NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 95. 1902 Dinsdag 18 Maart. HISTORISCH 16e Jaargang. CHRISTELIJK- VERSCHIJNT Weel. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRUS DER AÜVERTENTIËN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. mei gela V "til Zij, die zich met 1 April op ons blad abohneeren, ontvan gen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. TOELATING tot de Rijks-Hoogere Burgerschool te Goes, en SUBSIDIE. Bij Kon. Besluit van 23 Januari 1902, No. 7 is eene wijziging gebracht in de eischen voor de toelating van leerlingen tot do Rijk-Hoogere Burgerscholen. De bedoeling dezer wijziging is het aantal examens voor jongere leerlingen zooveel mogelijk te verminderen. In de hoop onderwijzers en ook ouders en voogden een dienst te bewijzen, wor den bier de nieuwe bepalingen medege deeld en tevens de wijze, op welke die voorschriften voor de K. H. B. S. te Goes zullen toegepast worden. De artikelen, die de toelating regelen, luiden als volgt Art. 21. Behoudens het bepaalde bij het tweede, vierde 'en vijfde lid van dit artikel, wordt niemand tot eenige klasse der school toe gelaten, dan na het afleggen van een examen, afgenomen aoot den directeur en de leeraren, waaruit big kt, dat hij de kundigheden bezit, vereischt om het onderwijs in die klasse met vrucht te kunnen bijwonen. Van het toelatings examen tot de eerste klasse kunnen door den Directeur geheel of gedeeltelijk wor den vrijgesteld zij, die oeno schriftelijke verklaring overleggon van hot hoofd eener lagere school, dat zij geschikt zijn het onderwijs in die klasse te volgen. Deze verklaring zal voor elk vak in het examenprogramma genoemd, duidelijke aanwijzing bevatten, omtrent de vorde ringen van den candid aat. Geen leerling wordt tot eene hoogere klasse bevorderd dan na het afleggen van een bij het einde van het schooljaar door den directeur en de leeraren te houden openbaar examen. Leerlingen, komende van eene andere hoogere burgerschool kunnen door den directeur worden toegelaten tot dezelfde klasse, waarin zij volgens schriftelijke verklaring van den directeur der school, die zij verlieten, hadden moeten plaats nemen, indien zij daar gebleven waren. Leerlingen, in het bezit van hel getuig schrift wegens voldoend afleggen van het eindexamen eener hoogere burgerschool mot driejarigen cursus, kunnen door den directeur zonder examen worden toegela ten tot do vierde klasse, wanneer zij, be halve dat getuigschrift, overleggen eene schriftelijk^ verklaring van don Directeur der school, die zij verlieten, dat zij ge schikt zijn het onderwijs in die klasse te volgen. De dagen, waarop de examens worden gehouden, worden door den directeur tijdig bekend gemaakt. De plaatselijke Commissie van Toezicht voor het middelbaar Onderwijs wordt doorhem ter bijwoninguitgenoodigd. Art. 22. Niemand wordt tot de lessen toegelaten, dan na door den Directeur der school te zijn ingeschreven. De inschrijving van de candidaten voor elk schooljaar heeft plaats in de eerste helit der maand Juni; zij ge schiedt kosteloos en wordt telken jare herhaald. De toelatingsexamens worden afgenomen tegen het midden der maand Juli. De Directeur der school kan na de zomer - vacantxe tot het inschrijven van candidaten en het afleggen van een toelatingsexamen opnieuw de gelegenheid openstellen, indien de omstandigheden daartoe aanleiding geven. Bij den aanvang van elk schooljaar ont vangt ieder leerling een exemplaar van het gedrukte programma der lessen. Ieder ingeschrevene geeft aan den Direc teur op, of hij het volledig onderwijs dan slechts bet onderwijs in enkele vakken wenscht te volgen. Zij, die het onderwijs in slechts een of twee vakken wenschen te volgen, kunnen door den Directeur wor den vrijgesteld van de examens, in het voorgaande artikel genoemd. Voor de R. H. Burgerschool te Goes zal in het begin der maand Juni de Directeur de gelegenheid openstellen tot inschrijving. Eene advertentie in een of meer hier ver schijnende dagbladen zal dag en datum nader aangeven. Ieder, die tot de eerste klasse wenscht toegelaten te worden, moet overleggen eene verklaring van het hoofd der school, welke het laatst door hem bezocht is. Uit deze verklaring moet blijken, dat de candidaat geschikt is met vrucht het onderwijs te volgen. Mocht eenig