Zaaierwten een Woonhuis, Advertentiën. ORGELS A. S. J. Dekte, Platte- en Paardeboonen, Raadpleeg Gioote Steenkolen afslag, TpTnbare Verkoopingen. Afloop Verkoopingen enz. Prima grove Kaehelkolen, Hij wielen te koop LEESTAFEL. Ingezonden Stukken. B UIIGER LIJ KE STAND Marktberichten. M Prachtige vanaf f 40 tot f 550. w ZWMTKSIS. Aanbeveling. De PIANINO mij geleverd door don heer A. S. J. DEKKER te Goes is zeer naar genoegen en voldoet uitste kend, weshalve ik deze firma gaarne aanbeveel. Burgemeester. Scherpenisse, 18 Maart 1902. en ruimen voorraad goedkoope bij A. POLDERMAN, voor sluiten en aanleg van WEIDE naar eiken eisch. MIDDELBURG. P. S. Tot bewijs voor vertrouwde behandeling tal van gemeten gelegd. thuis bezorgd 12.80 per 16 H.L., afgehaald 11.80 16 per H.L. 0.80. Beleefd aanbevelend, S. M. VISSER, Kaaskade. J. BRAAMSE, Breewaterstraat, Vlissingen. TE KOOP eeu Haudkarnmaclune, bij J. KLEINEPIER Jz., Zoutelande. TE KOOP 300 Meshouten, lang 1,80 M., ook geschikt voor afras tering, a f 0,15 per stuk, bij A. KRUIT HOF, O.-Souburg. te '8-Heer Arendskerke, thans bewoond door L. Kievit. Te bevragen bij M. WESTSTRATE, Kleine Kade, Goes. TE KOOP Pootuien en Kropslaplanten. J. SANDERSE, Middelburg. Ook Donderdag ter Markt. TE KOOP bij A. GOEDBLOED Wz., Serooskerke. Aan hetzelfde adres met Mei eeti HandJcnecht gevraagd. Drachtige Zeugen. TE KOOP twee drachtige Zeugen, „Overhof", Voorstad, Goes. M. EVERSDIJK te Kapelle bij Goes. Scliildersknecht. Gevraagd een bekwame Schildersknecht. Zonder genoegzame bekwaamheid on- noodig zich aan te melden. B. RUITENBEEK, Schilder, Goes. Een Huishoudster gevraagd, R. R., liefst 40 a 50 jaar, bij J. VAN DER PAS, Seisplein Q 326, Middelburg. 1, Terstond of met Mei een. tweede Meid benoodigd, bij L. P. BRASSER, te Vrouwepolder. Gevraagd een Dienstbode, bij M. SMALLEGANGE te Elle- woudsdijk. Druk Wed. S. J. de Jonge-Verwest, Goes. ook in de kom van Oostkerke voortaan driemaal besteld, waarvan 2 keer door den brievengaarder. De postbode, die thans Oostkerke en Oud-Sabbinge bedient, krijgt thans een gedeelte der buitenbestelling, "waardoor de buitenwonende over 't algemeen vroeger bediend worden; toch krijgen ze maar éen bestelling en blijft alles, wat in den voormiddag en 's namiddags komt wachten tot den anderen morgen. De brievenbus te Oud-Sabbinge wordt ook in den voormiddag gelicht, waardoor die correspondentie met den tweeden postwagen kan medegaan. Al blijft er voor de buitenlui nog al wat te wenschen over, toch brengt de nieuwe regeling een beteren toestand te weeg. Te Wemeldinge heeft een jongen bij het schieten met pijl en boog zijn broeder in een zijner oogen getroffen, zoodat deze waarschijnlijk dat oog zal moeten missen. Moeilijke bekeeringMen meldt uit Ruurlo Medelijdende harten, bewogen door het leven vol ontbering van de hier aan de spoorlijn werkzame poldergasten, hadden zich het lot van eenigen hunner aange trokken en kregen zelfs toezegging dat ze Zondagmorgen naar de kerk zouden gaan. „Dries", die door onze jeugd voor een „aardige" wordt gehouden, omdat hij vroolijk is en graag een praatje met de jongens maakt, zat te 10 ure in de kerk, heel voor aan, met het kerkboek in de hand. Of schoon hij met eene versche pruim zijne opgewetheid, die onder de preek erg scheen te lijden, trachtte gaande te houden, en bij ,,'t tweede zingen" al eens