ieters N1EU WSBLAD VOOR ZEELAND er Zaak No. 96.1902 Donderdag 20 Maart, 16e Jaargang, GHRISTELIJK- HISTORISCH KOOS, Flasiartt, PILLEN Bjj iil «wet teint em Bijwepl. lelburg. >n groote partij ilft, Horlogerie. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN VACCÏNËDWANGT" GROOTHEID M VAL. 1 0, >GERUIMD. le Blaudii), (NTstuks, p. flacon f 1. Middelburg f 1.15, Middelburg. TELEGRAAF. taart. bn van Antwerpen laandag) s'morg.7,—u )ORBOOTDIENST Le, Hulst—Vlak e )OTDIENST. naar Vlake vm. 6, loorden onmiddellijk na lorrespondeerende trein 1, 5,20. ^DIENST. Walsoorden vm. 7,30 jimiddellijk na aankomst a. 9,en 11,30 n.m. )OTDIENST JDELB. ROTTERDAM taart. Vau Van Midd. Rott. 8,45 9,- 8,45 9,- 8,45 9,— 8,45 9,~ 8,45 9,- 8,45 9,- 8,45 9,- nst „SCHELDE" (aart. Van Eotterdam. 's midd. Dins. 18 Woen 19 Dond. 20 Vrijd. 21 Zater. 22 Zond. 23 Maan. 24 Dins. 25 Woen.26 Dond. 27 Vrijd. 28 Zater. 29 Zond. 30 Maan. 31 11,30 12,- 9,30 10,30 11- 11- 11,30 11- 11,- 11- 11- 11- 11- 11,30 OOTDIENST PEG en ZIEEDCZEE. imsche tijd. aart. Van Zierikzee. -d. 'smorg. 'smidd Dinsd. 18 7.5012,— Woen. 19 7,50 2,— Dond. 20 6,30 3, Vrijd. 21 7,50 3,— Zater. 22 7,50 3,— Zond. 23 11.30 Maan. 24 6,30 3, Dinsd. 25 7,3,' Woen. 26 7,50 3,— Dond. 27 6,30 3,— Vrijd. 28 7,50 3,— Zater. 29 7,50 3,— Zond. 30 7,50 3,— Maan. 31 7,50 3,— ha) nm. 3,304) Oaj nm. 3,55 nm. 1,55/7 2,15 3,304) 3,50 naar Breskens Bors- van Vlissingen naar aak L. i. m. van Neuzen naar elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich met 1 April op ons blad a,bonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. V. Wij achten den vaccinedwang ondoel treffend, zoo niet waardeloos, de vaccine zelf kan nuttig zijn doch het nut schijnt ons twijfelachtig. Er zijn ook onwraak bare getuigen en feiten dat de vaccine in sommige gevallen zelfs nadeelig is. Professor Koek van de Berlijnscke hooge- school, de beroemde bacterioloog heeft verklaard, „dat tengevolge van vaccinatie bepaalde ziekten, o. a. syphilis en wind loos kunnen ontstaan." Prof. Max. Fürbringer, evenzeer te Ber lijn, evenals Kocb overtuigd verdediger van de inenting, beeft deze verklaring bo- vestigd. Dr. Hermann Klencke, kinderarts, wijst in zijn boek „Het zieke kind", op „treu rige ervaringen van ouders en volo ge- neesheeren" bij de inenting als daar zijn „etterachtige vergiftiging van bet bloed en overbrenging van slechte bloedmenging bij tot nog toe gezonde kinderen". Prof. v. Overbeek de Meyer, hoogleeraar in de gezondheidsleer aan de hoogescbooi te Utrecht zegt in zijn officiëel verslag in de Nederl. Staatscourant over het te Turijn gehouden Internationaal Congres voor hygiëne onder meer dit «Ik betoogde, dat geen enkele regeering het recht heeft om de aanwending van een voorbehoedmiddel, in casu de koepokinenting, te gelasten aan alle ingezetenen en bijgevolg aan de ingezetenen, die om welke reden dan ook tegen zoodanige aanwending zijn. Ik heb op den voorgrond gezet, dat ik een warm voorstander ben van de koepinenting en van hare bevordering door indirecte middelen. Maar ik heb daarna gewezen op de gevallen zoo in Nederland als elders waargenomen, waarin de koepokinenting voor de ingeënten de oorzaak werd van ziekte en zelfs van dood en ik heb gevraagd of men de onwilligen mocht dwingen, zich te onderwerpen, zoo lang soortgelijke, wel zeldzaam aan het licht komen de, maar vermoedelijk niet zoo bizonder zeldzame gevolgen van de toepassing van het voorbehoedmiddel waargenomen werden. Nu de menigvuldigheid van soortgelijke gevallen werd ontkend, wilde ik echter daarop wijzen, dat de geneeskundigen, die in hunne praktijk zulke treurige gevolgen van de inenting waarnemen, deze ongelukken zoo veel mogelijk trachten te verbloemen en dat de aangevoerde 64 FEUILLETON. ISchetsen uit het leven van Napoleon Ij Daar treedt Murat de stad binnen, terwijl do laatst overgeblevenen der Russische