VOOR ZEELAND. NIEUWSBLAD No. 97.1902, Vrijdag 21 Maart, 16e Jaargang, HISTORISGH GHRISTELIJK- VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN De Sociaal Democratie en de Militaire Tehuizen. Engeland en Transvaal. Kerknieuws. Schoolnieuws. LANDBOÜ W. Overdreven vrees voor Chloor hij het gebruik der Itassfürtsche Kalizouten. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAG A VOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. $8^?""* Zij, die zich met 1 Apr il op ons blad abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschij nende nummers gratis- In de Tweede Kamer heeft het sociaal democratische Kamerlid Schaper bij ge legenheid eener interpellatie in zake een in Zwitserland gepakten ronselaar voor den dienst in ons Nederlandsch Indische leger eenige hatelijkheden aan 't adres onzer militaire tehuizen gedebiteerd, die weer een nieuw bewijs leveren van dp groote vijandschap tegen den Christelijken gods dienst waarmede dat heer, evenals het so cialisme in 't algemeen, vervuld is. De minister van oorlog heeft tegen zijn woorden peprotesteerd, en de heer Sehapor heeft hierop zijn vijandige critiok tegen deze tehuizen nogeens wat aangedikt. De lezer oordeele slechts. Schaper. In Harderwijk is een zooge naamd Militair Tehuis met een beetje Chris telijke kleur, hetgeen daar echter niet hin derlijk is. Het schijnt niet te zijn een in richting als die andere Militaire Tehuizen welke de soldaten noemen een vetsmelterij. De minister van oorlog. De geachte afgevaardigde heeft gezegd dat het Militair Tehuis te Harderwijk zich van andere Te huizen onderscheidt doordat het geen vet- smelterij is. Tegen dat woord teeken ik protest aan. Ik heb veel Militaire Tehuizen bezocht, en ik ben overtuigd dat zij voor ons leger groote waarde hebben. Ik hoop dan ook dat zij niet alleen zullen blijven bestaan, doch ook zullen gesteund worden door hen die het wel meenen met de be langen van het leger. De heer Schaper. Ik heb alleen ge zegd dat men in de kazerne de Christelijke Tehuizen zoo noemt. Ik weet niet hoe de soldaat er aan komt, misschien door het idee van iets fijns, welk begrip men door gaans hecht aan den orthodox-Christelijken godsdienst. Het is mijn grief dat men daar de soldaten volpropt met bijbelspreuken en andere Christelijke liefelijkheden, hun die altijd in herinnering brengt, hun hot positief Christelijk geloof tracht op te dringen. Ik ben zelf eens 's Zondagsavonds om een uur of 8 in Breda in zoo n tehuis geweest, en daar oefende men een soort pressie op de soldaten om te blijven tot het bijwonen der preek. De soldaten gin gen er echter meest van door, wat natuur lijk heel treurig is in de oogen van den man die daar komt preeken, en de sol- 65 feuilletonT^ GROOTHUI» m VAL. Schetsen uit het leven van Napoleon IJ Kostelijke meubelen, goud en zilver, en zoovele andere sieraden werden onderling voor een appel en een ei verkocht, of ge ruild voor een boterham. Gewetenlooze soldaten dronken zich dronken aan de fijnste likeuren en tafelwijnen die aan de verwoesting waren onttrokkon. Velen had den zich in de kelders van de brandende gebouwen zoo te goed gedaan dat zij de kracht misten terug te keeren en men later van hen niets anders vond dan de verkoolde lijken. Reeds enkole malen waren de boe ren uit den omtrek mot wagens vol brooden in de kampen gekomen, doch eer zij een enkel broodje hadden verkocht, waren de wagens reeds leeggestolen; en sinds dien tijd waren zij niet weergekomen. Dit alles wist