uit de bank was gestapt, om zich het gezang dooreen gedienstigen achterbuur te laten opzoeken, werd het hem ten laatste te machtig. Hij verlaat de bank, stelt zich voor den predi kant met het kerkboek in den oksel van den linkerarm en de pet in de rechterhand en houdt ongeveer de volgende speech „Dominee, ik moet er uit, ik kan m'n oogen niet meer openhouen, ik begrijp het ook niet goed, wat je zegt, maar ik ben ook in geen tien jaar in eene kerk geweest. Ik kom wel ereis weer, hoordan zal 't wel beter gaan. En nou, ajuus, domineedag volk, ik groet je". Een sierlijken zwaai met de pet langs het front van de schare en „Dries" verdwijnt door de deur. De Bond van Patroonsvereenigingen in bouw- en aanvorwante vakken te Am sterdam had aan de federatie van bouw- vakvereenigingen voorgesteld dat do werk staking on uitsluiting zou ophouden een commissie de grieven zou onderzoeken (drie patroons en drie werklieden met een on partijdig voorzitter) en oen beslissing zou nemen waaraan beide partijen zich moesten onderwerpen. De bazen hebben dit voorstel aangenomen, do werklieden verworpen. Hierop is heden door 66 aannemers do uitsluiting der bij hen werkzaam zijnde metselaars, opperlieden en sjouwerlieden gelast, met mededeeling dat zij zal gehandhaafd worden totdat de mogolijkhoid tot ordelijke en geregelde voortzetting van alle werken zal verzekerd zijn. Op verschillende groote werken staat nu 't werk stil, dewijl ook de timmerlieden door de uitsluiting der metselaars enz. ge troffen worden. Toch werken nog vele particuliere bazen met hun „menschen" door. Tegen den emerituspredikant J. J. Gras, van de vrije geref. gem. te Kampen is door het O. M. bij 't kantongeiecht te Deventer f 50 boete of 5 dagen hechtenis geëischt wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Beklaagde had aan zes per sonen te Wijhe die door hun doker als ongeneeselijk waren „opgegeven", een ge neesmiddel toegediend, vijf hunner waren er radicaal van genezen en hadden hem uit dankbaarheid een geschenk in geld gegeven. Zou die man veroordeeld worden Te San Erancisco zijn dezer dagen 22 Amerikaansche soldaten krankzinnig van de Philippijnen teruggekeerd. Naar men verzekert, komen onder de Amerikaansche soldaten op de Philippijnen zeer veel ge vallen van krankzinnigheid voor, hetgeen te wijten is aan het klimaat, de vermoeienis sen van den veldtocht en den staat van opgewondenheid waarin de manschappen door de „guerilla" met de „Filipino's" voortdurend worden gehouden. Het hotel het „Groote Witte Paard"» te Ipswich, waar Samuel Pickwick zijn avontuur had met de dame met de gele papillotten, wordt eerstdaags in het openbaar verkocht met al zijn volledige en onvolle dige Dickens-herinneiingen. Daartoe behoort m de eerste plaats de vermaarde slaapkamer zelf, waar op de deur met vette letters ge schilderd staat: „Pickwick's Kamer". Het telegram-adres van het hotel was: „Pick wick Ipswich". Het hotel is, v#lgens nader bericht, voor 14,500 pd. f 174,000gekocht door den tegenwoordigen huurder. Een grijsaard van 74 jaar te Berlijn die zijn 22jarige schoondochter het leven verbitterde met de betuigingen van zijn liefde, joeg haar gisterenochtend, toen zij opnieuw te kennen gaf dat zij niets van zijn voorstellen wilde weten, twee revol verkogels door het lijf en maakte zichzelf daarna van kant met een schot door de slapen. De