechtigheid. De overwinning behoort aan ons, dat kan niet anders zijn, want God is de Opper- hooge, en zonder zijn toestemming kunnen wij niet vernietigd worden' Ik heb, in den aanvang van dezen oorlog, gezegd dat hij buitengewoon zou zijn en de wereld zou verbazen. Dat heb ik niet gezegd omdat ik mij aan onze eigen kracht toevertrouwde. Wij wisten zeer goed dat wij maar een klein volk waren met weinig hulpbronnen. Ik wilde ook niet voorspellen, maar ik putte een onwrikbaar vertrouwen uit de onfeilbare beloften van den Aller hoogste, die gezegd heeft„Roep Mij aan in den dag der benauwdheid en Ik zal u verlossen." Steunende op deze belofte herhaal ik nu, dat de wereld verbaasd zal zijn. Waut zij die nog niet gelooven in de wonderlijke macht van den Heer, zullen er wel in moeten gelooven als zij Zijn almachtige band rechtstreeks in Zuid-Afrika aan het werk zien. Men heeft beweerd dat onze republieken ingelijfd waren, en wij dus ons land en onze nationaliteit hadden verloren. Maar voor Gods oog is deze annexatie waardeloos, want onze vrije burgers erkennen geen meester buiten Hem. Hij heeft hun rechten en vrij heden gegeven, en zoolang Hij die niet terrugneemt, zullen zij ze verdedigen tot den dood toe. Men heeft ook geproclameerd dat de oor log uit was, dat de vrede hersteld was in onze districten, dat er van ons niets over bleef dan kleine troepen opstandelingen en bandieten. Maar het is nu aan de geheele wereld duidelijk geworden dat deze procla mation met de waarheid in strijd zijn. Men heeft ons vrede aangeboden met vergiffenis en geldelijke hulp om onze ver liezen te herstellen. Maar tot welken prijs? In ruil voor onze onafhankelijkheid, alsof dat een handelszaak was! Neen, alle schatten ter wereld zouden onze vrijheid niet kunnen betalen, want God hoeft haar ons gegeven, en wij kunnen er geen afstand van doen zonder God te verloochenen en zijn vloek te verdienen. Wij hebben, gelijk het onze plicht was te doen, een beroep gedaan op de tusschen- komst van het internationale hof van arbit rage, ingesteld om de geschillen tusscken de beschaafde volkeren bij te leggen. Wij hebben een beroep gedaan op bet geweten der regeeringen. Tot dusver heeft men ons niet verboord. Zijn wij daarom moedeloos geworden? In geenen deele. Wanneer de Heere zelf die regeeringen roept, zullen zij moeten komen en den weg inslaan dien Hij hun zal aanwijzen en stilstaan op de plek waar Hij bet'wil. De Engelseho regeering zal evenmin als de andere aan die roepstem ontkomen, zoodra God verlangt dat zij ons eerlijk aanbod van scheidsrechterlijke beslissing, vredo en vriendschap aanneemt. Dan zullen do En- gelscbe regeering en het Engelscke volk moeten bukken voor den wil des Heeren. Do schollen zullen hun van de oogen vallen en zij zullen zich bekeeren. Daartoe bid ik God. Wij hebben veel onbillijkheid en wreedheid! moeten ver duren. Mijn christelijk geweten staat mij niet toe, te haten. Ik betreur de dwalingen en het lijden van het Engelsche volk, om- dat God zij geloofder onder dat volk velen zijn die, als zij juist ingelicht waren, met ons den weg der christelijkheid zouden bewandelen. Men houdt hen nog op dwaalwegen. Ik bid God dat hun oogen geopend worden, want men bedriegt hen. Men had aan het Engelsche volk gezegd, dat wij de vreemdelingen verdrukten. Heeft de ervaring niet geleerd dat de zucht om te verdrukken niet aan onze zijde was dat die zoogenaamde grieven slechts een voorwendsel waren om de begeerigheid te bedekken van gewetenlooze geldmannen, die geen ander doel hadden daD zich mees ter te maken van onze goudvelden Men heeft ook gezegd dat men streed voor gelijke rechten, dat men noch uit breiding van grondgebied noch annexatie verlangde. Was dat geen blijkbare bedrie gerij Men heeft om ons van onze rechten en van ons grondgebied te berooven het Engelsche volk medegesleept in dezen noodlottigen oorlog, die het schatten van menschenlevens en geld kost. Ongerekend de inboorlingen houden de Engelschen bij ons een leger op de been van 250,000 man, en deze strijdmacht wordt gedund door gevechten en ziekten. De geschiedenis van dezen oorlog is tot dusver een samenzwering tegen de waar heid geweest. Als de gebeurtenisson aan het volle licht komen, zal Engeland blozen van schaamte, dat het zich zóó heeft laten bedriegen door zijn staatslieden en zijn ministers. En de Engelsche overheid heeft het stelsel van opzettelijke dwalingen nog niet verlaten. Men neemt zijn toevlucht