ach terhoede haar verlaten. Murat laat zich aan den bevelhebber der achterhoede voorstellen. Hel is een grijsaard, gehuld in een langhari- gen bivak-mantel. Beleefd geven zij elkander de hand. «Kent gij mij?" zegt de Fransch- man. »Ja," antwoordt de ander, «wij hebben u vaak genoeg in het vuur gezien." De Rus bemerkt dat Murat het niet heel warm heeft in zijn vesleten westersche kleederenen met gretige blikken naar zijn mantel ziet. Hij geeft hem dien, waarop Murat hem zijn prachtig gouden horloge aanbiedt. Zoo trokken zij af en de anderen namen hunne plaats in. Al spoedig kwamen de in Moscou wonende Pransche kooplieden, die in de stad waren achtergebleven, de bescherming van den ge neraal inroepon, tegen de bandieten, die op 't oogenblik los liepen. Hun smeekingen dienden slechts om de weinige overgebleven geestdrift der troepen te doodenen de illusie weg te nemen, dat Moscou voor Napoleon bet land der belofte zou zijn. De soldaten moesten dien nacht in het bivak doorbrengen. Het leger werd over de verschillende wijken der stad verdeeld. De officieren na- cijfers waaruit de overgroote zeldzaamheid van slechte gevolgen zal moeten blijken, om die reden niet betrouwbaar zijn, evenzeer als dit bijvoorbeeld het geval is met de statistiek van het getal kindermoorden. Ik had voorts eenige sterk sprekende feiten willen aanhalen. De vergadering waarschijnlijk bevreesd voor de kracht van mijne cijfers, wilde echter niets meer tegen de verplichte vaccinatie liooren en besloot met overgroote meerderheid van stemmen om de discussie over dit onderwerp geëindigd te verklaren." Nog meerdere buitenlanders hobbon zich tegen den dwang verklaard; onder anderen Pfeiffer, Baginsky, Henoch, Guttstadt, Fürst. Vooral dr. Fürst, kinderarts, heeft in 1896 in zijn werk „Die Pathologie der Schutz Pockenimpfung" op de gevaren der inenting gewezen, ofschoon hij zeer voor de koepokinenting ijvert. Hij wijst er op dat de medicus, op het oogenblik dat hij eene stark virulente Sto/f' in de versche wond van het kinderarmpje brengt en daardoor in een gezond, lichaam eene stof met een „geprononceerd ziekte wek kend karaktereene groote verantwoorde lijkheid op zich laadt. Hij geeft toe dat het aantal ziekte- en sterfgevallen tenge volge van de inenting veel grooter is dan men algemeen aanneemt en het verwondert hem niet, al levért reine stof slechts een voorbijgaand ziekteverschijnsel. Uit de onderzoekingen der vaccine- lymphe blijkt dat zij (zegt een geneesheer in de Stichtsche Courant„krioelt van al lerlei micro-organismen, en nu hangt het maar van den aard van deze wezens at, of de stof al of niet bruikbaar, al of niet ge vaarlijk is, en om dit uit te maken is een onderzoek noodig, dat niet door ieder me dicus naar behooren kan worden verricht. De medicus zal dus in den regel inenten met eene stof, waarvan hij het beste hoopt, maar van welks saamstelling hem niets bekend is. Tot hedeD heeft echter de overgroote meerderheid der Nederlar.dsehe artsen zich door deze uitspraken van huDne buiten- landsche collega's niet laten overtuigen. Onze lezers weten dit. Wanneer zij eens een enkele maal met hun huisdokter over 't nut der vaccine spreken en op dergelijke uitspraken wijzen, dan wordt de man boos, of hij lacht heel goediglijk, een enkele maal zal hij een tegenwerping maken, bijvoorbeeld was dat kind wel gezond, was 't lancet wel zuiver, was de lymphe niet bedorven of dergelijke. Zoo heeft 't voor hen geenerlei waarde dat eenige jaxen geleden een drietal van de 8 ernstig ziek geworden miliciens na men de paleizen in beslag. Hun oog was niot te verzadigen van het zien naar die tallooze schoonheden, die aan de wonderen van «Duizend en oen nacht" herinnerden. Zij vlijden zich neer in de gemakkelijke sofa's en bereidden zich voor op een langdurige vergoeding voor de ontberingen van den tocht naar Rusland. LI. BRAND! Dien dag