jonge vrouw is zwaar gewond in het hospitaal opgenomen. En herbergier te Berlijn kwam Zondag nacht tot een aangename ontdekking. Zijn hond wekte hem uit den slaap en, toen hij langzamerhand tot bewustzijn kwam, rook hij een sterke gaslucht. Hij vond de gas kranen openstaan, en zijn vrouw was er met alle dingen van waarde en zijn geld van doorgegaan. Gisteren heeft men de kwaadwillige echtgenoote met haren hand langer in hechtenis genomen. In onze aanbeveling van Callenbach's nieuwe uitgaven staat dat Nijlands „Japan, enz." het 5e deel isdit moet zijn het 4e deel van den 5en jaargang der Chr. Biblio theek. Deze jaargang is dus nog niet compleet. De leden zullen nog twee deelen ontvangen. Inzage van den bekenden catalogus dezer firma zal dit den belang stellenden duidelijk maken. Hoofd en Hart, letterkundig familie tijdschrift. Onder red. van J. H. de "Veer en anderen. Uitgevers J. G. van Terveen en Zn., Utrecht. Vele artikelen in dit tijdschrift hebben naar wij meenen groote letterkundige waarde Doch sommige er van zijn ons te realis tisch. Voor christelijke famihün wenschen wij 't derhalve niet aan te bevelen, ja moeten de lectuur, er van over 't gehoel beslist ontraden. Buiten vet antwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie In uw blad van Dinsdag jl. komt een bericht voor omtrent de stichting eener werkliedenvereeniging alhier, overgenomen uit de Middelb. Courant. De Middelburger schijnt te Aardenburg een correspondent te hebben, met een rijke fantasie begaafd. Hetgeen hij schrijft over het doel der ver- eeniging, is onjuist; hetgeen hij schrijft over de samenstelling van een bestuur, raakt kant noch wal. Volgen» hem wil de vereeniging: a. de werkgevers nopen tot het geven van hoogere loonen b. onderling aankoopen doen van steen kolen en andere benoodigdheden, teneinde daardoor de kleinhandelaars geheel te kunnen ontberen c. zich vormen tot een bond van kiezers om bij eventueele verkiezingen daarop een rechtstreekschen invloed te kunuen uit oefenen. Hoe de man den moed heeft dit alles voor waarheid te verkondigen, waar hij zelf niet in de samenkomst aanwezig was, nóch inzage van het voorloopig ontworpen regle ment heeft gehad, is mij een raadsel. De zaak is eenvoudig dezeop het ge bied van het vereenigingsleven is Zeeuwsch- Vlaanderen erg achterlijk; de arbeiders zijn hier overal nog ongeorganiseerdnu is in den laatsten tijd onder de arbeiders hier ook een streven naar vereeniging ont waakt, met name sinds „De Baanbreker" is verschenen en vrij druk gelezen wordt. Vereeniging ook onder de arbeiders, wie kan dat afkeuren Bietenbouwende land bouwers, postboden, onderwijzers, alles vereenigt zich. Laten daarom ook de werk lieden zich vereenigen tot behartiging hunner belangen. In andere streken, waar het vereenigings leven onder de arbeidors sterk ontwikkeld is, heeft men verschillende bonden naar de beginselen, welke mon toegedaan is tot zelfs in de vakvereenigingen dringt deze scheiding door. Wie met de plaatse lijke toestanden bekend is, weet dat hier althans voorloopig nog niet aan dergelijke scherp beiijnde vereenigingen kan worden gedacht, die eene bepaalde sociaal-politieke richting vertegenwoordigen. Eene afdeeling van Patrimonium is hier eenvoudig eene onmogelijkheideene af deeling van het Werkliedenverbond of van de S. D. A. P. zou slechts een luttel getal