Napoleon. Hij had 't met eigen oogen gezien. Was 't wonder dat hij in stilte wenschte de hand te mogen terug trekken uit dat ontzaglijke wespennest! Meen echter niet dat dit naar buiten open baar werd. Integendeel om zijn vijand te doen gelooven, dat hij 't nog zoo kwaad niet had te Moscou, liet hij een schouwburg oprichtenen moest een Italiaansch opera zanger iederen avond in het Kremlin komen daten wil zegenen met zijn leerstellingen; echtor natuurlijk voor hem die van die zegeningon nu eenmaal niet gediend is. Wij zullen van deze woorden er geen cursief afdrukken. Zij spreken voor zichzelf. Wij verbazen ons over denmoed om gesteld dat de voorstelling juist is ter oorzake van een opgedwongen preek in het tehuis te Breda alle Chr. Militaire Tehuizen aan te vallen. Wij danken den minister voor zijn waar- deerend woord, en den heer Schaper, dat hij ondanks zichzelf, dit woord heeft uit gelokt. Het was voor onze Militaire Tehuizen Dinsdag een schoone dag. Uitgezonderd voor dat te Harderwijk, een dag van reclame. Een aanbevelend woord, van die plaats, door den minister van oorlog zeiven, dat zal den besturen en huisvaders dezer tehuizen, die vaak zoo met tekorten worste len en tegen vooroordeel en vijandschap kampen moeten, weer wat moed geven. Maar intusscheu onthouden wij hoe door Schapers schamper zeggen weer uitkomt hoe de sociaal democraten niet de volksvrienden maar de vijanden des volks zlji), door het wat dezer dagen Schaper schertsend »het hoogste goed" schold stelselmatig te willen onthouden. Dm wolf had nu eens geen schapenvacht aan. De la Rey heeft Methuen terstond los gelaten, in zijn eigen wagen doen weg voeren, zijn eigen neef als geleide meege geven, hem overladen met eerbewijzen en weldaden en zijn volk met geweld belet den grooten brandstichter vast te houden. Hiertegenover zij herinnerd aan Methuens lage optreden in Lichtenberg tegen De la lieij een jaar geleden. De la Reij beklaagde zich hierover in het volgende rapport „Ik heb bericht ontvangen, dat mijne vrouw van onze hoeve is verdreven door Lord Methuen's colonne. Onze plaats is verwoest, de huizen zijn verbrand en mijne vrouw is neergezet op eene plaats, waar uren in den omtrek geen huizen meer staan. Ze heeft toen haar intrek genomen in een kafferstroois (strooihuis), waar zij al een geruimen tijd moet geleefd hebben, eer zij door onze menschen gevonden werd. Tot welke laag hartige maatregelen onze vijanden ook hun toevlucht nemen, welke persoonlijke belee- digingen mij ook worden aangedaan, al grieven zij mij tot in 't diepst van mijn ziel, toch zal ik niet verflauwen in mijn om hem en zijn staf te vermaken. Ook werd een vast stadsbestuur aangesteld, als om den indruk te vestigen dat men van plan was tot het volgende jaar te blijven dat men hier eens op zijn gemak wilde overwinteren. Gelukkig dat niemand ook de Keizer van Rusland niet van al deze dingen iets geloofde. Trouwens, hoe zou hst ook kunnen, gedurende zes maanden op 200 mijlen van Wilna, op 300 mijlen van Dantzig, op 700 mijlen afstands van Parijs te blijven in de grootste onzekerheid of men de middelen zou vinden om het leger te voeden. En toch zou Napoleon dit wel gaarne gedaan hebben, al had 't hem nog meer manschappen gekost. Liever alles verloren dan dat Europa hem voor overwinnelijk zou gaan houden. Op een dier dageD ontbood hij zijn trou wen Cauhncourt bij zich en beval hem naar Keizer Alexander te gaan wien hij den vrede moest aanbieden. Hij zei»ik heb plan ook Petersburg te gaan