was er niets bijzonders voor gevallen binnen Moscou's muren. De over weldigers hadden gebrast en getierd, bij den zoo gemakkelijk behaalden kostelijken buit. Het prachtigste zilverwerk had dienst gedaan om den geringsten soldaatte doen eten en drin ken. Velen dronken zich dronken aan den eeuwenouden wijn, dien opvolgende adellijke geslachten zoo zuinig hadden bewaard. Des avonds laat sliep men onbezorgd in, dochom spoedig uit den roes dezer bedwelming te worden wakker geschrikt. Te middernacht toch weergalmde de kreet brand! brand! door Moscou's straten. Na poleon zat nog op. Hjj was bezig een brief te schrijven aan Keizer Alexander, met de meest vredelievende betuigingen vervuld. Hoe dorst hij, de indringer, zoo lief te schrij ven aan een Vorst wiens rechten hij bezig was te schenden, wiens paleis hij vermetel had bezet! Met de overbrenging van den brief belastte hij een Russisch officier die door ongesteld- revaccinatie te Dordrecht door dr. Rutgers stierven dat een hoogleeraar te Amster dam zijn kind, een bloeiende roos gelijk, zag sterven nadat hij het zelf bad ingeënt met stof daartoe van het pare vaccinogène te Munchon opzettelijk doen overkomen. Ook niet het feit dat deze hoogleoraar dan toch niot van te voron hooft kunnen vast stellen of de lymphe {de stof waarmoe lip zijn kind inentte) wel zuiver was. Ook niot dat oen vader te 's-Gravonbago (Dijks hoorn) in do Boodschapper klaagde boe zijn lieve zoontje gozond eerst als oon wolk na do inenting van het kalf was gaan lijden aan een verzwering, waaraan het eindelijk stierfOok niot dat de workman Poesiat te Amsterdam in 1880 zijn meisje van vijf jaar liet inenten door professor Wurfbain en hoe dit «sterke en levendige kind, een zeer vroolijke dribbelkous, ter stond na de inentiDg ziek werd, en niet weer herstelde, en niettegenstaande du hor- haalde verzekering van Dr. Wurfbain, dat de vaccinatie uitnemend was geslaagd en dat bet kind weer een ferme gezonde meid zou worden, na een allorontzettendst lijden, 8 weken na de vaccinatie onder onophou delijke kreten «pijn! pijn!" gedurende 6 uren achtereen, gestorven was, als een offer van de onvastheid haars vaders, die, schoon tegen de vaccine bezwaard, om zijn kin deren op school te kunnen krijgen, tot de vaccinatie was overgegaan". Ook niet dat de oudste zoon van genoemden Poesiat als milicien gerevaccinoerd, drie dagen daarna in zware koortsen viel met vreeselijk opgezwollen arm. Hoe hierop in den onderarm aan don pols on een palm hooger twee openingen werden gomaakt en met een buis in communicatie gebracht. Hoe hij 46 dagen in het hospitaal door bracht, bevreesd dat de arm nooit weer terecht zou komen, en zijn arm, nog jaren daarna, niet normaal was. 'tls waar die gevallen zijn wat oud, en de dokters zullen u zeggen dat de lymphe nu beter is, en dergelijke ongelukken nu niet meer mogelijk zijn. Maar dan sta hier nog eon geval van jongeren datum, in ons land bijgewoond. Bovengenoemde dokter scbrijlt: „Voor ons ligt de door den vader onderteekende verklaring dat Geertruida Reyndjna Schou ten, geboren 30 Juli 1899, op 12 April 1900 door Dr. H. met koepokstof is ge vaccineerd, op den leeftijd van ruim 8 maanden, dat dit kind tot den dag van inenting volmaakt gezond geweest isdat het na de vaccinatie niet gezond meer is geweest. Door het ineenloopen der koe heid verhinderd was geweest het Russische leger te volgen, en die nu onder Fransche behandeling enonderNapoleons bescherming zoo ver genezen was, dat hjj den Czaar kon gaan opzoeken. Weldra was de brand gebluscht en de rust wedergekeerd. Maar lang duurde de orde niet. Spoedig sloegen de vlammen uit tal van voorname gebouwen. Geheele straten bloken in brand gestoken te zijn. Die eerst aan een ongeluk of aan onvoorzichtigheid bad gedacht, die huiverde thans hij de gedachte dat wraak en verraad hun wel beraamde plannen uitvoerden en dat