werklieden omvattenalleen eeno afdeeling van den Roomsch Kath. Volks bond zou sterk kunnen zijn. Daarom heb ik ook uitdrukkelijk als voorwaarde voor het verleenen van mijn steun bij de op richting gesteld, dat de vereeniging geen bepaalde richting zou vertegenwoordigen, eenvoudig de belangen der werkende klasse bespreken en behartigen en zich toe leggen op het verkrijgen van kennis aan gaande maatschappelijke toestanden. Hieruit volgt, dat het door den corre spondent der Midd. Crt. als derde doel genoemde stichten van een bond van kiezers, uit den duim gezogen is. In het reglement wordt met geen woord van verkiezingen gesproken, trouwens, dat zou ook niet gaan, waar mannen van verschillende poli tieke partij samen zitten in de vereeniging. En wat de andere punten betreftvan een nopen der werkgevers tot het geven van hooger loonvan een geheel willen ontberen der kleinhandelaarsalweer in het reglement geen sprake. De vereeniging stelt zich ten deelverbetering van de toestanden dor arbeiders in het algemeen en van de veldarbeiders in het bizonder. Wat praktisch daartoe gewenscht is en door de vereeniging tor hand genomen zal worden, dit zal later blijken. Voorts zou ik bovongenoemden corre spondent in overweging willen geven geen namen van bestuursleden te publiceeren, alvorens zich van hunne juistheid te hebben vergewist. Nu dwaalt hij in drie van de vijf. G. HOFSTEDE. Aardenburg, Maart 1902. (Bedoeld stukje was door ons aan de Middelburgsclie Courant ontleend dewijl onze berichtgever te Aardenburg niets van zich deed hooren. De geachte inzender, zoo hij dezen kent, make hem indachtig dat door een weinigje attentie van hem, inzenders moeite van nadere toelichting enz. overbo dig ware geweest. Reu.) Mijnheer de Redacteur'. Tot mijn spijt en mijne bevreemding tevens las ik in het bijvoegsel van „de Zeeuw" van Zaterdag 1.1. No. 94 eene advertentie over aanbieding van loten in de Staatsloterij. Ik zeg tot mijn spijt en mijne bevreemding en dat zal zeker niemand ver wonderen, die weet hoe de anti-rev. partij, bijna zou ik zeggen, hoe elk Christen, over het spel denkt. En wie dit nog niet weet, leze dan eens na artikel 14 van het program der Anti-rev. partij, waarbij Dr. Rugper ook het lot en hazardspel bespreekt, onder het opschrift van „Een kanker voor ons Volksleven", toevallig besproken en uitne mend toegelicht in de Vrije Westfries (orgaan voor Alkmaar en omstreken) u zeker niet onbekend, van denzelfden datum. Ik heb „de Zeeuw" van hare geboorte af gekend en gelezen en met genoegen gezien, hoe dit blad in belangrijkheid en degelijkheid is vooruitgegaan en langza merhand is geworden het Christelijk Orgaan voor Zeeland. Daarom te meer moesten advertentiën als bovengenoemde, nog wel met eene bizondere letter gedrukt, voor komende naast eene „verklaring van den 23sten Psalm, be Eeere onze Eerderdit blad niet ontsieren. Die tegenstelling is al te griezelig. En nu zegge men niet; Onze lezers weten wel beter." Zoo licht zouden onvaste zielen tot het spel kunnen worden verleid, wanneer ad vertentiën alB de bedoelde in Christelijke bladen voorkomen, wat in hun oog dan tevens eene aanbeveling is. In het belang van Uw blad en de eer van de Anti-rev. partij zou het mij wen- schelijk voorkomen, M. de R., dat maatreglen konden genomen worden om advertentiün van die soort niet meer, ter wille van