veroveren en Alexander uit zijn laatste schuilhoek te verjagen, 't Go- volg daarvan zal zijn, dat het volk hem dood slaat. Dat zou jammer zijn voor Rus land, want niemand kan zoo goed regeeren als hij. Maar voor mij zou 't gelukkig zijn, want ik zou des te gemakkelijker Rusland kunnen klein krijgen. Maar ik wil groot moedig zijn. Ga, Caulincourten zeg hem ijver, om onzen strijd, die recht is, voort te zotten tot een goed einde." Met zoodanigen achtergrond komt de jongste daad van De la Reij tegenover Methuen des te schooner naar voren. De volgende telegrammen vonden wij in de groote bladen Kitchener seint uit Pretoria, dd. 17 dezer De colonnes melden, dat er (in de vorige week) 18 Boeren gesneuveld en gewond zijn en 284 gevangen genomen zijn of zich overgegeven hebben. Verder zegt Kitchener, dat er in het W. van Transvaal genoeg troepen zijn om den toestand meester te zijn. Bruce Hamilton ontdekte Vrijdag een Boerenlager in het Ngothi-dal, ten O. van Vrijheid. Nadat hij de uitgangen versperd had, viel hij aan en vermeesterde het lager. Vier Boeren sneuvelden, zes werden er gewond en 17 gevangen genomen, o. w. generaal Cherry Emmett, Botha's zwager. (Hier mag men dus weer eens van een lagen moord spreken. Misschien is er wel verraad aan voorafgegaan. Uit Londen. In het Lagerhuis heeft Bro- driek gezegd, dat Lord Wolseley alleen om persoonlijke redenen naar Zuid-Afrika is gegaan, zonder eenige mededeeling aan of van het departement van oorlog. Op een andere vraag antwoordende zeide Brodrick: Overeenkomstig het oorlogsge- bruik bij beschaafde volkeren mag een krijgsraad Boeren, die in een Engelsche uniform gevangen genomen worden, tot den kogel veroordeelen. Lord Kitchener heeft in zekere gevallen die straf toegepast. Dillon vroeg of Brodick wist, dat de geregelde troepen der Boeren kbaki droegen lang voordat de Engelschen het hebben aangetrokken. Brodrick antwoordde, dat dit de Boeren niet in het minst vrijpleitte, als zij uniformen droegen aan de Engelschen ontnomen, met de onderscheidingsteekenen van het Engel sche leger. Na een tweedaagsch debat heeft het Lagerhuis de motie van Campbell-Banner- man betreffende een onderzoek naar de contracten van het legerbestuur, met 346 tegen 191 stemmen verworpen. Uit Johannesburg. Kitchener heeft goedge vonden, dat er van den 15en dezer tot den 15en April elke week honderd stam pers het werk hervatten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vollenhove dr. L. H. K. Bleekor te Nederhemert. Bedankt voor Drunen door J. G. G. Moorrees te Aalst. dat hij- met mij vrede sluit." Doch Caulincourt weigerde een derge lijke blufboodschap over te brengen. Daartoe was hem de waarheid te lief. Laureston werd toen met de taak belast. Deze begaf zich eerst tot den Russischen bevelhebber Kutusoff, wien hij om een vrijgeleide naar St. Petersburg verzocht. Hem werd die gegeven in den vorm van een brief ter aan beveling. De Russische officieren waren zeer beleefd jegens Laureston. Zij kusten hem de handen en verzekerden hem dat de vrede spoedig volgen zou. Zij deden dit echter om hem te misleiden. Intusschen deden de Kozakken aan het groote leger veel afbreuk. Herhaaldelijk werden transporten door hen opgelicht; telkens moesten de Franschen zeiven op levensmiddelen uit, welker vervoer zij vaak met hun bloed moesten koopen. Zoo ging dag na dag voorbij onder onophoudelijk vechten en verliezen. De landbouwors hielpen dapper mee om hen te bestoken. Zelfs Murat werd met de zaak verlegen Inmiddels