de Keizer een domheid had begaan, alvorens de stad in bezit te nemen, niet eerst hetgevange- nisgespuis uit zijne schuilhoeken op te zoeken en onschadelijk te maken. Nu echter was het te laat. Wel werden enkele brandstichters gevat en op staanden voet opgehangen. Wel wer den soldatencommissies benoemd om de wacht te betrekken in alle wijkendoch do brand was niet weder te stuiten, aan gevuurd nog als hij werd door den zuid- westenstorm, die den vlammen gelegenheid schonk, zich door de gansche stad te ver spreiden. Wel moet de haat fel geweest zijn tegen NapoleoD, dat de Rus er zijn schoone Moscou voor over had Welk een tooneel I Gillende vrouwen en schreeuwende soldaten, wier gerucht door dat van angstig hinnekende paarden werd pokken op heide armpjes, ontstonden won den die niet meer genezen zim en daarna vertoonden zich roode vlokken op het buikje en de beentjes. Het kind stierf enkele weken later." En zegt dan uw dokter, o, maar dat is niet van do vaccine geweestja dan houdt alle praten op. En dan kunnen wij niets anders doen dan den wensch uitspre ken dat de Regeering spoedig een middel mogo vinden dat alle bezwaarden aan den vaccinedwang ontkomen, en het opkomend geslacht niet meer aan een kunstbewerking wordo onderworpen, waarbij de ouders met vrees en beven de uitkomst moeten tege moet zien. 17 Maart 1902. Twee eeuwdagen beleefden wij deze week. Den 20 Maart was het drie eeuwen van de oprichting der Oost Indische Compagnie. Den 19 Maart was het twee eeuwen van den dood van Stadhouder-Koning Willem III. De jaren 1602, 1702 en 1802 blijven in de geschiedenis gedenkwaardige jaren. 1602. Deze gebeurtenis is waardig her dacht te worden, als men let op al wat Nederland aan den handel op Indië te dan ken heeft gehad. In de eerste plaats de middelen om Rome's staatkundige dwin gelandij, gelijk die door Spanje's, Frankrijks en Engelands vorsten en de Duitsche Kei zers Habsburgers, Bourbons en Stuarts beoogd werd, te fnuiken. Ook voor de Zending en de komst van 't Godsrijk was zij van belangal is 't helaas maar al te waar dat de belangen der religie meestal voor dié der negotie moesten achterstaan. 1702. Niet minder onvergetelijk is de dood van den Prins-Koning, wiens afsterven door Frieslands Staten genoemd werd „on- A.agelijk niet alleen voor Nederland maar voor de pericliteerende vrijheid van Europa, welke hij gedurende den ganschen loop van zijn leven met ongekrenkte standvastigheid en wonderlijk beleid beschermd en gehand haafd heeft". En waarover de Raad van State zuchtte dat »tot het verdubbelen van den ar beid aan de fortificatiën nog veel billijker re den was door zijn overlijden dan door dat van den Spaanschen Koning, wijl Willem Ill's moed, beleid, zorg en naam meer gerust heid gaven aan den Staat als de beste frontieren". Van wie da Costa zong «een Willem van Oranje, Voor wien de Dwinglandij, gelijk het Oproer, beeft; Die Frankrijk siddren doet, gelijk zijn Vaadren Spanje,En 't waggelend Ëuroop zijn overstemd daarbij het geknetter der vlam men en het geraas van neerstortende balken, telkens afgebroken door het geloei van den storm Reeds naderen de Vlammen het Kremlin, waar Napoleon onrustig heen en weer loopt, terwijl hij af en toe het hoofd tegen de ruiten drukt om naar buiten te zien. Reeds beginnen de ruiten heet te worden. In het Kremlin liggen duizenden balen buskruit opeengehoopt en hij weet het niet. Niemand weet het dan de Russen die ver langend uitzien dat de vlammen zich ook aan het oude verblijf van den Czaar zullen mededeelen. Het kostte moeite den Keizer te bewegen deze gevaarlijke plaats te verlaten. Hij kon maar de gedachte niet van zich zetten dat hij nu toch uit zijn verblijf verdreven werd, zij 't dan ook niet door vijandelijk geweld. Maar welken weg zal hij nemen? Al de poorten der stad zijn door het verwoes tend element aangetast. Hier schijnt ieder reddeloos