NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 94.1902, Zaterdag 15 Maart. 16e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Inboedel en reedsehappen, elpt ons ïtige Zeug Bjj ill immer Maart eau Bijwpel. 9 Maart 1902, )kken met Touw- ïachels, Loopvar- ippen en Hokken, it. enz. •wtenrijsstaken KOOP en een partij ren wagen aard te koop KOOP KOOP snstmeid kersknecht, VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. VACCINEDWANG. v. PRIJS DER AÜVERTENT1ËN R I L A\ H 1 S, Engeland en Transvaal. ar, zonder kinderen, leeftijd, van beroep mufacturier, zag zich elijk geplaatst. 1., firma DE JONGE- idertjes uit Engelands verlossen De vader ing, wiens naam we om een aard, hier niet noe- land, zag zijn gezin, oor 't laatst 1 Juni 1900. iek reeds 20 Juni d.a.v. was reeds 5 dagen te meer dan anderhalf ader taal noch teeken vam het bericht, dat de n jongetje van 10 en 6 jaar nog in leven vertrouwde dame naar rstaat van de smart van o gewonde vaderhart, teunen door een grooter bijdrage, ten einde de te doen overkomen, geteekeiiden is bereid, te nemen, welke in dit ïllen worden. ijles- Veearts te Naardien. N. H. Bred., idem. Ie Luit. der Inf., idem. Hoofd der Chr. School Naarden. Ger. Pred. te Baren- drecht. 'RINS te Kruiningen, lf 12 uren, ten huize teweij te Kruiningen, ?efe op Landerijen. dhr. F. P. D'HUIJ, billijken prijsbij R, Koudekerke. (Zl.) 1STB.OO, bij LINDE, R i 11 h e m. Hofstede „Veldzicht", uit, ook in ruil, bij Koudekerke. et Mei Andknecht gevraagd, IS, Vrouwepolder. cent vau 160 voor pek 22 tot 23 duim, out en 2000 Musterd. BROERSE, Middel- Ruinpaard, iw en mak voor spoor voor twee diensten, letter Z, boekhandel delburg. Bt Mei benoodigd. 7"AN SPARRENTAK, lekerke (Westhoek). of met Mei door B. DE JAGER, er Arendskerke. de gevraagd een :AM, mr. Bakker, te stond of tegen Mei WIJKHUIJS Pz., te ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN "Van <len Souverein wil do antïi-evolutïoiiaïi-e partij, (lat dooreen onaihanlielijke reclxt- spraak, die onder ieders be reik: valle en in verband sta met liet zedelijk rechtsbesef der natie, volgens wetten, die op de eeuwige rechtsbeginse len rusten, lo. beslissing uitga voor alle geseliïllen van par tijen, zoowel van burgerrech- telijken als van administi-atïe- ven aard;ten So. vonnis kome tegen een iegelijk, die zieli ver<i'i-ïjpt aan de gemeene orde der diugenen ten 3o. vol- trekking van strat aan den gevonnisde volg-e, niet sleelits om de maatschappij te t>e- selierinen of den overtreder tevei'beteren, maar allereerst tot herstel van de geschonden gerechtigheid. Desnoods dooi de doodstraf waartoe het recht in beginsel aan de over heid toekomt. Art. 13 van ons Antirevolutionair Program. Wij zagen dat de koepokinenting toegegeven dat zij onvatbaar maakt voor pokkengif, hetgeen nog lang niet vaststaat daarom nog geen middel is ter voor koming van pokkenepidemiën. Wij zagen dat 't getal jaren door de dokters vastgesteld als gevaarvrij na in enting, door hen steeds kleiner is gemaakt en men nu al aanbeveelt ieder jaar op nieuw inenten. De voorbeelden zijn er dat gevaccineer- den reeds binnen het jaar de gevreesde ziekte kregen. Wij houden dan ook vol dat een vacci natie, geljjk do wet die thans voorschrijft, weinig of geen nut doet. De wet vrij waart (gesproken op 't standpunt der in- enters) voor pokken alleen de kinderen van 4 tot 9 jaar. En de twijfel aan het nut der vaccinatie wordt versterkt door het feit van de vele epidemiën in de inentingseeuw, die even moorddadig waren als in de eeuwen toen er niet gevaccineerd werd. Beijeren genoot sedert 90 jaren ruim schoots van een streng doorgevoerde in enting. Ruim 96 procent van alle Beije ren was ingeënt. En iofih