naderde de 18 October. Juist terwijl Napoleon bezig was op het voorplein van het Kremlin te troepen van Ney te inspecteeren, weerklonken in de verte kanon schoten. Zelfs de Keizer verbleekte. Spoedig daarop vernam hij wat er gebeurd was. Een bode bracht hem de treurige tijding dat de Russen den linkervleugel van Murats Dr. G. J. Vos Az., te Amsterdam her denkt D. V. 11 Mei, a. zijn veertigjare ambtsvervulling. Zijn eerste standplaats was Oosterbeek, 1862—1865; daarna Spannum. Van 1869 tot 1872 stond hij te Goes, daarna te Middelburg. Den 9 Mei 1875 werd hij bevestigd te Amsterdam, en deed 12 Mei d. a. v. intrede. De afdeeling Rotterdam van de Vereeni- ging van Chr. Onderwijzers en Onderwij zeressen in Nederland en O. B. verzond eene concept-akte van oprichting van het fonds „Lukas", dat dienen moet om door onderlinge bijdragen en met hulp van het Christelijk publiek te ondersteunen in de kosten van verpleging in een sanatorium, van die Chr. onderwijzers welke aangetast zijn door een borst-, long- of keellijden. Wie er meer van weten wil, wendde zich tot den heer P. Coulander, Gerard- scholtenstraat 116, Rotterdam. Het plan heeft onze hartelijke sympathie. De heer J. Dorleijn te Westmaas is be noemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Giessen Oudkerk. Het is tegenwoordig onder de eenigszins ontwikkelde boeren van vrij algemeene bekendheid, dat Kali een der noodzake lijkste planten voedingsstoffen is, die, als zij niet in den bodem aanwezig is, er moet worden ingebracht. Doch met die weten schap heeft de landbouwer iets anders ge kregen, een zekere vrees voor de Chloor verbindingen, die zich in de Kalizouten bevinden. Men heeft het zoo hooren zeg gen, en zonder dat men zelf er nu juist ervaring van heeft, praat men elkander op dat gebied nog al eens na. En zoo is het praatje in de wereld gekomen, over die vreeselijke Chloorverbindingen, die zoo schadelijk zouden werken op den bodem en de gewassenen zoo kan men lang zamerhand spreken over een algemeen ver spreide vrees voor de Chloorverbindingen der Kalizouten. Het was om die vrees eenigszins te temperen, dat ik heden dit stuk schrijf. Inderdaad is het waar, dat er in de meeste Kalizouten Chloorverbin dingen zijn, in sommige zelfs een belang rijke hoeveelheid. Laat ons eens nagaan, wat er met die Chloorverbindingen ge beurt, wanneer ze in den bodem komen. legerafdeeling waren omgetrokken, hem in de flank hadden aangevallen, die aftocht afgesneden, verscheidene krijgsgevangenen en buit gemaakt hadden dat twee generaals gesneuveld waren en Murat zelf gewond was. »Alzoo hebben de Russen het toch ge wonnen?" vroeg de Keizer op smartelijken toon. »Heelaas, ja, Sire 1" luidde het antwoord van den ordonnane. Het was het sein tot den terugtocht. Lil. DE TERUGTOCHT. Napoleon gelastte Mortier met 10000 man binnen Moscou te blijven; en bij de nadering der Russen het geheele Kremlin in de lucht te doen vliegen. De overigen, Napoleon aan 't hoofd, maakten dat zij wegkwamen. In hun blijdschap vergaten zij dat het een schande was, zoo terug te moeten. 't Groote leger zag er zonderling uit. Sedert den vorigen dag trok net onophou delijk door de stad. 