eenig geldelijk voordeel, te plaatsen. Het zedelijk verlies is grooter. U dankend voor de opname, Uw dw. dienaar, GLINDERMAN. Alkmaar, 17 Maart 1902. (De geachte inzender zal met dat »uw blad" wel niet bedoelen dat wij eigenaar zijn van »ons blad". Beslissing over het geen hij hier aan de consciëntie legt, be rust toch niet bij ons, maar bij de eigenaren, in overleg met de administratie. Men wordt beleefd verzocht redactie en administratie wè'l uit elkaar te houden. Wij stellen ons voor don inhoud der advertentiekolommen van ons blad niet aansprakelijk. Ieder is vrij daarin (mits 't niet zedenkwetsend zij) zijn waar te koop aan te bieden de redactie behoudt zich natuurlijk voor te rechter tijd tegen 't geannonceerde te waarschuwen. Wij zelf hebben herhaaldelijk de Staats loterij en iedere loterijen in wat vorm ook op principiëele gronden bestreden. Maar naar protesten tegen plaatsing van adver- tentiën kunnen wij niet luisteren. Men heeft ons op dat punt al zooveel verweten, dat er, zoo wij al de gewraakte annonces weerden, er niet veel zou overschieten. Met name een boot die ook Zondag vaart drank staatsloterij kwakzalverij gele genheid tot vaccineerenhuwelijksaan- vraagtal van artikelen die bij 't gebruik bleken tegen te vallen als kalenders boek werken snoepvoerartikelen, enz. enz. Wij legden tot nog toe al deze klachten ter zijde. Bij uitzondering echter zij aan het protest van den heer G. nog plaats verleend, opdat het publiek wete hoe wij er voor staan. Red.) van 19—20 Maart 1902. GOES. Gehuwd: 20, Adriaan Jan Versluijs 24 j. jm. te Vlissingen en Dina Bak 39 j. jd.te Goes onlangste 's Graven- hage. Overleden: 19, Jacob Jan George van den Broeke 46 j., gehuwd met Tanna Pieternella Legerstee. Vrijdag 21 Maart. Middelburg, Notarishuis 10 uur dcor not. de Vos vrucht- en fruitboomen, sierheesters, coniferen, struik- en Stamrozen, treurrozen, enz. Voor 10 uur te zien. Zaterdag 22 Maart. Krabbendijke, half 12 bij Chr. Kloosterman door deurw. Hollmann meubels, naaimachine, statenbijbel met tafel, spek, loopvarkens, bloedkoralen met gouden slot, gouden spelden en knoopen, enz. Maandag 24 Maart. Wemeldinge, 10 uur voor A. v. Oosten bij Korstanje door not. Prins lo. een huis en tuin 225 c.A. van P. Buteijn. 2o. 1,2170 H. Boomgaard. 3o. 1,0120 H. bouwl. Kapelle. 4o. 8,90 A. bouwterrein, Oost hoek. 5o. 4090 cA. hovering. 6o. 19 A. bouwterrein in Snoodijk. 7o. twee huizen en tuin 325 cA. van Minnaar en D. v. d. Berge. 8o. 1085 cA. twee huizen en tuin naast perceel 7. Kwadendamme, door not. de Ronde Bresser 10 uur bij Timmerman voorerven echtelieden Rcmijn de hofstede groot 12,4163 H. En een huis Kerkdreef 255 cA. Dinsdag 25 Maart. Goes, in de Prins door not. Houwer 7 uur voor erven de Graaff lo. een winkel huis 95 cA. Voorstad E 53; 2o. daarnaast 3o. twee huizen, werkplaats en tuin Voorstad 530 cA. 4o. een huis Jacobstraat 19 cA. 5o. 1 dito Oude Vischmarkt 88 cA. 6o. een dito Molendijk 62 cA, Woensdag 26 Maart. Goes, 10 uur Valckeslot door deurw. Hollmann afbraak van het huis en schuur Valckeslot 100000 ijsel-, klinker- en maal steen, enz. Goes, 1 uur bij wijlen de Graaff door not. Houwer kabinet, bedden, statenbijbel, nieuwe houtwaren, timmermansgereedschap, 2 karren, kruiwagen, kelder winders, enz. Donderdag 27 Maart. Middelburg, in de Vergenoeging 8 uur door not. de Vos 3 huizen Seisweg R 