kregen in de 20 jaren tusschen I860 en 1880 niet min der dan 79534 mensehen de pokken en stierven er 13000. Alleen in 1871 be droeg het aantal lijders 30742 van welke (let wel!) 95,7 gevaccineerd waren en slechts 4,3 niet gevaccineerd. Maar, zoo vraagt men ons, hoe is dan toch te verklaren de zeldzaamheid waar mee de pokken thans voorkomen? Sedert men is gaan vaccineeren zijn de pokken gaandeweg zeldzamer geworden. Zij die zoo vragen, konden zich wel eens op een schijugrond beroepen. Niemand kan bewijzen dat er tusschen deze feiten inenting en afneming der pok kenepidemiën, oorzakelijk verband bestaat. Epidemiün zijn nu eenmaal zeer grillig in haar verschijnen en verdwijnen: optredende in perioden die elkander nu eens snel dan weer eerst na verloop van vele jaren op volgen. Een medicus schreef dezer dagen in de Stichtsche CourantReeds Thucydides ver haalt hoe de z.g. Attische pest ruim 400 jaren vóór het begin onzer jaartelling in Griekenland woedde en spoorloos verdween door ons onbekende oorzaken en sedert zijn, alle eeuwen door, de volkeren geteisterd door epidemiën die kwamen en gingen zonder de tusschenkomst van menschelijke hulp. Ook in onzen tijd komt en gaat de cholera, komt en gaat de pest, komen en gaan roodvonk, mazelen en diphterie, zon der dat wij in het bezit zijn van een specifiek voorbehoedmiddel en merkwaardig is hierbij dat eene ziekte als bijv. cholera herhaaldelijk in Europa sporadisch voor komt de smetstof dus aanwezig is en het toch slechts op gezette tijden komt tot eene epidemie. Wij zullen op de verklaring van deze teiten niet ingaan slechts wenschen wij aan te stippen, dat de scherpzinnigsten der epidemiologen bij hunne pogingen tot ver klaring van deze geheimzinnige verschijn selen, geëindigd zijn met aan te nemen een »onbekenden" factor die deze ver schijnselen moet beheerschen. Voor ons verblijdend: dat ook van die zijde, zij het ook noode, ruimte gelaten moet worden voor wat wij noemen en belijden als de Voorzienigheid onzes Gods. Wanneer dat periodieke optreden van epidemiën ons wordt toegewezendan zouden wij willen vragen of nu voor het komen en verdwijnen van pokkenepidemiën andere wetten gelden dan voor het komen en gaan van alle andere epidemiën. Kent men zulke andere wetten niet, gelijk wij vermoeden, wat geeft dan recht, om datgene, wat wij bij alle andere epidemiën van zelf zien gebeuren, zonder bizondere maatregelen onzerzijds, bij pokkenepidemiën toe te schrijven aan onze scherpzinnigheid. Doch er is meer. Men beroept zich, om het groote nut der vaccinatie duidelijk te maken, gaarne op de Zweedsche pokken- statistiek. Deze statistiek loopt vanat het laatste kwartaal der 18e eeuw, bevat dus opgaven van de tijden vóór zoowel als na de invoering der vaccinatie en biedt dus gelegenheid tot het maken van vergelij kingen. Wat ieeren ons nu deze opgaven? Dit: dat de pokken in Zweden zoo vóór als na Jenners ontdekking optraden in perioden die ieder 5 ii 6 jaar duurden en dat in 1802 eene epidemie eindigde, die alle volgende in hevigheid overtrof. Zonder meer heeft men dus niet het recht voor het verdwijnen der epidemie in 1802 andere oorzaken aan te nemen dan voor het verdwijnen van vroegere epidemiën. Bovendien is het bekend hoe de eerste vaccinatie in Zweden verricht werd op 23 October 1801, en dat het totaal der ver richte kunstbewerkingen in het laatst van het jaar 1804 bedroeg ongeveer 25000 m.a.w. ongeveer 7000 vaccinatiën per jaar. Wanneer men nu weet dat er in Zweden in dien tijd jaarlijks geboren werden weinig minder dan honderd duizend kinderen dan rekenen wij op geen tegenspraak wanneer wij zeggen dat de vaccinatie onmogelijk de oorzaak kan geweest zijn nóch van het eindigen eener