verloren. Reeds waant men zich door de vlammen aangegrepen, toen eens klaps de tijding een ieder verblijdtEr is een geheime poort gevonden, die op de Moskewa uitkomt. Edoch, deze weg is te smal en het vuur nadert. Een aschregen verblindt de vluchtenden. En toch voort moet het, voortdoor de vuurzee heen schoon struikelend oyer het gloeiend puin. Eindelijk bereikten zij Petrowski, een kasteel op een uur afstand buiten de stad. evenwicht hergeeft". En dien Fruin prijst van te hebben «belet dat Nederland niet reeds in de zeventiende eeuw een vasalstaat van Frankrijk is geworden, zooals het dat, voor korten tijd gelukkig, in het einde der achttiende eeuw heeft moeten wezen. Hij heeft den koopmansstaat gedwongen voor andere dan zijn eigen materiëele be langen te strijden. Hij heeft op die wijze het kleine Nederland voor oen tijd groot, gemaakt, door het te stellen op een plaats, welke den eerbied en de, zij het ook on willige, bewondering van het overige Europa afdwong". Op de scholen is dit onzen kinderen verteld geworden. Laten ook de ouderen het niet vergeten en voor wat de Heere door Oranje en de vaderen ons bereidde, metterdaad dankbaar zijn. De lezer heeft in den laatsten tijd her haaldelijk van Marx kunnen hooren, als van een soort halfgod of heilige der soci alisten. Of Marx een betrouwbaar voorlichter is wagen wij niet te beslissen. In zijne waardeering van de Parjjscbe Commune, den opstand van het schuim dat zijne heldendaden mot den moord op twee weerlooze generaals opende, is hij anders verre van onpartijdig. Het Volk publiceert een zijner brieveu aan Kugelmann, waarin hjj den opstand van '71 roemt in zjjn veerkracht en offer vaardigheid. De geschiedenis kan zoo zegt hij geen dergelijk voorbeeld van zooveel grootheid aanwijzen! Als zjj 't onderspit delven, zoo voorspelt hij, is dit een gevolg van hunne goedmoedigheid! Thiers noemt hij oen kwaadaardig misge boorte. En hij eindigt met den opstand van Parijs „al moet hij wijken voor de wolven, zwijnen en gemeene honden der oude maatschappij" te betitelen als „de glorierijkste daad onzer partij sinds do Juni-revolutie". Wij zien 't al, wij zullen voor den hi storicus Marx al evenzeer moeten oppas sen als voor den philosoof van dien naam. Hij is de pleitbezorger der revolutionaire omkeering. Een wolf, doch niet in. een schapenvacht. Net als hij ons. De Brusselscjje correspondent van de Nederlander ds. Hoek meldt in dat blad omtrent de christelijke school te Brussel: Deze school is gereformeerd in haar be lijdenis, en kerkelijk in haar organisatie Dit kasteel betrekt hij. Hij is er voorloopig veilig Drie dagen had de brand geduurd. De vlam men waren eindelijk gedoofd, bij gebrek aan toevoer. Oorverdoovend was nu het geraas, door nedorstorteDde gebouwen veroorzaakt. Bijna de gansche stad was een puinhoop geworden. Slechts hier en daar herinnerde een oude eenzame muur aan de grootheid van het oude Moscou. Doch het Kremlin was gered. Napoleon nam er weder zijn intrek en wachtte met spanning aldaar het antwoord af van Keizer Alexander. Zijn toestand toch werd hoe langer hoe minder houdbaar. Zijne soldaten legden heete bivakvuren aan van de mahoniehouten meubelen en vergulde deuren en vensters. Soldaten en officieren bemodderd en geha vend, zwart van den rook, zaten in keurig bewerkte leuningstoelen, of lagen op vochtig stroo uitgestrekt, gedekt door hermelijnen mantels te midden van cachemiren sjaals of 't prachtigste pelswerk. Hier en daar zag men groepjes van die ellendigen uit zilveren schotels half geroosterd bloedend paardenvleesoh eten. Anderen kwamen aan na geroofd te hebben wat de brand hun had overgelaten, terwijl zij de ongelukkige achtergeblevenen dwongen, erger dan last dieren beladen, het geroofde voor hen voort te sleepen en klaar te maken. (Wordt vervolgdJ EC X» =5 D

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1