34, 34 a en 34 b. Te zien 26 en 27 Maart 10—12 en 2—4 uur. Nisse, door deurw. Hollmann hooi, stroo, mangels. Nisse, 10 uur bij wed. Kegel door deurw. Hollmann 24000 kilo beestenpeen. En bij dhr. B. Nieuwenhuijze 7000 kilo weihooi, 4000 kilo roode klaverhooi, 15000 kilo lucerne hooi; enz. En 8 loopvarkens. Vrijdag 28 Maart. Ierseke, 2 uur in de Oesterbeurs voor dhr. Spruit door not. Houwer het erfpaehts- recht van 3 oesterputten, 4 stralen en een schuur en erf Breedschen dijk. En de helft in 't erfpachtsrecht van een loodslos en loodsplaats, dij ken glooiing, Dam 3342 cA. Dinsdag 1 April. Oostkapelle, 10 uur Duinweg A 60 door not. Wisboom Verstegen meubels, eiken en geschilderde boog- en andere kabinetten, dekens, karpetten, enz., geëmailleerd, glas- en aardewerk, luxe artikelen, draaihekken, handkar, varkenskokken, konijnenhokken, kiekenren, landbouwgereedschap, rijwielen, naaimachines, horden en staken, melkge- reedschap, gelten en andere karns, godge leerde boeken. Woensdag 2 April. Middelburg, 10 uur Langedelft B 116 door not. de Vos inventaris en goederen der restauratie en winkelzaak in fijne vleeschwaren van Heering. Kruiningen, half 12 bij Bierens een huis Oostdijk 415 cA van Jac.Otte, door not. Prins. MIDDELBURG, 20 Maart 1902. De aanvoer uit Walcheren was heden niet groot en bestond hoofdzakelijk uit Tarwe en Witteboonen. Van andere arti kelen was bijna niets ter markt. Het ge passeerde in den handel was heden weder van weinig beteekenis. Voor puike nieuwe Tarwe word 10 ct. boven vorige weekprijs betaald en alzoo f7 Af 7,10. Rogge onver anderd en op f 5,75 gehouden. Winter Gerst niet aangeboden. Zomer dito met weinig aanbod en f 4,80 tot f 4,90 gekocht. Walch. Witteboonen weinig gevraagd en tot f 11 genomen enkel daarboven; Ronde bruineboonen bijna niet ter markt werden met f 8 a f 8,25 betaald, lange dito f 7 a f 7,50 naar deugdGroene Kookerwten niet getoond Kroon Erwten f 9,25 a f 9,54 nominaalKoolzaad niet ter markt. Boter 1 95 a f 1,05 per KG. Eieren f 3,10 per 100 stuks. Rilland. Heden werd aanbesteed door het bestuur van den calamiteuzen Zimmer- manpolder de aanleg werken ter oeverver- dedigmg voor dezen polder. Inschrijvers: A. Tholens Dz., Neuzen f 10855Abr. Tholens, idem f 11080; J. de Bree, idem f 11215; C. de Wilde, Kattendijke f 11590; J. W. Roelofs, Papendrecht f 11970 H. de Kluiver, Sliedrecht f 12698 J. Roskam, idem 13164 J. van de Plasse, Hardings veld f 13250 en A. Prins Thz., Sliedrecht f 13648. Gegund aan den laagsten in schrijver. BRIEFWISSELING. Aan EE. Correspondenten. Berichten over openbare les aan de winterlandbouwscholen kunnen niet meer worden opgenomen. Heden overleed na een langdurig lijden onze geliefde echtgenoot en vader PIETER BROUWER, in den ouderdom van ruim 80 jaren, diep betreurd door mij, zjjne kinderen, behuwd- en kleinkinderen en verdere betrekkingen. Uit aller naam, Wed. P. BROUWER geb. Lous. Oostkapelle, 19 Maart 1902. GOES. JONGELIEDEN, niet beneden 13 jaar, die lust hebben, aan den nieuwen cursus doel te nemen, welke D. V. 1 April a. s. begint, kunnen zich aanmelden in de School Gravenstraat, Woensdags- en Vrijdagsavonds na 5 ure, waar nadere inlichtingen te bekomen zijn. C. D. BOLIER, Vlissingen. Zeeuwsche Zaadhandelaar, Met Mei TE HUUR Erwten voor de zaai, Eenige gebruikte

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2