epidemie in 1802 nóoh van het lagere sterftecijfer aan pokken gedurende de eerstvolgende jaren." Of er dan andere factoren werkzaam zijn? Laten wij do geschiedenis raadplegen! In de 18e eeuw behandelde men de poklijders zoo slordig mogelijk. Men meende dat ieder mensch de pokziekte in kiem mee ter wereld bracht, en derhalve wie ze kreeg, maar eens flink moest uit zieken. Ook trachtte men in onkundig fatalisme de pokziekte bij kinderen op te wekken door hen in 't bed van eem pok lijder te leggen of ze pokstof onder den neus te houden, of ze er mee te inoculee- ren. Immers, zoo oordeelde men, krijgen moet men ze toch, dan is 't ook maar het best in de jeugd. Zoo zijn de ziektekiemen van huis op huis, van dorp op dorp, van streek op streek, van volk op volk overgeplant ge worden. Doch toen heeft een Hollandsche dokter De Haan zich tegen dat opwekken van pokziekte door inoculeeren verzet. En een Duitsch geneesheer, Jilncker te Hallo, trad nog sterker op. Hij prees als maatregelen tegen de pokken aan volks voorlichting, strenge afzondering; inonting met afzondering van de ingeënten. Zijn leer had echter geen tijd ingang te vinden; wijl onverwacht Jenners uitvin- van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ding de wereld kwam verbazen. Jenner ontdekte dat inenting van koepokken den mensch onvatbaar maakt voor menschen- pokken, teiwijl dezo „vaccinatie" hot voor- deol had geen bron van besmetting voor anderen op te leveren. Hue men ook over vaccinatie denkte, dit is zeker dat ook zij er veel toe heeft bijgedragen om het goloof aan de onver mijdelijkheid der pokken aan het wankelen te brengen. Dit idee werkte door. Do bevrijding van de pokkenplaag was voor den mensch niet langer een onbereikbaar ideaal. Zou zoo geweldig een ommekeer in de hou ding van het publiek niet van onbereken bare!) invloed zijn geweest? Wij gelooven het wel. De verminderde pokkensterfte mag vei lig hieiaan worden toegeschreven: vermij ding voortaan van opzettelijke besmetting; verbod van inoculatieafzondering (iso- leering); vernietiging of ontsmetting van voorwerpen die met de lijders in aanra king waren geweest; langzame verbetering der hygiënische verhoudingen. Moeder en Dochter. (Nieuwstijding uit Eortgenc). Het feit waarover wij spreken heeft zich onlangs te Kortgene voorgedaan. Het is steeds met het doel tot een algemeen nut, dat wij er van houden dergelijke feiten te verhalen en al diegenen die ons kunnen helpen om ze algemeen bekend te maken, hebben recht op de publieke erkentelijk heid. Juffrouw van Damme te Kortgene, geelt ons uit eigene boweging de volgende verklaring. Ik was erg lijdende aan pijn in de rug en in het bovenlijf, hetgeen mij verhinderde zelfs te slapen, ik was ten einde raad, want wat ik al niet aange wend heb, is niet op te noemen. Op aan raden begon ik de behandeling met de Pinkpillen van Dr. Williams, en werkelijk de uitwerking ging alle verwachting te boven, de pijnon verdwenen als door be- toovering en ik kan ze een ieder aanbe velen. Mijn dochtertje waarover ik U onlangs schreef was uiterst bloedarmoodig en bleek zuchtig, en ik weet bij eigene ondervin ding dat bet jonge meisjo op zekere leef tijd bijzondere zorgen noodig had. De vorming van het jonge meisje is somtijds lastig en veroorzaakt in haar teergevoelig gestel storingen, waarvoor het goed is ze in den beginne tegen te gaan. De zwa"kte van het bloed veroorzaakt op dien leeftijd dikwijls gevaarlijke ziekten, zelfs de tering. Vele jonge meisjes tengevolge van deze armte van het bloed, zijn door bloed armoede en bleekzucht aangetast. De ge laatskleur wordt bleek gelijk was, even eens de lippen. Men heeft een tegenzin in alle genoegens en alle spijzen; de slaap is