tot allerhande drogredenen om het Engelsche volk zijn geduld niet te laten verliezen. Men beweert dat onze onafhankelijkheid onvereenigbaar is met den vrede in Zuid- Afrika. Dat is lastertaal. Het tegenover gestelde is waar. Indien men ons onaf hankelijkheid onthoudt, zal dat een einde- loozen oorlog, wanorde en troebelen in geheel Zuid-Afrika tengevolge hebbon. Men maakt het lichtgeloovige Engelsche volk ook wijs, dat de burgerlijke en militaire overheid van do Engelschen de beide repu blieken in haar macht hebbon, dat zij die besturen en beheeren. Maar de Engelschen zijn slechts meester op die plaatsen waar hun troepen zich bevinden. Overal elders en ons land is uitgestrekt berust het gezag bij onze magistraatspersonen. De verovering maakt geen vooruitgang ze gaat achteruit. Iedere dag kost Engeland ontzaglijke geldsommen, en, minder herstelbaar verlies, een aanmerkelijke vermindering van zijn overwicht, van zijn eer, zijn politieken invloed. De waarheid van mijn woorden kan aan de feiten getoetst worden. Er is nog een eervolle vrede mogelijk. Op den dag waarop de oogen van de Engelsche regeering en het Eugelsche volk opengaan voor de werkelijkheid, op dien dag zal er vrede zijn. Want de oorlog wordt slechts gerekt tengevolge van de inhaligheid en leugenachtigheid onzer tegen standers. Ik bid God dat hij bij al de wonderen die Hij ten onzen behoeve reeds verricht, nog dit wonder doe, de verblinding der Engelschen weg te nemen. Moge dit gebed spoedig verhoord worden. God alleen regeert. Krachtige taal. Onverzwakt geloof van den ouden President. Het geeft te denken. 21 Maart 1902. Of De la Rey oen Christen is? Zijn menschlievende behandeling van Methuen zegt meer dan dhizend woorden. Maar zijne vrijlating van Methuen tegen 't protest zijner mannen in hetgeen ons aan 1 Samuel 24 8a doet denken komt nog te schooner uit bij 't feit dat het Methuen was die De la Rey's schoone hoeve in de asch lei, al zijn prachtig vee roofde en zijn vrouw op de schandelijkste wijze verwaarloosde. Had hier de „natuur" geen aanleiding om zich te wreken? Wat zal het in De la Rey's binnenste op dat oogenblik gestormd hebben, toen hij daar zijn vijand voor zich zag die hem zooveel leeds berokkend had Doch De la Rey is zijne traditie als hugenoot getrouw gebleven. Hjj heeft zijn vijand kolen vuur's op 't hoofd gehoopt. In deze passieweken is hij den Heiland getrouw geweest die nog aan het Kruis bad voor zijne vijanden en hen nog ze gende in zijn dood. Die als hij geschol den werd niet wederschold, en als hij leed niet dreigde, maar gaf het over Dien die rechtvaardig oordeelt Een volk met zulke zonen is onuitroei baar. Wij vernemen dat Methuen goed voor uit gaat. Hij haaste zich dan naar Engeland en zegge daar wat hij gezien heeft van godsvrucht en zelfverloochening, van vij andsliefde en ridderdeugd bij dit verachte „volk van herders, ploegers, jagers''; dat zelfs hem, den brandstichter vrjj uit liet gaan, en zich niet wreken wil op de moordenaars van zooveel onschuldige Slachtoffers als Louw en BroeksmaCoet- zee en SchuilLotters en Scheeper, en van tien duizenden vrouwen en kinderen. De Britsche groep van de Internationale Unie te Londen nam met algemeene stem men eene resolutie aan, en zond een af schrift ervan aan dr. Kuyper, waarbij den minister dank wordt gebracht voor zijne poging om den oorlog tot een eervol einde te brengen en de hoop wordt uitgesproken dat hij zich niet zal laten ontmoedigen zijne pogingen te hernieuwen, indien de gelegenheid daartoe zich mocht voordoen. Het stuk van deze moedige Britsche pro- Boers is o. a. geteekend door de bekende predikanten Silas Hocking (voorzitter) en James Paterson Gladstone, te Londen Kennhardt lid van 't parlementen William Stead, secretaris van genoemde Unie. Wat het trio Boisevain-Bronsveld-Scha- per hiervan zal zeggen Juffrouw de Vet te Gilze (Noord-Bra bant) had volgens verklaring van haar echt genoot sedert langen tijd geleden aan bloedarmoede en algemeene zwakte. Het leven werd haar ondragelijk, de eetlust bestond niet meer en de spijsvertering was moeielijk, maagkrampen deden zich voor na de geringste spijzen gebruikt te hebben, ook had zij steken in de zijde, de slaap was onrustig, en bovendien had zij veel last van oorsuizingen. Onze verslag gever die haar dezen zomer een bezoek bracht naar aanleiding van hetgeen haar man ons geschreven had, bekwam de be vestiging van de patiente zelve. Ondanks al de behandelingen