vak, b. v. Fransch, niet op de lagere school onderwezen worden, dan moet bovendien eene dergelijke verklaring van den onderwijzer in dat vak ingediend worden. Geëxamineerd kan worden in Rekenen, Nederlandscb, Aardrijkskunde, Geschie denis, Fransch en sckrijveB. In de 2de plaats moet overlegd worden de lijst van cijfers voor vorderingen (met nadere toelichting van de beteekenis dier cijfers) in het laatste schooljaar aan den candidaat toegekend. Wanneer aan een candidaat in het laatste schooljaar voor elk 'oêF"zëi~^5iïóem§~Vakïen gemiddeld het praedicaat voldoendeof meer toegekend geworden is, zal in den regel vrijstelling van het geheeie examen voigeu. Is voor een of hoogstens twee vakken de uitslag van het schooljaar niet voldoende, dan kan in die vakken ondervraagd woiden, zijn er meer voldoende cylers voor dezes vakken, dan wordt in alle zes vakken tr« ëXAuuneerd'. Zoo nodig wordt srporaf nog met het h.» f der *ehool overlegd. De Directeur en Leeraren zijn steeds bereid alle inlichtingen te verscnaffen over de eischen bij de examens te stellen. Op deu daartoe bestèimi-oi lag inoeteD, op een aan te geven uur, alle candidaten in het gebouw der R. H. Burgerschool te Goes aanwezig zijn, om te vernemen, welke vrijstellingen verleend kunnen worden en welke examens afgenomen moeten worden. Jongelieden, die examens wenschen af te leggen voor eene hoogere klasse, zullen goed doen, tijdig bij den Directeur inlich tingen te vragen. Aan eenige leerlingen, wier ouders of verzorgers onvermogend zijn de kosten voor schoolgeld, boeken en leermiddelen te dragen, kan vrijstelling van het betalen van schoolgeld en kosteloos verschaffen van boeken en leermiddelen gegeven worden. Dit geschiedt, op aanvraag van den Directeur, door den.Heer Minister van B. Z., na advies van den Inspecteur. Deze aanvraag moet elk jaar voor ieder leerling herhaald worden. De schoollijsten worden geregeld aan den Inspecteur overgelegd. De leerling ontvangt zijn boeken, uit handen van den Directeur. Vereischt worden lo. een verklaring, af te geven door den Burgemeester van de woonplaats van ouders of verzorgers, dat deze onvermogend zijn de kosten te dragen. 2o. eene verklaring van het hoofd der school, welke het laatst door den leerling is bezocht, uit welke verklaring moet blij ken dat de leerling zich onderscheidt door aanlegbuitengeivonen ijver en goed gedrag. 3o. dat hij, voor wien de aanvraag geldt, toegelaten is als leerling der hoogere Burgerschool. De Directeur der R. H. Burger school te Goes. Dn. G. H. LEIGNES BAKHOVEN. Goes, 14 Maart 1902. 17 Maart 1902. Do Kameroverzichtschrijver van de Mid- delburgsche Courant en die van Het Volk (toch niet een en dezelfde persoon?) wed ijveren telkens in het schrijven van laflig- heden en beleedigingen aan 't adres van het Kamerlid Duymaar van Twist, een jeugdig luitenant, die 't geluk heeft niet in den smaak dezer 'aeeren te vallen, doch naar onze meening een ernstige opvatting heeft van zijn taak. Wij zouden de redactiën van bovenge noemde bladen wel willen uitnoodigen, uit respect voor hunne lezers, hunne medewerkers uit to noodigen mot deze Rauwigheden op te houden, die hunno overigens lezenswaardige artikelon ontsie ren, in strijd zijn met de zoo hooggeroemde verdraagzaamheid der vrijzinnig en soci aal democraten en geen ander effect heb ban dan dat zelfs de meest lachlustige lezer er den neus voor optrekt. Een teekening omtrent een Kamorlid als: „de luitenant over intellect en geestes inspanning boorende spreken, denkt dat alles slaat nu ook op mij", is de Middel- lurgsche Courant onwaardig. En dat te meer dewijl iu menig blad van haar kleur deze zelfde door haar ge smade afgevaardigde uit Sfceenwijk tege lijker tijd geprezen werd om zijn streven, nu rvoer naar afdoende betering in den toestand der miliciens, die wegens gebreken niet door den dienst ontstaan, worden ontsla gen. Wel werd zijn pogen niet met gunstigen uitslag bekroond omdat de mi nister er zich sterk „togen verzette, maar dat neemt niet weg, dat toch op menig punt, dank zij mede zijn optreden, ver zachtende bepalingen zijn aangebracht en aan den minister verklaringen zijn ontlokt dio bij de uitvoering der wet groot' ge wicht in de schaal zullen leggen. En daarbij, niet alleen geen spoor van militairisme in zijn optreden, maar in