onrustig door allerlei akelige droomen, en van lieverlede wordt de algemeene zwakte zoo erg dat men niet moer kan staan. Het leven onder die omstandighe den wordt treurig en de toekomst laat zich duister aanzien. Jonge meisjes die aan deze kwaal lijt dende zijt, neemt een voorbeeld aan ho- dochtertje van Juffrouw van Damme en luistert wat hare moeder zegt: Jongejuffrouw VAN DAMME, volgens portret. Ik ben U ten hoogste dankbaar omtrent het resultaat ook bij mijn dochtertje door Uwe Pinkpillen van Dr. Williams ver kregen. Sedert lang was zij lijdende, had do eetlust verloren, zij was bleek en kwij nende. De kleinste wandeling vermoeide haar zeer. Ik maakte mij om haar toekomst ongerust. Thans heeft er zich na hun ge bruik eene groote verbetering voorgedaan, zij beeft thans eene frissche kleur en de kloppingen in 't hoofd zijn verdwenen. Zij is thans gezond en het doet mij genoegen uwe Pinkpillen aan de moeders voor hunne jeugdige dochters aan te raden en ik wensch hun hetzelfde suecès dat ik met mijn doch tertje gehad heb. Het is aldus dat men door de hernieu wing van het bloed door hun gebruik zal kunnen genezen, bloedarmoede, neurasthe nie, rheumatiek, algemeene zwakte bij man en vrouw en bij de kinderen het rachitis- mus en de St. Vitusdans. Prijs f 1,75 de doos f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 2i, Rot terdam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijgbaar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, drogerijen en Verfwaren. Brodrick heeft giteter in het Lagerhuis medegedeeld, dat Kritzinger's proces uit gesteld was, omdat de instructie nog niet afgeloopen was. Verder zeide de minister »Ik verneem dat generaal Methuen en kolonel Townsend door De la Rey zijn losgelaten en te Klerks dorp zijn aangekomenen dat beiden het goed maken. Healy vroeg, of de regeering even groot moedig zou zijnen Kritzinger zou vrijlaten. (Toejuichingen bij de nationalistische Ieren). Geen antwoord. Een officier, die onder lord Methuen gediend heeft, is door de Daily Telegraph geïnterviewd. Hij verklaarde o. a. dat De la Rey's overwinning hem meester maakt van het geheele westen van Transvaal, vanaf den spoorweg van Kimberley en Mafekingtot de blokhuizen-linie van Klerks dorp naar Ventersdorp en ten noorden daarvan, tot de Magaliesbergen en de streek ten noorden van Rustenburg. Met zijn tegenwoordige strijdmacht zou hij, wanneer hij dat wenscht, de spoorlijn tus schen Kimberley en Mafeking in bezit kun nen nemen en zelfs Mafeking of Vrijburg kunnen innemen. Met de artillerie, die hij thans in zijn bezit heeft, kan hij bovendien de blokhui zen die niet tegen kanonvuur bestand zijn onhoudbaar maken. In een zijner redevoeringen te Glasgow zeide lord Rosebery, dat men aan Methuen's nederlaag te Tweeboscb niet al te veel ge wicht moest hechten. Het was toch eigen lijk »niet meer dan een incident". De opmerking wordt echter gemaakt, dat dergelijke «incidenten" zich in den laatsten tijd zoo dikwerf herhalen, dat het er veel van heeft, alsof zij instede van uitzonde ringen te wezen, regel zijn geworden. Binnen de laatste zes maanden, sedert het oogenblik dus, dat Kitchener's beruchte proclamatie in werking trad, heeft men de volgende »incidenten" te betreuren gehad: Bloedrivierspoort, Elandsrivierpoort, Vlak- fontein II, de vernietiging van Lovat's Scouts aan de Oranjerivier, Itala, Moedwil, Bakenlaagte, Tafelkop, Tweefontein, Klip- rivier, Klerksdorp, Tweeboseh (om niet van andere, minder geruchtmakende, zooals bij Onverwacht, te spreken). In al deze ge vechten zijn Engelscho colonnes óf geheel overweldigd óf hebben zij zulke zware ver liezen geleden, dat zij schier geheel ver nietigd werden. Het telkens torugkeeren