't Was een colonne van 140,000 menschen en omstreeks 50,000 paarden. Aan de 100,000 krijgslieden, die met hun ransels op den rug en de geweren in den arm met meer dan 550 stukken geschut en 2000 artilleriewagens vooruit- trokkken, herkende men nog het groote leger van weleer. Maai nu de nasleep. Yreezende dat men levensmiddelen te kort De Chloorverbindingen, die in de Kali zouten voorkomen, zijn Chloorkalium, Chloormagnesium en Chloornatrium. Voor eerst moet ik opmerken, dat alle zouten van Chloorzuur, dus alle drie genoemde stoffen in water oplosbaar zijn en wel zeer gemakkolijk oplosbaar. Wanneer, zooals bij ons te lande, de bodem in het najaar en in het voorjaar, zeer vochtig is, ja somtijds zelfs overtollig water bevat, dan zullen de Chloorzouten aanstonds oplossenVooral na sneeuw en regen zijn ze aanstonds in het bodem water opgenomen. Voor zoover zij niet als zoodanig naar den ondorgrond zinken gebeurt er wat anders mede. De Chloorzure zouten komen in aanraking met kalk, ont leden zich en de chloor verbindt zich met do kalk om een nieuw zout te vormen calciumehloride (chloorkalk), dat in de hoogste mate oplosbaar is en door den grond niet in do minste mate zelfs wordt vastgehouden, In onze bodems waarin tegenwoordig zonder uitzondoring kalk ge vonden wordt, is de gelegenheid tot vor ming van dit laatste zout in overvloed aanwezig. Aldus verdwijnt het chloor zeer spoedig uit de bouwvoor. Ook proefonder vindelijk is aangetoond, dat het chloor van de Stassfürter Kalizouten niet den ge- ringsten schadelijken invloed uitoefende. Die proef beschrijf ik een volgenden keer. Vlissingen. In November werden op de Kon. Maatschappij De Schelde de werkuren des morgens bepaald van 7—12'/2 uur, met een kwartier rusttijd op het werk. Maandag is weer de vroegere regeling iugevoerd, nl. van 612'/« uur met drie kwartier rusttijd van 8V4 9 uur. Tot lid van den raad van Oosterland is gekozen de heer J. C. van der Have, burgemeester, met 114 van de 171 geldig uitgebrachte stemmen. De heer J. A. Ganzeman kreeg er 57. 's Avonds bracht Oosterlandis Fanfare het nieuwe raadslid een serenade. De heer D. Viergever is benoemd tot zetter der rijks directe belastingen, in plaats van den heer E. E. Vleugels Schutter, overleden en de heer L. Struijk in plaats van den heer C. Struijk, die zijn ontslag gevraagd had. Wolfaartsdijk. Alhier treed met 1 April a. s. eene nieuwe postregeling in werking. In plaats van twee postritten komen er thans drie per dag, nl. ook een in den voormiddag voor het aanbrengen der Hollandsche post naar die gemeente en naar Noord-Beveland. Er wordt dan zou komen had men alles in Russisghe voer tuigen geladen wat men machtig kon worden, terwijl bovendien een legio voorwerpen »uit den brand gered", den tocht medemaakten tot zelfs in de knapzakken der soldaten. De meeste officieren hadden zich meester ge maakt van lichte russisehe rijtuigen, die vol geladen waren met leeftocht en warme (deeding. De fransche, duitsche en Italiaan- sche gezinnen die te Moscou waren achter gebleven, sloten zich achter het leger aan, als een weeklagende volkplanting. Daarbij voegden zich ook de tooneelspelers, alsmede russisehe publieke vrouwen, 't Was een won dere mengeling van koetsen, karren, kalessen, droski's, bespannen met slechte paarden, torenhoog beladen met zakken meel, huisraad zieken, vrouwen en kinderen, 't Was een bonte groep zonder orde of regelmaat. Na- poloon werd onthutst bij het zien van zulk een eindeloozen nasleep. Eerst wilde hij er maatregelen tegen nemen, maar de gedachte dat de eetwaren bij den dag door het ge bruik moesten verminderen, en dat de rij tuigen dienst konden doen tot het vervoeren van zieken en gewonden, deed hem beslui ten den nasleep toe te laten. Wordt vervolgd.f

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1