die ik geprobeerd had, zoo ging zij tot onzen verslaggever voort, mijn kwaal verergerde van dag tot dag. Ik was weldra niet meer in staat iets te verrichten. In de couranten las ik zooveel over de wondervolle gevallen van genezing door de Pinkpillen van Dr. Williams, dat wij ook besloten er eens toe over te gaan. Na verloop van eanigen tijd gevoelde ik mijne krachten terug komen. Ik zette voort en weldra zag ik met pleizier mijn eetlust opgewekt, de slaap was rustiger en ik nam in krachten toe. Juffrouw DE VET, volgens portret. Thans kan ik zoo U ziet mij om mijn huishouden en kroost bekommeren. De oprechtheid dezer verkla|ing kan niet in twijfel getrokken worden en kan slechts eene aanmoediging zijn de behandeling der Pinkpillen te volgen. Als de zenuwen verzwakt zijn, als de bloeds omloop gebrek kig is, als het bloed zelf verarmd is, zullen de Pinkpillen met de zenuwen te versterken en het bloed te verrijken eene krachtige werking hebben tegen al deze ziekten zooals: bloedarmoede, bleekzucht, neuras thenie, rheumatiek, zenuwpijnen, en de algemeene verzwakking bij den man en de vrouw. Prijs f 1,75 de doos; f9.per6doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasinarkt te Middelburg. Ook echt verkrijgbaar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, drogerijen en Verfwaren. AMERIKA. De democratische partij in de Vereenigde Staten heeft besloten de Boeren zaak tot een party-quaestie te maken. Het punt van aanval is, zoo wordt aan de .Petit Bleu" geseind, door den staats secretaris Hay verschaft, door te weigeren aan de afgevaardigden van den staat Illinois, belast met be bezorging van 60,000 dol lars, die in dien Staat voor de Boeren zijn bijeengebracht, vrijpassen te geven. Hay vond die som daarvoor niet belangrijk ge noeg; hij bood aan om die som door be middeling van den Amerikaanschen consul aan de Boeren over te maken of, zoo noodig, van het staatsdepartement pas poorten aan te vragen, gelijk aan die, welke door de Engelsehen aan de Duitsche afgevaardigden van het Duitsche comité tot hulp voor de Boeren zijn verstrekt. De zitting van het congres was naar aanleiding van deze zaak zeer onstuimig. Twee democratische afgevaardigden vielen de repubiikeinsche meerderheid aan en verweten het Congres, dat het geen motie van sympathie met de Boeren heeft aan genomen. De afgevaardigde Foster (Illinois) noemde die houding laf. Dat de ontevredenheid tegen de Engel sche regeering onder het Amerikaansche volk toeneemt, blijkt ook uit het feit, dat de Engelsche consul te Nieuw Orleans in den laatsten tijd verscheidene dreigbrieven heeft ontvangen. Hij heeft de bescherming der autoriteiten moeten inroepen. Intusschen laat de democratische partij in het Congres het er niet bij zitten. In hare partij vergadering werd een motie aangenomen, waarin werd verklaard, dat het Congres de sympathie der Amerikanen zal uitspreken voor de Boeren, en besloot haar uiterste best te doen, om de comité's er toe te brengen mededeeling te doen van moties, waarin de sympathie wordt uitge sproken, zoodat het Congres een gelegen heid moge hebben om handelend op te treden. Slot Maandag. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Slochteren, door J. J. Talens te Niekerk; te Eek en Wiel, G. v. Hoogstraten te Eerbeek. Geref. Kerken. Drietal te Bedum A, dr. H. Bouwman te Hattem, A. Doorn te Franeker en C. B. Schoemakers te Groningen. Beroepen te Rottevalle, J. Sluis te Uithuizermeeden. Bij de aanstaande onderwijzers-examens te Middelburg zullen als deskundigen op treden de heeren voor Nederlandsche taal en lezen W. H. Hasselbach, te Middelburg, en R. A. Breetvelt, te Goes voor kennis der natuur B. van Ruyven, te Axel en W. H. Bartels, te Bergen op Zoomvoor rekenen R. van der Welle, hoofd .eener bijzondere school te Grijpskerkevoor geschiedenis P. van der Have, te Zierikzeevoor aar drijkskunde H. Koelmans, hoofd eener bijzondere school te Terneuzen voor peda gogiek G. L. P. van Ham te Oostburg; voor schrijven en teekenen I. Swart te' 's-Gravenpoldervoor de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek (mej.) A. S. Beugel, en B. ten Have, beiden te Middel burg voor de nuttige handwerken voor meisjes de dames M. J. de Haan te Middelburg en G. van der Have—Visser te Zierikzee voor zang Geslaagd aan de rijks universiteit te Leiden voor het theoretisch-tandheelkundig examen mejuffr. M. Isebree Moens.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1