van dergelijke incidenten boezemt daD ook verschillenden Engelschen bladen ongerustheid in. Men vraagt zich af wat er gebeurd is met de colonne Grenfell, die in de buurt van Tweebosch lag. Men vreest dat De la Reij een grooten slag tegen de Rand- mijnen zal wagen, aangezien hij nu eene sterke artillerie beeft veroverd, om krachtig offensief te kunnen optreden. Onder Methuen hebben ook gevochten de Dennison's Scouts. Bij dit en andere ongeregelde corpsen moeten veel verra ders geweest zijn. Zoo vinden we onder de dooden en gewonden van die corpsen namen genoemd alsPretorius (2 maal), De Klerk, Gouws, Combrink, Van Eeden, Van der Grijpt, Bredencamp, Van Wijk, Steijn, Hofïberg, Hamman, Kriel, Coopraan, enz. Zou bet mogelijk zijn dat de 200 nog steeds vermisten „bandsuppers" waren, die zich bij de Engelschen hadden aange sloten en die De la Reij voorhauds by zich heeft gehouden, om te overwegen, met welke straf hij ze voor hun verraad zal laten boeten Dat De la Reij hen weer in genade zou aannemen, gelooven wij nier, omdat er geen Boeren-generaal zoo bang is voor verraders onder zijn menschen als juist De la Raij. Zelfs heeft ky Hollanders, die indertijd uit Pretoria waren ontsnapt, om zich hij hem aan te sluiten, terug gezonden. Tegenover deze in 't open veld door de Boeren bevochten zege staat de door ver raad verkregen voorraadschuur van De Wet, waarbij de buit dien de Ganadeesche ver kenners in het hol bij Tafelkop vonden grooter was dan eerst gemeld is. Er was een Krupp-kanon bij en stukken van andere kanonnen, 400,000 patronen en een hal! millioen garven koren met maal-gereed schappen. Deze vondst duidt aan dat generaal De Wet een winterveldtocht voorbereidde. De vermeestering van dezen voorraad met een groot aantal stuks vee zal den tegenstand van de Boeren gedurende den winter zeer bemoeielijkenimmers, de blokhuis-linies sluiten de districten af en de Boeren han gen uitsluitend af van de plaatselijke hulp bronnen. In Duitschland is door de jongste Boe- renoverwinning groote geestdrift gewekt, welke zich zoo onbedwongen uitte, dat de Staatssecretaris von Richthofen zich geroe pen gevoelde aan zijne bekende vermanin gen tot ontzien van Engeland's gevoeligheid in den Rijksdag nog te voegen, dat het naar zijne meening, aan de waardigheid der natie niet zou schaden, als men eenige deel neming betoonde voor het lot van Lord Methuen, die indertijd als militair attaché bij het Britsch Gezantschap te Berlijn de algemeene hoogachting en de vriendschap van het Keizerlijk Huis genoot. De Rijks dag had het woord van dezen hoveling met een Bah! moeten beantwoorden. De Duitsche pers deed het. Aan de »Times" wordt uit Bru -sel geseind, dat generaal Botha Ermelo verlaten heeft en Zuidwaarts trok, terwijl hij tijdelijk De la Rey beval Kitchener's aandacht van De Wet af te leiden, wiens toestand door Botha kritiek werd geoordeeld. Het plan is ge slaagd en De Wet kan zijn troepen reor- ganiseeren, terwijl Botha een sterke positie ten Zuiden van Ermelo bezet houdt. Als hij aangevallen wordt door een over macht van vijanden, is hij van plan terug te trekken naar Swaziland, met welke Koningin hij een verdrag heeft gesloten in den loop van het vorige jaar, waarbij de Boerentroepen vrij door Swaziland mo gen trekken. Nieuwe interessante bijzonderheden zijn gekomen over het gevecht tusschen de Boeren onder De Wet en de Nieuw Zee landers, op 25 Febr., bij Holspruit. De Boeren namen den linker-voorpost op de rechterflank. Van de 6 mannen, waaruit die post bestond, werden 5 gedood en No. 6 gewond. De Boeren gingen daarop de geheele flank der Nieuw-Zee- landers langs, maakten zich successievelijk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1