alles straalde de bedoeling door, om ook in het leger meer on meer dezelfde rechts regelen toe te passen, die ook in de bur germaatschappij van kracht zijn. Wie zulk een man tot het mikpunt van zijn bespotting kiest doet het werk van een kwajongen, en dat kan wel niet in de bedoeling liggen van bet eerlijke liberale persorgaan dat wij hierboven noemden. Een der eerste slachtoffers van den oorlog in Zuid-Afrika was in Nederland de Rot- terdamsche predikant Lion Cachet die te Bergen op Zoom moetende optreden om voor de Boeren te pleiten, in een aanval zijner hartkwaal den geest gaf. Onder ongeveer gelijke omstandigheden heeft diezelfde oorlog verleden week (gelijk wij reeds gemeld hebben) een slachtoffer gemaakt in Amerika. Altgeld, do beroemde pro-Boer, zilver- democraat, gouverneur van Illinois, trad Dinsdagavond op in depro-Boer-bgeenkomst to New-York juist terwijl bij in warme bewoordingen een beroep deed op de Ame rikanen ton gunste der vrouwen en kin deren in de concentratiekampen word bij door oen beroerte getroffen on, weggodragen, bezweek hij den volgenden dag. Dat de antirevolutionaire Kamerclub geen dienares der rechterzijde werd en niet een ministriëele partij, is de vorige week bij de langzaam vorderende behandeling dei- militaire pensioenwetten gebleken, Brummelkamp, Heemskerk, en de drie militaire leden benevens de vrij-antirevo lutionaire partij en Staalman, deden wat zij konden om deze wet te verbeteren in 't voordeel der miliciens, en het militairisme te temperon. Vooral den drie militairen leden Serot, Idenburg, Duijmaar van Twist, komt een woord van lof toe voor zoo menige poging om den miliciens dezelfde aanspraken als die der beroepssoldaten te bezorgen. Wel ging de meerderheid niet met hen mede dewijl men voelde dat toch feitelijk hetgeen zij voorstelden niet paste in bet kader der wet. Maar de minister beeft, door bun op- tredog gedrongen, dan nu toch eenige toe zeggingen losgelaten, die zij zullen vast houden en waaraan zij hem zullen houden. »In en door den dienst", daar is onder de oude wet nu jarenlang zoo verschrik kelijk mee gesold. Gezonde jongens zagen wij met de te ring of met gebreken naar huis zenden, zonder een cent pensioen, en van wie toch een ieder zien kon, dat zij «in en door" ongelukkig waren geworden. Maar de pensioencommissie oordeelde bijna altijd dat wel in, niet door den dienst de vastgestelde ongemakken ontstaan waren. Dat zal nu anders worden. Er is nu een ongevallenwet. Er is een ministriëele zinspeling. Er is een geest des ontfermens onder alle partijen. En de nieuwe wet bevat tal van mildere bepalingen dan haar voorgangster in zake toekenning van pensioen. Een klein blaadje moet beknopte ver slagen geven spelen met zijn plaatsruimte; geven en nemen, ook waar het 't eene doet en bet andere niet laten kan. Zoo denkt er «De Baanbreker", het soci aal democratische weekblad voor Zeeland, ook over. Het geeft een verslag van het debat Rudolph—Vliegen en meet dan aan 't ge sprokene van ds. Rudolph nog geen zeven regels toe, en aan 't gesprokene van haar partijgenoot Vliegen vier en negentig, met nog ruim dertig regels aan zijn eigen critiek. Dit is wel wat ongelijk verdeeld. Het blad dat zoo tegen ongelijkheid, partijdigheid, enz. te velde trekt, zal ons dit toegeven. Zijn lezer3 zijn nu eenzijdig ingelicht, en weten van de Christelijk historische bezwaren tegen het socialisme niets. Nu wij onze s. d. collega dit even zeg gen moesten, maken wij van de gelegen heid gebruik ook ons eigen verslag even te berispen. Dat was op één punt onvolledig; en wei omtrent 't gesprokene van ds. Rudolph. Hij heeft toen hij aantoonde dat de ellende niet ontstaat uit het privaat bezit maar uit de zonde, de wooideu van Da Costa aangehaald „Op den bodem aller vragen, Ligt der wereld zondeschuld," Ook heeft Spr. met 't voorbeeld van de schapenvacht, vooral in zijn krachtige du pliek aangetoond dat de socialisten niet de vrienden maar de vijanden des volks zijD. En eindelijk heeft hij in zijn repliek aan Vliegen die het atheïsme der s. d. bevestigd noch ontkend had doch tot twee maal toe gevraagd wat dat geloof aan een „God" „nu toch waarachtig" met de maat schappelijke verbeteringen te maken had, op aangrijpende wijze mededeeling gedaan van zijn eigen zielestriid, door hem door leefd, waar hij vroeger evenals zoovele s. d. nu, twijfelde aan het bestaan van God, omdat bij in moderne kringen was opge voed, maar de genade had ontvangen om als een arm verloren zondaar op de knieën te vallen en geworsteld had, tot ook hij kon zeggen: Mijn Heere en mijn God! Het spreekt van zelf, in een verslag moet men zich beperken. Doch waar twee aan 't woord zijn, van de woorden des een dertienmaal zooveel over te nemen dan van die des anderen, is wel wat kras. Zondagavond is te Don Haag Multatuli vereerd, omdat hij daar vóór 82 jaar ge boren is. Dr. Byvanck antwoordde op de vraag wat beeft hij ons gebracht dit «zijn gevoel en zijne verbeelding on schatbare gaven, juist voor ons, Neder landers". Wij zouden willen antwoorden «zijn on geloof en bittere kwetsende kritiek, ver derfelijke vergiften waardoor Neerlands schoolmeesters en tal van jonge menschen diep bedorven zijn". Sprokkelaar In een memorie van toelichting stond dezer dagende ouderlijke macht is niet gegeven ten bate der ouders maar in het belang van het kind. De liberale pers heeft zich over deze liberale woorden verblijden wij hebben ze eenigszins gewraakt, op 't voetspoor van De Nederlander, die echter meer de fout bij een ambtenaar gezocht had. Uit een toelichting „van geachte zijde" aan de Nederlander blijkt dat èn door de liberalen èn door haar en ons over 't hoofd gezien is dat er niet bij staat wie dit ouderlijk gezag „gegeven" heeft. Wel degelijk en 'tschijut bespotte lijk het tegendeel te veronderstellen is bij de ministers die de Memorie teekeuden geen oogenblik gedacht dat de wetgever dat gezag geeft, maar God. Dit punt kan dus verder blijven rusten. Hoe komt 't dat er zoo weinig generaals aan Engelsche zijde sneuvelen, en aan Boerenzijde zooveel Behalve Symons, Woodgate en Wauchope heelt niemand aan Engelschen kant zich zoo bloot gogevon. Aan Boerenzijde daarentegen gaan de generaals voorop zoo sneuvelden Lemmer en Villebois, Koek en Prinsloo; en tal van commandanten. Do Engelsche generaals wagen er hunne manschappen aan. De Boerengeneraals doen juist 't omgekeerde, zij sparen zoo veel mogelijk hun mannen en stellen eigen leven het eerst iu de schaal. Soldaten van Perfide Albion hebben weer een boos stuk uitgehaald. Terwijl het personeel der eerste Hol- landsche ambulance nog altijd op Ceylon gevangen wordt gehouden hebben de En gelschen zich nu ook van de tweede am bulance, vroeger onder leiding van dr. Bie- rens de Haan, thans van den heer Uumont, meester gemaakt. nie hebben zij «aange- vallen", «overwonnen" en met de gewonde Boeren krijgsgevangen gemaakt. Een schreeuwende onrechtvaardigheid. Stel hier tegenover de edelmoedigheid en den edelen moed der Boeren, die alle gevangenen terugzenden en zelfs een ge vangen genomen generaal de vorige week vrijelijk lieten uitgaan. Voor Engeland een tegenstelling om er zich diep bij te schamen, indien het nog schaamte kent. Uit de vage berichten die af en toe uit Kaapstad komen, schijnt Cecil (spreek uit Siesel) Rhodes daar op zijn uiterste te liggen. Het laatste bericht luidde dat de krach ten afnemen, de lusteloosheid vermindert, ademhaling en spreken moeilijker wordt, en de krachten door het toedienen van voel zuurstof en opwekkendo middelen worden bijeengehouden. Wel een arme milliardair en een be klagenswaardige zondaar De uitgaven van Engeland voor den oorlog in Zuid Afrika hebben op lieden het respectabele cijfer van 2 milliard bereikt. Tweeduizend miljoen I Een eerbiedwaardig cijfer, voor hetwelk, wanneer 't in guldens moest uitgeteld wor den, de teller 331 (zegge drie en dertig en een half jaar zou noodig hebbeD. En zooveel jaar zal Engeland ook min stens wel noodig hebben om op zijn ver haal te komen, wanneer deze oorlog uit zal zijn. Tegelijk met 't bericht van 't lijden van 's Konings hartevriend Rhodes, en de beenhreuk van 's Konings beschermeling Methuen komt 't bericht dat 's Konings reispaard Ambush II, dat bestemd was om Vrijdag de koninklijke kleuren te dragen in de Grand-National steeple-ehase te Liverpool, kreupel is geworden. De Amsterdammer heeft een teekening d'e een leuke parodie op Methuens neder laag mag genoemd worden. Methuen, uitgekleed, 't been krom en in een ver band, op krukken springend, een kroontje o

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1